Kontrola výsledkov fondov a hospodárenia DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Michal73
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 18 06, 2014 9:55 am

Kontrola výsledkov fondov a hospodárenia DSS

Príspevok od používateľa Michal73 »

Dobrý deň ,
Rád by som sa opýtal ako mám možnosť si preveriť pravdivosť údaju o výsledku fondu ?
Ako viem skontrolovať pravdivosť informácie , že napr. akciový fond ING _ Dynamika mal výsledok 2,98% za rok 2013 a nie viac či menej?
Viem zistiť v akých akciových tituloch je investovaný majetok v tomto fonde?
Ak nie , prečo to nemôžem vedieť?

Ak tieto informácie DSS neposkytuje bežným klientom ako som ja poskytujú ich DSS niekomu?

Príde mi to ako obchod s horúcou vodou.
Nikto nevie , okrem samotnej DSS , aká je skutočnosť a reálny stav .
Klientom sa zverejný číslo ( percento ) .
Raz také , inokedy iné.
Je veľmi ťažké ak až nemožné overiť či voda má 50, 60 či 80 stupňov.

Spravia sa pekné farebné grafy, kde sa porovná výkonnosť jednotlivých fondov , poprípade porovnanie
medzi jednotlivými DSS.
Vyzerá to krásne.
Klient má možnosť výberu. Možnosť voľby.

Preženiem.
Ak neviem v čom je investovaný majetok ING Dynamika a fond zverejný za budúci rok číslo -50% .
čo znamená , že cca 30 mil sa vyparí , ako to môžem overiť ,že to tak naozaj bolo?

Respektíve si viem predstaviť, že v takomto prípade DSS zverejný akcie , ktoré to spôsobili takúto šialenú stratu.
Ale zas.
Ako viem skontrolovať, že akurát tieto zverejnené tituly vlastnil fond ING v čase ich prudkého poklesu a keď aj ich vlastnil, tak potom prečo nezverejňuje aj tituly v čase " hojnosti " a predišiel možnej " konšpirácii " , že výnos bol väčší ako zverejnených napr. 2,98% ?

Ospravedlňujem sa ak niektoré veci sú úplne banálne.
Nemám ekonomické vzdelanie.

Ďakujem za váš čas a ochotu sa podeliť o Vaše názory.


Michal.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kontrola výsledkov fondov a hospodárenia DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

Každý fond zverejňuje mesačné správy:

https://www.ingdss.sk/fondy/rastovy-fon ... na-sprava/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tam si môžeš pozrieť ako je fond zainvestovaný, čo má v portfóliu atď.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kontrola výsledkov fondov a hospodárenia DSS

Príspevok od používateľa incognito »

Michal73: pokles (skor prepad) trhu o 50% neznamena, ze sa (napr.) 30mil. € VYPARI. Len to znamena, ze majetok fondu ma docasne nizsiu cenu. Tak ako napr. s nehnutelnostami... cena je jedna vec, hodnota druha.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kontrola výsledkov fondov a hospodárenia DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Obchoduje sa na zaklade ceny, nie hodnoty. Inak by si mohol tvrdit, ze ani rast v cene portfolia nie je realne, lebo hodnota...
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kontrola výsledkov fondov a hospodárenia DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Aky majetok do puntiku je vo fonde DSS vie NBS a auditor. NBS musia obchody hlasit na dennej baze a auditor kontroluje raz rocne vsetky financne toky fondu. To.coho sa.bojis,.je nemozne. Uplne zlozenie fondu je vo svojej podstate obchodnym tajomstvom, takze sa zauzivalo,.ze.sa.zverejnuje vzdy 10 najvacisch pozicii vo fonde.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Kontrola výsledkov fondov a hospodárenia DSS

Príspevok od používateľa incognito »

Rokosák napísal:Obchoduje sa na zaklade ceny, nie hodnoty. Inak by si mohol tvrdit, ze ani rast v cene portfolia nie je realne, lebo hodnota...
Obchoduje sa na zaklade jedneho aj druheho (ceny aj hodnoty). Velmi zjednodusene sa da povedat, ze kupujes nieco vtedy, ked je cena (relativne) nizsia/rovna ako tebou vnimana hodnota (je to +/- relativna velicina).

Pri investovani to vyzera potom tak, ze ked si (vybranym) vypoctom vyratas hodnotu napr. akcie, tak podla ceny uskutocnujes bud nakup alebo predaj.

Kazdopadne pokles cien nehovori nic o zmene hodnoty a uz vobec to neznamena STRATU.

Celkove zlozenie ziadneho fondu (vratane DSS) vie len depozitar a auditor, pripadne este narodny regulator. Sprenevera majetku fondu vo vyspelych krajinach je prakticky nemozna, u nas len v podani PB a skupiny Ja a Ty.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"