prvá práca vs II. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mafi525
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06 02, 2015 4:54 pm

prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa mafi525 »

Zdravim. Chystam sa nastupit do mojej prvej prace po ukonceni vysokej skoly (mal som uz nejake prace, no vsetky iba na dohodu, takze som bol vedeny na urade prace, alebo ak som prekrocil danu sumu,tak som si platil zdravotnu poistovnu sam, no zatial som este nemal zmluvu na full time pracu).

Zaujimalo by ma ako je to s II. pilierom pri nastupe do prvej prace na plny uväzok. V minulosti som zachytil nieco take, ze kazdy kdo nastupuje do prvej prace je uz automaticky v II. piliery a ma nejake casove obdobie na to aby z neho mohol pripadne vystupit... je to stale aktualne, alebo su tieto moje informacie chybne?

Dalej by ma zaujimalo ak su teda tieto informacie spravne, do kedy a ako je mozne z II. piliera vystupit?
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa Leon »

Ja ešte doplním otázky ak môžem :) Ak človek vystúpi z II. piliera, zamestnávatel už neuhrádza odvody do sociálnej poisťovne tým pádom je plat navýšený o tie odvody ?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

za zamestnanca je zamestnavatel POVINNY platit odvody na zdra. a soc. poistenie. Ak budes v druhom pilieri cast z odvodov do soc. poisztovne ide na tvoj ucet do DSS. Ak druhy pilier nemas vsetko sa rozdeluje terajsim dochodcom.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa Leon »

čiže to, že môže človek vystúpiž z druhého piliera je len oyeb aby bolo na dôchodky
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa kiikino »

to je len jedna cast pravdy, treba vsak napisat aj to ze poistovne ponukly o dost nizsie dochodky ako socialna poistovna
do buducna sa to samozrejme moze zmenit ale skor by som povedal ze aj v buducnosti budu dochodky v socialnej poistovni vissie ako zo sukromnych poistovni a to hlavne kvoli politickym dovodom
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa Istiach »

kiikino napísal:to je len jedna cast pravdy, treba vsak napisat aj to ze poistovne ponukly o dost nizsie dochodky ako socialna poistovna
do buducna sa to samozrejme moze zmenit ale skor by som povedal ze aj v buducnosti budu dochodky v socialnej poistovni vissie ako zo sukromnych poistovni a to hlavne kvoli politickym dovodom
Ak chce vlada tak dobre ludom, nech riesi poistovne a to, ako tie peniaze rozumne vyplacat a stabilitu 2 piliera. To ze ten pilier destabilizuje a stale ho otvara jej sluzi vyslovene na to, aby sa dostala k peniazom ludi. Pamatam si ako pred par rokmi tomanova ci kto to dokonca posielala letaky aby ludia vystupili. Ta destabilizacia druheho piliera je systematicka a do oci bijuca. Pamatas si este? http://ekonomika.sme.sk/c/4811529/toman ... lieri.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a Istiach v So 07 02, 2015 1:04 am, upravené celkom 1 krát.
mafi525
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06 02, 2015 4:54 pm

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa mafi525 »

...vidim, ze sa tu rozbehla debato o tom ci ano, alebo nie II. pilier, co si rad precitam, ak sa tu dozviem rozumne argumenty, ale stale neviem ako to teda vlastne je so mnou, ked nastupujem do svojej prvej prace... som automaticky v II. piliery alebo nie?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa Istiach »

mafi525 napísal:...vidim, ze sa tu rozbehla debato o tom ci ano, alebo nie II. pilier, co si rad precitam, ak sa tu dozviem rozumne argumenty, ale stale neviem ako to teda vlastne je so mnou, ked nastupujem do svojej prvej prace... som automaticky v II. piliery alebo nie?
Podla mna ak si nenajdes DSS pred prvym zamestnanim a nenahlasis sa u nich, automaticky budes v prvom. Ale neviem. Logicky mi to vsak tak vychadza. Sam som zvedavy
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mafi525 napísal:Zaujimalo by ma ako je to s II. pilierom pri nastupe do prvej prace na plny uväzok. V minulosti som zachytil nieco take, ze kazdy kdo nastupuje do prvej prace je uz automaticky v II. piliery a ma nejake casove obdobie na to aby z neho mohol pripadne vystupit... je to stale aktualne, alebo su tieto moje informacie chybne?
takto to bolo kedysi na zaciatku druheho piliera. Potom sa to parkrat menilo a teraz mozes do dovrsenia 35 rokov kedykolvek vstupit.
Leon napísal:Ja ešte doplním otázky ak môžem :) Ak človek vystúpi z II. piliera, zamestnávatel už neuhrádza odvody do sociálnej poisťovne tým pádom je plat navýšený o tie odvody ?
pobavilo, dakujem :D Neblbnite a pekne do druheho piliera vstupte. Alebo sa chcete spoliehat, ze za 40-50 rokov sa tu najde dost pracujucich, ktori sa Vam a celej tej horde dochodcov poskladaju na slusne dochodky? Vtedy bude Fico s tymi svojimi recickami davno pod drnom a Vy budete moct kdesi pod mostom nadavat iba na samych seba.

Tym ako to je teraz sa vobec neriadte. Uplne to dovrzali a dalsia vlada to bude musiet opravit.
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa Leon »

Tak ja som si bol na 98 percent istý, ale musel som sa spýtať,... lebo fakt, že niekto povie, že "vystúpiť z II. piliera môžete, ale vaše odvody aj tak rozdáme na dôchodkom iným a Vám nedáme ani hovno",... už je sila :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sociálna poisťovňa je spoločná kasa. 2 pilier sú súkromné účty. Už teraz musí vláda dotovať sociálnu poisťovňu 1 mld.€ cez štátny rozpočet aby bolo vôbec z čoho vyplácať dôchodky.
Preto bolševik využíva každú šancu, aby vyhnal ľudí z II piliera. Kto neplatí na vlastný účet v II pilieri, ten platí do spoločnej kasy v Sociálnej poisťovni. Takže čím viac ľudí štát z II piliera vyženie, tým menej musí dotovať Sociánu poisťovňu.

Situácia sa za pár rokov zdramatizuje. Teraz robí ( a platí ) na 1 dôchodcu 1,6 ľudí . O 15 rokov neskôr to už bude len 1:1. Takže dôchodcov bude pribúdať, platiacich ľudí ubúdať a v systéme bude menej a menej peňazí...Štát bude musieť zvýšiť odvody a bude musieť systém viac dotovať. Takisto sa bude posúvať odchod do dôchodku. Štát bude proste platiť len také dôchodky na aké bude mať peniaze. A vtedy všetci tí, čo si aspoň časť peňazí šetrili na vlastný účet v druhom pilieri budú mať aspoň niečo, čo im štát nemôže zobrať...

Nedajte sa zastrašiť tým, že životné poisťovne začali vyplácať menšie sumy. To vyplácanie sa začalo len u pár stoviek ľudí, čo boli v systéme krátko... u bežných mladších ľudí to bude až za 10- 20-30 rokov. Dovtedy sa to jednoducho vyrieši. Stačí poisťovniam nastaviť limit, nižšie marže a hotovo. To len teraz sa bolševik akože rozčuluje, ale v skutočnosti mu to vyhovuje...lebo má dôvod odtiaľ ľudí vyháňať... To je úplne choré, že jeden konečne spravodlivý systém neustále otvárajú a rozbíjajú. Namiesto toho aby ho zdokonalovali...

Politici klamú keď teraz strašia, že v 2 pilieri človek dostane menej ako zo Sociálky. Veď v indexových fondoch na súkromných účtoch by ste mali zhodnotenie za posledné roky viac ako 10% ročne. To oni to všetko dodrbali....najprv Fico zakázal investície do akcií tesne po kríze 2008/2009 ( a odvtedy urobili akcie cca +200% !!! )...potom šaškovali z garantovanými fondami...väčšine ľudí sa nezhodnocovali úspory...a teraz sa tvária, že nevedia nastaviť laťku životným poisťovniam?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co znamena vstup do druheho piliera? Zveris organizacii soje peniaze za co im platis polatky. Poplatky su za drzanie evidencie o nich (ako v banke) a ich pripadne zveladovanie vyhodnymi investiciami. Zveladovanie, teda vynos je kriticky.
Ja osobne mam pochybnosti o schopnosti nasich DSSiek dosiahnut dostatocny vynos pre klientov.
Mam k tomu pesimizmu dva dovody. Prvym dovodom je, ze DSSky su prevazne organizacie, ktore sa predtym pokusali o podnikanie vo sfere DDS, teda dobrovolnych a obcas danovo zvyhodnenych doplnkovych dochodkovych systemov. Zial, nedokazali zatraktivnit svoje sluzby a viacere su stratove nielen pre klientov, ale aj pre seba.
Po druhe, vynosy v obdobi trojciferneho rastu MSCI indexu (to znamena, ze ak by opica hadzala sipky do ticker symbolov akcii tak vy dosiahla dvojciferny rocny vynos) portfoliovi menezeri DSSiek sa dopracovali k rocnemu vynosu okolo 1-2 percent.
V normalnej krajine staci prvy pilier, treti pilier a individualne investicie zamerane na dochodkovy vek. U nas zatial iba prva a tretia alternativa. Pritom tretia alternativa, teda spoliehanie sa na seba hoci aj v podobe pomaleho, ale staleho sporenia je najdolezitejsia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vo vacsine normalnych krajin je nejaka obdoba druheho piliera. O tych 1-2% vynosoch pri trojcifernom vykone MSCI asi hovoris o obdobi Ficovych garancii v druhom pilieri
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: prvá práca vs II. pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... ITI#p67401" onclick="window.open(this.href);return false;

Moj nazor na Ficov zakaz pouzivania zdraveho rozumu portfoliovymi menezermi DSSiek spred dvoch rokov.

Co sa tyka druheho piliera v "normalnych" krajinach, pre istotu som nenapisal, ze nie su, ale ze nie su potrebne :lol: .
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"