EUR USD

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
consul
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Ut 06 03, 2012 10:59 pm

EUR USD

Príspevok od používateľa consul »

FOREX-Euro dnes klesá na 21-mesačné minimum:
Euro dnes(12:41) na forexovom trhu spadlo na 21-mesačné minimum voči americkému doláru, pretože investori navršujú medvedie(na pokles) stávky, z dôvodu rastúcich obáv z chaotické gréckej výstupu a značnej nedôvere k výsledku summitu EÚ, ktorý sa bude konať neskôr počas dňa. Vedúci predstavitelia EÚ budú diskutovať o stimulujúcich opatrenia rastu na neformálnom summite, ale nepredpokladá sa, že vytvorili akýkoľvek plán, ktorý by obnovil optimizmus medzi investormi, najmä s ohľadom na Nemecko, ktoré je aj naďalej silne proti spoločným euro-dlhopisom
-Euro dnes kleslo na 1,2615 dolárov, pod minimum roka 2012 na úrovni 1,2624 dolárov, čo je jeho najnižšia úroveň od augusta 2010. Euro sa naposledy obchoduje na 1,2640 dolárov, čo je pokles o 0,3 percenta za deň
..uz je na urovni okolo 1,257..

bude pokracovat v poklese alebo sa to coskoro obrati? :roll:
..každý si je strojcom svojho šťastia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Chaos narastá. Závisí to od dohody politikov. Nikto nevie.
Ja tipujem, že korekcia naspäť bude, ale celkove je tu viac dôvodov na ďaľšie oslabovanie eura ako na rast.
Určite sa pýtaš preto, lebo máš u brokera doláre a svrbí ťa dlaň to teraz zameniť.
Môj názor je, nešpekuluj a drž doláre. Aj po vyriešení Grécka tu ostávajú problémy v Španielsku, Portugalsku, Taliansku. A nejednotnosť medzi lídrami: Nemeckom a Francúzskom.
Ak máš strach, že výhodný kurz nevydrží - môžeš zameniť polovicu dolárov na euro.
Ja sa držím presvedčenia, ktoré tu prezentujem dlhšie. V eurokríze sa držaním dolárov dá zarobiť a kto sa bojí špekulovať, môže sa zámenou 1/2 na 1/2 aspoň čiastočne poistiť.

Mimo politických a ekonomických turbulencií si treba uvedomiť, že všetky dalsie kroky budú zrejme smerovať k oslabeniu eura...dalšie znižovanie úrokov a tlačenie nových peňazí.

Neverím, že Nemcov niečo zlomí k eurobondom. Merkelová nemá priestor na manévrovanie. Všetko jej musí schváliť parlament. Európa je v patovej situácii...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
consul
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Ut 06 03, 2012 10:59 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa consul »

Určite sa pýtaš preto, lebo máš u brokera doláre a svrbí ťa dlaň to teraz zameniť.
:) ano aj..
ale skor sa obavam, ci sa to neobrati a cena pri ktorej som predal EUR bude minulostou na dlhu dobu
..každý si je strojcom svojho šťastia
consul
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Ut 06 03, 2012 10:59 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa consul »

Myslim ze EURUSD dosiahol dnes maximum (1,300) a bude nasledovat pokles.. idem short :)
..každý si je strojcom svojho šťastia
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

To dufam lebo som predal opciu na strike 1.25 s exp koncom marca :D
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

aku a za kolko pip premia?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

Biosko
no tak predavat opcie na euro s 4 mesacnou expiraciou. ked je priemerna denna volatilita 90 bodov. na strike vzdialeny 420 bodov. tak to ti naozaj neostava nic ine len dufat .
tipol by som si ze tento obchod nevznikol na zaklade ziadneho statistickeho backtestu ziadnej opcnej strategie
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Premia 520pips

Praveze vznikol na zaklade fundamentalnej a. Ja predpokladam ze euro bude vtedy na urovni 1.22 az 1.23. 1.25 bol kompromis, lebo strike 1.23 mi broker neumoznil. Inac zarobim na tom vtedy ked euro bude pod 1.30, akurat premia bude nizsia.

Uvidime.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

chlape but tomu uplne dobre nerozunien ja. alebo ty. :)

som predal opciu na strike 1.25 s exp koncom marca.Ja predpokladam ze euro bude vtedy na urovni 1.22 az 1.23. 1.25 bol kompromis, lebo strike 1.23 mi broker neumoznil. Inac zarobim na tom vtedy ked euro bude pod 1.30


niesi s toho trosku confused. lebo ja strasne :)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

ani nie :D pre mna je to celkom logicke, podme na to:

Predas opciu s premiou 520 pips. Tolko dostanes pri predaji od kupujuceho hned. Tj pri 1 lote to je 5200usd. A das mu moznost nakupit pri experacii ten 1 lot za dohodnutu cenu to jest strike. U nas 1.25.
Ak bude cena 1.24-25 alebo menej necha tu opciu bezcenne expirovat. Ved by si predsa neuplatnil nakup za 1.25 u teba keby na trhu bola cena 1.24.
Ak bude cena vyssia ako 1.25 to jest napriklad 1.26 tak u teba nakupi 1 lot za 1.25. Kedze ti vyplatil dopredu premiu 520pips prerobi ale opciu si uplatni a ty sice neziskas plnu premiu lebo 100 pips mu ako keby vratis. To jest tvoj BreakEven je Strike+Premia. Z toho vyplyva ze aj ked bude EUR/USD 1.30 stale zarobis 20pips napr.
Naposledy upravil/-a Biosko v St 28 11, 2012 7:08 pm, upravené celkom 1 krát.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Obrázok
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

napises prosim ta aku opciu si to predal?

normalny zapis,
strike, CALL/PUT, euro/amero
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

1,25 SELL CALL EUR/USD exp 29.3.2013
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

Ok po tom obrazku mi to uz doslo. Len som si chcel byt isty.
Vypis naked Call na 4 mesiace s BE 100 pips od market priceby som fakt necakal. Zato som bol taky confused :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Rado »

Biosko držím palce. Pre mňa je Forex veľká neznáma skoro lotéria. Predpokladám, že je možné postaviť na pár aj spread, aby si predišiel neobmedzenej strate v prípade, že by sa cena začala tlačiť nad 1,30. Zaujímalo by ma, či si vypisoval v čase kedy EURo posiľovalo, aby si mohol dostať strike vyššie a inkasovať viac alebo bol trh neutrálny? Ako je to s uplatnením opcie na menový pár? Dá sa uplatniť aj počas doby trvania alebo len v deň expirácie?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Diky :) samozrejme sa da aj uzavriet pred expiraciou protiobchodom teda spravis BUY CALL zaplatis spread a je to.

To co spominas sa da zobchodovat nejako takto:
Obrázok

1.32 BUY PUT, 1.25 SELL PUT

No a na EUR/USD som trochu pockal kym stupne kvoli premii ale inac nic specialne.
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa miroslav12 »

Rado napísal:Biosko držím palce. Pre mňa je Forex veľká neznáma skoro lotéria. Predpokladám, že je možné postaviť na pár aj spread, aby si predišiel neobmedzenej strate v prípade, že by sa cena začala tlačiť nad 1,30. Zaujímalo by ma, či si vypisoval v čase kedy EURo posiľovalo, aby si mohol dostať strike vyššie a inkasovať viac alebo bol trh neutrálny? Ako je to s uplatnením opcie na menový pár? Dá sa uplatniť aj počas doby trvania alebo len v deň expirácie?
Z toho co jsem si o FX opcích kdysi nastudoval tak: bohužel Vanilla opce používané na forexu se chovají trošku jinak než klasické americké opce na akciích. Uplatnit se dají pouze v době expirace. Proto jsou i klasické hedgovací strategie spotových obchodů na FX jen těžko použitelné.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Mozno zalezi od brokra, ja som to testoval click na opciu close a vo vypise je opacny obchod s rovnakym strikom a objemom a exp. cize sa v podstate spravi clearing nejaky a vyrovnanie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

Rado

na fx sa daju robit v podstate tie iste strategie ako robis ty na SPY . lenze jeden velky problem je ze v podstate je len niekolko moznosti ako Fx zobchodovat cez opcie
1. budes to robit cez opcie na futures fx. - to je dost nakladne , lebo sa jedna o velke kontrakty, takze je to v podstate to iste ako by si obchodoval opcie na futures ES
2. budes to robit cez opcie na ETF fx. - priznam sa toto som chvilu skusal a slo to, ale ta likvidita na etfkach bola akurat na eure. rozdiel v bid a ask medzi cenou opcie bol dost velky a ceny zabezpecuju spravidla len burzovy marketmakeri , navyse za kazde stiahnutie ordru platis poplatok co sa mi vidi ako dost velky nezmysel. takze toto je v podstate to iste ako obchodovanie SPY , RUT a podobne , akurat za ovela horsie ceny.
3. dalsim burzovym produktom ako sa daju zobchodovat opcie na FX su certifikaty, waranty, a tak podobne, ide o strukturovane cenne papiere, ale da sa kupit aj naked opcia. tieto papiere sa daju obchodovat aj mimoburzovo, aj burzovo. problemom ale je ze tu len opcie nakupujes, nevypisujes. kazdopadne toto na Fx skutocne problem nieje lebo vypisovat opcie na Fx je hoodne riskantna zalezitost.
4. sposob je ten priklad co tu ukazoval biosko. a to je obchodovat FX opcie u nejakeho marketmakera. ako je XTB alebo Saxo. asi nemusim pisat ze tie spready su tam roztahane asi najviac a opcie su vyhodne asi najmenej. a pre teba ako profika bude stacit informacia, ze broker si tam urcuje vsetko. to co budes obchodovat. (ponukne ti nejake produkty a potom ich stiahne , ako nam to tu popisoval ten chalan co sa vyzna do slovenskych akcii, zabudol som meno, pardon.) alebo ti jednoducho nedovoli zobchodovat deltu ktoru chces. naprikled ze ti nedovoli vypisovat daleko od striku a podobne. do tohoto kosa by som dal aj binarky, lebo je to skoro to iste. da sa obchodovat par druhou strategii. ale vacsina brokerov ma strasidelny payout opcii, hned po zadani prikazu mas -20%-30% s ceny, manipuluju cenu opcie. vzorce na rozpad opcneho premia. (rata sa uplne inak ako pri klasickych opciach) v tomto sa fakt treba vyznat. aby som ale nehovoril len nevyhody. tak poviem aj vyhody. masivne pomaha traderovi to, ze si moze vybrat dobu expiracie. cena opcie stoji sice za hovno, ale ta doba expu je taka silna zbran pre spekulanta ze sa na tom fakt daju robit zaujimave veci . to je hlavne dobre pre niekoho , kto sa nedokaze ustrazit objemy obchodov pri spote a vela riskuje.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Rado »

Mika, ďakujem. Zasa som sa niečo nové dozvedel. Ja sa držím toho, čo mi vynáša. Nové nepotrebujem. Odhadnúť indexy cca dokážem, ale menový pár je pre mňa príliš veľké riziko pri výnosoch asi obdobných ako robím.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

Rado napísal:Mika, ďakujem. Zasa som sa niečo nové dozvedel. Ja sa držím toho, čo mi vynáša. Nové nepotrebujem. Odhadnúť indexy cca dokážem, ale menový pár je pre mňa príliš veľké riziko pri výnosoch asi obdobných ako robím.
tak to ma byt. robis to co vies najlepsie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

to Biosko
prepac, ale nepochopil som preco vypisujes ITM opciu s deltou cez 80% a ex. 4 mesiace. Mas 80% pravdepodobnost ze Tvoja opcia skonci ITM , teda u XTB to znaci jedine a to vyrovnanie v peniazoch. Teda ak by si aj chcel robit nejaku strategiu pri priradeni napr. covered put tak si musis znova kupit spotovy podklad a k tomu vypisat opacnu opciu, samozrejme za super spredy , kontroloval som to u saxa tam je spred cez 10 pip na opcie eur/usd. Polozim jednu jednoduchu otazku co urobis ak spotova cena vyskoci na napr. 1,4 ? Mas aj stopku?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

kocinavi
Ten model nie vzdy funguje v realnom svete. Takze 80% nemusi byt vzdy 80%.
Obchodujem cez Saxo, grafy som daval z XTB dema len pre vizualizaciu a priklad, lebo Saxo ich nema, to sa snad smie nie? :)
Samozrejme ze obchodujem aj spot fx. Keby ze to pojde blbo tak sa to zhedguje nepouzivam stopky ale hedge. Jedine stopky co pouzivam je TP a trailing stop. Pri dobrom money managemente ich nemusim pouzivat, za 2 roky tradingu som nepouzil jediny SL.
Hovorit pri spreade 10 pips pri 500+ pips je zanedbatelne. Aspon pre mna :) samozrejme su to peniaze ale ja viem tradovat aj cez spready a poplatky, uz som si zvykol. Aj v hlave uz s tym pocitam.

Mika -> poplatky zavysia od objemov, pri normalnych objemoch napr 1 lot nie su. Hovoris ze nie vsade ti dovolia zobchodovat deltu aku chces. No riadia sa modelmi ale myslis ze niekto realne by od teba kupil opciu s nejakou prehnanou deltou na burze? Niekedy sa cudujem ze niektore opcie skupuje MM co sa mne javia ako nevyhodne ale tak vedia asi co robia :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

Biosko

ja som pisal o inych poplatkoch ako ty. a to pri stahovani ordrov s marketu. je to riesene koli tomu ze ak mas brokera ktori ponuka na opciach smart routing. tak tvoje opcie realne idu do systemu kde je pomocou ECN modelu zapojenych viacero burz alebo liq providerov ako PHI, CBOE a podobne, ale nejdu priamo na niektoru s tych burz drzia sa v smart routing systeme a ten pre nich najde najlepsiu moznu exekuciu. proste mas advantage lepsej likvidity cez smart routing a to stoji prachy. ale aj broker sa musi chranit proti tomu aby mu tam nezahlcovali ordrami HFTcka ten smart routing system. ale to sa uz dostavame niekam, kde sme sa asi dostat nechceli. ze :) ?

nie nemyslim si to, viem celkom urcite , ze tie opcie realne niekto kupuje, a ano tie opcie sa realne obchoduju. niesom si isty ci celkom dobre rozumies co to ten marketmaker na tej burze vlastne robi. a aky je rozdiel medzi tym burzovym a mimoburzovym marketmakerom. v principe robia obaja to iste . ponukaju cenu opcie rovnako, jeden vyhodne a druhy menej vyhodne. kotuju aj bid aj ask cenu. rozdiely su ale obrovske prave v tom ze ten tvoj marketmaker ti nedovoli vypisovat tie delty. na ktorych mas +80% pravdepodobnost ze opcia vyexpiruje bezcenna. zakial co na realnej burze mozes vypisat cokolvek co chces.

tebe sa javia ako nevyhodne , ale to neznamena ze su nevyhodne. marketmaker kotuje vzdy aktualnu cenu a kotuje ju tak ze ju pocita s podkladu. to je uplne iny druh tradingu. ono sa to neda uplne dobre pochopit takto z diskusie. marketmaker ma uplne iny trading plan ako si ho nastavuje spekulant.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Ja uplne rozumiem ako funguje ECN model. No pri stahovani orderu alebo predcasnej uzavreti zaplatis opat poplatok v zmysle spreadu. Ja som myslel ze si spominal priamo commision za open a close aj ked spread je tiez svojim druhom nejaky commision.

Myslis ze keby som vypisal CALL opciu na EUR/USD so strikom 1.50 do konca roka ze to niekto na burze kupi? :) Teda konkretne by ma zaujimalo ze ako daleko mozes ist od tej delty kt ponukaju MM vs co sa preda na burze, myslim realne nie teoreticky. Lebo teoreticky to mozes predavat a prakticky to nikto nemusi kupit.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

v jednej vete pises ze tomu rozumies a z druhej vypliva ze si taky orderbook opcny asi este nevidel. a co sa tyka tych poplatkov. ja nehovorim o spreade a nehovorim ani o commision z exekuovanej objednavky. hovorim o objednavke ktora je pending, neexekuovana , a chces ju jednoducho stornovat. za to sa plati. niekedy mi pripada ze tu tieto komplikovanejsie veci pisem uplne zbitocne.

na burze mozes ist do takej vzdialenosti akej chces pokial ju marketmaker burzovy kotuje, ak ju nekotuje tak si ju kludne mozes zakotovat ty. to je ten ECN model ktoremu vravis ze rozumies. http://www.cboe.com/DelayedQuote/DQBeta.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; tu si zadaj napriklad ticker FXE co je etfko na euro a daj si vyhodit option chain
uvidis tam striky na CALL strane aj na PUT na oboch stranach mas Bid aj ASK cize ak mas zakotovane tak mozes nakupovat aj predavat a nemusis cakat tyzdne ci ti to niekto kupi. mozes predat za ponukanu cenu za ktoru chce marketmaker nakupovat
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Nie ale pokial nieco vysvetlujes tak to vysvetli uplne nie len do polovice ze o co ti vlastne ide. Nie je potrebne hned nasadzovat ironiu pokial ta to nebavi tak to nemusis robit a vysvetlovat nam menej chapavym ako sa veci maju. Je to na dobrovolnej baze vsetko.
Je asi logicke ze som nevidel orderbook opcii na burze kedze obchodujem cez MM, ved preto som ta to pytal konkretne pytal. A pri MM sa za pending a storno neplati nic, mozno u niektorych brokrov ano ja som neplatil nikdy nic. MM si zoberie od teba peniaze inde.
Cize v podstate to ma pre mna len maly vyznam pokial musim cakat ci to niekto kupi, respektive ziaden.
A dik za vysvetlnie, vzdy sa rad nieco nove dozviem.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

Mika napísal:Rado

na fx sa daju robit v podstate tie iste strategie ako robis ty na SPY . lenze jeden velky problem je ze v podstate je len niekolko moznosti ako Fx zobchodovat cez opcie
1. budes to robit cez opcie na futures fx. - to je dost nakladne , lebo sa jedna o velke kontrakty, takze je to v podstate to iste ako by si obchodoval opcie na futures ES
2. budes to robit cez opcie na ETF fx. - priznam sa toto som chvilu skusal a slo to, ale ta likvidita na etfkach bola akurat na eure. rozdiel v bid a ask medzi cenou opcie bol dost velky a ceny zabezpecuju spravidla len burzovy marketmakeri , navyse za kazde stiahnutie ordru platis poplatok co sa mi vidi ako dost velky nezmysel. takze toto je v podstate to iste ako obchodovanie SPY , RUT a podobne , akurat za ovela horsie ceny.
3. dalsim burzovym produktom ako sa daju zobchodovat opcie na FX su certifikaty, waranty, a tak podobne, ide o strukturovane cenne papiere, ale da sa kupit aj naked opcia. tieto papiere sa daju obchodovat aj mimoburzovo, aj burzovo. problemom ale je ze tu len opcie nakupujes, nevypisujes. kazdopadne toto na Fx skutocne problem nieje lebo vypisovat opcie na Fx je hoodne riskantna zalezitost.
4. sposob je ten priklad co tu ukazoval biosko. a to je obchodovat FX opcie u nejakeho marketmakera. ako je XTB alebo Saxo. asi nemusim pisat ze tie spready su tam roztahane asi najviac a opcie su vyhodne asi najmenej. a pre teba ako profika bude stacit informacia, ze broker si tam urcuje vsetko. to co budes obchodovat. (ponukne ti nejake produkty a potom ich stiahne , ako nam to tu popisoval ten chalan co sa vyzna do slovenskych akcii, zabudol som meno, pardon.) alebo ti jednoducho nedovoli zobchodovat deltu ktoru chces. naprikled ze ti nedovoli vypisovat daleko od striku a podobne. do tohoto kosa by som dal aj binarky, lebo je to skoro to iste. da sa obchodovat par druhou strategii. ale vacsina brokerov ma strasidelny payout opcii, hned po zadani prikazu mas -20%-30% s ceny, manipuluju cenu opcie. vzorce na rozpad opcneho premia. (rata sa uplne inak ako pri klasickych opciach) v tomto sa fakt treba vyznat. aby som ale nehovoril len nevyhody. tak poviem aj vyhody. masivne pomaha traderovi to, ze si moze vybrat dobu expiracie. cena opcie stoji sice za hovno, ale ta doba expu je taka silna zbran pre spekulanta ze sa na tom fakt daju robit zaujimave veci . to je hlavne dobre pre niekoho , kto sa nedokaze ustrazit objemy obchodov pri spote a vela riskuje.
ja som to napisal celkom jasne v tomto dlhom prispevku. potom som to napisal este raz. jasnejsie to uz proste nedokazem.
mohol si si vsimnut ze ja ironicky nepodpichujem. hovoril som priamo ze tomu asi dobre nerozumies, to nieje ironia, ja tiez vela veciam nerozumiem a nehanbim sa to priznat. a to ze ma niekedy nebavi vysvetlovat tu istu vec 100x , tak to je myslim uplne pochopitelne.

naopak ak mi ty napises ze tomu ECN modelu rozumies uplne presne a potom zistis ze to tak asi nieje. tak je to asi trosicku strata casu pre mna diskutovat o probleme do hlbky .ty si to mozes precitat na akejkolvek stranke burzy od ludi co ten system prevadzkuju. a je po probleme.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

To je diskutabilne preto tu je diskusia. Ak je to strata casu nemusis predsa reagovat.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Airmike »

ako si si vsimol aj v tejto diskusii vacsinou reagujem na otazky. to je slusnost odpovedat ked sa ma nekto nieco pyta alebo ma cituje.

reagoval som na jaroslava80 na zaciatku ked uz sa moje meno objavilo asi 3x vo vasich prispevkoch.
reagoval som na teba preto ze som nechapal co za opciu to vypisujes. zdalo sa mi neskutocne nepravdepodobne ze niekto vypisuje opciu na fx na exp 4 mesiace 400 bodov od BE nakoniec sa ukazalo ze e to len 100 a jasne som napisal ze som s toho zmateny. takze sorry za to ze sa pytam. ked to beries hned ako utok.
a reagoval som na Rada preto ze sa pytal akym sposobom sa fx da obchodovat cez opcie, a kedze rada beriem ako jeden z najvacsich prinosov tejto diskusie . tak som mu odpovedal.

2 s 3 pripadov boli zmysluplne. tomu dalsiemu pripadu bohuzial nepomozem, tam ide o nieco ine ako informacnu hodnotu. ale aj tak je to dobra percentualna uspesnost.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Vobec to neberiem ako utok, ja to beriem aj odpisujem asertivne. Aj ked niektore moje prispevky mozu posobit sucho neznamena ze som sa urazil. Mam rad priamu diskusiu. Moze byt aj ostrejsia pokial nie je nejako osobna ale konstruktivna.
Ja sa rad dozviem nejake teoreticke veci ktore neviem a nevravim ze sa nemozem mylit len som reagoval na to ze si napisal ze je to pre teba strata casu vysvetlovat stale nieco dookola. Ja som to nazaciatku nepochopil, je to moja chyba beriem no stale si stojim za tym ze pokial niekto nechce nemusi mne a nikomu vysvetlovat dookola nejake fakty. Je to tu zalozene na dobrovolnosti a nech si uz kazdy rozhodne kolko casu a nervov je ochotny do toho investovat zadarmo.
Plus ked ma niekto vyvedie z omylu da mi to ovela viac ako ked niekto so mnov suhlasi len tak ;) takze dik.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

to Biosko:
teraz si v podstate na BE , aky mas konkretny plan na ten hedzing ak to pojde hore teda pre Teba do straty?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Z Bioskovych prispevkov odhadujem, ze vyse 90% obchodov realizuje na instrumentoch kde je presvedceny ze dany par/komodita/index nepojdu dlhodobo vyrazne do jedneho smeru. Trebars pre neho (tipujem) nepripada do uvahy ze by EUR/USD sa teraz vybralo a islo povedzme az k 2 USD za EUR. Bez nejakych vyraznejsich pull-backov. Uz 2 roky na tom profituje. Podobne ako keby niekto chodil do kasina s rezervou na 8 hodov na rulete ze nepadne 8 x cierna za sebou a vsadzal vzdy na cervenu. A uz 2 roky by mu to fungovalo. Mozno to bud fungovat aj dalsich 5 rokov. Ale jedneho dna sa aj 0,1% pravdedpodobnost velkej straty moze zrealizovat do tej velkej straty a vymazat vsetky predchadzajuce zisky. Co mu samozrejme neprajem a drzim mu palce. Len ini co by ho chceli nasledovat by mohli brat do uvahy aj toto.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

kocinavi: na 1.31 zrealizujem spotovy buy EUR/USD

jaroslav80: velka strata nehrozi tak ako nehrozia vymaz ziskov, mam totiz prepocitane ake velke pozicie kde mozu byt otvorene s cim robit korelaciu a s cim hedge. A RM a MM prisposobujem podmienkam na trhu. Nie je to stale ten isty setup ako na zaciatku priznavam. Trebars ak by EUR/USD bolo 2 tak to na spote zarobim tu stratu z tej opcie.
Viem co robim a netvrdim ze to dokazy robit kazdy, nikto totiz necita co sa deje v mojej hlave. Kazdy nech si najde vlastnu strategiu ktoru vie riadit. Inak k tej rulete by som to neprirovnaval skor by som to prirovnal k tomu ked ides do kasina stavis v rulete na ciernu, zahras si kocky, poker a blackjack. Na niecom mozno prehras na niecom vyhras a v konecnom dosledku vyjdes s mensou alebo priemernou vyhrou. Samozrejme je to len obrazne povedane lebo v kasine takymto stylom mozes prehrat vsetko. Vo forexe si mozes sam riadit objem riziko a podobne.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

S tym "hedge protipoziciou" to nie je nahodou tak, ze v skutocnosti vtedy zakonzervujes stratu (nezvysi ani neznizi sa ti pri akomkolvek vyvoji trhu), lenze aj tak ju v urcitom momente o par dni/tyzdnov budes musiet realizovat a minimalne jeden z dvoch otvorenych obchodov zavriet?

Pri EURUSD neplatis overnight poplatky (bez ohladu na to ci si short alebo long)?
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Zavriem obe naraz. Platim poplatky za overnight. Nic specialne to nie je, ovsem SELL AUD/NZD uz ma trochu vacsi zapornejsi poplatok. Pri EURUSD to je joke. 10pips za polroka.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Cize ak sa ti nejaka pozicia dostane do minusu a "hedzujes" ju protipoziciou s rovnakou vahou ale opacnym smerom a potom po case obe pozicie naraz zavries, tak nechapem zmysel toho. Predsa si hned mohol v strate uzavriet prvu poziciu a druhu ani neotvarat a vysledok by bol ten isty. Akurat by si usetril este par drobnych za overnight poplatky a poplatok za spread pri otvoreni "hedzovacej" pozicie.

Tie overnight poplatky mas fakt dobre ... u XTB to bolo 10 pips tak za 10 dni pri EUR/USD. Ak hovorime o pipsoch na 4 desatinne miesta.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa Biosko »

Nemusia byt objemy rovnake napr. nie je to plain and simple, neda sa to zhrnut do par viet ako sa snazis. Moze sa nieco otvorit na korelacnom pare ale tiez nemusia byt objemy rovnake. Vsetko zalezi na roznych faktorov. Napr volatilite atd.

Ano swapy su celkom v pohode. Napokon nie je problem sa aj dohodnut na bezswapovom accounte.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak nie su objemy rovnake, tak aj tak sa predsa rozhodujes na ktoru stranu chces byt viac vsadeny.

Dam priklad. Otvoris trebars EUR/USD short 1 lot. EURUSD ale rastie a tebe to urobi stratu. Tvojmu shortu uz veris menej tak kupis 0,8 lotu EURUSD long. Po case sa spot dostane medzi tvoje otvorene obchody a oba obchody naraz zavries. Cize inkasujes malu stratu.

Toto iste by sa dalo urobit keby si nekupoval EUR/USD short 1 lot ale 10 obchodov po 0,1 lotu. A pri zlom vyvoji nerobil "hedzovanie" v protismere, ale uzavrel 0,8 lotu a nechal plynut len 0,2 lotu.

Usetril by si spread. A vysledok by bol rovnaky.
matesrv
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 03 09, 2012 9:50 pm

Re: EUR USD

Príspevok od používateľa matesrv »

Vie niekto co sposobilo dnesny rast eura?
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"