Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Ak by ste sa v lete 2021 mali rozhodnúť pre jedinú investíciu do crypta, ktoré z týchto by to bolo?:

1. jedine BTC !
25
46%
2. ETH (Ethereum )
15
28%
3. BCH (BTC cash )
0
Žiadne hlasovania
4. LTC (Litecoin )
0
Žiadne hlasovania
5. XRP (Ripple)
2
4%
6. ADA (Cardano )
8
15%
7. BNB (Binance )
1
2%
8. Solana
3
6%
9. Stellar
0
Žiadne hlasovania
10.Tezos
0
Žiadne hlasovania
11.Polkadot
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 54

Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Roz »

Ide o to, že na Binance mám založený účet a cez jeho API sa obchoduje pomocou robotov. Ja vlastne nerobím nič, len vložím peniaze, roboti nakupujú, príp. predávajú a za mesiac mi príde vyúčtovanie, ak je tam zisk, jemu dám nejaký podiel a zvyšok je môj, ktorý si buď vyberiem vo forme EUR alebo 'zainvestujem' znovu. Takto to funguje. Ostatné si ja ako SZČO - teda čo sa týka (prípadných) daňových povinností, riadim sám a preto ma zaujíma, či tento spôsob zarábania spĺňa atribúty potrebné na založenie viazanej živnosti a povinnosti platiť dane. On mi tvrdí, že nie, na to sa ale nechcem spoliehať, ja to potrebujem vedieť na 100%, aby som si splnil všetky povinnosti. Kopa ľudí na to kašle, ale ja chcem mať v týmto veciach poriadok. Článkov som si prečítal viac, ale nenašiel som ani jeden, ktorý by písal o možnostiach, ktoré môžu nastať, aby som nemusel tieto príjmy zdaniť. Proste mi príde platba, ja si môžem akurát odrátať náklady a ostatné musím zdaniť. A to ešte neriešim, akým spôsobom ten príjem vydokladovať.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa SomPanko »

A ma ten znamy aj nejaky zaujimavy track record, ze ako dlho uz takto obchoduje a ako sa mu dari? Nech to nahodou neskonci tak, ze par mesiacov to bude v pluse, on si pekne vezme svoj podiel a ked pride nejaky vacsi prepad, tak ty skoncis s uctom na nule a on so svojim uz aj tak istym ziskom.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Roz »

Zisk sa účtuje každý mesiac (ak je), takže na konci mesiaca sa zisk rozdelí a každý nech si s ním robí čo chce. Pokiaľ viem, zisk tam stále je. Ale to je detail, mám určitý obnos, ktorý si môžem dovoliť aj na takéto špekulatívne zárobky, ja len potrebujem mať v tom jasno, čo sa týka daní a odvodov.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Roz napísal: Ne 22 08, 2021 2:46 pm Zisk sa účtuje každý mesiac (ak je), takže na konci mesiaca sa zisk rozdelí a každý nech si s ním robí čo chce. Pokiaľ viem, zisk tam stále je. Ale to je detail, mám určitý obnos, ktorý si môžem dovoliť aj na takéto špekulatívne zárobky, ja len potrebujem mať v tom jasno, čo sa týka daní a odvodov.
https://fontech.startitup.sk/s-vyskou-d ... j-peticia/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Roz napísal: Ne 22 08, 2021 1:12 pm Ide o to, že na Binance mám založený účet a cez jeho API sa obchoduje pomocou robotov. Ja vlastne nerobím nič, len vložím peniaze, roboti nakupujú, príp. predávajú a za mesiac mi príde vyúčtovanie, ak je tam zisk, jemu dám nejaký podiel a zvyšok je môj, ktorý si buď vyberiem vo forme EUR alebo 'zainvestujem' znovu. Takto to funguje. Ostatné si ja ako SZČO - teda čo sa týka (prípadných) daňových povinností, riadim sám a preto ma zaujíma, či tento spôsob zarábania spĺňa atribúty potrebné na založenie viazanej živnosti a povinnosti platiť dane. On mi tvrdí, že nie, na to sa ale nechcem spoliehať, ja to potrebujem vedieť na 100%, aby som si splnil všetky povinnosti. Kopa ľudí na to kašle, ale ja chcem mať v týmto veciach poriadok. Článkov som si prečítal viac, ale nenašiel som ani jeden, ktorý by písal o možnostiach, ktoré môžu nastať, aby som nemusel tieto príjmy zdaniť. Proste mi príde platba, ja si môžem akurát odrátať náklady a ostatné musím zdaniť. A to ešte neriešim, akým spôsobom ten príjem vydokladovať.
tu je ďalšie čítanie: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... na-zivnost

Môj názor: tie viazané živnosti sú na zmenárenskú činnosť a služby peňaženky. Obchodovanie na vlastný účet ako predmet podnikania je možné len na sro. Ináč by to mohli brať ako neoprávnené podnikanie, čo je samo o sebe trestný čin + neuznali by ani zdanenie, ani náklady, nič.

Treba si uvedomiť že príjmy z obchodovania cryptomien sú jasne definované ako ostatné príjmy, nie ako príjmy z podnikania.

Myslím že je zbytočne to rozoberať, lebo samotný zámer, že to kamarát chce robiť na tvojom účte a dostať výplatu každý mesiac je neudržatelný, prakticky nereálny. Aj preto sa ťa pýtajú na track record = či si videl históriu takého obchodovania...nestačí, že mu niečo funguje pár mesiacov. Skrachujete skôr ako sa vám ozve Finančná správa. Nie dane budete riešiť, ale neudržateľnosť systému.

Ani keby si to urobil naopak: dal mu istú sumu a tú nech obchoduje na JEHO účte a zo ziskom sa podelíte, že ťa on vyplatí napr. po uplynutí 1 kalendárneho roka, ani tak to neuhrajete...neskoč na to.

Ak chceš zarobiť na crypto a neplatiť dane, tak jediná možnosť je nákup fondu ( cenného papiera ) a držanie pozície min. 1 rok. Taký výnos je oslobodený od zdanenia a odvodov. Tieto veci máme prebraté a preverené, ale sú aktuálne len pre ľudí, ktorí chcú profitovať na raste ceny ako investície. Platí to iba pre fyzickú osobu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Jeho kamarat (fo) si chce optimalizovat evidentne dane cez neho ako PO/szco a neplatit zdravotne odvody ak uspeju... "Ak uspeju".
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ma vyznam v takom danovom pekle vobec nieco obchodovat? :)
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa andre »

CP mas po 1 roku oslobodene od dane, taku vyhodu bez obmedzeni nemas hocikde vo svete.

Ked chces ist do krypta vies to cez ETP napr. tieto https://21shares.com/de/product
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Roz »

JUGGLER napísal: Po 23 08, 2021 1:00 am tu je ďalšie čítanie: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... na-zivnost

Môj názor: tie viazané živnosti sú na zmenárenskú činnosť a služby peňaženky. Obchodovanie na vlastný účet ako predmet podnikania je možné len na sro. Ináč by to mohli brať ako neoprávnené podnikanie, čo je samo o sebe trestný čin + neuznali by ani zdanenie, ani náklady, nič.

Treba si uvedomiť že príjmy z obchodovania cryptomien sú jasne definované ako ostatné príjmy, nie ako príjmy z podnikania.
Ano, dobrý postreh, ja vlastne ani neviem ja ako SZČO by som ten príjem mal vydokladovať a ten článok ma ešte viac zneistil či do toho vôbec ísť.

OK teda, prečítal som si všetky príspevky, mal by som na čo odpovedať, ale zhrniem to len do jedného bodu: zostanem radšej len pri ETF :D
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Ten pocit ked si vcera povies, ked prekroci moje konto x,000 (chybalo 300€) tak 1000 € vytiahnem do bezpecia, a bud pockam na drop a kupim znova, alebo si to uz vytiahnem natrvalo. Samozrejme konto tam vcera prislo, pozrel som grafy, prerazeny resist a drobny pullback.. tak som od tejto idey upustil ze este pockam. Drb 17-25% flash-crash :D akoze srsly... zeby zase raz stoploss hunt na pakovane ucty?

edit: taktiež toto https://www.forbes.com/sites/roberthart ... bb03627166

a blahozelam tym co kupili SOL pred rokom :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa andre »

Dante: myslis, ze by malo zmysel nastavit tam SL? Teda ci pri takejto korekcii je na trhu nejaka likvidita.. Alebo by to preletelo a predalo az niekde pri dne?
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

andre napísal: St 08 09, 2021 10:22 am Dante: myslis, ze by malo zmysel nastavit tam SL? Teda ci pri takejto korekcii je na trhu nejaka likvidita.. Alebo by to preletelo a predalo az niekde pri dne?
Nerozumiem co sa pytas, pri takom flash crashi ti SL moc nepomoze ked to prefrci a vypne ta to podstatne hlbsie ako mas zadany SL. Zaklad je nebyt na cryptoburze na páku a drzat to ako investiciu, a ak to chces day tradovat tak aspon 4 Otcenase a 2 poldeci tatranskeho 82%. :D

Vcera podla nejakeho webu co sleduje btc likviditu pakovani traderi tym flashcrashom prisli o 1,1 miliardy USD - dostali stopout/margin call.
V pondelok - ked bol v USA sviatok do BTC prileteli 3 miliardy USD z roznych burz, tak to niekto pekne stlacil. Zakryli to pod El Salvadore + teraz Panamu.
Obrázok


Mimo to coinbase "blokoval" buy ked to bolo na dne cez crash a sell ked to bolo na peaku pred samotnym crashom. Pisali o tom aj cryptomagaziny. Vela ludom pisalo ze objednavka presla ale v histori ju nevideli ani peniaze im nestrhlo.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Litecoin dnes +30% po správe, že Walmart zavádza možnosť platby Litecoinom. Pozdejšie sa ukázalo, že správa je falošná.
Vyzeralo to ako LTC jump, no bol to len ,,pump and dump,,
Prílohy
LTC wallmart jump.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Rokosák »

Niekto na tej falošnej správe zarobil a iní prerobili.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Roz »

A čo hovoríte na Fumbi? https://fumbi.network/sk/pomoc/general-questions

Uvažujem vložiť napr. 1000, nechať nech si to žije vlastným životom a po 2 rokoch pozrieť čo z toho vzniklo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Máte niekto Cardano?

Držím pozíciu za cca 5000 vo forme fondu a poviem otvorene : lezie mi na nervy
Bolo veľa optimizmu okolo Cardana, ale minul celý nedávny rast cryptomien a ide do boku.

Máte nejaký názor, nejaké info?

P.S. Poslednú dobu čítam, že Shiba Inu je hitom. Nielenže je lacná, ale vdaka tomu, že spája v sebe viacero technologických a užitočných výhod.
Len pre mňa Shiba Inu neexistuje vo forme fondu, ani nie je zaradená v nijakom inom cryptofonde. Takže ked nie je na burze, tak nič.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

shiba, doge, ved su to meme shitcoiny vytvorene for fun, nemaju ziadny max suply, mozu sa "tlacit" donekonecna ako dolar, takze cena vo vysledku je jasna :D
doge uz nefrci, aktualne je v kurze shiba, kym sa neobjavi nova varianta zvieracieho "cute" coinu a nakoniec skocia vsetky v prepadlisti dejin, ked sa big daddy rozhodne vystrelit na mesiac

doge,ADA maju svoje blow-of-top tento rok asi za sebou, shiba pravdepodobne tiez...
doge.png
ada.png
shiba.png
Inak ma celkom prekvapuje, ze taky stary skuseny pes to radsej neskusa s BTC...
Naposledy upravil/-a Adammd v Št 04 11, 2021 3:16 pm, upravené celkom 1 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Substance242 »

Osobne ADA tiež už nemám, v krypto to u mňa lieta hore dole podľa toho čo práve povie Cryptos'R'Us kanál, kam vietor tam plášť, nechcem vidieť ako budem rátať dane z tých pár stoviek €. :-) Napríklad v tejto chvíli mám po kúsku z LRC, VET, AVAX, SDN (na crypto com platforme, začalo to tým že som videl ich reklamu v F1 prenosoch, tak reku pozriem).
(plus netreba sa priznávať ku všetkému, ale možno mám aj kúsok BTC odložený bezpečne na hardwarovom Trezore, ale to nie je na zábavu ale na dôchodok)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

FED oznámil tapering. Jak reagovaly trhy a co to znamená pro Bitcoin?

https://www.kryptonovinky.cz/fed-oznami ... d=14123944
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal: Št 04 11, 2021 3:10 pm Inak ma celkom prekvapuje, ze taky stary skuseny pes to radsej neskusa s BTC...
Nemôžem longovať BTC, lebo neverím, že celá kryptománia nie je CENOVÁ bublina. BTC sa adoptoval globálne, ale ked ho nedokážu ,,modernizovať,, tak nevidím dôvod aby ho prijali krajiny s tvrdou a spoľahlivou menou. Neverím, že crypto vytvorí dlhodobo udržateľný finančný systém, ktorý bude tolerovaný a existovať len tak...

Druhá vec je, že celý ten mechanizmus rastu ceny je špekulatívny a divím sa, že svet dokáže mať v cryptomenách 2,5 triliardy s vedomím, že ,,musia,, ďalej rásť na cene. Nikdy v živote som nevidel ,,easy money,, pre širokú verejnosť založenú len na princípe ,,daj do toho pár stoviek a staneš sa milionár,,. Všetky ponzi čo som videl skončili ako ,,easy come, easy go,,


P.S. myslel som, či niekto nemá nejaké info ohľadom cardana...trochu z hladiska technologie, využitia, budúcnosti...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja poznam tvoj postoj ku kryptu, smeroval som to k tomu, ze sa skor priklanas k altcoinom a tie obchodujes. Pricom to vsetko stoji a pada na (aj buducnosti) BTC. Ako sa stale zvysuje adopcia, regulacie, ze nejdes long cez nejake ETF,/ETN s par desiatkami tisic, kde nemusis ani dane po roku platit. A ako vidiet , easy money to nie su, ked mnohi stari vlci v tom tie peniaze nemaju. A zo stovky uz v BTC milion nespravis, to uz je davno prec.

Na to sa spoliehaju v meme coins? Pump&dump, ale kto tam ma okrem prapovodcov tazke miliony? Su tam peniaze "redditor plebsu", ktori sa hraju s "lunch money" a spoliehaju sa na 1000% rast, pricom vacsina skonci ako bagholders. Kto lucidny by tam dal 100 000€? Minimum, gambling.

Ale do BTC sa neboja dat institucie stamilony, to podla mna je velky rozdiel a preto to za ponzi nepovazujem.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nemam nic proti kryptomenam, ci systemu blockchainu, maju svoj vyznam vo svete, svoju myslienku. Ale nikdy ich nebudem trejdovat ani hodlovat, pretoze obsahuju taky stupen rizika ktory nie som ochotny podstupit.
Clovek ktory kupil Btc ked stal par šupiek a nasledne na tom zarobil velke prachy, ten si moze dovolit spekulovat, preco nie. Ale clovek ktory ktory do krypta teraz vklada svoje zivotne uspory ten by mal byt podstatne opatrnejsi.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: Št 04 11, 2021 7:14 pm Clovek ktory kupil Btc ked stal par šupiek a nasledne na tom zarobil velke prachy, ten si moze dovolit spekulovat, preco nie. Ale clovek ktory ktory do krypta teraz vklada svoje zivotne uspory ten by mal byt podstatne opatrnejsi.
Tento isty pocit mam o akciach, v poslednom case..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 - samozrejme suhlasim ale stale je to pri crypto vyrazne vacsie riziko
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Št 04 11, 2021 7:38 pm iceberg8 - samozrejme suhlasim ale stale je to pri crypto vyrazne vacsie riziko
no to ano, nepomerne, u akciach -90% za 24hodin je tak 1 k 1000 akcii a z toho este 1 den k 5 rokom? :) Jednu taku akciu som chytil, ale mojou chybou a to bola SPRT/GREE (merge), ale u krypto to je snad 1 k desiatkam, ze by sa mi nieco podobne stalo. A vlastne aj stalo, Siacoin.. Aj ked tam to bolo asi len -50% a to len preto, ze BTC isiel +1000% ak nie viac (skor 20-30X). To bol moj prvy a posledny obchod na krypte.. Az do vcera, loopring , zatial -30% :)
wen lambo, prispievam na benzin do lamba inym ludom.
Odoslané z počítača
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa nesta »

Nic v zlom, ale ked niekto nakupuje kadejake shitcoiny ako pises vyssie, tak si tak trochu koleduje o problem. Ked niekto v sucasnom stave kryptotrhu kupi BTC vs. nieco ako Shiba Inu, tak ide o diametralne odlisne "kryptoinvesticie". Snazit sa vyfiltrovat na sucasnom kryptotrhu "vitazov" spomedzi altcoinov je podla mna ruleta, moj nazor je - radsej ist cestou hlavnych reprezentantov kryptotrhu ako takeho(BTC, ETH + mozno par dalsich) a tam si myslim, su rizika neporovnatelne mensie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

Dobre si to napisal, kazdy sa snazi najst svaty gral v krypto a trafit nulu na rulete, pricom ho maju rovno pod nosom. Neviem aku konfirmaciu clovek potrebuje? Mozno schalenie americkeho spotoveho BTC ETF? Alebo nejakej vacsej krajiny po vzore El Salvadoru?

Trumpeta1978 napísal: Št 04 11, 2021 7:14 pm Clovek ktory kupil Btc ked stal par šupiek a nasledne na tom zarobil velke prachy, ten si moze dovolit spekulovat, preco nie. Ale clovek ktory ktory do krypta teraz vklada svoje zivotne uspory ten by mal byt podstatne opatrnejsi.
Co je to par supiek? Kedy to malo byt? Pamatas sa na debaty tu vo vlakne alebo podobnych na fore Bitcoin ฿, staci ist do roku 2019, dokonca 2020, ked bol skoro permanente pod 10k USD. Vzdy sa pisalo, ze uz je riziko kupovat, vlozit tam vacsie peniaze. To iste sa tvrdilo, ked bol za 1000,100 aj 10USD. A bude sa to opat tvrdit pri 100k, 1mil? Mozno.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Muti »

Nic nemoze trvat vecne. A nic nemoze rast do nekonecna. Staci ked sa Tesla rozhodne ziskat realne "fiat" peniaze na nejake svoje nove investicie (hoci aj na stavbu novej fabriky) preda tak mozno 50% vsetkych bitcoinov ktore vlatnia (vraj ich maju tak za 2.5 miliardy) a potom sa uvidi ten rast..... Ale ten isto nebude smerom hore.... Ako uz niekto spominal v prispevkoch nadomnou. Beriem to ako technologiu (blockchain a stym spojene veci a technologie, ktore svet obohatia), ale ako investicia to je samovrazda. V realnom zivote by si asi nedal za hocijaku vec (a ta na rozdiel aspon bitcoinu aj realne existuje a ma minimalne hodnotu svojich vyrobnych nakladov) pred 2 rokmi 10 € a teraz napr. 1000 €? Len preto, ze by si dufal, ze za dalsie 2 roky za nu niekto da 10 000? To je bublina ako vysita. To je rok 2008 a americke hypoteky. Aj tam ludia kupovali 3-4 domy ako investiciu s tym, ze za rok-dva predaju o 50-100% drahsie. A ono to fungovalo. Fungovalo to dokonca niekolko desiatky rokov. A vela ludi natom zarobilo. Ale 2008 kto mal 4 domy za vtedajsie ceny, tak skoncil. A to iste sa stane Bitcoinistom. Vela ludia na tom zarobilo, zaraba a este zarobi. Ale raz pride koniec (nikto nevie kedy) a ludia, ktori tam v tom momente budu mat prachy, tak zaplacu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

Tesla vlastni okolo 40k BTC. Iba na Binance sa tyzdenne zobchoduje 350k btc. Mozno prechodne zo psychologickeho hladiska by bol pokles, ale v makro pohlade by tom bolo take zmurknutie, bitcoin nestoji na Muskovi.

A BTC uz neda 100x za 2 roky, to mozno spravia random shitcoiny, tam je investovnie samovrazda.
Priklad s hypotekami, kto si dovolil drzat v krize, teraz je so 4 domami vysmiaty. To iste plati aj o BTC, kto nepredaval pri 80% korekciach, je v sucasnosti v tazkom profite.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Adammd
Co je to par supiek? Kedy to malo byt? Pamatas sa na debaty tu vo vlakne alebo podobnych na fore Bitcoin ฿, staci ist do roku 2019, dokonca 2020, ked bol skoro permanente pod 10k USD. Vzdy sa pisalo, ze uz je riziko kupovat, vlozit tam vacsie peniaze. To iste sa tvrdilo, ked bol za 1000,100 aj 10USD. A bude sa to opat tvrdit pri 100k, 1mil? Mozno.
[/quote]

v roku 2016 som nakupil cet Btc automat svoje prve Btc, dokopy asi za 200€,mozno trochu viac. Aka bola vtedy cena si napamatam, nebral som to ako investiciu, chcel som iba vyskusat novu technologiu a minul som to vsetko na normalne platby cez net.
Netvrdim ze na kryptomenach sa neda zarobit-urcite dá, ale je v tom take vysoke riziko volatility ktore nechcem akceptovat. Vládam sa nezavisle krypto nepaci, preto budu do buducna robit vsetko mozne proti nemu. Naviac pri krypte nefunguje danove testove obdobie 12mesiacov ako u akcii a to je pre mna osobne silny argument proti. Z myslienkoveho ideoveho hladiska sa mi zda zaujimave Monero, pretoze je anonymne a paprče vlád maju trochu problem s jeho kontrolou.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

teraz si spominam, ze neskor som mal v Btc aj o dost vyssie sumy. Ale potom sa mi stala taka vec, mal som to v online penazenke. Jedneho dna som sa prihlasil a nebolo tam nic. Pritom tam Btc mali byt. Tak som z toho bol prekvapeny a frustrovany, myslel som ze nejaki hackery vykradli ucet, alebo fraud prevadzkovatela.Nešlo o drobné.Ale o dva dni, tam zrazu tie Btc boli. Tak som vsetko vybral a vratil na €-na taketo hry nemam nervy. Dokazem rozchodit ked Biotech skuma roky nejaku latku a nakoniec zrusi cely projekt pretoze je nefunkcny a cena padne ako kabela, ale taketo veci co sa deju v krypte to nie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader napísal: Pi 05 11, 2021 8:58 am To je presne to, co spominam vyssie. Mat BTC v "nejakej online penazenke" je blbost daneho cloveka. Nema to spolocne nic s kryptom, blockchainom a BTC. Ja tiez riskujem, ze mam cast prostriedkov ulozenych u tretich stran a nie v mojej penazenke. Ako sa hovori "not your keys, not your crypto".
ja to beriem ze to bola chyba ta online penazenka. Ale problemy mohli rovnako vzniknut aj priamo na burze, v minulosti byvali tam casto fraudy. Mozes povedat na to, ze dnes uz je to viacej regulovane co je asi pravda. Tiez sa da argumentovat ze kto vela neriskuje nemoze vela ziskat a ja suhlasim. Moj ciel investicii to ale nie je.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa nesta »

Cital som tu nejeden prispevok o problemoch s brokermi(napr. IB), takze by som to nestaval ako nieco, co je vyhradne domenou krypto. Krypto je mlady, nesformovany velmi dynamicky sektor, co so sebou nesie iste minusy no rozhodne aj plusy. Vdaka tejto dynamike a chybajucej pre-regulovanosti ma velku volnost, co vedie k ohromnemu tempu inovacii ale aj scamov.

Je samozrejme na kazdeho uvazeni, ci z jeho pohladu to je v dlhodobom vyhlade perspektivny sektor alebo nie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

Trumpeta1978 napísal: Pi 05 11, 2021 7:57 am v roku 2016 som nakupil cet Btc automat svoje prve Btc, dokopy asi za 200€,mozno trochu viac. Aka bola vtedy cena si napamatam, nebral som to ako investiciu, chcel som iba vyskusat novu technologiu a minul som to vsetko na normalne platby cez net.
Netvrdim ze na kryptomenach sa neda zarobit-urcite dá, ale je v tom take vysoke riziko volatility ktore nechcem akceptovat. Vládam sa nezavisle krypto nepaci, preto budu do buducna robit vsetko mozne proti nemu. Naviac pri krypte nefunguje danove testove obdobie 12mesiacov ako u akcii a to je pre mna osobne silny argument proti. Z myslienkoveho ideoveho hladiska sa mi zda zaujimave Monero, pretoze je anonymne a paprče vlád maju trochu problem s jeho kontrolou.

To muselo byt nieco medzi 400-800$. Moje prve nakupy boli az v r. 09/2017 , pri cene okolo 7000GBP( i ked koketoval som s BTC uz v r. 2013 ...Mt.Gox, niekde budu mat v databaze moju kopiu pasu :-D ), potom nizsie okolo 5000, ale vsetko to bolo take chaoticke, nakoniec zisk predal, potom som nemal uz co stratit a zacal s cistym stitom. Vlozil cast zisku do BCH, to nebola asi idealna volba z dnesneho pohladu, ROI je "iba" 160%, 94% p.a.( hlavne nakupy boli v r 2019)...miesto toho mal ist do ETH...
Lepsie rozhodnutie som urobil v 01/2019, nakupit BTC ked boli jatky, blood in the street...potom DCA...stale si vnutorne hovoril, nekupujem na TOPu?

K daniam, u slovenskych rezidentov ETF je cesta. Mozno uz buduci tyzden...
Do 17.11. sa SEC musi definitivne rozhodnut ci povoli prve US spotove BTC ETF , VanEck Bitcoin Trust ETF.
Ale prepokladam, ze sa tak nestane, nechaju najprv nejaky cas na testovanie, ako sa bude vodit BTC futures ETF...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No mne co by sa nepacilo je poplatok za prevod. Dnes je udajne cca 3.5usd, ale polovicu roka to bolo nad 10usd, a tretinu roka aj nad 20usd, extremy az nad 50usd
https://bitinfocharts.com/comparison/bi ... es.html#3y
cize aj keby chcem nieco zaplatit z vlastnej penazenky, tak 10-20usd za transakciu je dost.. ak sa jedna o drobny prevod do par stoviek..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ono v tej dobe povedzme 2015-16 bolo aj pomerne malo informacii o kryptomenach/oproti dnesku/, tak sa na to treba pozerat aj z tohto pohladu

iceberg8

myslim ze to bolo odstupnovane ako rychlo si chcel prevod vykonat. Tie ihned boli drahe a tie najpomalsie pomerne lacne neviem ako je tomu teraz.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

iceberg8 napísal: Pi 05 11, 2021 10:14 am No mne co by sa nepacilo je poplatok za prevod. Dnes je udajne cca 3.5usd, ale polovicu roka to bolo nad 10usd, a tretinu roka aj nad 20usd, extremy az nad 50usd
https://bitinfocharts.com/comparison/bi ... es.html#3y
cize aj keby chcem nieco zaplatit z vlastnej penazenky, tak 10-20usd za transakciu je dost.. ak sa jedna o drobny prevod do par stoviek..

Vcera som si posielal uroky z Nexo na Binance a network fee nauctovali 0,32USD. Dnes je okolo 0,8USD a to tam ma Nexo rezervu. Ak by som chcel poslat btc teraz z trezoru, kde si mozem nastavit poplatok sam, stacilo by zadat 4 sat/byte, co je cca 0,00000880 BTC(cca 220 bytes na transakciu premerne)...0,54USD, a platba prejde v dasom bloku.
Naposledy upravil/-a Adammd v Pi 05 11, 2021 11:03 am, upravené celkom 1 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Aha, tak to je super, dobre vediet, dik za update.
Odoslané z počítača
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

Inak ak chces prehladne vediet, cca aky poplatok zvolit, dobra stranka je
https://mempool.space/

Podla toho dokazes odhadnut, pri akom aktualnom poplatku ti transakciu zaradia do bloku. Ked sa clovek neponahla, kludne moze nastavit 2sat/byte, ked som robil poriadky s adresami, kde mal omrvinky, daval som 1sat, do par hodin bolo hotovo.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Damien
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 17 04, 2014 11:00 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Damien »

Nevenuje sa, alebo neskúšal niekto nakupovať tie spomenuté NFT ?
Neviem, či niečo robím zle, alebo to je tak normálne, ale skúšam nakúpiť niečo na Opensea, vytvoril som peňaženku Metamask..
už len pri nákupe ETH za 100€ bol poplatok 13€, ale keď chcem platiť na Opensea za NFT obrázok za cenu 22€, poplatok za prevod ETH je tam okolo 120€ :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"