DSS - indexové fondy

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rad by som vedel do akych akcii investovali DSSky, ked vacsina svetovych indexov s vynimkou Juznej Ameriky a Ciny v roku 2012 vzrastli o dvojciferne cisla.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

do akcii moc neinvestovali.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Tak to vyzera, Filip, ako pises. Co nazyvaju akciovymi fondami obsahuju akcie iba poriedko. Su vsak konzistentni. Do akcii neinvestuju ci ide trh hore, dole, alebo do strany, pred Ficom, pocas Fica a po Ficovi, ci vonku prsi,alebo snezi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

ludia o akcie asi ani nemaju zaujem. Na jednu stranu by cheli vyssie vynosy, ale na druhu stranu sa strasne boja poklesu. Do indexovych fondov dalo v ramci II. piliera peniaze len minimum ludi. A to si moze zvolit pomer kolko daju do indexoveho a kolko do garantovaneho (dlhopisoveho).
DSSky teda v podstate robia to co ludia vyzadaju. Aj ked na ne potom ludia nadavaju.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Ta tabulka rocneho zhodnotenia indexovych fondov nieje velmi spravna. nieje to rocne zhodnotenie ale 9 mesacne. Hodnoty k 31/12 0,034465 / zaciatku 0,033194(tu som aj ja vstupoval, kto prestupoval okolo18/5 je na tom lepsie) = su spravne podelene 3,829% ale za 9 mesiacov. 4/1/2013 mal allianz index najvyssiu hodnutu 0,035843 teda 8% co prepoctom rocne dava cez 10,5%.

Na index allianzu ma velky vplyv kurz - preto si davajte pozor pri prestupoch - nenechajte to len tak uplynut(kedy vas z idnexu vyhodia do garantovaneho ci inde 30/3/2013) odsledujte si to(je skoda aby ste len tak prisli o nejakych tazko zarobenych 3-4% :D ). Z allianzu odidem aj ja.
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Yco »

slimak napísal:... Z allianzu odidem aj ja.
A kam máš namierené? 8)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Neviem zatial ktore DSS budu mat indexove fondy - a ake - zrejme ich vela nebude tak si spravim pre seba nejaku analyzu - zas nebudem preliezat a skusat odznova novu a novu DSS. Ta ING dosahovala nedavno aj 23%. nechcel by som vstupovat na vrchole,aj ked to z dlhodobeho hladiska to nieje podstatne. Neviem, ci je dobre mat taky fond - kde je dolezite kurzove riziko. uvidim. necham si poradit.

--------------
Ono by bolo dobre keby ta DSS mala zastupcu aj v nasom mestecku a vedel by som prestupy robit ako doteraz - priklad - zmena fondu som prisiel za ich zastupcom dal mu ziadost ktoru on poslal. Bez neho by som musel navstivit notara a platit postovne.
Inak urobil som to len dvakrat v zivote. Ale keby som chcel sa aj hrat - tak by som ocenil, ci je aj nejaky aj rychlejsi sposob - lebo teraz to, zmena z fondu do fondu, trvalo tyzden? Je to mozne aj inak,rychlejsie?
Naposledy upravil/-a slimak v So 19 01, 2013 7:59 pm, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ta ING dosahovala nedavno aj 23%.
ale to preto, že nediverzifikujú a všetko dali do európskeho indexu. neviem či to je dlhodobo dobrá cesta. Tento rok to bolo fajn, ale inokedy to vypáli zle.
Yco
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 12 01, 2009 11:50 am
Has thanked: 1 time

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Yco »

filip glasa napísal:... všetko dali do európskeho indexu. ...
Oni aj v III. pilieri už dlhodobo vsádzajú na Európu bez ohľadu na to, ako sa jej práve darí. Stále je tu možnosť rozdeliť čosi aj do garantovaného fondu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Hej, vždy treba mať niečo v garantovanom + indexovom. Prípadne to každý rok rebalansovať. Ale neviem či je dobrý z dlhodobého hľadiska práve ten EU index. Na druhú stranu nie je až taký problém prestupovať aj medzi DSSkami. Minulý rok mať ING a potom zmeniť za DSSku, čo bude mať MSCI World. Podľa situácie v EU a vo svete..
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

Oni aj v III. pilieri už dlhodobo vsádzajú na Európu bez ohľadu na to, ako sa jej práve darí. Stále je tu možnosť rozdeliť čosi aj do garantovaného fondu.
Bude ta moznost ja nadalej?

Co sa stane z akciovym fondom(ten je teraz negarantovany?) - v ktorom je teraz vela ludi vela majetku 60%(to len spamati davam) ,alebo nadalej bude negarantovany a 95% ludi to vypluje do garantovaneho fondu? Co stym bude robit napriklad alianz - zena tam ma 3000 euro - u nej by som nechcel aby prisla o uspory. Ma prestupit teraz do dlhopisoveho, ci nech sa aktivne zapoji a napise ze chce byt v Allianzi v negarantovanom akciovom? Necha si allianz tie akcie(nejake mozno ma spamati 8%) - ci ich bude predavat?
Co by ste poradili?

Moj pohlad do teraz na Allianz fondy- dlhopisovy je nanic(mam tam 70% 5 mesiacov a nic nezarobil). Akciovy je este horsi. Zene v tomto roku poklesla hodnota o 3 eura na poplatkoch(neprisla jej ziadna platba so SP)? nechapem -mne na poplatkoch neberu skoro nic. V minulom roku mi nezobrali ani 1 euro a vynos som mal 50-60 euro?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Porovnanie indexových fondov:
http://ako-investovat.sk/clanok/240/ind ... om-pilieri" onclick="window.open(this.href);return false;
whiplash
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 20 01, 2013 3:31 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa whiplash »

filip glasa napísal:Porovnanie indexových fondov:
http://ako-investovat.sk/clanok/240/ind ... om-pilieri" onclick="window.open(this.href);return false;
Zdravim,
presiel som si zatial cele forum, ale nejak som si nevsimol najaktualnejsie zmeny zakona o dochodkovom sporeni v suvislosti s indexovymi fondami:
- dobrovolnost vedenia indexovych fondov (nie povinnost)
- poplatok za spravu sa zvysuje na 0,3 percenta
- poplatok za vykonnost (po novom 10% z vynosu) sa bude vztahovat na vsetky fondy, to znamena aj na indexovy fond.
- automaticky presun do dlhopisoveho fondu k 30.4. ak sporitel nevyplni ziadost o zachovani sucasnych fondov (menej podstatne)
- moznost dobrovolneho sporenia / prispevkov (moze byt vzhladom na poplatky nie velmi atraktivna)
Viac:
http://www.aegon.sk/sk/Home/Dochodok/St ... -v-zakone/" onclick="window.open(this.href);return false;

Bol som takmer rozhodnuty presnut sa do indexoveho fondu vzhladom na zvyhodnenia, avsak momentalne vyzera nie tak atraktivne a naviac indexove fondy nemusia mat dlhu zivotnost. Niektore DDSky uz avizovali aj zrusenie, vid Allianz. Momentalne mam fakt dilemu, ci zostat na 100% v akciovom fonde (ako som), alebo to presunut do indexoveho resp. rozlozit - indexovy / dlhopisovy - 50/50. Poradte mi!
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vela je o tom napisane v novinach, tak som to nikde nepisal. Piseme skor veci, ktore v novinach nie su.
Co sa tyka rusenia indexovych fondov, tak si treba pockat. ING napriklad hovorili, ze zatial fondy menit nebudu. Cize ponechaju aj indexovy.
A poplatky zatial tiez nikto nemenil. Zakon uvadza iba maximalne poplatky. To vsak neznamena, ze ich automaticky hned vsetci zvysia. Co som pozeral prospekty, tak zatial idu vsetci po starom.

Ked aplikuju zmeny a pomenia/zrusia fondy, tak napiseme nejaky suhrnny clanok.
anly11
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2013 9:56 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa anly11 »

AXA uz zvysila poplatky pre indexovy fond na maximu, vid: http://www.axa.sk/axa-v-slovenskej-repu ... s-s-,-a-s/" onclick="window.open(this.href);return false;
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa rmaly »

anly11 napísal:AXA uz zvysila poplatky pre indexovy fond na maximu, vid: http://www.axa.sk/axa-v-slovenskej-repu ... s-s-,-a-s/" onclick="window.open(this.href);return false;

A to jsem jim chtel sverit svoje prachy - hajzli :) :)

Uvidime, co ostatni. Chcel som ist do Axy, kedze tam mam aj 3. pilier a uz mam ten ich "internet banking".
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Asi vsetci dvihnu z 0,2 na 0,3 a zavedu aj ten popaltok zo zhodnotenia, takze podla tohoto sa nebude dat vyberat
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:Asi vsetci dvihnu z 0,2 na 0,3 a zavedu aj ten popaltok zo zhodnotenia, takze podla tohoto sa nebude dat vyberat
sa cudujem, ze to este neurobili
anly11
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2013 9:56 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa anly11 »

mozno to nejaka DSS nezvysi a bude testovat ci sa budu ku nej presuvat klienti z inych DSS. stale lepsie mat klientov v indexovom fonde u seba ako u konkurencie :-)
ome
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 25 05, 2010 11:34 am

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa ome »

rmaly napísal:
Uvidime, co ostatni. Chcel som ist do Axy, kedze tam mam aj 3. pilier a uz mam ten ich "internet banking".
Otec uz berie z Axy dochodok z 3. piliera. Len čo zacal poberat dochodok tak mu ten "internet banking" - (prehlad o zmluvach a prispevkoch) zrusili. Pytal som sa ich ze preco? Otpoved: zmluva uz nieje aktivna :roll: Pritom na základe tej to zmluvy vyplacaju dochodok. Cista "profesionalita".
Kym platia, kaslem na to.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa rmaly »

:)

to je fakt "vtipne"... Inac tusim mam este "internet banking" aj v ING, tak este mozem ist tam... ale asi to bude fakt jedno (teda okrem allianzu a tej postovej)...
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Biosko »

Ja mam ING a ten internetbanking tam je trochu taky divny. Kebyze mi nechodia vypisi rocne (ktory som este za minuly rok nedostal). Tak neviem z toho IB vyzistit kolko som do toho 2. piliera uz vlozil celkovo. Je tam len vypis za poslednych 12 mesiacov + aktualny zostatok.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

inak pocujte, ak Vam pride z Vasej DSS list s tym vyhlasenim o zotrvani v negarantovanom fonde a ste v ING, VUB, Aegon alebo Postovke, pls urobte scan a hodte mi ho do mailu .. chcem k tomu napisat dalsi blog a potreboval by som tie ich vyhlasenia vidiet. Allianz uz posielal, ten uz mam, a ja osobne mam AXU, takze ta mi pride. Dovod je ten, ze napr. Allianz bol zasa raz velmi inovativny a do toho vyhlasenia si zakomponoval este druhu cast kde si moze sporitel urcit kolko % chce premiestnit do garantovaneho fondu. A samozrejme ludia na to kukaju a nevedia co s tym :)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Biosko »

Aj ING ma percentualne rozdelene fondov, aspon v IB mi to tak pise, nic som od nich nedostal, mal som fond dynamika, ten sa zmenil na akciovy negarantovany, v IB mi pise ze mam 100% v akciovom. Takze to asi tiez tak funguje ako spominas peter zi si mozes navolit percenta.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

funguje to tak urcite, len ja pisem o tom, ze kazda DSS je podla zakona povinna poslat ti do konca februara list, kde bude vyhlasenie, ktore ak im nedorucis do konca marca naspat, tak ta k 30.aprilu supnu do garantovaneho fondu. No a tieto vyhlasenia co pridu postou by som potreboval.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Biosko »

Ok nascanujem a poslem ked mi dojde.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa rmaly »

Biosko napísal:Ja mam ING a ten internetbanking tam je trochu taky divny. Kebyze mi nechodia vypisi rocne (ktory som este za minuly rok nedostal). Tak neviem z toho IB vyzistit kolko som do toho 2. piliera uz vlozil celkovo. Je tam len vypis za poslednych 12 mesiacov + aktualny zostatok.
To mas pravdu... Ja tam mam aj nejake IZP (a teda ING konto) a z toho IZP nevidim nic - okrem toho, ze to mam. Tusim ani ziadna suma tam nie je.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

uz mam aj VUB :)
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa kiikino »

ja mam VUB generali a v lete som si nastavoval v ich internet bankingu ze chcem dat tretinu do dlhopisoveho a dve tretiny do indexoveho fondu - klikol som a stranka nespravila nic, nedoslo mi ziadne potvrdenie, nevyhodilo ziadnu hlasku - skusal som to asi 5 krat
vcera mi dosiel vypis z uctu a pozeram ono mi to naozaj rozdelilo peniaze tak ako som chcel
rozmyslal som som ze by som to nejak casoval lebo medzi tymi fondami mozem prestupovat lubovolne ale asi to neham tak na najblizsich 20 rokov
na druhej strane sa to meni snad kazdy rok takze urcite sa este budem musiet rozhodovat co s tym
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

kiikino napísal:ja mam VUB generali a v lete som si nastavoval v ich internet bankingu ze chcem dat tretinu do dlhopisoveho a dve tretiny do indexoveho fondu - klikol som a stranka nespravila nic, nedoslo mi ziadne potvrdenie, nevyhodilo ziadnu hlasku - skusal som to asi 5 krat
vcera mi dosiel vypis z uctu a pozeram ono mi to naozaj rozdelilo peniaze tak ako som chcel
Ma to(ako je to pruzne?) aj allianz - inak co ste vy za parchanti ja som sa na to pytal(pisal o tom) viac krat a nik nik mi nevysvetlil, ze nejaka moznost to riesit aj cez net?
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa kiikino »

slimak
neviem ja som toto forko len citaval - prispievam len asi mesiac
UnderTaker
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 4:59 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa UnderTaker »

Zdravim,
ja mam AXA indexovy fond v pomere 60:40 s dlhopisovym. Kedze to mozem menit hore dole cez IB, rozmyslam co s tym, kedze je tu moznost zrusenia indexovych fondov zo strany DSS. Indexove fondy celkom pekne zarobili za minuly rok, preto by som nechcel , aby ma DSS prinutila odist z indexoveho fondu, ked ten bude prave v strate/ledva v pluse (oproti hodnote indexu niekedy z maja/juna, kedy som presuval moje nasporene DJ z jednej DSS to druhej). Myslite si, ze sa oplati dat si vsetko docasne do dlhopisoveho fondu teraz, ked je fond na tom dobre a ak sa nic v DSS nezmeni ohladom indexoveho fondu, tak si vo vhodnej chvili (podla hodnoty DJ v indexovom fonde) zase presunut peniaze na indexovy fond? Oplati sa vobec spelukovat s takymito vecami? Zatial som este ani raz nemenil pomer medzi fondami a pravdu povediac ani nemam cas a skill to sledovat a menit. Preto som sa odhodlal pisat sem :) Vdaka za radu.

Marek
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Minumum co sa oplati robit je, ze si tie dva fondy budes rebalancovat. Teda stale budes vyrovnavat ten pomer 60/40. Zisky z indexoveho teda prelejes do garantovaneho. Je to minimum roboty, staci to urobit raz za rok a je to celkom slusna "strategia". Ak by v garantovanom boli aj trosku volatilnejsie dlhopisy, tak by to bolo este lepsie. Alebo ak by sa dalo mat indexovy a iny negarantovany fond (ktore maju aktualne aj celkom slusne dlhopisove portfolia), tak by to rebalancovanie celkom dobre fungovalo.
Ked len prelievas zisky z akcii do cashu (co je vlastne garantovany fond), tak to nie je az tak rebalancing. Ale len taky polovicny, lebo ty by si musel potom zisky dlhopisov prelievat do akcii. Napriklad v roku 2011 dlhopisy boli najlepsou tiredou aktiv. Lenze tento nas dlhopisovy garantovany fond nie je ani tak dlhopisovy, ale skor cashovy. A cash takmer nikdy nerastie.

Co s tym 31. marcom naviem alebo co pri zruseni indexoveho fondu neviem. Vtedy ti automaticky prevedu peniaze z indexoveho do garantovaneho (pripadne nasledovnika garantovaneho).
Ale ked sa bojis poklesu zrovna v ten tyzden, tak mozes urobit jednoduchu vec. V tom istom case prestupit do inej DSS, ktora si zachova indexovy fond a kupit index za priblizne rovnaku cenu.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa kiikino »

ak tie indexove fondy zrusia tak ich zrusia s tym uz moc nezrobime
ak si myslisl ze su indexy vysoko je to len tvoj nazor ale skutocnost moze byt vselijaka napriklad vzhladom na dividendy su akcie drahe ale zas vzhladom na PE su zas lacne, USA sa prebudza - mozno zas len falosne prebudenie, z EU je nejak ticho mozno pred burkou - ja ti urcite neporadim lebo ja si tvoju pripadnu stratu urcite nezoberiem na triko
vypada to ze rozmyslas vstupy a vystupy do indexoveho fondu casovat - pokial si macher a vies odhadnut vrcholy a dna mozes to skusit ale statistika ti nie je naklonena
okrem toho do fondu ti stale pribudaju nove peniaze z vyplaty takze vlastne ide o pasivne postupne investovanie
vo vseobecnosti indexy zhodnocuju len o nieco viac ako klasicke dlhopisove fondy a aby toho nebolo malo su tam fakt brutalne prerpady 20 -30% bezne, niekedy aj 50%
indexy zhodnocuju z dlhodobeho hladiska 5-7 %pa, dlhopisy 3-5%pa
ak vsak budes mat pred dochodkom velky prepad tak zrazu zistis ze cele zhodnotenie je v cudu
mozes takisto zvolit iny pristup a to tek ze teraz mas pomer 60:40 a ked budes mat pocit ze je to vysoko len vymenis pomer na 40:60 aj to je jedno z rieseni zalezi len na tebe
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pred dochodkom bude musiet mat povinne urcitu cast v garantovanom fonde. Prave preto aby sa predislo prepadom pred odchodom do dochodku.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa jogo »

Kamarat mi povedal zaujimavu myslienku, preco nevstupi do indexoveho dochodkoveho fondu a musim mu dat za pravdu.

Dajme tomu, ze by som dnes vstupil do indexoveho fondu zo vsetkymi peniazmi, ktore sa mi tam naakumulovali od roku 2005.
Na buduci rok by udrela kriza a indexy by prepadli o 50%. Fico by chytil paniku a "zakazal" indexovym fondom stratu a peniaze by mi presunul v najvacsej krize do garantovaneho fondu.(ako sa uz raz cosi podobne stalo)
Potom by indexy odrazili od dna, ale ja by som uz v tom raste nebol.
A mal by som po dochodku.
Ostalo by mi len sudit sa zo statom o nahradu zisku niekde v Strasburgu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa incognito »

Nieco podobne sa uz (zial) stalo v 2009... ale nemyslim, ze toto je pravdepodobny scenar. Ukazuje sa, ze Ficovi stacia garancie uz len v jednom fonde.

Uvidime :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hmm .. no ak to Ficovi niekto nevysvetli a kym tu nebudeme mat ustavny zakon, tak ano, moze to tak dopadnut
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa slimak »

jogo napísal: Dajme tomu, ze by som dnes vstupil do indexoveho fondu zo vsetkymi peniazmi, ktore sa mi tam naakumulovali od roku 2005.
Na buduci rok by udrela kriza a indexy by prepadli o 50%. Fico by chytil paniku a "zakazal" indexovym fondom stratu a peniaze by mi presunul v najvacsej krize do garantovaneho fondu.(ako sa uz raz cosi podobne stalo)
Potom by indexy odrazili od dna, ale ja by som uz v tom raste nebol.
Potom vystupis z II.piliera a buduci vladar ziska istoty, resp. to uz otvarat nebude a prestane byt pren zaujimavy II.pilier. Ale zaujimave posledne prispevky.
Kedze to mozem menit hore dole cez IB
Takze mozne to je. Nevedel som o tom. Aj ta strategia vyberania ziskov z indexoveho je zaujimavy,len vynos v dlhopisovom nieje ziadny. Mna vyrusuju samotne DSS - vobec neinformuju - su necitatelne. Nevies aky index(akcie) mas - nevies kedy ako to zmenia.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Všetky DSS využili aj možnosť účtovať si vyšší poplatok za správu indexových fondov. Potvrdila to Národná banka Slovenska, ktorú požiadali o zmenu štatútu dôchodkových fondov.
Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6686870/docho ... z2JdlBiyB9" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"