Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Poslaťod cryptotrader » Pon 06 15, 2020 9:49 am

Vedel by ma niekto zasvetit do tohto (z pohladu neznalca) nezmyslu?
https://grayscale.co/ethereum-trust/#market-performance
Aky zmysel ma kupovat nieco 5x drahsie, ak si to mozem kupit 5x lacnejsie. Ale priznam sa neviem co su to "trust shares".
A este dalsiu veci nechapem, preco sa v case meni pocetnost toho zakladneho assetu na jeden share. Momentalne je na jeden share kupeny ether v hodnote len 22 USD. Pricom cena jedneho sharu je az 200.
cryptotrader

Poslaťod JUGGLER » Pon 06 15, 2020 2:35 pm

Je to ETF - fond obchodovaný na burze cez ktorý môžeš investovať do ethereum. Cena fondu nemá nič spoločné s cenou ETH. Ked napr. investuješ 10 000.. je ti jedno či kúpiš 1000 akcií ETF po 10, alebo 100 akcií po 100. Dôležité je, že ked ETH spraví +10%, tak aj fond...proste ten fond sám investuje do ETH a jeho cena pôjde podľa ETH.
Nevýhoda je, že fond má náklady, ktoré sa započítavajú do ceny ETF a účtuje si 2,5% ročne za správu fondu.
Výhoda je , že cez to môžem investovať, alebo obchodovať, pričom to kupujem ako akciu u svojho brokera...nepotrebujem forexové (cryptomenové ) platformy, ani crypto burzy. Nemusím mať nič spoločné s cryptomenou a pri tom môžem do nej investovať, alebo ju trejdiť. Špeciálna výhoda je, že pri držaní viac ako 1 rok je výnos z takého fondu oslobodený od daní a odvodov.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod cryptotrader » Štv 06 18, 2020 4:06 pm

Vdaka za odpoved, ale ovela mudrejsi nie som :)
cryptotrader

Poslaťod JUGGLER » Pia 06 19, 2020 1:14 am

cryptotrader píše:Vdaka za odpoved, ale ovela mudrejsi nie som :)

Nevadí. Ty investuješ nákupom cryptomeny a toto je možnosť investovať do fondu, ktorého cena kopíruje cenu danej kryptomeny. Je to len nový fond, ktorý sa dá kúpiť na burze kde sa obchoduje s akciami.

P.S. už dávnejšie vznikol podobný fond na Bitcoin. Tak ako má každá akcia ticker na burze..napr. Microsoft má ticker MSFT..tak má bitcoinový fond ticker GBTC: https://grayscale.co/bitcoin-trust/

Takisto sa dá bitcoin obchodovať cez futures..tie majú ticker BRR

To že pre cryptomeny vznikajú iné formy finančných nástrojov, v našom prípade ETF a futures (deriváty ), to je dobrá správa pre samotné crypto, ale aj obchodníkov. Aj ja to už sledujem a chystám sa niečo obchodovať, teda ked uvidím dobrú príležitosť.
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod cryptotrader » Pia 06 19, 2020 1:39 pm

Tomu vsetkemu rozumiem, ale preco ten velky cenovy rozdiel? Napr. ten spominany bitcoinovy fond aktualne:
Market Price per Share $10.58
Bitcoin Holdings per Share $9.02
- teda relativne cca rovnaka cena

Zato ETH fond:
Market Price per Share $196.25
ETH Holdings per Share $21.78
cryptotrader

Poslaťod stock12 » Pia 06 19, 2020 4:52 pm

Moc tomu nerozumiem ,ale bitcoinovy fond /GBTC/ je obchodovany na OTC co je mimoburzovny trh,potom sa nanho asi nevztahuje oslobodenie po 1 roku lebo to sa tyka len cennych papierov prijatych na regulovanom trhu.pokial sa pletiem ,prosim o opravu.
stock12

Poslaťod JUGGLER » Pia 06 19, 2020 6:09 pm

stock12 píše:Moc tomu nerozumiem ,ale bitcoinovy fond /GBTC/ je obchodovany na OTC co je mimoburzovny trh,potom sa nanho asi nevztahuje oslobodenie po 1 roku lebo to sa tyka len cennych papierov prijatych na regulovanom trhu.pokial sa pletiem ,prosim o opravu.

Zaujimave. Ja si teraz neplatím OTC dáta, ale mne sa normálne kótuje. Aj preto som si nevšimol, že je PINK.
Pozrel som čo vraví broker a ten píše, že sa trejduje cez tri systémy:
PINK
ArcaEdge (patrí pod NYSE )
OTCLENKCN

Je to divné, lebo súhlasím , že OTC je mimoburzový trh...ale zároveň je tento trh REGULOVANÝ.

Grayscale píše, že ide o tradičný investičný nástroj, kúpené akcie sú registrované na investora a je ,,vhodný pre daňovo zvýhodňované investičné účty (IRA,RothIRA). Akcie fondu sú verejne kótované na OTCQX pod symbolom GBTC a trh stanovuje cenu...

P.S. Neviem sa expertne vyjadriť, či je to na 100% daňovo uznatelné...

Ale myslím si, že ked niekto má u brokera portfólio akcií a etfiek a drží tam x tickerov ako SPY, QQQ, dokonca pákové etfká ako UPRO...alebo inverzné pákove SPXU ( 3 x short SPX ), alebo SVXY ( etf na volatilitu ),..no neviem si predstaviť, že by nejaký daňovák ukázal prstom na GBTC a povedal, že to sa nekotuje na regulovanom burzovom trhu.

Asi by som mu povedal, pane - dajme to na súd....lebo ked ja môžem daňovo výhodne investovať na pokles ceny akcií a ich volatilitu..takisto do komodít a forexových etf...tak je jasné, že nie je dôležité, čo je podstatou daného ETF...ale podstatné je, že cenu stanovuje trh, ktorý je regulovaný a pod dohľadom autorít.

P.S. Mne je teraz ukradnuté crypto investovanie, detailami by sa mali zaoberať tí, čo to chcú držať v portfóliu...ja si však myslím, že ako súčasť portfólia akcií a etfiek by to daňovo prešlo. Nechce sa mi teraz hľadať presnú definíciu z naších zákonov.
Na 100% viem, že to musia byť cenné papiere ( teda nie deriváty ako futures, opcie, cfd ) a teda AKCIE a ETF sú OK.
JUGGLER

Poslaťod stock12 » Pia 06 19, 2020 6:17 pm

ok,dakujem za upresnenie,lebo mam v tom chaos.
stock12

Poslaťod Adammd » Sob 06 20, 2020 8:33 am

Zbytocne sa zaoberat GBTC. Preco investovat draho do BTC ktore aj tak nebudes vlastnit(not your keys not your bitcoin) , ked to ide lacno a priamo na burze? Fima skrachuje, defrauduje atd a nebudes mat nic.
Adammd

Poslaťod Airmike » Sob 06 20, 2020 9:12 am

@Adammd

na to existuje velmi jednoducha odpoved. Security reasons

not yout keys not your bitcoin je slovna hracka. od penazenky na burze mas kluce, ale nemas nad nimi ziadnu realnu kontrolu.
Airmike

Poslaťod wolf25 » Sob 06 20, 2020 10:38 am

Adammd to myslel skor tak že nakupiš lacno na burze a hned si ich prevedieš do svojej (idealne) cold wallet. Čiže risk že burzu hacknu, alebo urobi exitscam limituješ tak cca na 2-3 hodiny kym btc presunieš

Inak rozbieha sa obchodovanie s opciami. Po CME už spustilo opcie aj Binance (gambling verzia). Lider je stále Deribit. Doteraz som sa s opciami nestretol takže ma nezaujimali ale čim viac ich študujem tym viac sa mi to pači a vidim tam velmi zaujimavy potencial minimalne v hedgingu. Stale su však nenormalne drahe a pri dnešnej mrtvej volatilite ani neviem či sa to da vobec obchodovať. Pozeram ceny opcii aj na tradičnych trhoch a tam už je to o inom
wolf25

Poslaťod Airmike » Sob 06 20, 2020 11:31 am

rozumiem tomu ako to myslel. a cez to vsetko si myslim, ze kazdy vacsi investor ma problem otvarat si ucet na nedoveryhodnej burze. uz len preto, ze je to regulatorne problematicke v institucionalnej sfere. alebo napriklad to, ze pre institucie, ktore chcu robit futures , opcie alebo swapy prakticky neexistuje vehicle, ktory by bol v kombinacii s klientskymi peniazmi pouzitelny.

argumentovat neserioznostou firmy, ktora vedie to ETF je trosicku iracionalne, kedze na rozdiel od burz a providerov , ktori btc ekosystem tvoria ma nad sebou regulatora, ktoremu sa zodpoveda. a tiez treba trochu poznat aj to, co to vlastne issuer toho ETFka je.

no a z vlastnej skusenti. burzu nemusi nikto hacknut. burza ti pokojne moze zmrazit transfery, moze sama manipulovat kurz , cim ti sposoby priamu stratu. tieto situacie sa deju na dennej baze a investori su vystaveni obrovskemu riziku.
Airmike

Poslaťod stock12 » Sob 06 20, 2020 9:04 pm

Adammd píše:Zbytocne sa zaoberat GBTC. Preco investovat draho do BTC ktore aj tak nebudes vlastnit(not your keys not your bitcoin) , ked to ide lacno a priamo na burze? Fima skrachuje, defrauduje atd a nebudes mat nic.

myslel som nakup BTC prostrednictvom GBTC ako spekulaciu a teoreticky po 1roku je to oslobodene od dani, lebo pri predaji BTC vlasteneho napriamo platis dan ,pokial nakupujes BTC na dlhsiu dobu drzania ako investiciu tak potom jedine drzat na hardwer alebo paper wallet.
stock12

Poslaťod JUGGLER » Sob 06 20, 2020 11:05 pm

BTC ako virtuálna mena nemá pre mňa zmysel, lebo je nestabilná. Ako špekulácia ma priťahuje, lebo je to čoraz viac uznávaný finančný nástroj. Technicky sa mi začína páčiť na trading. Ako investičný nástroj by bol BTC OK, keby cez ETF vyhovoval oslobodeniu od daní.

Súhlasím s Airmikom, že práve security je dôvod prečo ani len nepomyslím obchodovať priamo BTC. Fondy ako GBTC sú pre mňa bezpečné ako všetko ostatné, čo obchodujem u brokera: akcie, futures, opcie atd.

Ked chcem špekulovať na pohyb eurodolára, nemusím kupovať doláre, nemusím využívať forex..nájdem si príslušné ETF, alebo to urobím cez futures ....podstata je tá istá...každý finančný nástroj ma svoje výhody a nevýhody.

GBTC som zatial nekúpil ani raz. Každá ,,netradičná,, investícia do ETF u mňa začína tým, že sa pozriem, či cena nie je odchýlená od NAV. Pri GBTC bola cena od začiatku predražená, teda bola oveľa vyššie ako NAV...čo pri držaní znižuje edge... je to podobné ako ked sa kúpi nadhodnotená akcia. Pozrel som aj teraz: Close cena GBTC 10,31. NAV 8,97.

Čo sa týka zdaňovania pozrel som zákon:

Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ktoré daňovníkovi plynuli po 31.12.2015, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok.

Čiže burza sa tam nespomína, ale regulovaný trh. Preto robím záver, že cryptomenové ETF kúpené cez brokera a držané viac ako 1 rok oslobodeniu od daní a odvodov vyhovujú.
JUGGLER

Poslaťod stock12 » Ned 06 21, 2020 3:51 pm

[url][/url]
JUGGLER píše:
Čiže burza sa tam nespomína, ale regulovaný trh. Preto robím záver, že cryptomenové ETF kúpené cez brokera a držané viac ako 1 rok oslobodeniu od daní a odvodov vyhovujú.

praveze s tymto som mal problem, rozoznat ci sa jedna o regulovany trh alebo nie a to kvoli daniam, GBTC ale myslim neni ETF, jedno z prvych ETF na BTC bude teraz uvedene na nemecku burzu https://www.coindesk.com/new-bitcoin-exchange-traded-product-to-be-listed-on-deutsche-borse-exchange,nakupoval som a predaval napriamo BTC na burze ale tam platis dan + zdravotne odvody 33% alebo 39% ,ziadne oslobodenie po 1 roku.
stock12

Poslaťod Airmike » Ned 06 21, 2020 11:54 pm

ETF na BTC su na trhu uz par rokov. obchoduju sa na Nasdaq Nordic. tam boli uplne prve.
Airmike

Poslaťod cryptotrader » Štv 06 25, 2020 1:47 pm

https://cointelegraph.com/news/shares-i ... -expensive
Tie posledne prispevky ste rozpravali sice o vselicom, ale stale mi nikto nedal uspokojivu odpoved na ten velky cenovy rozdiel. Teda urcite to nema nic spolocne s tym oslobodenim od dani, ze to je kvazi ETFko atd.
cryptotrader

Poslaťod JUGGLER » Štv 06 25, 2020 2:44 pm

Ten článok, čo si dal linku to vysvetluje. Cena sa po uvedení nafúkla 750% a teraz sfúkla na 350%. A pôjde ďalej dole...
Kto vie ako shortnúť ten nelikvidný fond na OTC..ten môže urobiť arbitrážny trejd: short ETHE a zároveň long Ethereum cryptomenu. Ked nakúpili Ethereum za 100 mil. nemôžu mať dlho trhovú cenu 350 mil...

Súvisí to s dopytom. Je to to isté ako ked nejaké IPO vyletí do nebies...len pri akciách je ťažko stanoviť reálnu cenu.
Preto som písal, že ja kým investujem, tak si pozriem NAV fondu...tak aby fond nebol predražený. Tento je ešte stále poriadne predražený ...

,,With each share representing 0.094 Ether (ETH), the sharp retracement has seen the price premium on the trust’s shares fall from 750% to roughly 360% in less than two weeks.

ETHE’s current price of $102.5 means that investors are willing to pay an implied price of $1,090 per Ether in order to access ETH through the trust on the OTC markets.,,
JUGGLER

Poslaťod cryptotrader » Štv 06 25, 2020 3:24 pm

Tym to nebude. ETHE tu uz je rok.
cryptotrader

Predchádzajúci

Späť na Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť