2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

Dobry den zelam!
Vcera som vstupil do 2. piliera v AXA a zaskocil ma zamestnanec, ktory ma presviedcal, ze ak chcem rozlozit peniaze do dvoch fondov, musi byt minimalne 50 percent v dlhopisovom. Chcel som povodne dat viac do indexoveho, ale v zasade mi velmi neprekaza ani 50 na 50. Bol som vsak v tom ze 50 percentna hranica sa tyka len zmiesaneho fondu a maximalneho mozneho podielu akcii v nom.
Cize, nijako zvlast ma netrapi rozlozenie 50 na 50, skor mam len pochybnost o informovanosti zamestnancov DSS-iek.
Cize, mal zamestnanec AXA pravdu a infomroval ma spravne?
Pre uplnost - mam 29 rokov a v 2. pilieri som este nebol.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pomer dvoch fondov si mozete dat ako chcete. NIe je ziadne pravidlo, ze by to muselo byt 50/50. To zavisi skor od konzervativnosti sporitela.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa incognito »

Nie, nemal pravdu... a mozno to ani sam nevedel :)

Pomer je lubovolny. Kludne mozes zvysit podiel v indexovom fonde, vzhladom na tvoj vek by to snad aj bolo vhodne ;)
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

Hm... Tak som si myslel spravne. Aj som mu samozrejme povedal, ze sa mi nezda, ze by to tak bolo, no on ma skalopevne presviedcal, ze to tak je. Je to trochu sila, ze pracovnik DSS-ky neovlada takuto zakladnu vec. Alebo myslite, ze to robia zamerne? Nema to ale moc logiku, ved uz aj poplatky vyrovnali... Teraz neviem, ci sa na to vykaslat, alebo sa tam stavit a zmenit to. Menit sa to da aj hocikedy dodatocne, ze?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa filip glasa »

hocikedy si ten pomer vies menit. a dokonca aj cez "internet banking"
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

OK, vdaka. Aj tak ma ale takato "profesionalita" vzdy zamrzi. Najma ak si uvedomim, ze vacsina sporitelov ma len minimalne informacie a este ich na pobocke takto zavedu... Ale zas mi je jasne, ze nemocem zovseobecnovat a hadzat vsetkych do jedneho vreca
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa rmaly »

najhorsie na tom je, ze ked to zoberieme ako v tom vtipe :
Cerstvo vystudovany inzinier hovori kamaratovi - "ty vole, ked je moj doktor taky doktor ako ja inzinier, tak ma pri najblizsej navsteve zabije"...

tak keby to bol chirurg, tak si proste mrtvy. Keby aspon povedal "neviem, opytam sa". Ale tvrdit takyto blud je nehorazne. A povedzme si uprimne, toto je proste standard v bankach. Aby som pravdu povedal, ked si tak rozoberiem, co mi kedy tvrdili ci uz prepazkovi pracovnici v hociktorej banke ci osobni bankari - vzdy to bola "nepresnost". Castokrat pridem do pobocky informovanejsi ako oni (z ich stranky)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa Biosko »

Tak vacsina ludi co robia dealerov prejdu len skolenim, tak to bude preto.
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

Tak ale to predsa nemôže byť ospravedlnenie. Bol to normalny chlapik na pobočke AXA. Žiadna sprostredkovateľ... Akože, kto už má mať informácie ak nie človek, s ktorým zmluvu podpisujete? A najmä sa evidentne len "nesekol", ale bol presvedčený o svojej pravde? No nič, nechcem to tu ďalej pitvať, tu nič nevyriešime. Ale je to fakt bieda... Ako sa má človek na nich spoľahnúť vo veciach, o ktorých nič nevie, keď sa potopia na takejto banalite? Veď to je základná info... Vedieť aké su fondy, aké sú rpzdiel a ako sa dajú skombinnovať. Čo viac tam treba?
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

toto mi inak poslali z AXA - zakon nuti sporitela presuvat postupne prostriedky na dljopisy, ale to by som musel mať minimálne 50 rokov...:
"Podľa aktuálnej novely zákona je postupné presúvanie finančných prostriedkov do dlhopisového fondu dané od veku 50 rokov. To znamená, keď máte vek 50 rokov, je potrebné mať minimálne 10% v dlhopisovom fonde a zvyšok môžete mať vo Vami zvolenom fonde, v 51 rokoch minimálne 20% v dlhopisovom, v 52 rokoch minimálne 30%,... a v 59 rokoch je potrebné mať celých 100% účtu v dlhopisovom fonde. Záleží teda od Vášho veku rozloženie fondov."
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pouzivaj radsej ten ich internetbanking :)
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

No toto bol moj prvy kontakt s nimi, cize este mi ic nedoslo. Netusim ani nic o ich klientskej zone, ci IB ci ako to volaju. Uvidim... Ale dobry start to nebol
david2366
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 24 01, 2013 12:36 pm
Has thanked: 3 times

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa david2366 »

A na zaklade coho si si vybral AXA a nie nejaku inu? coskoro budem tiez menit, tak ma to zaujima.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

david, pockaj si ako pomenia fondy
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

Ja som nemenil, ale vstupoval.
Mal som v uzsom vybere AXA, ING, AEGON, VUB. Allianz a Postovku som vyhodil na zaklade zrusenych indexovych fondov, do Postovej by som nevliezol aj tak (na kratkodobe investovanie mozno, dochodok im ale nezverim). Dalej to uz bolo skor o detailoch - blizkost a pocet pobociek, aktualne vysledky spolocnosti, podiel na trhu. V podstate skor pocit. Mam pocit, ze kedze nemaju moc priestor robit nieco inak - vacsina posdmienok je dana zakonom, je to relativne jedno.
Inak - volal som vcera aj tomu predajcovi. Nie nestvane, skor preto, aby som ho upozornil a aby zbytocne nezavadzal aj dalsich ludi. Reagoval v pohode, no bol evidentne zaskoceny a prekvapeny. Tvrdil, ze ich tak skolili :) Nebuem ale zakerak a menovat ho nebudem...
Je to v tomto biznise strasne - ide o prachy ludi, mala by tam vladnut profesionalita na 110 percent a on neovlada zaklady, lebo ho zle zaskolili... Vsak uz len keby chodil po podobnych forach, tak by musel vediet, ako to je naozaj.
Ale samozrejme, ked som vtedy odchadzal z pobocky, este ma lamal na 3. pilier a tlacil do ruky vizitku. Hm, urcite este zavolam...
co uz... Kazdy si buduje vlastny profil a robi self-promo
wwwhitedog
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 30 01, 2013 10:15 am

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa wwwhitedog »

este len detail - netusim na kjolko relevantny, kedze je od toho sietho cloveka, no pytal som sa ho, ci planuje AXA rusit index a tvrdil, ze nie
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Oni ich mohli skolit v zmysle ze je bezpecnejsie dat uspory 50/50 do indexoveho a garantovaneho. A on to pochopil tak, ze sa to musi. Zrejme to bol nejaky takyto podobny omyl.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: 2. pilier minimalne 50 percent v dlhopisoch?

Príspevok od používateľa Biosko »

Na 3ti pilier kasli pokial to pre teba nie je vyhodne v zmysle ze ti na to prispieva zamestnavatel alebo si to nejako zaujimavo odpises ze to pre teba bude prospesne aj momentalne nie len na dochodku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"