Výber ETF do portfólia

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa ericson1998 »

Zdravím. Mám 20 rokov, nedávno som si založil účet v lynxe a na skúšku chcem investovať 2000€ do ETFiek. Potreboval by som, aby ste zhodnotili môj výber, prípadne poradili nejaké lepšie ETFká. 2 hlavné sú:

ISHARES CORE MSCI WORLD (IWDA) - hlavné etf, cca 60-70% portfólia
SPDR BBG EURO HIGH YIELD (SYBJ) - nejaké dlhopisové etf, ale ročný poplatok "až" 0,40%

VANGUARD HIGH DVD YIELD ETF (VYM) - ako zdroj dividend
SPDR S&P 500 LOW VOLATILITY (SPY1) - nejaké S&P, čo akumuluje dividendy

Druhé 2 etf ešte vyzerajú podľa mnňa fajn. Je to dostatočná diverzifikácia? Prípadne mi ešte napadlo povedzme S&P 500 nejakých špecifických odvetví-

Neviete ako je to v lynxe pri kúpe etf v dolároch? Niekde som tuším čítal, že keď ho kúpim napriamo, tak sa mena prevedie automaticky a bez poplatku a platím len za kúpu etf, ale nie som si istý. Alebo to treba len klasicky, previesť si príslušné množstvo na doláre a zaplatiť 5 dolárov poplatok.

Tiež som si všimol, že pri kúpe etf sa platí poplatok cca 5-6€, pritom nezáleží, či kupujem 1 etf alebo povedzme 100 (pri viac ako 100 už sa pripláca za každé etf). Vychádza mi z toho teda, že sa neoplatí dokupovať každý mesiac po jednom kuse (ako som pôvodne plánoval) kvôli poplatkom, ale povedzme raz za pol roka ich kúpiť viac naraz. Mám pravdu?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa Rokosák »

V Tvojom veku je to jedno do coho investujes, hlavne ak nam nepovies za akym ucelom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa ericson1998 »

Tak v mojom veku primárne za účelom zhodnotenia. Prípadne na začiatok len vyskúšať, naučiť sa s tým robiť.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa jogo »

ericson1998 napísal: Neviete ako je to v lynxe pri kúpe etf v dolároch? Niekde som tuším čítal, že keď ho kúpim napriamo, tak sa mena prevedie automaticky a bez poplatku a platím len za kúpu etf, ale nie som si istý. Alebo to treba len klasicky, previesť si príslušné množstvo na doláre a zaplatiť 5 dolárov poplatok.

Tiež som si všimol, že pri kúpe etf sa platí poplatok cca 5-6€, pritom nezáleží, či kupujem 1 etf alebo povedzme 100 (pri viac ako 100 už sa pripláca za každé etf). Vychádza mi z toho teda, že sa neoplatí dokupovať každý mesiac po jednom kuse (ako som pôvodne plánoval) kvôli poplatkom, ale povedzme raz za pol roka ich kúpiť viac naraz. Mám pravdu?
ETF-ko v USA za dolare nekúpiš, lebo tomu zabraňuje regulácia Európskej únie a neochota amerických vydavateľov ETF urobiť jeden prospekt, aby splnili požiadavky európskej regulácie.
Ak kúpiš ETF=ko na Londýnskej burze za USD, tak budeš platiť vyšší poplatok takže asi min 10GBP a ešte aj nejakú daň z transakcie 0.5% a za irske ETF=ko až 1%.
https://www.lynxbroker.cz/poplatky-za-o ... ani/#akcie" onclick="window.open(this.href);return false;

Poplatok za nákup ETF=ka v Nemecku je 0.12% hodnoty transakcie, minimálne 6€, maximálne 99€. Čiže 6€ je to pri objeme obchodu menšom ako 5000€.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa hokaido »

jogo napísal:Ak kúpiš ETF=ko na Londýnskej burze za USD, tak budeš platiť vyšší poplatok takže asi min 10GBP a ešte aj nejakú daň z transakcie 0.5% a za irske ETF=ko až 1%.
https://www.lynxbroker.cz/poplatky-za-o" onclick="window.open(this.href);return false; ... ani/#akcie
Stamp tax plati len pre UK resp Irske spolocnosti. Viac o vynimkach na strankach burzy.
Nakupoval som tam S&P 500 a platil som 5 USD. Ziadne dane z transakcie som vo vypisoch neobjavil.
Navyse, Lynx pri zadavani prikazu vypisuje aj vysku poplatku za obchod.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal: Nakupoval som tam S&P 500 a platil som 5 USD. Ziadne dane z transakcie som vo vypisoch neobjavil.
Navyse, Lynx pri zadavani prikazu vypisuje aj vysku poplatku za obchod.
Čo to bolo ETF, CFD, certifikat?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal: Nakupoval som tam S&P 500 a platil som 5 USD. Ziadne dane z transakcie som vo vypisoch neobjavil.
Navyse, Lynx pri zadavani prikazu vypisuje aj vysku poplatku za obchod.
Ano, máš pravdu, díky za informáciu. Táto informácia je zakódovaná v tejto vete poplatkovej štruktúry Lynxu:
Pokud je akcie kótována v jiné měně, než v jaké se na příslušné burze obchoduje, může být struktura poplatků jiná. Pro více informací volejte na klientskou podporu 800 877 877.
https://www.lynxbroker.cz/poplatky-za-o ... ani/#akcie" onclick="window.open(this.href);return false;

Vyzera to tak, že poplatková štruktúra akcii a ETF=iek obchodovaných na Londýnskej burze v USD je identická s poplatkovou štruktúrou USA búrz.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa hokaido »

jogo napísal:Čo to bolo ETF, CFD, certifikat?
ETF
jogo napísal:Táto informácia je zakódovaná v tejto vete poplatkovej štruktúry Lynxu
Lynx su v tomto experti. Na webe stare informacie, 2-3 verzie cennikov. Pozeram ale ze sa uz zlepsili. Na idle cash maju urokovu mieru z dnesneho dna. Predtym boli vzdy 1 rok pozadu. Ale beru dost velke percento oproti IBKR.
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa ericson1998 »

Čo sa týka zdaňovania dividend, musím ich vždy uviesť v daňovom priznaní? Lebo príjmy za 1 rok do nejak 1900€ sa nemusia uvádzať. A teda ja, ako študent bez stálej práce by som určite na dividendách samotných nepresiahol 1900€ (keď nerátam brigádu cez leto za pár stoviek). Reagujem na pokusa, ktorý mi radil, že na dividendy sa mám vykašľať, pokiaľ sa mi nechce babrať s daňovým priznaním.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Výber ETF do portfólia

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nauc sa "babrat" s danovym priznanim. V Tvojom veku sa to zide na dalsich pol storocia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"