Kam investovat volnych 10K Euro

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

Zdravim vsetkych,
potreboval by som poradit , kam najlepsie zainvestovat volnych 10K .
Precital som uz kazdu diskusiu a tomto fore, ale stale nie som isty, a preto sa chcem poradit. Tieto peniaze dlhsie by som nemal potrebovat cca aj na viac ako 5-15 rokov a pripadna ich strata by nenarusila moje financie. Akceptujem aj najvysie riziko.
Povodne som chcel investovat do fondov, ktore vykazuju stratu , ale za posledny rok su v pluse. Fondy by boli v roznych menach a v kontinentoch. Kupit som planoval len tie , ktore su dlhodbo v strate, ale za posledny rok vykazali stupajucu tendenciu. Ak by este klesali tak by som si nechal rezervu na dokupenie.
Potom som si precital , ze poplatky vo fondoch su velmi drahe, ze lepsi je obchodovat priamo cez brokera, alebo ETF. Lenze v investovani som laik, nakup cez brokera alebo ETF moze dat len ten, kto vie co chce kupit, alebo sa mylim ?
Takze rad by som zhodnotil moje volne money, ktore teraz lezia na konciacom sa terminaku a nemam cas sa venovat investiciam aktivne, na to aby som si ich spravoval sam.
Privitam akekolvek rady,
Dakujem,
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa Lobista »

Najlepsie by zrejme bolo zalozit si ucet u brokera a nakupit nejake ETF viazane na akciovy index -- SP 500, DAX, EUROSTOXX 50 alebo akykolvek iny. Mozno aj ETF emerging markets by stali za uvahu, ale to je samozrejme podstatne rizikovejsie.
Je pravda, ze musis vediet, co chces kupovat, ale staci vediet ktory index-trh- chces a podla toho si vyhladat ETF viazane na to.
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

ETF ma osobne laka, ale nemam s tym ziadnu skusenost.
Lenze ak nakupim ETF , vlozit vsetko do jedneho,alebo diverzifikovat ? Nachat si nejaku zalohu a ak by tu slo dole potom dokupit ?
Aky casovy horizont sa doporucuje ? Nie je to tak,ze cas uz nejhra key rolu, ale predat ked je hore, to by znamenalo sledovat to kazdy tyzden?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa Lobista »

Skor by som kupil nejaky sirsi index -- napr. MSCI World alebo nieco podobne, co je dost dobre diverzifikovane samo o sebe. Alebo mozno to rozdelit na 2 - 3 casti a brat za kazdu ETF viazany na inu cast sveta.

To s tou zalohou je na tebe. Akakolvek zaloha bokom ti znizuje vynos. A neviem, ci by ti to priemerovanie nejako vyrazne pomohlo. Mozno skor stoji za zvazenie casova diverzifikacia pri vstupe -- dnes nakupis za jednu tretinu celkovej sumy, za dalsiu tretinu nakupis o mesiac, a za tu poslednu o 2 mesiace. Resp. si ten interval vyberies aky chces.

Doba drzby by mala byt aspon niekolko rokov, ale to je individualne zase.
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

Martin dik za odpoved,

este mi daj link na nejake dobreho brokera, AJ ovladam, takze nemusi byt len z SK a CZ.
Fiko
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ne 31 01, 2010 1:07 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa Fiko »

ak nakupim ETF , vlozit vsetko do jedneho,alebo diverzifikovat ? Nachat si nejaku zalohu a ak by tu slo dole potom dokupit ? Aky casovy horizont sa doporucuje ?
:!: Diverzifikace v jednom jediném ETF uz je prílis veliká, kdyz dás vsech 100% penez jen na ETF na Eurostoxx50, tak uz más nakoupeno 50 akcií z ruzných branzí ze vsech solidních zemí Evropy, tedy to je prilis vysoká diverzifikace.
Tedy nekupuj 3 ruzné ETF, ani ETF na celý svet, ale kup si jen nekolik, 5 az 10 akcií s nejlepsim potenciálem a s nejlepsí dividendou z indexu Eurostoxx50 a Dow Jones, pak budes dostávat kazdý mesíc nejakou dividendu a poznás taky za rok, kde jsi potenciál spatne odhadl, treba podle PS pod 1 a PEG pod 0,7 atd.
A kolik let to drzeti, nonstop a bez stop loss orders? Prodej kazdou jednotlivou akcii, az bude predrazená, napriklad s P/S a nebo prodej, az podnik a banka prestanou zvysovat rocní zisk!
:!:
Value investing blog http://valueakcie.xf.cz
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

"ale kup si jen nekolik 5 az 10 akcií s nejlepsim potenciálem a nejlepsí dividendou z indexu Eurostoxx50"
este mi popoard, ako zistim bez skusenosti, ktore su to ?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa Lobista »

"ale kup si jen nekolik 5 az 10 akcií s nejlepsim potenciálem a nejlepsí dividendou z indexu Eurostoxx50"
este mi popoard, ako zistim bez skusenosti, ktore su to ?
Je to presne o tom, ze ty ako laik ak sa tomu nebudes fakt intenzivne venovat to neodhadnes. A rozhodne stock picking nie je taky jednoduchy ako pise Fiko. Cize pre teba je podla mna lepsi nejaky ETF, lebo ho mas jednak diverzifikovany - co tebe skor pomoze ako uskodi - a jednak s tym mas minimum roboty -- nemusis to sledovat, citat annual reports, zadavat stop-lossy a pod.

Brokeri -- tu mas prehlad US brokerov:

http://www.ako-investovat.sk/index.php/ ... ch-burzach" onclick="window.open(this.href);return false;


a tu SK a CZ brokerov:

http://www.ako-investovat.sk/index.php/ ... -v-sr-a-cr" onclick="window.open(this.href);return false;

Europskych zatial nemame, ale asi by sme ich mali tiez urobit.

Tu je najlepsi asi Interactive Brokers, ale tebe by som to neodporucal, lebo tam ak pravidelne neobchodujes, tak platis poplatok za neaktivitu 10 EUR mesacne.

Skor by som sa pozrel ak vies nemecky na:

https://www.cortalconsors.de/euroWebDe/-" onclick="window.open(this.href);return false;


alebo Brokerjet.at, ten je aj anglicky:

https://brokerjet.ecetra.com/at/home/index1.phtml" onclick="window.open(this.href);return false;
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

No na aktivnu spravu cas urcite nemam a ani vedomosti. Len chcem nieco lepsie ako fondy, a som ochotny znasat riziko. Ak pisem spravne, tak ETF kopiruje vybraty Index , investuje kolektivne priamo na burze za min. poplatok oproti akciovym fondom, kde sa kupuju akcie NAV, stanovene fondom. Ale riziko pri akciovych fondoch a ETF , by malo byt rovnake . Je tam este nejaky rozdiel medzi fondami a ETF ?
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa laty »

napr. ETFka SPY (US index S&P 500), DIA (US index Dow Jones), .... vyplacaju dividendu.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

podielové fondy majú tú výhodu, že vstupné poplatky (poplatok za transakciu) je percentuálny. Takže sa vyplatia aj pri nízkych sumách. ETF majú tú výhodu, že sú spravované pasívne (nezamienaj si to s tým, či si ty aktívny, alebo pasívny investor) a preto majú nízke náklady na správu. Poplatky za transakciu (ekvivalent vstupných poplatkov) sú takmer fixné, takže sa vyplatia pri vyšších sumách: pri poplatky 20 EUR (za nákup aj predaj) je to pri 1000 EUR 2%, ale pri 10 000 už len 0,2%.

Nejaké aktívne spravované fondy nájdeš aj na burze, ale tam ušetríš len tie transakčné náklady. Správcovké budú približne rovnaké. Pri pasívnych (indexových) máš vždy výnos +- vo výške rastu/poklesu indexu istý. Pri aktívne spravovaných možno prekonáš index, ale neexistuje žiadny kľúč ako si vybrať tie fondy čo prekonajú index (povedzme že to dokáže len 1/3).
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

Este jedna amaterska otazka:
Ako vybrat vhodny index ? Najlepsie taky ,ktory je podhodnoteny s potencialom rastu. Nerad by som vybral taky,ktory je tesne pod vrcholom a potom pojde z kopca.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

to keby sme vedeli, tak tu nesedíme na fóre, ale makáme na wall street a prehrabujeme doma v garáži peniaze :D

Ono sú tie indexy dnes tak previazané, že je pod/nad-hodnotené takmer všetko naraz. Čuleky sme po vyše ročnom prudkom raste takmer na všetkom, tak sú indexy sôr nadhodnotené ako podhodnotené.
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

filip glasa napísal:to keby sme vedeli, tak tu nesedíme na fóre, ale makáme na wall street a prehrabujeme doma v garáži peniaze :D

Ono sú tie indexy dnes tak previazané, že je pod/nad-hodnotené takmer všetko naraz. Čuleky sme po vyše ročnom prudkom raste takmer na všetkom, tak sú indexy sôr nadhodnotené ako podhodnotené.


Takze mam dve moznosti : susit love na terminaku a ked pride dalsia kriza, tak potom zainvestovat ,alebo kupit teraz a tesne pred potencialnou krizou predat vsetko. :D
Inac taka mala kriza nebola minuly tyzden ? Hadam by sa teraz oplatilo aj nieco kupit.
PeterS
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 12 12, 2007 1:16 pm
Bydlisko: TT
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa PeterS »

banka nepoku ziadnu zmenku? alebo kupu dlhopisu ?
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

PeterS napísal:banka nepoku ziadnu zmenku? alebo kupu dlhopisu ?
Ani nechcem, tie prachy som vyclenil na risky-biznis, kludne aj na niekolko rokov. Ocakavam vynos ako pri akciovych fondoch, ale bez ich poplatkov. Kupit EFT tak ako mi radil lobista sa mi zda idealne pre mna. Ziadna sprava, len raz za cas pozret ako sa im dari. A ked is budem mysliet,ze su uz prilis drahe ,tak predat.
dax
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 10:20 pm

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa dax »

Jupiter , než se pr něco rozhodneš tak si raději něco málo sám načti :--)
nápad investovat do ETF mi přijde docela dobrý , a dostal jsem ho i já :--) přece jen člověk kupuje celý sektor nebo trh , na investování do jednotlivých akcíí je dost času až budou trhy na svých maximech :--) , taky si člověk nemusí dělat vrásky z toho , že když nějakou firmu převezme nějaký trubka manažer , může jít celá do kytek a tyhle a spoustu dalších věcí podle mě člověk z finančních reportů firem nenačte
Informace o ETF jsou například na : etfdb.com . etftrends.com , seekingalpha.com
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

Dik za tip. Uz zacal nieco na Yahoo,kazdopadne skor nez tam nieco dak, tak si to urcite precitam. Nechcem, ETF vyberat ako hrusky. Inac zaujali ma BEARS MARKET . Su skoro na minime, nakupit za maly kosik by pri pripadnej recesii, mohlo priniest velke kose.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ak chces ETFka samostudiu na nevyhnes. Bear market = trh moze rast povedzme este dalsich 5 rokov a bear market etf budu stat povedzme polovicu z toho co dnes = mas stratu 50 %
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak chces ETFka samostudiu na nevyhnes.
prečo? veď je to to isté ako podielový fond, len ten ETFond kupuješ iným spôsobom.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

uz len sposob nakupu
- najprv kym si vyberie brokera
- potom peripetie kym si otvori ucet
- zacne zistovat co to je margin a ako to funguje
- potom bude cumiet ako puk na vsetky mozne prikazy
- zacne rozmyslat ci mu treba data a odkial ich asi tak zohnat
....

Pri podielovych fondoch si otvori hospodarske, prstom si ukaze, ktory chce a bud dojde do banky a kupi si na 90 % nejaku capinu alebo ma nejakeho poradcu a MOZNO si kupi nieco rozumne. Ked sa potom investicia zacne vyvijat proti nemu, MOZNO dokaze poradca skorigovat nejake jeho zbrkle rozhodnutie. Velky rozdiel je uz len to, ze pri podielovych fondoch musis vypisat redemaciu (chvilu to trva a mas cas porozmyslat), kym cez brokera mozes predat za par sekund.

Pre teba su to samozrejme veci, pre zaciatocnika nie. Maloktori si uvedomi do coho sa pusta. Ak ma clovek nejake skusenosti, ist cez brokera je jasna volba, ak nie, no ... bez samostudia by som sa do toho nepustal.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

rovnako ako v banke to môže urobiť aj u o.c.p. - akurát tie osobné nákupy na pobočkách o.c.p. sú drahšie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ale to sa pohybujeme na sumach 40-50 Eur za pokyn, cim sa stane ETF zrejme drahsim ako podielovy fond
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

[quote="peter.cmorej"]uz len sposob nakupu
- najprv kym si vyberie brokera
- potom peripetie kym si otvori ucet
- zacne zistovat co to je margin a ako to funguje
- potom bude cumiet ako puk na vsetky mozne prikazy
- zacne rozmyslat ci mu treba data a odkial ich asi tak zohnat
....
quote]

Brokera som si uz vybral: SOGOTRADE , lacny poplatok za nakup, ziadna penalizacia za necinost. Cakam este na aktivaciu. Po vcerajsiom celom dni citania o ETF a roznych strategiach dospel som k nazoru, ze pre mna staci bud jeden siroko diverzifikovany na GLOBAL WORLD + nejaky na index ETF s dividendami /DNA,atd/ a budem drzat strategiu buy-and-hold. Ziadne spekulacie s leverage , short atd. Aj ked som sa pozastavil napr. pri UNG , BEAR MARKET ,atd . ale to je asi len pre gamblerov, takze to radsej necham plavat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak si tú investíciu aspoň rozlož na 3-4 časti a investuj postupne, aby si nechytil výrazný pokles hneď na začiatku.
jupiter
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 10:54 am

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa jupiter »

To znie rozumne ,
Dik za radu
rosk
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 05 10, 2010 6:10 pm

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa rosk »

A zamyslal si sa nad nebankovymi pozickami? Vysoky, isry vynos a riziko sa da minimalizovat. Pokial mas zaujem o konkretne info, tak sa ozvi na rosko@roskosro.sk
Ktokolvek by ste mali zaujem svoje financie zhodnotit tak sa ozvite.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa Airmike »

jupiter napísal:To znie rozumne ,
Dik za radu
investicie , etfka, fondy .diverzifikacia medzi akciovymi indexami, :) . vsetko Buy and Hold modely. ziadne riadenie rizika.

riziko ze sa ti peniaze zhodnotia alebo znehodnotia je plusminusautobus rovnaka. nikdy nemozes vediet aka kriza ta zastivne v najblizsich 5-15 rokov. pre mna osobne teda strasna predstava . vysledok nepredvidatelny.

tak skusim alternativu k takejto forme "uskladnenia" volneho kapitalu.

vonkoncom niesom zastanca kurzov a podobnych hluposti ale ak by som bol v tvojej situacii, tak jednoznacne zajdem na nejaky opcny kurz , kde ta naucia zaklady nejakych konzervativnych nesmerovych strategii. popripade nastuduj nieco sam. 1-2 mesiace snad obetujes na teoriu.
konzervativne opcne strategie ta vytazia tak na par minut do mesiaca. pri potenciale zisku 2-3% mesacne sa dostanes na velmi prijatelnu, konzervativnu a casovo nenarocnu cestu. a vsetko budes mat pod kontrolou.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

A zamyslal si sa nad nebankovymi pozickami? Vysoky, isry vynos a riziko sa da minimalizovat.
o čo presne ide?
izi
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ut 05 10, 2010 9:39 pm

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa izi »

o čo presne ide?
Nazdar,
asi ma na mysli nieco ako prosper, lending club & co. ?

http://www.prosper.com/invest/individual_loans.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.loanio.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.auxmoney.com/start/welcome.php" onclick="window.open(this.href);return false;?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

no ale tam nie je isty vynos a riziko sa neda minimalizovat.
izi
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ut 05 10, 2010 9:39 pm

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa izi »

filip glasa napísal:no ale tam nie je isty vynos a riziko sa neda minimalizovat.
Vynos je urceny urokom, ktory vie clovek dopredu a riziko sa da znizit tym, ze sa jeho 10k rozdelia na napr. 20 "projektov", resp. niektore su myslim aj s poistkou proti nezaplateniu, ale podrobne som to tiez nestudoval. Mozno rosk vie viac ;)
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa laty »

vysoky a isty vynos? kde, kedy, ako? sem s nim.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 59 times
Been thanked: 21 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa frakan »

Namiešanie vhodných ETF do portfolia podľa "Mootley Fool"

http://finance.yahoo.com/news/7-ETFs-fo ... l?x=0&.v=3" onclick="window.open(this.href);return false;
not.much
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 08 06, 2010 10:04 pm

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa not.much »

Zdravim Vas,

chcel by som investovat do fondov, najradsej do 'emerging markets', ide o peniaze dufam nebudem roky potrebovat. Cital a pocul som v poslednej dobe dost o dalsej vlne krizy. Je dobry napad dat teraz peniaze do emerging market resp. akciovych fondov? Alebo sa mam skonzervativnit na nieco napr. dlhopisove? Spekulacia, ja viem, ale ocenim nazor seniorov :-)

dakujem,

Edo
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa filip glasa »

dlhopisové fondy určite nie. Ak konzervatívne, tak hotovosť (peňažné fondy, sporiace účty, vklady do 1 roku). Dlhopisy totiž trošičku podrástli v minulom období, lebo klesli úrokové sadzby. Teraz naopak nemajú kam rásť, lebo sadzby už nižšie nemajú kam ísť. Pri raste úrokových sadzieb, by dlhopisom klesla cena, lebo v portfóliách fondov by boli pravažne staré dlhopisy s nízkymi kupónmi.

Akcie nie sú nejako extra lacné, ale ani príliš nadhodnotené. Nie je nejaká jasná odpoveď typu: určite nekupuj, alebo určite kupuj.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Filip - ak má not much peniaze, ktoré nebude dlho potrebovať, tak tie Emerging Markets nie sú zlý nápad. Myslím teda diverzifikované portfólio s prevahou Emerging Markets, nie že si to šupne všetko napr. len do Brazílie.
Akcie sa momentálne nezdajú byť nadhodnotené, čo by malo dobudúcna znamenať priemernú výkonnosť. A ako vždy sa treba stotožniť s možnosťou výrazného kolísania hodnoty investície.

Dlhopisy - súhlas s Filipom. Teda hlavne pokiaľ sa jedná o Európske a Americké vládne dlhopisy. Tam sú sadzby nezaujímavé a pri zmene sadzieb to pôjde ešte aj do mínusu. Zasa nejý short term dlhopis má sadzbu ešte nižšiu, ale nebude nijak výrazne reagovať na zmenu sadzieb.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Kam investovat volnych 10K Euro

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ide aj o to kolko mas penazi. Ak mas 1000 Eur, tak s tym vela nenavymyslas. Posledne portfolio co som robil cca pred dvoma tyzdnami malo zlozenie: komoditny fond, zlato, emerging market, utility, rozne "inteligentne schemy" (C-quadrat, konvertibilne dllhopisy, ..) a terminovany vklad
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"