Dlhodobé investovanie - stratégia

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Zdravím,

po vyriešení otázky ohľadom bývania som sa dopracoval k ďalšej životnej otázke a to zabezpečeniu sa do budúcnosti. Nejde iba o zaistenie si dôchodku, ale celkovo o to, aby peniaze len tak neležali na účte a nestrácali hodnotu, ale sa niekde zhodnocovali.

Na začiatok som si stanovil mesačný rozpočet 500 EURO. Na skúšku som si otvoril Finax a 200 EURO z týchto 500 investujem tam. Zvyšok chcem zainvestovať do ETF fondov cez brokera. Finax mám určený na zhodnocovanie kapitálu bez nejakej hlbšej vízie, skôr len aby sa peniaze ako také zhodnocovali. Cez brokera si chcem investovať na dôchodok.

Po naštudovaní brokerov sa mi najviac hodí Lynx. Hlavne kvôli ochrane investície. Poplatok za transakciu je však 6 EURO, z čoho aj vyplýva moja prvá otázka. Aká by mala byť maximálna prípustná výška poplatkov (percentuálna) vynaložená na jednu transakciu ? Ak by som investoval 300 EURO mesačne, výška poplatkov za transakciu by bola 2 percenta. Nie je to už príliš, aby bolo investovanie nákladovo efektívne ? Nebolo by lepšie investovať radšej raz za dva mesiace 600 EURO ?

Fond by som zatiaľ volil iba jeden a to iShares Core MSCI World UCITS ETF. Po čase, ak by bola výška portfólia, povedzme, 10 000 EURO, by som tam primiešal niečo ďalšie. Vzhľadom k tomu, že nie som úplne stotožnený s rizikom dávania všetko do akcií, by to bol zrejme globálny dlhopisový fond, celé v pomere 80:20 v prospech akciového fondu. Pri takomto zložení portfólia a rozpočte 300 EURO na mesiac by to znamenalo, že by som nakupoval dlhopisový fond iba každý piaty mesiac. Raz za 5 mesiacov by som oželel aj vyššie dvojpercentné náklady na investíciu. V rámci týchto piatich mesiacov by som urobil dve 600-EUROvé transakcie na nákup MSCI World fondu. Mohlo by to byť takto OK ? Z dlhodobého hľadiska a s rastúcou výškou kapitálu by to bolo stále oveľa lacnejšie ako napríklad Finax.

Ešte ma zaujíma jedna vec a to, ako je to s menou ? Nakupovalo by sa v eurách, ale Fund currency je USD. Sú tam teda nejaké ďalšie poplatky spojené so zmenou eura na dolár ?

Vďaka.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal: po vyriešení otázky ohľadom bývania
Môžeš prezradiť, ako si nakoniec vyriešil svoje bývanie? Rozbehol si tu v minulosti veľmi zaujímavú debatu ohľadom tejto témy.
https://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?t=8688" onclick="window.open(this.href);return false;

Na začiatok som si stanovil mesačný rozpočet 500 EURO. Na skúšku som si otvoril Finax a 200 EURO z týchto 500 investujem tam. Zvyšok chcem zainvestovať do ETF fondov cez brokera. Finax mám určený na zhodnocovanie kapitálu bez nejakej hlbšej vízie, skôr len aby sa peniaze ako také zhodnocovali. Cez brokera si chcem investovať na dôchodok.
Do koľkých ETF-iek máš nastavené investovanie?

Po naštudovaní brokerov sa mi najviac hodí Lynx. Hlavne kvôli ochrane investície. Poplatok za transakciu je však 6 EURO, z čoho aj vyplýva moja prvá otázka. Aká by mala byť maximálna prípustná výška poplatkov (percentuálna) vynaložená na jednu transakciu ? Ak by som investoval 300 EURO mesačne, výška poplatkov za transakciu by bola 2 percenta. Nie je to už príliš, aby bolo investovanie nákladovo efektívne ? Nebolo by lepšie investovať radšej raz za dva mesiace 600 EURO ?

Fond by som zatiaľ volil iba jeden a to iShares Core MSCI World UCITS ETF. Po čase, ak by bola výška portfólia, povedzme, 10 000 EURO, by som tam primiešal niečo ďalšie. Vzhľadom k tomu, že nie som úplne stotožnený s rizikom dávania všetko do akcií, by to bol zrejme globálny dlhopisový fond, celé v pomere 80:20 v prospech akciového fondu. Pri takomto zložení portfólia a rozpočte 300 EURO na mesiac by to znamenalo, že by som nakupoval dlhopisový fond iba každý piaty mesiac. Raz za 5 mesiacov by som oželel aj vyššie dvojpercentné náklady na investíciu. V rámci týchto piatich mesiacov by som urobil dve 600-EUROvé transakcie na nákup MSCI World fondu. Mohlo by to byť takto OK ? Z dlhodobého hľadiska a s rastúcou výškou kapitálu by to bolo stále oveľa lacnejšie ako napríklad Finax.

Ešte ma zaujíma jedna vec a to, ako je to s menou ? Nakupovalo by sa v eurách, ale Fund currency je USD. Sú tam teda nejaké ďalšie poplatky spojené so zmenou eura na dolár ?

Vďaka.
Lynx je na tento účel asi najvýhodnejší, ale len ak neinvestuješ každý mesiac. Pokiaľ si rozhodnutý investovať každý mesiac a v budúcnosti aj do ďalších ETF, tak je lepšie si otvoriť rovno InterActiveBrokers, keďže sú tam nižšie poplatky a minimálny fee 10$ mesačne ktorý je v IB, prekročíš v LYNXE mesačne už dvoma nákupmi za 6 Euro.
Ale pre dlhodobé investovanie stačí nakupovať raz ročne a ono sa to za 30 rokov spriemeruje tak, že nebude zásadný rozdiel medzi investovaním mesačne alebo ročne.
Pozri si tento graf SP500 https://finance.yahoo.com/chart/%5EGSPC ... xsfQ%3D%3D" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak budeš nakupovať prvý obchodný deň roka, tak pri zelených ročných sviečkach budeš mať lepšiu nákupnú cenu, ak budeš investovať raz ročne a pri červených horšiu nákupnú cenu. Dlhodobo sa to asi spriemeruje, ale poplatky budeš mať 12 násobne nižšie pri investovaní raz ročne.


Ak budeš nakupovať ETF v USD, tak budeš musieť robiť konverziu a to je ďalší 5 Eurový poplatok navyše. Preto je ti výhodnejšie kupovať na XETRE za Eura identické ETF https://www.bloomberg.com/quote/IWDA:NA" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa rmaly »

ja nakupujem stale cez fio, aj pre to, ze sa cez nich daju stale kupovat US etfka... nasetrim vzdy prachy aby sa ten ich poplatok "rozpustil" a bol percentualne co najmensi...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

keby som nemal ziadne akcie a chcel si vytvorit portfolio, zaroven nemal celu investicnu sumu tj mohol prikladat iba mesacne tak by som pockal na krizu a az potom nakupil za peniaze ktore dovtedy som nasetril. Lebo ty chces mesacne prikupovat, co stoji nemale poplatky za nakup+ menovu konverziu. Plus je to nie moc dobry napad, teraz na vrchole bycieho trhu, kedje vsetko drahe a ani srnka netusi, ktora spolocnost krizu prezije a ktora nie.. Niekto moze namietat ze ktovie kedy pride kriza, mozno az za 3-5rokov, ale podlamna stoji za to na nu pockat,naviac peniaze v cashi dovoluju priebezne investovat do nejakej inej vyhodnej investicie ktoru clovek dopredu neocakaval napr zaklad nanehnutelnost a pod. Proste ja by som teraz do trhu neliezol a uz do svojho portfolia ani nedokupujem, len drzim a uvidim ako to dopadne, kedy predam a co..
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Môžeš prezradiť, ako si nakoniec vyriešil svoje bývanie? Rozbehol si tu v minulosti veľmi zaujímavú debatu ohľadom tejto témy.
https://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?t=8688" onclick="window.open(this.href);return false;
Nakoniec sa mi podarilo kúpiť trojizbový byt v novostavbe, síce o niečo menší, než som pôvodne chcel, ale aj tak som dospel k záveru, že na čo mi je veľký trojizbák s dvomi lódžiami. S bytom som veľmi spokojný a stále tvrdím, že to bol posledný dobrý byt spĺňajúci moje kritéria. Občas sa pozriem totiž na ponuku a situácia je skutočne kritická, nemám si z toho čo vybrať. Jednoducho nie je z čoho vyberať, ba ponuka je ešte ďaleko horšia než predtým. Ak by som vtedy zaváhal, ťažko by som si to odpúšťal...
Do koľkých ETF-iek máš nastavené investovanie?
Neviem či sa teraz pýtaš na Finax, ale ak áno tak tam ich je defaultne tuším 10 a mám teda zainvestované do 6-tich akciových a 4-och dlhopisových v pomere 80:20. Cez brokera by to bolo na začiatok iba jedno ETF, iShares MSCI World ETF, ako som písal v prvom poste.
Lynx je na tento účel asi najvýhodnejší, ale len ak neinvestuješ každý mesiac. Pokiaľ si rozhodnutý investovať každý mesiac a v budúcnosti aj do ďalších ETF, tak je lepšie si otvoriť rovno InterActiveBrokers, keďže sú tam nižšie poplatky a minimálny fee 10$ mesačne ktorý je v IB, prekročíš v LYNXE mesačne už dvoma nákupmi za 6 Euro.
Chcel som investovať raz za mesiac, ale pri poplatku za transakciu 6 EURO by som to zoptimalizoval raz za dva mesiace. Nemá Interactive Brokers aj nejaké ďalšie poplatky, napríklad poplatok za transakciu ?
Ale pre dlhodobé investovanie stačí nakupovať raz ročne a ono sa to za 30 rokov spriemeruje tak, že nebude zásadný rozdiel medzi investovaním mesačne alebo ročne.


Nad týmto som sa popravde už dlhšie zamýšľal. Aký bude výnos po roku, ak sa nakúpi jednorázovo na začiatku roka a nakupuje sa na mesačnej báze ?

Ak budeš nakupovať prvý obchodný deň roka, tak pri zelených ročných sviečkach budeš mať lepšiu nákupnú cenu, ak budeš investovať raz ročne a pri červených horšiu nákupnú cenu. Dlhodobo sa to asi spriemeruje, ale poplatky budeš mať 12 násobne nižšie pri investovaní raz ročne.
Ak budeš nakupovať ETF v USD, tak budeš musieť robiť konverziu a to je ďalší 5 Eurový poplatok navyše. Preto je ti výhodnejšie kupovať na XETRE za Eura identické ETF https://www.bloomberg.com/quote/IWDA:NA" onclick="window.open(this.href);return false;
[/quote]

Cieľ je práve nakupovať v Eurách, nech mi tam nevznikajú ďalšie poplatky. Xetru si myslel asi ticker EUNL či ?


rmaly napísal:ja nakupujem stale cez fio, aj pre to, ze sa cez nich daju stale kupovat US etfka... nasetrim vzdy prachy aby sa ten ich poplatok "rozpustil" a bol percentualne co najmensi...
US ETFka sa mi tiež viac pozdávajú hlavne kvôli kapitalizácii. Tie európske sú malé aj oproti japonským nie ešte americkým. Máš tam ale asi poplatok za konverziu meny či ? Ďalšia vec je ochrana vo Fio. Vzhľadom na to, že by som to chcel robiť napríklad 30 rokov, ocenil by som, aby ochrana investície bola čo najvyššia. A ešte ďalšia vec, čo som niekde zachytil. Nie je pri amerických ETF akási dedičná daň tuším nad 60 000 USD vkladoch ? A do tretice americké ETFka tuším vyplacajú dividendy, čomu sa chcem práve vyhnúť, nech to nemusím riešiť v daňovom priznaní. Ale môžem sa mýliť...

Trumpeta1978 napísal:keby som nemal ziadne akcie a chcel si vytvorit portfolio, zaroven nemal celu investicnu sumu tj mohol prikladat iba mesacne tak by som pockal na krizu a az potom nakupil za peniaze ktore dovtedy som nasetril. Lebo ty chces mesacne prikupovat, co stoji nemale poplatky za nakup+ menovu konverziu. Plus je to nie moc dobry napad, teraz na vrchole bycieho trhu, kedje vsetko drahe a ani srnka netusi, ktora spolocnost krizu prezije a ktora nie.. Niekto moze namietat ze ktovie kedy pride kriza, mozno az za 3-5rokov, ale podlamna stoji za to na nu pockat,naviac peniaze v cashi dovoluju priebezne investovat do nejakej inej vyhodnej investicie ktoru clovek dopredu neocakaval napr zaklad nanehnutelnost a pod. Proste ja by som teraz do trhu neliezol a uz do svojho portfolia ani nedokupujem, len drzim a uvidim ako to dopadne, kedy predam a co..
Áno, o krízach sa hovorí už dlho, ale toto mám už istú dobu vnútorne vyriešené. V podstate, ak by som chcel takto šetriť, tak vlastne ani neviem, kam by som tie peniaze mal uložiť, aby som ich vedel kedykoľvek vybrať a aby sa vykrila aspoň inflácia. Ďalej, ak by prišla kríza napríklad za tri alebo 5 rokov a ja mám peniaze už niekde zainvestované, tak by nielenže vykryli infláciu, ale aj by sa zhodnotili. A tým pádom, ak aj nastane o 5 rokov pád, tak nebude taký dramatický. Problém by to samozrejme bol, ak by mal človek tie peniaze priebežne zainvestované, ale nedošlo by k žiadnemu zhodnoteniu. A ak tie peniaze vrazím napríklad do nehnuteľnosti, tak sa k ním neskôr aj tak nedostanem a nebudem ich môcť v "najlepšom" čase zainvestovať či ? :)
V skratke moja stratégia je robiť to dlhodobo a pravidelne bezohľadu na to, čo sa bude diať na trhoch. Ak by prišla kríza a trhy padli, tak aj na to budem mať nachystanú nejakú jednorázovú finančnú injekciu. Hlavne nechcem do toho veľmi zasahovať, riešiť dane, menové konverzie a neviem čo ešte. Jediné čo chcem občas sledovať, je zdravie ETFiek, do ktorých mám zainvestované, či sa náhodou nezopsúvajú.
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa miroslav12 »

Článek je 4 roky starý: https://finlord.cz/2016/12/srovnavame-i ... io-patria/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nevím jak u vás na Slovensku, zda je možný Degiro. Já Degiro používám pro "důchodové" investování (>30let) do VUSA.
Měsíčně bez poplatků a na celou řadu ETF včetně VUSA mají poplatkovou výluku -> 1 nákup v měsíci zdarma. Takže z mého pohledu doporučím Degiro, pokud u vás v SK funguje.

IB jak již bylo řečeno má minimální poplatek 10USD/měs. Pokud pár měsíců za sebou necháš účet ležet ladem aniž by jsi cokoli nakoupil, tak se poplatek bohužel pěkně nasbírá.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal: Neviem či sa teraz pýtaš na Finax, ale ak áno tak tam ich je defaultne tuším 10 a mám teda zainvestované do 6-tich akciových a 4-och dlhopisových v pomere 80:20.
Pri takejto širokej diverzifikacii do 10 ETF je FINAX lacnejší, ako nákup 10 ETF každý mesiac cez IB.
Nemá Interactive Brokers aj nejaké ďalšie poplatky, napríklad poplatok za transakciu ?.
Tu máš prehľadne spracované poplatky LYNX a IB.
https://www.papucovyinvestor.sk/cez-koh ... r-brokera/" onclick="window.open(this.href);return false;
Cieľ je práve nakupovať v Eurách, nech mi tam nevznikajú ďalšie poplatky. Xetru si myslel asi ticker EUNL či ?
Podľa Factsheetu by EUNL mal byť ticker na iShares MSCI World ETF obchodovaný na XETRE za Eura
https://www.justetf.com/servlet/downloa ... DE&lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa jogo »

miroslav12 napísal: Takže z mého pohledu doporučím Degiro, pokud u vás v SK funguje.
Degiro účty pre Slovensko neotvára.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Pri takejto širokej diverzifikacii do 10 ETF je FINAX lacnejší, ako nákup 10 ETF každý mesiac cez IB.
Áno, to je síce pravda, lenže Finax má 1-percentný plus DPH správcovský poplatok, čiže pri väčšom portfóliu sa to riadne predraží, preto nechcem mať Finax ako hlavný investičný nástroj.
Tu máš prehľadne spracované poplatky LYNX a IB.
https://www.papucovyinvestor.sk/cez-koh ... r-brokera/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak to teda správne chápem, jedna transakcia stojí 4 Eura, čiže v rámci 10-dolárového activity fee viem urobiť dve transakcie mesačne. To neznie zle. Nejakú dobu, pokiaľ sa nenahromadí určitý kapitál chcem však investovať iba do jedného ETF, konkrétne do spomínaného MSCI World (EUNL), preto vyzerá byť pre mňa aktuálne najvhodnejšia voľba Lynx. Neskôr, keď pridám ďalšie ETF by som to celé presunul do Interactive Brokers.

Akú dôležitosť zohráva inak výber burzy, ak sa bavíme iba o burzách, kde sa dá obchodovať v eurách? Alebo je jedno, či človek zvolí Xetru, amsterdamskú alebo taliansku burzu?
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa SomPanko »

Betruger napísal: preto vyzerá byť pre mňa aktuálne najvhodnejšia voľba Lynx. Neskôr, keď pridám ďalšie ETF by som to celé presunul do Interactive Brokers.
Ak sa nemýlim, tak z Lynxu sa len tak ľahko nedostaneš do IB. Ak budeš chcieť prejsť do IB, tak si budeš musieť zrušiť účet v Lynx a až po 6 mesiacoch sa ti bude dať založiť účet v IB, kvôli tomu, že Lynx je sprostredkovateľský broker pre IB. (asi som to správne nepomenoval, no v podstate Lynx pristupuje na burzu cez IB)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal: Akú dôležitosť zohráva inak výber burzy, ak sa bavíme iba o burzách, kde sa dá obchodovať v eurách? Alebo je jedno, či človek zvolí Xetru, amsterdamskú alebo taliansku burzu?
Neviem posúdiť, ja nakupujem len na Xetre.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Ladis »

Vypadá to, že v tvé jediné investici = MSCI World UCITS ETF není celý svět,
ale z 62% akcie z USA a hlavně ty extrémně předražené akcie čekající krach na 1/3 a -66%:
APPLE US0378331005 2,82 % z fondu
MICROSOFT US5949181045 2,51 % z fondu
AMAZON COM US0231351067 1,71 %
FACEBOOK CL US30303M1027 1,08 %
ALPHABET CL US02079K1079 0,96 %
VISA CL US92826C8394 0,73 % z fondu
MSCI World nejsou akcie z celého světa, ale akcie ze 23 zemí, z 62% USA, z 8% Japonsko. To se ti líbí?
Pro příští velký dvouletý krach akcií jsou lepší akcie průměrně oceněné až 2x předražené s dividendou 3% až 8%.
Allianz, BASF, BMW, Munich Re, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Banco Santander, Iberdrola, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia, Mitsubishi Corp.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Ak sa nemýlim, tak z Lynxu sa len tak ľahko nedostaneš do IB. Ak budeš chcieť prejsť do IB, tak si budeš musieť zrušiť účet v Lynx a až po 6 mesiacoch sa ti bude dať založiť účet v IB, kvôli tomu, že Lynx je sprostredkovateľský broker pre IB. (asi som to správne nepomenoval, no v podstate Lynx pristupuje na burzu cez IB)
Toto vyzerá byť celkom komplikácia. Avšak, keď sa tak na to pozerám na základe, toho čo písal vyššie jogo, či budem investovať raz za dva mesiace alebo za rok, tak je to v podstate jedno. Takže, ak by som sa rozhodol prestúpiť do Interactive Brokers, tak by som mal napríklad 7 mesiacov prestávku a potom do toho buchol o niečo väčší balík, ktorý som nazbieral počas týchto siedmich mesiacov. Momentálne, na začiatku, kedy chcem investovať iba do jedného ETFka, by bol pre mňa IB zbytočne drahý špás. Takisto nechcem byť otrokom burzy a chcem nakúpiť maximálne raz mesačne. V prípade Lynxu to budem robiť raz za dva mesiace, aby som si udržal náklady z transakcie do jedného percenta.
jogo napísal:Neviem posúdiť, ja nakupujem len na Xetre.
Vie sa k tomu niekto vyjadriť, či je výber burzy významné kritérium, nad ktorým sa treba zamyslieť ?
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Ladis napísal:Vypadá to, že v tvé jediné investici = MSCI World UCITS ETF není celý svět,
ale z 62% akcie z USA a hlavně ty extrémně předražené akcie čekající krach na 1/3 a -66%:
APPLE US0378331005 2,82 % z fondu
MICROSOFT US5949181045 2,51 % z fondu
AMAZON COM US0231351067 1,71 %
FACEBOOK CL US30303M1027 1,08 %
ALPHABET CL US02079K1079 0,96 %
VISA CL US92826C8394 0,73 % z fondu
MSCI World nejsou akcie z celého světa, ale akcie ze 23 zemí, z 62% USA, z 8% Japonsko. To se ti líbí?
Pro příští velký dvouletý krach akcií jsou lepší akcie průměrně oceněné až 2x předražené s dividendou 3% až 8%.
Allianz, BASF, BMW, Munich Re, BHP Group, British American Tobacco, HSBC, Royal Dutch Shell, Banco Santander, Iberdrola, AT&T, Walgreens Boots Alliance, Wells Fargo, Enbridge Inc., Bank of Nova Scotia, Mitsubishi Corp.
Som si vedomý, že MSCI World nepokrýva celý svet. Celý svet lepšie pokrýva MSCI ACWI, lenže najväčšie ETF je celkom malé, oveľa menšie než MSCI World. Radšej uprednostňujem väčšie ETFka.

Nemám vešteckú guľu, ale popravde si neviem predstaviť, aby tebou vymenované firmy padli na jednu tretinu. Hlavne Microsoft s ťažko monopolným postavením v oblasti OS a silným v cloude.

Ako som už spomínal x-krát, nechcem takto investovať 5 rokov, ale niekoľko desaťročí. Keby aj nejaká firma z toho indexu vypadne, tak sa tam asi objaví iná silnejšia. Ďalšia vec je, že o jednom fonde by som zrejme bol len do určitej výšky kapitálu, potom by som tam primiešal niečo ďalšie. Hlavne dostatočne veľké a diverzifikované. Aspoň tak ako MSCI World. Lepšiu alternatívu tam momentálne nevidím. Napokon aj poisťovne v druhom pilieri investujú do MSCI World.

A nechystám sa kupovať samostatné akcie ani vyberať dividendy.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tu je zoznam poplatkov pre Lynx, burzy v roznych statoch su rozdielne spoplatnene+ este byvaju transakcne dane napr viem ze Francuzi to maju urcite
https://www.lynxbroker.sk/poplatky-za-obchodovanie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MCSI je diverzifikovaný viac než treba. Budeš rád, že Amerika je tam 62%, lebo v kríze sa Amerika bude držať najlepšie.
Z emerging markets a potápajúcej sa Európy budú peniaze utekať do USA, Japonska a Švajčiarska. Je velmi malá pravdepodobnosť, že epicentrum krízy bude v USA ako v 2008/2009. Skôr verím, že to bude EU, alebo Čína.

Ladis je nepriateľ technológii. Vo svojom portfoliu má len 2 technologické firmy. Keby bol Ladis aspoň trochu objektívny, tak by si všimol, že tie 2 technológie mu ťahajú portfólio: UTX je líder jeho portfólia v zisku +220% od 2006. CSCO kúpil koncom 2016, ale už je v zisku +60%.

Uvidíš, že ked príde kríza, bude to presne naopak. Technológie klesnú, ale o to rýchlejšie dotiahnú straty, lebo sú to stroje na peniaze. A ešte k tomu bohaté stroje: kto by už len ohrozil lídrov s kapitalizáciou 1 triliarda USD? Práve oni v kríze skúpia iné tech firmy za babku...

To skôr Ladis sa bude čudovať, ked jeho zombie banky klesnú ešte viac, lebo ich znova bude treba zachraňovať pred krachom ...a len za štátne peniaze...

Ladis je od začiatku svojej kariéry milovník bánk. V jeho portfóliu som napočítal 10 bánk. Keby hocikto investoval podľa jeho rád v 2006-2007, jeho portfólio by bolo dnes v zisku +10%. To by ale bola slabá záplata voči inflácii -30%.

Zachránili by to dividendy, cca +3,5%. p.a., ktoré sami o sebe by dali výnos zhruba +57%. To však iba v prípade, že by si ich neminul, ale reinvestoval.

Čo je to však oproti výnosu indexu Nasdaq 100, ktorý sám o sebe bez dividend dal za tú istú dobu výnos +280%.

Ladis básni o dividendách, že mu čoskoro pokryjú výšku nájmu za byt. Lenže zamysli sa, čo by bolo keby tie dividendy naozaj míňal. Odpoveď je jednoduchá: jeho investícia by sa bez dividend nezhodnocovala, ale naopak: inflácia by ju žrala a ešte by bola vystavená riziku, že sa scvrkne o 50-60% ked príde ďalšia kríza....

Namodelujme si scénare z počiatočným vkladom 100 000 € ( stotisíc eúr ) od 1/2006:

Scénar Ladis 1 ( reinvestujem dividendy) : na účte mám teraz 172 000 €. Môj dôchodok však nestačí ani na zaplatenie nájmu a kúpna sila mojich peňazí je zhruba ako 125 000 € v 2006. Záver: slabý výnos a zbytočne riskujem

Scénar Ladis 2 (míňam dividendy cca 3000 čistých ročne)): na účte mám 110 000€. Ich kúpna sila je však vďaka inflácii o 30% nižšia ( ako 80 000€ ). Záver: žiadny výnos a úplne zbytočne riskujem prepad kvoli 3% čistých dividend )

Scénar etf na SP500 s reinvestovaním dividend: na účte mám 328 000 € ( ich kúpna sila je ako 230 000€ v 2006)
Záver: zato si viem kúpiť byt a dožiť ako kráľ pri mori v Mexiku, Rumunsku, Egypte..alebo na Filipínach.

Scénar etf na SP500 s míňaním dividend cca 1700 € ročne: na účte mám 250 000 €( kúpna sila 175 000 € )

Scénar etf na Nasdaq 100: na účte mám 380 000 € (kúpna sila 266 000), dividendy vo výške čistých 850€ ročne som minul na pivo. Z reinvestovanými dividendami 1% to odhadujem na 450 000..a za to by bolo možné dožitie v Španielsku ako Ladis sníval svojho času...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Europa uz dlhsie nedrzi krok s Cinou ci Usa, pretoze je to defacto socialiaticky skanzen. https://finmag.penize.cz/ekonomika/4117 ... -rozplynul" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal:Europa uz dlhsie nedrzi krok s Cinou ci Usa, pretoze je to defacto socialiaticky skanzen. https://finmag.penize.cz/ekonomika/4117 ... -rozplynul" onclick="window.open(this.href);return false;
Súhlas:

Zpráva EIB dospěla k závěru, že s výjimkou několika zemí Evropská unie za Spojenými státy technologicky a digitálně zaostává. Mezi břehy severního Atlantiku se rozevírá mezera v investicích do softwaru, vzdělání i transformace podniků a evropské firmy ztrácejí v modernizaci strojního zařízení.

Ředitelka ekonomického oddělení EIB na webu VoxEU upozorňuje, že v Evropské unii je málo firem, které inovují, většina jich kopíruje inovace od konkurence. Evropa podle ní vytvořila „statický systém, ve kterém málo nových firem nahrazuje firmy staré“.

Strukturálním zaostáváním Evropy se letos zabýval i Bloomberg Businessweek. Ve své analýze upozorňuje, že úspěšné dravé firmy na starém kontinentu často spolkne neevropský investor. Za příklad dává rezervační portál Booking.com se sídlem v Amsterdamu, jehož majitelé kdysi marně v Evropě hledali kapitál. Nakonec portál koupila společnost Priceline z Connecticutu, dnes Booking Holdings, která z něj má osmdesát procent svých příjmů.

Bloomberg na jedné straně uznává, že Evropa vyrábí špičková auta, hodinky, víno a pivo. Na straně druhé upozorňuje, že nemá silné celosvětové hráče, nedokáže postavit konkurenci americkým technologickým gigantům, jakými jsou Alphabet (Google), Amazon, Apple, Facebook nebo Microsoft.

Konkurenci ostatně nemůže postavit ani čínským obrům typu Alibaba či Tence.

Čína podle něj zrcadlovitě přebírá někdejší roli Evropy. Čínské společnosti s komunistickou státostranou v zádech pronikají do evropské ekonomiky. Čínští investoři nakupují špičkové evropské firmy, třeba německého výrobce robotů Kuka, anebo přístavy, například řecký Pireus či největší říční přístav kontinentu v Duisburgu.

Číňané staví novou hedvábnou stezku na západ Eurasie. A je zjevné, že jejich zájmy nejsou jen ekonomické, ale i politické. V Evropě nakupují jak firmy a nemovitosti, tak politiky a posilují svůj vliv. Je ostatně patrný i v Česku, byť čínských investic je tady jak šafránu.

Nabízí se otázka, zda jednou Evropa neprocitne a nezačne bránit svůj trh před Čínou obdobně jako Trumpova vláda trh americký

_________________________

P.S. K tomu by som už len dodal, že zatial čo EU importuje z afriky a euroázie nevzdelanú (pracovnú?) silu...američania importujú rovno mozgy....Nemusia kupovať hotové techno firmy...poznám kopu mladých šikovných ľudí, ktorí okamžite využili šancu a pracujú už v USA, alebo UK. O študentoch ani nehovorím...málokto sa z nich vráti. Väčšinou ostatnú pracovať tam kde sú dobre zaplatení...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ja vidim zasadny problem prave v tom, ze Eu na rozdiel od Usa ci Ciny je prilis socialisticka. Za prve Brusel direktivne nariaduje rozne nezmyselne zakony napr ohladom prilisnych emisnych noriem /ktore tazko poskodzuju europske firmy v automotive/, za druhe udrzuje socialne programy a vydaje na urovni ktora sa dlhodobo neda udrzat. Je samozrejme, ze taketo prostredie zacne skor ci neskor generovat stale vecsie mnozstvo stale menej produktivnych obcanov a naopak, uspesne firmy sa budu snazit tento priestor opustit. Takto vysoke socialne vydaje maju za nasledok ze uz neostavaju peniaze na podporu vedy, biotechnologii, nanotechnologii, a pod. co su vsetko oblasti v ktorych su uz dnes Cina a Usa dalej.

Tu podporim Jugglera: Usa skutocne vedia pritiahnut a nasledne zamestnat tie najlepsie "mozgy":
https://www.topuniversities.com/univers ... kings/2019" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak neratame univerzity z Uk a Svajcu tak europa nema prakticky spickove univerzity. Top studenti, top startupisti, top vedci, ti vsetci uprednostnuju Usa pred Europou. A kto trochu sleduje Cinu na poli vedeckych objavov a technologii, tak vie ake enormne prostriedky a usilie na tomto poli vkladaju.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trumpeta1978 napísal:Europa uz dlhsie nedrzi krok s Cinou ci Usa, pretoze je to defacto socialiaticky skanzen.
Ja si dovolim tvrdit, ze EU je poslednou bastou osvieteneho kapitalizmu. 80% obcanov EU zije lepsie ako 80% v USA a 99% v Cine. Horne jedno percento USA sa ma samozrejme lepsie ako v EU. Bezny American vsak nema moc z toho, ze nejaky Zuckerberg ma miliardy.

Bezny American nema ponatia ako si zije Europan. Nevie, ze existuje lacny zdravotny system, skolstvo zadarmo, ze priemerny slovensky dochodca sa ma lepsie ako priemerny americky dochodca a ze byvanie je lacnejsie.

V jednom vsak ma Amerika aj Cina vyhodu. Su to nacionalisti, na vlastnu krajinu nedopustia a su za nu ochotni obetovat pohodlie, zivotny standard a dokonca aj zivot. Tych co sa prilis stazuju, povazuju za slabochov a saboterov. A to aj vysloveni luzri, ktori tvoria 50% USA s aktivami nizsimi ako 400 dolarov v krajine s najdrahsim zdravotnictvom na svete.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosak
ale je aktualny socialny system ako je v Eu nastaveny dlhodobo udrzatelny? Apropo , mozno, mozno 80perc obyvatelov Zapadnej Europy zije lepsie ako 80perc obyv Usa, ale urcite nie 80perc obyvatelov Eu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kazdy system je udrzatelny, pokial ho chcu klucovi akteri a vacsina obyvatelstva udrzat a v sulade s tym cielom konat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosak

pravdepodobne nebude sa dat udrzat nic. Pozri sa ako je svet zadlzeny. Staty, firmy, domacnosti. Pozri sa ako sa neuveritelne zvysilo zadlzenie od 2008. Taka Cina v tej dobe nemala skoro ziadne dlhy a pozri sa dnes. A vsetci sa veselo zadlzuju dalej, takze to vyzera ze vlastne system funguje a "nema problema". Je to vdaka extremne nizkym resp zapornym urokovym sadzbam. Lenze tato situacia poskodzuje ekonomiku a nebude moct fungovat vecne.
Skor ci neskor budu musiet urokove sadzby zacat rast- co myslis, ze potom nastane? Zacne to vsetko padat ako domcek z kariet. Ecb iba bezducho pumpuju likviditu na trhy avy vyvolala zdanie ze vsetko funguje, ale to je iluzia, Ecb kupuje aj aktiva spolocnosti ktore nemaju ziadne oficialne ratingy je to celosvetove sialenstvo v emitovani likvidity z nicoho len preto ze nikto nechce byt prvy kto vypadne z kola. Euro bolo neudrzatelne uz pred 10rokmi a dnes je situacia iba horsia. A myslis ze potom vsetkom budu chciet volici Euro dalej ? Nemoze fungovat ix krajin s rozdielnou fiskalnou politikou a jednou menou, je to nezmysel. https://youtu.be/9EcjWd-O4jI" onclick="window.open(this.href);return false;
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Tak účet v Lynxe otvorený, ešte si ho treba aktivovať poslaním prvého depozitu. Trochu som sa s tým hral, avšak, keď som si dal vyhľadať iShares MSCI World UCITS ETF cez tickre EUNL a SWDA, nič mi nenašlo. Resp. SWDA našlo, ale iba na britskej burze. Je toto normálne? Lebo ak áno, tak ten účet môžem rovno zrušiť ešte predtým, než ho aktivujem, keďže nemôžem nakupovať v eurách.
JUGGLER napísal:Strukturálním zaostáváním Evropy se letos zabýval i Bloomberg Businessweek. Ve své analýze upozorňuje, že úspěšné dravé firmy na starém kontinentu často spolkne neevropský investor. Za příklad dává rezervační portál Booking.com se sídlem v Amsterdamu, jehož majitelé kdysi marně v Evropě hledali kapitál. Nakonec portál koupila společnost Priceline z Connecticutu, dnes Booking Holdings, která z něj má osmdesát procent svých příjmů.
Na margo tohto sa mi nedá nespomenúť spoločnosť ARM Holdings. Klenot, ktorý sme v Európe mali a ktorý je teraz v rukách japonskej SoftBank. Konkurent Amerických Intel a AMD, aj keď trochu v inej oblasti, ale skratka veľký hráč v oblasti dizajnovania procesorov a grafík so svojou vlastnou architektúrou, ktorá je v telefónoch a tabletoch prakticky každého z nás.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa martinpa »

Betruger napísal:Tak účet v Lynxe otvorený, ešte si ho treba aktivovať poslaním prvého depozitu. Trochu som sa s tým hral, avšak, keď som si dal vyhľadať iShares MSCI World UCITS ETF cez tickre EUNL a SWDA, nič mi nenašlo. Resp. SWDA našlo, ale iba na britskej burze. Je toto normálne? Lebo ak áno, tak ten účet môžem rovno zrušiť ešte predtým, než ho aktivujem, keďže nemôžem nakupovať v eurách.
Hladaj cez ISIN - IE00B4L5Y983 - tento ti vyhodit napr. AEB v holandsku, LSE v Londyne, atd.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Skúsil som, ale stále mi vyhadzuje len SWDA ISHARES CORE MSCI WORLD LSEETF a kupovanie v britských librách.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa hokaido »

tu su tickery https://www.justetf.com/uk/etf-profile. ... ab=listing" onclick="window.open(this.href);return false; pre IE00B4L5Y983
co je dostupne si vies overit tu https://contract.ibkr.info/v3.10/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;

EUNL na XETRE cez IB je z nejakeho dovodu nedostupne, ale vies nakupit v NL s tickerom IWDA.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal:Tak účet v Lynxe otvorený, ešte si ho treba aktivovať poslaním prvého depozitu. Trochu som sa s tým hral, avšak, keď som si dal vyhľadať iShares MSCI World UCITS ETF cez tickre EUNL a SWDA, nič mi nenašlo. Resp. SWDA našlo, ale iba na britskej burze. Je toto normálne? Lebo ak áno, tak ten účet môžem rovno zrušiť ešte predtým, než ho aktivujem, keďže nemôžem nakupovať v eurách.
Prečo sa s tým sam trapiš?
Výhoda LYNXU oproti IB je aj to, že im zavoláš a operátor ti po česky zodpovie tvoje otázky, prípadne ti cez "vzdialenú plochu" urobí nákup tebou požadovaného ETF, ty len odklikneš posledný príkaz na nákup.
Naposledy upravil/-a jogo v Ne 05 01, 2020 6:36 pm, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Vďaka.

Ono, ako som zistil, závisí aj od toho, akú "platformu" Lynxu človek použiije. Tá klasická webová aplikácia sa mi zdá neohrabaná a strašne pomalá a pri nákupe sa tam nedá vybrať skoro nič.

Potom je Lynx Basic, ktorý funguje oveľa svižnejšie a pri nákupoch sa tam dajú vyberať dostupné burzy, teda aj XETRA (IBIS2). Aj keď popravde nerozumiem, aký to má konečný efekt, keďže IWDA obchodované v Eurach by sa stále malo obchodovať na amsterdamskej burze či ? Možno by to mohol niekto laikovi vysvetliť.

Nakoniec je ešte obchodná platforma ako aplikácia v operačnom systéme, kde sa dá zvoliť aj EUNL Burza je tam uvedená IBIS2 (XETRA), ale zároveň aj akási Primary Exchange a tá je AEB (Amsterdam). Čiže napadá mi, že v tom Lynx Basicu je to asi podobne. Človek si môže vybrať burzu, ale potom existuje aj primary exchange a tá je vždy AEB. Vie sa k tomu niekto vyjadriť, aký je rozdiel medzi exchange a primary exchange alebo ako to celé funguje ? Prikladám aj screenshot.


Pri otváraní účtu som zadával aj DIČ vzhľadom na to, že som SZČO. Potom mi ale napadlo, že peniaze na brokersky účet posielam z iného účtu, ako z toho, na ktorý mi chodia peniaze za vybavené faktúry. Čiže nie z tohto podnikateľského účtu. Je v takomto prípade potrebné mať vyplnené DIČ? Investície chcem robiť úplne mimo podnikateľských aktivít.
Prílohy
IWDA.png
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Prečo sa s tým sam trapiš?
Výhoda LYNXU oproti IB je aj to, že im zavoláš a operátor ti po česky zodpovie tvoje otázky, prípadne ti cez "vzdialenú plochu" urobí nákup tebou požadovaného ETF, ty len odklikneš posledný príkaz na nákup.
Hlavne sa v tom snažím zorientovať a rozumieť tomu :) Rád do veci trochu vidím. Ale díky za tip, na ich operátorov som celkom zabudol.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa martinpa »

Betruger napísal: Hlavne sa v tom snažím zorientovať a rozumieť tomu :) Rád do veci trochu vidím. Ale díky za tip, na ich operátorov som celkom zabudol.
Mas pravdu cez normalnu platformu to hadze SWDA, ja som to riesil tak, ze som si urobil watchlisty a cez ne som nakupoval. Ale v Lynx Basic mi vo vyhladavani ukaze IWDA na AEB aj ostatne.
Prílohy
lynx1.png
lynx1.png (23.47 KiB) 12955 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Betruger napísal:
Pri otváraní účtu som zadával aj DIČ vzhľadom na to, že som SZČO. Potom mi ale napadlo, že peniaze na brokersky účet posielam z iného účtu, ako z toho, na ktorý mi chodia peniaze za vybavené faktúry. Čiže nie z tohto podnikateľského účtu. Je v takomto prípade potrebné mať vyplnené DIČ? Investície chcem robiť úplne mimo podnikateľských aktivít.
Môj názor je taký, že ako SZČO nemôžeš trejdiť, resp. môžeš mať z toho problém. Skús si to preveriť u Andre.

Teoreticky môžeš robiť na živnosť čokolvek..teda aspoň tak píšu. Prakticky ale vytvorili zoznam živnosti, ktorý máš zapísaný a schválený v ŽL a to je prakticky tvoj vymedzený predmet podnikania ( na ktorý ti štát udeľuje povolenie ).

Nie som na to odborník, len si myslím, že na živnosť máš príjem zo závislej činnosti a na to sa vzťahuje aj spôsob zdaňovania ( napr. že si uplatníš 60% paušálne výdavky ).

Príjem z tradingu je však tuším v kategórii ostatné príjmy...kde sa to delí na cenné papiere, opcie a deriváty. Tu môže byť problém, že ti to daňováci neuznajú.

Ked trejdíš na sro, tak si dáš zapísať do predmetu podnikania trading na vlastný účet ( andre takto zakladá firmy ) a môžeš si uplatniť nielen náklady, ale aj prenášať straty. To je klúčová vec, lebo normálne sa musíš zdaňovať aj ked len doťahuješ straty z min. roku. Pokial viem do ŽL ti také niečo nezapíšu a preto si myslím, že trading na vlastný účet nemožno robiť ako SZČO.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Myslím, že ja som to celkom skomolil, tým ako som to napísal :)

Investovanie chcem mať práve úplne oddelené od akéhokoľvek podnikania, resp. chcem to robiť iba ako fyzická osoba. Inak povedané, nie je mojím cieľom mať v Živnostenskom registri niečo ako "živnosť na investovanie", čo asi ani neexistuje. Prax je však taká, že v prípade SZČO neexistuje delenie majetku na firemný a súkromný. Ja si môžem s peniazmi narábať v podstate ako sa mi zachce. Prevádzam ich medzi účtami, ako sa mi zachce a kedykoľvek. Keď mi vyplatia faktúru, viem časť týchto peňazí zobrať a investovať ich na burze. Minimálne, pokiaľ ide o fyzickú osobu, pri právnickej nie som si celkom istý. Neznamená teda, že potrebujem mať živnosť na investovanie. Podobne je to aj s prenájmom nehnuteľnosti. Tiež tam človek nepotrebuje mať špeciálnu živnosť na prenájom. Ono nakoniec, z čoho by si mali živnostníci zarábať na dôchodok, ak by nemohli investovať ? Tu je aj článok na túto tému: https://www.finax.sk/blog/ste-zivnostni ... investovat" onclick="window.open(this.href);return false;.

Človek by sa mal inak riadiť týmto, kde sa rozoberá aj daň fyzickej osoby: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... cast-druha" onclick="window.open(this.href);return false;

Pri investovaní na sročku je to samozrejme iné. Na sročku plánujem (zatiaľ asi) prejsť v novembri, kedy sa pre mňa stane živnosť nevýhodná. Stále by som však investoval, ako fyzická osoba. Investovať chcem veľa rokov a sročku môžem po dvoch rokoch zabaliť, ak mi to nebude vyhovovať. Nevýhodou je možnosť vyberať peniaze štandardne iba raz do roka.

Otázka je teda stále tá istá a teda či je nutné pri SZČO vypĺňať DIČ. Či sa toto netýka iba investovania práve na sročku, ako právnická osoba.

Dúfam, že informácie, ktoré som sem napísal sú správne, opravte ma ak sa mýlim, nech zbytočne nezavádzam.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal: Otázka je teda stále tá istá a teda či je nutné pri SZČO vypĺňať DIČ. Či sa toto netýka iba investovania práve na sročku, ako právnická osoba.
Odpoveď je znova ta istá, obráť sa na operátora LYNXU s touto otázkou. :)
Raz ročne ma nechce pustiť do správy účtu a chce to po mne aktualizovať údaje. A je to problém, lebo USA zákony nepoznajú naše zákony a tak treba robiť kompromisy. Raz tam zadám rodne číslo, keď ma nepustí ďalej, tak DIC, keď ma nepustí ďalej, tak číslo občianskeho preukazu a keď ma aj tak ďalej nepustí, tak volám podporu LYNXU, nech sa oni s tým trápia. A poviem ti, že to není triviálna vec to vyplniť tak, aby ťa to pustilo ďalej. (Vidím cez vzdialenú plochu, čo všetko ten operátor tam nastavuje a skúša, kým to prejde).
To je dôvod, prečo nie som priamo u IB, aj keď je to pre mňa poplatkovo nevýhodné, lebo aj pozične tradingujem, pretože toto by som s americkým operátorom nevedel poriešiť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

jogo napísal:Odpoveď je znova ta istá, obráť sa na operátora LYNXU s touto otázkou. :)
Raz ročne ma nechce pustiť do správy účtu a chce to po mne aktualizovať údaje. A je to problém, lebo USA zákony nepoznajú naše zákony a tak treba robiť kompromisy. Raz tam zadám rodne číslo, keď ma nepustí ďalej, tak DIC, keď ma nepustí ďalej, tak číslo občianskeho preukazu a keď ma aj tak ďalej nepustí, tak volám podporu LYNXU, nech sa oni s tým trápia. A poviem ti, že to není triviálna vec to vyplniť tak, aby ťa to pustilo ďalej. (Vidím cez vzdialenú plochu, čo všetko ten operátor tam nastavuje a skúša, kým to prejde).
To je dôvod, prečo nie som priamo u IB, aj keď je to pre mňa poplatkovo nevýhodné, lebo aj pozične tradingujem, pretože toto by som s americkým operátorom nevedel poriešiť.
No moment, prečo ti akože nestačí raz niečo poriadne zadať a mať s tým už navždy pokoj ? To ako každý, kto má Lynx sa s nimi každý rok doťahuje ohľadom daňovej rezidencie ?

A predpokladám, že tebe sú asi na účet vyplacané dividendy či ?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ja som u Lynxu cca 6rokov a je pravda ze raz zacas to chce nejaku aktualizaciu udajov vecsinou na zaciatku noveho roka, ale vecsi problem som s tym zatial nemal, clovek len potvrdi stare udaje. Divi mi chodia normalne.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Tak nakoniec som podobne ako jogo aj ja ponastavoval tie daňové veci za pomoci operátora. Keby to nastavujem sám, tak to mám zle. Zároveň musím pochváliť ich servis.

Pýtal som sa aj na DIČ, tak, ak by to niekoho zaujímalo, DIČ vypĺňajú len právnické osoby.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal: A predpokladám, že tebe sú asi na účet vyplacané dividendy či ?
Držím ETF-ka, ktoré dividendy reinvestujú a preto ich nevyplacajú.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Betruger
aj keby si to vyplnil zle, tak sa s najvacsou pravdepodobnostou nestane vobec nic, je to iba formalita.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie - stratégia

Príspevok od používateľa Betruger »

Dá sa niekde sledovať vývoj likvidity jednotlivých fondov, resp. vývoj likvidity jednotlivých ETF podľa búrz?
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"