Koronavírus - cas investovat do ETF?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa DavidSK »

Ahojte,
chcem zainvestovat jednorazovo +/- 75 000 do ETF s horizontom povedzme 20 rokov. Akcie su drahe, preto uz dlhsie cakam. Co myslite, vzhladom na sucasne korekcie kvoli koronavirusu, je teraz vhodny cas? Kto vie, mozno to este tyzden/dva bude klesat, kym sa situacia ukludni a potom snad opat hore.
Do ETF som este neinvestoval, zainvestovane mam inde.
Zrejme by som asi pouzil Lynx/IB. Co si myslite?
Dakujem.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa wolf25 »

ak to je na 20 rokov tak kludne možeš začať robit DCA a napr raz za tyzden nakup za 1/8 alebo 1/10. Ono ak sa to ma vysypat tak to vysypu dosť rýchlo
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa mapper »

terajsi 20% pokles vidim osobne ako dobry vstup a myslim ze to este moze ist z paniky nizsie (+ dalsie fundamenty) takze by som to rozdelil na viacero vstupov. Lynx pouzivam tiez - ak to rozdelis na 5-10 casti tak 6 EUR za nakup ETF Ta nezruinuje. Hlavne si vyber rozumne ETF (posla mna staci 1-3 max) ktore je diverzifikovane aspon trosku sektorovo a geograficky a nema prilis vysoke TER (poplatky) ak by zotavenie trvalo dlhsie (TER budes platit 20 rokov). Za mna kludne nieco typu SXR8 (S&P 500) alebo SXRV (NASDAQ 100). Zvaz si svoju averziu k riziku - mozno niekto skusenejsi poradi lepsie prip. pocitaj cosi na peniazesucas alebo papucovyinvestor (ale drz sa ETF nie akcii). Vela zdaru.
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa DavidSK »

Diky za odpovede.
Koronavirus je uz aj na Slovensku, snad na to aj svetove trhy zareaguju :-)
Osobne si myslim, ze to je len docasny stav, o chvilu sa nam otepli a myslim si, ze sirenie sa spomali a zastavi. Preto mozno tyzden, ci dva to este dole pojde, ale to je take vestenie z gule.
Ohladom obchodnika rozmyslam o IB alebo Lynx.
Fond, asi klasika - S&P, ale mozno aj nieco do buducnosti, napriklad gaming, IT bezpecnost, no kto vie.
Treba brat do uvahy aj kurzove rozdiely, kedze euro je relativne slabe, ak by narastlo, tym moze zmazat vsetky zisky na raste S&P.
Teraz najviac klesa letecka doprava, co je urcite len docasny jav...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa Rokosák »

DavidSK napísal:Ahojte,
chcem zainvestovat jednorazovo +/- 75 000 do ETF s horizontom povedzme 20 rokov.
Preco sa obmedzujes casovo na taku dlhu dobu? Investuj kratkodobo a sleduj vyvoj.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Ja by som tie nakupy rozdelil na dlhsiu dobu, aspon na 6-12mesiacov, podla situacia na trhoch. Vzhladom na tvoj investicny horizont.

Koronavirus tu s nami moze byt o dost dlhsie ako predpokladas.
Skus to porovnat s MERS a SARS vid. https://www.nbcnews.com/health/health-n ... s-n1150321" onclick="window.open(this.href);return false;

A to nehovorim o dalsich problemoch, pozri napr. tuto diskusiu: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 20#p134386" onclick="window.open(this.href);return false;
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa mapper »

zabava tusim dnes zacina...
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Koronavírus - cas investovat do ETF?

Príspevok od používateľa DavidSK »

Rokosák napísal: Preco sa obmedzujes casovo na taku dlhu dobu? Investuj kratkodobo a sleduj vyvoj.
Aktivne obchodovat a casto kupovat a predavat nechcem. Bavilo by ma to, ale skor ci neskor by som sa z toho zblaznil. Raz za mesiac, by som to mohol prehodnocovat, preto napr. strategia Trend following nie je zla.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"