Dobrovolné 2%

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa PeterSch »

Chcem si dobrovoľne prispievať na dôchodok. Len neviem stanoviť optimálnu sumu :( Je tam totiž daňové zvýhodnenie ale maximálne do 2% z .... A tu je problém našiel som 2% z hrubej mzdy, z čistej mzdy, zo základu dane. Priznám sa, zákon sa mi študovať nechce. Tak ma napadlo, že sa tu opýtam :)
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa Amos »

2%zo zakladu dane, pisu to tu: http://www.vubgenerali.sk/Default.aspx?contentID=1274" onclick="window.open(this.href);return false;

A mal by ti to posielat zamestnavatel, ak ho o to poziadas (aj ked to tam podla mna nie je celkom jasne napisane)

Chcel by som sa spytat odbornikov (Filip, Peter), aky maju nazor na toto 2%-ne dobrovolne prispievanie. Co si o tom myslite?
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa filip glasa »

tam usetris len dan, ze?
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa Amos »

Ano, (ak to spravne chapem) tam usetrim "len" dan, to je celkom peknych 19%. Maximalne sa z dane z prijmu da odpocitat (v suhrne za rok) 60-nasobok priemernej mzdy - a z toho dan z prijmu.

Nie som mzdovy uctovnik, takze to mozno trochu pletiem, ale ako mi to bolo vysvetlene, zhrnul by som to:
Maximalne si moze clovek odratat z dani (2%-ne prispevky) v celkovej sume 942€ za rok 2013. T.j. v pravidelnych mesacnych prispevkoch cca 78,5€ mesacne. Vypocet: 78,5 / 0,02 (2%) = 3925, z takehoto mesacneho zakladu dane sa maximalne da odpocitat dan (takze kazdy, kto zaraba menej ako 4000 mesacne :-) moze byt v klude, jeho prispevky budu odpocitane z dani z prijmu).
Len upozornujem, ak niekto zaraba menej ako 4000 mesacne, nech tam neposiela 78 mesacne, ale len 2% zo svojho skutocneho zakladu dane :-)

Chcelo by to vyjadrenie odbornika na danove zalezitosti
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa filip glasa »

neviem, je tam politicke riziko. Za tie prachy si podla existujucej legislativy aj tak musis kupit anuity. A ked sa legislativa zmeni, tak sa moze aj k horsiemu. Inak povedane - su to tvoje peniaze len z casti.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa Amos »

Myslis, ze by boli nasi resp. EU politici take "Schweine", ze by mi pri znarodneni 2.piliera nevratili moje dobrovolne prispevky? !
Blba otazka, vsakze :-)

Pytal som sa vo firme, kde maju cca 500 zamestnancov, ze kolko maju dobrovolnych prispievatelov. Ze zatial ziadneho, dvaja sa boli informovat.
Takze podla tohto usudzujem, ze politicke riziko znarodnenia mojich dobrovolnych prispevkov je vysoke, lebo malo volicov pana precedu sa zapoji do prispievania:-)
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa filip glasa »

nemyslim znarodnenie. To je ta najhorsia varianta. Skor podmienky kupovania anuit. Ty u ju musis kupit - tie peniaze sa nedaju z II. piliera len tak vybrat.
Teraz sa znizil odvod na 4%, ale podmienky nutnosti kupit anuitu sa nezmenili. Mal sa znizit nasobok zivotneho minima alikvotne ku znizenemu odvodu. Takychto detialov moze byt v druhom pilieri o 20 rokov viac.
Nehovoriac o tom, ze neviem kolko tie anuity budu stat. Budu drahe, lacne, mozes si ich vybrat, alebo len DSSky ich budu moc robit?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja som o tom pisal tu:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/322614/IIpi ... porit.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a aj tu v diskusii uz niekde ..

vyhoda: fakt lacna sprava. Ak si das indexovy fond, tak mas dobre a extra lacne sporenie.
nevyhody: likvidita nula + politicke riziko .. aj ked toho sa velmi nebojim. A samozrejme aj to co pise Filip
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa Amos »

Diky Peter, preco nemas ten svoj blog v sekcii ekonomika (na blog.sme.sk)?

Inac, mna najviac na dobrovolnom prispievani laka ten odpocet z dane z prijmu. Ako som pisal vyssie, ked tam vlozis spolu 942€ v roku 2013, znizis si dan z prijmu pri rocnom zuctovani o viac ako 180€. Ale asi su to drobne pre toho, kto ma mesacny zaklad dane 4000€ :-)
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Dobrovolné 2%

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

taketo vseobecne uzitocne veci mi vacsinou preberali do sekce Spolocnost alebo este kedysi mali Domacnost .. tak som to tam dal rovno, ked si teraz ako VIP uz sekciu vyberam sam :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"