ETF cez EIC

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Ahoj. Dovolím si vysloviť predpoklad, že chýbajúce custody fee (z objemu majetku na účte) na jednotkových a dvojkových účtoch v EIC je dočasná záležitosť, že v EIC sú si vedomí toho rozdielu poplatkovania jednotlivých účtov a že aj na 1 a 2 účtoch časom poplatky za držanie zavedú. Inak by tie účty nezmyselne dotovali. Custody je reálny náklad tretej strany, ktorý aj EIC platí svojmu globálnemu custodianovi ak drží naše, teda klientské ETF.
(pri klasických podielových fondoch to nelatí)
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/

PEPP.SK
Kontaktovať používateľa:

JUGGLER napísal:
St 02 12, 2020 7:24 pm
Ak máte niekto kuráž stať sa novým samostatným finančným agentom a členom EIC, som ochotný do detailov zistiť ako sa s najnižšími nákladmi dá prejsť vzdelávaním a skúškami. Potom by ste tu dali ponuku. Ide o to, aby ten vstupný poplatok bol čo najnižší...

3% je limit :like:
2% tlieskam :potlesk:
1% doživotne propagujem a radím známym. :uctievanie:

Dosť veľa ľudí sa na to pýta a mnohí chcú dlhodobé sporenie pre svoje deti.
Ahoj. Tento príspevok od JUGGLER-a je už trošku fúzatý, ale ponuka je dobrá. Ak platí, beriem.
0,8% vstupný poplatok do akýchkoľvek fondov cez EIC
0,5% do vybraných manažovaných stratégií
K tomu kvalifikovaná debata o výbere ETF, zostavení portfólia tak aby sedelo s cieľmi klienta ako samozrejmosť.
:)
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PEPP.SK napísal:
Št 15 04, 2021 6:26 pm
Ahoj. Tento príspevok od JUGGLER-a je už trošku fúzatý, ale ponuka je dobrá. Ak platí, beriem.
0,8% vstupný poplatok do akýchkoľvek fondov cez EIC
0,5% do vybraných manažovaných stratégií
K tomu kvalifikovaná debata o výbere ETF, zostavení portfólia tak aby sedelo s cieľmi klienta ako samozrejmosť.
:)
Ahoj.
Ponuku vítam a zaradím ju do zoznamu na titulnej stránke vlákna.
Spomenul som si, že nedávno bola o vás reč...ledva som to našiel. Asi vám založím osobitné vlákno:
JUGGLER napísal:
St 17 03, 2021 1:27 am

K tomu PEPP.SK

Zaujímavá stránka. Som rád, že sa hľadajú rôzne cesty a že to nazvali 4 pilier.
Na druhej strane je to tak trochu zabalená ponuka k aktívnej správe ( 10% podiel zo zisku ) kde narážame na ETFpicking, ktorý sa mne nepáči:

S&P 500 EUR Hedged Index
Stoxx Europe 600 index
MSCI Emerging Markets Index
MSCI EFM Africa Top 50 Capped TRN Index

Čiže vzdávajú sa vstupného poplatku ( ktorý je jednorazový ), ale budú brať 1/10 z výnosu...čo je 1% z každých 10% :roll:

1. Model bez fees: Pri 8% p.a. mám zo 100 000 za 30 rokov 1 milión
2. dám za vstup 1%...za tých 30 rokov stratím len 10 000. Pri jednom milióne ma to nezabije.
3. bez vstupného poplatku, ale dám 1% ročne za správu: za 30 rokov mám 750 000..teda prichádzam o 250 000 !

Ono to neznamená, že tolko ide na poplatky...ale každý podiel na zisku ktorý mi odíde, mi chýba pri zloženom úročení.

Pri tomto ETF pickingu znova vidíme slabiny Finaxu....PEPP si výnos namodelovali podľa minulých výnosov a chcú ľudom budovať dôchodok s 30% expozíciou v EU, 35% USA, pričom dosť veľa stavili na Afriku ( 6,4% na JAR...atd )

Proste znova tu vidím subjektivitu...nechajte to na nás...miesto toho, aby to nechali klienta.

Ja by som určite neinvestoval na 30 rokov do ETFs v tomto zložení. Som presvedčený, že to vôbec nebude dosahovať výnos MSCI World, nie to ešte SP500.... Ked investujem pasívne, nevidím dôvod platiť 10% ako za aktívnu správu.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

PEPP.SK
Kontaktovať používateľa:

JUGGLER napísal:
St 17 03, 2021 1:27 am

P.S. K tomu PEPP.SK

Zaujímavá stránka. Som rád, že sa hľadajú rôzne cesty a že to nazvali 4 pilier.
Pri tomto ETF pickingu znova vidíme slabiny Finaxu....PEPP si výnos namodelovali podľa minulých výnosov a chcú ľudom budovať dôchodok s 30% expozíciou v EU, 35% USA, pričom dosť veľa stavili na Afriku ( 6,4% na JAR...atd )

Proste znova tu vidím subjektivitu...nechajte to na nás...miesto toho, aby to nechali klienta.
Ahoj. Rozumný komentár. Vďaka zaň.
K tomu "nechajte to na nás...miesto toho, aby to nechali klienta".

Z komentárov na tomto fóre predpokladám, že veľká časť prítomných považuje samostatné investovanie, teda Sam si otvorím účet u brokra, sám si vyberiem kam investovať sám si exekuujem príkazy za ideálnu formu investovania. Lebo nikomu neplatím zbytočné feečka. OK. Toto platilo dlhé roky a sám som bol toho názoru.
(Koniec koncov sám tomu napomáham rôznymi článkami, napr. tu: https://www.pepp.sk/ako-vybrat-etf/
Zo skúsenosti však poviem, že väčšina ľudí si chce nechať poradiť a pomôcť s tak závažným rozhodovaním.
:beer:

No technológie pokročili a konkurencia prispela k zníženiu poplatkov. A tak dnes si napríklad v EIC nastavíte stratégiu (mix ETF) a už len posielate peniaze. Investuje sa "samo". A poplatky sú drobné, v desatinách percenta. Pri jednorazovej investícii 100.000€ samozrejme rozmýšľam inak, no pri sporení 100-200€ mesačne mi automat v podobe EIC (alt. Finaxu, Portu) ušetrí kopec starostí a ručnej práce a stojí ma to jedno - dve eurá mesačne. To je dobrý deal.
:uctievanie:

Druhý rozmer je, že medzi aktívnym a pasívnym investovaním (indexové ETF) ešte existuje niečo, čo sa nazýva Tactical asset allocation. Píšem o tom podrobnejšie tu: https://www.pepp.sk/ako-investovat-v-roku-2021/
v časti "Aktívne vs. Pasívne investovanie vs. Taktická alokácia aktív" ... a v rovnakom článku je aj úvaha
"Investovať samostatne alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému?"

---
A ešte k Afrike.
Z piatich modelových stratégií PEPP.SK vytvorených v EIC má iba jedna 10% alokáciu do Afriky. Je to stratégia životného cyklu s investičným horizontom odchodu do dôchodku okolo roku 2050. 10% portfólia investovaných v 30 ročnom horizonte do zatiaľ najzaostalejšieho regiónu sveta, je proste opatrná stávka na budúcnosť regiónu. https://www.pepp.sk/portfolio-zivotneho ... -dochodku/
Ostatné 4 stratégie (horizont 3, 7, 10-15 alebo dôchodok 2040) s Afrikou nerátajú.

Robo
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Chýba tu trošku odvrátená časť EIC - extra poplatky sprostredkovateľom.

EIC ako platforma je pomerne lacná (Spomenuté vyššie).
Provízie sprostredkovateľom sú ale iný level.

Čo sa mi dostali EIC účty, finančným sprostredkovateľom platíš navyše:
0 až 5% vstupný poplatok
0 až 2% ročne za správu.

0 vstupný poplatok a 0 za správu sú veľmi zriedkavé.
Skôr nájdeš najlacnejšie kombinácie
0% vstupný poplatok a 0,7% ročne za správu

Prípadne aj "sprostredkovateľský štandard chamtivého sprostredkovateľa"
Uzavrel si EIC od jeho super kamaráta - ževraj najlepšie na trhu.

Potom našiel tento článok o EIC
https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... kerov/#eic

Zistil, že je tam:
2,5% nevratný vstupný poplatok platený vopred z cieľovej sumy, sporenie uzatvorené na 15 rokov, teda dopredu 37,5% ročnej platby iba poplatky. Potom zistil, že on má vlastne manažovaný účet a platí navyše ešte aj 0,8% ročne za správu sprostredkovateľovi z hodnoty celého účtu.

Teda v číslach:
Sporenie 120€ mesačne
Cieľová suma cca 21000
Nevratný vstupný poplatok za správu 540€ (2100*0,025)
Navyše ročná správa 0,8% z hodnoty účtu.

Napísal, že už zaplatil 540€ poplatok a 100€ prvý vklad. Pýtal sa ma, čo má s tým robiť.
Ja som mu povedal: Už nič, aj keď to zrušíte, ten vstupný vklad vám nevrátia. Už sa tam dá iba nesporiť.
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk

aviceN
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 11:24 am

Príspevok od používateľa aviceN »

Pani, ste sa dako rozsantili obaja.

Ku pepp.sk, modelova situacia:
100e mesacne, 30 rocny horizont, cielova suma 36k.
Zhodnotenie pri 10% p.a. je cca 208k eur
Zhodnotenie po tom, ako si vezmete high watermark je teda 9% p.a. a na horizonte 30 rokov to urobi to, ze z 208k eur je 171k. Otazne je ci to je dvojkovy ucet, ktory ponukate, ak nie, tak mozme ocakavat este poplatok za uschovu 0,05-0,2% p.a a samozrejme transakcny 0,3%
Este furt si myslite, ze je to "par eur mesacne"?

Ku vam p. Ďurec, nemozete hadzat vsetkych sprostredkovatelov do jedneho vreca, niekto si priebezne poplatky nepyta a tlaci vstupak na hodnotu 1% (samozrejme, ze sa najde sprostredkovatel bez chrbtovej kosti a bude sa prizivovat na nevedomosti klienta a buchne 5% vstupak a zoberie si kludne 1% management...), kedy pri 30 rocnom horizonte su to smiesne peniaze. Aj broker ma svoje poplatky, nikdy nic nie je zadarmo, vy to velmi dobre viete, takze si spravme prepocet poplatkov broker vs vstupny poplatok EIC.

Interactive Brokers: Activity fee je 20 USD v pripade ak je hodnota pod 2k USD (co na zaciatok nie kazdy ma a chce investovat), cize mozme pocitat ze na zaciatok investovania je to mastny poplatok, rocne 180 USD (prve 3 mesiace su oslobodene od poplatku), povedzme, ze sa casom dostaneme cez 2k a mame poplatok 10 USD, co je 120 USD rocne. Cize nevhodne pre maleho investora, ktory chce investovat 50-100 eur mesacne.

Lynx: 8000 minimalny vklad (nevyhovuje pre bezneho retailoveho klienta, co chce odkladat male sumy), nakup cca 5-6 eur, konverzia EUR/USD cca 5-6 eur, cize dostavame sa zas na nejakych 10 USD/EUR cca mesacne, cize zas mozme ratat ze poplatkovo sme niekde na hodnote 120 eur rocne, ked ratame ze nakupime 1x USD ETF

XTB: Ak spravne pozeram, tak poplatkovo najvyhodnejsie bude XTB, no maju celkom okresanu ponuku ETF, minimalna investicia do ETF je 100EUR/USD, cize ak osoba, ktora chce investovat 50 eur mesacne (ano, samozrejme ze sa najde aj taky clovek, nie kazdy je velky investor) tak musi siahnut "hlbsie" do vrecka. Podla vsetkeho chyba W8-BEN, co su dalsie opletacky pre klienta. Takze jedine poplatky u XTB su +0,5% menova konverzia ked sa jedna o USD akcie, plati sa nasledne "spread" (rozdiel medzi nakupnou a predajnou cenou), ktory je "velmi nizky". Tak isto u xtb je "inactivity fee" "Ak nie je na účte Zákazníka za posledných 365 dní žiadna otvárajúca alebo uzatvárajúca pozícia a žiadny vklad za posledných 90 dní, je účtovaný poplatok vo výške 10 EUR", co je samozrejme nepravdepodobne ze sa u pravidelneho investora stane, ale clovek nikdy nevie co sa v zivote pritrafi.

Poplatky vieme najst tu: https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... d8c2ea.pdf

Etoro: myslim ze tu sa ku tomu vyjadrovat nemusim.
Trading 212: pozastavene registracie
Pokracovat myslim ze nemusim, komu sa chce, ja posuvam vas clanok na BlueNumbers https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/ a vie si kazdy spravit svoj zaver.

Na obhajobu EIC:
Vstupny poplatok 1% z cielovej sumy
100 eur, 30 rokov, cielovka 36k - 1% - 360 eur
Transakcny poplatok 0,3%, cize 0,3 EUR/vklad (ak ratame ze sa bude vkladat 100 eur)
Klient nastavi trvaly prikaz a absolutne nic viac riesit nemusi, pride prepad na trhu? Klient dostava info, ze sa oplati nakupit, lebo cena je dole, tak isto sa tym, ze je vsetka "tarcha" na sprostredkovatelovi, redukuje emocne obchodovanie - KOMFORT pre klienta
Samozrejme uz len keby si bezny retail klient vybral kombinaciu SP500 a MSCI World a nastavil trvaly prikaz, najblizsich 30 rokov nemusi v podstate riesit nic viac.
Ja osobne ziadne performance high watermark feecka nedavam, rovnako nerobim manazovne ucty, cize ziadne % zo zhodnotenia klientom nekradnem, za poradenstvo si nic neuctujem a samozrejme ani nemozem... Samozrejme ako bolo spomenute, 0,05 - 0,2% p.a. z hodnoty uctu !MOZE! byt v buducnosti na 2kovych uctoch uctovane, ale zatial nie je, samozrejme, 0,1% (v mojom pripade) je relativne dobra "dan" za komfort ak by ho zaviedli aj tam.

Takze poplatok vstupny za 30 rokov je simulovane 12 eur rocne.
Transakcny poplatok bude 100x0,3 = 3,6 eur rocne.

Ak som niekde urobil chybu, budem rad ak ma opravite a usmernite, u brokeroch som v plienkach, kedze riesim "pohodlne pasivne investovanie" cez EIC...

Samozrejme, kazdy si bude obhajovat svoj biznis, preto by som bol rad aby sme nemuseli pokracovat v "ociernovani" konkurencneho biznisu, samozrejme transparentnost je na prvom mieste, je na jednotlivcoch pre ktoru sluzbu sa rozhodnu a cez co chcu investovat. Preto by som bol rad aby sme to drzali v informacnej rovine aby sa nam to tu zbytocne nezvrtlo do konfliktov.

PEPP.SK
Kontaktovať používateľa:

aviceN napísal:
So 17 04, 2021 3:15 pm

100e mesacne, 30 rocny horizont, cielova suma 36k.
Zhodnotenie pri 10% p.a.
Ahoj, zdravím.
Dve poznámky a už sa nebudeme hádať :beer: :palec_hore: :D

1. nepočítam že najbližších 30 rokov sa nám bude opakovať 10% p.a. zhodnotenie. Budú lepšie a horšie roky samozrejme, no priemer triezvo očakávam a s klientami komunikujem okolo 7%. To je 0,7% performance fee.

2. Považujem performance fee za spravodlivejšie ako management fee. Správcovský si ľudia berú bez ohľadu na výkonnosť, performance platíš iba ak zarábaš. Poplatková štruktúra má zacieľ byť výhodnejšia ako v 2 a 3 pilieri.
Nie je cieľom konkurovať s cenníkom s ľudmi, ktorí si chcú všetko robiť sami, bez asistencie.
(Apropos 100€ mesačne pri 0,7% fee je 8€ a 40 centov za prvý rok, 2x toľko za druhý. V prvých rokoch sú to drobné. Neskôr, klient nemá viazanosť, môže ísť inam :shock: )
Apropos, súhlas že "NE-hadzat vsetkych sprostredkovatelov do jedneho vreca". Dobrý kolega prináša klientovi hodnotu. :palec_hore: :like:

Lex
Active Member
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 1:18 pm

Príspevok od používateľa Lex »

A za co konkretne je poplatok za zhodnotenie vyplacany pri investicii do indexu? Agent len nakupil index, nijak sa na jeho performance nepodielal, fond nie je riadeny spravcom, ktory zaraba svojim knowhow.

Ak sa bavime o ferovosti, bolo by fer uctovat performance fee napriklad len ked pokoris inflaciu. Lebo len vtedy naozaj zarabad. Teda napriklad len z toho co je nad 3%.

Rado
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Príspevok od používateľa Rado »

Je to zderstvo, ale ak existujú leniví ľudia, ktorí sú ochotní za to platiť...tak sa dá prevádzkovať aj taký biznis. Je to o predaji služby a tá musí mať zákazníkov. Keď nebudú, tak nebude ani predaj ETF za poplatky, ktoré nemusia byť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Paly
Active Member
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 2:30 pm

Príspevok od používateľa Paly »

Otázka : Mám účet cez Eic, keď chcem ďalší, ale cez iného sprostredkovateľa, je v tom nejaký háčik?

aviceN
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 11:24 am

Príspevok od používateľa aviceN »

Paly napísal:
Po 26 04, 2021 10:43 pm
Otázka : Mám účet cez Eic, keď chcem ďalší, ale cez iného sprostredkovateľa, je v tom nejaký háčik?
Nie je, len budes mat nove PID, teda login.

mapper
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 5:11 pm

Príspevok od používateľa mapper »

aviceN napísal:
Po 26 04, 2021 10:50 pm
Nie je, len budes mat nove PID, teda login.
cez tohto pana co Ti odpovedal mam druhy ucet a mozem len vrelo odporucit (ovela ferovejsie podmienky ako mam na prvom ucte). Hoci mam aj brokerov kde robim nakupy ETF len kazdych par mesiacov, tomuto panovi dakujem za ferove podmienky a moznost investovat male sumy pravidelne a automaticky.

Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"