ETF - FINAX

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Ja to vyhodnocujem v USD. TAM – Americký akciový fond (USD) . Prečo by to mala TB vyhodnocovať v EUR?

Fond investuje predovšetkým do akciových investícií amerických spoločností, finančných derivátov a peňažných investícií s cieľom dosahovať výnos predovšetkým z pohybu cien akciových investícií, z dividend akciových investícií, ako aj z finančných nástrojov s úrokovým výnosom a zhodnotenie fondu v mene USD.

KID: Cieľom Fondu je dosahovanie výnosu .. zhodnotenie Fondu v USD v odporúčanom investičnom horizonte.

Bankový účet Fondu: č. SK02 1100 0000 0028 2852 0080 (USD), SK77 1100 0000 0026 2252 0800 (EUR).
Minimálna investícia do Fondu predstavuje 200 USD, resp. 150 EUR.

Vyzerá to tak, že aj ked pošleš EUR, tak je urobená konverzia ( fee never sleep ) v banke a vklad je v USD. Nie je to fond v EUR, ktorý by prijímal vklady v EUR a robil konverziu na svoj účet. Pri ETF si na to dávame pozor leboo za konverziu sa účtuje 0,5% až 1,5%.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Peter222
Active Member
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm

Príspevok od používateľa Peter222 »

Áno, mal by si vkladať peniaze v USD, čo je referenčná mena fondu, ale mena ocenenia je oficiálne EUR - z dôvody legislatívy a zdaňovania. Ale do vyhodnocovania by som z tej tabuľky čo som poslal bral USD.
Ak aj pošleš EUR tak sa ti to prehodí na USD stredovým kurzom EUR/USD ECB, resp. opačne. Poplatok za konverziu neplatíš.

adamko
Dátum registrácie: Št 13 01, 2022 10:05 pm

Príspevok od používateľa adamko »

ahojte odbornici, chcem investovat 10000e jednorazovo ktore mam na terminovanom ,ten davam zrusit, na 5 az 10r s tym ze ak by bolo treba su tam poruke to vybrat . Zatial ma marketingovo zaujal finax, nechcem sa tomu venovat len to hodit nech to zaraba viac ako inflacia. Mate nejake odporúčanie? nechcem to prilis konzervatívne. Do ktoreho produktu by som mal vlozit?

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Adamko: budeš sa musieť tomu venovať. Ináč o 5 rokov, alebo kedykolvek to chceš vybrať môžeš mať tučnú stratu. Nedávno som spracoval novú tému, kam investovať v inflácii 1 milión €..tam by si mohol začať. Ale musíš to nájsť :wink: :

Peter222: V tom TB fonde majú ľudia 100 miliónov €. Spolu s IAD indexovým fondom by tieto dva fondy by mali byť vlajkovými loďami slovenského fondového priemyslu. Ide o kolektívne investovanie, ktorého história by sa mala písať do učebníc .

Správcovia zarobili milióny. Ale čo ľudia? Čo ľudia, ktorí sú tam od začiatku, vrazili tam svoje úspory a vidia to ako najlepšiu cestu na dôchodok?

Ľudia investujú svoje úspory do fondu, ktorý existuje 21 rokov a nemôžu sa dopátrať výnosu od založenia?
Divné, nie?

Samozrejme, ja tuším prečo to nie je transparentné. Dejavú ako Vltava fond. Tam sa pravdy tiež nedopátraš. Ale Vltava aspoň nie je pre širokú verejnosť. Len knihy, prednášky a články od majstra G sú pre verejnosť :)

Ja si myslím, že ten fond TB dlhodobo neporazil ani infláciu. Stejne ako TAM - Európsky akciový fond :wink:
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

andre
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Pekne porovnanie aj ked pre investorov v CR: https://finex.cz/3-testujeme-investicni ... -pul-roce/?

Su tam aj 2 prechadzajuce clanky, ked to niekoho zaujima.

Fund
Active Member
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm

Príspevok od používateľa Fund »

...ach tie oplatky Finaxu,zas a znova...

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Peter222 napísal:
Št 13 01, 2022 9:28 pm
Referenčná mena fondu je USD, ale "oficiálne" je fond oceňovaný v EUR, neviem teda v ktorej mene to chceš, dávam teda pre istotu obidve. Pre úplnosť tabuľky dodám, že v roku 2021 +34,7% v EUR a +25,6% v USD.
Ahoj Peter, odkiaľ máš tie čísla prosím? Ako rátam, tak rátam, ale v niektorých rokoch dostávam iné čísla. Hmm. Alebo aspoň zdroj tých dát odkiaľ máš... Vďaka.

OK skúsim teda úplne jednoducho takto. Na stránke Slovenskej asociácie správcovských spoločností sa nachádzajú historické dáta za podielové fondy - https://www.ass.sk/fondy/historicke-udaje

Vďaka tomu možno nájsť, že úplne prvý záznam o TAM americkom akciovom fonde je tu v tomto dátume (koniec roka 2000).

tam uvod.jpg

Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K 31.12.2021 je pri tomto fonde kurz 0,070533 Eura, z čoho vyplýva zhodnotenie fondu na úrovni +112,5% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov ak správne rátam roky.

Maximálny drawdown na úrovni -74,33%.

tam graf.jpg

Z prvého obrázku vidno, že tam sa rovnako objavil aj TAM európsky akciový fond

Počty sú teda podobné. Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K posledným dátam z 5. marca 2021 (fond v marci zanikol) je kurz 0,020105 Eura = výnos -39,4% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov.
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

Peter222
Active Member
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm

Príspevok od používateľa Peter222 »

tomáš virdzek napísal:
Pi 14 01, 2022 6:28 pm
Ahoj Peter, odkiaľ máš tie čísla prosím? Ako rátam, tak rátam, ale v niektorých rokoch dostávam iné čísla. Hmm. Alebo aspoň zdroj tých dát odkiaľ máš... Vďaka.
Ahoj Tomáš, tá tabuľka čo som sem postol s výkonnosťami od vzniku do roku 2020 je v predajnom prospekte na str. 7 https://www.tatrabanka.sk/files/archiv/ ... pp_aaf.pdf

Rok 2021 potom uvedený napr. v mesačnej správe za december: https://www.tatrabanka.sk/files/archiv/ ... aaf_mr.pdf

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ďakujem Peter.

Hmm... Rozdiel v mojich výpočtoch na základe údajov zo Sass a údajoch z toho PDF čo si poslal, je len pred rokom 2006 (žlté polia). Ostatné roky úplne sedia na rovnako. Mne teda vychádza výnos 112,49% a podľa ich dát z PDF o niečo vyššie 120,52%. Nenapadá niekoho v čom by to mohlo byť?

porov.jpg

Nižšie ešte grafy (ročné dáta)...

porov1.jpg
porov1.jpg (32.07 KiB) 455 zobrazení

porov2.jpg
porov2.jpg (31.81 KiB) 453 zobrazení

Juggler, ako si to rátal do hitparády ty? Toto je prepočet len v Eur, iné dáta som nenašiel.
PS: Ten výnos 34,7% za posledný rok je krásny, každopádne za celú dobu to infláciu zrejme veľmi nepokrylo :pivko:
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

tomáš virdzek napísal:
Na stránke Slovenskej asociácie správcovských spoločností sa nachádzajú historické dáta za podielové fondy - https://www.ass.sk/fondy/historicke-udaje

Vďaka tomu možno nájsť, že úplne prvý záznam o TAM americkom akciovom fonde je tu v tomto dátume (koniec roka 2000).

Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K 31.12.2021 je pri tomto fonde kurz 0,070533 Eura, z čoho vyplýva zhodnotenie fondu na úrovni 112,5% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov ak správne rátam roky.

Maximálny drawdown na úrovni -74,33%.

OK. Sedí to aj z grafom odborníka - finančníka Ovčarika na stránke finančný kompas. Tak to zapisujem do vyhodnotenia. Ten rozdiel v prvých rokoch vznikol podľa mňa prezentácoiu v USD a v SKK. Potom nabehli na jeden meter. Nevadí. Neriešim viac.
Beriem to ako uzavreté. Ďakujem !
.
.
TAM Americky akciovy 2000-2021.png
.
.
tomáš virdzek napísal:

Z prvého obrázku vidno, že tam sa rovnako objavil aj TAM európsky akciový fond

Počty sú teda podobné. Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K posledným dátam z 5. marca 2021 (fond v marci zanikol) je kurz 0,020105 Eura = výnos -39,4% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov.

Áno. Aj to sedí z finančným kompasom, ktorý berie dáta z Asociácie správcovských spoločností. Tak to beriem za smerodatné a musím to opraviť aj v Hitparáde.

Predstavte si, že ja som mal zo stránky TB oveľa menšiu stratu od založenia: -8,67%. Takže to musím všetko opraviť, tým viac, že fond už skončil.

Takisto mám u TAM amerického akciového +200% od 2000 do 2020. Takže dobre, že sme zistili pravdu. Teraz už nezistím, či som chybu urobil ja, alebo to vtedy takto prezentovala TB. Nevadí, hlavne že je to uzavreté !

Ďakujem páni za pomoc ! :beer:
Prílohy
TAM Europsky akciový fond (EUR )2000-2021.png

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Pi 14 01, 2022 8:56 pm
Beriem to ako uzavreté. Ďakujem !
Keď pôjdem do môjho archívu, tak tam pozriem hodnoty Amerického akciového fondu, Európskeho akciového fondu, Európskeho technologického fondu a ešte dvoch dlhopisových fondov, asi USD a Euro, ak si dobre pamätám. Boli to moje prvé podielové fondy, ktoré som v živote nakúpil. Kúpil som ich v roku 2001 a predal v roku 2005. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným
účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
-Pravda je dcérou času.

ivoL
Dátum registrácie: Pi 01 11, 2013 9:33 pm

Príspevok od používateľa ivoL »

andre napísal:
Pi 14 01, 2022 7:53 am
Pekne porovnanie aj ked pre investorov v CR: https://finex.cz/3-testujeme-investicni ... -pul-roce/?

Su tam aj 2 prechadzajuce clanky, ked to niekoho zaujima.
Andre, nielen pre investorov v ČR, ale aj pre slovenských investorov. Z toho testu je jasné, že Finax je drahý a treba investovať cez Portu.
Minimálny vklad je 20€. Účet je vedený v eurách a portfólio sa dá vyskladať tiež eurových ETF.

Fund
Active Member
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm

Príspevok od používateľa Fund »

...aspon za vklad do 1000€ by mohli zrusit poplatok,to je nonsens,ludia s mensimi vkladmi hned platia poplatok.Portu je v tomto o krok vpred.

Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"