Čo robiť pred pádom eura?

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter1234567
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 21 10, 2011 3:52 pm

Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa peter1234567 »

Čoraz viac sa množia správy ako táto a je to od čoraz dôveryhodnejších zdrojov : http://finweb.hnonline.sk/c1-53836580-e ... -diplomati" onclick="window.open(this.href);return false;

alebo toto http://finweb.hnonline.sk/c3-53851020-k ... -desat-dni" onclick="window.open(this.href);return false;

Čo mám robiť, aby som sa vyhol znehodnoteniu úspor? Do čoho ich takto narýchlo presunúť? Hlavne ak nemám dosť na to, aby som si kúpil napr. nehnuteľnosť a zlato už mám. Rozmýšlam o kúpení nejakej zahraničnej meny, napríklad austrálsky dolár, novozélandský dolár - je to dobrý nápad?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

veď už sme to tu preberali aj s tebou. Ak sa chceš dobre zabezpečiť pred pádo EURA, tak treba naozaj široko diverzifikovať. Lebo sa ti stane to, že jedno z tých aktív poklesne, a ty na tom budeš horšie ako keby si držal len euro.

A ešte by si mal lepšie vystvetliť čo si konkrétne ty predstavuješ pod pádom eura.
peter1234567
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 21 10, 2011 3:52 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa peter1234567 »

výrazný pokles jeho hodnoty oproti ostatným menám a neskôr, možno v horizonte niekoľkých rokov rozpad eurozóny a návrat štátov k národným menám za oveľa nižšie kurzy než sú teraz.
už ste to tu síce preberali, ale stále neviem, čo urobiť. kedze mam realtivne malu sumu penazi, neoplati sa mi diverzifikovat prilis. mam uz nejake ceske koruny, mam zlato a mam eura. neoplati sa mi teraz dat po par tisic eur do niekolkych mien, skor jednu vacsiu ciastku do jednej meny. a pytam sa, ci odporucate AUD alebo NZD.
ja som osobne nakloneny kupe AUD, len uz mesiac cakam na lepsi kurz, ktory neprichadza a neprichadza
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ir0nman »

Ja tomu padu eura tiez vobec nerozumiem. Ako sa moze nieco take stat, ze staty prestanu pouzivat svoju menu? Naco by to bolo dobre? A aky by bol na to dovod? Ved v USA pouziva USD 50 statov a ked jeden z nich zbankrotoval a dalsie mali problemy, nikdy sa nehovori o zruseni meny. Ved to je somarina. Novinarska kacica.

Co sa tyka tej diverzifikacie, vzdy budes na niecom prerabat a na niecom zarabat. Cielom je asi ostat niekde okolo nuly a zaroven to mat diverzifikovane do viacerych veci. Teoreticky vsetko lacne je vhodne na diverzifikaciu. Ja osobne preferujem euro, lebo je to nasa mena a teda neexistuje kurzove riziko. Mam vsak aj dolare (urcene na trading), ktore by som rad zamenil aspon z polovice na eura, ale lepsi kurz neprichadza a neprichadza. Minule leto bolo euro nizsie ako dolar a vtedy sa o ziadnom "pade eura" nehovorilo a teraz to pocujem nonstop a nic take sa nedeje a podla mna ani neudeje. Eurodolar bol kedysi 1:1 a ani vtedy sa o ziadnom pade eura nehovorilo, tak ja neviem...

Diverzifikuj do cohokolvek, co je pre teba aktualne lacne, nech je to aj GBP, JPY alebo RMB. Akurat neviem, co s tym budes potom robit po case. :) Podla mna si iba zbytocne starosti narobis.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ir0nman - súhlas.

Peter123 - priprav sa aj na to, že ak ten čierny scenár nevyjde, tak na tom prerobíš.

Ale k tvojej otázke - prikúpil by som AUD, NOK, JPY, USD. Zlato máš.
Ja osobne ak by som mal takúto obavu, tak kúpim nejaké tie meny, zlato, akcie globálnych finančne silných podnikov, komodity.

A určite by som nekúpil nehnuteľnosti. A už vôbec nie u nás na Slovensku. Tam vidím dlhodobý klesajúci trend. Síce pomaly, ale isto.
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ir0nman »

filip glasa napísal:Peter123 - priprav sa aj na to, že ak ten čierny scenár nevyjde, tak na tom prerobíš.
Veru, na toto treba davat pozor. Ked ti o pade eura hovori kazdy vratane taxikara, predavaca a upratovacky, treba zbystriet. Moze ist o velky omyl. Kurzy mien, ceny akcii a komodit sa odvijaju nie od toho, co sa realne deje, ale od toho, ako sa s danymi instrumentmi obchoduje. Co ty vies, mozno sa tieto negativne spravy voci euru siria preto, lebo uzka skupinka ludi chce na tom zarobit a chce vyvolat paniku? Tak je to v 90% pripadov a preto treba menej citat noviny a pozerat TV.
filip glasa napísal:A určite by som nekúpil nehnuteľnosti. A už vôbec nie u nás na Slovensku. Tam vidím dlhodobý klesajúci trend. Síce pomaly, ale isto.
Jedine, ze by si kupil za super cenu a mala by pre teba nehnutelnost iny vyznam ako investicny. Ja vzdy tvrdim, ze je lepsie mat nehnutelnost ako nemat. Predsa len ma vyuzitie ako strecha nad hlavou, ked uz by si nahodou prerobil vsetky peniaze a nemal by si kde byvat. :D
Ale vazne, nehnutelnost je vec, ktora ma pre ludi realny zmysel. Je to hmotna vec vyhladavana neustale... Aj keby si na nej nezarobil, mas ju a mozes ju vyuzivat ty alebo niekto iny. Treba ale pocitat s tym, ze na tom pravdepodobne v najblizsej dobe nezarobis... moze vsak posluzit ako dobra istota do portfolia, ktora ti "padne" iba ked pride zemetrasenie alebo hurikan.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal: Ja osobne ak by som mal takúto obavu, tak kúpim nejaké ... zlato, akcie globálnych finančne silných podnikov, komodity.
Tím sice bude mít dobře diverzifikováno, ale je to zase v přímým rozporu s tím, když by přišla recese. A tam hrozí (min. v krátkým horizontu) ztráty větší než z měnovýho rizika.
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa mircof »

Skôr mám dojem, že všetci tí, ktorí kladú takúto otázku, chcú na prípadnom oslabení eura zarobiť a nie si svoje ťažko zarobené a ušetrené eurá ochrániť.
Všetky úvahy o nákupe inej meny, zlata a pod. nie je nič iné ako špekulácia, ktorá sa môže a nemusí vydariť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ale je to zase v přímým rozporu s tím, když by přišla recese.
to hej, šak dokonalá ochrana voči všetkému nie je. Jedine všetko to minúť :D
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal: šak dokonalá ochrana voči všetkému nie je. Jedine všetko to minúť :D
Asi tak. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15803
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1399 times

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Najlepšie a najjednoduchšie riešenie je dať polovicu úspor do dolára a držať eurá a doláre pol na pol.
To je prefektná ochrana aj voči riziku pádu eura, aj voči scenáru v ktorom by euro mohlo posilňovať. Ono totiž, keď všetci kričia, že euro padne - môže nastať aj úplne opačný scénar, keby europolitici, alebo aspoň Nemci dospeli k ráznemu riešeniu. Napríklad by slúbili, že budú spoločné eurobondy ak všetci odsúhlasia fiškálnu úniu. Alebo by sa vyriešil nelimitovaný odkup dlhopisov. Alebo by to Grécko vzdalo a vystúpilo z eurozóny. V každom prípade treba rátať s tým, že raz sa táto kríza vyrieši. Otázka je len KEDY a či medzitým nedôjde ku kolapsu bánk a výraznejšiemu oslabeniu. Ale tie scénare, že dôjde k strate, alebo znehodnoteniu úspor, alebo 40% hyperinflácii - to sú zatial podla mna hrozné bludy. Nežijeme predsa v Bangladéži.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Pette »

Hlavne, ak na fore je pomaly kazdy den novy clovek s panikou, ako vsetko pada, tak je to jasny znak toho, ze problem uz je tesne pre riesenim. Klasicka davova psychoza - problem totiz vznikal potichu, riesenie tiez vznika potichu, kricia iba davy. Tak to bolo vzdy a vsade.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Najlepšie a najjednoduchšie riešenie je dať polovicu úspor do dolára a držať eurá a doláre pol na pol.
Peter1234567
Ak Euro pada, tak sa tesis, ze ti majetok rastie v Eurach a ked Dolar pada, tak sa tesis, ze ti majetok rastie v Dolaroch.
V kazdom pripade sa stale tesis. :D
Ak este za tie Dolare postupne nakupis pocas krizy nejake ETF-ka na USA indexy, tak ta ani nasledujuce oslabovanie dolara po krize az tak trapit nebude, lebo jeho oslabovanie nahradi rast akciovych indexov, do ktorych si postupnymi dokupmi vyhodne zainvestoval. :wink:

Este ako stary Euroskeptik tu dam vynatok z Honzajsoveho clanku:http://proinvestory.cz/co-by-znamenal-konec-eura

Na závěr mám radu pro ty, co mají doma bankovky eura – podívejte se, jaká země je emitentem. Poznáte to podle písmena na počátku čísla bankovky. Když už mít doma eura, tak raději budu mít doma ta „německá“ než „italská“ nebo dokonce „řecká“. Jeden nikdy neví.

•D… Estonsko
•E… Slovensko
•F… Malta
•G… Kypr
•H… Slovinsko
•L… Finsko
•M… Portugalsko
•N… Rakousko
•P… Nizozemí
•R… Lucembursko
•S… Itálie
•T… Irsko
•U… Francie
•V… Španělsko
•X… Německo
•Y… Řecko
•Z… Belgie
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

spytal som sa niekoľkých portfolio manažérov a prvá odpoeď je tu:
http://ako-investovat.sk/index.php/trhy ... iv-do-eura" onclick="window.open(this.href);return false;
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ir0nman »

Pan Koza tiez cita privela noviny...
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ir0nman napísal:Pan Koza tiez cita privela noviny...
:mrgreen: Asi tak.
Koza je dlouhodobě antieurově zaměřenej, ujíždí na dolaru a amarických akciích. To, že sou amíci po krk ve dluzích a nijak je neřeší, to mu jaxi vůbec nevadí. Jedinej rozdíl je, že teď zrovna nejsou ve světlech reflektorů, ale z praktickýho hlediska není jejich situace odlišná od té evropské.

A propos "bezpečný velký" německý banky. Např. Commerzbank definici velikosti bezesporu splňuje, ale peníze bych tam rozhodně nedal.

PS: A tvrdit, že ve Španělsku nedošlo ke korekci cen nemovitostí :lol: ... no ano, nedošlo ke korekci, byl to prudký propad.
Naposledy upravil/-a Ferin007 v St 30 11, 2011 11:39 am, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

my sa tu snazime ukludnit situaciu a Richard este prismazi :D
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

jogobela napísal: Na závěr mám radu pro ty, co mají doma bankovky eura – podívejte se, jaká země je emitentem. Poznáte to podle písmena na počátku čísla bankovky. Když už mít doma eura, tak raději budu mít doma ta „německá“ než „italská“ nebo dokonce „řecká“. Jeden nikdy neví.
Jsem na to chtěl honzajsovi reagovat už na jeho stránkách, ale nechtělo se mně tam registrovat.
Žádný "národní eura" neexistují, všechny jsou si "rovný", mají stejnou hodnotu, závaznost, nejsou měnou (jen) danýho státu a jejich použití není omezený jen na daný území. To, kdo je na bankovkách a mincích uvedenej jako emitent, je zcela nepodstatný, pač skutečným emitentem je ECB. To, že někdo má doma třeba bankovku "z Řecka", neznamená, že by měl euro druhýho řádu.
Čistě teoreticky (ale opravdu teoreticky, jako jedna z tisíce možností) je možné například v případě odchodu Řecka z eurozóny říct, že technicky jednoduchý řešení, který zvládne každej se ZŠ, jak stáhnout eura z Řecka a nahradit je něčím jiným, je zkoumat písmenka. Ale to řešení nejenže nemá právní oporu, ale v praxi by bylo nerealizovatelný. To by jako chodili výběrčí od domu k domu a ze slamníků vybírali "Y"? Nebo by trhovkyně zkoumaly každou bankovku? Automaty taky žádný písmenka nerozlišují.
Ale dobře, připusťme na chvílu, že to donde až sem. Co se stane? Nic. Prostě dotyční obyvatelé Holandska, Francie, Německa atd. odevzdají svý Ýčka a místo nich dostanou déčka, efka, géčka atd.
Pro milovníky sci-fi pak zbývá ještě poslední možnost. S pytlem drachem (nebo něčeho obdobnýho), co zrovna dostali za svůj balíček Ýček, půjdou do banky a než se stačí kurs někam začít hýbat, je prostě vymění zpátky za (tentokrát svoje) eura.

Na druhé straně si moc nedovedu představit technický řešení, jak by případná výměna eur za "drachmy" v praxi proběhla. Aniž by docházelo k obrovským podvodům, což je u Řeků nabíledni. Proti tomu byla měnová odluka v bývalým Československu procházka růžovou zahradou.
Používateľov profilový obrázok
senor valasco
Silver Member *
Príspevky: 264
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 12:32 pm
Bydlisko: HUMENNE
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa senor valasco »

Ferin007 napísal: Na druhé straně si moc nedovedu představit technický řešení, jak by případná výměna eur za "drachmy" v praxi proběhla. Aniž by docházelo k obrovským podvodům, což je u Řeků nabíledni. Proti tomu byla měnová odluka v bývalým Československu procházka růžovou zahradou.
ja si to predstavujem asi tak, že zo všetkých gréckych účtov sa odráta jedna nula a môžu mať ďalej euro, veď koľko drží človek v hotovosti - maximálne niekoľko stoviek - tí čo majú eurá v periňáku by dopadli najlepšie

inak by o tom určite nerozhodli v grécku, upiekli by to merkozy
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

senor valasco napísal: ja si to predstavujem asi tak, že zo všetkých gréckych účtov sa odráta jedna nula a môžu mať ďalej euro
Můžeš to ňák osvětlit? Buď budou mít dál euro a nic se odečítat nebude, nebo euro mít nebudou a bude se muset nějaká blížeji specifikovaná suma eur přetavit na neodrachmy. Včetně těch v peřiňáku.
senor valasco napísal:inak by o tom určite nerozhodli v grécku, upiekli by to merkozy
O tom žádná. Ale správnej řek dokáže sešmelit všechno.
Ostatně, teď tam mají soudit pro vlastizradu šéfa statistickýho úřadu (úřadu, kterej je "nezávislej" teprve dva roky a to estě na nátlak EU) za to, že odmítl "vylepšit" deficit a přivolal tak na Řecko národní pohromu.
Četl jsem v té souvislosti dokonce vyjádření, že "národní zájmy mají vyšší hodnotu než správnost nějakých čísel" apod. :lol: :lol: :lol:
Barbara
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ut 03 11, 2009 2:12 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Barbara »

Eura jsou ovšem v bankách i jiných než "eurostátů", např. v Čechách. Představme si, že by se eurozóna rozpadla. Řecké banky by eura přehodily na drachmy, německé na marky, slovenské na koruny... a co české? (anglické, ruské...) Od každé nové měny trochu?
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ir0nman »

Este mi napadlo... pre euroskeptikov je mozno dobry napad dat si peniazky do mBank. Uroky nemaju najhorsie a pri krachu banky sa vyplaca vsetko v polskych zlotych, nie v eurach. :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Najlepšia odpoveď a doporučenie:
http://ako-investovat.sk/index.php/trhy ... fundamenty" onclick="window.open(this.href);return false;
Slovenskí drobní investori by sa vývoja nemali obávať. Ich by mali zaujímať primárne eurá držané na Slovensku, pretože eurá zarábajú a eurá míňajú. Mali by teda hlavne držať eurá v bankách. Slovenské banky sú dostatočne konzervatívne. Pri väčších úsporách, ako spomínam je vhodná diverzifikácia, a to menová i v rámci aktív. Gro prostriedkov držať v eurách a amerických dolároch. Prípadne časť prostriedkov alokovať do mien ako švédska koruna, švajčiarsky frank alebo japonský jen. Tieto meny by mali profitovať v prípade eskalujúcich problémov. Ale naopak v prípade upokojenia a vyriešenia situácie môžu voči euru strácať. Aktuálne by som už komoditné meny, ktorých fundamenty sú síce silné, nepreferoval. AUD a CAD sú cyklickými menami, komoditnými menami závislými na ekonomickom cykle. V svetovej ekonomike sa rysujú známky spomalenia, ceny priemyselných komodít môžu ďalej klesať, čo bude negatívne vplývať na AUD a CAD.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Barbara napísal:Eura jsou ovšem v bankách i jiných než "eurostátů", např. v Čechách. Představme si, že by se eurozóna rozpadla. Řecké banky by eura přehodily na drachmy, německé na marky, slovenské na koruny... a co české? (anglické, ruské...) Od každé nové měny trochu?
To ale píšeš o totálním rozpadu eurozóny a konci eura, to je něco jinýho. Předpokládám, že v takovým případě by si zahraniční držitelé eura mohli vybrat, na jakou měnu to chtějí konvertovat.
Ať v jednom, nebo druhým případě, "problém" je ten, že naprosto drtivá většina "zahraničních" eur je držena v dematerializované podobě, tzn. na účtech bank, v investičních nástrojích apod. A ty žádný písmenka nemají.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa bloke »

peter1234567 napísal: (28 Nov 2011, 13:20)
"...ja som osobne nakloneny kupe AUD, len uz mesiac cakam na lepsi kurz, ktory neprichadza a neprichadza"
Tak to asi príliš dobre nečakáš na lepší kurz, ak by si ho aspoň sledoval, tak by si spozoroval že v čase písania tvojho príspevku už ten lepší kurz nastal, alebo ti tých približných +5% jednodenného lepšieho kurzu 23.-24.11. oproti stavu napr. zo začiatku novembra (či oproti dnešku) nestačilo? Ak si však naklonený veriť AUD ako jedným zo zadných dverí v diverzifikovanom istení, tak by si ani nevyčkával na žiaden "lepší kurz"; stále však netuším ako vyzerá čakanie, kedy si nevšimneš +5% silnejšieho EUR voči AUD.
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tretí názor o ochrane pred pádom eura:
http://ako-investovat.sk/index.php/trhy ... spekulacia" onclick="window.open(this.href);return false;
V prípade nákupu cudzích mien nejde ani tak o investovanie za účelom ochrany majetku ako skôr o výraznú špekuláciu. Človek, ktorý žije v EÚ, jeho príjem je v eurách a zároveň aj jeho spotreba je v eurách, a preto by mal takéto rozhodnutie určite dobre zvážiť. Pred pár mesiacmi boli určité meny brané ako tzv. „safe haven“. Konkrétne to boli švajčiarsky frank a japonský jen, ktoré sa za niekoľko mesiacov extrémne posilnili, čo v konečnom dôsledku prinútilo centrálne banky konať. Skôr či neskôr sa menový kurz krajiny vždy vráti k svojej reálnej hodnote, ktorá odzrkadľuje stav danej ekonomiky. V prípade japonského jenu je tu stále vysoké riziko, že centrálna banka bude naďalej brániť kľúčové hodnoty, ktoré si stanovila ako cieľ a Švajčiarska centrálna banka dokonca zašla o krok ďalej, keď stanovila najnižší kurz, aký je ochotná akceptovať, na 1,2 voči euru a je pripravená ho brániť za každú cenu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15803
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1399 times

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

...ten tretí názor je akože aký? Lebo ja som z toho pochopil, že kolaps nehrozí, aj hrozí, euro môže oslabiť aj posilnit..JPY a CHF nie sú dobré, zlato nie. Názor na dolár chýba.
Čiže držať euro a čakať. A nebáť sa, lebo strach sa tu rozsieva zámerne.
Som zvedavý, čo si prečítam o 5 rokov - ako dopadol Slovak hedge fond.
Či bude patriť medzi úzku záujmovú skupinku, ktorá na kríze zarobila...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja som to pochopil tak, že ak sa chce niekto chrániť, tak to nie je to isté ako keď chce zarobiť na špekulácii, že USD zarobí. A ak sa chce naozaj chrániť, tak v podstate ani nemá dôvod meniť svoje eurá za niečo iné.
Ak na tom chce zarobiť, tak už musí špekulovať, ale to nie je ochrana majetku, ale špekulácia.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15803
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1399 times

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal: A ak sa chce naozaj chrániť, tak v podstate ani nemá dôvod meniť svoje eurá za niečo iné.
Ale to nie je žiadna ochrana. Pritom riziko kolapsu eura tu je.
Ak Nemci budú pristupovať k záchrane eura tak ťažkopádne ako doteraz, a keď sa rozhorený požiar bude musieť hasiť cez tlačenie nových peňazí, tak úspory obyvateľstva budú strácať na hodnote.
Darmo žijú a míňajú v eurozóne. Ceny komodít sa odvíjajú od dolára. Skôr, či neskôr by pokles eura pocítil každý. A to nehovorím o riziku kolapsu eura, keby sa napríklad Nemci rozhodli z eurozóny vycúvať, alebo ju rozdeliť na dvojrýchlostnú.
Riziko tu je. A narastá.
A pritom jedným z najjednoduchších riešení je napr. polovicu úspor previesť na doláre, jeny, alebo franky.
Na ochranu. Nie na špekuláciu.
Trebulové komentáre sú pekné. Ale nevidím závery a riešenia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ir0nman »

Konecne nam zacina euro oslabovat do zaujimavych oblasti, v ktorych sa nachadzalo aj pred rokom.

Z historickeho hladiska ma zaujimalo, do akej miery dokazalo euro v minulosti oslabit.
Zistil som, ze to bolo skoro az 0,50 EUR / 1 USD! Trochu ma vsak prekvapil datum - rok 1971? Oficialne zmienky o eure su od roku 1995-1999, a preto celkom nerozumiem tomuto grafu. Asi je iba preratany cez nejaky index, zlato alebo nieco ine.

Obrázok

Ok, postnem radsej aj realny graf, ktory je z obdobia vzniku eura v roku 1999:
Obrázok

Vdaka tomuto grafu vidno, ze euro je od svojich minim skutocne velmi daleko.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ir0nman napísal: Zistil som, ze to bolo skoro az 0,50 EUR / 1 USD! Trochu ma vsak prekvapil datum - rok 1971?
To bude fakt nějaká blbost, pař v roce 1971 neexistovalo dokonce ani écu (to vzniklo až v roce 1979).
A i tak se nedá (až do zafixování kursů před vznikem eura) srovnávat, pač écu byla košová měna, u níž se měnilo jak složení koše, tak i váhy jednotlivých měn (a to dost výrazně).
Vypovídací hodnotu tak má jen minulých 10 let.
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa kolega »

Ir0nman z kade mas ten graf/data .. aj ked tie data nie su asi celkom ok ako mesacne data by som ich rad preskumal
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa Hawk »

Myslite ze prichadza cas velkeho oslabenia EURa (mozno parita), vzhladom k stracajucej sa tolerancie ku Grecku a bliziacim sa Grexitom ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo robiť pred pádom eura?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ako už písal Coudy, na to si mal myslieť keď bol kurz dolára 1,4 (nebolo to dávno) a nie teraz, keď už má euro veľa z toho poklesu za sebou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"