VŠ váš názor

Školenia, eventy, konferencie, stretávky, networking ohľadom investovania a financií
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Enter »

Zdravím, chcem sa vás spýtať na váš názor. Už dlhšie to tu čítam a príde mi, že tu prispieva veľa vzdelaných ľudí (bez irónie :D ) . Chcem sa vás spýtať či a aké vzdelanie máte. Už dlhšie rozmýšľam nad VŠ. Keď som ukončil gymnázium, hovoril som si, že to čo sa ostatní naučia na školách sa kľudne naučím aj sám a omnoho rýchlejšie. Realita je však taká, že po takmer 3 rokoch som pracoval zatiaľ iba v stavebnom priemysle, ktorý ma fakt nebaví. Som zvedavý na váš názor, čo sa týka vzdelávania.

P.S. ak by som išiel študovať, tak určite ekonómiu. Viete o nejakej dobrej? Počul som že, BA za moc nestojí.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Rokosák »

S hocijakou VS si kvalitnejsi clovek a zlepsis si sancu na dobre zamestnanie aj na Slovensku aj mimo. Raz nastupis do konkretneho zamestnania bude zalezit viac na vykone ako vzdelani. Vykon zavisi na energii, inteligencii, odvahe a stasti.
Z nejakych dovodov je na Slovensku bezny nazor, ze zalezi na kvalite VS. Tak ako pri sexe kvantita je dolezitejsia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Airmike »

no otazka je , ci chces diplom alebo sa chces nieco naucit.

osobne si myslim, ze vysoka skola je v dnesnej dobe uz prezitok. lepsie sa mi paci model, kedy sa velmi intenzivne venujes problematike ktora ta zaujima. napriklad sa prihlasis na rozne predmety na roznych skolach, ktore chces studovat. absolvujes predmet v 3 alebo 6 mesacnom kurze a dostanes certifikat. mne sa napriklad velmi paci model coursery. kde si zvolis co ta bavi

tak napriklad. povedzme, ze sa chces vzdelavat v urcitej oblasti ako su investovanie a financie s tym spojena matematika.

Introduction to Finance: Valuation and Investing Specialization - University of Michigan
- Principles of Valuation: Time Value of Money
- Principles of Valuation: Risk and Return
- Valuation: Alternative Methods
- Valuing Projects and Companies
- Valuation Capstone
Game Theory - Stanford University
Econometrics: Methods and Applications - University Rotterdam
Introduction to Computational Finance and Financial Econometrics - University of Washington

je to len priklad ale myslim si, ze je lepsie si takto vyskladat to co ta bavi a intenzivne sa tomu par mesiacov venovat.


ak sa chces prihlasit na ekonomiu len preto, ze dufas, ze sa tam naucis nieco o investovani, tak sa tvoje ocakavanie celkomurcite nesplni.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Závisí od toho, aké máš ambície a čo chceš v živote robiť. Ak podnikať, tak sa na VŠ vykašli. Je to strata času.
Ak chceš niečo vedieť a potom sa špecializovať, tak VŠ má podľa mňa význam. Je tu aj tretí rozmer. VŠ ti predĺží mladosť. Študentské časy sú zvyčajne najkrajším obdobím života. Ale na to ľudia zvyčajne prídu až po rokoch.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa jogo »

Pocul som, ze v Bratislave upredostnuju firmy absolventov bratislavskych vysokych skol. Ze vraj absolvent z inych miest Slovenska musi byt o triedu lepsi ako bratislavsky absolvent, aby bol prijaty na danu pozicu.
Co je na tom pravdy?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa rabdo »

VŠ nemám (aj keď jeden pokus bol) a tak som rozdieľ dobiehal praxou (aj to predĺženie mladosti!!!) - dá sa to ak veľmi chceš...

no terajšia spoločnosť vníma "dáku" skratku pred menom ako niečo viac a vieš sa aj lepšie zamestnať. napr. celá štátna správa musí mať VŠ vzdelanie.

preto ti VŠ - O D P O R Ú Č A M !!! :D
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Dnes je VS ako bolo gymnazium pred 30- 40 rokmi. Ak sa chces zivit hlavou, tak je to minimalne nutnost. Po absolvovani VS by som isiel smerom ktory naznacil Mika, teda ak ta bude mat kto zivit:)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 648
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 64 times
Been thanked: 78 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja som chodil 6 rokov v BA na STU FEI a popravde som bol dost sklamany urovnou nehovoriac o technickom vybaveni kazdopadne nelutujem, mna vysoka skola naucila ako sa ucit.
Aj napriek tomu by som dnes asi inu ako technicku skolu neodporucil aspon nie na slovensku. Len musis mat aspon trochu vztah k matematike a fyzike :D
Nad tou ekonomiiou popremyslaj, hlavne co dalej po skole, existuju urcite nejake statistiky ako sa zamestnaju absloventi tej onej skoly tak si pozri aj to ale hlavne podla mna uz tvoja prvotna otazka svedci o tom ze nevies co ta bavi a to je dost zle
Bohuzial dnes je taka doba ze sa dava titul uz aj za ucast :D a potom mame v tescu pri pokladni magistrov socialnej prace ...
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Enter »

Ja viem presne čo ma baví, lenže peniaze tým nezarobím, skôr naopak.
Mika páči sa mi tvoj návrh, určite sa na to pozriem, diplom ako taký ma nezaujíma, zaujímajú ma vedomosti.
Čo sa týka mojej vízie do budúcnosti, rád by som bol vzdelaný človek čo sa dokáže postarať o svoje financie, či už investovaním, alebo podnikateľskými príležitosťami. Rád sa vzdelávam a učím sa rýchlo, preto sa vás pýtam kde sa oplatí investovať svoj čas, v rámci vzdelávania.

P.S. Raz keď budem mať dosť vedomostí, tak by som rád vyskúšal aj trading (ale to som asi nemal písať :D )
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Peter Em »

Ja doteraz neviem, či bolo dobré, že som VŠ (BA - ekonomická) absolvoval, alebo nie.
Ono malo to nejakú tú výhodu, ale zase aj nevýhody a to dosť výrazné.
Výhody:
Spoznal som nejakých nových ľudí a s nejakými sa stretávam doteraz, získal som čas na to, aby som si sformoval názor a správne sa nasmeroval a niečo sa naučil - to je asi všetko.

Nevýhody:
Odpálil som 5 rokov. Kým stredoškolák pracujúci hneď po maturite ihneď zarába, za 5 rokov vie naskladať na kopu dajme tomu 1 milión SK v starej mene, teda 33 000. Má teda nejakých 25 rokov a aspoň aký-taký (základný) "kapitál" po ruke. Pre porovnanie čerstvý absolvent VŠ má v dnešnej dobe totálne zinflovaný titul a holý ***. To je tak všetko.
Obľúbený argument "v prospech VŠ", ktorý často zaznieva je, že si "predĺžiš mladosť". Túžbu predĺžiť si mladosť nikomu neberiem, ale ja, ako človek "po slobode túžiaci a autority nemusiaci" som nikdy nebol šťastnejší ako teraz. Nemusím robiť žiadne úlohy, učiť sa častokrát rôzne bludy, už sa nestresujem kvôli skúškam, nemusím písať seminárky, bakalárku, diplomovku, bývať na nejakom internáte. Odpadli aj autority - Už nie som závislý od rodičov, nemôže ma "zdrbať" žiadny učiteľ, profesor, v podstate jediná autorita, ktorá ostala je štát. Čo má človek z nejakej mladosti, ak musí (obrazne povedané) nastavovať zadok na všetky svetové strany? Ak nemôže ísť ani " na kofolu" ak mu mamka nedá nejaký cash. Ak s ním každý cvičí ako sa mu zachce? Ak nemôže šoférovať, podnikať, voliť, kúpiť si pivo, či staviť na nejaký športový zápas? Kašlem aj na takú mladosť.

Riešením by pre teba mohlo byť externé štúdium, kde by si sa aj niečo naučil a aj niečo naskladal na kopu. Ešte lepším riešením je, že ak primárne túžiš po vzdelaní,tak možno nie je zlý nápad byť samouk. Učíš sa len to, čo ťa zaujíma, venuješ tomu toľko času denne, koľko ty uznáš za vhodné. Nemusíš každý deň zabíjať čas tým, že sa budeš niekde trepať po mrazoch, horúčave, či daždi, nemusíš sa s nikým naťahovať, byť v kontakte s nejakými autoritami, nemusíš platiť žiadne školné a naučíš sa ďaleko viac, ako v škole. Vyslovene luxusný príklad, ktorý mi napadá je, ako som sa učil nemčinu. Asi rok po skončení VŠ som zo seba ledva vysúkal nejakú jednoduchú vetu (po 13 rokoch nemčiny na ZŠ, SŠ, VŠ). Spravil som to po svojom a prekladal som si testy o autách. Moja slovná zásoba sa veľmi rýchlo zlepšovala a po krátkom čase som k tomu pridal rôzne články o politike či ekonomike (napr. na welt.de) a taktiež som počúval (cez net) nemecké rádiá, prípadne pozeral nejaké videá, alebo niečo v telke. Teda raketový progres za pomerne krátky čas za výhod, ktoré som uviedol o pár riadkov vyššie( z pohodlia domova, atď...) A ešte som sa toho veľmi veľa dozvedel. Keď sa pozriem na spôsob výučby cudzieho jazyka v škole, prejde mi mráz po chrbte. Len stále nejaké nudné cvičenia, doplňovačky, 1 učiteľ na 30 žiakov, ... , ... . Jedno horšie ako druhé.
Snáď ti môj príspevok dal nejakú hodnotu.
Neviem, či sa tvoj dotaz týka burzy, ale platí to aj tu. Aj ja som začínal ako samouk a plne mi to vyhovuje - nič by som na tom nemenil.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Chris »

Ak by som mal znova moznost vratit cas na koniec stredoskolskych casov, tak by som to spravil takisto a siel na vysku.

Pretoze len s gymnaziom bez preukazatelne dobrych skillov (beriem na vedomie len IT) tak moc dobre zamestanie nevies najst. Pretoze ak si sa uz pocas gymnazia nevenoval sprave nejakej IT infrastruktury, programovaniu ako takemu, alebo webstrankam ? Ludi, ktorii prakticky nic nevedia, teda bez znalosti, ktore vies na vyske pochytit, sa tak lahko nezamestnaju a uprednostnia inych. Potom ti neostava nic ine ako zobrat napr. stavebne prace. Financna sfera nebude asi o moc ina (ak nechces robit financnych poradcov akka OVB, mozno Fincentrum ? ).

Samozrejme, mozes sa naucit sam programovat, sam nabrat skusenosti s roznymi OS, zariadeniami, zacat si robit certifikaciu a pod. Ale kolko ludi to z 0, teda nicoho da a vydrzi v discipline ? To je to iste ako s tradingom. Preto treba zdravo zvazit.

Napr. na EUBA nemozem povedat kriveho slova. Skola ta usmerni, navodi ti urcity smer pre disciplinu. Ak sa chces naucit a rozvijat v urcitej sfere, tak mas priestor a prilezitost, ktoru doma nebudes mat. Resp. nebude ta nic stat, lb skola je zdarma.

-Spoznas kopec skvelych ludi, skola ti da dychat, cize mas priestor aj pre zabavu, aj pre brigady alebo ine part-time joby, kde sa to o TUKE napr. az tak neda povedat a prirovnat az k buzerovaniu.
- mas moznosti roznych stipendii a studenstkych poziciek s urokom velmi blizkom nule
- mas moznost Erazmusu (prezit semester na inej VS v inej krajine), Work & Travel ( leto napr. v USA 3 mesiace work a mesiac cestovanie po US), pripadne ine moznosti dvojitych diplomov a studovanie v inych krajinach napr. medzinarodny manazment rok v BA, rok v DE http://nemeckofonne.euba.sk/vseobecne-i ... manazment/" onclick="window.open(this.href);return false;

- uz pocas VS vies sa podielat na roznych startupoch, kde mas cas a priestor.

Je to skor o uhle pohladu, niekto berie vysku ako nuteny titul, niekto predmet pychy a niekto ako otvorenie dveri k novym prilezitostiam. Takze za mna urcite ano.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čiže aké sú možnosti? EUBA je ekonomická univerzita v BA a má viac fakúlt. Potom je ekon. fakulta v BB a v rámci nej Financie, bankovníctvo a investovanie a tretia možnosť je ten istý odbor na ekonomickej fakulte TU v KE?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa rabdo »

napr. v Prahe pri VŠ ekonomickej funguje tento http://www.klubinvestoru.com/cs/" onclick="window.open(this.href);return false; kde bývajú perfektné prednášky z profi firiem (niečo ako nábor pre tých najlepších)

- pár borcov píše odborné články na tomto webe a taktiež nám boli urobiť prednášky na predošlých stretnutiach

jednoducho mladý úspešný chalani čo už priamo riadia investičné firmy či hedgefondy
8)

(áno - klub je aj v Brne!)
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Rokosák »

Uzitocnym predmetom by bola aj psychologia, konkretne psychologia ekonomickeho spravania (behavioral economics), ktora studuje dve dolezite roviny investovania a to usudok v prostredi neistoty (judgment under uncertainty) a rozhodovanie spojene s rizikom (decision under risk). Prinajhorsom by si zistil, ze ani profici ani amateri v tychto situaciach prilis nevynikaju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rabdo napísal: v Prahe pri VŠ ekonomickej funguje tento http://www.klubinvestoru.com/cs/" onclick="window.open(this.href);return false; kde bývajú perfektné prednášky z profi firiem (niečo ako nábor pre tých najlepších) ... klub je aj v Brne!
Úroveň by som bral z rezervou. :wink: Ten klub je aj v Bratislave. Čím viac sa ponáram do profesionality ohľadom investovania, tým viac som sklamaný... Klub môže byť dobrý odrazový mostík na špecializáciu, takisto pre firmy ako Penta, brokerov, auditorov .. hľadajú talenty cez rôzne súťaže a pod.

Majú aj krúžky tradingu...niečo podobné má aj BB..teda mala..nikdy nezabudnem na výborné stretko s doc. Šebom ( v Banskej Štiavnici)...stále si na to spomeniem, ked ho vidím v telke. :)

Čo sa týka tej sekcie investovania v tom Klube, tak neviem, neviem.. Ja som na nich natrafil pri googlovani o Gladišovi. Mňa zarazilo, že oni s ním urobili možno aj 20 stretnutí, kopu rozhovorov, prednášky, tony teórii a vždy ho berú ako legendu investovania a fascinujúci príbeh. Proste šialený rešpekt a vzor a nikto z tých borcov, budúcich analytikov a manažérov fondov sa nezaujíma o skutočné výnosy? Ide pritom o najpopulárnejší a najstarší fond v Čechách z históriou 11 a pol roka.

Ja som urobil analýzu len tak zo zvedavosti a výsledok je taký, že ospevovaná investorská legenda neporazila ani indexy:

http://ako-investovat.sk/clanok/1274/pr ... m-gladisom" onclick="window.open(this.href);return false;

To by sa dalo ešte nejak ospravedlniť, ale šok je, že DG neporazil ani infláciu... Proste úspech amerického Buffetta stojí na výnosoch. Tým sa zaoberajú americkí študenti. Úspech českého Buffetta nestojí na ničom. O čo sa teda opierajú českí študenti? Ak sa nezorientujú v realite, nebudú z nich nikdy dobrí investori. Myslím takých, čo chcú uspieť na burzách. Tí, čo chcú robiť výnosy Pente, alebo brokerom ma nezaujímajú...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Lobista »

Ja som studoval manazment na Univerzite Komenskeho a myslim si, ze mi to dalo dost. Ale hlavne preto, ze som k tomu pristupil tak, ze som sa fakt venoval predmetom, ktore ma bavili /financie/ a v ostatnych oblastiach robil iba to, co bolo nutne. Myslim, ze VS ti umozni naucit sa veci lahsie nez keby si na to isiel sam plus tam mas ludi - profesorov - ktori ti poradia a vysvetlia... len nemozes cakat, ze ti tie veci niekto naleje do hlavy, ale je to skor o tom, kolko vedomosti si z tej skoly "vycicias". Plus mozes popri tej skole pracovat na part-time /snaz sa zohnat nieco relevantne k oblasti co studujes -- nie OVB :) /. Problem je, ze SK skoly za hranicami nepoznaju a budu na teba kukat, ze co to je :)

Ale samozrejme ak mas financne moznosti studovat niekde dalej na Zapad, tak urcite by som nevahal... ja by som na druhy krat asi rozhodol pre Vieden.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj. Glad to see u.. :)
Už ťa nevidím v TV... Pozerám, že robíš na riadení rizika v EB. Robíš teda v Rakúsku?
Druhá otázka: robíme stretko po dlhšom čase. Neprídeš?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa gangstro »

Na odľahčenie:)
Ekonomická univerzita v BA = najťažšia stredná škola v meste :):)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Chris »

a dokoncil si ju vlastne ? :lol:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa Lobista »

Ahoj Juggler,

hej, kazdy den pendlujem do Viedne -- robim tam na strategickom riziku.

Na stretavku by som aj prisiel, ale coskoro sa nam narodi dcerka, tak musim byt v pohotovosti... snad to vyjde niekedy nabuduce :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lobista napísal: Na stretavku by som aj prisiel, ale coskoro sa nam narodi dcerka, tak musim byt v pohotovosti...
OK. Blahoželám! :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: VŠ váš názor

Príspevok od používateľa makx »

Enter napísal:Zdravím, chcem sa vás spýtať na váš názor. Už dlhšie to tu čítam a príde mi, že tu prispieva veľa vzdelaných ľudí (bez irónie :D ) . Chcem sa vás spýtať či a aké vzdelanie máte. Už dlhšie rozmýšľam nad VŠ. Keď som ukončil gymnázium, hovoril som si, že to čo sa ostatní naučia na školách sa kľudne naučím aj sám a omnoho rýchlejšie. Realita je však taká, že po takmer 3 rokoch som pracoval zatiaľ iba v stavebnom priemysle, ktorý ma fakt nebaví. Som zvedavý na váš názor, čo sa týka vzdelávania.

P.S. ak by som išiel študovať, tak určite ekonómiu. Viete o nejakej dobrej? Počul som že, BA za moc nestojí.
Ja momentalne koncim magistra na VSE (Vysoka skola ekonomicka v Praze) magistersky obor Financne inzinierstvo.

Co sa tyka vzdelania v ekonomii. Na zapade sa predovsetkym rozlisuju skoly business school a university.
V regione CR/SR povazujem ako university kategoriu iba jedinu skolu a to Institut ekonomickych studii (IES) na Karlovej univerzite.

IES
Vyhody - Bakalar dava velmi solidny zaklad na neskorsie specializovanie v hocijakej sfere v ekonomii ci uz v SR/CR alebo na zapade (4 semestre matfyzackej matiky, 1 semester statistika, 2 semestre ekonometrie, znacny pocet povinnych i volitelnych predmetov v anglictine, siroke moznosti na vycestovanie zahr. studijny pobyt ci uz v EU, USA alebo inde vratane top univerzit (vdaka prestize samotnej Karlovej univerzity a IESu), bakalarski absolventi sa dostanu na magistrov na top ekon. univerzity ako MIT, Stanford, Princeton, University of California, Columbia, Cornell, Oxford a LSE). Celkovo styl vyuky na IESe sa najviac priblizuje zapadnym univerzitam zo vsetkych dalsich ekon. skol (VSE, EUBA, Fakulta managementu).

Nevyhody - bakalar je uzko zamerany na teoreticke a matematicke zaklady ekonomie (tj. mikro a makro), to ta nemusi bavit (ak nemas plany ist do NBS, ECB alebo ako makroekonom do nejakej banky, pripadne pokracovat na PhD v ekonomii) ale treba sa cez to prekusat (aj na ostatnych VS oboroch sa nie vzdy ucis vsetko, co ta bavi).

Musis si byt vedomy, ze bakalar z IESu je typ skoly, ze ucia narocne predmety a ocakavaju vysoky vykon od teba, pretoze ucit nejaky marketing alebo korporatne financie na bakalarovi ti nedaju potrebne analyticke zaklady, ked budes chciet ist hlbsie. Zato matematika a matematicke modely ti daju ten zaklad (nazval by som to bottom-up pristup).
Marketing sa naucis aj sam z online akademii alebo citanim v elektricke cestou do prace.

VSE
Vyhody - typicka business school ale kvalitou vyuky, pestrostou predmetov, moznosti samostatneho vzdelavania ci uz v podobe ucasti v roznych klubov a ich extra prednaskach (napr. spominany Klub investoro, vid dlhy zoznam https://www.vse.cz/kategorie/57" onclick="window.open(this.href);return false; ), moznosti vycestovania na Erasmus, celkove zapalenie studentov o podnikanie, ekon. situaciu/hospodarstvo, atd. je o dost vacsie ako na EUBA.

Nevyhody - "nejtezsi gympl v Praze", vystuduje to aj flakac aj odbornik (musi podstupit samostudium), velka konkurencia sa dostat na Erasmus alebo USA, Novy Zeland, Hong Kong, pretoze skoro kazdy chce vycestovat ale ked student ma dobry priemer a pripravi sa na vyberove konanie, tak sa vacsinou dostane na 1 z 5 skol, ktore si vybere.
Ak sa orientujes do kvantitativnych odvetvi ekonomii, tak zistis, ze ti chybaju zaklady v matematike (iba 1 semester matiky a 1 sem. statistiky) a musis to dohnat samovzdelavanim alebo zmenit skolu za IES (prip. matfyz) alebo odist do zahranicia a najst nieco medzi.

Moje hodnotenie fakult:
F1 Fakulta financí a účetnictví -
Bakalar:
uctovnictvo a dane super (asi najlepsie v CR)
financie slabe (lepsie je zvolit niektoreho bakalara na F4 z kvantitativnych metod v ekonomii ale to je este stale slabe oproti IESu (o matfyze nehovoriac)
http://fis.vse.cz/studium/bakalarske-studium/" onclick="window.open(this.href);return false;

Magister:
ucto a dane stale super, banko a financie (pokracovanie bakalara, zo vsetkeho trosku ale ziadna hlbka)
Financne inzinierstvo (super obsah a zameranie, rozoberaju sa hlbsie veci ale aby ich student skutocne pochopil, tak sa musi samovzdelavat (idealne mat bakalara z IESu alebo matfyzu), pretoze vyucujuci sice su odbornici z praxe a akademie (vyucuju aj na IESu, matfyze, atd.) ale nevyzaduju od studentov extra hlbsie pochopenie, lebo vedia, ze na VSE nie je ziaden bakalar, ktory by dal zaklady matiky a pravdepod. na hlbsie pochopenie).

F2 Fakulta mezinárodních vztahů - tam idu vsetci, co nevedia, co chcu studovat v ekonomii ale nechcu nic extra specializovane, nizke naroky na studentov, vacsinou maju najlepsi priemer a vsetci chcu ist na Erasmus
F3 Fakulta podnikohospodářská - lepsia specializacia ako F2, praktickejsia ale kto chce skutocne podnikat, tak F3 nepotrebuje. Maju tam dobry medzinarodny magistersky obor CEMS http://cemsmim.vse.cz/english/" onclick="window.open(this.href);return false;
F4 Fakulta informatiky a statistiky - z kvantitativneho pohladu, tak najlepsia fakulta v ramci VSE ale daleko za IES (v kvalite informatiky sa nevyznam ale tipol by som, ze to nebude lepsie ako CVUT, VUT)
F5 Národohospodářská fakulta - zameranim najpodobnejsia fakulta IESu ale v kvalite velmi daleko za IESom. Kto chce studovat makroekonomiu, tak nech ide na IES alebo potom iny obor. Pretoze makroekonomicke modely v centralnych bankach to je cista matika.
F6 Fakulta managementu - nikoho nepoznam, zeby studoval. Moj nazor na management je, ze tento obor by sa mal vyucovat pre ludi, ktori su specialisti, maju odrobenych aspon 3-5 rokov a chcu sa pripravit na manazersku poziciu (presne ako je MBA). Studovat to bakalara a aj magistra (na dany CEMS idu vacsinou studenti, co pracovali popri bakalarovi) bez ziadnej praxe alebo nizkokvalitnej (tvorim excelovske tabulkym grafy, prezentacie svojmu team leaderovi a ani nediskutujem s manazermi), tak to nema ziaden zmysel a pridanu hodnotu pre zamestnavatela.

V Prahe sa iba diskutuje IES vs VSE (Brno, Ostrava sa nejak nevnima). Dobra charakteristika je v tom, ze na IESe si studenti myslia, ze su elita naroda a na VSE, zas vsetci chcu byt milionari do roka.
Kazdopadne, kto to mysli vazne so studiom a taha ho viac kvantitativne zameranie (matika, pravdepod., statistika, analyzy, modelovanie, predpovedanie, atd.), tak treba mat kvalitny matematicky zaklad a to je u IES bakalar alebo matfyz.
Kto sa viac vidi v menej kvantitativnych oblastiach ako marketing, podnikanie, uctovnictvo a nema ambicie ist do hlbky v pripade kvantitativnej odbocky (napr. aj v marketingu sa vyuziva statistika, matika na urovni az matfyzu), tak VSE je asi najlepsia volba v SR/CR. Hlavne pre to zapalenie studentov, klubov, prezentacii, atd. mimo povinnej vyuky.
Samozrejme este to stale nema kvalitu zapadnych business schools.

Matfyz, CVUT jaderka
Toto je extra kategoria s ktorou sa prelina iba IES. Ci uz matfyz na Komenskeho univerzite alebo Karlovej (diskutuje sa, ze jeden ma lepsieho bakalara a druhy magistra), tak stale kvalitou vyuky je top, co tu mame.
Obidve univerzity maju aj ekon/fin. zameranie a kto to vystuduje, tak sice nepracuje popri tom, pretoze mu studium zozere cely cas ale potom su to najviac ziadani ludia na trhu (predovsetkym vo financiach) a ocenuju derivaty, tvoria nove derivaty, obchodne strategie, atd. skutocni Quanti. Na najlepsie skoly/pozicie vo fin. inzinierstve alebo quantitative finance beru absolventov matiky, fyziky, informatiky alebo inych technickych oborov s min. vedomostami o financiach, pretoze tie sa oni uz naucia rychlejsie ako matematicky aparat, ktory k tomu treba mat.
MFF UK http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/mtoc.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
FMUK UK https://fmph.uniba.sk/studium/programy/" onclick="window.open(this.href);return false; https://fmph.uniba.sk/studium/magisterske-studium/" onclick="window.open(this.href);return false;
CVUT https://www.fjfi.cvut.cz/cz/studium/bakalarske-studium" onclick="window.open(this.href);return false;

Tu su rebricky najlepsich skol v kvantitativnych financiach:
USA+Kanada
https://tfetimes.com/2016-financial-eng ... -rankings/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.quantnet.com/mfe-programs-rankings/" onclick="window.open(this.href);return false;

Europa alebo mix USA+Europa
https://tfetimes.com/mfe-program-databa ... ddle-east/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.best-masters.com/ranking-mas ... ities.html" onclick="window.open(this.href);return false;

EUBA/Fakulta managementu Komenskeho
Samozrejme aj tu plati, ze ak clovek sa aktivne zaujima o problematiku, samovzdelava sa, pripadne aj vyucujuci su podobne zanieteni, tak moze z tychto skol vzist odbornik.
Tu by som vyberal bud EUBA Fakulta hospodarskej informatiky alebo Fakulta managementu.

Zahranicie
Co sa tyka skol typu VSE/EUBA, tak sa oplati seriozne zvazit moznosti vystudovania na zapade. Ale pozor! Niektore skoly aj na zapade napr. v Britanii tiez nemaju bohvieaku kvalitu a nakoniec budes mat vyhodu iba v jazyku, kvalitu podobnu a mastnu pozicku na krku.
Takze je dobre si pretuknut danu skolu na zapade (postavenie v ramci medzinarodnych/narodnych rebrickov), vyska skolneho, vyska zivotnych nakladov.
Vseobecne severske krajiny (Norsko, Svedsko, Finsko, Dansko) maju kvalitnu vyuku, anglicke programy, nizke skolne alebo zadarmo ale zas vysoke zivotne naklady. Britania podobne ale vysoke skolne a tiez nie kazda univerzita je kvalitna.
Najlepsi kompromis a docela oblubene je Holandsko, nizke skolne, kvalitna vyuka, nizsie zivotne naklady oproti severskym statom a magister trva iba 1 rok!, pri rovnakom mnozstve vyuky, ktora v CR/SR trva 2 roky.

Co sa tyka kvantitativnych financii, tak mam dojem, ze matfyz, ci uz v CR/SR nezaostava az tak velmi za zapadom ako zvysok univerzitneho vzdelania v CR/SR a nasi absolventi maju najemnsi problem si najst pracu.
Takze tu su najlepsie vyhliadky na uplatnenie z vystudovania v CR/SR, ci uz v praxi alebo v dalsom vzdelavani (napr. zahr. univerzite).

Najblizsie a najlacnejsie (skolne+zivotne naklady) je anglicky 2 rocny magistersky obor MSc Quantitative Finance vo Viedni https://www.wu.ac.at/en/programs/master ... /overview/" onclick="window.open(this.href);return false;
Jedinu nevyhodu ma, ze neda sa vycestovat na zahr. stud. pobyt.

Zaver
Takze Enter, sice si nepovedal, co ta presne bavi na ekonomii ale musis si utriedit, ze do akej hlbky chces danu problematiku studovat a pocitat s danymi vyhodami a nevyhodami.
Kedze sme na portali o tradingu/investovani, tak vo financiach sa tymto 3 oborom nevyhnes matematika, pravdepod. a statistika.
Cim budes chciet viac pochopit derivatom a ocenovaniu, tak tym budes viac ocenovat svoje studium v danych 3 oboroch ale to bude vykupene casom stravenym nad studiom.

Ak nemas velke ambicie v kvant. financiach, tak netreba ist az tak do hlbky (to sa mi paci na bakalarovi IESu) a venovat sa viac fungovaniu trhu, analyze firiem, fundamentov, atd. Pretoze byt kvalitnym quantom zas neznamena, ze si najlepsi trader a zas naopak. Ide o synergicky efekt trader+quant.
Napr. aj Janecekov RSJ (vyhladaj si) ma v time ako cisto quantov (PhD v matike/pravd./fyzike je standard) na vymyslanie novych strategii/algoritmov ale aj traderov, ktori maju dostatocne vzdelanie v matike, pravd. a statistike (aby pochopili principom algoritmov) ale nie az tak detailne ako quanti, pretoze este rozumeju viac mechanike a psychike trhu, co sa neda vzdy zachytit analyticky.

Moj osobny rebricek z pohladu kvant. financii v CR/SR (1. je top).
Bakalar:
1. Matfyz v CR/SR /CVUT FJFI /este je nejaka matika na Masarycke v Brne
2. IES / zahr. univerzita s narocnejsou matikou
3. VSE F4 / zahr. univerzita menej narocna matika
4. VSE F1 / Fakulta managementu Komenskeho
5. EUBA FHI

Magister:
1. Matfyz v CR/SR /top zahr. univerzity (napr. LSE)
2. IES/zahr. univerzita s narocnejsou matikou (napr. Vieden)
3. zahr. univerzita menej narocna matika
4. VSE F1 Fin. inzinierstvo + zahr. stud. pobyt

V sucasnom globalizovanom svete a vo financiach to plati na druhu, sa podla mna oplati studovat magistra uz iba v anglictine. U Bakalara idealne by bol mix 50/50 predmetov v EN a CZ/SK alebo ist na zahr. stud. pobyt uz na bakalarovi.
Ked sa zlepsi uroven EN na strednych skolach, tak uz aj bakalar iba v EN (ale to uz je na dalsiu temu :-).
Napísať odpoveď

Návrat na "Školenia. semináre. stretnutia"