skk - euro 2009

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

bude euro 2009?

bude
23
77%
nebude
7
23%
 
Celkom hlasov: 30

jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bebe »

Zaujímavý článoček na danú tému: http://pospisil.blog.sme.sk/c/114102/Eu ... useny.html
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

euro 2009 nebude

Príspevok od používateľa Tibor »

bebe, vďaka za citáciu :)
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bebe »

Filip je "konkurencia" asi by to sem nedal, ale moc sa neteš, ak Tvoje prognozy nevyjdu, bude Tvoja "jasnozrivosť" navždy podkopaná.. a nie že potom povieš, ako si rád, že si sa mýlil.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Tibor »

Ale ja by som sa naozaj rád mýlil. Z hľadiska investovania je lepšie mať domácu menu euro, pretože v euro je nepomerne viac investičných príležitostí, inštrumentov.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

Tibor napísal:Ale ja by som sa naozaj rád mýlil. Z hľadiska investovania je lepšie mať domácu menu euro, pretože v euro je nepomerne viac investičných príležitostí, inštrumentov.
tibor ale ked tvrdis ze vsetci o tom vlastne vedia ze euro nebude, preco s tym nesermuje opozicia a nezvaluje to vsetko na fica? miklos sice nieco obcas povie, ale na tomto by si mohli nahnat trocha viacej bodov, ak by sa tvarili ze "fico nam pokazil euro"
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Tibor »

A prečo by mali šermovať teraz? Veď oni môžu kľudne čakať a keď euro nebude, tak budú mať dosť príležitostí. Teraz je dobré byť ticho a vymeniť si SKK za EUR :D :D :D
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

Tibor napísal:A prečo by mali šermovať teraz?
aby vyzerali mudro
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bebe »

Tibor napísal:Ale ja by som sa naozaj rád mýlil..
Tak prečo šíriš takéto kacírske myšlienky a rozširuješ skepticizmus? Ak sa bude hlasovať o Tvojom upálení, prvý zdvihnem ruku :)

Ťažko sa dá hlasovať o niečom, čo nemôžem ovplyvniť. Euro je v rukách politikov. Navyše v súčastnosti takých, pre ktorých to čo deklarujú dnes, nemusí zajtra už platiť. Nepredvídateľnosť politikov je najhoršie zlo v slovenských dejinách. Predošlá vláda bola aká bola, ale bola najpredvídateľnejšia akú sme mali a ak by nedošlo k zmene, neexistovala by ani táto rubrika.

Nechce sa mi podstupovať menové riziko, preto si tiež želám euromenu a lákajú ma hlavne dlhopisy pristupujúcich krajín. Dá sa zarobiť ako na vyššej úrokovej sadzbe, tak na posilnení domácej meny krajiny voči euru.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

Každopádne sa budemem musieť zariadiť podľa toho čo sa naozaj stane. Bez ohľadu na priania. Z hľadiska investora mi je celkom jedno či euro bude alebo nie.
Ak by som to vedel 100% dopredu odpoveď, tak viem na prijatí aj neprijatí profitovať.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Z hľadiska investora mi je celkom jedno či euro bude alebo nie.
euro si zahedgujes lahsie/lacnejsie (voci dolaru napr.) ako korunu, v tom je hlavna vyhoda pre investora.. teda okrem toho ze mozes kupovat europske akcie rovno v eure.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

s tým menovým rizikom a hedgingom je to pravda. Ja som chcel povedať len toľko, že ani jedna z možností by nás nemala prekvapiť a mali by sme sa zariadiť podľa toho, ktorá nastane 8)
akurát že to presne nevieme.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Andrej »

Minimálne riziko by mohlo byť ak polovicu úspor vymením za euro teraz pri nejakom slušnom kurze (ako písal Tibor na sme - pri 33,50 napríklad), a druhú polovicu nechám v SKK. Potom pri akomkoľvek scenári, či už euro bude alebo nie, mi to ovplyvní len polovicu peňazí. O čo sa jedna polovica oslabí, o to sa tá druhá posilní. Síce aj možné zhodnotenie bude len polovičné, ale aj riziko.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Nič nestúpa až do neba

Príspevok od používateľa Tibor »

Ja si myslím, že aj keď euro prijmeme, konverzný kurz nebude lepší, ako povedzme maximálne 33,00. Aj keby hráči v Londýne hrali na posilňovanie koruny, kurz určia EU inštitúcie a bude to nejaký priemer (povezdme 200 dňový kĺzavý) za predchádzajúce obdobie. Ja osobne by som pri 33,50 menil všetko. Možnosť zisku (po neprijatí eura) vidím oveľa väčšiu, ako možnosť straty pri prijatí s kurzom 33,00.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Nič nestúpa až do neba

Príspevok od používateľa Andrej »

Tibor napísal:Ja osobne by som pri 33,50 menil všetko. Možnosť zisku (po neprijatí eura) vidím oveľa väčšiu, ako možnosť straty pri prijatí s kurzom 33,00.
Súhlasím. Dnes som niekde čítal, že ideálny kurz z praktického hľadiska by bol 33,33 lebo potom by stačilo korunové ceny násobiť tromi a dostali by sme cenu v centoch :D
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bobikpp »

tak ze by to nakoniec nevyslo? Otazne je, ze ci to je teraz vlastne vyhodne...ci radsej nepockat este par rokov - kto pozna spravnu odpoved?

http://ekonomika.ihned.cz/c1-22270550-s ... ijeti-eura
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ak to euro prijmeme, tak na to s tou infláciou môžeme byť podobne ako v tom Slovinsku.
Neviem či ten nízky deficit a snaha ísť ešte do plusu môže nejako výrazne ovplyvniť aj infláciu. Ale každopádne celkom sympatické, že je to Slovinsko disciplinované. U nás si to neviem predstaviť.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Andrej »

Na inflaciu maju podla mna hlavny vplyv rastuce ceny, a rastuce prijmy. A kedze nase ceny ani prijmy zatial jednoznacne niesu na urovni EU, a minimalne tie prijmy rozhodne vsetci chcu aby rastly (tie ceny uz menej, ale aj tie sa logicky musia vyrovnat), tak potom inflacia nevyhnutne musi byt vyssia ako v starych krajinach EU, kde sa ceny ani prijmy nemusia na nikoho "dotahovat". Je logicke ze sa to deje v Slovinsku, a cudujem sa ze EU siri reci o udrzatelnosti tam kde sa to logicky nebude dat udrzat. Ako keby bezcovi hovorili - pridaj a dobehni tych prvych, ale nesmies sa zadychat viac ako oni su zadychani, lebo ta diskvalifikujeme :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

inflácia samotná je rast cien. Čím ju ale "riadim" ak nemám lokálnu centrálnu banku?
Napráklad aj fiškálnou politikou. Nižší deficit, prípadne aj plusový rozpočet znamená okrem iného menej peňazí na štátne projekty, ktoré tiež ťahajú ceny hore. Napríklad diaľnice.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Honzajs »

Na inflaci má hlavní vliv metodika výpočtu. :wink:
Co započtu, co ne, jaké dám váhy atd... Třeba v USA CPI nezahrnuje potraviny a energie. Krátkodobě to může zkreslovat, dlouhodobě to v minulosti zásadní rozdíl nebyl. Jak to bude do budoucna těžko odhadovat.

Dvě otázky filosofického rázu na závěr:
Proč se růstu cen třeba aut říká inflace a růstu cen např. nemovitostí býčí trh?
Není složka růstu akciových trhů způsobená růstem P/E spíše inflace než býčí trh?


Co vy na to?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

Honzajs napísal: Proč se růstu cen třeba aut říká inflace a růstu cen např. nemovitostí býčí trh?


Co vy na to?
Pretože by potom oficiálne vykazovaná inflácia bola vyššia a aj centrálne banky by sa podľa toho museli zariadiť. Tie býčie trhy by boli slabšie ak by sa základné sadzby odvíjali aj od cien nehnuteľností.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Pretože by potom oficiálne vykazovaná inflácia bola vyššia a aj centrálne banky by sa podľa toho museli zariadiť. Tie býčie trhy by boli slabšie ak by sa základné sadzby odvíjali aj od cien nehnuteľností.
a co by bolo na tom zle? inac housing je zapocitany v CPI
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

Neviem čo je na tom zlé. Kto chce kupovať tak mu to zdražuje. Kto zainvestoval tak mu to rastie.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Inflácia

Príspevok od používateľa Bebe »

Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

euro za 33,16

Príspevok od používateľa Tibor »

V súlade s mojím presvedčením, že euro buď nepríjmeme, alebo konverzný kurz nebude taký výhodný, ako sa to optimistom javí teraz, prešiel som na euro minulý týždeň pri kurze 33,16.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

A čo znamená že si prešiel na Euro? Už platíš v tescu eurami ? :)
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Tibor »

:D :D
Nie, zle som sa vyjadril.
:D
Len som vymenil prostriedky, ktoré mám v krátkych peniazoch z SKK na EUR
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ja ani nemám akú hotovosť vymeniť :-)
Ale asi dobrá téma. Keď už sú všetci zvyknutí na posilňovanie koruny, nikto ju moc nechce pustiť. Minulé výnosy predávajú.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://ekonomika.etrend.sk/120449/slove ... -len-naoko

nerozumel som tým PPP projektom. Tie by mali byť 2% z HDp naviac, ale nie z rozpočtu. Zúčastňujú sa na nich aj súkromné podniky aj samospráva. Preto nie sú začlenené v rozpočte? Veď tam musí nejako prispieť aj štát. Neviem či je to len taký nástroj na vyhodenie výdavkov z rozpočtu do inej tabuľky, alebo to fakt zafinancuje celé niekto iný ako štát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://firmy.etrend.sk/122375/financny- ... aktor-euro

jasná vec v článku - ako v Slovinsku a v iných štátoch EMU, rastúce ceny budú obyvateia pripisovať euru aj keď za to bude môcť globálny rast cien komodít.

Trošku hlúpo vyznieva odstavec o tom ako sa Slovinsko zle pripravilo a ako by malo Slovensku pristupovať zodpovednejšie pri prijatí Eura, aby nás ECB neposlal do kúta za vysokú infláciu. Ako môže Slovinsko a neskôr Slovensko bojovať s infláciou v rámci sovjej krajiny po prijatí eura? Jedna z možností je Euro neprijať, druhá ceny regulovať.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

Predpoveď týždňa:


Ak index inštitútu INEKO, ktorý meria pravdepodobnosť prijatia eura, bude vo februári čosi pripomínať, tak najskôr Dow Jones v priebehu „čierneho pondelka“. Poznámky Európskej komisie, ktoré vložila do správy o plnení konvergenčného plánu, ventilujú dosť výraznú skepsu či neistotu o schopnosti Slovenska vstúpiť do eurozóny k 1.januáru 2009. Je to skrátka fakt.

Peter Schutz, SME, 31.1.


Pravdepodobnosť prijatia eura ostáva nezmenená na 78%
Pravdepodobnosť prijatia eura od roku 2009 bola v januári 78%, čo je rovnaká hodnota ako v decembri. Šance na euro tak ostali nezmenené aj po zverejnení správy, v ktorej Európska komisia hodnotí konvergenčný program slovenskej vlády. Vyplýva to z prieskumu, v ktorom INEKO v spolupráci s Klubom ekonomických analytikov (KEA) skúma názory odborníkov na prijatie eura.

Tlačová správa INEKO, 4.2.

PS Americký akciový index Dow Jones sa v „čierny pondelok“ 19.októbra 1987 zrútil o 23%.
citované z: http://spw.blog.sme.sk/c/132717/Tyzdenn ... -mlci.html
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: euro za 33,16

Príspevok od používateľa Bebe »

Tibor napísal:V súlade s mojím presvedčením, že euro buď nepríjmeme, alebo konverzný kurz nebude taký výhodný, ako sa to optimistom javí teraz, prešiel som na euro minulý týždeň pri kurze 33,16.
Tibor, priprav sa na opätovný prechod na euro.. teda dúfam, že si pri NBS 33,9 predal.. či ako to vidíš v najbližšom čase?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Tibor »

Nie, ja nie som špekulant. Stále mám euro, ktoré je však lepšie úročené, ako SKK, takže ak aj bude konverzný kurz napr 33,00, tak na tom nestratím. Pritom som stále chránený pre prípad, že euro nepríjmeme.
.
Pretože treba jasne povedať, že euro podmienky nespĺňame. Myslím udržateľnosť kritérií. Alebo si snáď niekto myslí, že inflačné kritérium povedzme v dec09, alebo jan10 budeme spĺňať? Alebo tu snáď verí niekto tomu, že rozpočet 2010 skončí s deficitom do 3% HDP?
.
Ak euro príjmeme, bude to čisto politické rozhodnutie s vedomím plnenie udržateľnosti tak, ako som napísal.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

tibor ale mne neni jasne preco sa EU aj vsetci politici, ekonomovia, atd. tvaria ze mame euro na 90% v kapse? co tym kdo ziska ked sa budeme tvarit ze euro bude na 100% a pritom vedia ze urcite nebude?
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Tibor »

jonatanus: ???
Politici a hlavne finančníci samozrejme musia neustále tvrdiť, že euro bude. Keby na nich boli viditeľné pochybnosti, euro by neveril ani trh a euro by sme skutočne neprijali.
.
Ja netvrdím, že euro nepríjmeme, ja tvrdím, že nespĺňame podmienky (udržateľnosť). A keď nás prijmú, nebudeme prvá krajina, prijatá politicky, nie na základe splnenia kritérií. Keď prijali Slovinsko, nebude nič nezvyčajné, keď prijmú aj Slovensko.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa jonatanus »

Tibor napísal:Politici a hlavne finančníci samozrejme musia neustále tvrdiť, že euro bude. Keby na nich boli viditeľné pochybnosti, euro by neveril ani trh a euro by sme skutočne neprijali.
a preco by to malo zajimat nakeho nezavisleho analytika, ak si mysli ze euro nebude, tak povie ze euro nebude. preco by to malo zajimat opoziciu, ktora sama strasi ze mozu byt problemy. preco by to malo zajimat kdh, ked su proti?
Ja netvrdím, že euro nepríjmeme, ja tvrdím, že nespĺňame podmienky (udržateľnosť). A keď nás prijmú, nebudeme prvá krajina, prijatá politicky, nie na základe splnenia kritérií. Keď prijali Slovinsko, nebude nič nezvyčajné, keď prijmú aj Slovensko.
o tom vpodstate hovorim, kriteria hore dole... bud nam to euro chcu dat, alebo nechcu.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa Bebe »

Ja som si to myslel Tibor, ale nemohol som si odpustiť to podpichnutie.. ale aj tak pár poznámok:
Tibor napísal:Alebo si snáď niekto myslí, že inflačné kritérium povedzme v dec09, alebo jan10 budeme spĺňať? Alebo tu snáď verí niekto tomu, že rozpočet 2010 skončí s deficitom do 3% HDP?
S tou infláciou je to ťažko nominálne posudzovať, pretože rozdiel v priemernej inflácii EU a našou nie je taký priepastný a v čase, keď sa tvorili kritériá nebola skúsenosť s globálnym rastom napr.cien potravín a energií. Deficit rozpočtu, to je niečo iné a závisí čisto iba od politiky vlády. S ekonomikou má spoločné iba to, že stanovuje rámce pre udržateľnosť napr. aj inflácie. Ak bude vysoký deficit, bude vysoká pravdepodobne i inflácia aj keď napr. v Čechách to nebadať, ale myslím, že príde na psa mráz i tam. S rozpočtami majú tradične problémy krajiny ako Nemecko aj Francúzsko, ale môžu si za to sami, lebo nemajú odvahu prikročiť k reformám a to sme zase u politiky. Ak by politiky v EU bola menej socialistická, bolo by menej ekonomických problémov. Ale lákadlo voličskej základne je obrovské. Dúfajme, že naša socialistická vláda bude mať takéto nízke pravicové deficity aj naďalej. Ak bude totiž rásť ekonomika, bude možné aj tak míňať viac aj pri nízkom deficite. Takže euro nakoniec pravdepodobne bude, a bude to samozrejme politické rozhodnutie, ako už konštatoval Tibor. Tak dúfajme aspoň, že bude pod 33 :)
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3852
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa osamely chodec »

neoplatí sa časť sk zmeniť na euro pri kurze 32.80.Ja si myslím,že konverzný kurz bude nad 33.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: skk - euro 2009

Príspevok od používateľa filip glasa »

Práve rozmýšľam či sa im už neoplatí splatiť menový úver o FIOa. Keby sme prešli na euro s kurzom vyšším ako je dnes, tak by to aj voči doláru ( ktorý mám požičaný) bol pokles.
Koruna už reálne nemá kam posilňovať a EURo voči USD krátkodobo asi tiež nikam zretelne nevedie.

Na druhú stranu ten menový úver by mal stáť momentálne 2% (http://www.fio.sk/menovy_uver.itml) a kvôli tomu sa neoplatí vymýšlať.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"