DEBATA o investovaní do ETF 2020

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj, asi máš pravdu, v lete 2018 som robil túto analýzu (https://ako-investovat.sk/clanok/1511/v ... ilezitost/) a pri poplatkovej politike EIC je to tak ako píšeš... 0,3% za nákup, ale ako kukám v tej tabuľke, tak aj za predaj... to bolo ale vtedy, ako je to teraz neviem, musel by som pozrieť, či náhodou nevieš povedať?

"jediny dalsi poplatok co som nasiel je 0,30% pri pripadnej vymene jedneho etf za ine co je logicke, kedze sa vlastne odpreda stare a nakupi (s rovnakym poplatkom) nove"

To je práve tá otázka, či 0,3% za switch, či 0,3% len za odpredaj a potom by bolo ďalších 0,3% za ďalší nákup. Pošli link ak máš...

Tiež je otázka, či aj ten odpredaj bude z objemu :)
brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 12:07 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa brassy »

https://eic.eu/files/dokumenty/tlaciva_ ... -09-01.pdf
pozeral som asi nejaky starsi cennik. tento v linku je aktualny a hovori, ze vymena fondu je kupa a predaj, cize to bude ako hovoris 0,6%.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

och... tieto poplatkové rébusy a tajničky "milujem" :mrgreen: Mmtik, to mi chvíľu potrvá sa tým prekusať :)

"Poplatok za úschovu a správu
Index./inštit./ETF fondov a na Manažovaných účtoch"... toto tiež určite platíš zrejme 0,2% p.a. + dph podľa toho cenníka, ak tvoj známy nemá klientov pod správou > 10 mil Eur. Je to motivátor pre predajcov, aby mali čo najviac pod správou => tento poplatok menší pre svojich koncových klientov.

Z tej tabuľky mi ale nie je vôbec jasná vec, či predaj ide z objemu... a takisto switch, ale predpokladám, že áno.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

brassy napísal: Ut 01 12, 2020 1:17 pm
Aby som to upresnil, nie nemam podielove fondy, sprostredkovatel je clen najblizsej rodiny cize mi to skutocne dal bez poplatku, rovnako ako to vie urobit pre seba a je to cielovy ucet, nie manazovany. Potrfolio je zlozene cisto z etfiek (ktore som si ja vybral, a rovnako ich viem hocikedy menit), konkretne rozlozenie:

Ishares s&p500 eur hedged ucits etf (60%)
Ishares EMU msci small cap ucits etf (30%)
Ishares euro government bonds 7-10y ucits etf (acc) (10%)
Výborne Brassy !

:beer:

Nahovor člena svojej rodiny nech nám príde dať ponuku na vstupný poplatok 1% a ja mu tu budem doživotne robiť reklamu tučnými písmenami !
Potrebovali by sme takého, čo je samostatný..nie z veľkej sprostredkovateľskej firmy. Pri MLM firmách zarába viac levelov...nedajú menej ako 3%.

Tak si ma potešil, že som ti zistil presné poplatky. Máš ich naozaj minimálne.

Ishares s&p500 eur hedged ucits etf ..priebežné poplatky 0,20%... transakčné žiadne..teda 0,20% p.a.
Ishares EMU msci small cap ucits ...priebežné poplatky 0,58%..transakčné 0,004%..spolu teda : 0,584% p.a.
Ishares euro government bonds 7-10y ucits etf (acc)... priebežné poplatky 0,20%..transakčné 0,009%...spolu 0,209% p.a.

Ku každému ETF si pripočítaj:

- poplatok za úschovu a správu indexových/ETF fondov 0,2% +DPH = 0,238% p.a.
- nákup/predaj alebo výmena akciového fondu: 0,3%

...tých 0,3% je jednorazový poplatok...ak kúpiš a podržíš 30 rokov tak sa prakticky stratí..0,3% za 30 rokov je akoby 0,01% p.a.

P.S. pri produktoch v inej mene ako EUR sa ešte platí jednorazovy poplatok 1,2% za konverziu meny.

ALL: Ishares s&p500 eur hedged ucits etf cez EIC bez vstupného poplatku je náklad spolu 0,438% p.a.

Kde zistíte poplatky fondov:

EIC má v ponuke 191 ETF ... :potlesk: :potlesk: :potlesk:

Nájdete si ZOZNAM FONDOV...do kolónky ,,časť názvu,, dáte ishares...a máte ich 191. Potom kliknite na stlpik ,,náklady,,
Tu je odklikaná linka: https://eic.eu/fondy?form-id=funds&tick ... lear-form=

P.S. sú aj iné ETF ako Fidelity, Lyxor, Vaneck, Vanguard...do kolónky ,,časť názvu,, dajte ETF
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 12:07 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa brassy »

Juggler:

Super, dakujem za vycerpavajucu odpoved. Tym sa ale dostavame k pointe mojej otazky. Ci ma pre mna vyznam riesit brokera kedze mam obavy ake mam :D mne teda ale ajtak pride ze 0,438 p.a nie je prilis vysoka cena za sluzbu aku mi to urobi - ochrani ma pred samim sebou a nejakymi neuvazenymi krokmi. Ale rozumiem ze toto moze byt velmi subjektivna vec a niekto to dokaze riesit s uplne chladnou hlavou a plan aky si nastavi aj dodrzi.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rmaly »

brassy napísal: St 02 12, 2020 10:16 am Juggler:

Super, dakujem za vycerpavajucu odpoved. Tym sa ale dostavame k pointe mojej otazky. Ci ma pre mna vyznam riesit brokera kedze mam obavy ake mam :D mne teda ale ajtak pride ze 0,438 p.a nie je prilis vysoka cena za sluzbu aku mi to urobi - ochrani ma pred samim sebou a nejakymi neuvazenymi krokmi. Ale rozumiem ze toto moze byt velmi subjektivna vec a niekto to dokaze riesit s uplne chladnou hlavou a plan aky si nastavi aj dodrzi.
no jo, lenze napriklad ETFka niektore maju naklad 0.08%... tie drahsie o nieco viac... a jedine, co je vzdy iste su poplatky, takze 0.438 je 5x viac...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Podľa mňa je 0,438% veľmi slušné na slovenské pomery. Osobne by som pri takej cene nezvažoval brokera pri tom čo píšeš. Totiž toto Ťa určite viac "ochrani pred samim sebou a nejakymi neuvazenymi krokmi." ako píšeš :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

brassy napísal: St 02 12, 2020 10:16 am Juggler:

Super, dakujem za vycerpavajucu odpoved. Tym sa ale dostavame k pointe mojej otazky. Ci ma pre mna vyznam riesit brokera kedze mam obavy ake mam :D mne teda ale ajtak pride ze 0,438 p.a nie je prilis vysoka cena za sluzbu aku mi to urobi - ochrani ma pred samim sebou a nejakymi neuvazenymi krokmi. Ale rozumiem ze toto moze byt velmi subjektivna vec a niekto to dokaze riesit s uplne chladnou hlavou a plan aky si nastavi aj dodrzi.
Podľa toho čo píšeš, pre Teba nemá význam riešiť brokera.

Ak sa potrebuješ chrániť pred samým sebou a tvoje investičné sporenie by mohlo utrpieť - EIC ťa účinne a pomerne lacno ochráni. :palec_hore:

Na tieto veci si musí každý človek odpovedať sám. Bežní ľudia sú investične negramotní a prichádzajú o veľké peniaze v nevýhodných produktoch.
Aké veľké straty majú, to sme už nespočetne krát preberali, len to obyčajne zmizne v záplave príspevkov. Preto sa budeme snažiť o viac prehľadný obsah a postupne dáme dokopy aj konkrétne výpočty. Reč čisel je vždy najzrozumiteľnejšia.

Napríklad kopa ľudí platí Investičné Životné Poistenie. Je to jeden z najnevýhodnejších produktov. Hneď na začiatku 2 roky platíš len províziu sprostredkovateľa. Zhruba po 5-7 rokoch máš na účte polovicu toho čo si vložil. Ak sa po 10 rokoch blížiš k sume, čo si tam vložil, si úšpešný. Medzitým ti peniaze žerie inflácia a poistenie ktoré platíš je zvyčajne neefektívne.

Na záver napíšem zhruba kategórie ľudí, pre ktorých je tento portál užitočný:

1. Bežný človek sporiaci v nevýhodných produktoch
2. Bežný človek, ktorý chce dlhodobo sporiť s maximálnym výnosom ( 4.pilier ...keďže náš dôchodkový systém sa rúti do záhuby )
3. Bežný človek , ktorý chce investovať do akcií s nízkymi nákladmi a maximálnym výnosom
4. Človek, ktorý chce mať prehľad ako sa dá investovať a sám chce byť aktívny

Všetky tieto kategórie môžu zvoliť investície cez inštitúcie (kolektívne investovanie) alebo sa môžu starať o svoje peniaze sami (individuálne)

Samotné investovanie delíme na pasívne ( investuješ a nestaráš sa ) a aktívne ( spravuješ si to sám )
Aj inštitúcie a ich produkty delíme na pasívne a s aktívnou správou.
Vysvetlujeme ľuďom, že za aktívnu správu sa pripláca, takže pri väčších nákladoch treba požadovať väčší výnos, aby sa to oplatilo.
Máme tu vlastnú hitpárádu kde vyhodnocujeme výsledky viac ako 50 účastníkov: fondy, hedge fondy, rôzne etefka, ale aj sami-seba.

Samostatnou kategóriou je trading, že my sami špekulujeme a obchodujeme. To však nikdy neradíme bežným ľuďom. Skôr im vysvetlujeme a ukazujeme, že to nie je ľahká cesta... že sa to často nevyplatí ...že je to len pre zanietencov, ktorí majú kuráž viac riskovať.

P.S. Na vzdelávanie odporúčam aj web stránky ako: peniazesucas.sk, papucovyinvestor a finax.sk
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tomáš Virdzek: však ty si napísal pred 2 rokmi článok - porovnanie všetkých, čo ponúkali ETF..keď negúglujem, ani neviem.. si mohol povedať.

https://ako-investovat.sk/clanok/1511/v ... rilezitost
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj juggler, ja som to už v tomto vlákne spomenul :)
Ahoj, asi máš pravdu, v lete 2018 som robil túto analýzu (https://ako-investovat.sk/clanok/1511/v ... ilezitost/) a pri poplatkovej politike EIC je to tak ako píšeš... 0,3% za nákup, ale ako kukám v tej tabuľke, tak aj za predaj... to bolo ale vtedy, ako je to teraz neviem, musel by som pozrieť, či náhodou nevieš povedať?
Každopádne, od vtedy sa veci dosť zmenili. Chcelo by celý ten research aktualizovať a chystám sa na to cez sviatky... Vznikli aj noví poskytovatelia, takže som sám zvedavý.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Prikladám bez komentáru.
Prílohy
761EBC49-2BA1-4598-882C-CA94E9EFE028.png
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Pekny graf.
1880 - 1950 = 0% 70rokov
1929 -1990 = 0% 60 rokov
aby som bol spravodlivy bol tam dividendovy vynos
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Díky za zaujímavý graf MartinPillar. Toto by si zaslúžilo vlastné vlákno. Skúmam ako na to...

Nejde mi to upraviť. Juggler nevieš pomôcť? Žeby sme tieto posledné dve reakcie od chalanov dali do nového vlákna? Túto svoju potom zmažem.

Je to určite zaujímavá téma a podľa mňa by mala byť samostatne... Vďaka moc. :pivko:
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Nechaj to tu. V debate o investovaní do ETF je to OK.
Ešte možno pridám graf EUR/USD a jeho vplyv na menovo nezahedžované ETF, ak pojde na 1,60 v ramci range.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Št 03 12, 2020 8:07 pm Pekny graf.
1880 - 1950 = 0% 70rokov
1929 -1990 = 0% 60 rokov
aby som bol spravodlivy bol tam dividendovy vynos
To už sme preberali. Aj to, že výnosu SP500 očistenom o infláciu v istom výseku konkuruje zlato.
Ale potom nám spadla sánka, ked sme videli výnos s efektom reinvestícii dividend a zloženého úročenia. Desiatky tisíc %.
A pokiaľ sa chceme sporiť s martinom, ktorý bude večne spochybňovať dlhodobé výnosy akcií, museli by sme mať nejakú alternatívu.
A tá ako vieme neexistuje. V dlhodobom výnose nakoniec vždy skončíme pritom, že nič lepšie ako akcie NEEXISTUJE.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal: Št 03 12, 2020 8:57 pm V dlhodobom výnose nakoniec vždy skončíme pritom, že nič lepšie ako akcie NEEXISTUJE.
To je pravda.
Akurát treba mileniálom vysvetliť, že ak S&P 500 pojde z 3600 na 300 (čo ukazuje graf ako možnosť, ak pojde zhora range na spodok) a EUR/USD z 1.20 na 1.60 (na vrch range) a teda SXR8 padne o 94%, že sa v zásade nič nedeje a treba iba vysedieť 60 rokov.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ano , mas pravdu , len si dovolim oponovat , ze ja nepoznam investora, ktory 60 rokov reinvestuje dividendy, samotne etf spy to nerobi automaticky, vacsina ludi dividendy minie , takze ten vynos je iba hypoteticky. Pravda ak ja nepoznam to neznamena ze taki investori nie su :). Inak pri dividendovom vynose 2% p.a. priemerne je za 60 rokov 3,3 nasobok istiny, co nie je desiatky tisic %. Teraz spy ma 1,73% divi.
Len som chcel povedat jednu zasadnu vec, podla mna je nesmierne dolezite kedy kupuje investor akcie, cize timing. Ak sa pozeram na Martinov graf tak teraz ta doba nakupu rozhodne nieje optimalna.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Fakt to nechceme do iného a zvlášť vlákna?

BTW:
rast_akcii_200_rokov.png


Z 3600 na 300? Však to je úplne mimo aj nejakého regres chanelu. Ja som ho len nakreslil od oka, lebo tak dlhé dáta nemám, aby som to dal prepočítať a on by sa zrejme rozšíril tou volatilitou po 29 a bol by širší, ale 300? Niekedy ešte?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

A šak ako chceš, ale riešia sa tu pi...oviny, či ETF stojí 0,438% a či to nie je veľa a podobné, ale toto nikto nespomenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Martin, ja práve zrejme viem o čom tu píšete... Hlavne kľud vo vyjadreniach, je to diskusia :)

Toto je jeden z výstupov mojej dizertačky...

pravidelne_sporenie.png

Tie červené "machule", sú miesta, kde mal hypotetický vystupujúci z hypotetického 2. piliera po 40 rokoch sporenia v indexe (vtedy ešte neboli ETF, treba teda chápať prepočty) menej ako -25% reálneho zhodnotenia. Tá najväčšia machuľa je obdobie, kedy by niektorí mali až pod 200% mínus pod nominál kvôli inflácii. Obdobie ropných šokov. Čo je ale na tej najväčšej machuli najviac podstatné... Je graf nižšie...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

pravidelne_sporenie_politicke_riziko.png

Toto by tu dlhé obdobie a fakt veľmi dlhé obdobie nedávala väčšina aj napriek faktu, že akcie sú najviac výnosné v dlhodobom horizonte.
Teda väčšina pasívnych investorov, čo investujú pravidelne veľmi dlhé obdobie.

Myslím si teda:
Ad 1. že pasívne investovanie tu má síce svoje miesto, ale nie vždy je všeliek,
Ad. 2. že akciové trhy sú vysoko rizikové pre akýkoľvek štýl investovania a úspech z pasívneho investovania je takisto len otázkou "timingu" (teda kedy a kde v grafe začnem), čo je podľa mňa v úplnom rozpore s myšlienkou byť iba "pasive",
Ad 3. že medzi jednorazovým a pravidelným investovaním je sakra rozdiel, ale ani tu nemajú po detailných prepočtoch akcie navrch v istých obdobiach
Ad 4. zaujímavosť - graf nižšie

active_vs_pasive.png
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rogue_trader »

osamely chodec napísal: Št 03 12, 2020 8:07 pm Pekny graf.
1880 - 1950 = 0% 70rokov
1929 -1990 = 0% 60 rokov
aby som bol spravodlivy bol tam dividendovy vynos
Bohuzial v tom grafe ktory postol Martin Pillar nie su zahrnute dividendy co znacne skresluje vylsedok. Od roku 1880-1950 boli divideny 4-8% p.a. Od 1950 do 1990 - boli dividendy 3-6%. Po ich dosadeni bude vysledok uplne iny. Nizke divideny (2% a menej) su zalezitostou poslednych 25 rokov.
osamely chodec napísal: Št 03 12, 2020 8:07 pm ano , mas pravdu , len si dovolim oponovat , ze ja nepoznam investora, ktory 60 rokov reinvestuje dividendy, samotne etf spy to nerobi automaticky, vacsina ludi dividendy minie , takze ten vynos je iba hypoteticky. Pravda ak ja nepoznam to neznamena ze taki investori nie su :). Inak pri dividendovom vynose 2% p.a. priemerne je za 60 rokov 3,3 nasobok istiny, co nie je desiatky tisic %. Teraz spy ma 1,73% divi.
Len som chcel povedat jednu zasadnu vec, podla mna je nesmierne dolezite kedy kupuje investor akcie, cize timing. Ak sa pozeram na Martinov graf tak teraz ta doba nakupu rozhodne nieje optimalna.
Kazdy kto investuje napr. v 2 pilieri do akcioveho indexu – investuje do akumulacneho ETF a dividendy automaticky reinvestuje. Ak niekto investuje dlhodobo tak je nezmysel aby dividendy nereinvestoval. V Europe su najpopularnejsie prave akumulacne ETF, ak by investori dividendy minali tak by si radsej volili distribucne etf.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Substance242 »

pokus napísal: Po 30 11, 2020 7:28 pmhovorim ze zalozit ucet u brokera dokaze kazdy, kto sa vedel prihlasit sem na forum
Zdravím, ja som to nedokázal, lynxbroker sk ma nepustí dokončíť pred-registráciu ak pravdivo odpoviem na otázky o mojich skúsenostiach s investovaním (ktoré zahŕňajú iba týždeň samoštúdia a dávnu kupónovú privatizáciu, haha), dokonca to vyzerá že povolí iba kategórie investovania s ktorými uvediem prax. Tak neviem, nemám dobrý pocit z toho že by som hneď na začiatku svojho zbohatnutia klamal...? :-) Idem si to tu zatiaľ prečítať, výborné fórum.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SPY 50 rokov s akumuláciou dividend bez vplyvu inflácie:
.
.
Akcie SP500 50 rokov.JPG
.
.

50 rokov po odčítaní vplyvu inflácie..aj tak dobrý výsledok. Kolkí by privítali len poraziť infláciu..nieto ešte 6,8% p.a. navyše..
.
.
Akcie SP500 50 rokov s odčitanim inflacie.JPG
.
.
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

To nie je SPY. SPY existuje až od roku 1993.

Reálne ETF už len z princípu nevedia dosahovať úroveň indexu, keďže je tu tracking error, akcie sa v histórii kótovali nie s desatinnným inkrementom ale na 1/8 a 1/4 atď. atď. a preto sú takéto výpočty zavádzajúce. Tiež sme to tu už rozoberali.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Prvy indexovy fond na SP500 vznikol uz v roku 1976 a tiez sme to tu uz rozoberali. Tak isto sme to uz rozoberali ze uvadzat price index bez dividend je zavadzajuce.
K tracking erroru asi tolko - rozdiel SPY vs index je zanedbatelny:
Index:
Index.png
SPY
SPY.png

Rad pripomeniem este tipovacku z pred pol roka:
viewtopic.php?f=48&t=24360

Aka nahoda za navacsi pochybovaci indexoveho investovania (MartinPillar a Osamely chodec) mali suverenne najhorsie tipy:
MartinPilar
1. 666
1. 999
Osamely Chodec
1. 789
2. 789
A aka bola realita:
1. 2191
2. Uvidime na konci roka – zatial 3666

Trosku optimizmu by nezaskodilo.

Uplne mi pripominate ludi ako Gladis, Balint ale aj roznych financncych sprostrekovatelov ktori sa nikdy nepoucia stale budu tvrdit rovnake nezmysli stale dokola a dokola.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Substance
Zdravím, ja som to nedokázal, lynxbroker sk ma nepustí dokončíť pred-registráciu ak pravdivo odpoviem na otázky o mojich skúsenostiach s investovaním (ktoré zahŕňajú iba týždeň samoštúdia a dávnu kupónovú privatizáciu, haha), dokonca to vyzerá že povolí iba kategórie investovania s ktorými uvediem prax.
Ak si v II. alebo III. pilieri, tak si treba uvedomiť, že tam sa tiež investuje do akcií, dlhopisov a ETF. Čiže ak si tam už niekoľko rokov, skúseností s investovaním máš vlastne habadej :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa osamely chodec »

rogue trader , teda mne je uplne jedno koho ti pripominam :) , v klude diskutujeme a argumentujeme. Len tak pre zaujimavost hod do kalkulacky aj s reinvestovanymi divi obdobie 08/2000 az 3/2009 vynos s divi -8% p.a. a to prosim za 9 rokov. Moze to byt este lepsie 12/1965 az 7/1982 -1,7% p.a. cize 17 rokov mas kazdy rok stratu -1,7% . A ano su obdobia aj s +10 p.a. a viac, ako som pisal vsetko je o timingu. Takze aka je pravdepodobnost kladnych vynosov po 11 rocnom bycom trende, si kazdy odpovie sam.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa martinpa »

osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 10:44 am rogue trader , teda mne je uplne jedno koho ti pripominam :) , v klude diskutujeme a argumentujeme. Len tak pre zaujimavost hod do kalkulacky aj s reinvestovanymi divi obdobie 08/2000 az 3/2009 vynos s divi -8% p.a. a to prosim za 9 rokov. Moze to byt este lepsie 12/1965 az 7/1982 -1,7% p.a. cize 17 rokov mas kazdy rok stratu -1,7% . A ano su obdobia aj s +10 p.a. a viac, ako som pisal vsetko je o timingu. Takze aka je pravdepodobnost kladnych vynosov po 11 rocnom bycom trende, si kazdy odpovie sam.
Aka bola pravdepodobnost Covidu? Ziadna. Stal sa? Stal.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rogue_trader »

osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 10:44 am rogue trader , teda mne je uplne jedno koho ti pripominam :) , v klude diskutujeme a argumentujeme. Len tak pre zaujimavost hod do kalkulacky aj s reinvestovanymi divi obdobie 08/2000 az 3/2009 vynos s divi -8% p.a. a to prosim za 9 rokov. Moze to byt este lepsie 12/1965 az 7/1982 -1,7% p.a. cize 17 rokov mas kazdy rok stratu -1,7% .
Ano su 10 rocne obdobia kedy akcie nic nezarobli – dekada 2000-2010 je toho prikladom. To len potvrdzuje ze 10 rocne obdobie je kratke na investiciu 100% akcie a takato investicia moze skoncit v strate.

Bohuzial v tomto vlakne sa uvadzaju take nezmysli ze akcie za 70 rokov mali realny vynos 0 pripadne sa tu uvadza dizertacka kde autor zjavne urobil zasadnu chybu vo vypocte (zabudol zaratat dividendy alebo urobil inu chybu) lebo neexistuje 40 rocne obdobie – aby bol investor 25% v realnej strate.
osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 10:44 am A ano su obdobia aj s +10 p.a. a viac, ako som pisal vsetko je o timingu. Takze aka je pravdepodobnost kladnych vynosov po 11 rocnom bycom trende, si kazdy odpovie sam.
Dolezite co si treba uvedomit je ze sporitelia na dochodok – investuju pravidelne, nie jednorazovo takze v tomto pripade vobec nevadi ked zacnu investovat aj v “zlom case” na vyrchole bycieho trhu. V pripade pravidelneho investovania na dochodok je timing uplne irelevantny. Napriklad investor ktory zacal investovat v roku 2000 – 100 USD kazdy mesiac – az do dnes vlozil celkovo 25 tis. USD avsak jeho hodnota by bola teraz 81 tis. USD. (v realnej hodnote po zapocitani inflacie 52 tis. USD).

Co sa tyka prevdepodobnosti tak neviem aka je pravdepodobnost aky bude vynos po 11 rokoch bycieho trhu. Ak mas predstavu tak mozes sem dat tip co odhadujes pre rok 2021. Na rok 2020 si mal najhorsi tip zo vsetkych – na rok 2020 si tipoval 76% prepad trhu. Neviem z akej pravdpodobnosti si vychadzal kedze takyto jednorocny prepad zatial nikdy nenastal.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Lex »

Otázka v rámci tejto témy od laika, ktorá mi už dlhšie vŕta hlavou - keďže ste neoddelili vyššie uvedenú debatu do osobitnej diskusie tak bez obáv voľne nadviažem, aj keď trochu odbočím.

Keď berieme do úvahy tieto prepady a kolísavú hodnotu investície vyššie demonštrovanú v niektorých extrémnych prípadoch prakticky bez zisku v rozmedzí desaťročí, má zmysel, resp. je korektné hovoriť v tomto prípade ešte o "zloženom úročení" ako sa často, najmú pri kontinuálnom "sporoinvestovaní" do ETF, hovorí? Lebo práve na takýchto prípadoch je najlepšie vidieť, že nejde o úročenie ale o "len" o vývoj hodnoty investície vyjadrený v percentách, pričom pri niektorých konkrétnych prípadoch matematicky zodpovedá efektu zloženého úročenia. A naopak pri pravom zloženom úročení sa periodicky vyplácaný úrok (p.a. napr.) pripočítava k istine a tým generuje ďalší úrok, t.z. sa kapitalizuje a tým zároveň nehrozí (odhliadnuc od inflácie) strata hodnoty investície.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Rokosák »

rogue_trader napísal: Pi 04 12, 2020 1:44 pm sporitelia na dochodok – investuju pravidelne
Do dochodku sa vsak nejde hocikedy ani dlhodobo, ale zhruba obycajne v konkretnom obdobi ci termine. V obdobi nastupu do dochodku moze nastat prepad.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa osamely chodec »

rouge trader:

Dolezite co si treba uvedomit je ze sporitelia na dochodok – investuju pravidelne, nie jednorazovo takze v tomto pripade vobec nevadi ked zacnu investovat aj v “zlom case” na vyrchole bycieho trhu. V pripade pravidelneho investovania na dochodok je timing uplne irelevantny.

Iba par poznamok:
1. Videl si nejaky back test pravidelneho investovania oproti back testu s timingom nakupu po aspon 20% korekcii. Ja ano , takze timinig je podstatny.
2. Vychadzas z toho ze hlavne fiat meny usd, eur su stabilne v case. Nespravna uvaha .Pri ich zmene nastava totalna destrukcia meny.
3. Vetu ak to nevychadza zvacsime investicny horizont , pocuvam 30 rokov od bankarov. Ak ta 17 rokov v strate nepresvedcilo o moznosti straty pri investovani z dlhodobeho casoveho hladiska, potom ok , zvacsi investicny horizont :), len ci sa investor dozije :).
4. Ked tak protestujes, ze sa nezapocitava divi vynos / aj ked ja ho vzdy zapocitavam/ len sa opytam , ci si zapocital aj poplatky, ktore platia bezni drobni investori pri schemach pravidelneho investovania od 1,2- 4% p.a. ,plus dane, jasne ze nie :). Takze ten divi vynos v pohode do buducna skrtni , lebo ho zozeru poplatky. Ale inflacia je ista.
unnamed.png
unnamed.png (46.8 KiB) 11874 zobrazenia
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Rokosák napísal: Pi 04 12, 2020 2:59 pm Do dochodku sa vsak nejde hocikedy ani dlhodobo, ale zhruba obycajne v konkretnom obdobi ci termine. V obdobi nastupu do dochodku moze nastat prepad.
To je pravda. Ak vsak investor bude dodrziavat zakladnu poucku - kolko mas rokov tolko % maj dlhopisov tak ani pripadny prepad po vstupe do dohodku nesposobi problemy.
osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 3:22 pm Iba par poznamok:
1. Videl si nejaky back test pravidelneho investovania oproti back testu s timingom nakupu po aspon 20% korekcii. Ja ano , takze timinig je podstatny.
Nevidel som. Ak taky backtest existuje rad si ho pozriem.
osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 3:22 pm 2. Vychadzas z toho ze hlavne fiat meny usd, eur su stabilne v case. Nespravna uvaha. Pri ich zmene nastava totalna destrukcia meny.
K tomuto sa bohuzial neviem vyjadrit, lebo neviem co to znamena totalna destrukcia meny a ani neviem ako to suvisi s investovanim do ETF.

osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 3:22 pm 3. Vetu ak to nevychadza zvacsime investicny horizont , pocuvam 30 rokov od bankarov. Ak ta 17 rokov v strate nepresvedcilo o moznosti straty pri investovani z dlhodobeho casoveho hladiska, potom ok , zvacsi investicny horizont :), len ci sa investor dozije :).
17 rocna strata by bola pri jednorazovej investicii. Pri pravidelnej investicii sa stratove obdobie vyrazne skracuje (standardne na polovicu), nakolko sa nakupna cena priemeruje. Okrem toho ako som uz hovoril ja sam neodporucam investiciu 100% akcie.
osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 3:22 pm 4. Ked tak protestujes, ze sa nezapocitava divi vynos / aj ked ja ho vzdy zapocitavam/ len sa opytam , ci si zapocital aj poplatky, ktore platia bezni drobni investori pri schemach pravidelneho investovania od 1,2- 4% p.a. ,plus dane, jasne ze nie :). Takze ten divi vynos v pohode do buducna skrtni , lebo ho zozeru poplatky. Ale inflacia je ista.
Vo vypocte su zapocitane standardne poplatky za ETF, a zdanene dividendy. Poplatky nad ramec ETF nie su vo vypocte zohladnene. Ak sa niekto rozhodne investovat napr. cez FINAX tak bude mat vynos nizssi. Ja neinvestujem cez sprostrekovatela takze ziadne dodatocne spravcovske naklady nemam a urcite nemam dovod skrtat dividendy - to je absolutny nezmysel.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa osamely chodec »

no len tak pre info , ked neinvestujes cez sprostredkovatela, mam rozumiet ze zadarmo ,lebo pises ze nemas ziadne dodatocne spravcovske naklady, tak porad ako kupit SPY zadarmo , hlavne tym, co chcu investovat napr. pravidelne 100 eur mesacne pre svoje deti.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ja len krátko, že trading či investing ako je dnes, tak nevyzeral pred rokom 2000 ani 1990 a už vôbec nie hlbšie do histórie. Likvidita, spready a commisions v dávnej dobe telefónov a sprostredkovateľov boli úplne iné... Index je fasa vec, ale "mŕtva", je to iba číslo, nič viac. Dnešná doba v tejto rovine už ale aj drobným investorom praje...

https://www.businessinsider.com/histori ... ons-2014-3
https://www0.gsb.columbia.edu/mygsb/fac ... 0Costs.pdf

dividend yield_bid ask.png
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rogue_trader »

osamely chodec napísal: Pi 04 12, 2020 4:59 pm no len tak pre info , ked neinvestujes cez sprostredkovatela, mam rozumiet ze zadarmo ,lebo pises ze nemas ziadne dodatocne spravcovske naklady, tak porad ako kupit SPY zadarmo , hlavne tym, co chcu investovat napr. pravidelne 100 eur mesacne pre svoje deti.
Ja investujem cez brokera, kde mam iba jednorazovy poplatok 0.1% (min. 2 EUR) z investicie. Ziadny rocny spravcovsky poplatok. Co sa tyka SPY tak ten neviem nakupit lebo je to US ETF. SPY by som vsak ani neodporucal, kedze ten dividendy ne-reinvestuje. V Europe su lepsie alternativy ako SPY.

Ak by som chcel investovat nizke sumy tak by som isiel bud cez ETF matic (ziadny vstupny poplatok a rocny spravcovsky 0.48%) alebo cez brokera ktory umoznuje free nakup frakcnych ETF.

Zaujimalo by ma co by si odporucil ty?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

tomáš virdzek napísal: Pi 04 12, 2020 5:15 pm Ja len krátko, že trading či investing ako je dnes, tak nevyzeral pred rokom 2000 ani 1990 a už vôbec nie hlbšie do histórie. Likvidita, spready a commisions v dávnej dobe telefónov a sprostredkovateľov boli úplne iné... Index je fasa vec, ale "mŕtva", je to iba číslo, nič viac. Dnešná doba v tejto rovine už ale aj drobným investorom praje...
:palec_hore:

Pri 1,40% bid-offer spreade a rebalancingu 500 akcií to asi trochu užralo z toho ročného výnosu indexu ha?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

zakladnu poucku - kolko mas rokov tolko % maj dlhopisov
Aké dlhopisy sú najlepšie pre pred-dôchodcu?
Investment grade bondy a high yieldy s kreditným spreadom, ktorý je nižší ako štatistická pravdepodobnosť defaultu alebo štátne dlhopisy s negatívnym výnosom?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@MartinPillar
Pri 1,40% bid-offer spreade a rebalancingu 500 akcií to asi trochu užralo z toho ročného výnosu indexu ha?
Simulácie do hlbokej minulosti sú celkovo veľmi zložité, ťažké a nepresné kvôli x premenným. A ešte raz, index je iba číslo. Keď to mám povedať na rovinu, ten kalkulátor SP500 divid-infla čísel, je dobrý tak na pobavenie a nemá nič s realitou, hlavne "dole" pred rokom 1980... Môj názor :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"