skk - euro 2009

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

bude euro 2009?

bude
23
77%
nebude
7
23%
 
Celkom hlasov: 30

jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jan »

prechod na EUR vnimam jednoznacne ako pozitivum s nahodnym a stastnym nacasovanim.

Ak nam niekto vytyka prilisnu naviazanost na automobilovy priemysel, tak sa pytam:
Ktore odvetvie nezasiahne kriza?
Na aky priemysel by mal byt orientovany stat, aby sa uplne vyhol velkej krize, ktora nas caka?
Treba spomenut, ze vo Francuzsku a v USA je 10% ludi zamestnanych prave v automobilovom priemysle.
Podla mna je uplne jedno co vyrabame, podstatne je, ze vyrabame.
Uplny odchod automobiliek zo Slovenska v najblizsich desiatich rokoch vidim ako nerealny.

Vplyv vlastnej meny na znizovanie inflacie je znacne precenovany.
Podla odhadov NBS a MMF 50% posilnenie SKK v minulosti znamenalo ochranu pred 8 - 12% inflaciou.

vplyv urokovych sadzieb na ekonomiku:
Vsetky stredoeuropske krajiny boli a budu silne naviazane na vyspelu Europu a jej hospodarske cykly.
Dobiehanie bude znamenat pre Slovensko prekonat rast HDP EU v casoch konjunktury - ked budu vyssie urokove sadzby v celej Europe (vratane krajin, ktore nie su v eurozone) a zaroven prekonat rast HDP starej Europy v casoch recesie - ked budu nizsie urokove sadzby.
Spolocna mena a disciplina v statnych rozpoctoch SR by mala priniest este blizsiu naviazanost na hospodarsky cyklus EU, teda urokove sadzby ECB budu pre nas este viac prijatelne.

Takisto nevidim dovod na rast cien v suvislosti s prechodom na euro. Nerozumiem, preco by ceny s eurom mali rast rychlejsie ako ceny bez eura.
Priblizovanie cien bude podla mna trvat desatrocia, takisto ako priblizovanie platov.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://ekonomika.sme.sk/c/4251492/zmena ... orune.html
Časť zmenárnikov vypláca za 1000 Sk (33,19 eura) len 500 Kč (18,93 eura).
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Si viem celkom zivo predstavit, co na to hovori Slota :))
Maďarskí obchodníci lákajú Slovákov. Hospodárska kríza a pokles kurzu forintu oproti euru zvýšili záujem maďarských obchodníkov o slovenských zákazníkov. V obciach a mestách blízko maďarských hraníc sa čoraz častejšie objavujú reklamné letáky maďarských obchodov a za nákupmi k južným susedom lákajú aj inzeráty v miestnej tlači.
http://ekonomika.sme.sk/c/4338652/madar ... vakov.html

Som zvedavy, ze ako sa s tymto popasuje slovenska ekonomika...podla mna to bude fest problem - ceny nemozu moc znizovat, na ziadnu velku zahranicnu investiciu to nevidim....
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bobikpp napísal: Som zvedavy, ze ako sa s tymto popasuje slovenska ekonomika...podla mna to bude fest problem - ceny nemozu moc znizovat, na ziadnu velku zahranicnu investiciu to nevidim....
Nebude to donekonečna. Pre nich je teraz výhodný export, ale drahší import. Mnoho vecí , ktoré u nich nakupujeme sú z importu.
Vypredajú zásoby a budú musieť importovať za rovnaké eurá/doláre ako my...
Pre nás je teraz nevýhodný export, ale máme lepšiu kúpnu silu v zahraničí. Pre ľudí je to fajn, ale pre ekonomiku záťaž.
No jedno je dobré - sme oveľa stabilnejší a menej rizikovejší pre zahraničných investorov ako ktorákolvek iná krajina.
Teraz je potrebné, aby sme sa vedeli sústrediť na výrobu z vysokou pridanou hodnotou. A tak budeme môcť importovať napríklad polnohospodárske produkty i lacnú pracovnú silu od chudobnejších susedov, ale musíme sa naučiť exportovať to, čo vyžaduje kvalitné know-how.
A preto by si mala vláda uvedomiť, že musí investovať do vzdelávania, vedy, inovácií a zvyšovania kvalifikácie.
A prilákať high-tech investorov na pomerne lacnú, ale kvalifikovanú pracovnú silu, na nízke dane, nízke odvody, nízku byrokraciu... ako to urobilo napríklad Írsko.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa slimak »

V piatok som bol druhy krat nakupit a uz sa nechystam. Klobas(kvalita o proti nasim v obchodoch za nenormalne ceny 100-120 Sk, svagrovia co maju kazdy po jednom prasati rocne tam dokupuju klobasy) a drogerie uz mam nakupene dost. Este sa oplati vino.

Inak to je vacsi problem pre madarskych obcanov(so zahran. pozickami) a mozno este vacsi pre madarsku financno-splatkovu agenturu statneho dlhu. Nenormalny pokles meny.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bebe »

Ono zdanlivo sa to nakupovanie v zahraničí zdá byť výhodné, ale asi nie pre každého. Ak to nemáme veľmi blízko, tak je praktickejšie ísť takto nakupovať raz za mesiac. Niektoré potraviny, ale nemožno kôli krátkej trvanlivosti nakúpiť na celý mesiac. Veľký nákup zaberie tak pol dňa. Možno pre niekoho je chodenie s vozíkom kultúrny zážitok, ale ja keď som v obchode viac, ako 15minút, už sa začínam otravovať. Pri predstave mať otrávený poldeň ma túžba niečo ušetriť vôbec nenadchýňa. A koľko vlastne ušetrím? 25%? z nákupu za 200eur nejakých 50Eur? (viac, ako 200eur za potraviny mesačne neminiem.)

Minus cesta, mínus čas. Niekto čas neráta, ale väčšina ľudí nestíha s časom a pol dňa mať iba pre seba, alebo pre svojich blízkych by bol pre niekoho dar z nebies. Keďže minimálne chleba, pečivo a čerstvú zeleninu aj tak budeme chodiť nakupovať doma, pol dňa na nákupoch nám bude niekde chýbať.

Mínus vyššia spotreba. Ak je doma viac potravín, viac sa konzumuje. So zvýšením spotreby min. o 10% treba rátať. Naviac, pri takomto "lacnom" nakupovaní máme sklon nakupovať i to, čo by sme inak nekúpili. Ak nakúpime čo i len 10% zbytočností, už sa efekt výhodného nákupu začína strácať.

Ak radi trávite čas s rodinou v obchodnom centre, ak si potrebujete precvičiť maďarčinu, polštinu, či češtinu, ak neviete čo s upršaným dňom, ak chcete otestovať kvalitu potravín za hranicami, tak nech sa páči. Ja zostávam doma.

PS: Tých čistých 10eur môžem ušetriť aj tak, že si urobím jeden, pôstny a jeden zeleninový deň v mesiaci. Vraj pôst priaznivo vplýva na zdravie. Ušetrím a naviac zdravo.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa slimak »

Ono zdanlivo sa to nakupovanie v zahraničí zdá byť výhodné, ale asi nie pre každého. Ak to nemáme veľmi blízko, tak je praktickejšie ísť takto nakupovať raz za mesiac.

Iste, ja sa tam uz nechystam tak skoro. Minul som forinty .Prvy krat som tam siel ako na vylet v sobotu. Maleho sme nechali u rodicov.
Vtedy som vyhodne nakupil oblecenie, mali zlavy. Tricko pre maleho 25 Sk.
Co si pisala o tom case stravenom pri nakupovani. Tak tam ho aspon ja usetrim, mam minute - nakupene za 3-4 hodiny. Keby sme na Slovensku nakupovali len oblecenie, tak by sa zena dva hodiny rozhodovala, ci to potrebujeme, ci sa jej to paci ale hlavne ci to nie je pridrahe. Mna ide slak trafit. Tam za hodinu nakupila 10 veci na mna(to som si vyberal aj sam), seba a maleho.
Teraz druhykrat(siel som lebo mi zostalo 7000 f a zdal sa mi vyhodny kurz) uz bola zena lepsie pripravena, z listkom uz hladala co bolo vyhodne. Ja som zas vedel co kde nakupit(kde je trh a pod), vedel som sa uz lepsie orientovat. Siel som piatok aby som sa v obchode netlacil. V sobotu tam bol urcite des, hlavne v Tescu.

Mam tam 75 km. Aspon cestu tam mam zaplatenu rozdielom ceny benzinu 5*30litrov.

Tie klobasy(kupili sme asi 12 kil, nielen pre nas) sa mne pacili aj kvalitou aj cenou. Nakupili sme aj bravc. kare cena 850 forintov(del 10.timi) Stehno bolo vraj lacnejsie, ja sa v tom nevyznam. Kupujem na trhu. bez dokladu, od babiek.

Z listka v interspari. Pisem to co viem co to je(po madarsky nerozumiem a uz si nepamatam co to bolo). Jupik 0,5l 189f,olej venus 5l 1979f,ajax 1 l 399f,makrela 85g 199f,eidam 1kg 889f, kupil som celu tehlu a rozdal v rodine,perwol 1l cena za jeden 899f pri dvoch zlava 600f(spolu 1200f),cif 0,75l 449f,mrazena kukurica(hrach) 1kg 399f,pur 1,5l 549f,chipsy 90g+30% 159f,vino je tam lacne.

Dnes som poslal z roboty aj kolegu nech si ide nakupit, je kurz 316f/e. Tiez sa mu nechcelo ale ide prave ku hraniciam. Musite si zobrat zo sebou zenu. Tie sa o nakup postaraju.

Inak podla mna tam(v zahranici) maju lacnejsie hocico ako u nas. Ci uz aj stavebny material ci elektrospotrebice.

http://pavolkrajnak.blog.sme.sk/c/18505 ... lo-sa.html

Este dve poznamky, domestos, uz neviem ci to bolo 500ml, ci 750 ml. (som uz v praci) 3 kusy za 109 Sk(akcia) u nas kupis 1ks vraj okolo 60 Sk, mozno keby dali akciu lacnejsie.

Ohladom cien oblecenia. Bol to tovar, kde su tie cenovky v roznych menach(eura, CZE, PZL, HUF,SK)so zastavkami, zrejme je to ocenene z centrali. A co si pamatam, tak cena bola na jednom 5 euro a 200 Sk(kto vie ci to precenili u nas na 5 euro ci na 6,66), a na druhom tovare 3999 huf a 599 Sk. No a dnes to po prepocte vyjde pod 399 Sk(virtualnych).
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bebe »

Pre nákupy Slovákov v zahraničí môže prísť štát v tomto roku o 400 miliónov eur (12,05 miliardy Sk).
To je celkom slušná suma. Možno aj nejaký domáci výrobca potravín skrachuje. Ešteže spracovanie a výroba potravín je automatizovaná. Len zopár ľudí príde o prácu, ale čo, hlavne, že nám zostalo zopár centov vo vrecku. Len aby to nebola príliš drahá úspora.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa slimak »

To je celkom slušná suma. Možno aj nejaký domáci výrobca potravín skrachuje. Ešteže spracovanie a výroba potravín je automatizovaná. Len zopár ľudí príde o prácu, ale čo, hlavne, že nám zostalo zopár centov vo vrecku. Len aby to nebola príliš drahá úspora.
Dufam, ze mas nejaku slovensku kiu, resp. srotujes skodovku a kupujes trnavskeho peugoeta. Samotne potraviny sa mi v HU nezdali ani tak lakave, urcite su lacnejsie, ale drogeria, maso a masove vyrobky a oblecnie boli ovela viac vyhodnejsie. Cukor za 20 kupis(aj ked sobotu mohol byt lacnejsi) v akcii aj na Slovensku.

O co pride stat isto usporia ludia, zrejme aj viac. A stat to aj tak len rozflaka. Vcera som sa dozvedel, ze aj v mojom meste je socialny podnik. A kto socialne v nom hospodari.

V okolitých krajinách nakupujú Slováci podľa Konštiaka nielen kvôli prepadu mien okolitých krajín voči euru, ale tiež preto, že na potraviny je v okolitých krajinách nižšia daň z pridanej hodnoty (DPH).

Počiatek súhlasí s názorom premiéra Roberta Fica, že konverzný kurz koruny voči euru by mal byť čo najsilnejší. "Jednoznačne prevláda vo vláde názor, že ten kurz by mal byť čo najvýhodnejší pre radového občana," vyhlásil pred týždňom v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu predseda vlády.

Tak radovy obcan vyuziva vyhody silnej meny.
Keby stat radsej plosne znizil vsetkym DPH(podpora domacej spotreby) urobil by asi lepsie. Po vcerajsom avize o znizeni DPH restauraciam (pomoc s odvodmi pre US Steel) som sa rozhodol , ze sa do zahranicia este pojdem pozriet.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"