ETF cez EIC - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

V pripade ak vam chyba nejaky fond v EIC, dajte mi vediet, vieme podat navrh na pridanie do ponuky :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: St 13 01, 2021 12:03 am EIC je veľkoobchodník, ktorý za správu berie 0,238% p.a. a za nákup/predaj 0,3%.

Dostal som info, že EIC sa dostal do kategórie 20-40 mil € AUM a tým pádom podľa svojho cenníka znížili poplatok za správu na 0,1% p.a. + DPH

..takže spolu 0,12% p.a.

Takže vyhliadky sú, že pri správe nad 40 mil. € to bude iba 0,05% p.a.
20 - 40 mil.
0.10%

nad 40 mil.
0.05%

Viete to niekto potvrdiť, aby som to opravil na začiatku vlákna?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

EIC to ma s tym poplatkom tak, ze tento poplatok sa odvija od objemu majetku vsetkych klientov spravcu majetku (clena EIC fondovej platformy)"

do 10 mil 0,2%+DPH
10 - 20 mil. 0,15%+DPH
20 - 40 mil. 0,10%+DPH (toto viem riesit ja)
nad 40 mil. 0,05%+DPH
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa mapper »

hodim par otazok aj sem:
1. vie EIC otvorit detsky ucet - mne to pride ovela lepsie ako Portu (vyber fondov, poplatky a zatial pozitivna skusenost s vlastnym uctom)
2. EIC je clenom slovenskeho fondu ochrany vkladov. Pri viacerych uctoch na rovnake meno sa uplatnuje ochrana na cloveka (rodne cislo) alebo na kazdy ucet zvlast?

A ano, zvyknity z Lynxu uvital by som ak by EIC pridavalo nove ETF a rozsirilo ponuku. Taktiez ako je napisane uz vyssie, zmeny robi iba sprostredkovatel (niekedy je to minus - u brokera sa to da rychlejsie; niekedy plus - dokaze Ta upozornit na veci ktore mozno v panike alebo zaslepeni sam nevidis, prip. pred nejakou neuvazenou akciou). Za mna je toto ale na dlhodobe investovanie do portfolia viacerych ETF dobra volba.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Paly »

JUGGLER napísal: Pi 29 01, 2021 9:37 pm Dostal som info, že EIC sa dostal do kategórie 20-40 mil € AUM
Nie je to nejak málo? Finax je tu 3, či 4 roky a má skoro 80mil pod spravou...
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

JUGGLER to pochopil trosku inak, ten poplatok sa odvija od kazdeho spravcu majetku individualne, tu je zoznam:

https://eic.eu/partneri/clenovia

Podla toho u ktoreho je sprostredkovatel zastreseny, podla toho sa uplatnuje poplatok, cize pre priklad:

1. v zozname je 4Value s.r.o., ked 4Value bude mat pod spravou 20M, tak sa pre nich uplatnuje 0,1%+DPH p.a.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa pedro.v »

nedavno som to konto vybral a prakticky zrusil
ked som to otvaral tak som tomu veril ale realita je taka ze investicia do ETF sa oplati vacsinou vsetkym zucastnenym len nie investorovi
investovanie do ETF je take, ze v pripade ze indexy idu hore tak idu hore aj ETF ale menej. V pripade ze indexy idu dole tak ETF idu dole ale viacej. Dlhodobo si povies ze sak ajtak zarobim ale ono je to dost nefer ked vidis ze cely svet isiel za 5 rokov hore o 75% ale ty mas na kone chabych 5%. Ked si to zaratas na 20-25 rokov tak tvoja "strata" investovanim do ETF vs do Indexu bude nasobna. Aspon tolko moja skusenost za 5 rokov investovania do ETF cez EIC. A aj ked zoberies 10 rokov tak tie p.a. su ubohe AJ by som sem pridal viac grafov ETF ale je tu nezmyselny limit na pocet priloh 3
kazdopadne tazko najdes ETF ktory dal za 5 rokov viac ako 3% p.a. co je pri poplatku 2.2% (ok niekto tu ponuka 1%) dost onicom zhodnotenie.
Netvrdim ze to je zly produkt, lebo je to ozaj jednoduchsie ako broker konto riesit a nakupovat, najma pre tych co o tom ozaj nic nevedia, ale aj z tych predikcii a kalkulacii co su tu popisane je mi trochu smiesne.
moja rada je: ak rozumies tomu co je ucet a dokazes rozoznat kreditnu kartu od debetnej a vies si vyratat vynosy z urokovej sadzby tak neinvestuj cez ETF ale cez Indexy. Ak si rad ze dokazes vobec previest peniaze z uctu na ucet a chces len do blba posielat peniaze a sporit, tak investuj cez ETF. Necakaj od toho ale ziadne zazraky, rizika su rovnake a vynosy su zakonite vzdy mensie. Dojem vyssej bezpecnosti tvojich penazei v ETF je iba iluzia.
Screenshot 2021-01-30 at 10.09.24.png
Screenshot 2021-01-30 at 10.09.37.png
porovnaj si to s hociktorym indexom
Screenshot 2021-01-30 at 10.14.16.png
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

pedro.v napísal: So 30 01, 2021 10:33 am nedavno som to konto vybral a prakticky zrusil
ked som to otvaral tak som tomu veril ale realita je taka ze investicia do ETF sa oplati vacsinou vsetkym zucastnenym len nie investorovi
investovanie do ETF je take, ze v pripade ze indexy idu hore tak idu hore aj ETF ale menej. V pripade ze indexy idu dole tak ETF idu dole ale viacej. Dlhodobo si povies ze sak ajtak zarobim ale ono je to dost nefer ked vidis ze cely svet isiel za 5 rokov hore o 75% ale ty mas na kone chabych 5%. Ked si to zaratas na 20-25 rokov tak tvoja "strata" investovanim do ETF vs do Indexu bude nasobna. Aspon tolko moja skusenost za 5 rokov investovania do ETF cez EIC. A aj ked zoberies 10 rokov tak tie p.a. su ubohe AJ by som sem pridal viac grafov ETF ale je tu nezmyselny limit na pocet priloh 3
kazdopadne tazko najdes ETF ktory dal za 5 rokov viac ako 3% p.a. co je pri poplatku 2.2% (ok niekto tu ponuka 1%) dost onicom zhodnotenie.
Netvrdim ze to je zly produkt, lebo je to ozaj jednoduchsie ako broker konto riesit a nakupovat, najma pre tych co o tom ozaj nic nevedia, ale aj z tych predikcii a kalkulacii co su tu popisane je mi trochu smiesne.
moja rada je: ak rozumies tomu co je ucet a dokazes rozoznat kreditnu kartu od debetnej a vies si vyratat vynosy z urokovej sadzby tak neinvestuj cez ETF ale cez Indexy. Ak si rad ze dokazes vobec previest peniaze z uctu na ucet a chces len do blba posielat peniaze a sporit, tak investuj cez ETF. Necakaj od toho ale ziadne zazraky, rizika su rovnake a vynosy su zakonite vzdy mensie. Dojem vyssej bezpecnosti tvojich penazei v ETF je iba iluzia.

Screenshot 2021-01-30 at 10.09.24.png
Screenshot 2021-01-30 at 10.09.37.png

porovnaj si to s hociktorym indexom
Screenshot 2021-01-30 at 10.14.16.png
Ahoj Pedro, v tomto pripade by som EIC v tvojom pripade neodsudzoval, skor by som sa opytal tvojho sprostredkovatela, preco ti za 1. nenastavil ETF fondy, ktore tu spominas... EIC je platforma, cez ktoru sa investuje, nie vsetko, co je na EIC je ETF!, konkretne tvoj fond z grafu je Franklin Global Real Estate Fund A(acc)EUR-H1, co je v podstate investovanie do realit a nie je to ETF...

Nech sa paci, jeden z najznamejsich indexov SaP 500 a tu je jeho ETF, ktore najdes na EIC:
https://eic.eu/fond/ISHSP5 ... ja tam vidim 13% zhodnotenie p.a. za posl. 10 rokov, cize skor by som to zvalil na nespravne zvolenie fondu, resp. nedostatocny servis a vedomosti sprostredkovatela, lebo ten fond uz pred 5 rokmi nezarabal skoro nic, a to nehovorim o management fees na strane fondu...
Naposledy upravil/-a aviceN v So 30 01, 2021 12:38 pm, upravené celkom 1 krát.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa pedro.v »

ved vravim ze investovanie do indexu je neporovnatelne lepsie ako do ostatnych ETF. To ci som ja mohol alebo nemohol kupovat indexovy ETF je irelevantne. ETF "sa" prezentuju ako vyhodna investicia a aj v EIC sa tvaria ze mas na vyber z 1500 ETF. Lenze ETF ktore prekonali tento tvoj priklad je tam iba 27 zatial co takych co su za 10 rokov pos 2% p.a. je ich tam vyse 200.
Pointa je ze ak mas investovat do indexu tak nepotrebujes na to sprostredkovatela ktoreho platis aj ked si v strate lebo v zasade od neho nepotrebujes ziadnu radu ani inu pracu. Co sice ty ako jeden z nich mozno vidis inak ale to vobec nevadi :)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

V EIC hovoria, ze mas na vyber 1500 fondov, z toho to bolo cca 300 ETF, ku dnesnemu dnu ich tam je 377 a pribudaju... Nikde netvrdim ze vsetky ETF su top, ja tvrdim, ze ETF bude vzdy lepsie ako aktivne manazovane fondy, preto je vyber dolezity, nikde nevidim problem, aby kludne kazdy mohol investovat do rovnakeho "bezpecneho" ETF, ako napr. MSCI World index ETF... Vzdy to tak bude a vzdy to tak bolo, ze priame investovanie cez brokera je lacnejsie, ja som toho zastancom, ale pre bezneho retailoveho klienta na SLOVENSKU je EIC najprehladnejsia a jedna z najlacnejsich platforiem, vsetko ma svoje minus a plus, ale co sa tyka poplatkov radi sa medzi vrch. Kto zvlada investovat priamo cez brokera, nech sa paci, ja nikoho urcite od toho odhovarat nebudem a nebudem nikoho presviedcat nech z brokera prejde na EIC, lebo to nema zmysel.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

A este na margo toho, ze ETF ma mensi vynos ako index, ako moze mat ETF, ktore kopiruje index totalne rozdielne vysledky ked ho kopiruje?
Zober si spominany S&P 500 a nahliadni do KIID etf fondu https://www.ishares.com/uk/individual/e ... 087-en.pdf a na druhej strane si pozri porovnanie ETF vs Benchmark...
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pedro.v napísal: So 30 01, 2021 11:04 am ved vravim ze investovanie do indexu je neporovnatelne lepsie ako do ostatnych ETF. To ci som ja mohol alebo nemohol kupovat indexovy ETF je irelevantne. ETF "sa" prezentuju ako vyhodna investicia a aj v EIC sa tvaria ze mas na vyber z 1500 ETF. Lenze ETF ktore prekonali tento tvoj priklad je tam iba 27 zatial co takych co su za 10 rokov pos 2% p.a. je ich tam vyse 200.
Pointa je ze ak mas investovat do indexu tak nepotrebujes na to sprostredkovatela ktoreho platis aj ked si v strate lebo v zasade od neho nepotrebujes ziadnu radu ani inu pracu. Co sice ty ako jeden z nich mozno vidis inak ale to vobec nevadi :)
Pedro. Prepáč, ale ty to máš popletené. Tvoji sprostredkovatelia ti zle poradili a ešte ti aj nakecali hlúposti.

Do indexu sa nedá investovať. Index je len graf 500 akcií. Indexový fond je FOND, ktorý kúpi tých 500 akcií a ten fond sa obchoduje na burze ako jedna akcia . Vtedy ide o pravé ETF. Kedže tých fondov na index SP500 je viac ( SPY, ishares.. ) obrazne toto ETF nazývam ETF USA.
Na investíciu cez EIC vždy potrebuješ sprostredkovatela. Pretože EIC je velkoobchodník a o klientov sa stará práve ten sprostredkovateľ.
Výhodou EIC je, že má nízke ročné náklady na správu ( bežne 0,2% p.a +DPH ...cez AviceN je to 0,1%p.a.+ DPH ). Vstupný poplatok ty si platil 2,2%, ale to je práve vecou toho sprostredkovatela ( AviceN ponúka 1% ). Druhou výhodou EICje, že je vhodný na sporo investovanie pri mesačných a iných platbách. Treťou výhodou je, že ty si vyberieš do akých ETFs budeš investovať. Samozrejme, najlacnejšou cestou je investovanie cez brokera, ale to si musíš robiť sám.

Teraz čítaj pozorne:

To čo tebe poradili je PODIELOVY FOND Franklin Templeton - Franklin Global Real Estate Fund A(acc)EUR-H1

Je to realitný podielový fond s vysokými poplatkami a nízkymi výnosmi !
Je to aktívne manažovaný fond (preto vysoké poplatky ), ktorého výnos na konci ešte musíš zdaniť a zaplatiť odvody ( 33% )
Poplatky: vstupný 2,2%.....to je vec dohody...takže si dopredu zaplatil 660 € ( 2,2% z cielovej 30 000 )
Priebežný poplatok: ten fond má 1,87% + 0,16% = 2,03% p.a...to je zahrnuté vo výnose fondu..nevidíš to, ale znižuje to výnos lebo ti to berú s tvojích peňazí...keby si tam mal 100 000 e tak je to každý rok 2030 €
Niektoré triedy týchto fondov majú aj performance fee 20% zo zisku HWM
Pri týchto poplatkoch je výnos tohto strašného fondu za 5 rokov 0,86% p.a. = +4,4%


Tragédia je, že to nie je ETF !!!
Sprostredkovatelia zvyknú odrbávať ľudí, že je to ETF, lebo je to fond obchodovaný na burze. Franklin Templeton je, ale čítaj nižšie.
Takisto cigánia, že je oslobodený od daní a odvodov.

Je to podielový fond kótovaný na luxemburskej burze, takže áno po 1 roku držania by bol výnos oslobodený od daní. Lenže iba v prípade, keby si ten fond predal na burze, alebo niekomu inému:

Na Slovensku sa stretnete s obchodníkmi alebo sprostredkovateľmi, ktorí prezentujú výnosy z investícií v podielových listoch ako oslobodené od dane. Toto tvrdenie zdôvodňujú poskytnutím služby prijatie a postúpenie pokynu klienta na kúpu alebo predaj podielového fondu obchodovaného na burze ako regulovanom trhu, teda spĺňajúceho podmienku časového testu.
Na to, aby bola podmienka splnená, nesmie byť na základe pokynu investora vykonané vyplatenie podielových listov (vrátenie, redemácia), ale musí ísť o skutočný prevod podielového listu, teda predaj tretej strane alebo predaj na burze. Ak bola realizácia pokynu vykonaná týmto spôsobom, musí sa informácia o mieste vykonania obchodu objaviť vo výpise.


https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii

Takže u teba ked požiadaš o vyplatenie podielového listu, tak platíš 19% daň z výnosu a na konci roka sa ti ozve poisťovňa s doplatkom 14%


A teraz k tomu, čo je ETF cez EIC.

Sú to skutočné ETF obchodované na burze do ktorých sa vstupuje nákupom na burze a vystupuje predajom na burze.

Ako môžeš čítať na začiatku vlákna my odporúčame indexové ETFs, čiže fondy, ktoré v sebe zahŕňajú akcie z indexu a kopírujú výnos indexu ! Teda žiadny menší výnos – oni ho kopírujú a ich výnos je len nepatrne menší, lebo máš nízke poplatky. Ked sa však zoberie, že sa ti dividendy akumulujú, tak výnos bude dlhodobo vyšší.

Po lopate ti teraz napíšem, čo by bolo, keby si mal posledných 5 rokov cez EIC nie ten hrozný realitný podielový fond, ale skutočné indexové ETF, tak ako ho my radíme ľuďom.

Berme iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF ...to je ETF USA v eurách, hedžované proti kurzovým stratám

Porovnanie:

Je to pasívne ETF s výnosom indexu SP500 a nízkymi poplatkami 0,2% p.a.
Tých 0,2% je zahrnutý vo výnose fondu – preto na konci uvidíš, že ten výnos nie je 0,89%.
Podstatné pre teba je, že keby si mal v tomto ETF 100 000 € tak ti účtujú 0,2% ..to je každý rok 200 €

1.Čiže nízke poplatky a vysoký výnos ( ty máš opačne )
2.Oslobodenie od daní a odvodov ( ty nemáš, lebo máš podielový fond ktorý vypláca podiely)
3.Vstupný poplatok: AviceN ponúka 1%, takže berme 300 € na tvojích 30 000.
Je to jednorazový poplatok...ked ho zaplatíš a budeš držať 10-20-30 rokov už nikdy ho nebudú účtovať. Je to poplatok o polovicu nižší ako si zaplatil ty.
Transakčný poplatok je -0,014 teda negatívny...o tolko sa znižuje tých 0,2% p.a.
Žiadny performance fee, lebo to nie je aktívne spravovaný fond, ale pasívne kopirujúci index. O tolko je vyšší tvoj výnos.
Výnos za 5 rokov : 12,96% p.a. = +83%

Takže porovnanie za 5 rokov:

Pedro: výnos +4%, náklady 620 € a pri vystúpení zaplatíš 33% daň + odvody
ETF USA cez EIC: výnos +83%, náklady vstupu 300 €, žiadna daň, ani odvody
Prílohy
EIC - ETF USA.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa pedro.v »

aviceN napísal: So 30 01, 2021 2:28 pm A este na margo toho, ze ETF ma mensi vynos ako index, ako moze mat ETF, ktore kopiruje index totalne rozdielne vysledky ked ho kopiruje?
Zober si spominany S&P 500 a nahliadni do KIID etf fondu https://www.ishares.com/uk/individual/e ... 087-en.pdf a na druhej strane si pozri porovnanie ETF vs Benchmark...
ano ano priznavam ze som poplietol nazvoslovie. namiesto ETF som mal pisat o podielovych fondoch. potom to vsetko sedi.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pedro: s niekým som preberal ako ísť vonku z takejto zlej investície. Vítam názory každého, mne sa videl najlepší tento scénar:

1. Zavolať agentovi , nech zastaví investovanie do podielového fondu.
2. Presmerovať mesačné vklady do indexového ETF.

Tým nestratíš zaplatený vstupný poplatok a investuješ ďalej.

Podielový fond vyhodnotíš zdaniteľný výnos a vystúpiš z neho tak aby si platil minimálne alebo žiadne dane. Ak sa to dá predať niekomu inému, vtedy by si neplatil nič. Odpovede majú agenti. Pri vyplácaní podielov však výnos podlieha zdaneniu a pri zahraničných fondoch sa ozve aj poisťovňa.
Pri nízkom výnose tých 500 € nepodlieha zdaneniu, alebo sa dá vyplatenie rozdeliť na 2 roky. Ja by som to urobil čo najskôr, lebo je to nevýhodná investícia a nakoniec môže ísť do straty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa pedro.v »

ukludnime sa vsetci dobre? :) ako som pisal vyssiie nedavno som to zrusil s malym ziskom ktory normalne zdanim a idem dalej. ale zostava mi tam este predplatenych par tisic tak mozno tam este nalejem peniaze a kupim index ETF. Nepisal som to sem ako ziadost o radu a pomoc ale ako realnu skusenost. Necitim sa ani oklamany ani podvedeny. Iba pouceny.
hatti
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 9:29 pm
Been thanked: 8 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa hatti »

Ahojte. Prajem pekný večer, mal by som niekoľko otázok k EIC a poprosím Vás o vyjadrenie:

a)
Ako je to s ochranou pri sporo-investovaní do ETF cez EIC? Vo vláknach o IB a migrácii účtov sa spomína väčšinou 20000 € pre EU brokerov. JUGGLER v Pi 18.12.2020 5:05 pm písal, že EIC používa slovenský garančný fond, tak to by ochrana mala byť až do 50000€?

b)
Pri pravidelnom sporo-investovaní sa nakupujú iba celé jednotky ETF alebo aj časti / frakcie / zlomky / podiely (ako robi napr. Finax, Portu, Trading 212)? Napríklad ak mám cieľový účet (č.2) a mesačne sporím 40€ do iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (s cenou 83€), či sa po každom pripísaní mojich 40€ nakúpi len čast ETF ((40-0,3%)/83 ) alebo sa nákup vykoná až keď bude na účte viac ako 83€.

c)
Ako často a v ktoré dni v mesiaci sa pre cieľový účet (č.2) vykonávajú nákupy ETF?

Ďakujem
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa mapper »

Ber toto ako laicku odpoved pouzivatela:
a) mala by byt 50k na rodne cislo
b) ano, nakupuju sa zlomky (za min. 10 EUR/USD)
c) nie je to vzdy uplne presne ale vyzera to ze k 2x mesacne k po 1. a po 15. (to PO je tam dolezite) - osobne sa mi to paci viac ako ked to bolo len 1x do mesiaca
hatti
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 9:29 pm
Been thanked: 8 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa hatti »

Ďakujem, mapper
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Betruger »

Zdravím,

začal som investovať do fondu iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B5BMR087) cez EIC. Až teraz som si ale všimol, že ho EIC nakupuje v USD, čo aj vidím v účte. Vždy pred nákupom prevedú eurá na doláre.
Je s tým nejaký problém ? Fund currency je aj tak USD, preto by som povedal, že či sa urobí konverzia v rámci fondu, alebo už na strane EIC, je to jedno. Je to tak alebo z toho plynie nejaká nevýhoda ?

Stránka fondu v EIC:
https://eic.eu/fond/ISHSP5
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal: So 27 02, 2021 10:21 pm Zdravím,

začal som investovať do fondu iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B5BMR087) cez EIC. Až teraz som si ale všimol, že ho EIC nakupuje v USD, čo aj vidím v účte. Vždy pred nákupom prevedú eurá na doláre.
Je s tým nejaký problém ? Fund currency je aj tak USD, preto by som povedal, že či sa urobí konverzia v rámci fondu, alebo už na strane EIC, je to jedno. Je to tak alebo z toho plynie nejaká nevýhoda ?

Stránka fondu v EIC:
https://eic.eu/fond/ISHSP5
Zisti si konverzný kurz, ktorým ti menia EURO na USD, lebo tento kurz využívajú brokeri ako "skrytý" vstupný poplatok. Horeuvedený fond sledujeme v hitparáde v Eurách a jeho výkon je po prepočítaní na USD identický so SPY, preto žiadna konverzia do USD nie je potrebná...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Lex »

Toto mi už dlhšie vŕta hlavou a využijem, že sa to tu otvorilo - v hitparáde som si všimol, že sa sledujú eurové aj dolárové etf na rovnaký index, ktoré ale majú rozdielnu výkonnosť - fond v eurách na ETF USA napr. 76,1% za 5 rokov, a v USD 98,2 % za 5 rokov. Čím je to spôsobené? Lebo ak pozerám na SXR8.DE v eurách, tak výkonnosť (https://finance.yahoo.com/quote/SXR8.DE?p=SXR8.DE ) sa mi zdá rovnaká (teraz som to neprepočítaval, v minulosti áno keď som sa nad tým zamýšlal). Používa sa v hitparáde iný fond, alebo za to môže kurz, či?

Detto aj etf na svet v eur/usd čo máme v hitparáde.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

Lex napísal: Ne 28 02, 2021 9:13 am Toto mi už dlhšie vŕta hlavou a využijem, že sa to tu otvorilo - v hitparáde som si všimol, že sa sledujú eurové aj dolárové etf na rovnaký index, ktoré ale majú rozdielnu výkonnosť - fond v eurách na ETF USA napr. 76,1% za 5 rokov, a v USD 98,2 % za 5 rokov. Čím je to spôsobené? Lebo ak pozerám na SXR8.DE v eurách, tak výkonnosť (https://finance.yahoo.com/quote/SXR8.DE?p=SXR8.DE ) sa mi zdá rovnaká (teraz som to neprepočítaval, v minulosti áno keď som sa nad tým zamýšlal). Používa sa v hitparáde iný fond, alebo za to môže kurz, či?

Detto aj etf na svet v eur/usd čo máme v hitparáde.
Výkonnosť nie je rozdielna, ak ju počítaš v jednej mene. Preto robím prepočet hitparády na jednotnú menu Euro.

viewtopic.php?f=48&t=6090&p=141338#p141338
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Lex »

Cize, len pre potvrdenie ci chapem dobre, ak usd/eur etf na dlhodobej baze prepocitavam na euro tak kvoli fluktuacii kurzu to spravi na 5 rocnej baze rozdiel 22%? Teda hitparada pocita s modelom ze investujem v eur, ktore sa bez spreadu konvertuju na usd ak ide o usd etf a nasledne pr pocitani zisku sa s inym (aktualnym) kurzom prerata spat na eur?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Adammd »

mne nesedi ten minulorocny vynos ETF USA a SVET v USD a EUr, 15-17%(USD) vs 6-7%(EUR)....nestratila sa "1" ? Ved rozdiel v kurze EUR/USD za rok 2020 je max 10%
viewtopic.php?p=145441#p145441

Dlhodobo sa jednoznacne oplati USD, prepokladam, ze EUR etf ma vyssie poplatky a pridava si nejake percenticko i pri konverzii EUR/USD a v dlhodom horizonte to spravi "pekne" percenta
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Ne 28 02, 2021 1:08 pm mne nesedi ten minulorocny vynos ETF USA a SVET v USD a EUr, 15-17%(USD) vs 6-7%(EUR)....nestratila sa "1" ? Ved rozdiel v kurze EUR/USD za rok 2020 je max 10%
viewtopic.php?p=145441#p145441

Dlhodobo sa jednoznacne oplati USD, prepokladam, ze EUR etf ma horsie poplatky a pridava si nejake percenticko i pri konverzii EUR/USD
Za minulý rok SPY ma zhodnotenie 17.25% v USD, po prepočte na Eurá vychádza 7.33%.
1.1725x0.9154=1.0733 tj.7.33%
SXR8 ma zhodnotenie 7.5% v Eurách, čiže ma vyšší výnos ako SPY so zdanenými dividendami.

Od roku 2016 ma SPY zhodnotenie 98.2% v USD tj. v Eurách 1.9820x0.8872=1.7584 tj. 75.84%
SXR8 ma zhodnotenie od roku 2016 v Eurách 76.1%, čiže vyššie ako SPY so zdanenými dividendami.

Preto tato tvoja veta
Dlhodobo sa jednoznacne oplati USD, prepokladam, ze EUR etf ma horsie poplatky a pridava si nejake percenticko i pri konverzii EUR/USD
neplatí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

Lex napísal: Ne 28 02, 2021 11:26 am Cize, len pre potvrdenie ci chapem dobre, ak usd/eur etf na dlhodobej baze prepocitavam na euro tak kvoli fluktuacii kurzu to spravi na 5 rocnej baze rozdiel 22%? Teda hitparada pocita s modelom ze investujem v eur, ktore sa bez spreadu konvertuju na usd ak ide o usd etf a nasledne pr pocitani zisku sa s inym (aktualnym) kurzom prerata spat na eur?
Hitparáda nerobí prepočet ziskov na jednu menu, tak potrebuješ na detailne porovnanie prepočet pomocou koeficientov, ktoré uvádzam. Názorný príklad prepočtu vidíš v mojom predošlom príspevku Adamovi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Lex »

jogo napísal: Ne 28 02, 2021 1:34 pm Hitparáda nerobí prepočet ziskov na jednu menu, tak potrebuješ na detailne porovnanie prepočet pomocou koeficientov, ktoré uvádzam. Názorný príklad prepočtu vidíš v mojom predošlom príspevku Adamovi.
Áno, už tomu rozumiem. Ďakujem!
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Betruger »

OK, čiže by to malo byť jedno, že sa to nakupuje v USD, pri predaji by sa to previedlo do eur podľa aktuálneho kurzu a vplyv na výkonnosť to nemá. Keď sa pozerám na kurz, ktorým boli eurá prevádzané na doláre, tak vyzerá, že sa zhoduje s kurzom NBS k tomu dátumu, takže tam nevyzerajú byť žiadne skryté poplatky.

Otázka ešte je ako prebieha konverzia v rámci fondu, teda keď niekto kupuje v eurách, ako sa to prekonvertuje v rámci fondu, keďže fund currency je USD.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Adammd »

ok, zle som to pocital
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal: Ne 28 02, 2021 2:40 pm Otázka ešte je ako prebieha konverzia v rámci fondu, teda keď niekto kupuje v eurách, ako sa to prekonvertuje v rámci fondu, keďže fund currency je USD.
Fond predsa nemôže mať problém konvertovať za forexový kurz, keď aj retailu IB dovoľuje konvertovať za forexový kurz.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Narazil som na 4. pilier s Pepp.sk v EIC = nastavené portfólia
  • 0.01% odplata za správu majetku v portfóliu
  • 0% odplata za predčasné skončenie investície (exit fee)
  • 0€ za vedenie účtu
  • 0.2% z objemu transakcie (vykonanie pokynu nákup alebo predaj) ***Na túto službu sa nevzťahuje DPH
  • od 0.05% do 0.2% ročne + DPH poplatok za úschovu a správu cenných papierov (Custody fee) ***závisí od toho, cez akého finančného agenta si účet v EIC otvoríte
  • 0,1 Koeficient pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie

Odplata za zhodnotenie 10% rovnaká ako 2. pilier DSS a 3. pilier DDS.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Spravne tomu rozumiem, ze 10% zo zhodnotenia budu tym padom uctovat kazdy kladny rok, kedze benchmark je https://eic.eu/fond/ISHEULB ?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Timo
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 15 01, 2021 4:54 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Timo »

je moznost nakupit mne samemu cez brokera alebo nejako bez nejakej institucie ETFka ktore nie su UCITS? teda napr.viem to nejako obist a kupit trebars SPY???alebo sa to da len cez niekoho a ak ano tak cez koho by to šlo vobec??
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Timo napísal: Ut 16 03, 2021 8:40 pm je moznost nakupit mne samemu cez brokera alebo nejako bez nejakej institucie ETFka ktore nie su UCITS? teda napr.viem to nejako obist a kupit trebars SPY???alebo sa to da len cez niekoho a ak ano tak cez koho by to šlo vobec??
Všetko sa dá. Len musíš trochu poštudovať.

P.S. K tomu PEPP.SK

Zaujímavá stránka. Som rád, že sa hľadajú rôzne cesty a že to nazvali 4 pilier.
Na druhej strane je to tak trochu zabalená ponuka k aktívnej správe ( 10% podiel zo zisku ) kde narážame na ETFpicking, ktorý sa mne nepáči:

S&P 500 EUR Hedged Index
Stoxx Europe 600 index
MSCI Emerging Markets Index
MSCI EFM Africa Top 50 Capped TRN Index

Čiže vzdávajú sa vstupného poplatku ( ktorý je jednorazový ), ale budú brať 1/10 z výnosu...čo je 1% z každých 10% :roll:

1. Model bez fees: Pri 8% p.a. mám zo 100 000 za 30 rokov 1 milión
2. dám za vstup 1%...za tých 30 rokov stratím len 10 000. Pri jednom milióne ma to nezabije.
3. bez vstupného poplatku, ale dám 1% ročne za správu: za 30 rokov mám 750 000..teda prichádzam o 250 000 !

Ono to neznamená, že tolko ide na poplatky...ale každý podiel na zisku ktorý mi odíde, mi chýba pri zloženom úročení.

Pri tomto ETF pickingu znova vidíme slabiny Finaxu....PEPP si výnos namodelovali podľa minulých výnosov a chcú ľudom budovať dôchodok s 30% expozíciou v EU, 35% USA, pričom dosť veľa stavili na Afriku ( 6,4% na JAR...atd )

Proste znova tu vidím subjektivitu...nechajte to na nás...miesto toho, aby to nechali klienta.

Ja by som určite neinvestoval na 30 rokov do ETFs v tomto zložení. Som presvedčený, že to vôbec nebude dosahovať výnos MSCI World, nie to ešte SP500.... Ked investujem pasívne, nevidím dôvod platiť 10% ako za aktívnu správu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa rmaly »

Timo napísal: Ut 16 03, 2021 8:40 pm je moznost nakupit mne samemu cez brokera alebo nejako bez nejakej institucie ETFka ktore nie su UCITS? teda napr.viem to nejako obist a kupit trebars SPY???alebo sa to da len cez niekoho a ak ano tak cez koho by to šlo vobec??
ak myslis US ETF, tak som viac krat spominal, ze okrem registracie u US brokera, cez "nase" FIO mozes nakupit US ETF.
unknow
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 09 04, 2021 1:19 am

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa unknow »

JUGGLER napísal: St 02 12, 2020 6:24 pm Tu je zoznam samostatných finančných agentov, ktorí sú členovia EIC. https://eic.eu/partneri/clenovia
Sú medzi nimi aj nezávislí, nezastrešení cez drahšie multi level agentúry.
Medzi nimi treba hľadať. Potom sa prídte podeliť s ponukou.

Ak máte niekto kuráž stať sa novým samostatným finančným agentom a členom EIC, som ochotný do detailov zistiť ako sa s najnižšími nákladmi dá prejsť vzdelávaním a skúškami. Potom by ste tu dali ponuku. Ide o to, aby ten vstupný poplatok bol čo najnižší...

3% je limit :like:
2% tlieskam :potlesk:
1% doživotne propagujem a radím známym. :uctievanie:

Dosť veľa ľudí sa na to pýta a mnohí chcú dlhodobé sporenie pre svoje deti.
Zdravím Vás, s tým vstupným poplatkom by som Vám vedel pomôcť, vedel by som ho stlačiť pod 3%.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

unknow napísal: Pi 09 04, 2021 1:23 am Zdravím Vás, s tým vstupným poplatkom by som Vám vedel pomôcť, vedel by som ho stlačiť pod 3%.

Ahoj. Môžeš dať ľuďom konkrétnu ponuku, nech majú prehľad.

Na VSTUP tu máme zatiaľ jednu super ponuku: 1% pri cieľovke nad 36 000:
aviceN napísal: Št 07 01, 2021 10:11 pm Vstupak je o dohode, cokolvek nad 36k vieme ist 1% vstupak, nad 100k individualne ;-)....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Po pravde, po poslednych info co mam z EIC si tie priebezne poplatky !ZATIAL! beru len pri 5 a 7 uctoch... tym padom pri 2kovych uctoch je tam teda len VSTUPNY (max 5% z cielovej sumy) a TRANSAKCNY (0,3%) poplatok.

Toto sa do buducna moze zmenit, vtedy bude platit 0,1% p.a. z objemu uctu v mojom pripade.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

aviceN napísal: Pi 09 04, 2021 10:19 pm Po pravde, po poslednych info co mam z EIC si tie priebezne poplatky !ZATIAL! beru len pri 5 a 7 uctoch... tym padom pri 2kovych uctoch je tam teda len VSTUPNY (max 5% z cielovej sumy) a TRANSAKCNY (0,3%) poplatok.

Toto sa do buducna moze zmenit, vtedy bude platit 0,1% p.a. z objemu uctu v mojom pripade.
Skontroloval som to. Majú nový Cenník služieb platný od 1.9.2020 a tam sa fakt žiadne poplatky za správu u Investičného účtu č. 1 a cieľového účtu č. 2 neúčtujú !

Účtujú sa len u manažovaných a aktívne riadených účtov. Aj pri rentovom je niečo, ale to nás nezaujíma. Opravím to v príspevkoch a potom tento vymažem.

Opravil som info v úvode. Keďže EIC neúčtuje žiadne poplatky za správu, ostáva už iba poplatok za nákup/predaj 0,3% a vstupný poplatok.

Tieto poplatky sú jednorázové, tým pádom sa EIC stáva veľmi lacnou alternatívou pri sporení do ETF.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Akonahle budem disponovat informaciou, ze zacali uctovat 0,1%+DPH p.a. pri 1 a 2kovych uctoch v nasom pripade, dam vediet.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"