ETF - Echange traded funds

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa jogo »

janula napísal:Ja by som sa chcela spytat, v com je podla vas zadrhel, ak by boli etf naviazane synteticky na rusky trh?? napr. Commerzbank ma certifikat na brent oil (open-end) aj na RTX index v eurach, ceny vyzeraju hladko, nie je tam nic, co by svedcilo o nejakom umelom prepocitavani alebo nahradzani akcii...v com by to nemuselo ist hladko?
Preco chces syntetiku, ked mozes za ten isty poplatok kupit ETF, ktore fyzicky vlastni realne ruske akcie?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa janula »

skor mi islo o tu ropu tak aby tam nebolo contango
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa jogo »

Jeden postreh k ETF, preco su pre aktivneho investora vyhodnejsie ako drzanie akcii.

Som investor, ktory nakupuje dlhodobo, ale pouziva nejaku formu SL, aby ho nezasiahla kriza ala 2008.
To znamena, ze v case vacsej korekcie odpredavam svoje nakupene pozicie a po korekcii ich znova nakupujem.
Ak drzim sirokospektralne ETF, napr. SPY, bude ma nakup a predaj stat 1+1$ u InterActiveBrokers (IB), tzn. 2$. Ak som vsak diverzifikovany investor, budem mat nakupenych 10-20 akcii a nakup-predaj ma bude stat 20-40$ u IB. To uz je dost velka suma, ktora je porovnatelna s cenami nasich cs-brokerov, ak by som investoval len do SPY.
Pritom u nasich brokerov neni zatial poplatok za neaktivitu 10$ ako u IB.
Stock-pickingom sa malokomu podari prekonat SPY. Preto investujem do ETF-iek.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
matematema
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 23 12, 2014 11:04 am

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa matematema »

Jogo napisal som Ti SS
DirtySock
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 06 06, 2015 12:49 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa DirtySock »

Zdravím, chcem sa opýtať, je na Slovensku možnosť investovať / sporiť cez ETF aj pri malých sumách? Povedzme že chcem do toho dávať 150 - 200€ mesačne, je taká možnosť bez toho aby ma nákup stál 5% a predaj tiež 5% (priklad pri FIO)? Viem že v USA napríklad Vanguard ponúka sporiace schémy, kde sa dá vkladať od 100 dolárov mesačne, je niečo také aj u nás alebo ak mám mesačne max. 200€, tak sa oplatia viac fondy cez nejakú sporiacu schému?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pri takychto sumach sa viac oplatia fondy
DirtySock
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 06 06, 2015 12:49 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa DirtySock »

A čo v prípade že by som šiel cez Degiro (práve som ich tu našiel v nejakom článku)? Majú poplatok 2€ za kúpu a +0,02. Keď som rátal aj 220€ mesačne, na 40 rokov, 105600€ cieľová suma, poplatok ma vyšiel dokopy 1962,24€, ale je možné že som sa okašlal niekde. Pri fondoch platím zase poplatok z cieľovej sumy, čo mi pri povedzme 3% poplatku spraví 3168€. To mi vychádza o cca. 38% väčší poplatok. Priznávam ale že sa v tom nevyznám úplne, takže preto prosím aj tu o radu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15787
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Investoval by som raz ročne za tých 2 USD. Alebo môžeš peniaze akumulovať a vraziť ich do trhu raz za čas... vtedy ked bude v poklese. Napríklad v 10% poklese od maxím. Ale môžeš byť taký frajer, že budeš šetriť dovtedy kým trh nepadne o 30 až 50%. Mysli a zväčši svoje šance na nadpriemerný výnos...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
DirtySock
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 06 06, 2015 12:49 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa DirtySock »

No a práve som sa dozvedel že Degiro berie iba IBAN začínajúci na CZ. Neviete či má FIO aj český IBAN? Inak nie zlý nápad, len by som potreboval garanciu toho že trh naozaj padne. Teda, pri tom akých máme politikov by som sa tomu nečudoval, stále je to ale iba "možno".

EDIT: Vlastne, ten poplatok pri ETF by bol ešte menší, lebo som len dvojnásobil to čo mi vyšlo pri nákupe. Ale predajov spravím možno 2-3, takže určite by to bolo menej.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15787
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DirtySock napísal:...nie zlý nápad, len by som potreboval garanciu toho že trh naozaj padne.
Nepotrebuješ garanciu, lebo kým nezainvestuješ, tak neriskuješ nič. A neexistuje ani žiadna garancia rastu. Stačí si pozrieť grafy výkonnosti amerických indexov v treťom tisícročí a staviť na štatistiku...Ak sa ti tie výnosy nepáčia, tak vedz, že sú očistené o infláciu.
Prílohy
SPX-Dow-Nasdaq-since-2000-real.gif
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa marco »

Ahojte, prajem pekny novy rok.

Narazil som na toto ETF sporenie a rad by som sa spytal, ako sa na to pozerate. Investicny horizont minimalne 5 rokov.(http://www.across.sk/sporenie/#2)

Naklady aj vyska minimalnej pravidelnej investicie sa mi zdaju v pohode. Co tie fondy ? (Tych 11,5% p.a. beriem s velkou rezervou, taktiez marketing typu "revolucia v sporeni" a pod., o tejto spolocnosti som este nepocul)

Dakujem.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa jogo »

Klasicke sporenie buy and hold do ETF, ake si vie urobit kazdy, kto ma ucet u brokera.
Prerataj si poplatky brokerovi, porovnaj ich so spravnym poplatkom Acrossu a rozhodni sa.U brokera staci investovat raz rocne, nie kazdy mesiac, aby si usetril na poplatkoch.

http://www.across.sk/sporenie/#1" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozeral som, ako tych 11.5% p.a. vypocitali a nemozem na to prist.
12000 Eur vlozenych, 18083 Eur koncova suma po 10 rokoch, aky matematicky postup pouzili na tento vypocet?

Mne to vychadza(pocitane po Jogovsky):
18083/12000 = 1.506
z toho 5-ta odmocnina (lebo priemerna dlzka drzania penazi v sporeni je 5 rokov)

=1.085 cize 8.5% p.a.

p.s: Ale potesili ma touto vetou:
Oslobodenie od dane – každý pravidelný vklad do Sporenia+ je po roku od zainvestovania oslobodený od dane a zdravotných odvodov.
Kedze su to dlhorocny profici, tak asi vedia o daniach dost a pisu, ze po roku su investicie oslobodene nielen od dani ale aj od zdravotneho poistenia, co nam v diskusii o daniach a odvodoch v roku 2016 nebolo jasne. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa marco »

Tu je dany produkt este trochu rozpisany. (http://www.across.sk/najlepsie-sporenie ... e-od-dane/)

Zlozenie fondov sa mi zda OK z pohladu prerozdelenia. Poplatky mozem prebehnut. Predpokladam ale, ze budu celkom konkurencieschopne.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa marco »

Este by som sa rad spytal k danym fondom:
- Amundi S&P 500 EUR (500H FP) – veľké akciové spoločnosti, USA
- iShares Stoxx 600 (SXXPIEX GR) – veľké akciové spoločnosti, Európa
- Amundi MSCI EM (AEEM FP) – akciové spoločnosti, rozvíjajúce sa trhy

Podla rychleho prehladu fondov na webe - vsetky maju ako referencnu menu EURO. Ako sa na to pozerate v pripade strednodobeho-dlhodobeho pravidelneho investovania ? Ma vyznam uvazovat aj pri tychto sumach o menovom riziku a kupovat napr. S&P 500 v USD ? (v pripade individualneho investovania cez brokera, v tomto produkte to chapem ako "balicek" danych fondov)

Velmi ma to zaujima. Vdaka.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa jogo »

Je jedno,ci kupis SPY za USD alebo AMUNDI za EURO, zisk alebo strata vyjadrena v Eurach bude stale(priblizne) rovnaka.

Pisem priblizne, lebo
-SPY ma managed fee tusim 0.09% a Amundi asi 0.28%
-SPY dividendy vyplaca a Amundi asi akumuluje(neviem presne)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa marco »

Zvazujem tie poplatky ako si napisal. Asi mi vychadza rozumnejsie kupit jednorazovo (raz rocne, pripadne podla potreby) napr. ETF na MSCI World, ale este prezistim presne ako to je s tymi poplatkami a podmienkami v Across.

Nakolko na najblizsich 5-6 rokov mam ciel splatit hypo, vacsina volnych prostriedkov bude smerovana tymto smerom. Zaroven by som vsak popri dalsom studiu mal rad uz aj par E "zainvestovanych" a toto vnimam poplatkovo/danovo ako celkom OK.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa jogo »

pokus napísal: use of income reinvesting znamená reinvestíciu dividend? Ako? A záleží to aj od brokera? Mám Lynx, ale na ich stránke som o tom nenašiel nič. Vďaka
Je to tak ako pises, dividendy reinvestuje v tomto pripade priamo ETF-ko, tym ze za nich nakupi akcie podnikov, ktore drzi a od brokera to nezavisi.
Este jedna vec, minule sme to tu riesili. Dividendy od podnikov pridu do ETF uz zdanene, takze dani z dividend sa aj tak nevyhnes.Aspon tak nam to tu napisal Radvan, ktory vo fode pracoval(-e).
Len mi vrta v hlave, ako je to potom s dividendami, ktore mi vyplati ETF-ko napr. SPY. SPY-ku pridu dividendy zdanene od firiem a SPY mi ich zdanene vyplati a ja ich znova zdanim? :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15787
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Len mi vrta v hlave, ako je to potom s dividendami, ktore mi vyplati ETF-ko napr. SPY. SPY-ku pridu dividendy zdanene od firiem a SPY mi ich zdanene vyplati a ja ich znova zdanim? :roll:
Index skončil rok -0,7% a SPY +1,25%. Ten rozdiel by mali byť tie dividendy.

Ked sú dividendy zdanené pri zdroji, čo je u amerických 15%, tak ty sa už nemusíš o nič starať. U nás sa z dividend daň z príjmu neplatí, ale zdravotné poistenie sa z nich vypočítava aj odvádza.

Ja si myslím, že teraz, keď podla nových zákonov sa nebude platiť daň zo zisku u ETF držaných viac ako jeden rok, tak v prípade započítania dividend do rastu SPY sa tým pádom nemusí odvádzať ani zdravotné poistenie. Preto to tak napísali u toho Acrossu: http://www.across.sk/najlepsie-sporenie ... e-od-dane/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa jogo »

Ked mi prisli pred 2 rokmi dividendy zo SPY, tak si pamatam, ze boli uz zdanene, ale vo vypise od brokera som mal uvedenu aj nezdanenu ciastku aj zdanenu ciastku dividendy.A na zdravotnej poistovni nevedeli, ktoru maju dat do zuctovania.
Len ked si pamatas, preberali sme tu kdesi ETF-ka na DAX full-replication bez vyplacania dividendy a nakoniec sme zistili, ze tie dividendy z firiem DAXU prichadzaju do fondu zdanene a preto dany fond zaostaval vykonnostou za DAXOM o tuto dan z dividend.
Ale SPY za SP500 nezaostava(avsak SP500 neni performance(so zapocitanim dividendy) index ako DAX), tak to mozno maju v USA tieto fondy nejak inak osetrene a dostavaju dividendy nezdanene od firiem.Hladal som napriklad nejake USA ETF-ko na SP500 s reinvesticiou dividend a nenasiel som. :?
Mozno by to bol namet na clanok pre nasich prispievatelov. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa Aurelio »

jak je to s poplatkami u ETF? mal som 6 tyzdnov jedno ETF, kde bol poplatok okolo 1% p.a. a nic mi nestrhlo z uctu - nie ze by som sa stazoval, ale chcem mat prehlad co a ako :-)
Power of Knowledge
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to boli urcite naklady ETF a tie su uz zaratane v cene ;)
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa Aurelio »

diky
Power of Knowledge
prioritas
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 7:18 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa prioritas »

zdravim, chcel by som sa spýtatať ohladom ETF
v jednej knihe som sa dočital že investovanie do ETF nie je až tak rozumna vec pretože, postrada margin of safety a diverzifikaciu, preto ma zaujima že investovať do ETF doporučuje hlavne ludom ktorí maju minimalne vedomisti a nemaju čas sa tomu poriadne venovať ?
dakujem
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa Rokosák »

Neviem co myslia pod margin of safety. ETFka su viac diverzifikovane ako jedna akcia a takisto z ETFiek je mozno vybudovat diverzifikovane portfolio.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa Istiach »

Ked sa snazis kupit nieco s margin of safety, tak sa snazit vyuzivat value investing. Ide ti o to, kupit akcie firiem, ktore su momentalne pododnotene trhom pod svoju realnu hodnotu.

ETF mozu aj nemusia obsahovat diverzifikaciu. Ak kupujes ETF S&P 500, tak mas dostatocnu diverzifikaciu, pretoze kupujes cely akciovy trh USA, ktory je korelovany so zvyskom sveta.

Ak kupis ETF firiem ktore su zamerane na segment polovodicov, tak ti logicky diverzifikacia chyba.

Ale diverzifikacia ti chyba aj ked nevyskladas diverzifikovane portfolio z firiem, ktore si kupil aj s margin of safety. Napr kupis 10 firiem a vsetky doluju zlato.
prioritas
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 7:18 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa prioritas »

margin of safety- ked som schopný nakupiť akcie o 50% menej ako je ich vnutorna hodnota, čiže predpokladam že hodnota nejakej akcie je 70 € ale predava sa za 35 €, 50% je takzvaný vankuš ktorý ma chrani - tak je to v knihe

o tej diverzifikacii : (SP500)indexi su zostavovane vyborom na zaklade vic alebo menej subjektivných vvstupov, subjektivnych postojov členov vyboru, index sa preto neskalda z 500 najvačšich amerických akcii, vybor ma tendenicu zaradovať priliš neskoro nove a rychlo rastuce spoločnosti ktore svojou tržnou kapitalizaciou do indexu patria a naopako oneskorrene vyrazuje spoločnosti ktore su na ustupe zo slavy , tym dochadza k systematickemu zaostavaniu indeku za realitou trhu
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa SomPanko »

To máš z knihy od Daniela Gladiša, však? V každom prípade nájsť akcie s akýmkoľvek margin of safety je v dnešnej dobe naozaj veľmi zložité a nájdeš to pravdepodobne len tak, že vieš o nejakej akcii viac, ako iní, t.j. venuješ sa jej naozaj dopodrobna a odhalíš nejakú zaujímavosť, ktorú si ešte nikto iný neuvedomil. V dobe internetu ako je tu teraz a s desiatkami tisíc ľudí, ktorí sú za takéto veci platený a robia to denne je dosť ťažké niečo také nájsť (podľa mňa aj nemožné). Môžeš odhaliť niečo, čo má do budúcna možnosť prosperovať a nájsť, no nebude to nič, čo by malo margin of safety, teda v tejto chvíli 2-násobnú hodnotu oproti aktuálnej hodnote akcii. Skôr je to všetko naopak a akcie sú všeobecne predražené.

V každom prípade veľa šťastia so skladaním diverzifikovaného portfólia, ktoré bude mať navyše takýto "hodnotový vankúš".
prioritas
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 7:18 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa prioritas »

jj je to z tej knihy, a diky všetkým
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Nechcem nikomu brat iluzie o Gladisovi - ale to nie je clovek koho treba pocuvat. Jeho vysledky pri investovani su uplne katastrofalne. Aj tu bol clanok o nom:
https://ako-investovat.sk/clanok/1274/p ... m-gladisom" onclick="window.open(this.href);return false;
Pri investicii do S&P 500 bude mat investor urcite lepsiu diverzifikaciu ako ked bude investovat s Gladisom a pocuvat jeho rady.
Radsej ako Gladisa treba pocuvat Warrena Buffetta - ten naopak odporuca investovat do S&P 500.
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa majciak1 »

Mozem urcit likviditu ETF aj inak ako bid/ask = spread ? a kedy je rozdiel maly a kedy vleky ? (Napr. pre ETF iShares core msci world ucits ) Likviditu zarucuje broker alebo emitent ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15787
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa JUGGLER »

majciak1 napísal:Mozem urcit likviditu ETF aj inak ako bid/ask = spread ? a kedy je rozdiel maly a kedy vleky ? (Napr. pre ETF iShares core msci world ucits ) Likviditu zarucuje broker alebo emitent ?
Likvidita je daná priemerným denným objemom (počtom akcií zobchodovaných na burze )...angl. Avg.volume.
Chod na stránky Yahoo Finance a zadaj ticker alebo názov etfka tam vidiš aktuálny objem za daný den a avg.volume.
Ked je etf likvidné, tak aj spready sú nízke a velmi dobre sa nakupuje/predáva.
Ked je niečo likvidné, tak to nakúpiš/predáš v zlomku sekundy...pri nelikvidných musíš viac čakať...
Daj si do googla ,,slovník investora, alebo priamo to, čo potrebuješ vedieť a tie základné pojmy sa rýchlo naučíš.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa majciak1 »

JUGGLER napísal:
Likvidita je daná priemerným denným objemom (počtom akcií zobchodovaných na burze )...angl. Avg.volume.
Chod na stránky Yahoo Finance a zadaj ticker alebo názov etfka tam vidiš aktuálny objem za daný den a avg.volume.
Ked je etf likvidné, tak aj spready sú nízke a velmi dobre sa nakupuje/predáva.
Ked je niečo likvidné, tak to nakúpiš/predáš v zlomku sekundy...pri nelikvidných musíš viac čakať...
Daj si do googla ,,slovník investora, alebo priamo to, čo potrebuješ vedieť a tie základné pojmy sa rýchlo naučíš.
Dik Juggler pojmom ako tak chapem, nieco som si dostudoval ale nemam odhad, je Avg. Volume 117,925 vela alebo malo ? Dalsia vec bid/ask rozdiel 0,03 je velmy dobry spread alebo sa mylim ?
Burza: Xetra mena: EUR
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15787
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1386 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nad 100 tisíc je pohoda. Na europskych burzách je často slabá likvidita, ale tebe to nebude vadiť ked chceš kúpiť a držať. Obchodoval som aj pri takmer nulovej likvidite...že minulo niekolko dní kým sa uskutočnili nejaké obchody. Nulová likvidita je aj na slovenskej burze. Tebe stačí aj likvidita nad 10 000...dôležité je aby to, do čoho investuješ bolo dobré na držanie na dlhodobo. Nemôžeš napr. investovať do tzv. pákových etfiek. Tie sú určené len na denné obchodovanie. Tam sa cena deformuje. Niektoré komoditné etfká založené na futures tiež strácajú cenu kvoli nákladom... Investičné indexové alebo akciové etfká renomovaných spoločností sú v pohode.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa majciak1 »

Tak vybral som si iShares Core MSCI World UCITS ETF myslim ze dobra volba (starsi ako 5 rokov, Acc, vacsi ako 500 m, replikacia sampling, ter 0,2% ....) akurad mi stale vrta hlavou berkshire hathaway - bud ako nahrada iShares alebo oba v nejakom pomere aky je tvoj nazor ?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa rmaly »

majciak1 napísal:Tak vybral som si iShares Core MSCI World UCITS ETF myslim ze dobra volba (starsi ako 5 rokov, Acc, vacsi ako 500 m, replikacia sampling, ter 0,2% ....) akurad mi stale vrta hlavou berkshire hathaway - bud ako nahrada iShares alebo oba v nejakom pomere aky je tvoj nazor ?
ja sa len pytam... ale nie je toto sucastou aj 2. piliera tento fond? A ak ano, nie je to zbytocna duplikacia?
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa majciak1 »

rmaly mas sice pravdu ale:
1. nepracujem na slovensku
2. suhlasim s pokusom tie peniaze zatial nie su tvoje a kto vie co sa stane o 30-40 rokov ked pojdem do dochodku
3. Myslim ze DSSky neinvestuju iba do tohoto 1 fondu ale maju tam aj nejake EM..... cize aj keby tak to neni uplna duplicita

Ale som otvoreny nazorom kludne porad/povec co sa pozdava tebe mozno to je lepsie volba
A este jedna vec viete niekto kde najdem presne zlozenie indexovych DSS ? (do akych indexov investuju a v akom pomere)
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: ETF - Echange traded funds

Príspevok od používateľa majciak1 »

pokus napísal:Je "sucastou" vacsiny dss indexovych fondov. Ale duplicita to nie je, pretoze toto su tvoje peniaze ktore mozes vybrat kedy chces a ako chces. Tie z dss zdedia tvoji pribuzni, alebo dostanes par € dochodku mesacne.
To uz skor brk je duplicitou/ podmnozinou msci world, navyse ovela menej diverzifikovanou a WB uz tiez nie je najmladsi...
Tak WB hovori ze vedenie spolocnosti bude po jeho odchode v dobrych rukach ale no ... to ukaze cas
A k tej diverzifikacii to mas asi pravdu ale ked on poraza dlhodobo index a bolo by fajn mat trocha lepsie zhodnotenie
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"