Zmena DSS?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Zmena DSS?

Príspevok od používateľa GonGon »

Zdravím, pred rokom, tj. keď som začal pracovať, som si ako DSS dal Allianz. Teraz silno premýšľam nad tým, čo ti to nebola hlúposť. Rád by som totiž šiel do indexových fondov, do dôchodku mám cez 40 rokov, takže rád by som šiel do rizikových investícii. Aký je na to váš názor?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa jogo »

GonGon napísal: Rád by som totiž šiel do indexových fondov
Myslim, ze je to dobry napad.
Aspon si v praxi vyskusas kazdomesacne dokupovanie indexoveho ETF-ka za stale tu istu sumu.A mozno casom zistis, ze si uspesnejsi ako drviva vacsina aktivne spravovanych fondov na trhu a budes podobne investovat vsetky svoje uspory.
Najlepsi asi bude MSCI-World, lebo celosvetovy HDP stale utesene rastie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa GonGon »

Tož si mám zvoliť medzi AXA a Aegon?
Mimochodom, tie dobrovoľné príspevky do 2% zo základu dane, platí to stále aj v roku 2014? Môžem tam teda posielať 15€ mesačne a v roku 2015 priniesť zamestnávateľovi dôkaz o tom že som si tam prispieval aby ma to vlastne nestálo ani cent? :D
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, plati to aj v 2014. Ten Progress od Allianzu tiez nie je zly, ale nie je to index.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa GonGon »

No veď práve, ešte k tomu keď mám toľko rokov na dôchodok + veľa článkov (aj ten tvoj) odporúča ísť cestou idexov.
GonGon
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 1:21 pm

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa GonGon »

A len teda taká otázka - to či aegon alebo axa, na tom už tak nezáleží? Prípadne je v nich nejaký dôležitý rozdiel?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa filip glasa »

V druhom piliri stracas jednu velku vyhodu indexovych fondov - vyhodne poplatky. V druhom piliri maju akciove fondy aj indexove fondy poplatky rovnake.
Uplne kludne si moze vybrat lepsi akciovy fond, ktory ma napriklad lepsie diverzifikovane portfolio akcii (MSCI World je naprd index, ale lepsi ako Eurostoxx50).
Kludne si nechaj Allianz Progres. Aspon si nemusis primiesavat druhy fond (dlhopisovy), kedze progres je uz ako tak namixovany.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

suhlasim s Filipom, ale ak sa chces rozhodovat medzi AXA a Aegonom, tak by som si vybral AXA. Len preto, lebo maju online pristup k uctu, tz. menit fondy si mozes aj kazdy den doma od pocitaca a nemusis nic vypisovat a behat na pobocku.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena DSS?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Allianz Progres mal po zmenách v portfóliu podobný výnos ako indexové fondy kopírujúce MSCI WORLD:

http://ako-investovat.sk/clanok/661/maj ... tale-nizky" onclick="window.open(this.href);return false;

V článku Martin urobil tabuľku kde sú spolu indexové aj akciové fondy. A sú v nej výnosy za druhý polrok 2013. Teda obdobie, kedy sa už akciové fondy zvýšili podiel akcií (pred tým nemali žiadne alebo mali akcií málo).

Allianz Progres má výnosy necelých 7% a indexové fondy kopírujúce MSCI World majú výnos cez 7%. Takže pre Allianz ale aj VÚB Generali veľmi slušný výsledok, keďže mali rozumný výnos, ale zároveň nižšiu volatilitu a nižšie riziko.

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"