Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa filip glasa »

Z päťmiliardových úspor v druhom pilieri pôjde pravdepodobne jedna miliarda eur na výstavbu diaľnic.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6313776/milia ... z1qDsTazN7" onclick="window.open(this.href);return false;
Fico už ohlásil a DSSky súhlasia, že by sa do II. piliera nakúpili "dialničné" dlhopisy. Má to význam? Ak DSSky nakúpia dialničné dlhopisy, tak je to viac menej to isté, ako keby nakúpil štátne dlhopisy.
Či si štát požičia na dialnice cez štátne dlhopisy, alebo cez dialničné dlhopisy, tak je to jedno. Žiadnu výhodu to nemá. Ale asi to bude o čosi drahšie ako klasický štátny dlhopis.
Myslím že ani opticky sa tým nedá zlepšiť deficit, tak neviem na čo.

Druhá vec je zavedenie garancií aj do zmiešaného a akciového fondu. Toto by malo za následok, že by DSSky stále držali v portfóliách fondov prevažne štátne dlhopisy. A to samozrejme má pozitívny vplyv na financovanie štátu a deficitu. Myslím, že tu je motivácia takáto. Nejde ani tak dobro občana, aby mal garancie, ale skôr o financovanie štátu.
General
Príspevky: 35
Dátum registrácie: St 04 01, 2012 9:55 am

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa General »

podľa mňa ide o to, že keď štát nakúpi diaľničné dlhopisy, tak výnos z nich by mal isť priamo ku sporiteľom v II pilieri.Ak by ich nakúpil klasicky cez finančný trh, tak výnos by šiel finančným trhom. Pre sporiteľa v II pilieri by to aj mohlo byť zaujímavé, v prípade, ak by výnos bol > ako inflácia, ak ešte podporený štátnou garanciou, o to viac...ak si sporiteľ v II pilieri spočita, čo ma teraz, že reálne prichádza o $ a DSSsky majú negatívne výnosy...tak to by to mohlo byť aj riešenie ako zabezpečiť aspoň to, aby sa udržala reálna hodnota peňazí v II pilieri...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa filip glasa »

výnos z nich by mal isť priamo ku sporiteľom v II pilieri.
A teraz myslíš ž kam ide ten výnos? Dnes je to presne rovnako ako by to bolo s tými ďialničnými.

DSSka nakúpi dlhopis s výnosom do splatnosti 4%:
a) priamo od štátu (primárny úpis na dlhopisov)
b) na burze od inej inštitúcie (na sekundárnom trhu)
Výnos do splatnosti je stále rovnaký. Na výnos fondu to nemá žiadny vplyv.

DSSka kúpi ďlaničné dlhopisy s výnosom 4% do splatnosti:
a) od štátu (primárny trh)
b) od inej inštitúcie (sekundárny trh)
Zase medzi tým nie je rozdiel. Celý výnos 4% z tohoto konkrétneho dlhopisu ide do fondu.
Ak by ich nakúpil klasicky cez finančný trh, tak výnos by šiel finančným trhom.
Toto je blud. Dlhopis nesie nejaký kupón. Keď ho kúpiš od štátu, alebo na burze, tak je kupón stále rovnaký. Výnos nejde "finančnému trhu" ale tomu kto dlhopis vlastní.

Toto nesprávne vnímanie ľudí pramení z toho, že na jednej strane vidia výnosy štátnych dlhopisov okolo 4% a na druhej strane vidia výnos fondu v DSSke okolo 1-2%.
Problém nie je v tom, že by ten výnos zožral "finančný trh" na úkor sporiteľa.

Ten rozdiel vzniká takto:
- fond má v portfóliu rôzne dlhopisy
- tie môžu mať oveľa kratšiu splatnosť a oveľa nižší výnos
- cena dlhopisu sa počas jeho expirácie vyvíja. On síce bude splatený 100% z nominálu a bude niesť daný kupón, ale jeho cena klesá alebo stúpa. Napr. ak sa zvyšujú rizikové prirážky Slovenska, lebo v EMU je zle.
- fond má nejaké náklady s nadobudnutím papierov (desainky% možno menej)
- fond má poplatky za správu

Tieto veci vplývajú na to, že napr. dlhopisový fond nemá 4% výnos.
Tu by sme si mohli povedať, že veď nech nakúpi dlhopisy s výnosom len 5% a vyššie. OK ale sú tu isté riziká:
1. budú to dlhopisy s dlhou splatnosťou a teda je tam riziko, ktoré vyplýva zo zmeny výšky úrokových sadzieb do budúcna
2. čím vyšší výnos pri rovnakej splatnosti, tým je dlžník (emitent dlhopisu) rizikovejší (napríklad Maďarsko s 8%)
3. riziko rastúcej inflácie - súvisí s bodom 1. Ak porastie významne inflácia, tak porastú aj úroky nových dlhopisov. Ale ak dnes zvolíš príliš dlhé fixácie, kvôoli vyšším výnosom dnes, tak ak sa zmení inflácia (a úroky) v tvoj neprospech, tak si buď to fixovaný s už medzičasom nízkym výnosom, alebo predáš papier pod nominál.
4. DSSky mali doteraz nejaké garancie na polročnej báze. Preto nemohli držať dlhopisy s dlhšou splatnosťou, lebo tie síce majú vyšší výnos, ale majú aj miernu volatilitu. A ak mám 6 mesačný horizont na garanciu, tak tieto dlhé papiere kupovať nebudem.

No a všetky tieto 4 body sa rovnako týkajú dialničných dlhopisov ako aj štátnych.

Pre sporiteľa teda nie je teda veľká výhoda v dialničných papieroch. jedine že by mali o čosi vyšší výnos.
Pre štát tam asi tiež nebude výhoda, ak budú mať ďialničné papiere vyšší výnos ako klasické štátne. Štát bude mať vyšší deficit ako s obyčajnými dlhopismi.

No a čo je lepšie pre občana? Že má vo fonde jeden papier s trošku vyšším výnosom?
Alebo že sa štát môže financovať lacnejšie cez normálne dlhopisy tým pádom máme o kúštik menší deficit a dlh?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa Rokosák »

V podstate dialnicne dlhopisy su totozne so statnymi dlhopismi. Z hladiska klienta DSSiek to vsak ma vyhodu, ze vie kam jeho kapital ide... a nejde. Teda vie, ze nefinancuje Maticu, ciganov, armadu, Grecko a dalsie projekty, s ktorymi mozno nesuhlasi. Na druhej strane ak sa na dialniciach neprehana tak investuje do asfaltu pod kolesa privatizerov, politikov, vedeniu SMK, Mojsejovej a inym co mu mozno nevonaju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa sufo »

Ja to vidim ako zacarovany kruh. Na ten vynos odniekial stat bude musiet zobrat a len sa to odsunie do terminu splatnosti a vtedy to stat bude musiet vybrat od ludi. V tom case si nasimi zvysenymi danami vlastne vygenerujeme vynos na nase dochodky. Nie je to chore?
Ked je to investovane v niecom inom ako statnych dlhopisoch, tak pocitujem aspon aku taku nadej, ze si ten vynos vlastne neplatim zvysenymi danami ale ho generuje "ekonomika".
Alebo sa uplne mylim a nie je to takto?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja to vidím podobne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa Rokosák »

Obcas je zakladny kapital nutny a pozicat si nan nie je hanbou. V tomto pripade klienti DSSiek poziciavaju uzivatelom dialnic, vratane seba. Uzivatelom dialnic je kazdy, ci uz na nej jazdi, alebo sa po nom prevaza tovar, ktory spotrebuje. V podstate klient DSSiek ziskava urok, za ktory ciastocne plati aj on sam. Vacsinou mu vsak za urok platia krajania, susedia, rodinni prislusnici a ostatok obcanov a firiem.
Osobne som radsej ak sa kapital obcanov SR investuje do domacich subjektov. Ci je to financne vyhodnejsie treba spocitat. Nestaci vsak iba porovnat nominalny urok. Treba pocitat aj s tym ako sa s urokom naraba. Ak sa spotrebuje na Slovensku je to lepsie ako ked ho cudzi subjekt spotrebuje mimo SR.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa filip glasa »

ale teraz je to v DSSkách rovnako. Veď majú vo fondoch najviac pozícií v našich štátnych dlhopisoch. A ak tie dialničné majú byť drahšie ako obyčajné, tak nemá veľký význam.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dialnicne dlhopisy mozu byt drahsie ci lacnejsie ako ine statne dlhopisy. Zalezi od rizika splatnosti. Ak si investori myslia, ze dialnice si na seba zarobia skor ako cely stat, ci budu mat urcite preferencie pri splatnosti, tak je nizsi urok odovodneny. Ak nie tak treba predpokladat vyssi urok. Vlada totiz skor necha skrachovat dialnice ako cely stat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa jan »

ano, uz dnes maju velke peniaze v slovenskych dlhopisoch, takze uz aj dnes sa peniazmi z DSS financuju vsetky poziadavky statu vratane dialnic.
Toto iba presne vyspecifikuje jedinu oblast, na ktoru sa budu moct minut tie peniaze.
Nevidim nejaky zasadny rozdiel medzi rizikami a statnymi zarukami na dialnice ked budu platene tak ako doteraz a ked vytvoria specialne dlhopisy.
General
Príspevky: 35
Dátum registrácie: St 04 01, 2012 9:55 am

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa General »

týmto sposobom som sa na túto temu nepozeral, dava to vsak logiku...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa filip glasa »

môj názor na garancie v II. pilieri:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... om-pilieri" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dovolim si nasledovne poznamky k vyseuvedenemu Filipovmu clanku.
1. Garancie znizuju vynos - to plati. Plati vsak aj druha strana mince a to, ze zvysovanie vynosu prinasa vyssie riziko.
2. Investicia do dochodkovych fondov ma ine poziadavky ako investicia do vseobecnych investicnych fondov. Tie druhe su z disponibilneho prijmu tie prve su nutnostou.
3. Firemne akcie su dobrym nastrojom k vyssiemu vynosu (a riziku), ale zlym nastrojom na udrziavanie hodnoty uspor. To mam od Taleba nie "z vlastnej hlavy".
4. Vseobecne zakony nemaju univerzalnu platnost. Napriklad nezalezi iba na systeme, ale aj ludoch. Ak priemerny futbalista zarobi tisicku za zapas to neznamena, ze to zarobim aj ja ak vybehnem na ihrisko. Musim svoju zrucnost preukazat. Zial nasi menezeri dochodkovych fondov investovali asi ako ja hram futbal. Teda pod uroven.
5. Nasi portfoliovi menezeri zriedkavo prekrocili 20% portfolia v akciach. A to pred Ficom a za stupajucich akciovych indexov. Obavam sa, ze staznosti na obmedzenia su iba snahou o skrytie neschopnosti razantne, odvazne a vynaliezavo investovat peniaze klientov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa filip glasa »

suhlasim vo vsetkom. Ale aj tak nie je dovod na zavedenie garancii do zmiesaneho, akcioveho a indexoveho fondu, ak uz mam jeden fond s garanciou.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa slimak »

Dnes som sa pozrel a napisal niekam inam. Ale dam to aj tu. neviem ci som spravnej teme ani neviem ci ta tema na to urcena je. Prejdem si to hlavne aby linkyfungovali. nefunguje ani jeden a ma to hneva. Ale aby ste z toho nieco mali mysim to prerobit - stranku MSVAR a reakciu Richtrerovho hnupa hladat nebudem.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=559" onclick="window.open(this.href);return false;

Povodne som tu chcel dat a okomentovat vcerajsi rozhovor s panom ministrom, nedam ani link. Ale tvrdil , ze dobre to nastavili dlhodobo a komplexne poriesili dochodkovy system , vraj podla neho je II.pilier vyhodny pre 350 000 ludi,ale nedokazal odpovedat ci svojim 30 rocnym detom(zarabaju cca 1000 euro) odporucal zostat(lebo su v II.piliery) a ci vystupit. Aspon to nevedel priamo povedat,len ze je to vazna otazka, rozhodnut sa musia sami a bavili sa o tom cca hodinu.

A ako to dobre a komplexne nastavili si mozte pozriet na tom linku a tych troch tabulkach.
Jedna sa o to - vypocitali to na IFP(filko a spol) - nejaka dobra sekcia na MF, ze kolko sa bude teraz 2012,2012,2020 dokonca sa "trapili" aj rokom 2060, kolko sa bude platit % z HDP na zdravotnictvo, skolstvo a dochodky.

Prva tabulka je ako to bolo doteraz, druha ako to je po zmene - minulotyzdnovej novele socialneho poistenia.
Zacnem od tretej. kde je kvantifikovana zmena.
Implicitné záväzky – hodnota k roku 2012 (v % HDP)spolu1. Scenár za predpokladu nezmenených politík3422. Realizovanie navrhovaných opatrení2043. Celková zmena* (2-1)-138- II. pilier -11 - max. VZ, zmena valorizácie -87 - úprava dôchodkového veku, zvýšenie solidarity -40 * (-) pokles a (+) nárast implicitných záväzkovZdroj: MF SR

To je sucet % HDP deficitu statu na zdravotnictvo, skolstvo(to neviem preco?) a dochodky ci aj davky nezamestnanosti.
Teda za nezmenenych podmienok. by to bolo dlhu 342% HDP v roku 2060. To dnes ani japonsko(200%) nema - ten normalny(statny) dlh. Teda vela .
To sa vypocitalo. Z prvej tabulky riadok C, ako 0+0,1%(v roku 2013) v roku 2014 by to bolo 0,2% ... +v roku 2020 1,2% + atd. tak spocitali 47 cislic a vyslo 342%. Vlastne to by za sucastnych podmienok zakona o socialnom poisteni a II.piliera musel stat doplatit do zdravotneho a socialneho systemu navyse(pocas 47 rokov, oni aj doplatia podla nich ale len uz 138% HDP.

II.pilier je tam minus 11%. To je ta zmena z 9% na 4% uspory 11% z HDP za 47 rokov. mozno, si vypocitali, ze vynosy budu vyssie,lebo zdvihli poplatky, resp. ja neviem co. Ale pre stat je to a musi byt cista strata. Nie pre sporitelov, ti by v tej tabulke mali byt na tom lepsie. teda ze maju vyssie dochodky,ved preto to aj Richter a fico robia aby ludia mali vyssie dochodky. Ja byt ministrom soc.v a rodiny - resp kralom teda na dlhsie obdobie -ludom zakazem vystup z II.piliera.

Sulik to vysvetlil tu - v pondelok to bolo na HN

Citát


a väčší problém, ako druhý pilier, je však ten prvý. Okrem toho, že odvod do druhého piliera klesol o 5 percentuálnych bodov, ktoré teraz pôjdu do prvého piliera, vzrástli budúce nároky z prvého piliera viac, ako by zodpovedalo týmto piatim percentám. Na starobné poistenie totiž platíme okrem 18 percent (a len tieto sa delia na 9 percent pre prvý pilier a 9 pre druhý) aj 4,75 percenta do fondu solidarity a cca 2,3 percenta z prebytkov v ostatných fondoch (práceneschopnosť, úrazy a nezamestnanosť), čiže spolu približne 25 percent. Kto sa prihlásil do druhého piliera, zriekol sa polovice budúcich nárokov, no jeho odvod klesol z 25 percent iba na 16. To bolo riešenie, ktoré mohlo zabrániť obrovským stratám v prvom pilieri v budúcnosti.
http://www.sulik.sk/...on=2&id=165" onclick="window.open(this.href);return false;


Realne krikluni v diskusiach co su uz na dochodku, ci to maju za par 5,10(to je uz vela)rokov a odradzaju ludi aby vystupili z II.piliera ludi ti co tam v dohladnej dobe pojdu a su. Tak by uz za posledne roky nedostali 8/8 ich dochodku(ak by prestupili z I. do I.) - ale len 7/8 z I.piliera(to je za predpokladu ze by zostali v II.piliery). Ale ak prestupia. budu mat vsetci 8/8 ale mensich. Samozrejme pre nich to ma vyznam aby vystupil ,ci nevstupil 30 rocny clovek. Lebo kym s nim sa bude delit o dochodok uz zit nebude, takze je mu to je jedno.

Ti co pojdete za 5 rokov do dochodku a mate 300-500-600 eur -by som prestupil asi aj ja. Budete mat mozno vyssie dochodky ako sucasni dochodcovia( co mali pred 10 rokmi porovnatelne platy (200 400euro - teda 6000-12000 Sk). A budu vam zavidiet a frflat na Richtera.

Najvacsiu zmenu a prinos vraj prinesie valorizacia(sposob) a zvysenie maximalneho vymeriavacieho zakladu.
Oni to nastavili tak -ze sa bude valorizovat uz podla inflacii - dochodcovskej - ako je tam mozno podvod a zrejme bude ved naco si platia statistikov,ale..
Oni ocakavaju, ze najvacsie znizenie toho velkeho dlhu prinesie znizenie valorizacii oproti dnesku. Prve je zaujimave - ze oni asi nepocitaju do buducnosti z nejak velkou inflaciou. Alebo pocitaju -ze mzdy budu rast viac ako inflacia - resp. pocitaju ze sa bude znizovat zamestnanost. Proste na valorizacii chu usetrit gro - viac ako na zvysovani odchodu do dochodku. Co to znamena? Ze v buducnosti Fico uz nebude ukazovat tabulku plus 17% a bude sa tvarit aky je geroj, ale aj ked ukaze plus 30% sa bude hanbit,co by sa mal aj dnes.

Zvysenie VZ pomoze tak asi...
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=50628" onclick="window.open(this.href);return false;
V tabulke dnes co som dal, ze zvysenie VZ pomoze statnemu rozpoctu - ci konsolidaci 125 milionmi eur. Co je relativne dost. Jedna sa o ludi nad 1153 eur zarobku -celkovo dajme tomu 14% ludi.Ale ti co maju do 2300 eur sa ich to maximalne dotkne je len 2,56%, tych v rozmedzi 1153-2300 je 11,45%.

Maximalne dotkne si treba uvedomit, ze tych 11,45% to v priemere viacej zaplatia mesacne 10 eur, ten co ma 2300 zaplati mesacne viac 34 eur a tem co ma 3930 zaplati navyse o 608 eur. 10 eur navyse zaplati ten co ma dnes prijem 150 eur - to je to gro - pozrite si pocetnost.
Celkove skupiny co sa tyka tento bod je 250 000 ludi(moj odhad - vypocet). Z toho do 2300 je 200 000 a ti mesacne zaplati navyse v priemere10.
Potom som tak skusal ze kolko su ti nad 2300 co v tej tabulke su ich pocetnost je 56320 a od tej skupiny chcu 95 000 000 eur(tych 200 000 co su medti 1500 a 2300 zaplati len 30 milionov). Samozrejme ten co ma 2300 zaplati navyse 34eur a ten co 3930eur mzdu 608. Ako troj clenkov mi vyslo, ze tych co maju viac ako 3930 je asi 13 500 ludi na Slovensku. priblizne.
Teda asi aj ked velmi solidarni ale pocet 13516 nejak nemozu vytrhnut skupinu ludi co pobera dochodky a ta je trebars 1 milion, ci 1,5miliona s kym by mali byt solidarny. Skym solidarny niesu co sa tyka dochodku to je skupina zamestnancov od 800 do 1000(tejto skupina sa solidarita nijak nedotkne dostanu presne to co maju). Pod osemsto s nimi maju byt solidarny. To je 70% a do buducnosti ich bude viac.

Dalsi vyznamny nastroj uprava dochodkoveho veku. Solidarita. Co pomoze solidarita?, ze sa preleju peniaze od 7% ludi ku 70? nedaju sa tolko kolko by mali mat narok tym 7% a 30 eur daju 70%. To ani nieje mozne vsak? Ze tych 30 eur nebudu musiet dat so statneho rozpoctu.
Skoda ze tie tabulky nedali po samotnej zmene, ci aspon vplyv zvysovanie dochodkoveho veku a valorizacia a na druhu kolonku zvysovanie VZ a solidaritu.
Ja si myslim ze zvysovanie VZ a solidarita zabije cely tento system.

Dochodkovy vek. Hladal som tabulku na pravde kde to bolo pre kazdy rocnik odstupnovane ja mam ist 67 rokoch ale je to jedno, najdem iny link.


Citát


V žiadnom prípade snahou strany SMER-SD nie je, aby dôchodcovia poberali svoje dôchodky kratšie obdobie v porovnaní so súčasnými poberateľmi dôchodkov, práve naopak našou snahou je, aby do budúcnosti, keď sa ľudia budú dožívať vyššieho veku, ak im to zdravotný stav a situácia na trhu práce umožní, pracovali dlhšie a následne poberali dôchodok približne rovnako dlho ako súčasní poberatelia dôchodkov. Z uvedeného dôvodu sa nazdávame, že je vhodné zvoliť pomalšie tempo zvyšovania dôchodkového veku s dlhším prechodným obdobím a samozrejme by pred výberom riešenia malo dôjsť k širšej odbornej diskusii. Preto aj minister práce Ján Richter pripustil časový horizont realizácie zvyšovania veku odchodu do dôchodku najskôr v roku 2016.
http://www.employmen...ske-noviny.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Toto sa ma dotyka a nas vsetkych a ja odmietam platit dlhsie do socialneho systemu ako bol zakon ked som nastupil na pracovny trh. Ja som "vtedy "podpisoval zmluvu so statom o zivotnom poisteni. A je mi jedno kolko sa ludia dozivaju dnes a kolko sa budu dozivat v roku 2040.

A zaver, hlavne si pozrite tie prve dve tabulky. Uz ich komentovat ani nebudem. Richter zachranil socialny system. Samozrejme aj dalsie - jeho komplexnou novelou. Porovnajte cisla. Dochodkovy system sa zvysuju % z HDP na prijmovej strane - ale si vsimnite zdravotny system. Nebodaj poistenie v nezamestnanosti - resp. vydavky statu na sanovanie nezamestnanych(to ostatne -sam neviem co to je, ze 8,9).
Neviem ake budu naroky mozno to budeme mat ako dnes spanielsku, ze 30 mesiacov - ci 60 mesiacov nebudeme na dochodku ale na uradoch prace - ako snazivi 67 rocni hladaci potravy.

Zdravotny system - percenta vydavkou k HDP vobec nerastu a myslite, ze je to realne? Aj ked dochodkovy vek daju na 73 rokov,ale ak tu nebude nejaky armagedon, tu bude dvojnasobne viac ludi vo veku 62+ ako dnes. A rovnake vydavky na zdravotnictvo? Teda dnes 1 milion ale to bude rast k 2 milionom - mozno sa nebudeme volat dochodcovia. Aj keby sme vsetci pracovali - neexistuje aby to bolo rovnake percento ako dnes. Iba ak nam zacnu lepsie varit a nutit sportovat - cigarety mi zakazu -alebo zdravotnictvo zrejme vytrhne a sprivatizuje Penta.

Nezamestnanost detto.
Ved pozri opat rekciu ministerstva pod Richterom.
Ludia si myslia - prikla Cizmarik a toho poznate z trendu ze nemocensky fod je prebytkovy -nieje je schodkovy.

Nemyslim, ze by chceli este prebytkovejsi fond – oni chcu solidaritou zrusit I.pilier a teda zabit socialny a zdravotny system.
neviem ci niesu vacsie naroky na materske ako v minulom roku,ale priemerna doba trvania PN sa nadalej rastie.
http://www.socpoist.sk/priemerna-doba-t ... osti/3151s" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak vas zaujima fakt si to najdite.

Teda sa ani nezda, ze by to bol velmi prebytkovy fond.
Som nasiel udaj ze prijmy SP od EAO su za rok 2011 4 269 miliona. Sadzba celkova je u zamestnancov 34,6% a nemocenske je 2,8.
Teda prijmy nemoc.fondu su 345 milionov a vydavky na rok 2011 su 412 milionov eur.

Teda zrejme nebol prebytkovy.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zavedenie garancií v II. pilieri a financovanie diaľnic

Príspevok od používateľa slimak »

Dmes som nasiel ovela zaujimavejsiu spravu a spravu vysvetlujuci stav.

Pri nových dôchodcoch poisťovňa počíta, že bude priznaných celkom 26.000 dávok s
priemernou výškou 380,06 eura. Predčasných starobných dôchodkov má pribudnúť
celkovo 19.500 s priemernou výškou dávky 381,70 eura a invalidných dôchodkov
bude priznaných 23.800 s priemernou výškou 243,44 eura.


Dnes mame situaciu ked rocnik(v diskusii sa pise ,ze by malo ist o rocnik 1952, a ze sa ich narodilo 102,700). Z tejto populacie co by mala ist na dochodok buduci rok ide na dochodok v 61 rokoch(ci 62) 25%, len kazdy stvrty . Kde su ti ostatni? No na dochodku!!! O com to je?
---------------------
neviem ci to pochopite .pozrite si pomer invalid riadny dochodca. 19 000 :26 000. Pozrite si pomer 19 000 ku 103 000. Aj ked z tych 103 000 tisic mozno 10 - 15 000 uz nezije.

Uvedomujete si ze kazdy 4 clovek je invalid? Poznate nejakeho?

Samozrejme to nieje z toho rocnika 1952, ale taka je cela spolocnost. Z zijucich 90000 ludi rocniku 1952 co maju ist na dochodok ide len 26 000(ten zvysok tam uz davno je).

19 000 invalidov ved ja neviem to kazdy 5 aktivny clovek je invalid a kazdy 5 je nezamestnany? to ze nezivime len dochodcov aj deti ale este aj..

Voci skutocnym invalidom nic a rad .. ale toto? Aj kludne skutocnemu nezamestnanemu pomozem ci,ale?

---
Musim sa opravit, chyba, tych invalidov je 24 000. 19 000 je predcasnych, co my uz chceme. 24 000 invalidov a 26 000 normalnych dochodcov.
Kazdy 4 clovek aktivny - ekonomicky aktivna osoba by mal byt invalid. Invalidne nieje len tak jednoduche dostat. Na nemocenske musis byt poisteny 270 dni na davku v nezamestnanosti 2 - 3 roky na invalidne podla veku 5 ci 15 rokov. Mozno ja po 10 odpracovanych rokov a by sa mi nieco stalo by som mozno uz mal narok.
To nieje normalne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"