konkretna investicia do ETF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Zdravim pani,
rozhodol som sa, ze si spravim svoju prvu sukromnu investiciu do ETF a chcem poprosit o konzultaciu.

Najprv jedna mozno hlupa otazka: ked ETF alebo cokolvek ine nakupim na jednej burze, musim to predat na rovnakej burze alebo mozem aj na inej ? Pouzivam cesky Brokerjet.

Uz prakticky rozhodnuty som o kupe nasledovnych ETF:
POWERSHARES DB AGRICULTURE FD
http://www.invescopowershares.com/produ ... ticker=DBA

Mrkt Vctrs:Gold Miners (taziarske spolocnosti)
http://online.wsj.com/public/quotes/mai ... symbol=GDX

Dalej chcem kupit jedno ETF na fyzicke zlato a dalsie na ropu. Tam sa vsak neviem rozhodnut, respektive som na pochybach.

Zlato:
ISHARES COMEX GOLD TRUST
http://us.ishares.com/product_info/fund ... ew/IAU.htm

SPDR GOLD TRUST http://moneycentral.msn.com/investor/pa ... symbol=GLD

ETFS Physical Gold
http://www.etfsecurities.com/msl/etfs_physical_gold.asp

Ktory by ste vybrali ? Ci je to jedno ? Existuje nejake rozhodovacie kriterium, ktore by som mal podla Vas zohladnit ?

Ropa:
United States Oil Fund - nic rozumnejsie som nenasiel
http://www.unitedstatesoilfund.com/uso_details.html

Este sa chcem spytat na USD / EUR vzhladom na ETF. Spravne predpokladam, ze ak USD rapidne oslabi, tak napr. ropa by mala primerane oslabeniu vystrelit nahor ? Ropa sa sice obchoduje v dolaroch, ale ak pojde USD dole, tak producenti budu chciet za ropu viac menej hodnotnych dolarov. Mam takeho tusaka, ze toto moze byt nakoniec iba moje zbozne prianie.

Viete niekto o nejakom ETF na ropu v EUR ?

Vopred dakujem za vsetky odpovede
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

neviem nakoľko by ti pomohli EURové ETFká - to je ako s každým fondom, musel by byť hedžovaný voči doláru. Väčšinou sú takéto EUROvé nástroje iba prepočítavané z USD a nič sa v nich nehedžuje.
Druhá vec je, že čo sa týka ropy, tak môžeš skúsiť nájsť nejaký nástroj na "európsku" ropu.

V tomto výpise si klikni na ETCs:
http://deutsche-boerse.com/dbag/dispatc ... ase+select...

Tam je ropa na nemeckých burzách v eurách, ale treba vybrať brent, alebo iné oleje obchodované v európe, alebo pozri do prospektu priamo na webe emitente, či hedžujú eur voči doláru ak pôjde o komodity obchodované v USD.
Ale aj v prípade brent, alebo teda inej komodity, ktorá sa obchoduje aj v EURách ( priamo komodita a nie odvodeniny ako ETF, ETC) je dlhodobý trend tejto komodity viazaný na vývoj "hlavnej" komodity v USD.

Ak teda nebudeš hedžovať ty, alebo správca fondu, tak výsledok bude taký, že tvoj nástroj v EUR posilní o toľko isto ako USD nástroj prepočítaný na EUR (až na nejaké drobné v krátkych horizontoch, ale to asi nebude tvoj prípad).

Zahedžovať si pozície v cudzej mene individuálne by tiež nemal byť problém.

Čo sa týka výberu konkrétnych fondov, tak si rovnako ako u podielových dobre prečítaj prospekt na webe emitenta.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal:neviem nakoľko by ti pomohli EURové ETFká - to je ako s každým fondom, musel by byť hedžovaný voči doláru. Väčšinou sú takéto EUROvé nástroje iba prepočítavané z USD a nič sa v nich nehedžuje.
Za tímto účelem je vhodnější kupovat certifikáty. Těch je do eura zajištěných hodně. Aniž by byly nezbytně náklady na ně vyšší.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to s tym prepoctom mi mohlo napadnut.

Certifikat je v podstate dlhovy papier a tym sa chcem teraz radsej vyhnut.

Ako je to s tym nakupom na jednej burze a predajom na druhej ? Neviete ?
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa Ferin007 »

peter.cmorej napísal:to s tym prepoctom mi mohlo napadnut.

Certifikat je v podstate dlhovy papier a tym sa chcem teraz radsej vyhnut.

Ako je to s tym nakupom na jednej burze a predajom na druhej ? Neviete ?
Stejně jak s jakýmkoliv jiným volně obchodovatelným CP. :wink:
RomanS
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 10:53 am

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa RomanS »

peter.cmorej napísal: Ropa:
United States Oil Fund - nic rozumnejsie som nenasiel
to je bohuzial ale asi to najnerozumnejsie pri terajsich cenach
urcite by som ti radsej odporucil ETF na ropne spolocnosti podobne ako mas na gold miners
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a USO nie je ETF :?: :shock:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

aha, uz som pochopil, vyhradu mas k rope ako takej, nie k USO.
A preco si to myslis ? Pravdupovediac uvazoval som aj o ETF na ropne spolocnosti, ale naopak, priamo ropa mi prisla istejsia. Tam uz velky priestor na pad nie je.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa Ferin007 »

RomanS napísal: to je bohuzial ale asi to najnerozumnejsie pri terajsich cenach
To je trochu přehnaný, nemyslíš??
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa kopec1 »

to Peto Cmorej:
moja skusenost je.ze prislusne ETFko s prislusnym TICKEROM mozes nakupovat a predavat len na JEDNEJ A TEJ ISTEJ BURZE,kde sa s nim obchoduje napr. SPY len na Amexe, QQQQ len na Nasdaqu.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa Ferin007 »

kopec1 napísal:to Peto Cmorej:
moja skusenost je.ze prislusne ETFko s prislusnym TICKEROM mozes nakupovat a predavat len na JEDNEJ A TEJ ISTEJ BURZE,kde sa s nim obchoduje napr. SPY len na Amexe, QQQQ len na Nasdaqu.
Myslím, že nemáš pravdu. Jen čistě namátkou jsem vzal první ETF, který mně přišlo pod ruku - FR0010344861. A jen u BJ ho můžu koupit (a samozřejmě prodat) na 7 (!!!) různých burzách. Nevím, proč by to mělo být omezený jen na jednu burzu. Je to stejný, jako u akcie nebo certifikátu.
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa kopec1 »

to Ferin007:
Urcite mam pravdu,pretoze,tak ako som napisal musis si pozriet ake ma to dane ETF konkretny TICKER:
-napr ETFko s tickerom QQQQ sa obchoduje na Nasdaqu ale QQQQ.MX sa obchoduje v MEXIKU
-napr.ETFko SPY sa obchoduje na Amexe ale SPY.DE je firma Nustar Energy a obchoduje sa na Xetre v Nemecku.
Zaver:Pozor na spravny ticker.ktory oznacuje to ETFko,ktore chcete obchodovat.
Ja obchodujem cez Fio a ESTE NIKDY DOTERAZ som nezaobchodoval napr. QQQQ na inej burze nez na Nasdaqu
RomanS
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 10:53 am

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa RomanS »

USO neni fyzickym vlastnikom ropy to znamena ze naraba s futures ropy... ako vieme futures kontrakty treba rolovat do kontraktov na nasledujuce mesiace... pozri sa tu ake su momentalne rozdiely medzi jednotlivymi mesiacmihttp://futuresource.quote.com/quotes/quotes.jsp?s=CL
takze ked sa konci kontrakt a treba ho rolovat USO prichadza o velke percenta ropy...
dufam ze uz vies co som ti chcel naznacit tym ze to neni velmi dobra investicia podla mna... ak veris rope ze bude rast a mas predpokladam aspon strednodlhodoby vyhlad na investiciu tak ETF na ropne spolocnosti sa USO minimalne vyrovna... samozrejme je na tebe ake ETF zvolis, treba sa pozret z coho je zlozene..

ak by to bolo zle chapatelne mojim podanim tak si dovolim pripojit clanok z traders.cz , k momentalnej teme USO najjednoduchsie vysvetlene co som zatial cital
http://www.financialsense.com/fsu/edito ... /0115.html
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Nevím, jak v améru, ale v Evropě se na tickery nehraje, rozhodující je ISIN. Ten je jedinečnej a označují se jím fšecjy cenný papíry, vč. akcií, certifikátů a ETF. U akcií a certifikátů jsem neměl nikdy problém nakoupit na jedné burze (nebo u emitenta) a prodat jinde, není k tomu ani žádnej důvod. ETF neobchoduju, ale podle simulace, kterou jsem si udělal u BJ a o které jsem psal výš, je tomu úplně stejně. Dokonce jsou možnosti nákupu/prodeje eště širší.

PS: Jinak USA x Mexiko, na straně jedné, a burzy jednotlivých ČS EU, na straně druhé, nejde dost dobře srovnávat.
Další věc je, že se na dané burze musí vůbec onen CP obchodovat.
Naposledy upravil/-a Ferin007 v Pi 13 02, 2009 5:25 pm, upravené celkom 1 krát.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa Ferin007 »

RomanS napísal:USO neni fyzickym vlastnikom ropy to znamena ze naraba s futures ropy... ako vieme futures kontrakty treba rolovat do kontraktov na nasledujuce mesiace... pozri sa tu ake su momentalne rozdiely medzi jednotlivymi mesiacmihttp://futuresource.quote.com/quotes/quotes.jsp?s=CL
takze ked sa konci kontrakt a treba ho rolovat USO prichadza o velke percenta ropy...
dufam ze uz vies co som ti chcel naznacit tym ze to neni velmi dobra investicia podla mna... ak veris rope ze bude rast a mas predpokladam aspon strednodlhodoby vyhlad na investiciu tak ETF na ropne spolocnosti sa USO minimalne vyrovna... samozrejme je na tebe ake ETF zvolis, treba sa pozret z coho je zlozene..

ak by to bolo zle chapatelne mojim podanim tak si dovolim pripojit clanok z traders.cz , k momentalnej teme USO najjednoduchsie vysvetlene co som zatial cital
http://www.financialsense.com/fsu/edito ... /0115.html
Problém contanga je dobře známej, nicméně investice do firem taky nejsou bez rizika. Je na každým, co zvolí. Zastánce mají oba dva přístupy. Řešením je koupit ropu na konkrétní jeden termín (pomocí futures, nebo třeba diskont nebo bonus certifikátu), tam k rolování nedochází a ztrátám se tak člověk vyhne.
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa kopec1 »

to Ferin007:
Na zaklade svojich doterajsich skusenosti s obchodovanim s ETFs nesuhlasim s Tebou.
Akcie a investicne certifikaty nerobim,takze sa neviem vyjadrit.
Vela zdaru
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa Ferin007 »

kopec1 napísal: Na zaklade svojich doterajsich skusenosti s obchodovanim s ETFs nesuhlasim s Tebou.
OK :wink:
seven
Gold Member **
Príspevky: 307
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa seven »

este by som dodal, ze dolezita je asi aj likvidita.
Najlepsie su najobchodovanejsie ETF, ako hlavne indexy...a pod
napr tu:
http://www.boerse-frankfurt.de/DE/index.aspx?pageID=118
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa kopec1 »

Dodavam link s info o likvidite ETFs obchodovatelnych v Amerike na Amexe,NYSE a NASDAQu. To uz je ina kava...preto je to pre mna zaujimave .

http://finance.yahoo.com/etf/browser/tv?f=0&c=0
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vzhľadom na to, že komodity samotné inak ako Futures nekúpiš a náklady na rolovanie sú teda nevyhnutné, tak by som to až tak nezatracoval. Iná možnosť jednoducho nie je. Fyzické držanie komodít by bolo ešte nákladnejšie. Takmer všetky komoditné fondy fungujú práve tak, že rolujú futures na jednotlivé komodity.

Čo sa týka komoditných firiem (tažobné a servisné spoločnosti), tak u nich napr. J. Rogers popisuje nevýhody. Jednak firmy nemali počas komoditného boomu takú vysokú výkonnosť ako samotná komodita. Jednak rôzne problémy, ktoré postihnú spoločnosti ( napr. čo sa týka ropy sa zvýšili dane kanadským firmám ťažiacim z ropných pieskov) znižujú zisk firiem, ale cenu samotnej komodity tlačia hore.

Ja nie som pevný zástanca futures oproti akciám, len som chcel pripomenúť, že sa nedá za každých okolností prikloniť vždy na stranu komoditných akcií. Treba porozmýšľať nad zvláštnosťami oboch variánt a potom zvážiť čo je pre mňa výhodnejšie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

RomanS dakujem za objasnenie. O rolovani kontraktov som sice vedel, ale nikdy som si neuvedomil skutocny dosledok. Rozdiely v cenach na jednotlive mesiace su naozaj obrovske. Myslim, ze stagnacia alebo aj mierny pokles ceny ropy je este v najblizsich mesiacoch realny. Ak by mal niekto chut zariskovat, short apriloveho alebo majoveho kontraktu nemusi byt vobec zly napad.

Ja osobne menim USO za XLE
http://www.sectorspdr.com/eqsnaps/?do=s ... symbol=XLE
RomanS
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 10:53 am

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa RomanS »

peter: ano treba si "vypisat" pre a proti... ak este veris v pokles ropy tak to neni moc rozumne podla mna ist do USO pretoze cim nizsia cena ropy oproti jej vyrobnym nakladom tym vacsie spready medzi mesiacmi kontraktov, tym sa vyrobcovia snazia ako tak vyrovnat rozdiely medzi cenou a nakladmi... tusim Honzajs tu kedysi daval obrazok kde to bolo pekne ukazane ako ktore zeme su na tom...
ak cakas WTI takto o rok spat na 140 tak USO naopak je dobra investicia pretoze tie spready sa budu utahovat cim to bude pozitivnejsie pre vyrobcov...
takze este raz je len na tebe ake mas plany a analyzy :wink:

drzim palce nech budes spokojny, tot vsetko odomna k tejto teme
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

myslim si, ze cesta nahor nebude az taka rychla, tipujem, ze za rok bude nejakych 70-80 za barel

ale len tak pre zaujimavost, mozes trochu rozviest to s tym utahovanim spreadov medzi jednotlivymi mesiacmi ? Mne sa totiz praveze zda, ze ak budu producenti ocakavat vyrazny rast, tak napr. mozeme rolovat z kontraktu ktory bude 80 za barel do kontraktu, ktory bude napr. 100 za barel. Tz. aj tak nakupia za rovnake peniaze menej barelov. Ci sa mylim ?
RomanS
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 10:53 am

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa RomanS »

bohuzial sa asi mylis... skus sa nad tym zamysliet sedliackym rozumom... teraz v case nizkych cien je to velmi nepriaznive pre producentov,ale zlukrativnenie spreadov pre investorov im pri tychto cenach tiez nepomoze... ale pri priaznivejsich cenach tvoj priklad 80 usd myslis ze by to stale bolo lukrativne pre investorov keby tie spready boli o 20 usd vacsie?... tiez by to nebolo nic moc

ako uz ferin povedal je to problem contanga, ktory to hlavne zapricinuje v tejto dobe... skus nieco pohladat k tomu a uvidis ze to bude jasnejsie ovela
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

uz viackrat mi NYSE odmietla pokyn na nakup POWERSHARES DB AGRICULTURE FD
neviete v com je problem ???
dokonca som si vsimol, ze vacsina agriculture ETF ak nie vsetky, sa nedaju cez Brokerjet obchodovat. Idem tam zavolat ...
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa kopec1 »

Ahoj Peto,
pozeral som pred chvilou na tento ticker s oznacenim DBA. V pohode sa dnes obchoduje na NYSE /pred chvilou bolo doteraz zhruba 700 000 ks zobchodovatelnych/. Ma ho aj broker Fio.sk v svojej platforme e-broker.
Cize mi to vychadza na brokerjet,takze im zavolaj a fakt zisti,ci brokerjet tento ticker DBA obchoduje. Ak nie skus napriklad brokerov Fio, Patriu, CI komodity.. porovnaj moznosti a poplatky tychto brokerov. resp. ak si trufas a vies dobre anglicky tak aj IB /Interactive Brokers/.
Vela zdaru.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

ako si zadal cenu na nákup? Možno si zadal cenu, ktorú nikto neakceptoval. Ceny v platforme máš vždy oneskorené, takže to čo tam vidíš nie je presne to čo je aj real time. Skús zadať mierne nad trh.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

cenu som zadal dobru

napisal som im email a toto mi odpisali
Vážený pane Cmoreji, děkujeme za Váš e-mail.
Tento titul patří do kategorie tzv. "Limited partnership", což znamená, že naše partnerská společnost (UBS), přes kterou jsme napojeni na US trhy, neumožňuje obchodovat s tímto cenným papírem. Proto je možné ho pouze prodat.
Mierne ma tym nasrali, tak som im napisla toto:
Dobry den,
jeden z dovodov preco som si ako brokera zvolil Brokerjet je aj fakt, ze ma burzu NYSE. Moj pozadovany fond POWERSHARES DB AGRICULTURE FD je na NYSE normalne obchodovany. Kde mate na stranke uvedene, ze na NYSE nie je mozne obchodovat toto a toto ? Ako k tomu ja pridem, ze si u Vas otvorim ucet, prevediem k Vam peniaze, zaplatim bankove poplatky, stravim s tym kopec casu a nakoniec zistim, ze sa cez Vas neda obchodovat to co sa ma dat obchodovat ?? Poprosim relevantnu odpoved, berte to ako oficialnu staznost.

Existuje nejaka moznost ako mi dany fond mozete cez Vas nakupit ?
Mozete mi poskytnut zoznam agriculture ETN / ETF fondov, ktore je cez Vas mozne nakupit ?
Tyka sa dane obmedzenie "limited partnership" firiem iba americkych trhov alebo iba konkretne NYSE alebo ako to je ?
Cakam na odpoved :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mam este jednu otazku: existuje pri ETF nieco ako povinna kotacia ? Tz. je tvorca ETF fondu povinny moj podiel odkupit ak ho budem chciet predat a nebude kupca ? Asi nie, ci hej ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

Povinná do určitej miery - ak chce emitent aby sa jeho ETF chytili, tak musí robiť market makera. Ale v prípade že mu to nebude vyhovovať, tak rozšíri spread.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

toto mi odpisali:
Vážený pane Cmoreji, na US trzích obchodujeme velkou většinu cenných papírů, ale bohužel některé vybrané tituly není možné z technických důvodů obchodovat. V roce 2008 došlo k jednorázové změně naší partnerské společnosti pro úschovu a správu cenných papírů pro trhy NASDAQ, NYSE a AMEX. Tento nový partner bohužel z technických důvodů neumožňuje nakupovat některé tituly. Dříve nakoupené cenné papíry, kterých se toto týká, lze pouze prodat. Bohužel Vám seznam těchto cenných papírů nemohu poskytnout.

V případě dalších dotazů nás, prosím, neváhejte opět kontaktovat.
S odpovedou spokojny nie som, aspon ospravedlnit by sa patrilo.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Myslim, ze ak by clovek poriadne siel za tym, ako vlastne ma tie cenne papiere ulozene a zaistene u brokerov, zistil by vela prekvapeni.
Tak ako sa spieva v tej pesnicke od Elanu:
Radsej nic nevediet
len nieco tusit...

P.S: To som raz skusil zistit, ako mam poistenu dielnu na podnikanie a co mi vyplatia v pripade poistnej udalosti.
Ani nechcite vediet, co som zistil...bola to hruza. Nastastie som nikdy nemusel riesit poistnu udalost.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
boobslover1@azet.sk
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 06 11, 2009 4:25 pm

ETF na striebro

Príspevok od používateľa boobslover1@azet.sk »

chcel by som investovat do striebra. zaujal ma ZKB Silver ETF ISIN: CH 0047533556, vie niekto povedat nieco blizsie o tomto ETF,
Kotri z obchodnikov zabezpecuje obchodovanie na Swiss Exchange ?
vopred dik za rady.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

Švajčiarsko má napríklad aj Interactivebrokers:
http://www.interactivebrokers.com/en/ac ... ission.php" onclick="window.open(this.href);return false; (vyber európu)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

ETF na striebro

Príspevok od používateľa Glogol »

Fio ma len Xetru a tam sa mi ETF na striebro nedari najst.
Zda sa ze nic z toho zoznamu nie je ETF. http://deutsche-boerse.com/dbag/dispatc ... +select.... Kedze to chcem dlhodobo tak menovy uver na ETF SLV sa mi velmi nechce.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: ETF na striebro

Príspevok od používateľa Glogol »

Glogol napísal:Fio ma len Xetru a tam sa mi ETF na striebro nedari najst.
Zda sa ze nic z toho zoznamu nie je ETF. http://deutsche-boerse.com/dbag/dispatc ... +select.... Kedze to chcem dlhodobo tak menovy uver na ETF SLV sa mi velmi nechce.
Asi som to nasiel. Je to asi ta zalozka ETCs (5). A v nej ETFS Physical Silver (physisches Silber) DE000A0N62F2 alebo
ETFS Silver (Silber) DE000A0KRJ51.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
sia
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 18 12, 2010 12:17 pm

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa sia »

Ahoj, investori, prosim Vas, poradte zaciatocnicke. Mam dost dobry anung o jednotlivych investicnych nastrojoch, avsak zatial som neinvestovala online cez brokera. Na zaciatok som si otvorila ucet u brokerjet.cz v EUR a mam 3 otazky:

1. Rada by som kupila nejake ETF na striebro, najradsej fyzicke. Avsak na brokerjete, ako hladam, tak hladam, nachadzam len silver trust od ishares - co su v zasade US, alebo ZKB - svajciari. Prosim Vas, poradte, ako mam hladat ETFka na Xetre, stuttgarte alebo na hocijakej europskej burze v EUR? To naozaj nic nie je alebo len ja neviem hladat?

2. Ak by som sa rozhodla kupit tie ZKB v CHF, mozem tak spravit zo svojho EUR uctu? Co to bude znamenat - len to, ze mi brokerjet prepocita nakup CHF na EUR aktualnym kurzom a vlastnim aktivum v CHF? Alebo je to inak?

3. Myslite si, ze je dobry napad kupovat strieborne ETF od ishares v EUR na stuttgartskej burze? Je tam taka moznost. Akurat podla obchodovanych objemov to nie je ktovieco, tak neviem, ci sa nemam obavat o likviditu tych etf, ked sa ich rozhodnem predat. Predsa len, na NY burze sa tie ETF obchoduju v omnoho vacsich objemoch. No ja som v tomto zaciatocnik, preto privitam akukolvek radu.

Prosim Vas, len mi nepiste, ze treba otvorit ucet u zahranicneho brokera. Na zaciatok som chcela skusit nieco take polodomace, ale do buducna uvazujem aj o tom. Dakujem krasne za odpoved.

Sia
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: konkretna investicia do ETF

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja by som osobne nakupil ZKB
ano, ked kupis za franky, tak broker ti zmeni peniaze svojim kurzom. Ten si vsak radsej pre istotu najprv pozri na stranke brokera. Ale ZKB by malo byt nakupitelne aj za Eura. Tusim prave na Xetre. Vseobecne: instrument si najdi normalne na nete. Mala by si najst aj na akych vsetkych burzach sa obchoduje. Ked najdes symbol, najdes ho snad uz aj cez Brokerjet. To ich vyhladavanie je totiz trochu divne. Ak instrument na danej burze nenajdes, posli im otazku, ale je pravdepodobne, ze dany instrument neponukaju. Alebo im radsej zavolaj, odpovedat im niekedy trva dost dlho.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"