Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Ak by ste sa v lete 2021 mali rozhodnúť pre jedinú investíciu do crypta, ktoré z týchto by to bolo?:

1. jedine BTC !
25
46%
2. ETH (Ethereum )
15
28%
3. BCH (BTC cash )
0
Žiadne hlasovania
4. LTC (Litecoin )
0
Žiadne hlasovania
5. XRP (Ripple)
2
4%
6. ADA (Cardano )
8
15%
7. BNB (Binance )
1
2%
8. Solana
3
6%
9. Stellar
0
Žiadne hlasovania
10.Tezos
0
Žiadne hlasovania
11.Polkadot
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 54

jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: Airmike, kedysi si tu dal zoznam nejakých 3-4 knižiek, ktoré by si doporučoval a neviem ho už nájsť. Prišiel čas, keď ma začína zaujímať mechanizmus fungovania burzy a tych rôznych kontraktov, derivatov, setlementov atď.
Jogo, chces uspory "diverzifikovat" aj do BTC?? Ci ta to zaujima skor ako nastroj na spekulativne obchody?
Obycajne si spominal ETF a akcie z USA, World a podobne. Dal si nejake percento dochodkoveho fondu v nejakej forme do zlata?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Jogo, chces uspory "diverzifikovat" aj do BTC?? Ci ta to zaujima skor ako nastroj na spekulativne obchody?
Obycajne si spominal ETF a akcie z USA, World a podobne. Dal si nejake percento dochodkoveho fondu v nejakej forme do zlata?
Chcem pochopiť, ako funguje burza ako taká, lebo všetky knihy sa zaoberajú technickou a fundamentálnou analýzou a nikto nepopisuje mechanizmus fungovania burzy. A bitcoinové burzy nemajú reguláciu, tak to tam snáď najľahšie pochopím.
Nie, zlato nenakupujem ani fyzické ani papierové.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

jogo

pri studovani bitcoinu skor alebo neskor narazis na jeden problem. ten problem je, ze je skoro pravidlom, ze tvorcovia burz su z uplne ineho prostredia a sami nevedia, ako burzy funguju. vacsina cryptoburz je robena metodou pokus - omyl. preto su tak spackane. tazko sa tomu veri, ale je to tak. a vdaka tomu, ze je to prostredie neregulovane, tak takyto amatersky pristup kazdy toleruje. aj tak sa v bitcoine ziadne velka institucionalne peniaze netocia. a drobni investori nemaju paku ako zatlacit na kvalitu.
je to v podstate taky smiesny biznis . kazdy kvalifikovany trader v nom chce byt, lebo je v takomto prostredi velmi jednoduche zarobit, ale na druhu stranu si uvedomuje, ze koli neprofesionalnemu prevedeniu a absencii regulatora moze prist uplne o vsetko.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

cryptotrader:

FIX bol vytvoreny ako protokol pre financny svet
Websocket pre nieco ine

to je proste fakt. je mi uplne jasne ze nie som expert na IT architekturu, ale tiez mi je uplne jasne, ze ak niekto vytvara burzove prostredie, tak nebude pouzivat protokol, ktory pren nebol vytvoreny, ale pouzije industry standard. drviva vacsina burz bola vytvorena ludmi, ktori s fixom ani burzovym prostredim nemali predosle skusenosti. a preto to prostredie vyzera tak ako vyzera.

argument, ze cielili na retail je uplne irelevantny, pretoze retail nie su ITaci ktori si kodia svoje boty a o burze vedia houby.
to aky komunikacny protokol pouziva burza je zasadna vec, aj ked nieje jedina. o enginoch burz nehovorim len preto, ze mi o tom neprislucha hovorit. o implementacii API ano, pretoze po implementacii desiatok burz su mi jasne niektore rozdiely.

ja samozrejme chapem, ze nie kazdy startup si dokaze od investorov vybrat 140M ako to urobil coinbase a vytvorit stabilny marketplace. tiez ale musis pochopit, ze ked sa par nadsencov do bitcoinu rozhodne urobit si po vyucovani burzu, tak by si mali k sebe pribrat niekoho, kto tomu aspon trosicku rozumie, a niekedy v zivote pouzival seriozne riesenia od firiem ktore maju desiatky rokov skusenosti.

to ze sa tebe nieco paci alebo nepaci tiez chapem. z tvojho pohladu fanusika technologii, je pochopitelne, ze budes podporovat to co ti vyhovuje. ale pre firmy ktore beru obchodovanie ako biznis su taketo ideologiske nahlady uplne irelevantne. niesme tu od toho aby sme riesili nazory . ide o to ako sa tvoje objednavky exekuju a to je jedine na com zalezi.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

ja samozrejme chapem co pises, a hovorim, ze rozumiem tvojmu pohladu. to ze REST a Websocketu v prvej faze prinesie burze retail (nazvime si to trebars IT fans) je jasne. cize si vytvoria kriticku masu ludi, ktori spociatku burzu uzivia.

znamena to, ze tato kriticka masa ludi bombarduje vnutorny engine (ktory je pomaly, a na tom sa zhodneme) requestami. drviva vacsina ide cez REST a Websocket. a ja sa pytam: je lepsie mat rovnaky limit requestov na uzivatela, ktory ma nizku pridanu hodnotu a prinasa nizsie revenue burze ? ponechat vsetky protokoly a pretazovat engine? alebo sa hned v prvom plane sustredit na klientov, ktori maju vysoku pridanu hodnotu, ponechat len FIX a predchadzat pretazeniu systemu.

ty sa na to pozeras cisto technicky, ja sa na to pozeram biznisovo.

aby som to napisal polopate: pre ludi ktori mozno do detailu nerozumeju o com sa tu bavime

ak mam pomaly engine a viem ze je pomaly, je lepsie mat :
100 000 klientov, ktori mi prinesu revenue 10 USD na klienta alebo
100 klientov, ktori mi prinesu revenue 10 000 USD na klienta

vysledok s prikladu je ze obidva revenue streamy su totozne, ale prvy 1000 x viac pretazuje engine.
klasicka dilema B2B vs B2C , ale v tomto pripade diskvalifikujuca B2B s pohladu narocnosti na obsluhu.

takze ste raz opakujem, viem presne co myslis tym, ze implementacia pre API API API userov na FIX je draha. a je to dobre ze je draha. pretoze tito users neprinasaju burze v pokrocilej faze skoro ziadnu pridanu hodnotu, a biznis je neskalovatelny. v principe developeri burzy nemaju sancu prerobit vnutorny engine tak aby bol schopny absorbovat napor.

vysledok bude, ze pri sucasnej situacii sa burzy zmenia na decke ihriska, namiesto toho aby skalovali a profesionalizovali sa. klienti s vysokou pridanou hodnotou odchadzaju. pozerat sa na hlasky system overloaded nie je len mentalny pain, ide hlavne o to , ze ak manazujes milionove portfolia a kazda takato situacia ta moze stat stovky tisic dolarov. tak sa na to rovno vykasles.

myslim, ze som napisal dost aby to ludia pochopili. bez ohladu na to, kto to cita.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Bitmex už hlášku "system overloaded" opravil. Zmenil ju na niečo na štýl že "tvoja objednávka sa nezmestí do radu" :D

BTW burza Bybit je kópia Bitmexu takmer vo všetkom, akurat zakladaju svoj marketing natom že nikdy nedostane hlašku o preťaženosti serverov. Veľa ludí si ich pochvaluje, je tam horšia likvidita ale 1-2 mil pozície su vraj stale v pohode aj čo sa slippage týka. Neustále na burze makajú, pridali možnost nastavenia Stoplossu a Targetu priamo už pri prvej objednávke. Altcoiny sa tradujú priamo za altcoiny nie ako quanto kontrakty na bitmexe. Čo sa mne osobne nepáči lebo nechcem vlastniť žiadny shitcoin a radsej by som množil BTC. V pláne je pridanie aj stablecoinov čo by mohlo byt fajn ak chce niekto množiť priamo USD miesto BTC.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

wolf25

dik za tip. mrknem na to
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Možeš pozriet aj FTX. Nedavno spustená burza vytvorená spoločnostou Alameda research. Tvrdia že robia 30% celkového volume na crypto trhu. V bitmex leaderboarde majú už 2 účty. Na 4. mieste so ziskom 5 200btc a na 10. mieste so ziskom 1700btc, tak asi vedia čo robia aj keď ta ich burza mi pride ako katastrofa. Maju aj celkom aktivny youtube kde sa bavia o marketmakingu
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Som scalper takže sa o swingové trejdy nezaujimam, videli sme však 30% pumpu za jeden den preto som si ju zanalyzoval a aj publikoval. 26.10 som posielal longterm štrukturu a 28.10 som nakreslil aj subštrukturu. Štuktura dokončena tu je vysledok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pekný príspevok. Som zvedavý, či vyjde. Je to senzitívne predovšetkým na správy..som zvedavý či TA funguje ako inde.
Ten posledný pokles som zo správ zachytil silný odpor američanov ....že crypto je bezpečnostná hrozba, že sa cez neho financuje
terorizmus, pranie špin. peňazí...

Ja myslím, že amíkom vadí, že Čína prejavila záujem...Je jasné, že ani Čína , ani Rusko nechcú byť závisle na dolári a na finančnom systéme na ktorý majú monopol amíci...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Pre mna štruktura bola dokončena na 8.7. Bola to postpump analyza na pokračovanie uptrendu. Vikendovu 5% pumpu hned aj zamietli a prelomili ja 8700 čo je pre mna znak že cela 10400k pumpa z pred dvoch tyzdnov bola len korekcia downtrendu a pravepodobne budeme pokračovať v pade pod 7300. Dnešok by mal byt zaujimavy pre dalšie smerovanie trhu ale pre býkov to nevypadá dobre. S analyzou som spokojný 31% na pohybovh trafenych takmer presne za 13 dni
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Istiach »

Bitcoin je navrhnuty ako decentralizovany system, aby nad nim nemala kontrolu centralna autorita. Cina prejavila zaujem o kryptomenu, ktora ale nieje decentralizovana, cize nic ine ako elektronicky juan, libra etc.

Ten argument ze sa cez btc peru spinave peniaze je dost odveci. Ano, peru, ale peru sa aj cez dolar, euro a ine meny. A to co sa preperie cez btc je minimum + na rozdiel od cashu, btc je vystopovatelny lahsie ako bankovky.

Ziadna vlada v dnesnom svete nema zaujem mat menu ktora ma nasledujuce vlastnosti: Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín alebo vlád, nevedel menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zhabať Bitcoin účty, kontrolovať tok peňazí alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje nijaký centrálny bod, ani nikto, kto by vedel o sieti rozhodovať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wolf25 napísal:Pre mna štruktura bola dokončena na 8.7. Bola to postpump analyza na pokračovanie uptrendu. Vikendovu 5% pumpu hned aj zamietli a prelomili ja 8700 čo je pre mna znak že cela 10400k pumpa z pred dvoch tyzdnov bola len korekcia downtrendu a pravepodobne budeme pokračovať v pade pod 7300.

Výborne Wolf25 :)

Ten pád k 7300 bol dobrý tip. Padli sme pod 7000
Prílohy
BTC.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Tu je par dalsich predikcii

Obrázok

Tu je vysledok, všetko vybavili v priebehu par hodin

Obrázok

A tu je aktualna

Obrázok

7136 -> 7300 Hotovo
7300 -> 7100 Hotovo, toto dokončili pred par hodinami. Teraz sledujem či 7.1 vydrží, už tam bol 100 bounce
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

A tu je par vstupov do scalpov

Obrázok
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Este včerajšie ETH

Long 138.85 nebol otvorenie trejdu len som pridal do otvoreneho longu a zatvoril trejd BE, 154.85 bol otvoreny short

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to ETF - fond obchodovaný na burze cez ktorý môžeš investovať do ethereum. Cena fondu nemá nič spoločné s cenou ETH. Ked napr. investuješ 10 000.. je ti jedno či kúpiš 1000 akcií ETF po 10, alebo 100 akcií po 100. Dôležité je, že ked ETH spraví +10%, tak aj fond...proste ten fond sám investuje do ETH a jeho cena pôjde podľa ETH.
Nevýhoda je, že fond má náklady, ktoré sa započítavajú do ceny ETF a účtuje si 2,5% ročne za správu fondu.
Výhoda je , že cez to môžem investovať, alebo obchodovať, pričom to kupujem ako akciu u svojho brokera...nepotrebujem forexové (cryptomenové ) platformy, ani crypto burzy. Nemusím mať nič spoločné s cryptomenou a pri tom môžem do nej investovať, alebo ju trejdiť. Špeciálna výhoda je, že pri držaní viac ako 1 rok je výnos z takého fondu oslobodený od daní a odvodov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

cryptotrader napísal:Vdaka za odpoved, ale ovela mudrejsi nie som :)


Nevadí. Ty investuješ nákupom cryptomeny a toto je možnosť investovať do fondu, ktorého cena kopíruje cenu danej kryptomeny. Je to len nový fond, ktorý sa dá kúpiť na burze kde sa obchoduje s akciami.

P.S. už dávnejšie vznikol podobný fond na Bitcoin. Tak ako má každá akcia ticker na burze..napr. Microsoft má ticker MSFT..tak má bitcoinový fond ticker GBTC: https://grayscale.co/bitcoin-trust/

Takisto sa dá bitcoin obchodovať cez futures..tie majú ticker BRR

To že pre cryptomeny vznikajú iné formy finančných nástrojov, v našom prípade ETF a futures (deriváty ), to je dobrá správa pre samotné crypto, ale aj obchodníkov. Aj ja to už sledujem a chystám sa niečo obchodovať, teda ked uvidím dobrú príležitosť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stock12
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 20 11, 2018 3:23 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa stock12 »

Moc tomu nerozumiem ,ale bitcoinovy fond /GBTC/ je obchodovany na OTC co je mimoburzovny trh,potom sa nanho asi nevztahuje oslobodenie po 1 roku lebo to sa tyka len cennych papierov prijatych na regulovanom trhu.pokial sa pletiem ,prosim o opravu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

stock12 napísal:Moc tomu nerozumiem ,ale bitcoinovy fond /GBTC/ je obchodovany na OTC co je mimoburzovny trh,potom sa nanho asi nevztahuje oslobodenie po 1 roku lebo to sa tyka len cennych papierov prijatych na regulovanom trhu.pokial sa pletiem ,prosim o opravu.


Zaujimave. Ja si teraz neplatím OTC dáta, ale mne sa normálne kótuje. Aj preto som si nevšimol, že je PINK.
Pozrel som čo vraví broker a ten píše, že sa trejduje cez tri systémy:
PINK
ArcaEdge (patrí pod NYSE )
OTCLENKCN

Je to divné, lebo súhlasím , že OTC je mimoburzový trh...ale zároveň je tento trh REGULOVANÝ.

Grayscale píše, že ide o tradičný investičný nástroj, kúpené akcie sú registrované na investora a je ,,vhodný pre daňovo zvýhodňované investičné účty (IRA,RothIRA). Akcie fondu sú verejne kótované na OTCQX pod symbolom GBTC a trh stanovuje cenu...

P.S. Neviem sa expertne vyjadriť, či je to na 100% daňovo uznatelné...

Ale myslím si, že ked niekto má u brokera portfólio akcií a etfiek a drží tam x tickerov ako SPY, QQQ, dokonca pákové etfká ako UPRO...alebo inverzné pákove SPXU ( 3 x short SPX ), alebo SVXY ( etf na volatilitu ),..no neviem si predstaviť, že by nejaký daňovák ukázal prstom na GBTC a povedal, že to sa nekotuje na regulovanom burzovom trhu.

Asi by som mu povedal, pane - dajme to na súd....lebo ked ja môžem daňovo výhodne investovať na pokles ceny akcií a ich volatilitu..takisto do komodít a forexových etf...tak je jasné, že nie je dôležité, čo je podstatou daného ETF...ale podstatné je, že cenu stanovuje trh, ktorý je regulovaný a pod dohľadom autorít.

P.S. Mne je teraz ukradnuté crypto investovanie, detailami by sa mali zaoberať tí, čo to chcú držať v portfóliu...ja si však myslím, že ako súčasť portfólia akcií a etfiek by to daňovo prešlo. Nechce sa mi teraz hľadať presnú definíciu z naších zákonov.
Na 100% viem, že to musia byť cenné papiere ( teda nie deriváty ako futures, opcie, cfd ) a teda AKCIE a ETF sú OK.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stock12
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 20 11, 2018 3:23 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa stock12 »

ok,dakujem za upresnenie,lebo mam v tom chaos.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

Zbytocne sa zaoberat GBTC. Preco investovat draho do BTC ktore aj tak nebudes vlastnit(not your keys not your bitcoin) , ked to ide lacno a priamo na burze? Fima skrachuje, defrauduje atd a nebudes mat nic.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

@Adammd

na to existuje velmi jednoducha odpoved. Security reasons

not yout keys not your bitcoin je slovna hracka. od penazenky na burze mas kluce, ale nemas nad nimi ziadnu realnu kontrolu.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Adammd to myslel skor tak že nakupiš lacno na burze a hned si ich prevedieš do svojej (idealne) cold wallet. Čiže risk že burzu hacknu, alebo urobi exitscam limituješ tak cca na 2-3 hodiny kym btc presunieš

Inak rozbieha sa obchodovanie s opciami. Po CME už spustilo opcie aj Binance (gambling verzia). Lider je stále Deribit. Doteraz som sa s opciami nestretol takže ma nezaujimali ale čim viac ich študujem tym viac sa mi to pači a vidim tam velmi zaujimavy potencial minimalne v hedgingu. Stale su však nenormalne drahe a pri dnešnej mrtvej volatilite ani neviem či sa to da vobec obchodovať. Pozeram ceny opcii aj na tradičnych trhoch a tam už je to o inom
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

rozumiem tomu ako to myslel. a cez to vsetko si myslim, ze kazdy vacsi investor ma problem otvarat si ucet na nedoveryhodnej burze. uz len preto, ze je to regulatorne problematicke v institucionalnej sfere. alebo napriklad to, ze pre institucie, ktore chcu robit futures , opcie alebo swapy prakticky neexistuje vehicle, ktory by bol v kombinacii s klientskymi peniazmi pouzitelny.

argumentovat neserioznostou firmy, ktora vedie to ETF je trosicku iracionalne, kedze na rozdiel od burz a providerov , ktori btc ekosystem tvoria ma nad sebou regulatora, ktoremu sa zodpoveda. a tiez treba trochu poznat aj to, co to vlastne issuer toho ETFka je.

no a z vlastnej skusenti. burzu nemusi nikto hacknut. burza ti pokojne moze zmrazit transfery, moze sama manipulovat kurz , cim ti sposoby priamu stratu. tieto situacie sa deju na dennej baze a investori su vystaveni obrovskemu riziku.
stock12
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 20 11, 2018 3:23 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa stock12 »

Adammd napísal:Zbytocne sa zaoberat GBTC. Preco investovat draho do BTC ktore aj tak nebudes vlastnit(not your keys not your bitcoin) , ked to ide lacno a priamo na burze? Fima skrachuje, defrauduje atd a nebudes mat nic.



myslel som nakup BTC prostrednictvom GBTC ako spekulaciu a teoreticky po 1roku je to oslobodene od dani, lebo pri predaji BTC vlasteneho napriamo platis dan ,pokial nakupujes BTC na dlhsiu dobu drzania ako investiciu tak potom jedine drzat na hardwer alebo paper wallet.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BTC ako virtuálna mena nemá pre mňa zmysel, lebo je nestabilná. Ako špekulácia ma priťahuje, lebo je to čoraz viac uznávaný finančný nástroj. Technicky sa mi začína páčiť na trading. Ako investičný nástroj by bol BTC OK, keby cez ETF vyhovoval oslobodeniu od daní.

Súhlasím s Airmikom, že práve security je dôvod prečo ani len nepomyslím obchodovať priamo BTC. Fondy ako GBTC sú pre mňa bezpečné ako všetko ostatné, čo obchodujem u brokera: akcie, futures, opcie atd.

Ked chcem špekulovať na pohyb eurodolára, nemusím kupovať doláre, nemusím využívať forex..nájdem si príslušné ETF, alebo to urobím cez futures ....podstata je tá istá...každý finančný nástroj ma svoje výhody a nevýhody.

GBTC som zatial nekúpil ani raz. Každá ,,netradičná,, investícia do ETF u mňa začína tým, že sa pozriem, či cena nie je odchýlená od NAV. Pri GBTC bola cena od začiatku predražená, teda bola oveľa vyššie ako NAV...čo pri držaní znižuje edge... je to podobné ako ked sa kúpi nadhodnotená akcia. Pozrel som aj teraz: Close cena GBTC 10,31. NAV 8,97.

Čo sa týka zdaňovania pozrel som zákon:

Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ktoré daňovníkovi plynuli po 31.12.2015, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok.

Čiže burza sa tam nespomína, ale regulovaný trh. Preto robím záver, že cryptomenové ETF kúpené cez brokera a držané viac ako 1 rok oslobodeniu od daní a odvodov vyhovujú.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stock12
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 20 11, 2018 3:23 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa stock12 »

[url][/url]
JUGGLER napísal:
Čiže burza sa tam nespomína, ale regulovaný trh. Preto robím záver, že cryptomenové ETF kúpené cez brokera a držané viac ako 1 rok oslobodeniu od daní a odvodov vyhovujú.



praveze s tymto som mal problem, rozoznat ci sa jedna o regulovany trh alebo nie a to kvoli daniam, GBTC ale myslim neni ETF, jedno z prvych ETF na BTC bude teraz uvedene na nemecku burzu https://www.coindesk.com/new-bitcoin-exchange-traded-product-to-be-listed-on-deutsche-borse-exchange,nakupoval som a predaval napriamo BTC na burze ale tam platis dan + zdravotne odvody 33% alebo 39% ,ziadne oslobodenie po 1 roku.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

ETF na BTC su na trhu uz par rokov. obchoduju sa na Nasdaq Nordic. tam boli uplne prve.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ten článok, čo si dal linku to vysvetluje. Cena sa po uvedení nafúkla 750% a teraz sfúkla na 350%. A pôjde ďalej dole...
Kto vie ako shortnúť ten nelikvidný fond na OTC..ten môže urobiť arbitrážny trejd: short ETHE a zároveň long Ethereum cryptomenu. Ked nakúpili Ethereum za 100 mil. nemôžu mať dlho trhovú cenu 350 mil...



Súvisí to s dopytom. Je to to isté ako ked nejaké IPO vyletí do nebies...len pri akciách je ťažko stanoviť reálnu cenu.
Preto som písal, že ja kým investujem, tak si pozriem NAV fondu...tak aby fond nebol predražený. Tento je ešte stále poriadne predražený ...

,,With each share representing 0.094 Ether (ETH), the sharp retracement has seen the price premium on the trust’s shares fall from 750% to roughly 360% in less than two weeks.

ETHE’s current price of $102.5 means that investors are willing to pay an implied price of $1,090 per Ether in order to access ETH through the trust on the OTC markets.,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Ahojte, narazil som na novy produkt start-upu Bitpanda (startup nasich rakuskych susedov, ktory mimochodom chrli nove produkty akoby sa nechumelilo ... )
a konkretne teda o ich novu debetnu kartu.

Bitpanda card
odkaz: https://www.bitpanda.com/en/card

v skratke ide o VISA debetnu kartu, ktorou mozete platit zo svojich investicii, ktore mate u Bitpandy (da sa cez nich investovat do drahych kovov a kryptomien - tie su v tomto pripade zaujimavejsie)
je to prvy produkt o ktorom viem, kde sa daju velmi jednoduche minat krypto u beznych predajcov
samozrejme maju dost premiove poplatky - 1,49 %, na druhu stranu pishu aj o cash-back 0,5 - 2 % (pre beznych uzivatelov to bude predpokladam tych 0,5 %)
The moment you make a payment, your digital assets are traded to EUR to complete the transaction.
Pre mna asi najzaujimavejsia otazka je - viete si pri tej karte predstavit nejaky uhol pohladu, kde sa takto vyhybate zdaneniu krypta :idea: :?:
Pripadne aky je vas nazor na takyto produkt? Mne osobne to pride celkom priekopnicke
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Rovnakú možnost debetnej VISA karty ponúka aj Wirex. Poslete si tam crypto a viete ho predať za EURá, nasledne mozete vyberat z bankomatu alebo platit. Pre mna fajn vec keď som potreboval nejaké drobné sumy, bavíme sa o sumach za pivo a podobne kedy by vám vaša banka mimo otvaracích hodin alebo cez vikend nepomohla. Takto som mal cash k dispozicii za 10min čo je super. Premium tam je okolo 2%.

K tvojej otázke. Nie nevyhneš sa zdaneniu, keďže na VISA kartu potrebuješ prejisť KYC procesom a kedže sa tam použiva fiat, služba je regulovana ECB. Inak povedané keby slovenske urady potrebovali dostanu o tebe všetky udaje / tranzakcie
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Ladis »

BTCEURBitcoinEuro.png
Bitcoin v euro

Kryptoměny klesly během deseti dní na polovinu = Bitcoin, Ethereum, Litecoin.
Tether a Ripple klesly během deseti dní jen asi o 3%.
Jakpak se cítí spekulanti s bitcoinen a s etherem? Snad prodali už při poklesu 20%,
nebo levně přikupují dnes, domnívaje se že krach končí.
Jakpak se asi cítí lumpi s reklamou, že s jejich certifikátem mohou lidé profitovat na růstu cen kryptoměn.
Jistě se člověk zasměje, když najde nějaké veřejně viditelné fórum nebo Facebook skupinu pro kryptoměny.
Grafy kryptoměn :arrow: http://nr1a.com/cryptocurrency.htm

Srandovní české FB skupiny pro krypta
Členů 14.497 :) https://www.facebook.com/groups/926924580722201
Členů 11.831 :) https://www.facebook.com/groups/267117383777195
Členů 4.185 :) https://www.facebook.com/groups/kryptokomunita
Členů 3.323 :) https://www.facebook.com/groups/czinvest
Členů 2.573 :) https://www.facebook.com/groups/1574066929423064
Členů 1.977 :) https://www.facebook.com/groups/investice.kryptomeny
Členů 1.637 :) https://www.facebook.com/groups/167697584895339

'''Budte radi, ze to takhle pada. Mam v tom taky dost penez ale jsem rad, ze to pada. Moznost nakoupit za super cenu, budme radi, ze mame jeste za tuhle cenu moznost nakupovat, az to zase vyroste, tak se na tuhle cenu uz nemusí nikdy dostat. Drzet a ono to poroste.''' :)

'''Ber to jako dlouhodobou investici a nedavej tam peníze, se kterými se nerozloucis - je možné ze je uz nikdy neshledas - tak to beru já...splaskla proste bublina.''' :)

'''Koupila jsem si v patek dip, ale dip se dál a pak pondeli jsem se rozhodla koupit ten dip, který se ponořil ještě víc a vic a vic a vic a teď drzim pust, nemam z ceho. Damn week!''' :)

'''Myslíte že to padne ešte nižšie? Rozmýšľam či dokúpiť dnes alebo ešte počkať na väčšiu "zľavu".''' :(

'''Nevěřte lidem jako je Musk, pouze se snaží koupit váš Bitcoin se slevou.''' :)

'''V roku 2030 bude pre nás, tento pád len malá korekcia trhu.''' :)

:( Slavná americká spekulantka Cathie Wood řekla v listopadu, že bitcoin může dosáhnout cenu 500.000 dolarů. :(
Naposledy upravil/-a Ladis v St 19 05, 2021 6:41 pm, upravené celkom 1 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa wolf25 »

Zda sa mi to alebo nemaš ani šajnu o čom rozpravaš ?

Tether je stable coin a jeho cena je vždy 1 dolar (+/- 0.1%), Ripple bol 2 hodiny dozadu -60%
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Wolf »

Ladis napísal: St 19 05, 2021 6:25 pm Ripple klesly během deseti dní jen asi o 3%.
Skôr 30%, a už všetko zase rastie..

A hej, je to bublina, ale nepraskla :)
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa frakan »

Wolf napísal: St 19 05, 2021 6:36 pm Skôr 30%, a už všetko zase rastie..

A hej, je to bublina, ale nepraskla :)
Wolf, ešte nie. Ale aj tu platí, že čím viac sa nafúkne, tým potom väčší rachot. :D
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Realizovali jsme webinář o altcoinech pro začátečníky:
https://youtu.be/jH19yXUFX0E

❧ Obsah:
01:32 - Definícia altcoinov.
03:07 - Ktoré altcoiny sú dôveryhodné?
04:50 - Altcoin by mal mať účel, mal by riešiť konkrétny problém. Účel by nás mal zaujímať. Prečo sa pozrieť na CoinMarketCap?
07:20 - Aký účel majú najznámejšie altcoiny?
10:10 - Čo je decentralizované financovanie?
12:10 - Whitepaper = vízia.
13:15 - Subjektívny pohľad: Do ktorých altcoinov ste ochotní investovať a prečo?
16:55 - Čo je Smart Chain?
17:52 - Pokračovanie v téme: Do ktorých altcoinov si ochotný investovať?
19:20 - Niekoľko slov o kryptomene Cardano. O čo sa pokúša táto kryptomena?
21:05 - Rozpozná laik, ktorý altcoin je dôveryhodný?
23:18 - Ako identifikovať altcoin s potenciálem? Znamená marketing kvalitu? Na čo je užitočný Twitter? Koho sledovať na Twitteri?
27:57 - Podvody. "Červená vlajka."
30:27 - Elon Musk a jeho tweety. Ťažba Bitcoinu ekologickou cestou. Vie Elon Musk niečo, čo my nevieme?
37:21 - Muskovia budúcnosti a riziká ovplyvňovania kryptomen.
39:08 - Slovenské médiá a kryptomeny - čo o altcoinoch nehovoria, ale mala by? Hovoria o kryptomenách vo vhodný čas?
43:32 - Kniha pre laikov a deti v slovenčine: Bitcoinové peniaze
45:30 - Aké dôležité veci verejnosť o altcoinoch nevie?
47:45 - Pri väčšom poklese cien kryptomen prestávajú fungovať burzy. Prečo? Čo sa s tým dá urobiť?
51:37 - Možné komplikácie pri predaji kryptomeny Ethereum cez burzu Binance: Dajte si pozor, keď vyberáte sieť!
55:40 - Je svet altcoinov v niečom inšpiratívny?
58:15 - Získa Bitcoin hodnotu 300 000 euro?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Altcoin by iceberg

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Urobil som hlasovanie. Som zvedavý na ktoré crypto by ste stavili.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Roz »

Mám otázku k daneniu kryptomien (áno tento článok som čítal https://ako-investovat.sk/podnikanie-s-kryptomenami/ ), je možné zarobiť určité množstvo kryptomien (a tie premeniť na eurá) bez toho, aby som ich nemusel zdaniť? Či stačí, keď náklad bude 1000€, zisk 1100€ a už to musím uviesť v daňovom priznaní?

Som zamestnanec a aj SZČO, DP si robím sám - ja tvrdím, že na zarábanie pomocou kryptomien potrebujem viazanú živnosť a platiť dane, jeden môj známy, čo má chce nalákať na kryptomeny (nič proti tomu nemám, ale chcem mať jasno ešte vopred ako do toho pôjdem) mi tvrdí, že nepotrebujem nič, je určitá malá suma, ktorú môžem zarobiť a nezdaniť (viem, že tuším išlo o polovicu nezdaniteľného minima, ale tuším už je aj toto zrušené a pravdupovediac som to nikdy neriešil, každý príjem som vydokladoval). Ale nikde som nenašiel žiadny článok, ktorý by popisoval možnosť sa zdaneniu vyhnúť. Takže z toho mi vychádza, že kto obchoduje s kryptomenami a nezdaňuje, tak si koleduje problémy s Finančnou správou.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Roz napísal: So 21 08, 2021 11:39 am
známy, čo má chce nalákať na kryptomeny (nič proti tomu nemám, ale chcem mať jasno ešte vopred ako do toho pôjdem) .
Aj mňa kopa známych láka na cryptomeny a neidem do nich hoci môžem úplne legálne neplatiť dane.

Ale na tvoju otázku ti neopoviem, pretože pojem ,,lákať na cryptomeny,, má mnoho variácii ako napr. obchodovať s nimi, investovať do nich, robiť ľuďom zmenáreň, poskytovať ľuďom služby. Ďalej nedefinuješ, či ťa láka do podnikania ako SZČO, ako spoločníka vo firme, alebo robiť to na vlastné triko.

Takže z mojej strany, kedže si už čítal linku o podnikaní s crypto dávam ešte linku na zdaňovanie príjmov ako fyzická osoba:
https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... ny-bitcoin
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"