Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

Ahojte spekulanti :twisted:
v kontexte toho co sa teraz deje v eurozone a zrejme sa to este bude gradovat, ako jednu z moznosti zvazujem cca 30% (t.j. 15 tisic EUR) mojich uspor drzat v cudzich menach. V ramci diverzifikacie rizika ak by to s eurom nedopadlo dobre. Nejde mi o vynos, ale nechcem ani stratit (do 5% je ok)

Viete mi odporucit kde a ako toto najlepsie realizovat (ktory online broker, pripadne dokonca lokalne v banke).
Relevantne faktory:
- skor pasivne drzanie
- ale v pripade turbulencii moznost konvertovat tie peniaze povedzme do 1 dna
- aspon nejake urocenie tych penazi
- kamarat, profik v investovani, mi zlahka odporucil nasledovne meny - kanada, novy zeland, australia, svedsko, svajciarsko, japonsko a este nejake dve co som zabudol. Explicitne mi neodporucil cinsky juan. Detto euro a americky dolar.

Dopredu dik za rady.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

Explicitne mi neodporucil cinsky juan.
neviem či je fakt odborník, alebo si to zle pochopil, ale juan sa nedá kúpiť.
a este nejake dve co som zabudol.
možno Nórsko.
Nejde mi o vynos, ale nechcem ani stratit (do 5% je ok)
bohužiaľ to pri takomto nastavení nebude možné dosiahnuť.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavé. A ten tvoj kamarát sa živí investovaním do mien ? ( nie obchodovaním, ale investovaním )...lebo takého profíka som ešte nestretol.
Ja by som bez problémov celý majetok držal v trojici dolár, euro a čínsky juan.
Vybodni sa na odporúčanie, daj nám tu ,,čarovné forexové portfólio ,, kde by si to vrazil a my sa za pár rokov pozrieme, či by si bol bohatší... Pochybujem že áno.

Ak sa bojíš krízy a ona príde, tak sleduj ako v nej bude najviac zatracovaná mena - americký dolár posiľňovať... :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa Lobista »

Juan sa standardne robi cez non-delivery forward -- teda fyzicky ho nekupis, ale exposure voci nemu tym dosiahnes...
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa Coudy »

Na juan existuje dolárové ETF-ko CYB.

Obrázok
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

Tych 5% co som spominal bola akceptovatelna strata, nie cielovy zisk :)
Kamarat sa venuje investovaniu ako takemu, nie primarne forex trading apod, ale svoje vlastne peniaze okrem nejakeho nutneho obeziva nedrzi ani v eure ani v dolaroch ale v tych co som spominal.

Ak sa vratim k mojej povodnej otazke, v pripade ze by som taketo nieco chcel spravit, kde je to najlepsie realizovat?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tych 5% co som spominal bola akceptovatelna strata,
no veď práve - volatilita bude taká, že tam tá strata môže bezproblému nastať.
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa kolega »

ta strata by bola potom asi oproti euru nie ? takze mozno by skratka nedal celych 15k eur do inych mien ale iba cast a z celku by mal mensie straty/zisky.. alebo je nieco zle na tejto logike ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

áno, ale ja som si neni istý, či by Emr vôbec tú volatilitu ustál.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

filip glasa napísal:áno, ale ja som si neni istý, či by Emr vôbec tú volatilitu ustál.
Ako som pisal, do cudzich mien by som dal cca 30% (to je tych 15K) a zvysok by mi ostal v eurach. Toto co tu riesim je skor zamyslane ako poistka proti najhorsiemu, ak by to s eurom nedopadlo dobre. A ak sa bude eurokriza eskalovat, co je relativne pravdepodobny scenar, euro moze ist dalej dole, cim padom to nemusi byt ani zla investicna strategia.

Je mozne ze tie fluktuacie mozu byt vacsie (aj cez 5%) ale len za predpokladu ze by euro ako take posilnilo (t.j. voci vsetkym menam). K tomu by mohlo dojst keby sudruhovia konecne vyriesili alebo aspon navrhli realisticke riesenie pre dlhovu krizu, co asi tak skoro este nebude.

Co ale vravite na tych brokerov pre tento moj scenar? Viete nejakych odporucit?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

Je mozne ze tie fluktuacie mozu byt vacsie (aj cez 5%) ale len za predpokladu ze by euro ako take posilnilo (t.j. voci vsetkym menam). K tomu by mohlo dojst keby sudruhovia konecne vyriesili alebo aspon navrhli realisticke riesenie pre dlhovu krizu, co asi tak skoro este nebude.
súdruhovia žiadnu krízu nevyriešili, ale frank si skákal aj tak hore dole:

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

zbankrotuje euro? Zahlasujte:
http://ako-investovat.sk/index.php/comp ... otuje-euro" onclick="window.open(this.href);return false;
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

Ahojte znova, spat k teme:

Viete odporucit brokera kde mozem nakupit tych 8 cudzich mien, spolu v hodnote 15000 euro?

:arrow: Poprosim len odpovede k teme.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

každý ktorý má napísané v ponuke Forex:
http://ako-investovat.sk/index.php/brok ... -v-sr-a-cr" onclick="window.open(this.href);return false;
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

je bezne ze ti brokeri povoluju leverage 1:1? Su tam co som velmi zbezne cital nejake minimalne sumy, resp. kontrakty...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

nie je problém mať 1:1 - to je len tvoja voľba. Jednoducho budeš mať na účte toľko hotovosti, aké sú veľké tvoje pozície. Čo sa týka minimálne sumy, tak to má každý broker inak.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3852
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa osamely chodec »

filip tu si dovolim nesuhlasit, pri forexovych obchodnikoch platis za drzanie pozicie swapove body a urokove naklady financovania, su to popri sprede hlavne zdroje ich prijimu. Takze ak 1:1 tak zamenit v komercnej banke a ulozit zamenenu menu na terminak co je asi pre bezneho cloveka najjednoduhsie. Je mozne mat ucet u brokera aj v inych menach, napr. u IB je konverzia najlacnejsia,par dolarov, u saxa je to uz 0,5% z objemu, ale ak neobchodujes u IB platis pausal kazdy mesiac, z toho mi asi tych0,5% u saxa vychadza lacnejsie ako u IB,ale zasa to nie je urocene ako by bolo na terminaku v komercnej banke,co pri dlhom drzani uz hra ulohu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

vklad v cudzej mene v nasich bankach som samozrejme zvazoval, ma to ale nevyhody
- rozdiel medzi kurzom nakup predaj je kludne 3% a viac (da sa vybavit v banke vyhodnejsi kurz? napr. pri vacsej sume?)
- v nasich bankach mozem mat bezny ucet len v sv.franku, dolare, ceskej korune, forinte, libre, z coho je zaujimavy akurat ten frank, mozno koruna, ja potrebujem 6-8 mien.
Podotykam sice ze chcem tie peniaze drzat, ale nie sposobom ze nakupit a dva roky s nimi nic nerobit nech sa deje cokolvek. Lebo diat sa toho bude vela najblizsie dva roky :wink: . Likvidita je pre mna dolezitejsia ako urok.

Ale zaujalo ma ale co si pisal o tom forexe 1:1 a poplatkoch:
kocinavi napísal:pri forexovych obchodnikoch platis za drzanie pozicie swapove body a urokove naklady financovania
Mozes to prelozit do jednoduchej reci a konkretnych cisiel? Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prakticky by si musel doma držať hotovosť, alebo mať v banke 8 účtov na rozličné meny.
Na hotovosť je kurz valuta drahý. 8 účtov je volovina, jednak je kurz devíza x 7 mien tiež drahý a jednak platíš poplatky za účty.
Najlacnejší je podľa mňa účet u IB. Stačil by Ti cash účet, ked to chceš využiť len na ten účel.
Lenže treba zistiť, či musíš mať predplatené dáta (10 USD mesačne, ale nula ked obchoduješ) a či nemajú nejaký poplatok za inaktivitu.
Do IB by si poslal eurá cez regulovaný prevod za 50centov. Potom by si cez ich forexový kurz ( temer zadarmo) nakúpil ktoré meny chceš a kolko chceš a držal. Môžeš to meniť kolko chceš, vždy ťa to stojí len ten minimálny spread. Ale pozor, nejaké malé úroky si vraj účtuju - písal to raz Coudy čo má účet v EUR, ale obchoduje v USD. Výška účtu by sa ti vykazovala stále v jednej mene ( podla aktuálneho kurzu všetkýh mien), podľa toho v akej mene si účet založíš ( najlepšie v mene, ktorá má najvyššie % zastúpenie). Ale domov a z domu je najlepšie posielať len eurá. Raz do mesiaca je prevod ku tebe ( výber peňazí) zadarmo (na účet IB).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

či nemajú nejaký poplatok za inaktivitu.
práve tých 10 USD mesačne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

možno sa ti oplatí kúpiť nejaké konzervatívne cenné papiere v tých menách. Dlhopisy, alebo konzervatívnejšie certifikáty. To by si zvládol aj z jedného účtu v brokerjete a bez priebežných poplatkov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:Ale pozor, nejaké malé úroky si vraj účtuju - písal to raz Coudy čo má účet v EUR, ale obchoduje v USD.
toto by platil keby mal napriklad vsetky peniaze v EUR a nakupoval by USA akcie (moj aj Coudyho pripad). Vtedy ti tie dolare na nakup "pozicaju" voci tvojim Euram a za to im platis uroky (v podstate je to cena za hedge). V jeho pripade by uroky neplatil, lebo on by si normalne cast cashu zamenil za inu menu, ziadny hedge.

Ale mal by tam ten minimalny poplatok 10 USD mesacne, ktore musi u IB minut na nejakych poplatkoch alebo mu ich raz mesacne strhnu.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

IB mi povodne odporucal ten moj kamarat - tam ma povodne demotivovalo tych 10 dolarov mesacne za neaktivitu, co pri 15000 euro vychadza zhruba 0,6% automaticke straty rocne, pri mensom vklade tie straty su proporcne este vyssie. Pre tie moje potreby by to ale nemuselo byt tragicke, aspon by som sa co to naucil a mohol sa pohrat aj s inymi nastrojmi co su tam dostupne.

Pri tom IB by ma este zaujimalo ako rychlo dokazem zlikvidnit tie zdroje (t.j. aby mi ich IBcko poslalo spat).

Filip, cez ten brokerjet mozem nakupovat aj meny ci len tie dlhopisy/certifikaty? Vies blizsie povedat ake cenne papiere to su, aka viazanost/aka vynosnost?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa filip glasa »

brokerjet - neviem ja tam ucet nemam. Ale maju certifikaty, warranty a podobne. Z nich by sa dalo nieco vybrat. Ja v tom vsak nie som zbehly.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Nakup cudzich mien na pasivne drzanie. Kde, Ako.

Príspevok od používateľa emr »

no nist, idem asi do toho IBcka, uz ma zacinaju tie uspory v euro svrbiet ked pozeram ako sa nam to vyvija.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"