DEBATA o investovaní do ETF 2020

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
martinpa
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

Nasiel som, ze TB ma nejaky novy fond Globalny akciovy fond, ktory investuje do ETF. Vstupne, vystupne poplatky su 0% po 3 rokoch investovania. Priebezne rocne poplatky uvadzaju 1,2% (sprava je nejaky 0,9%). Toto je uz pri modeli bezneho drobneho smrtelnika s 200 eurovou investiciou kazdy mesiac cca porovnatelne aj s Finaxom, ci stale zle?

Finax berie rocne 1,2%, ale ma oslobodenie od dane. Ma ale poplatky pri vklade pod 1000 eur vo vyske 1%.
TB podielovy fond musi vynos danit, aj ked je to kvazi ETF, co je brutalna nevyhoda.

Stale je to asi podielovy fond < Finax < broker, ale zeby sa konkurencne prostredie trochu rozhybalo aj v bankach?

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to podielový fond, ktorý investuje do ETF. Poplatky utajené, žiadny leták KIID som nenašiel. Nepíšu ani do akých ETF investujú..to slovo Global mi lezie na nervy..neznamená nič iné ako ,,svetový,,

Najdrahší indexový fond na Slovensku je vraj Global Index cez IAD (okolo 3% p.a. ).

Samozrejme, že sa zdaňuje. Ale až vtedy ked predáš podiely. Je nejaká výnimka - program..ked investuješ menej ako 3000 ročne a min. 15 rokov...už som zabudol ako sa to volá. Dane ani poplatky nespomínajú...len ľudom vravia tešte sa, že žiadny vstupný ani výstupný ked vydržíte 3 roky. :)

P.S. Aspoň nejaká zmena v tých bankách. Finax ti na tvoj účet nakupuje priamo ETF, preto je to oslobodené od daní a odvodov.

Raz to budú robiť aj banky. Veď stačí aby na tvoj investičný účet nakupovali ishares ako to robí Finax, alebo EIC. Vtedy to bez vstupných poplatkov bude fakt výhodné a pri lepšej finančnej gramotnosti obyvateľstva sprostredkovatelia ostanú bez práce. Žiaľ zatial to nie je pre banky atraktívne - potrebujú zarábať viac.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

rmaly
Platinum Member ***
Príspevky: 719
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

Inac mojim laickym okom je momentalne situacia na Slovensku takato:
1, uplne ze "far the best" je investovat sam nakupovanim ETF cez nejakeho (lacneho) brokera... asi najviac "pracne"...
2, potom Finax... asi najtransparentnejsie to iste, akurat teda clovek plati za to, ze sa nestara
3, potom investovanie cez seriozne fondy a spravcov (EIC apod).
4, potom uz sa to dost rozvetvuje... sem patria kadejake produkty nasich bank, ktore su neprehladne, drahe a castokrat naprd...

niekde medzi je priplacanie si dobrovolne do 2. piliera s tym, ze je to sice asi najlacnejsia forma investovania, ale pristup k peniazom je otazny... do tejto kategorie asi patri aj 3. pilier, kde je to zase otazka kolko clovek dostane od zamestnavatela prispevku (to je prakticky vynos ocisteny od dani, odvodov a poplatkov spravcovskych spolocnosti)... inac nula bodov...

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4279
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rado »

Ja by som tvoj prvý bod upravil tak, že najlepšie je ak si všetko spravuješ sám. Nemusí to byť ETF.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presunul som debatu do osobitného vlákna.

Myslím, že pre laika je najlepšie nastaviť si sporenie a o nič sa nestarať. To sa týka i jednorazového pasívneho investovania.

LAIK je pre mňa bežný človek, ktorý chce investovať, ale nemá záujem sa tým zaoberať, zisťovať si veci, zakladať účty a pod.

Treba si uvedomiť, že takých bežných ľudí je najviac - sú ich státisíce.
Skoro každý zarábajúci dospelý človek platí nejaký produkt o ktorom sa domnieva, že je to investícia.
Keby to tak nebolo, na Slovensku by sa neuživilo viac ako 7 tisíc investičných sprostredkovateľov.

Myslím, že každý priemerne inteligentný človek by dnes mal urobiť aspoň toľko, že si veci pozisťuje cez internet.
Najlepší finančný poradca je Mr. Google, ktorý každému trpezlivému searcherovi postupne odpovie na všetky otázky.

Bežný človek potrebuje odpovede na 2 základné otázky:

1. DO ČOHO INVESTOVAŤ?
2. CEZ KOHO INVESTOVAŤ?

Ak nájde tieto 2 odpovede, vybaví si investovanie/alebo sporenie a viac sa nemusí starať.

Vyšší level je laik, ktorý ma záujem byť investične gramotný.
Čiže chce vedieť viac, chce sa tým zaoberať a je ochotný pre seba niečo urobiť.

Tu patria ľudia, ktorí chcú pasívne investovať pri najvyššom potencionálnom výnose. Hľadajú odpovede a nestačí im, že najvyšší výnos majú AKCIE a investovať by mali do akciového FONDU. Oni prídu na to, že najlepšie fondy sú indexové ETF a nebudem teraz rozoberať prečo. Nám ide o to, aby sme mali odpovede aj na to, cez koho investovať, keď sa nechcem o to starať sám a zakladať si účet u brokera.

Čiže BROKER, PORTFÓLIO, AKTÍVNE INVESTOVANIE na vlastnom účte, či nebodaj TRADING to sú už stále vyššie levely pri ktorých si musíme uvedomiť, že čím vyššie ideme, tým menej ľudí má záujem niečo o tom vedieť.

Teraz sa narýchlo vrátim k téme čo začal rmaly, čo je najlepšie na Slovensku...

Dosť veľa sme debatili o etefkách, ale nejaký záver, alebo porovnanie nikde nemáme.

Ja ked uvažujem očami laika, tak musím spomenúť viac možností, čo mi ostali v pameti. Dosť málo sa rozoberajú, čo sa divím.

Napr. sa spomínal REVOLUT. Ešte nemá etefká, ale pracujú na tom.
André investuje cez ETFmatic.com...velmi dobá alternatíva...náklad 0,48% p.a.
Máme vlákna pre 2 české alternatívy INDIGO PATRIA a PORTU.cz, ale nikto nepotvrdil, či náklady majú 1% p.a.
Veľmi zaujímavá slovenská možnosť je EIC...veď náklad na na ETF je 0,238% p.a. a jednorazovo 0,3% pri každom nákupe !
Celý problém, čo treba pri EIC vyriešiť je, aby neboli vstupné poplatky pre sprostredkovateľa príliš vysoké.

Až po týchto riešeniach je u mňa FINAX, kedže 1,2% je nad mojím psychologickým limitom 1%.p.a... ďalej mne osobne vadí , že neumožňujú investovať čisto do SP500 ( ten mix etefiek čo robia začína silne zaostávať vo výnose ! ), aj to, že sú pomerne mladá spoločnosť.
Ked mám uvažovať o Finaxe, tak tu máme aj oveľa starší Across, ktorý mi zrejme umožní vybrať si ETF na SP500 pri stejných nákladoch ako Finax. Pre mňa je velmi dôležité, aby sa mi stagnujúca EU, Japonsko a kadečo iné nedostalo do celoživotných investícii.

Ak by som si mal v súčasnosti vybrať do čoho budem dlhodobo pasívne investovať, tak je to indexové etefko na SP500 akumulujúce a reinvestujúce dividendy. Nič iné. Možno by som zmenil názor o 10-20 rokov, ale zatial, za posledných 20 rokov som nevidel nič lepšie ( nasdaq sa stáva hitom 21 storočia, ale väčšina large cap technológii je aj v SP500 ).
Čiže jedinú dlhodobú dilému by som možno mal - či v nejakej kríze, ked silne poklesne Nasdaq, či by som si ho nepridal k SP500...

A na záver, čo ma najviac fascinuje. Stačí trocha vedomostí a ked sa bežný človek rozhodne správne, dlhodobý výnos je razom dvojnásobne vyšší. Môže ísť o státisíce eúr. Zlé rozhodnutie - chudobný dôchodca ( napr. IŽP, vysoko nákladové produkty a fondy ). Dobré rozhodnutie - spokojný dôchodca. Rozhodnutie pre deti - investičný horizont 50 rokov z nich môže spraviť milionárov.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Tango
Silver Member *
Príspevky: 197
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:49 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Tango »

Před pár lety jsem při hledání optimálních investičních ETF narazil na etf titul MOAT (potfolio podobné strategii Buffetta, společnosti s velkou konkurenční výhodou, důležité patenty apd..navíc by při nákupu do portolia VanEck správce měly být podhodnocené vůči fair value).
Koupil jsem tehdy a později prodal se ziskem, když se mi trhy začaly zdát drahé..
Pokud máte někdo chuť, zkuste to aktuálně prolustrovat a porovnat se SPY apd. zda při poklesu trhů se neoplatí vzít kromě SPY třeba i toto. Dříve to mívalo o něco lepší lepší výkonnost než SPY..

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tango napísal:Před pár lety jsem při hledání optimálních investičních ETF narazil na etf titul MOAT (potfolio podobné strategii Buffetta, společnosti s velkou konkurenční výhodou, důležité patenty apd..navíc by při nákupu do portolia VanEck správce měly být podhodnocené vůči fair value).
Koupil jsem tehdy a později prodal se ziskem, když se mi trhy začaly zdát drahé..
Pokud máte někdo chuť, zkuste to aktuálně prolustrovat a porovnat se SPY apd. zda při poklesu trhů se neoplatí vzít kromě SPY třeba i toto. Dříve to mívalo o něco lepší lepší výkonnost než SPY..


Dík za tip Tango. Veľmi dobrý tip. :D
Presne také etfká ma zaujímajú. Seriózny fundamentálny research tímu MorningStar, jasné kritéria na akcie v portfóliu, štvrťročné prehodnocovanie a manažment fee iba 0,49% p.a. Plne zaslúžené fee, pretože prekonáva etf US500. Etfko má iba 5 rokov, ale ide o full replication ich vlastného indexu, ktorý má históriu viac ako 10 rokov. Za 10 rokov performance 15,6% p.a. oproti US500 +13,51%. Od roku 2016 +87%, zatial čo US500 +63%.

Keď sa vrátim z dovolenky zahrniem ho do Hitparády. Ďakujem a good luck v tradingu ! :D :D :D
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Rokosák
Guru Member ****
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Rokosák »

FINAX pise v Pravde o nevyhodnosti nehnutelnosti ako investicia. Pritom tvrdia, ze oni zarabaju 9 percent dlhorocne. Nezmysly celkove.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:FINAX pise v Pravde o nevyhodnosti nehnutelnosti ako investicia. Pritom tvrdia, ze oni zarabaju 9 percent dlhorocne. Nezmysly celkove.


Nabudúce daj linku. Alebo aspoň názov článku. Neviem vygúglovať ten článok v Pravde, ale pochybujem, že ide o nezmysly.

Finax má výborné analýzy. Ich najväčší prínos je v tom, že zvyšujú finančnú gramotnosť obyvateľstva. Dlhé roky tu bol stav, kedy sa v médiách prezentovalo len to, čo vyhovuje finančným inštitúciám. Teraz sa konečne začína prezentovať pravda.

Nenašiel som ten článok z Pravdy, ale vyskočila mi linka na analýzu Finaxu:

https://www.finax.eu/sk/blog/nehnutelno ... cia-naozaj

Tu máš narýchlo 2 argumenty od Finaxu, ktoré prezentujú realitu:

1.Ceny nehnutelnosti na Slovensku síce vyrástli, ale od 2008 stagnovali 10 rokov.
2. ceny nehnutelnosti vo vyspelej Amerike: Za posledných 128 rokov rástli ceny po očistení o infláciu len o 0,43% ročne. Toľko k výnosom nehnuteľností na rozvinutých trhoch.

To či výnos Finaxu je 8,62% p.a. v ich grafe - o tom by sme vedeli polemizovať. Ale je nesporné že ceny akcií dlhodobo dosahujú tých 8-9% p.a. a keby to aj nebolo toľko - vždy je to viac ako rast ceny nehnuteľností. Bavíme sa o priemere, nie o raste cien nehnutelností v New Yorku, alebo o raste cien akcií Apple.

Ja osobne považujem nehnuteľnosti za velmi dobrú investíciu, ale treba k nej rovnakú dávku rozumu ako pri dobrom investovaní do akcií.

Napríklad, keď rozmýšlam o tom, čo tu bude za 30-50 rokov, tak určite by som neinvestoval do panelákového bytu na Sídlisku.
Rodí sa málo detí a za 30 rokov tých panelákových bytov môže byť priveľa. Nová generácia v nich možno nebude chcieť bývať a je možné , že mnohé sídliská sa zmenia na imigrantské a robotnícke ubytovne. Takže napríklad s populačného dôvodu sa terajši nedostatok bytov môže zmeniť na prebytok nekvalitného bývania, ktoré nebude stúpať na cene...

Je ťažké odhadnúť čo bude v priemere, ale ohľadom budúcnosti by som radšej bral dáta z vývoja v rozvinutých trhov.
Ked prirátam tú infláciu, tak odhadom nehnuteľnosti vyjdú na 4-5% p.a. a akcie na 8-10% p.a.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

rogue_trader
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Otazna je kvalita dat z Finaxu + niekolko poznamok:
- performance US od 2002 do Q2 2018 bol 5.4% p.a. a World bol 5.1% p.a. - pokial hovorime o performance v EUR (total retun net index) - treba si uvedomit ze FINAX ma este 1.2% poplatok
- skor to vyzera ze te ich grafy su od roku 2003 kedy boli trhy na minimach (us 8.7% p.a. a world 8.1% p.a - bez FINAX poplatku)
- bolo by urcite prospesne vidiet ake data FINAX pouziva (ci berie total return Gross alebo Net, USD alebo EUR)
- Finax modeloval portolia a vyberal taku kombinaciu ktora bola v minulosti najlepsia - napr. porazala World index - to vsak neznamena ze bude porazat aj do buducna - odkedy existuje FINAX tak ich portfolio zaostava za US aj World (FINAX ma v portfoliu vacsie zastupenie small cap aj EM ako je standard)
- Finax pise ze nehnutelnosti mali 10 rokov stagnaciu na SR, mohli by ukazat ako sa darilo ich portfoliu za 10 rokov od jan 2000 - do dec 2009 lebo US za dane obdobie -5.3% p.a., a world , -3.8% p.a. (vsetko su do data v EUR total return net index)
- od roku 2000 do 2009 bolo na Slovensku SKK ktora posilnovala voci USD aj EUR vysledok vy bol pre slovenskeho investora este horsi - ak by investoval na zaciatku roku 2000 do akcii mal by po 10 rokoch viac ako 50% stratu

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím, že prezentácia Finaxu je vzhľadom na rôzne faktory rozporuplná.

Ale z hľadiska dlhodobého výnosu, je ten výnos 8-9% p.a. reálny.
Nezaujíma ma teraz, či vo Finaxe, mám namysli výnos pri investícii do akcií tým najrozumnejším spôsobom, napr. cez indexové etf na US500.

Pri porovnaní akcie vs. reality ma nezaujíma historická performance realít na Slovensku.
Minulosť ma nezaujíma preto, lebo to, čo sa udialo na Slovensku (alebo v Čechách ) bol extrém, ktorý sa už nebude opakovať.
Byty boli za socializmu pridelované ZADARMO, čím bola trhová hodnota deformovaná. Po páde komunizmu sa štátne a družstevné byty odkupovali taktiež takmer zadarmo..rast cien nehnuteľností bol fakticky od NULY, alebo minimálnych cien.
Do toho treba zarátať obrovskú infláciu, ktorá od revolúcie orientačne vychádza na +750%.
Deformovaný trh sa začal formovať až od roku 2000, kedy po bankovej reforme prišli na trh HYPOTEKÁRNE ÚVERY.
Aj odvtedy, teda za posledných 20 rokov bola inflácia veľká: orientačne +85%... a to najviac do prijatia eura v roku 2009.
Ten vysoký rast cien nehnuteľností v 2000-2008 teda musíme vnímať v kontexte vysokej inflácie, nábehu hypoték a rastu kúpyschopnosti obyvateľstva.

Zaujíma ma performance, ktorú môžeme čakať do budúcnosti. Jediné porovnanie do budúcnosti ktoré by nás malo zaujímať je vývoj v stabilizovaných rozvinutých krajinách + zobrať do úvahy kvalitu bývania u nás + ako sa asi bude vyvíjať dopyt v súvislosti z demografickými zmenami.

Napr. ceny vo veľkých mestách rástli extrémne aj vo vyspelých krajinách. Tlačil to rast cien pozemkov.
V súvislosti s covidom táto bublina napr. v New Yorku spľasla. Ceny pôjdu dole o 30-40%. Možno je to dočasné a možno nie.
Niektorí ľudia si uvedomili, že život v mestách má aj svoje negatíva..iní zistili, že môžu robiť z domu a k tomu nepotrebujú bývať priamo v meste. Keď porovnám štandard bývania v USA a presunul by som tam naše sídliska - okamžite by tie byty boli bezcenné. Ktovie ako to s bývaním dopadne u nás. Ľudia si kupujú moderné autá..nechcú jazdiť v 20 ročných...ale bývajú v blokoch ako pred 50 rokmi..pričom tam nevedia ani zaparkovať...
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Platinum Member ***
Príspevky: 1195
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rast cien nehnutelnosti bol v nedavnej minulosti z investorskeho hladiska zaujimavy aj v krajinach ako Nemecko, Francuzsko a inych aj ked sa samozrejme nevyrovna rastu v byvalych soc. krajinach. /na Zapade je skor problem s tym, ze vlastnictvo nehnutelnosti je oproti vychodnemu bloku vyrazne viacej zdanovane/

Byty budu v Ba zaujimave vzdy, dovodov je viacero: nedostatocna vystavba vzhladom k vysokemu pristahovalectvu z ostatnych casti Slovenska, najlepsie platene pracovne miesta zaroven najsirsia ponukou roznych pozicii.

Poznam anabazu ix pribehov "Exit z Ba do satelitu 2000-2020" a mnohi známi sa uz stihli do mesta za ten cas aj vratit. Pretoze doprava v pracovne dni kulminuje od stavu "velmi zla až po katastrofalna" a homeoffice na tom u rodin s malymi detmi nic nezmeni. V satelitoch nie je vacsinou socialna infrastruktura, su tam typicky jedny male predrazene potraviny s malym vyberom, miestna pizzeria a ešte krčma. Deti treba vozit do skolky a nasledne do skoly, pretoze ak aj pri satelite nejake funguju, vacsinou su zufalo poddimenzovane a je skoro nemozne legalne do nich deti dostat.

Skuste si pozriet aka je aktualna ponuka bytov v Ba v subehu s informaciou ze ide o mesto kde ma trvaly pobyt nahlasenych cca 450tis obyvatelov: Ponuka je zufalo mala a byty ktore nemaju prilis prestrelene ceny miznu v priebehu niekolkych hodín od uverejnenia. Pokial ide o novostavby, tak byt v slusnejsej casti mesta /napr Ruzinov/ stoji 3+kk 70m/2+ 20m/2 balkon byt este len vo vystavbe cca 220tis € a vacsina bytov uz je davno predana. Pritom byt tejto velkosti nie je velky a zodpoveda primeranym poziadavkam iba 3clennej rodiny. Ale ludia to zaplatia, lebo vedia, ze ten byt bude vzdy vysoko ziadany a v pripade potreby ho kedykolvek predaju za dobru cenu lusknutim prsta. Resp. hned po skolaudovani uz ho mozu predat so ziskom dalej.

prioritas
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 05 03, 2015 8:18 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa prioritas »

VanEck Vectors Morningstar Wide Moat ETF , je možnost do tohto ETF investovať aj napriek zakazu EU? dakujem za vysvetlenie...

Tango
Silver Member *
Príspevky: 197
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:49 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Tango »

prioritas napísal:VanEck Vectors Morningstar Wide Moat ETF , je možnost do tohto ETF investovať aj napriek zakazu EU? dakujem za vysvetlenie...


Přes FIO můžeš...

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri každom ETF sa treba najprv rozhodnúť, či chceš americkú verziu, alebo si nájdeš európsku.
Americké verzie majú obyčajne vyššiu likviditu. Americké obyčajne vyplácajú dividendy (distribution ).
Pri európskych je nízka likvidita ( denný objem ) a obyčajne majú 2 verzie:
1 s vyplácaním dividend (distr).
2.s akumuláciou dividend ( dividendy sa reinvestujú )

Pri amerických akciách, pokial viem je možnosť zvoliť DRIP (dividend reinvestment plan) pri ktorom sú zrážkovo zdanené dividendy ( v USA 15% daň ) priamo pripísané na účet vo forme akcií, bez toho aby si sa staral, alebo za niečo platil.

Konkrétne VanEck Vectors Morningstar US Wide Moat UCITS ETF má v Amerike ticker MOAT a je obchodované v USD na burze Amex. Vo Finvize, alebo Yahoo ho vidíš pod tickerom MOAT. Môžeš vidieť že priemerný denný objem je 480 000.
Ak máš účet u brokera FIO, ten nerobí problém s nákupom.
Ak máš účet u LYNX, alebo Interactive Brokers, tak v ich platforme sú americké priamo nedostupné pre retail.
Pri investovaní sa to však ľahko dá obísť tak, že MOAT kúpiš cez opcie.
Najidealnejšie v deň expirácie opcií a to nákupom call opcie, alebo predajom put opcie ( obidve in the money = ITM )
Opcie expirujú a na účte sa ti v nasledujúci deň objavia ETF. 1 opcia = 100 akcií. Cez opcie nemôžeš kúpiť menej ako 100.
Kto nechce investovať ( pri držaní nad 1 rok je oslobodenie od daní a odvodov ), ale obchodovať, môže to robiť cez CFD, alebo opcie. Ale pozor - daňovo oslobodené sú iba cenné papiere...opcie a CFD sú deriváty.

Európsku verziu MOAT si môžeš pozrieť tu:
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 09#listing

Dávam linku rovno na listing, čo znamená, že na ktorých burzách sú listované.

Ako vidíš, v eurách môžeš kúpiť írsku verziu kde je marketmakerom Societe Generale a ja by som zvolil nemeckú burzu Xetra, kde sa obchoduje pod tickerom GMVN, ktorý si môžeš pozrieť na Yahoo ako GMVN.DE. Ako uvidíš, tam je už priemerný denný objem len 13 000. Ak investuješ nadlho, tak ten objem musíš tolerovať...menej likvidne ETF nakupuj pomaly, po stovkách, cez limitný order medzi askom a bidom. Nikdy nie cez market order.

Ako vidíš na stránke justetf.com MOAT môžeš kúpiť aj v Londýne za GBP alebo USD,alebo v SWISS za CHF.

MOAT na Xetre má ročný fee 0.49% p.a. a akumuluje dividendy.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Betruger
Príspevky: 70
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 11:50 am

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Betruger »

JUGGLER napísal:Ak investuješ nadlho, tak ten objem musíš tolerovať...menej likvidne ETF nakupuj pomaly, po stovkách, cez limitný order medzi askom a bidom. Nikdy nie cez market order.


Nie je pri investovaní na dlhodobo v podstate jedno či to je, alebo nie je market order ?

martinpa
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa martinpa »

JUGGLER napísal:Pri amerických akciách, pokial viem je možnosť zvoliť DRIP (dividend reinvestment plan) pri ktorom sú zrážkovo zdanené dividendy ( v USA 15% daň ) priamo pripísané na účet vo forme akcií, bez toho aby si sa staral, alebo za niečo platil.

Fio pokial viem, bohuzial, DRIP neponuka, ci sa mylim? Ale asi je to jedno, ked su uz zdanene a iba sa uvedu v danovom priznani, nie?

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Betruger napísal:Nie je pri investovaní na dlhodobo v podstate jedno či to je, alebo nie je market order ?


Yahoo mi ukazuje, že dnešný objem MOAT na nemeckej Xetre je 1200ks. Bid je 34,28 a ask je 34,53. Ak sa trochu potrápim a budem dávať limit order tesne nad bid, tak kúpim 1000 ks za cenu 34290 € až 34390. Ak zadám market order kúpim síce ihneď, ale za 34530 €.Ak ti to je jedno, je to tvoja vec.

Pri likvidnej americkej verzii MOAT je teraz v USA rozdiel medzi bidom a askom 1 cent. Keď zadám market order o nič neprídem. Pri vyššom množstve ale môžem natrafiť na HFT frontrunning robota, ktorý identifikuje moju väčšiu objednávku, skúpi mi ask pred nosom a ponúkne vyššiu cenu. Market order nemám problém zadávať iba pri vysokolikvidných akciách veľkých firiem.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martinpa napísal:Fio pokial viem, bohuzial, DRIP neponuka, ci sa mylim? Ale asi je to jedno, ked su uz zdanene a iba sa uvedu v danovom priznani, nie?


Neviem ako presne DRIP funguje. Akurát viem, že existuje a v googli sa dočítaš, že Ti miesto cashu pripíše firma na účet adekvátne množstvo akcií. Tie akcie nie sú z volného trhu, neidú cez brokera a burzu, neplatia sa žiadne poplatky.
Dividenda je podiel na zisku americkej firmy - zdroj zisku je v USA..preto nazávisle na tom, či dostaneš cash, alebo akcie, vždy sa uplatňuje zrážkové zdanenie priamo v USA...čo je pre nás občanov SR podľa zmluvy 15%.

Vždy som sa čudoval, že americké verzie etf nemajú formu acc. Teda že sa nemusíš starať. Ladis dostane dividendy a potom za nich nakupuje dalšie akcie. Musí sa tým zaoberať a platiť za to vysoké poplatky. Ten DRIP vysvetluje, že v USA majú obdobný mechanizmus pre investorov ako europske akumulačné fondy a že to funguje aj pri jednotlivých akciách ( nielen ETF ). Neviem však akou formou sa to pripisovanie akcií musí vyžiadať.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

RadoD
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa RadoD »

JUGGLER napísal:Presunul som debatu do osobitného vlákna.

Myslím, že pre laika je najlepšie nastaviť si sporenie a o nič sa nestarať. To sa týka i jednorazového pasívneho investovania.

LAIK je pre mňa bežný človek, ktorý chce investovať, ale nemá záujem sa tým zaoberať, zisťovať si veci, zakladať účty a pod.

Treba si uvedomiť, že takých bežných ľudí je najviac - sú ich státisíce.
Skoro každý zarábajúci dospelý človek platí nejaký produkt o ktorom sa domnieva, že je to investícia.
Keby to tak nebolo, na Slovensku by sa neuživilo viac ako 7 tisíc investičných sprostredkovateľov.

Myslím, že každý priemerne inteligentný človek by dnes mal urobiť aspoň toľko, že si veci pozisťuje cez internet.
Najlepší finančný poradca je Mr. Google, ktorý každému trpezlivému searcherovi postupne odpovie na všetky otázky.

Bežný človek potrebuje odpovede na 2 základné otázky:

1. DO ČOHO INVESTOVAŤ?
2. CEZ KOHO INVESTOVAŤ?

Ak nájde tieto 2 odpovede, vybaví si investovanie/alebo sporenie a viac sa nemusí starať.

Vyšší level je laik, ktorý ma záujem byť investične gramotný.
Čiže chce vedieť viac, chce sa tým zaoberať a je ochotný pre seba niečo urobiť.

Tu patria ľudia, ktorí chcú pasívne investovať pri najvyššom potencionálnom výnose. Hľadajú odpovede a nestačí im, že najvyšší výnos majú AKCIE a investovať by mali do akciového FONDU. Oni prídu na to, že najlepšie fondy sú indexové ETF a nebudem teraz rozoberať prečo. Nám ide o to, aby sme mali odpovede aj na to, cez koho investovať, keď sa nechcem o to starať sám a zakladať si účet u brokera.

Čiže BROKER, PORTFÓLIO, AKTÍVNE INVESTOVANIE na vlastnom účte, či nebodaj TRADING to sú už stále vyššie levely pri ktorých si musíme uvedomiť, že čím vyššie ideme, tým menej ľudí má záujem niečo o tom vedieť.

Teraz sa narýchlo vrátim k téme čo začal rmaly, čo je najlepšie na Slovensku...

Dosť veľa sme debatili o etefkách, ale nejaký záver, alebo porovnanie nikde nemáme.

Ja ked uvažujem očami laika, tak musím spomenúť viac možností, čo mi ostali v pameti. Dosť málo sa rozoberajú, čo sa divím.

Napr. sa spomínal REVOLUT. Ešte nemá etefká, ale pracujú na tom.
André investuje cez ETFmatic.com...velmi dobá alternatíva...náklad 0,48% p.a.
Máme vlákna pre 2 české alternatívy INDIGO PATRIA a PORTU.cz, ale nikto nepotvrdil, či náklady majú 1% p.a.
Veľmi zaujímavá slovenská možnosť je EIC...veď náklad na na ETF je 0,238% p.a. a jednorazovo 0,3% pri každom nákupe !
Celý problém, čo treba pri EIC vyriešiť je, aby neboli vstupné poplatky pre sprostredkovateľa príliš vysoké.

Až po týchto riešeniach je u mňa FINAX, kedže 1,2% je nad mojím psychologickým limitom 1%.p.a... ďalej mne osobne vadí , že neumožňujú investovať čisto do SP500 ( ten mix etefiek čo robia začína silne zaostávať vo výnose ! ), aj to, že sú pomerne mladá spoločnosť.
Ked mám uvažovať o Finaxe, tak tu máme aj oveľa starší Across, ktorý mi zrejme umožní vybrať si ETF na SP500 pri stejných nákladoch ako Finax. Pre mňa je velmi dôležité, aby sa mi stagnujúca EU, Japonsko a kadečo iné nedostalo do celoživotných investícii.

Ak by som si mal v súčasnosti vybrať do čoho budem dlhodobo pasívne investovať, tak je to indexové etefko na SP500 akumulujúce a reinvestujúce dividendy. Nič iné. Možno by som zmenil názor o 10-20 rokov, ale zatial, za posledných 20 rokov som nevidel nič lepšie ( nasdaq sa stáva hitom 21 storočia, ale väčšina large cap technológii je aj v SP500 ).
Čiže jedinú dlhodobú dilému by som možno mal - či v nejakej kríze, ked silne poklesne Nasdaq, či by som si ho nepridal k SP500...

A na záver, čo ma najviac fascinuje. Stačí trocha vedomostí a ked sa bežný človek rozhodne správne, dlhodobý výnos je razom dvojnásobne vyšší. Môže ísť o státisíce eúr. Zlé rozhodnutie - chudobný dôchodca ( napr. IŽP, vysoko nákladové produkty a fondy ). Dobré rozhodnutie - spokojný dôchodca. Rozhodnutie pre deti - investičný horizont 50 rokov z nich môže spraviť milionárov.


podobnu zalezitost som riesil i ja pred takmer dvomi rokmi ... Zhrniem to mam aj EIC kvoli poplatkovej strukture ktora vtedy bola najlepsia a je stale pomerne vyhodna. Potom prisiel s vemlmi user friendly rozhranim Finax a na par klikov som to vyskusal a pouzivam aj to.
ETFmatic som ja osobne zavrhol kvoli BREXITu a tomu ze ak sa cokolvek stane dostat peniaze niekde z UK bude nakladne.

zaujimave porovnanie je napr tuto https://financievpohode.sk/ako-na-efektivne-sporenie/
je tam porovanie poplatkovej struktury ak to nejde niekomu otvorit tak to je takto :

meno Priebežné poplatky
Across Private Investments 0,90% p.a.
Finax 1,2% p.a
Partners Investments 1,2% p.a
WEM Save for Tomorrow 0,96% p.a
Profi Sporenie ETF 0,74% p.a.

(samozrejme treba priratat poplatky samotnych ETF)

Výkonnostný poplatok 12% ma len Partners :lol: :lol: coz asi nikoho neprekvapi coz je uplny nonsense pri pasivnom investovani ale ich ja uz radsej nekomentujem..

Výstupný poplatok si účtuje Across Private Investments vo výške 1% iba vtedy, ak svoju investíciu ukončíte skôr ako po uplynutí doby 5 rokov. V Profi Sporení si správca European Investments Centre účtuje výstupný poplatok vo výške 0,3% (tzv. poplatok za transakciu). Výstupný poplatok je rátaný z hodnoty vyberaných prostriedkov z investície.


suma sumarum samozrejme najvyhodnejsie je to riesit samostatne cez IB ale pre retail tzn nastavim trvaly prikaz a uz to dalej neriesim je ten FINAX stale pomerne vyhodny ak si zoberiem uzivatelsky komfort a hlavne zalozenie toho uctu bez vstupnych poplatkov tak stale patri do toho lepsieho co clovek moze ziskat pri investicii mensich sum (accross ponukal svojho casu min 100 E mesacne sporenie). Dalsou pomerne velkou vyhodou FINAXu je transparentnost ak si clovek len zoberie ze chce zistit poplatky u niektorych sprostredkovatelov tak okrem FINAXu je to pomerne neprehadne.

Ak by som to riesil dnes s tym co je na trhu tak by som riesil EIC (to profi sporenie ETF je v podstate len nejaky mix ETF cez EIC) alebo FINAX.

martinpa
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa martinpa »

Slovenska sporitelna spustila cez George online nakup ETF, zatial to ma viac nevyhod ako vyhod (v porovnani s Fio, Lynx) ale niekoho bude mozno zaujimat.

- vysoka cena za nakup/predaj - 25e, takze skor len na vacsie nakupy
- 0.4% rocny poplatok za spravu - horsie ako fio a lynx, lepsie ako finax
- obmedzena ponuka ETF - z pouzitelnych acc S&P 500 od Ishares, chyba akykolvek vseobecny world index

- vyhody su iba klasicke bullshity ako rychle zriadenie konta na investovanie, prevod penazi, je to velka banka, atd.

Velmi tam nepisu, resp. nenasiel som to niekkde boldom, ake ponukaju garancie na majetkove ucty, ale predpokladam, ze to bude asi podobne ako Finax?

rmaly
Platinum Member ***
Príspevky: 719
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rmaly »

@martinqa
ale tie nevyhody su skombinovane snad za vsetky firmy dokopy... kristova noho... ked citam tie poplatky... To aj to akoze drahsie FIO je oproti tomu "lacny jozko":):)

andre
Gold Member **
Príspevky: 308
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa andre »

portu nedavno spustilo aj SK verziu portu.sk Okrem klasickeho uctu s fee 1% maju aj detsky ucet s fee 0.25%.

Kasmen
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 10:48 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Kasmen »

Ahojte,

chcel by som poradit/informovat sa ako zainvestovat do ETF. Snazil som sa preluskat viacero zdrojov a spravit si nejaky prehlad, ale stale v tom nemam jasno. Skusim popisat moju situaciu a moznosti a pokial by ste mi vedeli poradit, bol by som vdacny.

Chcel by som pravidelne zacat investovat do ETF. Mesacne min. 100€ + vstup by som vedel vlozit asi 5.000€ jednorazovo.
Co som pozeral platby, tak asi najlepsie by vychadzalo EIC, ale nepodarilo sa mi dopracovat k tomu ako vizera rozhranie. Ci si to viem posielat a spravovat sam, alebo sa to riesi cez spolocnost. Potom som pozeral user freandly rozhrania ako Finax, Lynx, ale tam je to uz zase drahsie na poplatkoch. Taktiez ma zaujalo investovanie cez SLSP, to by bolo asi najviac easy pre mna. A pravdepodobne by sa to dalo akceptovat aj s poplatkami, podla toho ako to Juggler rozobral v druhom vlakne.
Otazne je ci si viem u vsetkych vybrat ETF do ktorych by som chcel investovat. Zatial som rozmyslal nad S&P500 /taktiez z toho co som nastudoval na fore/, alebo to nejako diverzifikovat? /v SLSP som vsak nenasiel ETF S&P500/
A casovy horizonat je 15+ rokov. Chcem to ako investiciu ktoru potom dam detom na start do samostatneho zivota.

Vsetky rady su vitane.
Dakujem velmi pekne.

Kaso

martinpa
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa martinpa »

Kasmen napísal:
Ne 29 11, 2020 7:29 pm
Potom som pozeral user freandly rozhrania ako Finax, Lynx, ale tam je to uz zase drahsie na poplatkoch. Taktiez ma zaujalo investovanie cez SLSP, to by bolo asi najviac easy pre mna. A pravdepodobne by sa to dalo akceptovat aj s poplatkami, podla toho ako to Juggler rozobral v druhom vlakne.
Otazne je ci si viem u vsetkych vybrat ETF do ktorych by som chcel investovat. Zatial som rozmyslal nad S&P500 /taktiez z toho co som nastudoval na fore/, alebo to nejako diverzifikovat? /v SLSP som vsak nenasiel ETF S&P500/
Ahoj, SLSP ma S&P 500 hedged na EUR aj unhedged klasicky, najdes ich v zozname ETF ale je to ten isty ISIN ako ma napr. Finax. Nemaju aktualne akurat nic vseobecne ako MSCI World, iba nejake msci world na IT sektor.

SLSP je urcite vyrazne drahsie ako Lynx - mas garantvany rocny poplatok z hodnoty investicie 0.40% co pri Lynxe nemas vobec. Zaroven poplatok za nakup/predaj mas min. 25E alebo 1%, pri Lynxe cca 6Eur.

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 3:17 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Kasmen,

možností máš ako píšeš viacero. Mňa napádajú hneď 4 spôsoby.

1. cez investičný účet u zahraničného brokera, kde si budeš robiť nákupy ETF úplne sám
2. cez investovanie u našej banky, kde si to budeš robiť takisto sám
3. cez investičný účet u našich o.c.p., kde ti budú robiť nákupy ETF oni
4. cez podielový fond, ktorý investuje do ETF a stačí tam posielať peniaze

Tvoja podmienka je ak dobre čítam:

- dostupnosť od 100 Eur mesačne (cca 5000 jednorazovo)
- poplatky
- užívateľské rozhranie
- ponuka ETF

Chápem to správne? Musí byť jedine SP500? Čo napríklad jazyk?
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

Kasmen
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 10:48 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Kasmen »

tomáš virdzek napísal:
Ne 29 11, 2020 7:46 pm
Ahoj Kasmen,

možností máš ako píšeš viacero. Mňa napádajú hneď 4 spôsoby.

1. cez investičný účet u zahraničného brokera, kde si budeš robiť nákupy ETF úplne sám
2. cez investovanie u našej banky, kde si to budeš robiť takisto sám
3. cez investičný účet u našich o.c.p., kde ti budú robiť nákupy ETF oni
4. cez podielový fond, ktorý investuje do ETF a stačí tam posielať peniaze

Tvoja podmienka je ak dobre čítam:

- dostupnosť od 100 Eur mesačne (cca 5000 jednorazovo)
- poplatky
- užívateľské rozhranie
- ponuka ETF

Chápem to správne? Musí byť jedine SP500? Čo napríklad jazyk?
Ahoj Tomas,

- investovat planujem v priemere asi 100€+ mesacne, alebo napriklad 300€+ za kvartal. Zalezi od poplatkov.
- poplatky nemusia byt najnizsie, ale zase aby to nebolo zbytocne vela. Viem, ze pravdepodobne teraz by bolo najlepsie kedze som zaciatocnik ist cez nejaku platformu. Aspon na cas ked to nebudem mat uplne pod kontrolou a nastudovane. Ale v tom pripade neviem ci tam vlozit tych 5000?
- uzivatelske rozhranie by malo poskytovat aspon prehlad portfolia a /investicie, zisk/strata/
- ponuku ETF este stale studujem, je tych ETF strasne vela. Ale aspon co som zatial pozeral tak zaklad je asi SP500, MSCI World, MSCI Emerging Markets, ... to bude ale asi poskytovat kazdy.
- jazyk by som zvladal anglictinu, pokial vies mozno odporucit nieco zahranicne.

@martinpa dik za info. Skusim teda prestudovat poriadne Lynx.

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 3:17 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Kasmen,

"investovat planujem v priemere asi 100€+ mesacne, alebo napriklad 300€+ za kvartal" - to dnes poskytnú už všetci z tých 4-roch čo som vymenoval. Podielové fondy ale asi necháme kvôli viacerým dôvodom, hlavne 1. ročnému testu bokom. Keby som sa mal rozhodovať ja, zostávajú mi teda 3 možnosti.

"poplatky nemusia byt najnizsie, ale zase aby to nebolo zbytocne vela. Viem, ze pravdepodobne teraz by bolo najlepsie kedze som zaciatocnik ist cez nejaku platformu. Aspon na cas ked to nebudem mat uplne pod kontrolou a nastudovane. Ale v tom pripade neviem ci tam vlozit tych 5000?" U brokera tie peniaze nemusíš investovať hneď a ani nikdy, keď ich tam pošleš. Je iba na tebe, či a v akom množstve ich tam budeš na svojom vlastnom účte iba držať, či investovať. Len upozorňujem, že už iba poplatok napr. 5 Eur je na pravidelnej stovke mesačne -5%, a preto by som šiel do výrazného zmenšovania frekvencie investovania s ohľadom na náklady. Hľadal by som teda "hranu", kde sa mi potom už viac oplatí mať otvorený investičný účet u niekoho, kto to robí za mňa (o.c.p.) Banku by som do takejto sumy osobne určite nepreferoval ani kvôli pohodlnosti.

"uzivatelske rozhranie by malo poskytovat aspon prehlad portfolia a /investicie, zisk/strata/" To je už bežný štandard všade. Ide iba o to, čo je "krajšie" a čo viac "user friendly", resp. kde dávajú viac užívateľského komfortu a funkcií...

"ponuku ETF este stale studujem, je tych ETF strasne vela. Ale aspon co som zatial pozeral tak zaklad je asi SP500, MSCI World, MSCI Emerging Markets, ... to bude ale asi poskytovat kazdy." Ak máš preferenciu len čisto jeden špecifický index a nie mix tak sa dostaneš k výberu len medzi zahraničnými brokermi a našim EIC ak sa nemýlim.

Suma sumárum, tak. Juggler tu mal myslím tip na nejakého zahraničného a ak si dobre pamätám https://etfmatic.com/. Je tu k ním aj diskusia na fóre, skús vyhľadať a pozrieť.
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

rmaly
Platinum Member ***
Príspevky: 719
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa rmaly »

@Kasmen

uz sa to tu asi viackrat preberalo, ale ak si to este nespravil, kludne zacni precitanim peniazesucas.sk. Dokonca tam radi konkretne aj ktore etf kupovat (pri urcitych strategiach)... Nevravim, ze musis kupit presne to, ale dava to dobry nahlad po com pozerat a preco...
Potom si myslim, ze ak by si sa rozhodol pre nakupt etf (hocicoho) cez brokera, tak aj 300 eur za nakup mi pride malo (podla mna aspon po 1000 eur by si mal)... nech percentualne zrazit poplatky...

Kasmen
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 10:48 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Kasmen »

Dakujem pani @martinpa, @tomáš virdzek, @rmaly za pomoc. Vidim to tak, ze este v priebehu decembra to skusim poriadne nastudovat. Predsa len bude trosku viacej volneho casu a od noveho roku teda skusim investovat.
Idem teda studovat, este raz Dik.

Kaso

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu máš aj moju odpoveď. Je na začiatku tohto vlákna:
JUGGLER napísal:
So 25 07, 2020 11:48 pm

Myslím, že pre laika je najlepšie nastaviť si sporenie a o nič sa nestarať. To sa týka i jednorazového pasívneho investovania.

LAIK je pre mňa bežný človek, ktorý chce investovať, ale nemá záujem sa tým zaoberať, zisťovať si veci, zakladať účty a pod.

Treba si uvedomiť, že takých bežných ľudí je najviac - sú ich státisíce.
Skoro každý zarábajúci dospelý človek platí nejaký produkt o ktorom sa domnieva, že je to investícia.
Keby to tak nebolo, na Slovensku by sa neuživilo viac ako 7 tisíc investičných sprostredkovateľov.

Myslím, že každý priemerne inteligentný človek by dnes mal urobiť aspoň toľko, že si veci pozisťuje cez internet.
Najlepší finančný poradca je Mr. Google, ktorý každému trpezlivému searcherovi postupne odpovie na všetky otázky.

Bežný človek potrebuje odpovede na 2 základné otázky:

1. DO ČOHO INVESTOVAŤ?
2. CEZ KOHO INVESTOVAŤ?

Ak nájde tieto 2 odpovede, vybaví si investovanie/alebo sporenie a viac sa nemusí starať.

Vyšší level je laik, ktorý ma záujem byť investične gramotný.
Čiže chce vedieť viac, chce sa tým zaoberať a je ochotný pre seba niečo urobiť.

Tu patria ľudia, ktorí chcú pasívne investovať pri najvyššom potencionálnom výnose. Hľadajú odpovede a nestačí im, že najvyšší výnos majú AKCIE a investovať by mali do akciového FONDU. Oni prídu na to, že najlepšie fondy sú indexové ETF a nebudem teraz rozoberať prečo. Nám ide o to, aby sme mali odpovede aj na to, cez koho investovať, keď sa nechcem o to starať sám a zakladať si účet u brokera.

Čiže BROKER, PORTFÓLIO, AKTÍVNE INVESTOVANIE na vlastnom účte, či nebodaj TRADING to sú už stále vyššie levely pri ktorých si musíme uvedomiť, že čím vyššie ideme, tým menej ľudí má záujem niečo o tom vedieť.

Teraz sa narýchlo vrátim k téme čo začal rmaly, čo je najlepšie na Slovensku...

Dosť veľa sme debatili o etefkách, ale nejaký záver, alebo porovnanie nikde nemáme.

Ja ked uvažujem očami laika, tak musím spomenúť viac možností, čo mi ostali v pameti. Dosť málo sa rozoberajú, čo sa divím.

Napr. sa spomínal REVOLUT. Ešte nemá etefká, ale pracujú na tom.
André investuje cez ETFmatic.com...velmi dobá alternatíva...náklad 0,48% p.a.
Máme vlákna pre 2 české alternatívy INDIGO PATRIA a PORTU.cz, ale nikto nepotvrdil, či náklady majú 1% p.a.
Veľmi zaujímavá slovenská možnosť je EIC...veď náklad na na ETF je 0,238% p.a. a jednorazovo 0,3% pri každom nákupe !
Celý problém, čo treba pri EIC vyriešiť je, aby neboli vstupné poplatky pre sprostredkovateľa príliš vysoké.

Až po týchto riešeniach je u mňa FINAX, kedže 1,2% je nad mojím psychologickým limitom 1%.p.a... ďalej mne osobne vadí , že neumožňujú investovať čisto do SP500 ( ten mix etefiek čo robia začína silne zaostávať vo výnose ! ), aj to, že sú pomerne mladá spoločnosť.
Ked mám uvažovať o Finaxe, tak tu máme aj oveľa starší Across, ktorý mi zrejme umožní vybrať si ETF na SP500 pri stejných nákladoch ako Finax. Pre mňa je velmi dôležité, aby sa mi stagnujúca EU, Japonsko a kadečo iné nedostalo do celoživotných investícii.

Ak by som si mal v súčasnosti vybrať do čoho budem dlhodobo pasívne investovať, tak je to indexové etefko na SP500 akumulujúce a reinvestujúce dividendy. Nič iné. Možno by som zmenil názor o 10-20 rokov, ale zatial, za posledných 20 rokov som nevidel nič lepšie ( nasdaq sa stáva hitom 21 storočia, ale väčšina large cap technológii je aj v SP500 ).
Čiže jedinú dlhodobú dilému by som možno mal - či v nejakej kríze, ked silne poklesne Nasdaq, či by som si ho nepridal k SP500...

A na záver, čo ma najviac fascinuje. Stačí trocha vedomostí a ked sa bežný človek rozhodne správne, dlhodobý výnos je razom dvojnásobne vyšší. Môže ísť o státisíce eúr. Zlé rozhodnutie - chudobný dôchodca ( napr. IŽP, vysoko nákladové produkty a fondy ). Dobré rozhodnutie - spokojný dôchodca. Rozhodnutie pre deti - investičný horizont 50 rokov z nich môže spraviť milionárov.
Čo k tomu dodať?
Písal mi kamarát, že využil pokles trhov v marci. Založil si účet u Revolut a zriadil portfólio akcií.
K dnešnému dňu má výnos viac ako +100%.
Také veci ma bohovsky tešia. Aj Andre v našej hitparáde využil pokles a investoval cez etfmatic a Finax. Výsledky uvidíme na konci roka.
Takisto Adam sa bude tešiť z rastu svojej investície do bitcoinu.

Teším sa , lebo naše diskusie a výmeny informácii majú zmysel a pretavujú sa i do finačných úžitkov

:beer:
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

pokus
Gold Member **
Príspevky: 447
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 7:11 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa pokus »

Ked uz si nasiel toto forum, bolo by mrhanim tvojim potencialom, keby ides na burzu cez nejakych osklbavacov. Vybrat vhodne etf potrva par vecerov, aj ked vsetky mas tu na fore x krat propagovane a zvladnes to aj za pol hodinu. Rovnako brokerov je len par a ich klady aj zapory tu mas ako na podnose. Casto hovorim ze zalozit ucet u brokera dokaze kazdy, kto sa vedel prihlasit sem na forum. Ani ich rozhrania nebyvaju nijak zlozite a zvlast ked potrebujes v podstate iba zakladny prikaz na nakup a predaj. To si nastudujes za par minut a usetris tak stovky eur na poplatkoch u kadejakych sprostredkovatelov.

Kasmen
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 15 11, 2020 10:48 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Kasmen »

Presne o to mi aj ide. Usetrit na nezmyselnych poplatoch, ktore by si vzala nejaka 3tia spolocnost. Ja som sa o ETF dozvedel od mojho "partners kamosa" a na zaklade toho som sa zacal o to zaujimat. Nie som typ cloveka ktory bude aktivne trejdovat, ale som schopny si posielat mesacne /kvartalne/ nejake peniaze na investovanie. No a ked som videl Jugglerove porovnanie strat na poplatkoch viem, ze ktorym smerom sa chcem uberat. Akurat, ze som financie neriesil v takto dopodrobna a teda vela pojmov a vyrazov si musim nastudovat a vzit sa s tym. Ale uz si zacinam budovat nejaky prehlad.
Urcite by som len poznamenal to, ze toto forum je velmi prinosne. Ja v ten vecer ked som sa k nemu dostal tak som tu stravil cas asi do 2hej rano. Cize dakujem chalani, ze nieco take tu je a urcite budem odporucat aj dalej.

brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 1:07 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa brassy »

Ahojte. Chcem sa spytat na nazor. Mam moznost investovat (resp.uz mam zainvestovane - portfolio je 60%s&p, 30%emu small cap, 10%eu gov bonds 7-10yr) cez EIC bez vstupneho poplatku. Investicny horizont minimalne 15rokov. Ma pre mna vyznam riesit ucet u brokera a presuvat tam investiciu? Najma ak zohladnim fakt, ze ucet cez EIC mi ponuka komplikovanejsi pristup k peniazom (nezvadza ku spekulciam a je skor urcene na pravidelne investovanie), co povazujem za istu formu ochrany pred samym sebou a je teda v mojom pripade vyhoda. Dakujem za odpovede 👍🏻

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 3:17 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj brassy.

Keď píšeš o špekuláciách, skús si len tak pre srandu toto https://www.bloomberg.com/features/2015 ... ding-game/
Obchod otváraš tak, že myšou v grafe klikneš tam kde chceš ale držíš stále stlačené tlačítko až do vtedy, kým nechceš svoj obchod zavrieť, vtedy tlačitko myši pustíš. Je tam viac "kôl" (stačí dať v pravo next) a na záver je aj vyhodnotenie... V jednom spustenom grafe, môžeš spraviť koľko chceš obchodov. Teda klikneš, držíš, pustíš. Klikneš držíš, pustíš.... atď.

Skús si to, je to rýchle, takže sa nudiť nebudeš :) Keď si zahráš, pošli výsledok a čo si o tom myslíš...

Najrýchlejšie priblíženie sveta špekulácií :)
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 1:07 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa brassy »

Tu hru poznam 😊 Nevravim ze sa obavam ze zacnem soekulovat v zmysle snazit sa prekonavat trh. Viem ze sa to takmer naisto nepodari a nemam na to cas, vedomosti ani nervy. Vnimam to skor ze potrebujem sam pred sebou mat poistku v pripade, ze to raz s nervami nevydrzim a z obavy z pripadneho (este vacsieho) prepadu by som predal a snazil sa kupit na dne. To pri eic nema vyznam kedze nakupuju tusim raz mesacne. Teraz ked tam mam par tisic tak to tak ani nevnimam ale kedze mam pred sebou (snad) dlhy planovany horizont tak tie sumy budu casom vacsie a clovek nikdy nevie v akej situacii sa ocitne. A teda odpoved na moju otazku? 😊 Ma to niekto preratane, kolko by som usetril na poplatkoch povedzme pri rocnom vklade 10 000€ po dobu 15 rokov? Porovnanie EIC vs broker

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 3:17 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Keď by si mal brokera, ver mi, že by si na to časom "šahať" začal, pokiaľ už teraz píšeš čo píšeš. Vieš aký je najlepší investor? Sused profíka... Nakúpi raz podľa tipu od profíka, nestará sa, nemá čas, drží a drží... Keď sa spolu po rokoch stretnú, určite si majú o čom pokecať :mrgreen:

A vieš ako väčšinou dopadne ten profík, čo ten tip dal? Už to dávno nemá... :)
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10517
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

brassy napísal:
Po 30 11, 2020 11:21 pm
Ahojte. Chcem sa spytat na nazor. Mam moznost investovat (resp.uz mam zainvestovane - portfolio je 60%s&p, 30%emu small cap, 10%eu gov bonds 7-10yr) cez EIC bez vstupneho poplatku. Investicny horizont minimalne 15rokov. Ma pre mna vyznam riesit ucet u brokera a presuvat tam investiciu? Najma ak zohladnim fakt, ze ucet cez EIC mi ponuka komplikovanejsi pristup k peniazom (nezvadza ku spekulciam a je skor urcene na pravidelne investovanie), co povazujem za istu formu ochrany pred samym sebou a je teda v mojom pripade vyhoda. Dakujem za odpovede 👍🏻
Pozri. Je tam viac premenných na ktoré si musíš dať odpoveď sám.

Píšeš, že si investoval bez vstupného poplatku. Ak nie si sám agent, teda nepracuješ pre člena EIC, tak ETF nekúpiš bez vstupného poplatku.
Logika vraví, že máš podielové fondy, ktoré majú vyššie poplatky a môžu si dovoliť vyplácať províziu sprostredkovateľom.

Ďalej sa pozri aký typ účtu máš. Ak máš tzv. manažovaný, tam si účtuje sprostredkovaťeľ poplatky navyše.

Ak tzv. investičný, pre nepravidelné sporenie...tak pri podielových fondoch citujem: Za starostlivosť o klienta, Člen EIC dostáva odmenu, od správcov fondov, podľa výšky aktív klientskeho majetku (0,4-0,7% p.a. v prípade akciových fondov).


To že spomínaš horizont minimálne 15 rokov potvrdzuje, že máš podielové fondy. Lebo tie sa dajú oslobodiť od zdanenia iba tak, že ich držíš minimálne 15 rokov a neinvestuješ viac ako 3000 ročne ( 250 mesačne ). Ten program sa volá DIS (Dlhodobé Investičné Sporenie ) a sprostredkovatelia ho najčastejšie ponúkajú v spojitosti s manažovaným účtom ( = poplatky navyše ).

Všetko majú premakané tí naši sprostredkovatelia :)

Máloktorý klient trvá na čistom etf (nie podielový fond ) a na účte pre pravidelné sporenie (je zadarmo). Tak mu sami ,,poradia,,.
Takže ked pritom ETF chce sprostredkovateľ niečo zarobiť, musí ti naúčtovať vstupný poplatok.

https://eic.eu/produkty

FEES NEVER SLEEP !

P.S. Aby som ti mohol odpovedať, musel som si konečne naštudovať ako ten DIS funguje. Doteraz som vedel len to, že existuje.
A hľa čo píše partners: v rámci služby Riadenie portfólia popri jednorazovom a pravidelnom investovaní ponúkame aj dlhodobé investičné sporenie.

Riadenie portfólia = manažovaný účet = poplatky

ALL: keďže už viem,ako funguje DIS opravil som info aj vo vlákne ,,ETF - Tatrabanka,,.
Ja sa tu hádam vyučím za analytika sprostredkovateľkých praktík :lol:

:beer:
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 1:07 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa brassy »

JUGGLER napísal:
Ut 01 12, 2020 12:56 am
Pozri. Je tam viac premenných na ktoré si musíš dať odpoveď sám.

Píšeš, že si investoval bez vstupného poplatku. Ak nie si sám agent, teda nepracuješ pre člena EIC, tak ETF nekúpiš bez vstupného poplatku.
Logika vraví, že máš podielové fondy, ktoré majú vyššie poplatky a môžu si dovoliť vyplácať províziu sprostredkovateľom.

Ďalej sa pozri aký typ účtu máš. Ak máš tzv. manažovaný, tam si účtuje sprostredkovaťeľ poplatky navyše.

Ak tzv. investičný, pre nepravidelné sporenie...tak pri podielových fondoch citujem: Za starostlivosť o klienta, Člen EIC dostáva odmenu, od správcov fondov, podľa výšky aktív klientskeho majetku (0,4-0,7% p.a. v prípade akciových fondov).


To že spomínaš horizont minimálne 15 rokov potvrdzuje, že máš podielové fondy. Lebo tie sa dajú oslobodiť od zdanenia iba tak, že ich držíš minimálne 15 rokov a neinvestuješ viac ako 3000 ročne ( 250 mesačne ). Ten program sa volá DIS (Dlhodobé Investičné Sporenie ) a sprostredkovatelia ho najčastejšie ponúkajú v spojitosti s manažovaným účtom ( = poplatky navyše ).

Všetko majú premakané tí naši sprostredkovatelia :)

Máloktorý klient trvá na čistom etf (nie podielový fond ) a na účte pre pravidelné sporenie (je zadarmo). Tak mu sami ,,poradia,,.
Takže ked pritom ETF chce sprostredkovateľ niečo zarobiť, musí ti naúčtovať vstupný poplatok.

https://eic.eu/produkty

FEES NEVER SLEEP !

P.S. Aby som ti mohol odpovedať, musel som si konečne naštudovať ako ten DIS funguje. Doteraz som vedel len to, že existuje.
A hľa čo píše partners: v rámci služby Riadenie portfólia popri jednorazovom a pravidelnom investovaní ponúkame aj dlhodobé investičné sporenie.

Riadenie portfólia = manažovaný účet = poplatky

ALL: keďže už viem,ako funguje DIS opravil som info aj vo vlákne ,,ETF - Tatrabanka,,.
Ja sa tu hádam vyučím za analytika sprostredkovateľkých praktík :lol:

:beer:
Diky za odpoved,

Aby som to upresnil, nie nemam podielove fondy, sprostredkovatel je clen najblizsej rodiny cize mi to skutocne dal bez poplatku, rovnako ako to vie urobit pre seba a je to cielovy ucet, nie manazovany. Potrfolio je zlozene cisto z etfiek (ktore som si ja vybral, a rovnako ich viem hocikedy menit), konkretne rozlozenie:

Ishares s&p500 eur hedged ucits etf (60%)
Ishares EMU msci small cap ucits etf (30%)
Ishares euro government bonds 7-10y ucits etf (acc) (10%)

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 3:17 pm

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jj toto nie sú podielové fondy, sú to ETF. Bez poplatku si mal poplatok z tzv. cieľovej sumy, koľko ale máš ten za správu tých ETF od EIC? Skúsim Ti spraviť nejaký prepočet na to, čo sa pýtaš: "Ma to niekto preratane, kolko by som usetril na poplatkoch povedzme pri rocnom vklade 10 000€ po dobu 15 rokov? Porovnanie EIC vs broker".
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"