ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa samuel »

Rado, mal si kupit frakciu. beeem, koniec debaty;) :beer:
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo , ale vazne , reinvestuj iba to co realne zarobis na spy . Ostatne konstrukcie dajme bokom, lebo to nie je vynos reinvestovany ,to co robis ty je uplne nieco ine nechapes...
Samuel to porovnavame historiu , frakcie je cerstva pritomnost.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 01 12, 2021 3:20 pm jogo , ale vazne , reinvestuj iba to co realne zarobis na spy . Ostatne konstrukcie dajme bokom, lebo to nie je vynos reinvestovany ,to co robis ty je uplne nieco ine nechapes...
Snažíte sa za každú cenu dokázať, že dividendy nepatria do výnosu indexového ETF... Nemáte pravdu, ale ďalej v tejto diskusii nebudem pokračovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo dividendy patria do vynosu indexoveho ETF , na tom sa zhodneme. Problem je pre investora ich zapracovavat do indexu, ak to robi sam.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 01 12, 2021 5:11 pm Jogo dividendy patria do vynosu indexoveho ETF , na tom sa zhodneme. Problem je pre investora ich zapracovavat do indexu, ak to robi sam.
Napísal som, ako sa to dá cez 5% margin, tak aký problém.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: St 01 12, 2021 1:37 pm Dobre, dávaš mi dosť komplikované matematické otázky, toto sa mi fakt pre účely tohto fóra nechce počítať.
Jogo, žiadne tlaky. Diskusia, debata pri káve. :kavicka:

Isto budem premýšľať nad tým, čo napíšeš. Nemám problém povedať, že sa mýlim.
samuel napísal: St 01 12, 2021 2:50 pm Rado, mal si kupit frakciu. beeem, koniec debaty;) :beer:
Samuel, koniec debaty, to by si rýchlo vybavil. Frakcie tu neboli vždy. Neviem o tom, že by boli v 2018. Možno to je aktuálne riešenie aj keď neviem ako sa to správa. Ako funguje frakcia vo vzťahu k dividende? Kto ti tú frakciu predáva? Je to to isté ako vlastniť samotnú akciu? Sú s tým spojené poplatky navyše v porovnaní s vlastníctvom samotnej akcie? Nemôžeš o svoju investíciu prísť, ak to je len frakcia a nevlastníš akciu celú?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 01 12, 2021 5:18 pm Jogo, žiadne tlaky. Diskusia, debata pri káve. :kavicka:
Isto budem premýšľať nad tým, čo napíšeš. Nemám problém povedať, že sa mýlim.
Pozri, ja som tvrdil, že sa da robiť DCA do indexových fondov, ty že nie a našiel si v tom mojom systéme trhliny. A tie trhliny tam boli, mal si pravdu.
Ja som nenapísal, že nemáš pravdu, keď som videl, že ju máš a hľadal som spôsoby, ako tieto trhliny zaplatať. Najprv som to riešil cez železnú rezervu, ale to si zas chcel exaktne spočítať výnos, lebo železnú rezervu si chcel zahrnúť do vkladu. A tak som použil margin na zaplatanie. Lenže ty nie, aby si našiel trhlinu v tejto mojej marginovej záplate, tak budeš tvrdiť, že taká záplata je neprípustná.
Tak nájdi dieru v tej záplate, nech sa posunieme ďalej v debate.

Pod pojmom "ja" myslím seba, Jugglera a iných čo podporujú DCA do indexových ETF a pojmom "ty" myslím teba, Chodca a ďalších, čo odporujú DCA do indexových ETF.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo ja v ziadnom pripade neodporujem DCA do indexovych ETF , ja som iba napisal ze investor to nema az take jednoduche ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Čo sa týka môjho porovnania, tak primárne mi išlo o to, či ak budem riskovať tradingom, tak dosiahnem viac ako keby som tie peniaze vložil do SPY a na všetko sa vykašľal. Či to za to stojí. Preto tam nechcem robiť vklady lebo ich nerobím ani na reálnom účte. Ak by som to robil, tak by som obchodoval iné pozície a znova by tu vznikal rozdiel. Len z dividend bez dodatočných vkladov nevieš navyšovať počet akcií.

Počítam teraz ako by to dopadlo v mojom prípade, keď na začiatku za 5000 kúpim 18 ks. Potom na konci roka urobím vklad vo výške rozdielu medzi dividendou a aktuálnou cenou SPY. dividendy (nezdaňujem). Musím opraviť aj jednotlivé dividendy v mojej tabuľke lebo tam mám nejaké rozdiely, ktorým nerozumiem, tak to musím celé prepočítať.

Zaujíma ma aký bude rozdiel v ROI. Výnos pri dodatočných vkladoch bude vyšší, ale nemám predstavu aké bude ROI.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Tak som dopočítal 3 prípady. Rozdiel nie je veľký vzhľadom na veľmi krátky čas. Začiatok investovania je 1.6.2018, čo je vidieť z obrázkov. Najvýhodnejší je prípad, ktorý navrhoval jogo a to je dokladanie kapitálu na nákup ďalších akcií. Ak nie je k dispozícii ďalší kapitál, tak je potom najvýhodnejšie investovať všetko naraz a neskúšať časovať trh. Smola je, ak sa to stane na ATH a trhy sa otočia. Ak však budú pokračovať v raste, tak sú straty na dividendách, ktoré mohli byť inkasované. Názor si každý urobí sám, ale je to skutočne veľmi krátke obdobie. Porovnanie výhodnosti je stav účtu na konci sledovania (30.11.2021)

1. Investované naraz. Dokladaná suma je rozdiel medzi cenou SPY na konci roka a inkasovanou dividendou počas roka.
1.png
2. prípad je to, čo porovnávam vo svojom vlákne. Nákup za 5000 a neriešim nič. Keď inkasovaná dividenda dosiahne spolu so zostatkom na nákup ďalšej akcie, tak dokupujem. Zatiaľ som neprikúpil nič.
2.png
3. prípad je investícia 2000$ a potom každý mesiac 500$ resp. 1 ks SPY keďže viac to nakúpiť neumožňuje. Po investovaní 5000$ už ďalej kapitál nenavyšujem.
3.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa andre »

Pekny clanok na temu:

Nekonečná renta – pasívny príjem, ktorý sa nikdy neminie
- Pravidlo 25/4
- Akumulačná fáza a fáza vyplácania renty
- Ako zabezpečiť, aby vyplácanie mesačnej renty nikdy neskončilo?
- Systém troch účtov

https://financievpohode.sk/nekonecna-re ... y-neminie/
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Historické dáta jasne ukazujú, že najvyšší priemerný ročný výnos a teda najlepšiu ochranu proti inflácii dosahujú dlhodobo akcie. napisal autor a z tejto vety vychadza jeho cela uvaha. Len nie je to polopravda?

Co to znamena dlhodobo? Pre investora je dlhodobo max 25 rokov a ani to nie, lebo akumulacna faza trva aspon 10 a viac rokov. Zial su obdobia, ked po 30 rokoch realne akciovy index urobi 0% vynos, napr 1965 -1995 . Moze to byt aj horsie od 1965 - 1985 je realny vynos po 20 !!! rokoch -40%. Divi davam na poplatky a dane , co platilo vtedy a plati aj dnes (Finax 1,2%) SPY min. rok 1,3% divi a to sa tvarim teraz , ze dane neexistuju. Myslite ze akciovy vynos aj dividendovy vynos bol 100 rokov oslobodeny od dani?

Este doplnim moje pozorovanie, vzdy v historii ak akciovy index dosiahol v realnom zhodnoteni 3 az 4 nasobok predosleho vrcholu nastala aspon 20 rocna faza poklesu a zotavenia kym sa dostal index na povodny predosly vrchol.
Naposledy upravil/-a osamely chodec v St 20 07, 2022 10:35 am, upravené celkom 1 krát.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 20 07, 2022 10:13 am Historické dáta jasne ukazujú, že najvyšší priemerný ročný výnos a teda najlepšiu ochranu proti inflácii dosahujú dlhodobo akcie. napisal autor a z tejto vety vychadza jeho cela uvaha. Len nie je to polopravda?

Co to znamena dlhodobo? Pre investora je dlhodobo max 25 rokov a ani to nie, lebo akumulacna faza trva aspon 10 a viac rokov. Zial su obdobia, ked po 30 rokoch realne akciovy index urobi 0% vynos, napr 1965 -1995 . Moze to byt aj horsie od 1965 - 1985 je realny vynos po 20 !!! rokoch -40%. Divi davam na poplatky a dane , co platilo vtedy a plati aj dnes (Finax 1,2%) SPY min. rok 1,3% divi a to sa tvarim teraz , ze dane neexistuju. Myslite ze akciovy vynos aj dividendovy vynos bol 100 rokov oslobodeny od dani?
Najvyšší výnos v USA, ale aj Svete, dosahujú akcie, tu není o čom polemizovať. Inflácia sa týka rovnako všetkého, aj zlata, nielen akcii.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

A ja snad pisem, ze nie ?

Jogo co ti to pomoze ak teraz realny vynos akcii 20 rokov pojde do zaporu alebo max. zelana nula. Pockas si dalsich 20 rokov ? :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 20 07, 2022 10:36 am Jogo co ti to pomoze ak teraz realny vynos akcii 20 rokov pojde do zaporu alebo max. zelana nula. Pockas si dalsich 20 rokov ? :)
Kto začal teraz investovať? Kto robil DCA 20 rokov, sa 20 ročnej stagnácie nemusí báť, lebo už ma zarobené na terajšiu infláciu a stagnáciu.

Budeš držať hotovosť? Čo keď Euro pôjde cestou Talianskej líry, alebo Slovensko hodia pri rozpade Eura k južnej-zadľženej vetve z politických dôvodov?
Budeš držať dlhopisy?
Ak sa rozbehne inflácia, prerobíš ešte viac ako na hotovosti. Ak ju skrotia, akcie zarobia viac, ako dlhopisy.
Nehovoriac o tom, že priamo štátny dlhopis tu asi nikto nekupuje a ETF na štátne dlhopisy napr. TLT malo 50% drawdown teraz. Na webe sa píše o 10% strate na dlhopisoch, investor do TLT zažil však 50% stratu.
Zlato už 10 rokov stagnuje a malo 40% drawdown. A žiadne dividendy, len náklady na skladovanie. Ďakujem, neprosím.
Budeš držať USD?
Čo keď sa zopakujú roky 2000-2008 a USD oslabí voči Euru 50%? Ani doteraz nikto nevie zdôvodniť, prečo USD v rokoch 2000-2008 tak oslaboval.
Naposledy upravil/-a jogo v St 20 07, 2022 10:59 am, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Kto začal teraz investovať? ja neviem, ale viem, ze koncept investovania do indexu funguje iba v casovych oknach. To si myslim, ze je ferove aby novi investori vedeli a pocitali s tymto rizikom.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 20 07, 2022 10:57 am Kto začal teraz investovať? ja neviem, ale viem, ze koncept investovania do indexu funguje iba v casovych oknach. To si myslim, ze je ferove aby novi investori vedeli a pocitali s tymto rizikom.
Ok, ale čo im radíš? Držať cash?....USD?....Dlhopisy?....Zlato?....Bitcoin?...Nehnuteľnosť?

Ja mam ako poistku na dôchodok nehnuteľnosť, v ktorej bývam. To keby akciový trh skolaboval a meny zničila inflácia.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vsak pisem , ze netusim :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: St 20 07, 2022 11:04 am vsak pisem , ze netusim :)
Najlepšia investícia sú dobré vychované deti. Mojim známym prispíevajú ku dôchodku 200€ a druhým 280€. Navyše s nimi ostal bývať v rodičovskom dome jeden potomok(aj s rodinou), tak tým pádom náklady na dom idú na polovicu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Zainvestovat do akcii, vychovavat deti tak, aby oni drzali investicny horizont aspon 30 rokov . Tym si kupis cas.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Tilbur »

Najlepsia investicia je vzdy do vzdelania a do deti. Ostane akciove nie su az take vynosne.

A ako pisal chodec, tak deti naucit to, co vieme sami, aby nemuseli preslapavat tu istu cesticku este raz. Pocas zivota zistime, ktore veci funguju a ktore ani nie. Deti v tom mozu pokracovat.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Joki »

Škoda :( , ja nie som dobrý priklad syna.

Otec mi hovoril; “šetri si synku peniaze”.
Ja som ich nedokázal ušetriť aj keď som dobre zarobil. Všetko som skoro minul o niečo prišiel, byt som predal so stratou a auta tiež.
A ani śam neviem ako…

Otec postavil dva domy, každych cca päť rokov vymenil auto, vybudoval firmu a ešte aj okolie dotuje. Stále má financie, pravdá je ale, že maká. Nič mu neprišlo samé. Všetko oddrel.
Má 67 rokov a môže si uživať dôchodok, ale aj tak stále maká.

P.S. Vzdelanie nám dali rodičia o to som neprišiel, využivam ho . To nezoberie nik.
Naposledy upravil/-a Joki v St 20 07, 2022 2:08 pm, upravené celkom 2 krát.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ja som zacal sa zaoberat akciami preto, aby som mal zábavu. Je to vzrušujúce, ako to ide vsetko chvilu hore a potom dolu, aspon sa stale niečo deje. Keby som to namiesto akcii vrazil do investicneho bytu, ci investicneho zlata tak by to bola iba jedna velka nuda. Ale v akciach je to zaručene nekonecny pribeh emocii a zmien. Prezil som aj docasny 60percentny prepad ceny portfolia, to bolo zaujimave. Zaroven je človek stale v prostredí traderskej/investorskej/ekonomickej komunity čo je príjemné :)

Joki
čím som starsi, tym menej pre mna peniaze nieco znamenaju, sami o sebe totiz stastie neprinasaju. Kazda nova hmotna vec prinasa iba kratky okamih blaha a nasledne sa skoro vzdy mení na vacsiu ci mensiu príťaž. :)
Pokial clovek nema "slnko v duši" tak ťažko bude šťastný.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nekonecny ci dlhodoby horizont neznamena, ze ochotne trpime dlhodobe straty. Namiesto velkych prepadov sa vyplati aj mensia strata do cashu minus inflacia. Kedy predpokladat vyssie prepady trhu? Ked o nom cvirikaju vrabce, ked sa zacina pisat o dlhodobom ci neobmedzenom horizonte, dokupovania do straty a nemoznosti casovania trhu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Nansntani
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 05 09, 2022 9:17 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Nansntani »

Z hladiska poplatkov celkovej vyhodnosti vychadza portu lepsie ako finax ci?
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Oveľa výhodnejšie čo sa týka poplatkov vďaka možnosti fixácie doby investovania so zľavou z poplatku a aj vďaka tomu, že za vklad do 1000 EUR na rozdiel od Finaxu nič neplatíš. Čo sa týka výkonnosti treba sa pozrieť v Hitparáde, no pokiaľ chceš vlastnú stratégiu tak určite je Portu lepšie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V téme Fondy, ETF, Hedge fondy máme vlákna pre Finax i pre Portu. V úvodných príspevkoch by mali byť updejtované info.

Čo sa týka Portu upodate 2021:
JUGGLER napísal: Ne 19 04, 2020 7:03 pm

10/2021.

K vyššie uvedeným informáciám dopĺňam prehľad poplatkov i obrázok:

1% p.a. = Portfólia na mieru. To je tých 10 možností s rôznou skladbou AKCIE/DLHOPISY
...v Hitparáde vyhodnocujem 100/0...čiže portfólio najrizikovejšie a najvýnosnejšie = 100% akcie

To je toto:
44,1% USA SP500 eur hedged
17,2% svet - malé firmy
18,1% eurozona stredne a velké firmy
4,9% svet - emerging markets
8,8% Japan euro hedged
4,9% Ázia

Vlastné stratégie ( = vlastný výber ETFs, alebo tzv. tématické stratégie:

0,89% p.a. ( 0,53% p.a. so zľavou ) = ŠTANDARD ( do 5 ETF, 1x za rok môžete meniť )
1,29% p.a. ( 0,77% p.a. so zľavou ) = PLUS ( do 10 ETF, 5 x za rok zmena )
1,89% p.a. ( 1,13% p.a. so zľavou ) = PREMIUM ( nelimitovaný počet ETF a zmeny )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ivix
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 10 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Ivix »

Na zaklade prispevkov, ktore som videl v tomto vlakne ocenujem porovnanie ceny sp500 v zlate. Vela prispievatelov, ktori tu uvadzaju tisicpercentne zhodnotenia sp500 v priebehu dekad neberu do uvahy inflaciu, a nie zanedbatelnu. Potom tie vynosy vyzeraju podstatne inak. Faktom zostava, ze akcie su vybornym nastrojom na ochranu pred inflaciou.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ivix napísal: Po 05 12, 2022 11:05 pm Na zaklade prispevkov, ktore som videl v tomto vlakne ocenujem porovnanie ceny sp500 v zlate. Vela prispievatelov, ktori tu uvadzaju tisicpercentne zhodnotenia sp500 v priebehu dekad neberu do uvahy inflaciu, a nie zanedbatelnu. Potom tie vynosy vyzeraju podstatne inak. Faktom zostava, ze akcie su vybornym nastrojom na ochranu pred inflaciou.
@Ivix: Len sa chcem spýtať a zlato očistené o infláciu si už videl dlhodobý graf? :)
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Croven »

Ivix napísal: Po 05 12, 2022 11:05 pm Na zaklade prispevkov, ktore som videl v tomto vlakne ocenujem porovnanie ceny sp500 v zlate. Vela prispievatelov, ktori tu uvadzaju tisicpercentne zhodnotenia sp500 v priebehu dekad neberu do uvahy inflaciu, a nie zanedbatelnu. Potom tie vynosy vyzeraju podstatne inak. Faktom zostava, ze akcie su vybornym nastrojom na ochranu pred inflaciou.
https://www.longtermtrends.net/stocks-v ... omparison/

nie je to očistené o infláciu, ale dobré porovnanie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

tomáš virdzek napísal: Po 05 12, 2022 11:12 pm
Ivix napísal: Po 05 12, 2022 11:05 pm Na zaklade prispevkov, ktore som videl v tomto vlakne ocenujem porovnanie ceny sp500 v zlate. Vela prispievatelov, ktori tu uvadzaju tisicpercentne zhodnotenia sp500 v priebehu dekad neberu do uvahy inflaciu, a nie zanedbatelnu. Potom tie vynosy vyzeraju podstatne inak. Faktom zostava, ze akcie su vybornym nastrojom na ochranu pred inflaciou.
@Ivix: Len sa chcem spýtať a zlato očistené o infláciu si už videl dlhodobý graf? :)
Tomas ja to riesim tak , podelim cenu zlata lomeno cenou SP500 , tym mi vypadne zo vzorca USD. Mam tak pomer jedneho voci druhemu mimo usd.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Alert: cisla nie su dolezite, staci preletiet ocami, dufam ze s tym nikto nebude stracat cas a potom na mna nadavat :D netreba overovat, nejde o presnost, na konci pochopite :)

Mam iny napad. Co tak zobrat investiciu do SP500 naozaj dlhodobo? Tak rovno 3 generacie. (60r)
start 09/1962 koniec 09/2022
start 100 000 USD, koniec 18 652 548 USD
Pravda, 100K v roku 1962 nebolo tak lahke mat ako dnes, takze inak:
Stary otec a otec sa obetuju po 20rokoch setrenia pri beznej praci a vnuk bude setrit na seba tiez 20 rokov. Investicny horizont 60rokov, Vnuk moze v 40-45r odist s tymto:
Minimalka bola 1.15USD/hod, dnes je 7.25USD/hod takze da sa orientacne pocitat +3.1% rocne
Nech je to obetavy stary otec a otec a nasledne vnuk, a preto si vezmu kazdu sobotu po 10 hodin a vsetko zainvestuju do SP500, takze dam do kalkulacky 1.15*40 mesacne a nasledne kazdy mesiac o 0.255% viac.
Vnuk ma po 60r 2 376 403.72 USD a celkovo tam zainvestovali 99 307.8USD
Zaujimave, to bola len 1 sobota a len 20 rokov od kazdeho deda a otca, a samotneho vnuka.
$45,000 in 1960 is equivalent in purchasing power to about $453,058.78 today, an increase of $408,058.78 over 62 years.
The Zebra used Census intel to calculate the price-to-income ratio for Americans in 1960 as well as 2019 and found that in 1960, the median home cost $11,900, while the median income was $5,600, indicating a price-to-income ratio of 2.1
Ale co tak skusit trochu iny extrem, co ak si dedo a otec povie, ze daju vnukovi 30 rokov? Blbe je, ze tam bola 2 svetova vojna, tak to moze jemne skreslit model, tak zacnem az od 1955 do 2022 co je len 67 rokov a zvysnych 23 rokov domodelujeme preimerom za cele obdobie..

Nech teda dedo zacne v 1955 kedy bola minimalna mzda 0.75USD/hod odkladat 20hod tyzdene (polovicu prijmu), ale on sam nepracuje za minimalku, ale priemer, -The average (median) income of men was $3,400 in 1955,- a -According to the Bureau of Labor Statistics (BLS), the median salary of workers in the United States in the second quarter of 2022 was approximately $1,041 per week or $54,132 per year, taking into account 52 weeks of work-

To mi pride na cca +0.345% mesacne, takze prvy mesiac si odlozi 3400/52=65/2=32*4=128USD a od toho sa odrazime..

Dokopy vlozili za 67r 214 557.45 a dnes su na 8 526 890.03 USD ale nezabudjame ze este bude mlady pokracovat 23rokov, do svojich ~52.5rokov. Zatial urobili 39.74nasobok, tak pocitam, ze priemer SP bol 1.0565^67 a toto hodim do velmi orientacneho vypoctu 1.0565^90 a to je 140X za 90rokov... cize z tych 8 526 890.03 USD co maju dnes by mohli mat cca 30M USD na konci 90 rocneho obdobia.

V skutocnom svete je to zlozitejsie, pretoze som pocital US prijem a US taxes.. Ak by som dal ignore taxes bolo by to ine.. Islo mi o to, ci by tento system mohol fungovat a co by z neho bolo za naozaj dlhu dobu, hoci aj 120rokov.. Pretoze zlozite urocenie na tak dlhu dobu ma velmi zaujimave zhodnotenie.. A ak niekto veri na reinkarnaciu.. :) :) :) :) :)

Uz len 1.06^120(rokov) je 1088 nasobok povodnej investicie, takze ak teraz predam 1 priemerny byt, a vrazim 150K do SP500 ETF, tak o 120rokov bude mat moj pra~pravnuk vyse tisic bytov...

Moja povodna myslienka bola - je toto udrzatelne globalne?

Hypoteticky, ak niekto obetoval $100 v roku 1902 tak dnes ma 5 384 289.79 USD V tom roku sa zarabalo rocne 200-400USD (uctovnik 1-2K)
According to the Federal Reserve Bank of Minneapolis, $1 in 1900 was equivalent to approximately $28 in 2013. The average yearly wage was $432, and a steam-powered car cost $1,000. The average home in America sold for approximately $5,000 in 1900.
Takze ak v 1902 niekto dal "1 home" do SP500 tak dnes ma 53842,89 domov...

Respektive ma 269 214 489.36 USD a priemerny dom v 2022 stoji 348 000 USD cize by mal mat cca 773 domov..

Nesedia mi tie cisla, podla zdroja FED $1@1900 = $28@2013 ale domy isli $5K@1900 na $348K@2022 co nie je 1>28 ale 1:69.6 (zeby 2013 vs 2022 urobil taky rozdiel? vyse 2X za 8r? zlozene urocenie, zlozene..)

To je celkom zaujimava obeta pre potenciálneho vnuka alebo vnucku.. Neviem preco, ale za mna je to cele "bullshit" a neverim, ze by jeden dnesny byt kupil co i len 100 bytov o 120 rokov :) myslim ze nie je ani problem v tom, aby ten index dosiahol take cisla, ale 100 (resp 773 alebo 1088 z historie a buducej teorie) bytov za 1 byt za 120 rokov? :) Za mna, too godo to be true, preto sa delim s touto myslienkou investovat do ETF na 120 rokov, co si o tom myslite? :)
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Ut 06 12, 2022 4:20 pm Za mna, too godo to be true, preto sa delim s touto myslienkou investovat do ETF na 120 rokov, co si o tom myslite? :)
120 rokov vravíš, tak to by musel začať investovať môj pradedo, ktorý zomrel v USA a s ním aj jeho 4 z 5 deti. Nemám poňatia, koľko mam v USA rodiny po pradedovi, ale určite oveľa viac ako na Slovensku, pretože len moja babka ostala na Slovensku a ma teraz minimálne 100 potomkov a tí všetci by mali nárok na 1/5 pradedovej investície.
Asi by to nebola až taká horibilná suma, jedine, že by všetko dedil prvorodený syn, tak ten by bol nechutne bohatý.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No mat 100 potomkov a 773 bytov, stale je to 7 bytov na jedneho (alebo 773/100/5?), to som tam uz nechcel komponovat, zlozite to je aj bez toho :)
Tento moj model by mal vyhodu dnes, kedze dnes maju ludia vacsinou menej ako 3 deti.. (To sa moze vsetko ale zmenit)
Ciste teoreticky, mohli to urobit ako (dividendovy) fond, a mohli by "sa najest" vsetci..
Ked tak nad tym rozmyslam, ved to je uz prastary, zvacsa zapadniarsky, "rodinny" styl podnikania..
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Ut 06 12, 2022 8:46 pm Ciste teoreticky, mohli to urobit ako (dividendovy) fond, a mohli by "sa najest" vsetci..
Ked tak nad tym rozmyslam, ved to je uz prastary, zvacsa zapadniarsky, "rodinny" styl podnikania..
Preto sa zaujímam o zverenecké fondy, tak by sa dalo potomkov "donútiť" využiť silu zloženého úročenia aj proti ich vôli. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Croven napísal: Ut 06 12, 2022 10:08 am https://www.longtermtrends.net/stocks-v ... omparison/
nie je to očistené o infláciu, ale dobré porovnanie.
Len treba pozerať ten dolný graf. Ten je total return, čiže s reinvestovaním dividend...takže tam nastáva exponenciálny efekt zloženého úročenia. Keby si tie dividendy vyberal , vtedy má index podobnú performance ako zlato. Realitu investovania do zlata si treba prečítať vo vlákne o zlate, alebo TU

Vlastne ten obrázok total return sa dá lahko stiahnut:
total-return-stock-index.jpeg
.
.
a toto by mal byť dlhodobý ( 200 ročný )graf zlata očistený o infláciu...Majetok dlhých generácii by teda neuchoval...
keby mali majetok v akciách tak zbohatnú i napriek inflácii.

Podnikanie je podnikanie...i ked má svoje riziká...na horizonte 20 rokov máš takmer 100% istotu, že neprerobíš. Zo zlatom by si často nevidel zisky celé desaťročia...
Prílohy
GOLD 200Y inftation adjusted in 1980 method.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"