Zrušiť stratové IŽP ?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Betruger »

Zdravím,

mám uzatvorené Investičné životné poistenie v Allianz poisťovni. Zmluvu som neuzatváral ja, ale bola uzatvorená mojimi rodičmi pred desiatimi rokmi, o čom som, pokiaľ mi nebolo povedané, aby som si to financoval už sám, ani netušil. Viem, že to mysleli dobre, ale tiež zjavne nemali prehľad o tom, čo zakladajú, to je už ale na inú debatu.

Každopádne ja sám si tam prispievam od doby, čo som doštudoval a našiel si prácu, čiže asi 4 roky. Teraz po desiatich rokoch som sa rozhodol nasporené peniaze odtiaľ vybrať (že vraj to je ideálny čas). Tak som teda šiel do poisťovne, aby som zistil aká je situácia. Na moje nemilé prekvapenie mi bolo povedané, že peniaze, ktoré tam boli za toto obdobie navkladané - cca 2000 EURO - sa "zhodnotili" na 1300 EURO. Fond, do ktorého sa investovalo, vykazoval dlhodobo straty, čo som zistil, až keď bolo neskoro. Uznávam, mal som sa o to zaujímať už oveľa skôr. Minimálne tie štyri roky, počas ktorých som to mal vo vlastných rukách. Avšak stupidne som veril, že keď mi poisťováčka povedala, že po desiatich rokoch by tam malo byť kladné zhodnotenie, tak to tak aj reálne bude. Tak by to možno aj bolo, ak by sa fondy priebežne sledovali a v prípade dlhodobého poklesu zmenili. V skratke, otázky ohľadom zhodnotenia financií som neriešil, nezaujímal sa o to. Ja viem, bol som sprostý, ale poučil som sa a nad svojimi financiami som sa rozhodol prevziať plnú kontrolu (Už nejakú dobu sa snažím vzdelávať v oblasti financií a investovania).

Moja otázka teraz znie, čo s tým? Za prvé, zrušiť celé IŽP a investovať peniaze inam alebo za druhé, ešte nejakú dobu v tom pokračovať, nastaviť nejaký poriadny fond a čakať nech sa straty vykompenzujú. Ja by som volil zrejme, aj po vykalkulovaní, koľko by táto kompenzácia trvala, prvú cestu a peniaze začal investovať inam. Po preštudovaní veľkého množstva materiálov sa mi asi najviac vo veci zhodnotenia vlastných financií pozdávajú ETF fondy (uvažoval som aj nad priamym nákupom akcií technologických firiem).

Súčasťou IŽP zmluvy je aj úrazové poistenie v sume asi 6 EURO, ktoré však asi ani nepotrebujem, vzhľadom na to, že pracujem ako softvérový vývojár. Resp. v prípade potreby by som si ho radšej založil ako samsotatný produkt.

Zaujímal by ma názor niekoho fundovaného do danej problematiky. Bol by som za to veľmi vďačný.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo k tomu dodať. Už sme to preberali x krát:
https://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Pre ... tenie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja by som to hneď zrušil. Poštuduj u nás ako sa dá investovať bez vyciciavania a nákladov (cez indexové ETF ), počkaj na pád akciových trhov , potom tam vraz našetrené maximum a potom si tam vkladaj pravidelne. Ak sa vyhovárajú, že ti investovali do zlých fondov, tak to je klamstvo, lebo prakticky všetky fondy by mali byť v zisku. Celý problém je len v tom, že tá miera vyciciavania bola taká neúnosná, že ani zisky fondov nevykryli tú zlodejinu ( hned napríklad províziu za sprostredkovanie vo výške 2 rokov platieb a pod. ). Moje skúsenosti sú také, že zhruba po 10 rokoch by každé IŽP malo byť aspoň na NULE ( = máš tam tolko, čo si vložil ). Kedže ťa budú vyciciavať dalej, neoplatí sa čakať, ale treba to zrušiť ihned. Stiahni si z webu výpoved a pošli im to z číslom účtu kde ti majú poslať zostatok.
Prílohy
SP500 vývoj akciových trhov.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

tiez som v rovnakej situacii rusil, strata 70%
ak stretnem toho, kto zlanaril mojich rodicov, poviem mu svoje
tieto produkty stoja za - skoda ze tu nie je ikona hnedej zmrzliny.
Odoslané z počítača
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa iGz »

U mna velmi podobne, akurat som si ho zakladal sam v dobe davnej minulosti ked som nemal taky prehlad a nastastie mozem vinit len a len seba. Nuz, za chyby sa plati...
Kazdopadne, poucenie je take, ze zrusit co najskor a poisti sa cez klasicke rizikove poistenie. A to malo co Ti poslu pouzi podla toho ako napisal Juggler.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Betruger »

Veľká vďaka za odpovede a utvrdenie, že to ozaj radšej len zrušiť. Takže dnes sa ide do Allianzu, nech to stihnem ešte pred výročným dátumom a neošmeknú ma ešte o ďalšie peniaze.

Ako som však písal v prvej správe, poisťovák mi vravel, že aktuálna hodnota investície je nejakých 1300 EURO pri vložených 2000, ale že pri vypovedaní zmluvy sa táto čiastka ešte bude upravovať. Zrejme milión ďalších poplatkov, ktoré zrazia aktuálnu hodnotu ešte nižšie. Tak som sa pozrel do sadzobníka poplatkov a našiel som tam toto:

Poplatok za nesplatené počiatočné náklady
- Výška tohto poplatku, vyjadrená ako % z hodnoty PPJ, závisí od vstupného veku poisteného a od roku trvania IŽP, v ktorom dôjde k zániku IŽP s výplatou odbytného, k zániku IŽP odstúpením od poistnej zmluvy alebo k prevedeniu IŽP do splateného stavu.
- Splatnosť poplatku je v deň účinnosti zániku IŽP, v deň odstúpenia od poistnej zmluvy alebo ku dňu prevedenia IŽP do splateného stavu.
- Uhradený jednorazovo znížením počtu PPJ na účte poistníka

Tuší niekto, čo presne to znamená ? Celý zadzobník k mojej zmluvy je možné nájsť tu, ak by to pomohlo: https://www.allianzsp.sk/sadzobnik-popl ... -strategie" onclick="window.open(this.href);return false;

Čo sa týka výkonnosti samotného fondu, tak počas zmluvy nastala taká vec, že fond do ktorého sa investovalo (nejaký Money Market, neviem si spomenúť celý názov) asi prestal existovať alebo sa "preklopil" do iného fondu. Nie je totiž vôbec k dohľadaniu na ich stránke, ani na nete som nič plodné k nemu nenašiel. Rovnako ani poisťovák v Allianze nevedel povedať, čo sa s tým fondom vlastne stalo. Ale nejak sme sa dopracovali k tomu, že jeho pokračovaním je asi tento fond: Protected Equity 2 o.p.f. (Možné pozrieť na stránke https://www.allianzsp.sk/zhodnotenie-vs ... flprot_eq2" onclick="window.open(this.href);return false;) a ten je skutočne dlhodobo v strate.

Ešte reakcia na JUGGLERa a na "počkaj na pád akciových trhov": kedy sa dá očakávať pád akciových trhov ? Nedeje sa tak práve teraz alebo aspoň vo veľmi blízkej minulosti ?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Kedy nastane pád? Už čoskoro :) . Ja mám tiež pripravenú cash ak k tomu dôjde.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Meissa
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 08 03, 2018 9:07 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Meissa »

Asi je nas tu viac s takym poistenim. Tiez vraj dostanem spat len polovicu. Ale radsej to zrusim teraz ako platit dalsich 30 rokov. A pockam si na pad akcii :D
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Bol si poisteny 10 rokov za zhruba 700 Eur. Je to dostacujuce?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Betruger »

Takže IŽP zrušené. Čiže už len čakať, koľko peňazí reálne pošlú. A potom počkať na pád akcií :D

Keď už sa bavíme o páde akcií, hovoríme o niečom takomto:

https://ekonomika.sme.sk/c/20754044/ame ... bodov.html" onclick="window.open(this.href);return false;

alebo o ďalšej ekonomickej kríze ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Betruger napísal: Ešte reakcia na JUGGLERa a na "počkaj na pád akciových trhov": kedy sa dá očakávať pád akciových trhov ? Nedeje sa tak práve teraz alebo aspoň vo veľmi blízkej minulosti ?
Nedá sa predpovedať, kedy príde pád akciových trhov. Nevieme ani to ako sa bude vyvíjať inflácia. Vieme len toľko, že keď sú akciové trhy extrémne vysoko, alebo po extrémne dlhom raste, tak s vysokou pravdepodobnosťou dôjde k poklesu.

Ja nevravím, že je nevyhnutné počkať. Je to len vec posúdenia rizika: to je vyššie, ked kúpiš niečo po extrémnom raste a nižšie, ked kúpiš po poklese. S tým súvisí aj miera zhodnotenia. Keby si investoval do indexov v roku 2000, ked boli akcie po podobnom extrémnom raste, tak by si najbližších 15 rokov nemal žiadne zisky ( aj dividendy by ti akurát nahradili len to, čo by ti zožrala inflácia...ale to by ti nahradili aj úroky na termínovanom vklade ). Keby si však investoval po páde v rokoch 2001-2003, alebo po páde v rokoch 2008-2009, mal by si v roku 2015 +200% a dnes +300%.

Z hladiska pravidelného investovania ten vstup nemá velký význam. Ceny sa ti budú priemerovať, keby si začal hoci aj dnes a dokupoval v poklese. Ale ked začínaš s väčšou sumou, napr. s takou ktorá sa rovná 2-3 ročným úsporam, tak sa možno oplatí počkať na pokles cca 30%. Kým čakáš, neriskuješ nič...infláciu môžeš pokryť cez úrok na termínovanom vklade. Riskuješ len ušlý zisk, keby trhy šli dalej hore dajme tomu ešte 2 roky. Ale ked sa to podarí a trhy do 2 rokov padnú o 30%, tak budeš v lepšej pozícii do budúcich ziskov a nebudeš musieť najprv dobiehať straty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
investor0002017
Gold Member **
Príspevky: 328
Dátum registrácie: Ut 08 11, 2016 4:42 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa investor0002017 »

Tyhle teorie maji v realu spoustu problematickych mist. Teorie pracuje napr. s poklesem o 20% (a tak jsou i pocitany teoreticky vynosy a ztraty). Jenze, kdo tohle dno trefi?? Takze meanem jsou nakonec investori, kteri jeste si jeste pockaji, a ti, kteri koupili za -10% . Atd. Back se da delat s cisly cokoliv. Nedavno byl pokles, nakupoval by tento investor? Asi ne...z hlediska dneska. Ale kdyby pokles pokracoval? Byla to chyba. Jenze kdy nakupovat pri poklesu? Chytrolini vedi ( tedy az back nadatech), ale bezni investori netusi. A tak ruzne nakupji, aby se dovedeli, ze mohli mit i 300%... atd atd
----------------------------------------------------------------------------------------
„Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Václav Havel
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Betruger »

JUGGLER: vďaka za zrozumiteľné vysvetlenie.

U mňa je situácia momentálne taká, že do ETFiek by som investoval iba to, čo získam z IŽP. V skratke iba chcem, aby boli tieto peniaze na nejakom "lepšom" mieste, než sa degradovali v IŽP a mať ich uložené niekde na sporiacom účte tiež nie je veľmi výhra, nakoľko úroky mi nevykryjú ani infláciu. Samozrejme viem, že z krátkodobého hľadiska sa môžu tieto prostriedky znehodnotiť aj v ETF fondoch, ale to už je riziko investovania do akcií a neplánujem ich vyberať po pol roku.

V blízkej budúcnosti chcem potom začať investovať do ETFiek pravidelne. Je to kvôli tomu, že sa v pomerne krátkom časovom horizonte chystám kupovať nehnuteľnosť a snažím sa dávať dokopy nejaký vstupný kapitál. Keď toto poriešim, potom prídu na rad ETF fondy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vlakno som nasiel az teraz, tak reakcia iba pre buducich citatelov:
Vyplaca sa vzdy iba hodnota APJ (akumulacnych podielovych jednotiek). PPJ (pociatocne podielove jednotky) su len take "virtualne" peniaze, ktore tam v skutocnosti nie su, lebo uz boli davno pouzite na vyplatu provizie sprostredkovatelom.

Ak ma IZP nejaku vyznamnejsiu poistnu cast (nie urazove poistenie za 6 eur ako pripad vyssie), tak vtedy sa moze stat to co pise pokus, ze je lepsie poistku si nechat aj ked je draha, lebo cloveka uz kvoli horsiemu zdravotnemu stavu ina poistovna nepoisti (za rozumnu cenu). Ale samozrejme treba si nechat v poistovniach ocenit zdravotny stav a cele to prepocitat
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Ahojte, potreboval by som poradiť s IŽP mojej priateľky cez Allianz, jedná sa o produkt môj život plus.

Ak by sa našiel aj niekto kto reálne pracuje s poistkami a vie sa na to pozrieť, môžem poskytnúť aj číslo zmluvy.

Poistenie jej v r.2017 zakladala teta (poisťovák) je už nevýhodné, predražené a vzhľadom na to si radšej založila nové rizikové ŽP a na tejto zmluve nechala dobehnúť už len investovanie. Dobehnúť znamená platiť 20 eur mesačne najbližších 10 rokov, ktoré by sa dali výhodnejšie dať do ETF. Tvrdí jej dokonca, že nie je možné túto zmluvu vypovedať, že proste musí dobehnúť.

Nechce sa mi tomu veriť, študoval som si VPP a je to tam tak šalamúnsky napísané, že neviem či to je alebo nie je pravda.

Prosím našiel by sa niekto v týchto veciach skúsený, kto objektívne zhodnotí či to ide a oplatí sa zrušiť alebo nechať dobehnúť?

Ďakujem pekne.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ale jasne, ze sa da vypovedat. Teta robi priamo pre Allianz? tipujem, ze ano. Su penalizovani ked sa im zrusi nejaka zmluva (dream job!). V kazdom pripade je to nevyhodne. Mala platba mesacne znamena, ze fixne poplatky tvoria vyssie % z celkovej platby. Pokojne 20-25%
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa aviceN »

Ondrej17 napísal: Po 11 07, 2022 7:03 pm Ahojte, potreboval by som poradiť s IŽP mojej priateľky cez Allianz, jedná sa o produkt môj život plus.

Ak by sa našiel aj niekto kto reálne pracuje s poistkami a vie sa na to pozrieť, môžem poskytnúť aj číslo zmluvy.

Poistenie jej v r.2017 zakladala teta (poisťovák) je už nevýhodné, predražené a vzhľadom na to si radšej založila nové rizikové ŽP a na tejto zmluve nechala dobehnúť už len investovanie. Dobehnúť znamená platiť 20 eur mesačne najbližších 10 rokov, ktoré by sa dali výhodnejšie dať do ETF. Tvrdí jej dokonca, že nie je možné túto zmluvu vypovedať, že proste musí dobehnúť.

Nechce sa mi tomu veriť, študoval som si VPP a je to tam tak šalamúnsky napísané, že neviem či to je alebo nie je pravda.

Prosím našiel by sa niekto v týchto veciach skúsený, kto objektívne zhodnotí či to ide a oplatí sa zrušiť alebo nechať dobehnúť?

Ďakujem pekne.
Vo vacsine pripadov, asi 100% sa IZP vs ETF nikdy neoplati "nechat" dobehnut :)
IZP sa samozrejme daju zrusit.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Robí v nejakej kvázi nezávislej poisťovacej firme ale takmer všetky zmluvy čo viem idú cez Allianz.

Takže napíšeme výpoveď a pošleme
Timo
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 15 01, 2021 4:54 pm

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa Timo »

Musim mat ziadost o zrusenie zmluvy overene notarom kedze ide o IZP a je tam nejaka odkupna hodnota kazdopadne urcite cim skor zrus a neposielaj tam peniaze
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

duves napísal: St 23 11, 2022 4:35 pm Dobrý članok
https://index.sme.sk/c/23070798/platite ... y-eur.html
Hlavne v ňom vidno, že človek z OVB vždy bude hájiť vyciciavanie ľudí a provízie. Ani slovom nespomenul, že za IŽP sa berú provízie vo výšle 2 ročných platieb a že investovať cez poisťovňu je extrémne nevýhodné:

Investičné životné poistenie v princípe nepovažujeme za problémový produkt. Hoci má svoje limity a poplatky, ktoré sa nedajú porovnať s dnešnými produktmi, stále sa dá využiť v prospech klienta. Napríklad pri špecifickom prípade poistenia rizika smrti.

Problémy zvyčajne nastali pri predčasnom ukončení investičného životného poistenia. Pre relatívne vysoké poplatky v úvodných rokoch tohto poistenia mnohí dostali naspäť málo alebo ani to, čo vložili. Poistná matematika investičného poistenia počítala s dlhodobým trvaním zmluvy. Po pár rokoch teda nedokázalo byť v pluse. Ak však bol produkt dostatočne vysvetlený sprostredkovateľom a pochopený klientmi, zrušenie zmluvy po takom krátkom čase zvažovali dôkladnejšie


Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23070798/platite ... y-eur.html


Radšej treba čítať poučnejšie články:
https://blog.sme.sk/cmorej/ekonomika/pr ... -poistenie
https://dennikn.sk/blog/368827/ako-izp- ... ju-rodiny/
https://blog.sme.sk/cmorej/ekonomika/sp ... ol-na-sude
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa aviceN »

Ano, v tomto mas pravdu, urcite je to vyslovene ZLY produkt, ak by sa uzatvaral dnes, no druha strana mince je, ze si verejne nemoze nasrat do huby, kedze OVB boli medzi prvymi, kto predaval IZP ako teple rozky v minulosti, samozrejme nie len oni...

Tu je skor debata co s produktom, ked zloba uz bola napachana a penazenka namastena. Vo vacsine nazorov, ktory pan prezentuje z pohladu zivotneho poistenia sa plne stotoznujem, zivotne poistenie ma kryt smrt (ak su zavazky), invaliditu, kriticke choroby a trvale nasledky urazu, na vsetko "drobne" by mala sluzit rezerva. Rovnako suhlasim s tym, ze vela ludi, ktori mali "nejako" nastavene IZP tam mozno mali poistene nieco z tohoto a v case im mozno uz aj bolo nieco diagnostikovane, co by tentokrat pri novom poisteni slo do vyluky, cize "krasa" IZP je v tom, ze sa da samozrejme kedykolvek zrusit, no da sa aj upravit sposobom, aby zmluva zila, da sa investicna cast ponizit (vacsinou je min. 16€) a nasledne sa daju odpoistit zvysne nezmyselne pripoistenia a zvysok co sme usetrili investovat priamo, pripadne dopoistit v normalnej rizikovke.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Kooperativa prehrala súd. Klientom musí vrátiť peniaze za IŽP spred 20 rokov

Príspevok od používateľa MiBi »

Ako svedkovia na súde vypovedali aj ľudia, ktorí investičné životné poistenie známe pod skratkou IŽP v minulosti predávali. Tvrdili, že boli školení tak, aby ho ponúkali s „18-percentným štátom garantovaným výnosom“.

Súd rozhodol, že poisťovňa o nevýhodnosti poistiek vedela, rovnako ako o omyle, do ktorého uviedla klientov. Preto uznal poistné zmluvy za neplatné a rozhodol, že poisťovňa musí klientom vyplatiť sumu za bezdôvodné obohatenie.

Ak je zmluva neplatná alebo ak bola zrušená, každý z účastníkov musí vrátiť druhému všetko, čo dostal. Súd tak nároky klientov vypočítal ako rozdiel medzi tým, čo klienti poisťovni zaplatili a čo im vyplatila, keď zmluvu zrušili. Viac než desiatka klientov by tak mala získať späť zhruba 65-tisíc eur.

Poisťovne vyberali aj deväťpercentné poplatky a počítali ich zo sumy, ktorú mal klient celkovo za celý čas zaplatiť, a to aj keď poistku ukončil skôr.

Hoci klienti postupne poistné platili, v prvých rokoch sa z týchto peňazí platili len poplatky, takže ani neboli zainvestované. Ak chcel klient poistku zrušiť v prvých rokoch, neuvidel z vložených peňazí nič a aj neskôr bol často stratový.

https://e.dennikn.sk/3788048/kooperativ ... -20-rokov/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ten link máš prečo taký malý :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Desiatky ludi? Hm to ich bolo tak malo, alebo len sa ozval zlomok poskodenych? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Zrušiť stratové IŽP ?

Príspevok od používateľa iosephus »

Každé IŽP je stratové prvé dva roky, pretože sa zo zainvestovaných peňazí investuje len časť, väčšina ide na výplatu agentovi a celej štruktúre nad ním.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"