Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa Lobista »

Mam taku teoreticko-prakticku, a sice by ma zaujimalo, akym sposobom sa vlastne tvori kurz jednotlivych menovych parov na FOREXE.

Viem totiz, ze FOREX je ako OTC trh decentralizovany, banky na nom obchoduju jednak prostrednictvom medzibankovych brokerov priamo medzi sebou a jednak tiez prostrednictvom elektronickych platforiem ako Reuters, EBS a pod, popri tom este obchoduju aj bezni spekulanti /pravdepodobne to ale ide cez banky/.

Skratka, kedze je tych platforiem viac, prebieha simultanne viacero obchodov na roznych platformach. Kto a ako vsak pocita ten vysledny kurz, ktory sa kazdu minutu kotuje? Je to nieco ako priemer kurzov zo vsetkych platforiem, alebo to niekto zvlast pocita, ci ako to je?

Snad to niekto bude vediet... :P .
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

dobra otazka, ale toto by si mal asi smerovat na iny portal(traders, forum financik). Mna by to zaujimalo tiez.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa Lobista »

Konzultoval som to s jednym dealerom, ktory vravel, ze ceny na vsetkych platformach su drvivu vacsinu casu rovnake /aj vdaka tomu, ze jedna banka casto obchoduje na viacerych platformach sucasne /, takze nejake priemerovanie ci to, aby kurz niekto pocital, by teoreticky ani nebolo potrebne. Nic blizsie mi vsak k FX tradingu cez brokera neporadil.

Takze, myslim si, ze to bude zrejme robene takym sposobom, ze nas broker /ak nerobi bucketeera :D/ vedie tie objednavky cez jednu konkretnu banku, ktora mu robi protistranu, pricom ceny su urcovane podla konkretnych posunov bid/ask cien v danej platforme. Tym padom by vysledny kurz zavisel od toho, aky najlepsi bid/ask kurz je kotovany v danej medzibankovej platforme. Broker ako napr. XTB by tym padom len zobral najlepsi bid a ask kurz, spravil by ich priemer a ten by kotoval /k nemu ma, samozrejme, spread/.

Takze, tolko moja teoria :D. Uvidim, ci zistim nieco viac :P.


Na druhej strane, agentury typu Bloomberg a Reuters este zverejnuju aj tzv. FX benchmark rates -- tie, myslim, reprezentuju uz vykonane obchody, este sa na ne pozriem.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa Lobista »

Tak som zistil ako je to s tymi spravodajskymi agenturami. Uvadzaju klasicky priemer kurzov uz zrealizovanych obchodov z viacerych platforiem. Okrem toho sa v platenych verziach tiez daju najst bid a ask ceny konkretnych dealerov.

Ohladom tych o.c.p. to budem musiet este zistit :P.
lewo
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Pi 08 02, 2008 8:01 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa lewo »

[quote="Lobista"]Konzultoval som to s jednym dealerom, ktory vravel, ze ceny na vsetkych platformach su drvivu vacsinu casu rovnake /aj vdaka tomu, ze jedna banka casto obchoduje na viacerych platformach sucasne /, takze nejake priemerovanie ci to, aby kurz niekto pocital, by teoreticky ani nebolo potrebne. Nic blizsie mi vsak k FX tradingu cez brokera neporadil.

Celkom zaujímavo to popisujú na www.cikomodity.com v popise platforiem, ale ak si pustíš metatrader od cikomodity a metatrader od xtb (sleduj aj tikový graf) zistíš že ceny sú len podobné. vysvetlenie prečo je to tak nájdeš na http://www.cikomodity.com/index.php?act ... metatrader
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa Lobista »

Zaujimave citanie, dakujem. Este zostava zistit, ci a ako sa exekuuju objednavky velkosti napr. 0,1 lotu. :D
lewo
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Pi 08 02, 2008 8:01 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa lewo »

Lobista napísal:Zaujimave citanie, dakujem. Este zostava zistit, ci a ako sa exekuuju objednavky velkosti napr. 0,1 lotu. :D
Ja obchodujem 0,1 lotu. V piatok pred 14:00 na páre EUR-USD tesne pred rastom som chcel posúvať S/L no nedalo sa a tak som skúsil či sa dá aspoň T/P no ani to sa nedalo. Následne prišiel prudký rast čo ma núti uvažovať o možnosti uzavretia obchodu medzi jednotlivými obchodnými domami. Obchodujem cez XTB.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa Lobista »

Ja obchodujem 0,1 lotu. V piatok pred 14:00 na páre EUR-USD tesne pred rastom som chcel posúvať S/L no nedalo sa a tak som skúsil či sa dá aspoň T/P no ani to sa nedalo. Následne prišiel prudký rast čo ma núti uvažovať o možnosti uzavretia obchodu medzi jednotlivými obchodnými domami. Obchodujem cez XTB.
Mozno mala vacsina chlapcov na dealingu uz vikend a ti, co tam zostali, uz vsetky tie pokyny nestihali potvrdzovat a posielat dalej :P.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa tvori kurz na FOREXE ???

Príspevok od používateľa Lobista »

Tak uz som asi zistil, ako sa pre Forex robi ten volume. Na jednej stranke som cital, ze to nie je o pocte lotov /lebo je to tazke zmerat/, ale o pocte tickov, ktore cena v danom case urobi.

To znamena, ze ak je objem za minutu 5, tak sa cenova kotacia v priebehu tej minuty zmenila 5 krat... Zaujimave :P .
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"