Sporenie na dochodok

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Andrew27 »

Zdravim,
bol som povzbudeny svojim financym sprostredkovatelom, aby som si uz teraz vo svojich 34 rokoch sporil na dochodok. Laicky ma napadla sporiaca schema Rytmus.
1.) aky Px variant a na kolko rokov by ste radili?
2.) aky iny konzervativnejsi produkt by ste radili na dochodok?
Dakujem za Vase nazory.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa demorez »

druhy a treti pilier mas zriadeny? ja slovenskemu hiphopu neverim, podla mna priama investicia do ETF cez brokera je ovela lacnejsia cesta s lepsou flexibilitou, je tu o tom x tem. ale sprostredkovatel ti urcite ponukne nejaky super produkt ku ktoremu ma exkluzivny pristup iba on...
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Andrew27 »

Ano, mam obidva piliere. Tym ETF zatial nerozumiem, v jednoduchosti co si mam za tym predstavit? Cez sprostredkovatela mam IZP, Rytmus-y a jednorazove Pioneer investicie.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa demorez »

prebehni tuto seriu https://peniazesucas.sk/do-coho-investovat-uvod/" onclick="window.open(this.href);return false;
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Andrew27 »

Dakujem za velmi zaujimavy blog, kde je citania a citania ale v dobrom :-)
Ako priama investicia do ETF cez brokera sa da cisto teoreticky a prikladovo brat Arca Capital, co ma kamos na dochodok?
Ked sa vratim k mojej otazke a chel by som vyriesit sporenie na dochodok, tak dlhodoby Rytmus na 25-30 rokov je ovela nevyhodnejsi ako ETF, alebo ako by sa to dalo zhrnut v porovnani?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Istiach »

offtopic: https://www.youtube.com/watch?v=Maa0K4ycASo" onclick="window.open(this.href);return false; :lol:
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa demorez »

nepoznam naklady, neviem sa ti k tomu vyjadrit, ale ti raperi investuju do rovnakych etf ake mozes nakupit aj sam, takze sedliacky rozum hovori ze niecoho musia zit aj oni. ked som to davnejsie pozeral tak min. nejake vstupne poplatky tam su, dalsia vec je ze ked ides cez brokera tak mas podstatne lepsiou likviditu, zmeni sa ti situacia, etfka predas a mas hotovost praktivky v horizonte par hodin. pre niekoho to moze byt ale nevyhoda ak nema dostatocnu sebadisciplinu.
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Bambus »

Andrew27 napísal:Dakujem za velmi zaujimavy blog, kde je citania a citania ale v dobrom :-)
Ako priama investicia do ETF cez brokera sa da cisto teoreticky a prikladovo brat Arca Capital, co ma kamos na dochodok?
Ked sa vratim k mojej otazke a chel by som vyriesit sporenie na dochodok, tak dlhodoby Rytmus na 25-30 rokov je ovela nevyhodnejsi ako ETF, alebo ako by sa to dalo zhrnut v porovnani?
z toho co som sa docital na strankach arca capital ide o fond, ktory priamo investuje to start-upov v strednej/vychodnej europe (po slovensky a menej vznesene rozumej "zacinajuce firmy"), ktore nie su volne obchodovatelne na burzách, viac informacii akosi na ich stranke najst neviem, ani zakladne informacie o fonde a pod. co by mala byt automatika, takze tazko povedat co ma presne tvoj kamos na dôchodok

ano, dlhodoby rytmus na 25-30 rokov je !pravdepodobne! o 30 az 50 % horsi ako ETF (prestal som to podrobne sledovat v ramci jednotlivých fondov, fondy su na Slovensku vyslovene smiesne a su ako cez kopirak), poplatkova struktura zraza fondy na zem...hlavne fondy, ktore ti len namixuju do balicka 10 ETFiek...a tykch je na Slovensku zial vacsina (mohli by ponuknut aj jednoduchy fond s 2-3 ETFkami, ale to uz aj sedlak videl, ze je to akesi easy a vie si to namixovat u brokera aj sam...je to nieco ako farmarska bednicka, ty si chces kupit jablka a ananasy ale oni ti v rovnakej gramazi zmiesaju jablka, hrusky, pomelo, ananas, banany...v podstate to robi to iste, len zbytocne komplikovane, niektore ovocie ti v dlhom obdobi znizuje vynos (napríklad "akciovy" fond ma aj 60% dlhopisov) a este si za to pytaju strasne prachy

v podstate za fond zaplatis niekolko tisíc € (podla nie prilis jasného vypoctu) len aby si v nom mohol byt (cim si zo zaciatku hned v minuse v podstate), tvoje peniaze sa urocia horsie ako v pripade ETF portfolia a poplatkova struktura sa moze kedykolvek zmenit

pri ETF si kupujes co chces ty (no zial bohu si tam nekupis balicek slovenských startupov ale mnohi ludia dokazu ozeliet tieto nadejne slovenske facebooky a amazony...), poplatky su v podstate smiesne oproti fondu a dlhodobo statisticky porazaju fondy vo vykonnosti

staci si preklikat ten rytmus, je tam zlozenie fondu co v nom je (pripada mi to ako fond fondov, ktore maju vsetky vypisane na stranke, je to ako kosik sladkosti, len zlozenie kazdej sladkosti si musis najst osobitne, co pozeram tak jednotlive fondy maju rocny poplatok 1,5%...to akoze rytmus, zlozeny z tych fondov, je z toho poplatku vynaty? neviem, pochybujem), kazdopadne si to treba rozkliknut a je tam informacia o vykonnosti fondu a vykonnosti benchmarku (ETF su nastavene tak, aby na nejaky 95%+ sledovali benchmark)...a tam najdes krasne vysledky, fond zhodnotil za 15 rokov napríklad o 100% a benchmark o 190%, najdu sa aj vynimky, kedy niektory fond porazil benchmark (preco je to skor nahoda je na dlhsiu akademicku diskusiu)

takze ano, v porovnani by sa to dalo zhrnut ako "ovela nevyhodnejsi"
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Andrew27 »

Dakujem vsetkym za Vasee nazory a rady.
Teraz ma napadla logicka otazka, ked so s tym stotozneny ako nieco take zrealizovat.
V pripade Rytmusu som uzatvoril zmluvu na X rokov, zaplatil vstupny poplatok a uz som sa nestaral. Zilo si to vlastnym zivotom.
V pripade dochodku cez ETF by ta realizacia bola pdoobna, alebo by to chcelo casty moj zasah, ...?
Vdaka, viem, ze sa pytam uz sirsie, ale mozno staci nejaky link na usmernenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Rokosák »

V pripade ETF si musis vybrat z tisicov titulov a potom sledovat vyvoj. Je to podobne k investovaniu do individualnych akcii.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Andrew27 »

Vdaka, cize spravuje si to clovek sam. Dokaze to clovek, ktory ma skusenost s investovanim cez PG (IZP, Rytmusy, jednorazova investicia)? Da sa to podla nejakych rad, resp. nacitani vec raz nastavit s tym, ze sa bude pravidelne investovat s investicnym rizikom nie vacsim ako som podstupil napr. pri produkte Rytmus.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa demorez »

sice vyber z tisicok ETF moze sa javit ako problem, ale kludne si tam mozes vybrat tie fondy ktore ti nuka rytmus. ak si vytvoris strategiu potom je tu uz len o pravidelnom nakupe vybranych ETF ako cez internetbanking.
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Bambus »

uz len jedno ETFko je niekedy lepsie diverzifikovane ako slovensky fond, asi najlahsie portfolio je jedno celosvetove akciove ETFko a druhe nejake dlhopisove (zase celého trhu), pripadne len regionalne ekvivalenty (US/EU/Azia/hocico)...pomer zavisi od dlzky investovania. Kludne moze byt aj len jedno ETFko (celosvetove ma neviem kolko tisíc firiem, co je uz asi slusna diverzifikacia), je to len o tom ci viac veris svetu ako celku, alebo viac USA ci Europe a pod.

Jednotlive regiony a druhy ETF (male, stredne, velke firmy, sektory) nie su na zaciatok az take dolezite, to uz treba vestit z gule z nejakých predpokladaných makroekonomických trendov ci sa bude viac darit malym alebo velkym firmam, ci porastie s Trumpom energeticky sektor v USA alebo bude rast nejake "zelene EU" ETFko...nikto netusi.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

existuju aj lepsie sporiace schemy do podielovych fondov ako Rytmus. V Rytmuse je iba jedno poriadne portfolio, dynamicke. Kedze vybrat si mozes iba z dopredu definovanych portfolii, nie je to velmi flexibilne. O sporeni priamo do ETF si myslim .. som presvedceny .. ze je to iba pre ludi, co to chcu mat zaroven ako hobby a su tomu ochotni venovat pravidelne svoj cas.
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Bambus »

peter.cmorej napísal:existuju aj lepsie sporiace schemy do podielovych fondov ako Rytmus. V Rytmuse je iba jedno poriadne portfolio, dynamicke. Kedze vybrat si mozes iba z dopredu definovanych portfolii, nie je to velmi flexibilne. O sporeni priamo do ETF si myslim .. som presvedceny .. ze je to iba pre ludi, co to chcu mat zaroven ako hobby a su tomu ochotni venovat pravidelne svoj cas.
preco? Ma 34 rokov a chce sporit/investovat na dôchodok, cize obdobie pocitam 30 rokov, tam bude rozdiel brutalne velky v porovnani s akymkolvek fondom. Ked bude raz potazmo dvakrát rocne kupovat jedno-dve ETFka, stale tie iste, v akom zmysle to treba brat ako hobby a investovat tomu pravidelne svoj cas? Ze dva krat do roka posle peniaze, prihlasi sa a nakupi vzdy to iste? Nerozumiem.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa demorez »

asi peter naraza na to ze dobra sporiaca schema by mala zohladnovat vek sporitela, automaticky po case presuvat aktiva do menej rizikovych apod. a hlavne ked vsetci si otvoria konta u brokerov a zacnu investovat do fondov tak uz aj ti slusnejsi financni poradcovia pridu o obzivu a ostanu im iba hypoteka a positky aut a nehnutelnosti ;)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bambus napísal:preco? Ma 34 rokov a chce sporit/investovat na dôchodok, cize obdobie pocitam 30 rokov, tam bude rozdiel brutalne velky v porovnani s akymkolvek fondom. Ked bude raz potazmo dvakrát rocne kupovat jedno-dve ETFka, stale tie iste, v akom zmysle to treba brat ako hobby a investovat tomu pravidelne svoj cas? Ze dva krat do roka posle peniaze, prihlasi sa a nakupi vzdy to iste? Nerozumiem.
Ked ma na to cas a chut, ok. Poviem ti extremny priklad. Klient spori 2000 Eur mesacne do podielovych fondov. Robi od nevidim do nevidim, nie je ochotny venovat investovaniu ani sekundu casu navyse. Akekolvek prihlasovanie sa do platformy je prenho prilis. Preto.
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Bambus »

peter.cmorej napísal: Ked ma na to cas a chut, ok. Poviem ti extremny priklad. Klient spori 2000 Eur mesacne do podielovych fondov. Robi od nevidim do nevidim, nie je ochotny venovat investovaniu ani sekundu casu navyse. Akekolvek prihlasovanie sa do platformy je prenho prilis. Preto.
to je tak extremny pripad az je irelevantny pre formulaciu takychto generalizujucich vyhlaseni...a ked nema cas na svoje financie tak nikdy "bohaty" nebude...ak si ani nikdy nic nekupi platbou cez internet banking (prihlasenie k brokerovi je obdobne) tak ako okej...ale taky clovek asi ani nenakupuje a chodi mu upratovat upratovacka a v takomto hodinovom rozvrhu zivota asi ani nema ktovieaku hodinovu mzdu a taky zivotny styl zdevastuje jeho zdravie skor ci neskor.

Korektnejsie by bolo napisat, ze je to o nieco zlozitejsie ako bezna platba cez internet banking, je to menej pohodlne, ale po 30 rokoch to zarobi o 30-40% viac. Generalizovat to do formy "clovek je lenive prasa a teda podielovy fond je jedine riesenie" mi nejako nesmakuje :lol:
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Chris »

Niekto musi platit tie poplatky v podielovych :-D
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

peter.cmorej napísal:
Ked ma na to cas a chut, ok. Poviem ti extremny priklad. Klient spori 2000 Eur mesacne do podielovych fondov. Robi od nevidim do nevidim, nie je ochotny venovat investovaniu ani sekundu casu navyse. Akekolvek prihlasovanie sa do platformy je prenho prilis. Preto.

a ja ze ten priklad pokracuje nasledovne:
cize venuje 0 hodin vyberu ETF, ale zaplati 100eur mesacne za poplatok.
keby sa venuje vyberu ETF 1 cely den, je na tom rovnako, otazne je, s akym vysledkom

pricom 5% z 20 pracovnych dni je akurat tak jeden den. pracuje 1 cely den v mesiaci na poplatok. hm, celkom masaker. ale co je horsie - mozno zbohatne, ale bude bohaty analfabet.. ale mozno nie, je to len kriticky pohlad na vec. ani ja nechapem ETFkam a to tu citam kopec hodin uz, resp kopec dni kumulativne...cize nechecm hned hanit fondy a ich poplatky, ale zvacsa zistujem, ze co si clovek neurobi sam, to nema. ale tym nechcem hanit profikov. pretoze osvojil som si to z inej sfery zivota..
Odoslané z počítača
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bambus, uviedol som extremny priklad, ale to by si sa cudoval kolko je takych, co nie su ochotni venovat svoj cas. Navyse robis uplne beznu chybu: podvedome predpokladas, ze kazdy je ako ty, kazdy rozmysla ako ty. To je napriklad uplne bezna chyba pri podnikani. Podnikatel si mysli, ze kazdy spotrebitel rozmysla ako on. Spotrebitel je vsak cierna skrinka a kazdy produkt ma svojho spotrebitela (ak sa k nemu nejakym kanalom dostane). O uspechu rozhoduje len to, ci tych spotrebitelov bude dostatok.

A ani vypocty si netreba idealizovat. Ked zohladnis, ze za tu hodinu-dve mesacne, co by tomu clovek venoval dokaze vyprodukovat nejaku hodnotu, ktoru opat dokaze investovat (alebo ten cas ma pre neho nejaku hodnotu) a plus este zohladnis, ze ked bude trh padat, tak amater velmi lahko spanikari a urobi nespravne rozhodnutia .. to nemusi byt ziadnych 30-40% viac :)
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Bambus »

peter.cmorej napísal:Bambus, uviedol som extremny priklad, ale to by si sa cudoval kolko je takych, co nie su ochotni venovat svoj cas. Navyse robis uplne beznu chybu: podvedome predpokladas, ze kazdy je ako ty, kazdy rozmysla ako ty. To je napriklad uplne bezna chyba pri podnikani. Podnikatel si mysli, ze kazdy spotrebitel rozmysla ako on. Spotrebitel je vsak cierna skrinka a kazdy produkt ma svojho spotrebitela (ak sa k nemu nejakym kanalom dostane). O uspechu rozhoduje len to, ci tych spotrebitelov bude dostatok.

A ani vypocty si netreba idealizovat. Ked zohladnis, ze za tu hodinu-dve mesacne, co by tomu clovek venoval dokaze vyprodukovat nejaku hodnotu, ktoru opat dokaze investovat (alebo ten cas ma pre neho nejaku hodnotu) a plus este zohladnis, ze ked bude trh padat, tak amater velmi lahko spanikari a urobi nespravne rozhodnutia .. to nemusi byt ziadnych 30-40% viac :)
ano su, ale to neospravedlnuje taketo zavadzajuce zovseobecnovanie...to je ako keby vyzivovy poradca kazdemu, kto chce zmenit zivotospravu povedal, ze zdravy zivotny styl je len pre ludi, ktori maju cas sa tomu venovat, a najjednoduchsie je pravidelne sa stravovat v mekaci, lebo tam si to clovek objedna, oni sa onho postaraju a nemusi umyvat riady...alebo lekar povie fajciarovi, ktory chce prestat, ze len 5% ludi ma na to dostatocne silnu volu a najlahsie by bolo nahradit to inou zavislostou, napríklad na alkohole, alebo rafinovanom cukre

vsetko je o sebadiscipline, to plati vzdy a vsade, co z matematického pohladu tuto premennu vylucuje z rovnice (=naco sa s nou zaoberat ked je vzdy a vsade konstantne pritomna), pri podielovom fonde tiez vidis vypisy a tiez mozes spravit blbost, tiez si mozes vybrat blby fond, alebo najlepsie IZP...takato "logika" je cesta do pekla.

Korektne by bolo cloveku uviest fakty, prepocty napríklad v Exceli, nech tam vidi ten brutalny rozdiel v dlhom obdobi. A potom mozem dotycnemu predstavit co by musel robit aby to dosiahol, alebo tu ma jednoduchsie alternativy, narovinu, ste lenivy? nechce sa Vam nic robit okrem trvalého prikazu v banke? Robi Vam problem zmenit si bankovy ucet aj ked by ste usetrili 7+€ mesacne na poplatku? Tak potom su podielove fondy pre Vas, cena za vasu lenivost je tolko a tolko.

Mam pocit, ze ta prva cast je ucelovo zamlciavana a robi sa z nej akesi tajomno, nejaka exotika. Alebo to ako alternativa rovno ani neexistuje. Keby sem prisiel nejaky zapadny nizkonakladovy podielový fond tak tiez by som ho vsetkym odporucal lebo tam maju naklady na urovni od 0,04%. To uz je rozumna cena za pohodlnost, lenze na Slovensku je situacia ina.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa rmaly »

Bambus napísal: no su, ale to neospravedlnuje taketo zavadzajuce zovseobecnovanie...to je ako keby vyzivovy poradca kazdemu, kto chce zmenit zivotospravu povedal, ze zdravy zivotny styl je len pre ludi, ktori maju cas sa tomu venovat, a najjednoduchsie je pravidelne sa stravovat v mekaci, lebo tam si to clovek objedna, oni sa onho postaraju a nemusi umyvat riady...alebo lekar povie fajciarovi, ktory chce prestat, ze len 5% ludi ma na to dostatocne silnu volu a najlahsie by bolo nahradit to inou zavislostou, napríklad na alkohole, alebo rafinovanom cukre....
no, to ked by sme chceli pouzit tvoj primer, tak mi to skor pride, ze vyzivovy poradca ti poradi aby si si poriadne varil a ked na to nemas (cas, nevies to atd), tak ti odporuci (sice drahsiu variantu), ale dajme tomu nejaku "zdravu" restauraciu.
Tvoj priklad s mekacom mi pride skor ako keby ten poradca (financny) povedal, ze vy neviete setrit, tak to prepite teda...

Najlepsie by bolo, keby vseti boli financne gramotni, ale v celkovej situacii (najme v byvalom "öst bloku") mozme povazovat za pokrok, ked ludia prestanu brat pozicky z "pozickarni", zacnu riesit aspon 2 a 3. pilier aj v takom stave v akom je, zacnu pouzivat poistky na to na co su urcene a ked este zacnu aspon nejak rozumne investovat, tak to bude uplna idylka.
Fajnsmekri mozu potom investovat sami...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Robi Vam problem zmenit si bankovy ucet aj ked by ste usetrili 7+€ mesacne na poplatku?

toto je svata pravda, priatelka: "ale to potom musim v praci povedat, ze sa mi zmenil ucet, to je strasne"
tak plati slsp 5,9eur.. alebo sa snazi stresovat blbinami tyou trojity premet s 20eurovou kartou v ruke a prsom v zadku.
tak nastastie sa jej tam naakumulovalo 15K a ucet je "zadarmo"
ja som SLSP poslal do prdele, ked mi zauctovali 2% FX fee pri cudzej mene
a tapokladnicka zufala "ale vy nas este budete potrebovat"
no jasne, preco nie, zaplatim poplatok, resp pouzijem priatelku.

tak mam FIO, ale ti zas blbnu s tym minusovym urokom, ale nemam problem drzat lubovolnu hotovost doma.

ja som si spocital kolko to urobi za 10rokov a zistil som, ze za to mam 1 dovolenku. len tak, zadarmo. to iste mobilny operator, benzin v zahranici, atd.

problemom je, podla mna, ze ludia su vseobecne velmi lahko VYDIERATELNI.

jedna jedina banka mi zatvorila ucet rychlejsie, nez som cakal. po jednm jedinom maily. a tym bola ZUNO. nastvali ma, ze mi neodpustili poplatok za mesiac 2,90eur, pricom mesiac(e) predtym som kartou preniesol 7x to, co je na odputenie poplatku. skoda, mohol som este vyhodne vyzmykat nejake CZK z bankomatu zadarmo a za VISA kurz. ale musim si stat za svojim nazorom :)

inak k tej vyzive, moj nazor je, teda keby som ferovy poradca o vyzive, tak najskor im poviem, ze vylucte toto a tamto (napr rafinovany cukor a instantnu polievku. resp vyprazane, presolene, vela muky, lacny dovoz, polotovar, atd, co ja vie, ja uz ani neviem co je nezdrave jedlo viacmenej). a keby to dam na poradcu, tak on by najskor mal asi povedat, ze "vylucte najdrahsi produkt" - vysoke poplatky... ale zas, tak ako strava, ja mu zakazem vyprazanie a on bude grilovat.. cize on o musi POCHOPIT ten princip, lebo podla tabulky zarucene urobi chybu. a investovanie... podla mna to musi chapat. kto chce do lesa, musi vediet ako sa obliect.
Odoslané z počítača
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Bambus »

Asi som nepouzil najlepsi priklad, ale pointa tam proste je. :D Ked chcem niekomu pomoct tak mu nepredstavim druhe najlepsie riesenie ked poznam aj to najlepsie, na prvom mieste...jedine ze by za tym bol nejaky umysel...inak sa dostavame do roviny, v ktorej funguju smejdi s IZP "ja Vas takto z videnia poznam lepsie ako sa poznate vy, toto bude pre Vas urcite najlepsie" a samozrejme zamlcim dalsie, financne vyhodnejsie sposoby.
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Andrew27 »

@Bambus: Ahoj chcel som Ti poslat SS, ale stale ju mam v Spravy na odoslanie, vedel by si mi pls cez SS poslat na seba nejaky mailovy kontakt, nech Ti tam mozem napisat? Velak vdaka.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ona sa odosle, len to chvilu trva
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Aurelio »

Andrew27 napísal:@Bambus: Ahoj chcel som Ti poslat SS, ale stale ju mam v Spravy na odoslanie, vedel by si mi pls cez SS poslat na seba nejaky mailovy kontakt, nech Ti tam mozem napisat? Velak vdaka.
to sa ti tam bude stale zobrazovat az do momentu, kym si spravu neprecita ... na fore odvtedy nebol alebo bol ale nevliezol do schranky (velmi nepravdepodobne, lebo to svieti cervenou farbou)
Power of Knowledge
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Andrew27 »

OK, vdaka Vam obom. Skusim SS Tebe Aurelio poslat teraz, lebo mam v Spravy na odoslanie 3x: 2x pre Bambus a 1x pre filip.glasa
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Fund »

...odporucili by ste investovat do Nasdaq100 na dochodok? Casovy horizont 20-25 rokov,je to dost dlho pre Nasdaq100 ?
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Murosik »

Fund napísal: St 31 01, 2024 9:43 am ...odporucili by ste investovat do Nasdaq100 na dochodok? Casovy horizont 20-25 rokov,je to dost dlho pre Nasdaq100 ?
Ja dávam polovicu do nasdaq a polovicu do S&P 500. Nebál by som sa ale dať všetko aj do nasdaq. Pri tom časovom horizonte máš tak 98% šancu, že budeš v zisku.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Fund »

Murosik napísal: St 31 01, 2024 10:13 am
Fund napísal: St 31 01, 2024 9:43 am ...odporucili by ste investovat do Nasdaq100 na dochodok? Casovy horizont 20-25 rokov,je to dost dlho pre Nasdaq100 ?
Ja dávam polovicu do nasdaq a polovicu do S&P 500. Nebál by som sa ale dať všetko aj do nasdaq. Pri tom časovom horizonte máš tak 98% šancu, že budeš v zisku.
...nie je prave pri nasdaq100 vyssia volatilita dobra,ked sa pouzije DCA a horizont 20-25 rokov?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Murosik napísal: St 31 01, 2024 10:13 am
Fund napísal: St 31 01, 2024 9:43 am ...odporucili by ste investovat do Nasdaq100 na dochodok? Casovy horizont 20-25 rokov,je to dost dlho pre Nasdaq100 ?
Ja dávam polovicu do nasdaq a polovicu do S&P 500. Nebál by som sa ale dať všetko aj do nasdaq. Pri tom časovom horizonte máš tak 98% šancu, že budeš v zisku.
to si ako vypocital tych 98% ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Fund napísal: St 31 01, 2024 11:08 am ...nie je prave pri nasdaq100 vyssia volatilita dobra,ked sa pouzije DCA a horizont 20-25 rokov?
práve sme dizajnovali podobný produkt, takže odpoviem :) áno, ale problém je, že tá vyššia volatilita ti raz za X rokov skoro vymaže účet. Na začiatku sporiaceho horizontu to až tak nevadí, ale problém je, keď sa ti to stane niekde ku koncu. Tz. ak to nemá byť too much risky, tak musíš tomu nejako riadiť riziko, resp. ísť časom z volatilného aktíva do menej volatilných

Ivan, nájdeš viacero štatistík, z ktorých vyplýva že pri sporeniach do akcií okolo 25 rokov je riziko straty skoro nulové. Len teda je to bez zohľadnenie poplatkov, ktoré môžu výrazne zamiešať karty a je to rátané na SP500, prípadne MSCI World a určite nie na Nasdaq.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa Murosik »

osamely chodec napísal: St 31 01, 2024 11:23 am
to si ako vypocital tych 98% ?
Iba od brucha. S&P 500 ma podobnu istotu zárobku v tom časovom horiznotne ak si spravne pamatam. Nasdaq nema taku dlhu históriu ako S&P ale viac menej pády a rasty hodnoty týcho ETF korelujúce, tak sa da aj do histórie tento trend predpokladať.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa osamely chodec »

peter.cmorej napísal: St 31 01, 2024 11:59 am
Fund napísal: St 31 01, 2024 11:08 am ...nie je prave pri nasdaq100 vyssia volatilita dobra,ked sa pouzije DCA a horizont 20-25 rokov?
práve sme dizajnovali podobný produkt, takže odpoviem :) áno, ale problém je, že tá vyššia volatilita ti raz za X rokov skoro vymaže účet. Na začiatku sporiaceho horizontu to až tak nevadí, ale problém je, keď sa ti to stane niekde ku koncu. Tz. ak to nemá byť too much risky, tak musíš tomu nejako riadiť riziko, resp. ísť časom z volatilného aktíva do menej volatilných

Ivan, nájdeš viacero štatistík, z ktorých vyplýva že pri sporeniach do akcií okolo 25 rokov je riziko straty skoro nulové. Len teda je to bez zohľadnenie poplatkov, ktoré môžu výrazne zamiešať karty a je to rátané na SP500, prípadne MSCI World a určite nie na Nasdaq.
na to ti odpoviem, aj moriak vo vykrmni ak studuje historiu na zaklade info od ostatnych moriakov ma 100% istotu umrie na starobu, je to vsak realita? Neskonci na tanieri? :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Sporenie na dochodok

Príspevok od používateľa wladas »

Ak by bol vykrm uplna novinka tak by to bola dobra analogia :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"