zmena DSS - II. pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Noecko »

Ahojte,
chystam sa zmenit DSS. momentalne som v allianz a dovod, preco chcem odist je, ze neponuka indexovy fond.

Chcem sa spytat, existuju nejake veci, na ktore si mam dat pri prechode pozor? (poplatky, pokuty)
Stale plati, ze najlepsia volba je AXA pre indexovy fond?
Kedze som mlady, je vhodne dat 100% do indexoveho?
Dakujem.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Do buducnosti nikto nevidi. V Tvojom pripade ide o dlhodobe setrenie a preto zalezi do velkej miery na poplatkoch.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Noecko »

existuje nejaky porovnavac poplatkov? nevies, ako je na tom axa s poplatkami? alebo zalezi od konkretneho fondu?
vdaka.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

poplatky maju vsetky DSS rovnake = na maxime co dovoluje zakon. VUB ma podla mna ten indexovy fondu urobeny o kus lepsie, ale AXA ma zasa najlepsi online pristup. Ak chces skusat aj "aktivnu spravu" tak zober radsej AXU
Noecko
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:00 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Noecko »

prosim ta, co presne znamena ta aktivna sprava? je to nutne? ja chcem iba pasivne kopirovat index. dakujem.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tym som myslel, ze keby si si chcel nejako castejsie menit pomer fondov. Nie, nie je to nutne, dokonca ani to nie je podla mna vhodne. Btw. prestup do movej DSS ti viem sprostredkovat aj ja, resp. niektori z mojich kolegov
lllubolll
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 06 09, 2015 1:29 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa lllubolll »

Ahojte,

Mate niekto predstavu ako dlho trva presun prostriedkov do ineho fondu v II. pilieri? Da sa operativne presunut prostriedky z indexoveho fondu do garantovaneho v pripade vacsieho poklesu trhov?
Je takyto presun spoplatneny?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

spoplatneny nie je a vacsinou to trva dva dni
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Mam otazku. Nedarilo sa mi to velmi vyguglit nikde...
Existuju niekde analyzy, aku sumu je mozne teoreticky nasetrit v II. pilieri (ak by clovek v nom bol od zaciatku a platil dajme tomu z maximalneho vymeriavacieho zakladu a mal nejake priemerne zhodnotenie)? Aspon na zaklade minulych 10 rokov?
Lebo s cim sa pocita, ze aka je teoreticka maximalna suma (100k, 300k)?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mozno si to uz zle pamatam ale mam pocit, ze najvacsie ucty su dnes okolo 20 000 Eur.
prioritas
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 7:18 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa prioritas »

zdravim

vec sa ma tak že som si vytvril II a III. pilier v axe, II pilier som si dal do indexových negarantovaných fondov, neskor som si ale uvedomil že niesu na tom až tak dobre, preto rozmýšlam že by som prešiel do poštovej banky k ich akciovým negarantovanm fondom, nazor nejakeho odbornika ?? dakujem
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ak si v Axe kratske ako rok, bude ta to stat 16,50 A hlavne je to na zaciatku sporenia uplne zbytocne riesit. Nepovedal by som, ze Postova ma lepsi indexovy fond ako Axa.
Janik11
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 30 09, 2016 12:37 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Janik11 »

K indexovému mám otázku, možno vieš viac, Peter.

Prečo je pri indexovom fonde (v AXA, ale aj inde) možná odplata za zhodnotenie? Robia tie DSS niečo iné než pasívne držanie fondov? Neplánuje sa to legislatívne meniť?
Ako pochopím odplatu za zhodnotenie pri akciových, kde si robia sami mix akcií, ale ak kopírujú nejaký index, tak prečo si môžu ukradnúť zo zisku, keď na veľkosť zisku reálne nemajú dosah?

Ak dobre rozumiem vzorcu, tak odplata za zhodnotenie je v AXA 10% zisku.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Aurelio »

Janik11 napísal:K indexovému mám otázku, možno vieš viac, Peter.

Prečo je pri indexovom fonde (v AXA, ale aj inde) možná odplata za zhodnotenie? Robia tie DSS niečo iné než pasívne držanie fondov? Neplánuje sa to legislatívne meniť?
Ako pochopím odplatu za zhodnotenie pri akciových, kde si robia sami mix akcií, ale ak kopírujú nejaký index, tak prečo si môžu ukradnúť zo zisku, keď na veľkosť zisku reálne nemajú dosah?

Ak dobre rozumiem vzorcu, tak odplata za zhodnotenie je v AXA 10% zisku.
toto je velmi dobra otazka, davam pomyselny plusovy bod, ktory existuje na inych forach :-)
Power of Knowledge
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Aurelio »

Janik11 napísal:K indexovému mám otázku, možno vieš viac, Peter.

Prečo je pri indexovom fonde (v AXA, ale aj inde) možná odplata za zhodnotenie? Robia tie DSS niečo iné než pasívne držanie fondov? Neplánuje sa to legislatívne meniť?
Ako pochopím odplatu za zhodnotenie pri akciových, kde si robia sami mix akcií, ale ak kopírujú nejaký index, tak prečo si môžu ukradnúť zo zisku, keď na veľkosť zisku reálne nemajú dosah?

Ak dobre rozumiem vzorcu, tak odplata za zhodnotenie je v AXA 10% zisku.
toto je velmi dobra otazka, davam pomyselny plusovy bod, ktory existuje na inych forach :-)
Power of Knowledge
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Janik11 napísal: Prečo je pri indexovom fonde (v AXA, ale aj inde) možná odplata za zhodnotenie? Robia tie DSS niečo iné než pasívne držanie fondov? Neplánuje sa to legislatívne meniť?
Ako pochopím odplatu za zhodnotenie pri akciových, kde si robia sami mix akcií, ale ak kopírujú nejaký index, tak prečo si môžu ukradnúť zo zisku, keď na veľkosť zisku reálne nemajú dosah?

Ak dobre rozumiem vzorcu, tak odplata za zhodnotenie je v AXA 10% zisku.
Odpoved je velmi prozaicka, Fico, ten bojovnik proti II. pilieru, DSS-kam dopraje. Odplatu za zhodnotenie v indexovom im povolili tusim v 2013. V tom sme uplne svetovo unikatny. Podrobnosti si mozes precitat v tejto brozure, v texte Kratka historia II. piliera: http://www.sas.sk/file/4057/Byt_alebo_n ... 13_WEB.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
prioritas
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 7:18 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa prioritas »

peter.cmorej napísal:ak si v Axe kratske ako rok, bude ta to stat 16,50 A hlavne je to na zaciatku sporenia uplne zbytocne riesit. Nepovedal by som, ze Postova ma lepsi indexovy fond ako Axa.
diky za odpoved
ja nechcem ist do indexoveho fondu v poštovej ale akciovej

pozeral som zhodnotenie a momentalne je poštova na tom najlepšie:
- DSS Poštovej banky Prosperita11,41 %
- Allianz Progres8,84 %
- NN Dynamika8,30 %
- VÚB Generali Profit7,58 %
- AEGON Vital5,69 %
- AXA Akciový3,16 %
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a zhodnotenie je presne to co nemas pri DSS pozerat. Kolko mas rokov?
prioritas
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 7:18 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa prioritas »

26, už rok a pol robim a teraz som si to prave založil aj III. pilier...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

takze mas byt v indexovom fonde aspon najblizsich 30 rokov. Z dlhodobeho hladiska su najvykonnejsie. Zhodnotenie za 1 rok nic neznamena. A ci budes v AXA alebo v Postovej je teraz na zaciatku uplne jedno
prioritas
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 7:18 pm

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa prioritas »

peter.cmorej napísal:takze mas byt v indexovom fonde aspon najblizsich 30 rokov. Z dlhodobeho hladiska su najvykonnejsie. Zhodnotenie za 1 rok nic neznamena. A ci budes v AXA alebo v Postovej je teraz na zaciatku uplne jedno
hm... podla tých čisel som myslel že akciove, tak ok diky
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

prioritas napísal:hm... podla tých čisel som myslel že akciove, tak ok diky
ja som v Axe v indexovych uz nejake 3 roky tusim (mozno aj viac), a zatial bolo zhodnotenie viac nez chrumkave... ale ani to nic neznamena zatial :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Plánujem zmenu DSS, aktuálne index Euro v NN (už viem že nie ideálna voľba). Ako by ste postupovali?
1. nešpekulovať a priamo presunúť do iného indexu
2. špekulovať a presunúť dočasne do dlhopisového fondu inej DSS, vyčkať na nejakú korekciu a potom presunúť do indexu.
Nové mesačné príspevky zo sociálnej poisťovne posielať len do indexu.

Viem že časovanie trhu je ošemetná otázka pri dlhodobom sporení :-)
Ďakujem
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj capitalcapital.

Píšeš, že plánuješ zmenu DSS.

NN-ko má už ale nielen indexový fond EURO naviazaný na ESTX 50 ale aj Global naviazaný na MSCI World, teda 2 indexové fondy (kúpili Aegon). Prečo a načo teda zmena DSS? Či kvôli tej výkonnosti dlhopisového fondu oproti ostatným, keď chceš robiť zmeny v % nastavení majetku a príspevkov? :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa capitalcapital »

tomáš virdzek napísal: Št 21 01, 2021 10:27 pm Ahoj capitalcapital. Píšeš, že plánuješ zmenu DSS.
NN-ko má už ale nielen indexový fond EURO naviazaný na ESTX 50 ale aj Global naviazaný na MSCI World, teda 2 indexové fondy (kúpili Aegon). Prečo a načo teda zmena DSS? Či kvôli tej výkonnosti dlhopisového fondu oproti ostatným, keď chceš robiť zmeny v % nastavení majetku a príspevkov? :)
Ahoj
Viem že má aj global a prioritne mi o výkonnosť dlhopisového fondu nejde. Dlhopisový fond v mojej úvahe beriem len ako dočasnú prestupnú stanicu.
Proste len váham či to teraz ked je všetko na "maximách" presunúť priamo do iného indexu (variant 1.,trebárs aj Global) alebo sa s tým hrať a presúvať to postupne podľa situácie na trhu (variant 2.).
Za 13 rokov sa tam už niečo nasporilo :-)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj capital.

Pokiaľ sa bavíme o indexových fondoch, dáta sú nasledovné:

indexove fondy porovnanie vykonnosti.png
dáta sú z www.manazeruspor.sk


Na trhu je momentálne ponúkaných 5 indexových fondov od 4 spoločností (DSS).

Indexové od AXA, VÚB-Generali a Global od NN majú rovnaký benchmark MSCI World. Iné benchmarky sú len pri NN Euro a indexový od DSS Poštovej banky.

Doterajšia výkonnosť (výnos, ale aj maximálny DD) hrajú jednoznačne v prospech 3-ch indexových, ktoré sú naviazané na MSCI World. V podstate sú takmer rovnaké, aj keď sú od troch rozdielnych DSS. Keď máš pod "jednou strechou" aj ten indexový, ktorý sa Ti nepáči a aj jeden z tých "lepších", netreba vôbec meniť DSS, stačí Ti zmeniť dôchodkové fondy (teda jeden indexový za druhý) a to jednoducho z PC cez elektronický prístup.

Otázka či naraz, či postupne je podľa mňa nepodstatná, pokiaľ teraz nechceš ísť napr. so všetkým/časťou do dlhopisov a špekulovať tak na pád trhov. Len pri takejto "výmene" indexového fondu za iný indexový, by som sa ja osobne nejakým časovaním trhu rozhodne radšej ani nezaoberal. Predvídať, ktorý akciový index padne viac/ narastie viac ako druhý, je podľa mňa väčšia fuška ako špekulovať na to, či teraz držať akcie alebo radšej dlhopisy...

Navyše ide o veľmi dlhodobé investovanie a tiež pozor na to, že o tom, že sú trhy na "vrcholoch" a príliš vysoko, čvirikali vrabce už x rokov dozadu a pozri :) Kto by v marci minulého roka povedal, že grafy dnes budú vyzerať ako vyzerajú. Myslím, že nikto a keby aj hej, ostatní by ho považovali prinajmenšom za vtipkára :)
Tomcat7
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 5:26 pm
Been thanked: 1 time

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Tomcat7 »

Mám II. pilier v 365.life ale chcel by som to zmeniť. Čo by ste odporúčali kam prestúpiť? Mám záujem použiť aj idexový a akciový fond. Doteraz som mal všetko iba v dlhopisovom fonde. Ďakujem.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Tomcat7 napísal: Ne 01 05, 2022 4:25 pm Mám II. pilier v 365.life ale chcel by som to zmeniť. Čo by ste odporúčali kam prestúpiť? Mám záujem použiť aj idexový a akciový fond. Doteraz som mal všetko iba v dlhopisovom fonde. Ďakujem.
Preco chces aj indexovy aj akciovy? Myslim, ze ak si vyberies hociktoru zo spolocnosti ktore ponukaju ten msci world (napriklad Axa/Uniqa, tak nemas co pokazit (ak mas dlho do dochodku).
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Tomcat7 napísal: Ne 01 05, 2022 4:25 pm Mám II. pilier v 365.life ale chcel by som to zmeniť. Čo by ste odporúčali kam prestúpiť? Mám záujem použiť aj idexový a akciový fond. Doteraz som mal všetko iba v dlhopisovom fonde. Ďakujem.
Taká kombinácia nie je možná. Druhý fond môže byť len dlhopisový, čiže Index+dlhopis alebo akcie+dlhopis. A môžeš si nastaviť percentuálny podiel príspevkov a percentuálny podiel majetku zvlášť.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

https://www.teraz.sk/slovensko/mpsvr-pl ... sCnPv6FVwo

Neviem, to je skoro ako z dielne Smeru... (presun do dlhopisov este skor ako dnes, dedenie az 10 rokov, zrusenie poplatku za index - to chapem, ale ked sa zrusi uplne, tak aby DSSky nezrusili indexove fondy apod...)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Tom: presne ako píše rmaly. Načo mať 2 fondy, z ktorých je jeden akciový a druhý indexový (?) - teda tiež akciový, len takmer až na 100% (aj keby to šlo). Nemá to ani logiku + je to úplne zbytočné...

Ale ani to nejde ako píše capital, viď. zákon: "V rovnakom čase môže sporiteľ sporiť najviac v dvoch dôchodkových fondoch spravovaných príslušnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Ak sporiteľ sporí v dvoch dôchodkových fondoch, jeden z nich musí byť dlhopisový garantovaný dôchodkový fond."


@rmaly: "Mal by byť zrušený poplatok za vedenie osobného dôchodkového účtu a zároveň MPSVR navrhuje aj zrušenie poplatku za zhodnotenie majetku v indexovom dôchodkovom fonde.

Tomu prvému by som sa samozrejme potešil. Toho zrušenia v indexových, by som sa asi tiež skôr obával... Časom sa teoreticky môže stať, že budú aj ostatné DSS ako Allianz, teda budú mať len povinný dlhopisový a akciový... Hmm...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa andre »

Ono tie akciove fondy su v podstate zbytocne a maju horsi vynos ako kombinacia indexoveho a dlhopisoveho fondu v obdobnom pomere ako akciovy fond.

Neviem detaily toho presunu co planuju. Len dufam, ze to nebude naraz v nejaky datum. Aby to nedopadlo ako za Fica, ked v najhorsi mozny - cas na konci recesie, ked akcie boli lacne ich predali a kupili ludom dlhopisy. Na tych akciach ludia prerobili pocas recesie - lebo ich cena poklesla a potom ked rastli tak boli v dlhopisoch. Na akciach by za tych 10+ rokov zarobili 300%..

Tak teraz dufam nespravia to iste len naopak, cize na "vrchole" presunu ludia z dlhopisov na akcii.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

andre napísal: Ut 03 05, 2022 8:38 am Neviem detaily toho presunu co planuju. Len dufam, ze to nebude naraz v nejaky datum. Aby to nedopadlo ako za Fica, ked v najhorsi mozny - cas na konci recesie, ked akcie boli lacne ich predali a kupili ludom dlhopisy. Na tych akciach ludia prerobili pocas recesie - lebo ich cena poklesla a potom ked rastli tak boli v dlhopisoch. Na akciach by za tych 10+ rokov zarobili 300%..

Tak teraz dufam nespravia to iste len naopak, cize na "vrchole" presunu ludia z dlhopisov na akcii.
Neviem detaily ani ja, ale pochybujem, že by sa po slovenských skúsenostiach s časovaním trhu v II. pilieri ešte nejaký politik nechal presvedčiť na podobnú hlúposť. Ale ktovie, uvidíme :mrgreen: Skôr sa to bude týkať len nových príspevkov tipujem...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: Ut 03 05, 2022 11:01 am Neviem detaily ani ja, ale pochybujem, že by sa po slovenských skúsenostiach s časovaním trhu v II. pilieri ešte nejaký politik nechal presvedčiť na podobnú hlúposť. Ale ktovie, uvidíme :mrgreen: Skôr sa to bude týkať len nových príspevkov tipujem...
Tak snáď im to Peter Cmorej vysvetlí, že to treba presunúť postupne z dlhopisov do indexov a nie naraz. Resp. mali ten presun začať hneď ako prišli ku moci, dlhopisy vtedy dosahovali historické maxima.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

tomáš virdzek napísal: Po 02 05, 2022 7:28 pm Tomu prvému by som sa samozrejme potešil. Toho zrušenia v indexových, by som sa asi tiež skôr obával... Časom sa teoreticky môže stať, že budú aj ostatné DSS ako Allianz, teda budú mať len povinný dlhopisový a akciový... Hmm...
No presne... alebo to nazvu inac, trosku to "zhrosia" nejakym manazovanim a este za to aj platit budem... Radsej nech to len znizia alebo radsej aj nechaju tak :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@rmaly: toto sa obávam nebude argument pre ministerstvo :) Medzi odbornosťou a záujmami "iných" strán, je večne a zjavne nesúlad :)

PS: ale môžeme sa na to pozrieť aj zo strany podnikateľa, chcel by si mať fond bez performance fee? Keď zákon Ti káže len 2? Ja nie... Ja by som ich (klientelov) cez sprostredkovateľov "presyspal". Čisto ekonomický aspekt... Sám som zvedavý, čo dajú v nejakej novele a čo to prinesie. Každopádne, toto je koľká zmena? Sleduje to ešte niekto vôbec tento bordel? Keď návratkami obťažujem obyvateľstvo z pozície DSS (nápad ministrestva), musím si byť vedomý aj toho, že keď tento spôsob použijem aj 2-hý krát, môžem vlastne čokoľvek (prečo ich rovno nešupnú do iných fondov?). No paráda. Čiže ministerstvo ide zasa časovať. Iba sofistikovanejšie (na ten vzorec si rád počkám, ako to vlastne idú robiť, lebo si to rád aj sám prerátam). Podľa prepočtov vyšlo... To je celý záver. Som zvedavý, aké budú mať prepočty o 10 rokov, ak sa trh skydá. Usudzujem, že asi iné :mrgreen: A predpokladám, že žiaden scénar zo simulácií MF a MPSVaR neráta nikdy napr s japonskou cestou. :) Teda vychádza z klasického omylu, že minulosť je merateľom budúcnosti. (Aj napriek tomu, že všade vidíme, že pozor, minulosť nie je zárukou budúcnosti). Ale budiš.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Do buducnosti nikto nevidi. Fico sa mylil tym, ze predpokladal normalne vynosy dlhopisov. Dnes, ked SP500 je tohto roku minus 13 percent sa vladou tlacia sporitelia do indexov. Dufam, ze sa situacia nezopakuje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

tomáš virdzek napísal: Ut 03 05, 2022 11:08 pm @rmaly: toto sa obávam nebude argument pre ministerstvo :) Medzi odbornosťou a záujmami "iných" strán, je večne a zjavne nesúlad :)

PS: ale môžeme sa na to pozrieť aj zo strany podnikateľa, chcel by si mať fond bez performance fee? Keď zákon Ti káže len 2? Ja nie... Ja by som ich (klientelov) cez sprostredkovateľov "presyspal". Čisto ekonomický aspekt... Sám som zvedavý, čo dajú v nejakej novele a čo to prinesie. Každopádne, toto je koľká zmena? Sleduje to ešte niekto vôbec tento bordel? Keď návratkami obťažujem obyvateľstvo z pozície DSS (nápad ministrestva), musím si byť vedomý aj toho, že keď tento spôsob použijem aj 2-hý krát, môžem vlastne čokoľvek (prečo ich rovno nešupnú do iných fondov?). No paráda. Čiže ministerstvo ide zasa časovať. Iba sofistikovanejšie (na ten vzorec si rád počkám, ako to vlastne idú robiť, lebo si to rád aj sám prerátam). Podľa prepočtov vyšlo... To je celý záver. Som zvedavý, aké budú mať prepočty o 10 rokov, ak sa trh skydá. Usudzujem, že asi iné :mrgreen: A predpokladám, že žiaden scénar zo simulácií MF a MPSVaR neráta nikdy napr s japonskou cestou. :) Teda vychádza z klasického omylu, že minulosť je merateľom budúcnosti. (Aj napriek tomu, že všade vidíme, že pozor, minulosť nie je zárukou budúcnosti). Ale budiš.
Tak ja uplne chapem, ze ak by znizili poplatok za indexy na 0, tak to prestane mat zmysel pre spravcu. Preto je si dobre uvedomit, ze asi na 0 by to nebolo dobre dat. Nech to dajme tomu znizia, ale nie uplne. Radsej mat index s poplatkom ako ziaden index :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa andre »

Tie indexove fondy vedia osetrit rovnako ako dlhopisove, ze budu povinne. Akciovy je defakto uplne zbytocny, staci nastavovat pomer indexoveho a dlhopisoveho.

S tym presunom to bude zaujimave. Tu pisu, ze to presunu pocas 2-3 rokov. Fakt som zvedavy na ten vzorec.
Ak nebudú nesúhlasiť, peniaze sa im presunú automaticky v priebehu dvoch či troch rokov.

https://ekonomika.pravda.sk/krajina/cla ... lardy-eur/
Ocividne podla tych textov to nebudu ale presuvat do 100% akcii, ale bu de tam nejaky mix. Ze by sme sa konecne dozili mixovanych portfolii ako je standard v US? Som zvedavy k comu sa sudruhovia na ministerstve dopocitali ;-)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: zmena DSS - II. pilier

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

„Chceme, aby ľudia mali čo najvyššie nasporené peniaze“

Príbeh jedného hypotetického sporiteľa v II. pilieri
(podobnosť s niektorými skutočnými je čisto náhodná)


V roku 2005 sa náš hypotetický 28 ročný sporiteľ potešil, že časť svojich ťažko zarobených odvodov môže kapitalizovať cez finančný trh prostredníctvom II. piliera, navyše na svojom vlastnom osobnom dôchodkovom účte v súkromnej spoločnosti a teda čo najďalej od Sociálnej poisťovne, pričom pokiaľ by sa mu aj niečo stalo, jeho nasporené peniaze „neprepadnú“ štátu, ale dostane ich aj s výnosom niekto, koho si sám vybral. Super novinka, veľmi lákavé podmienky, no nezober to...

Veľmi sa na to teší, lebo investovanie na finančnom trhu, ako mu bolo vysvetlené, jeho úspory rokmi dokonca ešte rozmnoží a znásobí. A kde ich najviac znásobí? No predsa v akciách. Dal preto na rady odborníkov a vybral si akciový fond. Stal sa oficiálne dlhodobým investorom do akcií. Vybral si a spokojný so svojim rozhodnutím sa viac nezaujímal. Prečo by aj mal? Však si predsa vybral a ešte aj dlhodobý produkt – na svoj dôchodok. A navyše... Je každý právnik, zubár alebo programátor?

No veru ale mal, pretože v roku 2022 zistí (alebo aj nezistí, keď sa naďalej nestará), že v čase od 2005 až do 03/2009 bol síce v akciovom fonde, ale tie boli v priemere až na cca 75% vďaka konkurenčnému benchmarku naplnené dlhopismi. A následne od 07/2009 sa v jeho akciovom fonde nachádzalo kvôli novému 6 mesačnému benchmarkingu dokonca presne 0% akcií a 100% dlhopisov. To všetko až do cca apríla 2012 (ak si správne pamätám). No až potom sa konečne dožil toho, že mal aj viac % akcií vo svojom fonde, keďže si už pred 7-mimi rokmi vybral ten akciový fond.

No ale škoda, že len nakrátko. Hneď v apríli 2013 bol totiž nezmyselným politickým zásahom do II. piliera presunutý na dlhých 9 rokov natvrdo do dlhopisových fondov. Prečo? Lebo nijak ako väčšina nevenoval pozornosť nejakej návratke a hlavne tomu, žeby sa ho niekto ešte raz a takouto formou pýtal, či naozaj chce ten akciový fond, ktorý si svojim podpisom predsa už raz vybral a to ešte v roku 2005.

No čo už, síce mu ušiel asi ten najlepší vlak v histórii na akciových trhoch (aj keď pôvodne chcel byť v akciách, a preto si vybral akciový fond), ale aspoň neprerobil. Kašľať na to, že to mohlo v budúcnosti zvýšiť jeho dôchodok. A aj ten veľmi malý výnos z pravidelného investovania do dlhopisov, v ktorých bol v podstate celý čas od 2005, je stále lepší ako drôtom do oka.

Keďže má náš hypotetický sporiteľ (podľa predkladaných zmien) menej ako 54 rokov a od hromadného presunu do dlhopisových fondov z roku 2013 so svojimi úsporami nič nerobil (podľa ministra je takýchto sporiteľov 567-tisíc), DSS mu zašle ďalšiu návratku, ktorá mu povie, že veru - zle si si sporil. Teda to samozrejme zistí, až keď ju vôbec otvorí.

Buď ho rovno šľak trafí (ešteže sa dá dediť), alebo si povie že žijeme v krajine diletantov (vtip a smiech lieči) alebo si povie, že sa mal stať nie veterinárom ale finančníkom (ale to skôr nie, lebo slovo akciový / dlhopisový fond, nebude chcieť dlho počuť).

To je pre prípad, že tú poštu vôbec otvorí. Čiže ten lepší variant, pretože to, že bol celú dobu vlastne za idiota, ktorý navyše ešte aj zle sporil a stal sa dlhopisovým špecialistom (nie akciovým investorom) sa dozvie skôr ako na dôchodku. :mrgreen:

Je ale aj možnosť, že to zasa neotvorí a odignoruje ako aj v prvom prípade. Keďže takto nebude nesúhlasiť, peniaze mu presunú automaticky v priebehu 2-3 rokov podľa predvolenej stratégie. Teda teraz konečne po 17 rokoch začne investovať do akcií. Konečne sa toho predsa dožil, aj keď o tom ani nevie. No ale ak má teraz 45, tak nie tak nadlho. Totiž každé tri roky sa mu bude presúvať 12,5 % úspor zase nazad do dlhopisových fondov (teda ešte oveľa skôr, ako bolo pôvodných 52 rokov). Bol v dlhopisoch aj keď nechcel byť, zase ho tam teda budeme pchať, lebo jemu tak voľajako prischlo, že má rád dlhopisy. Je to predsa náš dlhopisový špecialista. Mimochodom presne tak, ako väčšina našich sporiteľov.

Isteže mu k tomu jeho výnosu z nasporených úspor pomôžu konečne aj tie akcie, ktoré tam bude v nejakom % pomere (aj keď každé 3 roky znižujúcom) predsa len mať.

Alebo?

Čo keď nepomôžu, pretože to nebude zrovna ten „vyvolený šťastlivec“, ktorý má pred sebou ešte celý 40 alebo 30 ročný horizont a trhy sa pohnú do budúcnosti na pre neho posledných 15 rokov tak, že mu to vôbec nepomôže alebo dokonca uškodí (napr. konkávny tvar grafu akciových indexov v takomto horizonte).

Vo svojej napr. 60-tke (v roku 2037) začne pomaly predsa riešiť svoj dôchodok z II. piliera a bude chcieť vedieť koľko má nasporené a aj to, aký výnos dosiahol za celých a dlhých 32 rokov v II. pilieri. A zistí čo. Že jeho výnos za tak dlhú dobu je absolútne minimálny? To si robíte srandu? Navyše keď sa pozrie na graf akciových indexov od roku 2005, rovno ho odvalí alebo sa začne pýtať, načo bol celý tento nezmysel a prvotriedny fušerizmus vôbec dobrý?

Ja osobne by som sa bál skôr toho druhého variantu. Pretože čo keď bude takých viac, čo sa začnú nad tým celým zamýšľať... Takto dlhý investičný horizont a až takto dohnojený... Veď to sa snáď ani nedá horšie. To sa nedá len tak, na to treba mať doslova vlohy a talent. Učia nás, že na tak superdlhom investičnom horizonte sa nedá nič pokaziť, nič nehrozí ani pri akciách a riziká sú rozložené v čase. Neučia nás však to, že tým najväčším rizikom sú dokonca aj pri obyčajnom dlhodobom sporo-investovaní samotní politici, ktorí získavajú mandát navyše nie na 30 či 40 rokov, ale len na 4.

PS: V druhom pilieri sa spravilo kopec chýb ale jedna bola fatálna (2013). Dlhých 9 rokov sa s tým nerobilo vôbec nič. Nie je už žiaden priestor na ďalšie chyby ale ani na naháňanie niečoho, čo nikdy nedobehneme. Bodaj by trhy len rástli a bodaj by ministrovi ten zámer vyšiel podľa prepočtov. Mám ale pocit, že budúcnosť si vyberie sama akou cestou si pôjde a fakt sa obávam, akých nových/ďalších kostlivcov takéto zmeny prinesú. Navyše to ukáže až tvrdá realita a prax = osobné dôchodkové účty sporiteľov (budúcich dôchodcov). Nikdy by som neveril tomu, že sa niekto pustí do prehadzovania nasporeného majetku. Vždy som žil v tom, žeby šlo len o príspevky. Boh žehnaj sporiteľom II. piliera.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"