Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - EAF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Grankow
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 24 05, 2007 2:10 pm

Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - EAF

Príspevok od používateľa Grankow »

Ma z vas niekto v portfoliu tento fond? Ide o to ze viac znamych tam na odporucanie zopar "poradcov" vlozilo peniaze a po cca 6tich rokoch -60 percent z povodnych 50 tisic :( .
http://www.tam.sk/cgi-bin/tamweb/app/gr ... nu=gph_ur1
/btw. format toho linku je fakt hnus :lol: /

Je vhodne riesenie pockat na euro a potom dlhodobo mesacne platby do tohto fondu povedzme 20-50 EUR?
Nevie niekto aka je vykonnost MSCI Europe indexu? Nejak sa mi to nedari najst :roll:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - EAF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no, tento fond je vazne rekordman. Prerabal este aj vedy ked vsetci ostatni zarabali. Velmi neverim, ze po tych vykonoch co predviedli doteraz sa im bude v buducnosti darit lepsie ako konkurencii. Mozno by nebolo odveci to radsej vybrat a dat do eu akcioveho fondu od ineho spravcu. Aj tie su teraz v peknych minusoch, takze ked opomenieme vstupne poplatky, tak je to teoreticky neutralna operacia. Samozrejme treba si zvazit co spravia dalsie vstupne poplatky, pokusit sa o co najnizsie, predsa len zvysovat stratu este dalsim vstupnym ... Alebo zaujat defenzivnu poziciu a chvilu podrzat kes.
.
Ale mozno sa mylim a radvan tam z toho spravi najvykonnejsi fond na trhu :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - EAF

Príspevok od používateľa filip glasa »

MSCI Europe:

http://index.onvista.de/snapshot.html?I ... L=0#chart1

originál sa výkonnosť aj cena uvádza v dolároch, ale neviem v čom to majú na onviste.

TAM má dobrý výkon oproti benchmarku od založenia (pri poklese 2002-2003 držali hotovosť). Ale počas býka od roku 2003 je to slabota, zase kvôli tej hotovosti.

Tu v diskusii sa k tomu vyjadroval chlapík priamo z TAM:
http://www.etrend.sk/generate_page.php? ... _id=139080
http://blog.sme.sk/diskusie/1128930/1/Z ... ondov.html

Problém je hlavne v tom, že vtedy sa menové riziko riešilo spôsobom: odmocnina z volatilita ceny + volatilita meny = už žiadne menové riziko nie je. Samozrejme ten vzorec som si vymyslel, ale niečo také existuje. Hľadať to nebudem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Charles Bridge Global macro Fund

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Od svojho založenia sa TAM prepracoval na pozíciu lídra na trhu kolektívneho investovania v Slovenskej republike podľa objemu majetku pod správou v otvorených podielových fondoch s 34,7 %-ným podielom na trhu ku koncu mája 2014. TAM v súčasnosti spravuje približne 2 miliardy eur.

toto som skopiroval z ich stranky, presiel som rad radom vsetky ich podielove fondy , ani jeden neprekonal od zalozenia inflaciu :(
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Charles Bridge Global macro Fund

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:Od svojho založenia sa TAM prepracoval na pozíciu lídra na trhu kolektívneho investovania v Slovenskej republike podľa objemu majetku pod správou v otvorených podielových fondoch s 34,7 %-ným podielom na trhu ku koncu mája 2014. TAM v súčasnosti spravuje približne 2 miliardy eur.

toto som skopiroval z ich stranky, presiel som rad radom vsetky ich podielove fondy , ani jeden neprekonal od zalozenia inflaciu :(


Myslel som, že sa mýliš, ale máš pravdu. To je neuveriteľné. Na zaplakanie. :oops:
Zaradím tri akciové vlajkové lode TAM do vyhodnocovania.
Európsky akciový za 20 rokov: -28% bez zarátania inflácie.
Normálne negatívny ročný výnos.

V USD na Amerike bili infláciu, ale aj tak v porovnaní s benchmarkom a indexovým ETF to bude bieda...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:Od svojho založenia sa TAM prepracoval na pozíciu lídra na trhu kolektívneho investovania v Slovenskej republike podľa objemu majetku pod správou v otvorených podielových fondoch s 34,7 %-ným podielom na trhu ku koncu mája 2014. TAM v súčasnosti spravuje približne 2 miliardy eur.

toto som skopiroval z ich stranky, presiel som rad radom vsetky ich podielove fondy , ani jeden neprekonal od zalozenia inflaciu :(



Zaradil som tri TAM fondy do Hitparády. Vlastne 2, lebo americký akciový je v dvoch menách.

TAM – Americký akciový fond (EUR) (Tatrabanka): -20,86%
Od založenia 1.12.2000: +25,47%. ETF USA500 v EUR za rovnaký čas: +128%

TAM – Americký akciový fond (USD) (Tatrabanka): -22,28%
Od založenia 1.12.2000: +125,92%. ETF USA500 za rovnaký čas: +188%

TAM – Európsky akciový fond (EUR) (Tatrabanka): -25,8%
Od založenia 1.12.2000: -27,97%. EuroStoxx50 index: -42,4%


Od 2016:


TAM – Americký akciový fond (USD):+21,86% (Tatrabanka)
TAM – Americký akciový fond (EUR):+20,12% (Tatrabanka)
TAM – Európsky akciový fond (EUR):-18,42% (Tatrabanka)

Spočiatku som bol naštvaný, kvôli tým výsledkom. Teraz musím korigovať svoj príspevok a je nutné vysvetliť 2 veci.

1. Prvá vec je, že začali ako prví na Slovensku. V roku 2000. To ešte ani Gladiš nesníval, že založí Vltavu.

Začali na vrchole internetovej bubliny, koncom roka 2000. Preto uvádzam aj porovnanie s SP500 za rovnaký čas.
V USD nie je rozdiel taký veľký, ked zoberieme do úvahy, že ubehlo 20 rokov a poplatky si zobrali svoje.

2. Druhá vec je, že za 100 000 € ste v roku 2000 dostali iba 87 000 USD. Teraz je to zhruba 108 000 USD. Kurzový rozdiel 25%.
Medzitým bolo euro také silné, že za 100 000 € bolo aj 160 000 USD. Takže asi preto je v eurovom vyjadrení taký velký rozdiel.


Venujem sa americkým akciám 20 rokov. Nikdy som nejak extra nesledoval európske akcie.
Teraz, keď som porovnával európsky akciový TAM fond, utrpel som šok !

Neexistuje žiadne indexové etf z pred krízy 2008/2009...dokonca je problém nájsť aj nejaký index. Európske ekonomiky boli do roku 2000 brané samostatne. Nakoniec som na stránke stoxx.com našiel ako vyzerá vývoj európskych blue chips od 1986: EURO STOXX 50

JAPONSKÝ SCÉNAR.

My tu debatujeme, že japonský scénar sa nemôže týkať Európy.
No kým Amerika dala za posledných 20 rokov +190%, Európa je za ten istý čas -42%.

Takže z toho pohľadu TAM európsky z -28% aj s poplatkami je výrazne lepší ako -42%.
Doslova jednooký kráľ medzi slepými!

Rozmýšlal som prečo asi?
EURO STOXX 50 je 8 krajín eurozóny: Belgium, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Luxembourg, the Netherlands and Spain. Takže chýba veľký európsky hráč: Británia. Tá je za rovnaký čas dole iba -8%.

Takže rozmýšlajme spolu: Británia, ktorá roky držala európske akcie odchádza z EU. Máme tu krajiny ako Francúzsko, Taliansko, Španielsko...Ak na ich biznise má stáť výnos európskych akcií...tak žiadne európske ETF nechcem.

Nakoniec konštatujem, že TAM fondy zapadnú do Hitparády a nie je dôvod na nejakú extra kritiku.

EURO STOXX 50: Od roku 2000 japonský scénar.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa osamely chodec »

problem je ze na 20 rocnej historii uz inflacia urobi cez zlozeny urok pekne kusky.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Zaradil som tri TAM fondy do Hitparády. Vlastne 2, lebo americký akciový je v dvoch menách.


Americky akciový fond je len jeden, vedený v USD. Ta možnosť EUR znamená, že ti zisk prepočítajú do euro meny, podobne, ako to ja robím v hitparáde.

http://www.tam.sk/sk/vysledky-fondov.ht ... sti-fondov

V minulosti som pozeral, že čo sa skrýva za celkom dobrými výsledkami toho fondu a zisti som, že vlastnil 100 akcii z SP500. To už je taká diverzifikácia, hlavne ak tam mali najväčšie akcie z SP 500, že je to vlastne indexový fond. Slúži im ku cti, že to tak skoro pochopili, že index neprekonajú, tak ho aspoň kopírujú mínus poplatky.

Európa je v japonskom scenári a nič s tým neurobíme. Tak ako píšeš, netreba investovať do európskych akciových ETF.
Ešte možno vsadiť na vysoké dividendy niektorých firiem, ale aj to je ošemetné, lebo tie firmy proste na také dividendy nemajú a v krízach hlboko prepadá ich cena.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa rogue_trader »

JUGGLER napísal:TAM – Európsky akciový fond (EUR) (Tatrabanka): -25,8%
Od založenia 1.12.2000: -27,97%. EuroStoxx50 index: -42,4%


Ten EuroStoxx50 index ma -42.4% ale bez dividend (iba price index). Po zapocitani zdanenych dividend (total net return) to je cca -3%.
Podla prospektov TAM - europsky akciovy fond investuje v priemere do 90-tich firiem - a to dava otazku aky index by mal byt ako benchmark pouzit lebo existuje aj EuroStoxx 200 (co su large caps - ekvivalent S&P 500 a ten mal za rovnake obdobie +34%), a EuroStoxx 600 (total stock index mal od decembra 2000 +50%)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa JUGGLER »

RT. Dík. Myslel som, že európske indexy sú total return, tak ako DAX. Mám obmedzené možnosti pre porovnávanie s indexami.
Som šťastný, že na justETF.com majú indexové ETFká grafy kde si viem nastaviť dátumy, EUR/USD a zaškrtnúť ,,including dividends,,.

Len bohužial tie indexové etfká sú mladé produkty. Máloktoré majú históriu väčšiu ako 10 rokov.

použijem ten ekvivalent SP500: EuroStoxx 200 (co su large caps - ekvivalent S&P 500 a ten mal za rovnake obdobie +34%)

Našiel som ho na justETF.com...len má historiu od 4.4.2005.

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0005933980

Keďže trhy od 2000 klesali poprosil by som ťa nájsť bod po dátume 4.4.2005 ktorý by som mohol zobrať ako bod ,,NULA,, teda investor v TAM by bol výnosovo na nule. Od toho bodu by som porovnával výnos fondu a výnos ETF.
Samozrejme dá sa to aj tak, že zoberiem tých +34%...len potrebujem presné číslo ku koncu roku 2019, alebo k 31.3.2020.

Ešte raz ďakujem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Americky akciový fond je len jeden, vedený v USD. Ta možnosť EUR znamená, že ti zisk prepočítajú do euro meny, podobne, ako to ja robím v hitparáde.


OK. Nemám problém ho škrtnúť. Ale najprv sa zamysli nad priepastným rozdielom v EUR :
TAM od založenia 25%. ETF +128%

v USD:
TAM: 126%
ETF 188%.

Nemôže to byť tým, že v časoch ked euro bolo extra silné...tak poplatky v eurách vlastne odsávali viac výnosu v USD?
Efekt zloženého úročenia má úžasný pozitívny vplyv na výnosy
Efekt poplatkov má v podstate opačný vplyv...a ešte k tomu poplatkov v silnej mene...

ALL: Dobre uvažujem? Aký máte názor...pri zložitejších logických úvahach môj sedliacky rozum nevie nájsť odpoveď.. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
OK. Nemám problém ho škrtnúť. Ale najprv sa zamysli nad priepastným rozdielom v EUR :
TAM od založenia 25%. ETF +128%

v USD:
TAM: 126%
ETF 188%.



Nesedí to a neviem, kde majú chybu. :?
Oni vraj v rokoch 2000- 2003 držali veľa cash asi v USD a možno toto spôsobilo ten rozdiel, lebo dolar cash oslabil a vyrobil im kurzovú stratu v Eurách ale nie dolároch, ale nejak sa mi to nechce skúmať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rogue_trader napísal:Ten EuroStoxx50 index ma -42.4% ale bez dividend (iba price index). Po zapocitani zdanenych dividend (total net return) to je cca -3%.
Podla prospektov TAM - europsky akciovy fond investuje v priemere do 90-tich firiem - a to dava otazku aky index by mal byt ako benchmark pouzit lebo existuje aj EuroStoxx 200 (co su large caps - ekvivalent S&P 500 a ten mal za rovnake obdobie +34%), a EuroStoxx 600 (total stock index mal od decembra 2000 +50%)


Pre TAM európsky použijem ako benchmark iShares STOXX Europe Large 200 UCITS ETF (DE):
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... &tab=chart

Oprava:
TAM – Európsky akciový fond (EUR) (Tatrabanka): -25,8%
Od založenia 1.12.2000: -27,97%. iShares STOXX Europe Large 200 UCITS ETF (DE): +32,15%*

* metodika výpočtu: k 4.4.2004 bol TAM -27,59% ( zo 100K ...72 140€)
Od 4.4.2005 iShares STOXX Europe Large 200: +82,51% ( 72410 x 1,8251=132155= +32,15% )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa jogo »

Tak som zistil, kde "delaji soudruzi z NDR chybu". :)

http://www.tam.sk/sk/ponuka-fondov/amer ... voj-kurzov

Ak vydelím 6.5.2020 hodnotu fondu v USD hodnotou fondu v EURO, tak dostanem kurz EURUSD, ktorý platil 6.5.2020

0,048404 / 0,044796 = 1.0805

Ak tento výpočet zopakujem pre dátum vzniku fondu 1.12.2000 tak dostanem

0.020307 / 0.033194 = 0.611767

Avšak 1.12.2000 bol kurz EURUSD 0.8735, preto majú v TAM prepočet na EURA od toho dátumu chybný.

https://kurz-euro.zones.sk/archiv-kurzy ... 000-12-01/

Teraz vydelím chybný kurz 0.611767 kurzom ku 31.3.2020 a dostanem 0.611767 /1.0956 = 0.5583
Týmto koeficientom vynásobím dolárové zhodnotenie 2.26x0.5583=1.26, čiže 26% a to je zhodnotenie, ktoré chybne udávajú v Eurách

Preto zhodnotenie v Eurách nedávaj do hitparády, lebo je zle vypočítané na stránke TAM.

Hodnoty fondu k 1.12.2000 som zistil z grafu

http://www.tam.sk/sk/ponuka-fondov/amer ... edky-fondu
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Preto zhodnotenie v Eurách nedávaj do hitparády, lebo je zle vypočítané na stránke TAM.

Hodnoty fondu k 1.12.2000 som zistil z grafu

http://www.tam.sk/sk/ponuka-fondov/amer ... edky-fondu


Takže fond v ktorom je 80 miliónov € ukazujú zhodnotenie za 20 rokov +25% namiesto cca +100%?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Takže fond v ktorom je 80 miliónov € ukazujú zhodnotenie za 20 rokov +25% namiesto cca +100%?


Nerozumiem síce otázke, ale zhodnotenie Amerického akciového fondu od jeho vzniku 1.12.2000 do 30.3.2020 po prepočte na Euro je 2.2592 x (0.8735/1.0956) = 1.8012 čiže +80.12%

V predošlom príspevku som sa snažil vysvetliť, kde robí chybu TAM kalkulačka pri prepočte ziskov na EURO...ma zadaný zlý kurz EURUSD ku dňu 1.12.2000.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK Jogo. To sú teda dobrí biznismeni v TB, ked chcú od ľudí aby investovali do fondu amerických akcií, ale ukazujú im vadných +25% namiesto +80%. Len to som chcel vedieť. Vypustím teda ten fond v eurách , ked výsledok nie je dôveryhodný.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:OK Jogo. To sú teda dobrí biznismeni v TB, ked chcú od ľudí aby investovali do fondu amerických akcií, ale ukazujú im vadných +25% namiesto +80%.


Však to...
Ale inde je to podobné. Pred pár rokmi som posielal 2x peniaze brokerovi cez poštu a nevedeli ich u brokera priradiť. Potom mi broker povedal, že pošta mení variabilné symboly, tak nech im viac peniaze cez poštu neposielam. Povedal som to vedúcej na našej pošte a ta urobila hlupákov zo mňa, že neviem písať, z brokera, že si vymýšľa atď. Tak som posielal peniaze z bankového účtu.
Minule som si testoval, ako budem posielať cash na účet v internetovej banke, keď zruším účet v kamennej. Nezadal som ani konštantný, ani variabilný ani špecifický symbol a do správy pre prijimateľa som niečo napísal.
Potom som si pozrel výpis z internetovej banky a mal som tam vymyslený konštatný, variabilný aj špecifický symbol a správu pre prijímateľa som nemal. Do správy pre prijímateľa predsa píšem moje číslo pri platbe do Interactive Brokers. Už som to chcel ísť ukázať vedúcej na pošte, ale potom som si povedal: Jogo, ser na to. Iba sa tam rozčúliš a nestojí mi to za to, lebo cez poštu budem posielať peniaze už len sebe.
Pred 10 rokmi som v nemenovanej banke vybral peniaze z vkladnej knižky, ktorú mám na heslo bez udania hesla. Keď som na to úradničku upozornil, sčervenala ako pivónia. Viac som to neriešil ale predpokladal som, že povie vedúcemu, že majú v softvéri chybu, keď vydá peniaze bez hesla.
Minulý rok som zase vybral v tej banke peniaze bez hesla...
Mohol by som tu písať podobné zážitky do polnoci...tak to vyzerá, keď sa úradnikov berie do zamestnania po známosti a nie podľa schopností.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - E

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Minule som si testoval, ako budem posielať cash na účet v internetovej banke, keď zruším účet v kamennej. Nezadal som ani konštantný, ani variabilný ani špecifický symbol a do správy pre prijimateľa som niečo napísal.
Potom som si pozrel výpis z internetovej banky a mal som tam vymyslený konštatný, variabilný aj špecifický symbol a správu pre prijímateľa som nemal. Do správy pre prijímateľa predsa píšem moje číslo pri platbe do Interactive Brokers. Už som to chcel ísť ukázať vedúcej na pošte, ale potom som si povedal: Jogo, ser na to. Iba sa tam rozčúliš a nestojí mi to za to, lebo cez poštu budem posielať peniaze už len sebe.


Žiadny s tých údajov nie je povinný. Ani správa pre prijímatela. U IB by ti tie peniaze asi priradili, ale trvalo by im to dlhšie. Banka by ich nechala nepriradené na účte IB...a IB by Ťa identifikovalo podľa bank. účtu, alebo údajov, čo zadávaš pred depositom. Ale najprv by ťa možno nechali bez priradenia, ved by si sa im ozval sám...

Ako môžeš CASH posielať napr. do mBank? Nemôžeš. Musíš ho niekde vložiť. TB konečne začala prevádzkovať vkladomaty...= bankomaty,kde cash môžeš vložiť do bankomatu. Tak pozri, či to nieje umožnené aj pri nejakej čisto internetovej banke.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - EAF

Príspevok od používateľa danno »

mohol by si postnut dany clanok aj do citacie, nie kazdy ma predplatne :)
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - EAF

Príspevok od používateľa martinpa »

Whaaat? Teraz nehodnotim prevedenie a nie, ze by som bol fanusik podielovych fondov, ale toto ma celkom sokovalo. Preco by akoze malo byt zle, ze by podielove fondy boli po 3 rokoch oslobodene od dane?

A odkedy AOCP ma riesit vypadky na vybere dani? To je snad starost statu. Obzvlast, ked samotne cenne papiere po roku zdanovane nie su - tak to nie je akoze potencialny vypadok?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Tatra Asset Management - Europsky akciovy fond / TAM - EAF

Príspevok od používateľa Rado »

martinpa napísal: Ut 17 08, 2021 11:39 pm Whaaat? Teraz nehodnotim prevedenie a nie, ze by som bol fanusik podielovych fondov, ale toto ma celkom sokovalo. Preco by akoze malo byt zle, ze by podielove fondy boli po 3 rokoch oslobodene od dane?

A odkedy AOCP ma riesit vypadky na vybere dani? To je snad starost statu. Obzvlast, ked samotne cenne papiere po roku zdanovane nie su - tak to nie je akoze potencialny vypadok?
Koľko ľudí zo svojho okolia poznáš, ktorí majú peniaze v akciách, ktoré si kúpili sami cez brokera? Koľkí z nich majú peniaze vo fondoch?
Keď si odpovieš na tieto otázky, tak zistíš prečo by bolo fuč 100 mega ročne z príjmov. Potom buď nájdeš iné alebo treba škrtať výdaje. (nehodnotím, iba ti odpovedám)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Tatra Asset Management vysledky 2023

Príspevok od používateľa MiBi »

vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"