Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa maro.sk »

Potreboval by som poradit s riesenim jedneho problemu, ktory, zda sa, nema v slovenskych podmienkach rozumne riesenie (ak si odmyslim prevod so Socialnej poistovne...).

Po niekolkych rokoch prace pre euroinstitucie sa mi naakumulovalo v dochodkovom sporeni urcite mnozstvo penazi. Sumu este nemam potvrdenu, ale pojde radovo o desattisice €.

Kedze tieto peniaze nie je mozne vybrat v hotovosti, ani nechat tam kde su, idealne pre mna by bolo previest ich do nejakej spravcovskej spolocnosti, kde by sa dalej zhodnocovali. Na prevod mam v podstate dost casu, ale cim skor ich prevediem, tym skor sa zacnu zhodnocovat. Ak by som ale nahodou umrel skor ako ich stihnem previest, moj narok na tieto peniaze prepadne.

...As your contract is more than one year, your only option is to transfer your pension rights to an external pension scheme (national or private)...
...There is no deadline for transferring your pension rights into a private pension scheme. On the contrary there are deadlines for some public pension schemes (example Belgium : 6 months after resuming work in the country). Nevertheless be aware that in case you die before having made the transfer the right will disappear...


Spolocnost, do ktorej by bolo mozne previest peniaze musi splnat tieto podmienky:
- kapital mi nebude vyplateny (tym asi myslia jednorazovo),
- mesacnu vyplatu prispevku zacnem dostavat nie skor skor ako v 60-rocny a zaroven nie neskor ako v 65-rocny,
- zavisle osoby budu opravnene poberat "survivors´benefits" (pravdepodobne vdovske/sirotske?),
- akykolvek dalsi prechod do inej schemy/fondu bude povoleny len pri splneni vyssie uvedenych podmienok.

- the capital will not be repaied,
- you will receive a monthly income from age 60 at the earliest and 65 at the latest,
- your dependents will be entitled to survivors´ benefits,
- any transfer to another scheme or fund will be authorised only on the above conditions.


Zatial sa mi nepodarilo najst riesenie tohto problemu. Idealne pre mna by bolo jednorazove prevedenie celej sumy niekam, kde by sa zhodnocovala a nevznikol by mi zaden zavazok pravidelneho mesacneho vkladania dalsich penazi.

Pred par dnami, pri poistovani auta, som to spomenul poradkyni, ale zjavne nevedela o co ide a po par nepouzitelnych tipoch mi povedala, ze sa skusi niekde poradit.

Vidim, ze tu na fore preberate rozne temy, tak skusim, ci sa tu najde nejaky odbornik, ktory by mi s tymto poradil, pripadne to dotiahol az do uspesneho konca.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na Slovensku to myslim vobec nie je. Dochodkove pripoistenia su stavane tak, ze mozes vybrat uz v 50tke.

Ja osobne by som to nechal v krajine kde ti tieto uspory vznikli s tym, ze tie pravidla budu platit na ich legislativu aj na ich produkty. A zrejme v tej krajine najdes spravcu, ktory bude splnat presne tieto podmienky.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Velmi zaujimave. A preco nemozu ostat tam kde su? Predpokladam, ze ide o nejaku verejnu dochodkovu schemu .. umoznia ti prevod aj ku sukromnemu spravcovi, ktory by splnal dane podmienky alebo musi ist opat o verejnu dochodkovu schemu? Lebo ak by to mohol byt akykolvek spravca, tak to co pises by sa dalo cisto teoreticky dohodnut zmluvne. Inak v niektorej z DSS si sa uz bol pytat? Alebo v Socialke? Ja osobne by som na tvojom mieste skocil este na Pravnicku fakultu, zaklopal na dvere katedry prava socialneho zabezpecenia a tam by som sa popytal ci ti nevedia poradit, ci taketo nieco nie je riesene v nejakom predpise.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa maro.sk »

Dakujem za reakcie a rady.

Skusim este nejake DSS, ale vidim to tak, ze pravdepodobne peniaze skoncia v dochodkovom fonde v inej krajine, ak zistim, ze slovensky trh neponuka vyhovujuci produkt.

Peniaze mozu zostat tam kde su len do dna mojho odchodu do dochodku, ale dochodk mi odtial vyplacany nebude. Musi mi ho vyplacat nejaky "dochodkovy fond", ci uz statny, alebo sukromny.
Navyse sa peniaze, tam kde teraz su, nijako nezhodnocuju.

Peniaze prevadzat do Socialnej poistovne rozhodne nemienim, kedze do dochodku pojdem az o nejakych 20-25 rokov. Radsej by som ich nejako zhodnotil a v buducnosti pouzil na prilepsenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa filip glasa »

do druheho piliera (DSS) to nepojde cele previest. Tam sa odvadza cast odvodov a nemaju verejne pristupne sporenie.
DDS (treti pilier) ma zase limit vyberu uz v 50tke - co nie je pre teba.
Najlepsie bude ak to nechas v sukromnych fondoch v tej krajine kde ti dochodok vznikol ak tam maju vyber az v 60tke.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa maro.sk »

Zatial to vyriesene nemam, ale kedze este neumieram, mam cas na hladanie optimalneho riesenia.
Z "firmy" mam potvrdene, ze po siestich rokoch ide o ciastku cca 57,000 EUR. V prilohe mam spomenuty dokonca kontakt na Allianz.cz, takze to skusim aj tam.
Dost ma prekvapuje, ze sa na taketo nieco nespecializuje nikto na Slovensku, kto by mal prehlad o tychto produktoch (aj v susednych krajinach), kedze slovenskych zamestnancov s docasnym kontraktom je tam dost a vsetci tuto zalezitost musia nejako vyriesit.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa incognito »

maro.sk napísal:Potreboval by som poradit s riesenim jedneho problemu, ktory, zda sa, nema v slovenskych podmienkach rozumne riesenie (ak si odmyslim prevod so Socialnej poistovne...).

Po niekolkych rokoch prace pre euroinstitucie sa mi naakumulovalo v dochodkovom sporeni urcite mnozstvo penazi. Sumu este nemam potvrdenu, ale pojde radovo o desattisice €.

Kedze tieto peniaze nie je mozne vybrat v hotovosti, ani nechat tam kde su, idealne pre mna by bolo previest ich do nejakej spravcovskej spolocnosti, kde by sa dalej zhodnocovali. Na prevod mam v podstate dost casu, ale cim skor ich prevediem, tym skor sa zacnu zhodnocovat. Ak by som ale nahodou umrel skor ako ich stihnem previest, moj narok na tieto peniaze prepadne.

...As your contract is more than one year, your only option is to transfer your pension rights to an external pension scheme (national or private)...
...There is no deadline for transferring your pension rights into a private pension scheme. On the contrary there are deadlines for some public pension schemes (example Belgium : 6 months after resuming work in the country). Nevertheless be aware that in case you die before having made the transfer the right will disappear...


Spolocnost, do ktorej by bolo mozne previest peniaze musi splnat tieto podmienky:
- kapital mi nebude vyplateny (tym asi myslia jednorazovo),
- mesacnu vyplatu prispevku zacnem dostavat nie skor skor ako v 60-rocny a zaroven nie neskor ako v 65-rocny,
- zavisle osoby budu opravnene poberat "survivors´benefits" (pravdepodobne vdovske/sirotske?),
- akykolvek dalsi prechod do inej schemy/fondu bude povoleny len pri splneni vyssie uvedenych podmienok.

- the capital will not be repaied,
- you will receive a monthly income from age 60 at the earliest and 65 at the latest,
- your dependents will be entitled to survivors´ benefits,
- any transfer to another scheme or fund will be authorised only on the above conditions.


Zatial sa mi nepodarilo najst riesenie tohto problemu. Idealne pre mna by bolo jednorazove prevedenie celej sumy niekam, kde by sa zhodnocovala a nevznikol by mi zaden zavazok pravidelneho mesacneho vkladania dalsich penazi.

Pred par dnami, pri poistovani auta, som to spomenul poradkyni, ale zjavne nevedela o co ide a po par nepouzitelnych tipoch mi povedala, ze sa skusi niekde poradit.

Vidim, ze tu na fore preberate rozne temy, tak skusim, ci sa tu najde nejaky odbornik, ktory by mi s tymto poradil, pripadne to dotiahol az do uspesneho konca.
No, kedze si neuviedol nejako vela informacii, tazsie sa aj spekuluje :)

Na Slovensku na toto nie je este produkt, od buduceho roka uz mozno ano... resp. od tohto. Aj ked je otazne, v akej podobe.

Co sa tyka cisto podmienok ktore boli uvedene, vhodny by bol produkt zivotneho poistenia whole-life, tam zas pokial viem nie su na Slovensku vhodne zmluvy, vsetky su zvacsa narvane poplatkami a ako take drahe... aj ked uz sa s tam velmi nestretavam.

Viac by sa mozno dalo poracdit, ked ste uviedli, kde ste pracovali (krajina), pozicia/zamestnavatel (moj tip je Brusel :D) a videl(i) by som/sme kompletne celu zmluvu.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa incognito »

maro.sk napísal:Zatial to vyriesene nemam, ale kedze este neumieram, mam cas na hladanie optimalneho riesenia.
Z "firmy" mam potvrdene, ze po siestich rokoch ide o ciastku cca 57,000 EUR. V prilohe mam spomenuty dokonca kontakt na Allianz.cz, takze to skusim aj tam.
Dost ma prekvapuje, ze sa na taketo nieco nespecializuje nikto na Slovensku, kto by mal prehlad o tychto produktoch (aj v susednych krajinach), kedze slovenskych zamestnancov s docasnym kontraktom je tam dost a vsetci tuto zalezitost musia nejako vyriesit.
Kedze to nie je velmi zname, nikto sa do toho ani velmi nehrnie... a investovat do studia cas, energiu a peniaze s vedomim toho, ako ochotne slovaci vo vseobecnosti vyuzvaju sluzby, a financne konkretne, sa moze javit ako prilis velke riziko "investicie".

Ono je cisto mozne, ze na priklad keby ste mi to zverili a nasiel riesenie, zacal by som sa tomu venovat a vo velkom... pretoze vzdy sa moze najst nieco, s cim som sa este nestretol, aj ked rokmi a skusenostami by sa to malo aspon pomaly zmensovat. Dolezitejsie je byt schopny sa tieto nove veci naucit a byt flexibilny (nie moralne...), vediet analyzovat. Moju osobu som pouzil cisto ako priklad, v zasade ide o kazdeho seriozneho poradcu.

Ak mozete, skuste dat viacej informacii, mohli by to byt este zaujimave.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa Rokosák »

Chod na DDSku a dohodni si vek vstupu na 60. Mozno pri 57k urobia vynimku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa maro.sk »

Takže s trochou trpezlivosti sa prevod podarilo dotiahnuť do úspešného konca.
Teraz riešim, ako tie peniaze optimálne rozdeliť do fondov.
DSS VÚB Generali, vek sporiteľa 45 rokov, suma v 2. pilieri cca 60k €. Momentálne ich mám v dlhopisovom fonde. Podľa toho, čo som sa dočítal, je možné úspory kedykoľvek bezplatne presúvať medzi fondami, prípadne rozdeliť do rôznych fondov.
Vzhľadom na súčasný štandardný príjem nepredpokladám nejaké zásadné zmeny v nasporenej sume v DSS ani nejaké extra vedľajśie úspory na dôchodok.

Aké by malo byť v mojom prípade optimálne nastavenie fondov DSS?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa Rokosák »

Investuj do hociktoreho ETFkoveho fondu. Nizsie naklady, ale hlavne nie zi zavisly na "sikovnosti" investicneho manazera.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa maro.sk »

V DSS VÚB Generali mám tieto možnosti:
KLASIK dlhopisový garantovaný d.f. VÚB Generali d.s.s., a.s., i
INDEX indexový negarantovaný d.f. VÚB Generali d.s.s., a.s.,
PROFIT akciový negarantovaný d.f. VÚB Generali d.s.s., a.s., a
MIX zmiešaný negarantovaný d.f. VÚB Generali d.s.s., a.s.,.
https://www.vubgenerali.sk/dochodkove-f ... veho-fondu

Ktorý z nich je ETFkový fond?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja by som dal vsetko do fondu INDEX a skontroloval stav po 15tich rokoch.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa maro.sk »

Trocha to tu oživím. Prišiel mi výpis z 2. piliera za rok 2018.
Hodnota osobného dôchodkového účtu mi v indexovom fonde klesla o cca 2.500 €. Ale najviac ma vo výpise pobavila táto položka:
"Suma odplaty za zhodnotenie majetku za uvedené obdobie 539,94 €"
:D
bakiba
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 23 05, 2009 4:35 pm

Re: Prevod dochodkoveho sporenia na Slovensko

Príspevok od používateľa bakiba »

Ja tiez nad tym krutim hlavou... odplata za zhodnotenie... ale aj ked musim uznat ze mam celkovo 26% viac ako mi tam bolo pripisane... co od roku 2006 vychadza ~1.8%p.a... co zase krutim hlavou...
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"