Zachrana pred padom eura

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter1234567
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 21 10, 2011 3:52 pm

Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa peter1234567 »

Ahojte. mam hotovost asi 5000 eur a chcem ju ochranit pred moznymi problemami eura tak, ze ich dam do cudzich mien. S ohladom na rizikovost investicii do mien by som si to chcel aj diverzifikovat. rozmyslam o norskej korune, australskom dolari, novozelandskom dolari, kanadskom dolari a pripadne cinskom juane (aj ked neviem, kde by som ho zohnal, asi ho pojdem zhanat na staru vajnorsku :D )
nechcem tie peniaze mat v banke, radsej hotovost. co by ste mi poradili? do ktorych z tych mien by som si mal ulozit peniaze a do ktorej kolko? dat do kazdej tisicku asi nebude najmudrejsie riesenie, odporucili by ste mi napr. dat 2000 do jednej(napr.australia), 2000 do druhej (napr. norsko) a 1000 si nechat v eurach?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa filip glasa »

keď to chceš mať v hotovosti, tak dosť stratíš na valutovom rozpätí nákup/predaj. Pri takých malých sumách by som o niečom podobnom ani neuvažoval. Ak očakávaš kolaps ekonomiky, tak si kúp radšej zlato.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa Ladis »

Norská koruna ti nepřinese žádné dividendy a jednou začne být vázána na euro tak jak frank. Jestli bydlíš na Slovensku, tak s eurem nic neztrácíš.
Chceš-li však několik procent výnos za rok, potřebuješ akcie s dobrou dividendou od podniků s dlouhodobým růstem zisku a dividend :
Iberdrola, Telefonica, BP, Royal Dutch Shell, Sanofi Aventis, Tesco, AT&T, General Electric, Johnson & Johnson, Pfizer, Procter & Gamble, United Technologies, Vale, BHP Billiton.
Nebo i akcie bank : Banco Santander, Banco Bilbao, Barclays, HSBC, Bank of America, Wells Fargo.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
peter1234567
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 21 10, 2011 3:52 pm

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa peter1234567 »

zlato uz mam. chcem rozlozit riziko a obist aj banky ci financne istitucie(neviem sa zorientovat v tom, ktora banka alebo fin.institucia moze mat velke problemy a ktora nie). investovat do akcii, ked cakam skor krizu, to mi nepride rozumne.
co hovorite na australsky dolar a kanadsky dolar? aj ked stratim pri nakupe hotovosti (resp.vymena eur za AUD alebo CAD), z dlhodobeho hladiska sa mi to vrati, nie?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1385 times

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa JUGGLER »

S 5000 € sa ti neoplatí robiť nič.
Spokojne ich drž v banke na termíňaku. V bankách je garancia vkladov 100 000 €.
Kúpa viacerých mien je nákladná ( nákupom i predajom strácaš na spreade ) a nemusí ti to pomôcť ( meny menších štátov sa môžu prepadávať rýchlejšie, meny komoditných štátov môžu klesať s cenami komodít ). Nemysli si, že pri krachu € by sa z ostanými menami nič nedialo. Jedno je isté. V panike by stúpol dopyt po dolári, libre a jene.

Ja som zamenil € za $ a vôbec sa nebojím. Dúfam, že ešte na tom zarobím.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa filip glasa »

z dlhodobeho hladiska sa mi to vrati, nie?
možno. Istotu v týchto veciach nehľadaj.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa Airmike »

pri prepade eura by sa prepadli aj libra z australskym dolarom, ochranou by mohol byt us dolar , jen a frank, ale pri jene a franku vzdy hrozia centralne banky intrvenciami. takze to ci sa ti to vrati by som vobec neanalyzoval bez toho aby si poznal korelacne vstahy.

ak si skutocne presvadceny o tom ze chces drzat cash, tak je pre teba asi najefektivnejsie drzat 2 meny a to tie najsilnejsie euro a dolar rozdelene na polovicu (za 2500 eur nakupit dolare), niekde v schranke ako cash. kedze maju silnu negativnu korelaciu. ked pride volatilita a prepad eura tak ti kupna sila dolarovych rezerv moze stupat a rovnako tak rychlo ti bude klesat kupna sila eurovej rezervy.ak ale pripadny prepad nepride si treba uvedomit ze si euro konzument a pri posilovani eura budu vsetky tvoje vydavky v eurach ale posilovat bude len polovica rezerv druha bude klesat.

btw: este pred tymto rozhodnutim ale treba brat do uvahy este jeden dost podstatny fakt, zatial co su spravy plne europskej krizy a krizy eura . tak euro vobec neoslabuje. prave naopak. takze sa treba zamysliet aj nad tym ci si takymito zachrannymi operaciami :) len neublizis a neprides o cast svojich uspor, lebo zatial to tak vypada
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1385 times

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal: ... zatial co su spravy plne europskej krizy a krizy eura . tak euro vobec neoslabuje. prave naopak.
Trhy sú mrchy. Reagujú v skokoch.
Viac ako rok tu vykrikujeme, ako je eurozóna na tom zle, ale trhy pokojne vyrástli o 15%.
No a potom, z ničoho nič sa za pár týždňov zosypali o 15 až 25%.
Teraz znova prevláda europtimizmus, ale na čom je založený? Na obyčajných sľuboch politikov, že nájdu riešenie.

To isté bolo pred pádom v 2008. Kríza bola viditeľná už v 2007. A trhy išli hore.
Na jar 2008 zahučal Bear Stearns. Trhy klesli, podobne ako teraz, ale znova sa objavil optimizmus. Až na jeseň, keď zahučal Lehman Brothers, až vtedy vypukla skutočná panika ( a trhy skončili -50%)

Eurooptimizmus zatial nemá opodstanenie. Eurozóna je chorá. Riešia sa akútne príznaky, ale tie chronické sa zhoršujú. Keby sa to riešilo včasnou operáciou ( vyhodením Grécka z eurozóny ) veril by som v obnovenie sily eura. Ale takto, keď riešia zadlžovanie ďalším zadlžovaním, takto euro nemá s čoho naberať silu . To je môj názor. Za posledné 3 roky je celkova bilancia taká, že eurodolár ani neoslabil, ani neposilnil.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa Airmike »

ja niesom eurooptimista, ale nemozem brat do uvahy jednostranny scenar zo spekulaciou na kolaps eurozony. pretoze je to podla mna ovela menej pravdepodobny scenar ako scenar ze sa europa zotavi.

alokovat kapital v menach slabsich krajin nieje najlepsia strategia. je lepsie si vybrat dva protipoly a zahedgovat kupnu silu. v tomto pripade ide o to ostat neutral. a 2 najvacsie ekonomiky sveta z dvoma najobchodovanejsimi a najlikvidnejsimi menami sveta ktore maju negativnu korelaciu je podla mna vhodne riesenie.

ja sa snazim riadit heslom, ze je lepsie mat cash bilanciu neutral, ako predpokladat ze som mudrejsi ako trh a viem odhadnut co sa bude diat. bilancia v cash je ina kava ako spekulacie na trhu. tieto dve veci treba oddelit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1385 times

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal:ja niesom eurooptimista, ale nemozem brat do uvahy jednostranny scenar zo spekulaciou na kolaps eurozony. pretoze je to podla mna ovela menej pravdepodobny scenar ako scenar ze sa europa zotavi.
Amerika neskolabovala. Ale trhy áno.
Dlhy sa možno vyriešia, ale nevyriešia sa zo dňa na deň. To je prvý fakt.
Pri uťahovaní opaskov je recesia takmer istá. To je druhý fakt.
Pri recesii budú chýbať vládam peniaze na míňanie. To je tretí fakt.
Je vysoká pravdepodobnosť, že to skončí natlačením peňazí a oslabením eura.
So slabším eurom si ekonomika pomôže a vyriešilo by to aj nedostatok peňazí. Zatiaľ sa toho boja, lebo majú strach z inflácie. Lenže v kríze pôjdu ceny nadol, takže si to budú môcť dovoliť.

Ale samozrejme. Nedá sa na nič hrať s istotou. Ako starého burziána, čo sa večne mýli ma neprekvapí ani rast. Veď ešte pred augustom som to videl na rast a prišiel pokles. :roll:
Bral som Ameriku izolovane a podcenil Európu. Teraz som presvedčený, že USA - EU - ČÍNA budú navždy fungovať ako spojené nádoby.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter1234567
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 21 10, 2011 3:52 pm

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa peter1234567 »

nie je pravda, ze euro stale stupa, naopak, oslabovalo sa a ked si pozriem graf ktorejkolvek meny voci euru, takmer kazda je pre nas teraz draha (oproti euru silnejsia).
do dolara ist nechcem, tito dvaja pani to vyslovne neodporucaju: http://www.europac.net/sites/default/fi ... Report.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
tu je slovensky suhrn:http://finweb.hnonline.sk/c3-53210810-k ... -buducnost

Bola by podla vas blbost, keby som mal cast penazi v australskych dolaroch (alebo novozelandskych?) a cast napr. v cinskom juane? (ci ho dokazem zohnat, to teraz nechajme bokom)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1385 times

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To, čo Ti radí Mika ( zmeniť polovicu eur na doláre ) je dobré a jednoduché riešenie.

Na tých pánov by som sa vykašlal. Americký dolár všetci zatracujú, aby potom v kríze zistili, že nič lepšie neexistuje.

Stačí, keď sa pozrieš na vývoj kurzu dolára za poslednej krízy. A to bola kríza, čo prišla z USA.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa Airmike »

peter1234567 napísal:nie je pravda, ze euro stale stupa, naopak, oslabovalo sa
:D :D :D :D

niekedy je aj v takej vaznej teme ako, ochranit peniaze , padaju celkom srandovne hlasky :) . samozrejme nic v zlom, je to super na odlahcenie.

ano vsimli sme si ze euro konzistentne nestupa, keby konzistentne stupalo, tak by sme sa vsetci venovali prijemnejsim veciam. kazdopadne pokial som to nenapisal jasne tak zopakujem

ked drzis peniaze v eurach tak si euro long, ked drzis peniaze v dolaroch a inej mene tak v pomere k euru, si euro short. a ked drzis menu z negativnou korelaciou 50:50 tak si v tej mene proti euru neutral . cize ani nespekulujes na rast ani na pokles. a pokial som si dobre precital nadpis, tak otazka bola ako sa ochranit pred padom eura, nie ako na tom zarobit. takze moju velmi simple radu samozrejme nikomu nevnucujem. isto sa najde kopec sikovnejsich ludi ktori najdu rozumnejsie riesenia. ale rozhodne by som ich v clankoch na finwebe nehldal :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa filip glasa »

keď to chceš silou mocou držať fyzicky, tak Mikova rada pol/napol USD a EUR je dobrá voľba. Dolár zoženieš ľahko a s najmeším spreadom. Juan napr. nekúpiš vôbec - je zakázané ho exportovať. Nepredáva ho nikto. Okrem toho je naviazaný na USD, takže by ti aj tak veľmi nepomohol.

České koruny aj frank kúpiš bez problému. Nórske koruny si objednáš dopredu v zmenárni, alebo banke. Rovnako AU dolár.
Ale nakoniec s tým bude možno viac roboty ako úžitku.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa Pette »

Hlavne, s takou sumou naco?

Aj keby euro oslabilo dvojnasobne voci dolaru, tak ta to z biedy nevytrhne - to iste voci akejkolvek inej mene.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa emr »

Dolar aj euro su meny ekonomik ktore maju obrovske systemicke problemy (rozumej najma dlhy a neudrzatelne socialne systemy) a cakaju ich velke problemy v buducnosti (moj nazor). Ostatne ekonomiky nemam nastudovane, pravdepodobne je to v urcitej miere skoro vsade. Rozsah je ale dolezity. Dlhy do 50% HDP su manazovatelne, dlhy okolo 100% HDP a viac uz vytvaraju otazniky. Existuje niekolko ciest ako dostat dlh do manazovatelnych hranic:

- inflacia a tym padom redukcia dlhu v realnych peniazoch
- zvysenie danoveho a odvodoveho zatazenia a rychlejsie splacanie dlhu
- zasadna reforma socialnych systemov a znizenie vydavkov statu

To posledne je najmenej pravdepodobne kvoli tomu ako politicky system teraz funguje. Inflacia je najpravdepodobnejsia, v kombinacii so zvysenim dani. Napr. nas velky cerveny sudruh nedavno spomenul ze po volbach chce zaviest 5% dan z dividend a zvysit dane z prijmu.

Cize velmi pravdepodobne nas caka inflacia. Inflacia meny (ostatne veci nezmenene) znamena pokles hodnoty danej meny voci cudzim menam (ak oni neinfluju viac). Samozrejme nie je to jediny faktor, ale dolezity.

Podla mna je najlepsie vlastnit realne veci, ktore vies ze bud budes v buducnosti potrebovat tak ci tak, alebo ocakavas ze nebudu stracat na hodnote a v buducnosti ich budes vediet bez straty predat. So zlatom by som bol opatrny, to je cista psychologia. Reality pojdu zrejme trochu dole. Vec ktora bude zrejme minimalne kopirovat inflaciu celeho spotrebneho kosa budu potraviny. Do toho neviem ale ako investujes, mozes kupit vyhradne prava na jeden regal v Hypertescu :lol:

Pri 5 tisic eurach ale neviem ci ma zmysel nieco riesit. To co ti sudruhovia odinfluju za rok-dva mas spat v jednom mesacnom plate.

Ono plati ta vseobecna rada ze kazdy by mal investovat do toho comu rozumie. Pre vacsinu ludi je podla mna najosoznejsie specializovat sa vo svojom odbore a zvysovat si svoju hodnotu na trhu. Ak toto urobis rocne 5-10% to je podla mna najlepsia investicia do buducnosti. Pocas nadchadzajucej krizy bude klucove udrzat si job, t.j. uz teraz pracovat na tom aby si bol v praci ty ten klucovy a potrebny.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

N.K.

Príspevok od používateľa Ladis »

Norská koruna se začala v těchto dnech oslabovat snižováním úroků,
protože to posilování norské koruny proti euru už dost škodí norskému vývozu
a přílivu turistů do Norska.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
bytovykomplex
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 25 03, 2012 3:06 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachrana pred padom eura

Príspevok od používateľa bytovykomplex »

Ja mám pre istotu pár českých korún, pár nórskych a samozrejme zopár dolárov. Ono v prípade problémov eura budú mať problémy aj tie dve prvé spomínané. V prípade problémov na strane dolárov dúfam, že ak k tomu dôjde, nebude sa to prekrývať s problémami, ku ktorým speje euro. Väčšiu časť mám okrem eurovej hotovosti v iných, menej likvidných, veciach (vrátane zlata).
Najvýhodnejšie pôžičky pre podnikateľov a živnostníkov. Eurá môžet získať aj keď ste v strate alebo máte pohľadávky voči Sociálnej poisťovni a iným
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"