ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

rastislaf napísal: St 27 01, 2021 11:37 pm Ano, napriklad SLSP ho ma 2%:
https://www.slsp.sk/content/dam/sk/slsp ... telstvo.pd
To je zas iný poplatok. Keď som mal účet v SLSP, tak mi stiahli za platbu kartou v Čechách skoro Euro za platbu mimo eurozony.
Neviem, či na karte nepoužívajú zmenný kurz devízy-predaj.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Ako by ste riesili limitny prikaz nakupu cez SLSP, ak chcete kupit aktualnu cenu, ale nepouzit market order? Pozrel som si cenu ETFka, nadhodil som par desiatok centov, nech to prejde pri pohybe hore, ale zjavne som aj tak netrafil. Najhorsie je, ze zmena/zrusenie prikazu je spoplatnene, takze som chcel ist skor na istotu, ale nevyslo.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2217
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 625 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Áno vysokou limit cenou, to potom pôsobí ako "market". Pozor ale na likviditu a čas (burzové hodiny) kedy to robíš kvôli spreadu. Ide o EUR či USD ETF? Tipujem, že EUR...
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

martinpa napísal: Ut 02 02, 2021 6:26 pm ...Pozrel som si cenu ETFka...
A kde si to pozrel? Ta cena co svieti na SLSP je prudko neaktualna (asi closing price z predosleho dna). Treba pozriet napr. Yahoo Finance, hoc aj tam je oneskorenie tipujem 15 minut, k tomu trosku prihodit a to by malo prejst. Mne to takto zafungovalo.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2217
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 625 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Možno skúste aj toto: https://www.onvista.de/etf/ISHARES-CORE ... 00B4L5Y983
Neviem či a ako sú tam oneskorené ceny, každopádne ja to používam ten web onvista.de niekedy na info o EUR ETF a viem že tam blikajú nejaké ceny...
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Ano, Eur Xetra.

Pedrito: viem, pozeral som IB, Borse, JustETF, tam je vsade delay 15 minut tusim. Trafil som smer, ale netrafil som rezervu, aby to preslo, necakal som taky velky skok, ale zrovna vtedy sa to proste odrazilo vyrazne vyssie.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Tak som skusil este raz, dal som o 50 centov/ks vyssiu sumu na limit oproti tomu, co som videl v IB. Obchod prebehol okamzite s konfirmaciou za +10centov/ks oproti mojmu odhadu. Takze nakoniec celkom ok, predtym som mal proste smolu, ze to skocilo zrovna pri mojom pokyne.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Ahojte, dnes som zabludil na SLSP poplatky pri ETF a zarazila ma jedna poznamka pod ciarou, ktora sa tyka 0,4% poplatku za drzitelsku spravu.

"Poplatok je splatný 2-krát ročne, vždy k 15.1. a k 15.7. kalendárneho roka, a to za predchádzajúcu časť kalendárneho roka."

Je to teda 0,2% 2x rocne, cize spolu 0,4% p.a. alebo je to 0,4% 2x rocne, cize spolu 0,8% p.a.?
Predpokladam teda ze je to varianta 1, kedze vsade uvadzaju ze ten rocny poplatok by mal byt 0,4% p.a.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Rocny poplatok je urcite 0.4%, to je uz jedno ako ti ho nauctuju, ci mesacne alebo raz rocne. Napadaju mi dve veci, preco to rozdelili - aby si pri velkych portfoliach nemal raz rocne velku palku na zaplatenie alebo sa tym priemeruje cena portfolia a teda aj vyska poplatku. Dajme tomu, ze by bol poplatok splatny iba raz rocne v lete, tak by na tom pravdepodobne banka skodovala z dlhodobeho hladiska.

Viac by sa mi ale pacil asi mesacny variant.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Myslim ze prave Finax tak pocita, ze ich 1,2% maju /12 a rataju kazdy mesiac. Dakujem za objasnenie
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Paly »

myslim ze finax to rata kazdy den, a vyuctuje to mesacne, alebo stvrtrocne
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Spravne, moja chyba, kukol som to este raz a rataju to kazdy den.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

FYI, občas si porovnám či niečo pribudlo v zozname ponúkaných akcií/ETF, ETF bez zmeny ale akcií bolo niekedy v januári 148 a teraz ich je 249 (napríklad Twitter tam predtým nebol).
https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

SLSP doplnila nejake ETFka a je to prehladnejsie, stale tam chyba IWDA, je tam iba hedgovana verzia.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Porovnal som a pribudlo týchto 8:

ISHARES CORE EM IMI ETF
ISHARES CORE EUR CORP BD ETF
ISHARES CORE EUR STOXX 50 ETF
ISHARES EU INF-LNK GOV BD ETF
ISHARES GL CORP BOND HEDG ETF
ISHARES MSCI EM SRI ETF
ISHARES MSCI EUROPE SRI ETF
ISHARES MSCI WORLD EUR HDG ETF

a záhadne zmizol:

SPDR EURO HIGH YIELD BOND ETF.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Substance242 napísal: Ut 02 03, 2021 6:17 pm a záhadne zmizol:

SPDR EURO HIGH YIELD BOND ETF.
V Georgovi je, tak asi iba bug
Danco71
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 10 03, 2021 11:09 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Danco71 »

Relatívne blbuvzdorné investovanie do etf poskytuje aj Eic (www.eic.eu). Nastavíš si ETF, ktoré chceš.

Poplatky:
transakcia 0,3%
správa 0,20% p.a. (0,24% s dph)

Jediná nevýhodou môže byť, že musíš ísť cez poradcu. Pre menej skúsených investorov je to výhoda lebo im vedia poskytnúť informácie/zdroje, servis, ak je to profi odborník. Poradcovi sa platí jednorazový vstupný poplatok, cca 3% z cieľovej sumy (max 5%, čo zvyčajne berú u Amundi).

Z dlhodobého hľadiska lacnejšia varianta ako Finax alebo SLSP.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Danco71 napísal: St 10 03, 2021 11:28 am Relatívne blbuvzdorné investovanie do etf poskytuje aj Eic (www.eic.eu). Nastavíš si ETF, ktoré chceš.

Poplatky:
transakcia 0,3%
správa 0,20% p.a. (0,24% s dph)

Jediná nevýhodou môže byť, že musíš ísť cez poradcu. Pre menej skúsených investorov je to výhoda lebo im vedia poskytnúť informácie/zdroje, servis, ak je to profi odborník. Poradcovi sa platí jednorazový vstupný poplatok, cca 3% z cieľovej sumy (max 5%, čo zvyčajne berú u Amundi).

Z dlhodobého hľadiska lacnejšia varianta ako Finax alebo SLSP.
Sprava je tam dokonca od 0,05%+DPH po 0,2%+DPH, zalezi kolko ma SFA pod spravou.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

SLSP znizili poplatok na nakup ETF cez Georga:

na akcie a ETF: 1,00 % z objemu transakcie, min. 25,00 € (min. 12,50 € pre obchody realizované cez Georgea na trhoch XETRA, NASDAQ, NYSE).

https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rmaly »

martinpa napísal: Ne 14 03, 2021 6:09 pm SLSP znizili poplatok na nakup ETF cez Georga:

na akcie a ETF: 1,00 % z objemu transakcie, min. 25,00 € (min. 12,50 € pre obchody realizované cez Georgea na trhoch XETRA, NASDAQ, NYSE).

https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere
kokos, to su palky... otazka je, ak je niekto schopny nakupovat online cez Georgea, tak preco by nebol schopny nakupovat cez brokera za podstatne nizsie sumy...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Teraz, ked už Západ fičí na nulových poplatkoch..a dokonca aj XTB a eToro...by mohla SLSP využiť tú istú metódu na fixné 1% poplatky, min. 1€.
Proste aj za pokyn 100 mesačne by klient platil len 1€. K tomu raz dospejeme. Ked pozerám brokerov v EU, tak vidím , že čoraz viac bánk vstupuje do retailového investičného biznisu. Je to múdre, lebo banky sú pri zdroji - pri účtoch obyvatelstva...majú ľudí zafixovaných na platobné služby, na úvery, tak už im chýbajú len investície ( kľudne aj kryptomeny ). Revolut im môže byť vzorom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Updejtoval som úvodnú stránku vlákna na znížené poplatky 1%, minimálne 12,50€.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Truec
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 22 04, 2021 11:47 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Truec »

Ahojte, začal som sa zaujímať o propagované "jednoduché" investičné sporenie cez aplikáciu george. Tam by som si vybral investičné sporenie s názvom "Fond maximalizovaných výnosov". Ak som dobre pochopil tak platby tam sú mesačné, tie by som si nastavil napríklad na 50€.

Nemám veľa skúseností s investovaním a preto by som sa Vás chcel spýtať čo si myslíte o tomto kroku. Či je to dobrá varianta alebo viem aj lepšie zhodnotiť nejaké mesačné peniaze (prihliadnuc na to, že sporenie v slsp by som bral len ako úplne pasívnu vec).
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa aviceN »

Truec napísal: Št 22 04, 2021 11:56 am Ahojte, začal som sa zaujímať o propagované "jednoduché" investičné sporenie cez aplikáciu george. Tam by som si vybral investičné sporenie s názvom "Fond maximalizovaných výnosov". Ak som dobre pochopil tak platby tam sú mesačné, tie by som si nastavil napríklad na 50€.

Nemám veľa skúseností s investovaním a preto by som sa Vás chcel spýtať čo si myslíte o tomto kroku. Či je to dobrá varianta alebo viem aj lepšie zhodnotiť nejaké mesačné peniaze (prihliadnuc na to, že sporenie v slsp by som bral len ako úplne pasívnu vec).
Ak osobne mozem poradit, Fondu maximalizovanych vynosov by som sa vyhol, moze krasne lakat na to pekne zhodnotenie, ale treba brat do uvahy to, ze to nie je ETF fond, cize sa neda uplatnit casovy test a tym sa pripravis o nemalu sumu zisku z toho fondu, o management fee poplatkoch ani nehovorim. Za mna ti viem odporucit nakupit ETF fondy cez EIC ak chces Slovensku "platformu" (nastavis trvaly prikaz a nic neriesis) a rovnako vela chalanov ti odporuci ist priamo cez brokera, kde vies rovnako nakupit ETFka, samozrejme zalezi na tebe co si vyberies a kolko budes chciet venovat casu vzdelavaniu.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

A samozrejme je tu aj Finax, jednoduche riesenie kde len pravidelne posielas prispevky, oni investuju do ETF za teba. Je tam samozrejme nejaky poplatok, ale stale to vyjde efektivnejsie ako podielove fondy cez banku. Poplatkov sa vies takmer uplne zbavit ked ides cez brokera sam, co nie je rocket science, ale trosku casu tomu treba venovat.
martinz
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 28 05, 2021 2:37 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinz »

Ja nemám skúsenosti s európskymi burzami...ale ked sme pozerali likviditu tých ETF, tak je hrozná...niekedy za celý deň len pár tisíc.
To mam chapat tak ze, ked budem predavat tie ETF tak nariklad nemusim ich predat aj viac dni???

Ak nakupim ETF na buze v nemecku nemozem ich predat v Londyne? Alebo ako toto funguje?
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Zdá sa, že sporka zavelila do útoku - síce v klasickom nemotornom bankovom duchu, ale na SK trhu stále lepšie ako čokoľvek iné (keďže nič iné nie je:D)

https://e.dennikn.sk/2429532/slovenska- ... 1622541090
Fund
Gold Member **
Príspevky: 407
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

Lex napísal: Ut 15 06, 2021 9:05 am Zdá sa, že sporka zavelila do útoku - síce v klasickom nemotornom bankovom duchu, ale na SK trhu stále lepšie ako čokoľvek iné (keďže nič iné nie je:D)

https://e.dennikn.sk/2429532/slovenska- ... 1622541090
znizili sa aj poplatky?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 407
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

apropo,je smutne ze ostatne banky sa vobec nechytaju...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

Bankovy sektor je na slovensku horsi nez v CR, ale co sa tyka investicii, SLSP je z bank asi najlepsia.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3796
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa osamely chodec »

len mam obavu, ze investujuci retail do ETF pri grafoch indexov ukazujucich pravy uhol , pri korekcii , zvali vsetku vinu na Sporku.Blby timing produktu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Split
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 22 06, 2021 11:27 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Split »

Ahojte,

Som klientom SLSP cize ponuka ma zaujala primarne z pohladu nakupu Akcii - nemusim riesit dalsi ucet Fio etc...
Akcie ktore by som nakupil by som mal v plane podrzat min. v horizonte 5 rokov.

Skusenosti mam zatial s P2P sektora poziciek & Pioneer/Amundi. Pri P2P si zdanujem vynos zisku v DP.
Ako to funguje pri Akciach? Niekto tu myslim pisal, ze pokial si akcie podrzim min. 1 rok budem oslobodeny od zdanenia?

Poplatky: 0,40% p.a. + 1% poplatok za nakup a predaj? Cize aj ked zadam potom po 5 rokoch predaj opat platim 1% right?

Dik za info.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Nishin »

Split napísal: Ut 22 06, 2021 11:39 am Poplatky: 0,40% p.a. + 1% poplatok za nakup a predaj? Cize aj ked zadam potom po 5 rokoch predaj opat platim 1% right?
Pokiaľ menší výber ETF a akcií nie je problém, tak je to dobrá alternatíva. Zisk z predaja akcií a ETF je oslobodený po 1 roku držania, avšak dividendy nie.
0,40% p.a. + 1% poplatok za nakup a predaj, ale minimálne 25 EUR (12,50 cez appku Georga). To je ale aktuálny cenník, nikto negarantuje, že SLSP nezmení podmienky v budúcnosti.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

SLSP a jej poplatky su uplne nahlavu.

Keby radsej pri tych ETF uctovali nakonci roka kumulativne x % z depositu s tym ze 25€ ako minimum prip. nejaky strop (aj keby ste tam poslali len 100€ za cely rok) alebo za otvorenie uctu nejaku jednorazovu sumu a potom 0,x% z depositu... toto je uplny odpad na "pravidelne" pasivne sporenie, takto aby tam clovek posielal napr. raz za polroka vacsi obnos ked chyti pullback (taky co sa vyzna). Keby clovek pravidelne spori 250€, tak 10% mesacne ide von oknom, co je v konecnom dosledku viac ako rocny profit S&P500 ETF fondu. Radsej si to prelejem na T212 a tam si to obhospodarim sam.. do 2500€ deposity gratis potom 0,7% a tiez poskytuju moznost automatickych depositov na mesacnej baze. WIthdrawal zdarma.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

DanteUnchained napísal: Ut 22 06, 2021 3:21 pm SLSP a jej poplatky su uplne nahlavu.

Keby radsej pri tych ETF uctovali nakonci roka kumulativne x % z depositu s tym ze 25€ ako minimum prip. nejaky strop (aj keby ste tam poslali len 100€ za cely rok) alebo za otvorenie uctu nejaku jednorazovu sumu a potom 0,x% z depositu... toto je uplny odpad na "pravidelne" pasivne sporenie, takto aby tam clovek posielal napr. raz za polroka vacsi obnos ked chyti pullback (taky co sa vyzna). Keby clovek pravidelne spori 250€, tak 10% mesacne ide von oknom, co je v konecnom dosledku viac ako rocny profit S&P500 ETF fondu. Radsej si to prelejem na T212 a tam si to obhospodarim sam.. do 2500€ deposity gratis potom 0,7% a tiez poskytuju moznost automatickych depositov na mesacnej baze. WIthdrawal zdarma.
pozri, nie je to pre kazdeho, ale nie je to ani uplne zle riesenie. stale mozes investovat cez t212 a raz za dva roky, rok, vsetko hodit inde. Napr.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Pointa bola ako propaguju pravidelne mesacne investicie (ok plati to na iny produkt ale to sa dozvies az pri snahe zalozit investicne konto) a potom ta odpalia 25e poplatkom co je pri mesacnej platbe dost.. Takze nakonci dna si pockas na DIP (ak si zbehly, a to rovno mozes okaslat cele SLSP ak nechces mat SK podporu alebo pocit bezpecia ze si nakracas do pobocky :D), alebo to tam vpalis 2x do roka napr. pri 13. plate takze to nie je pravidelne investovanie technicky vzato...

Pre mna je to podobny odrb ako prima banka a 5% urok, ktory je raelne v minuse, aj tu by ti pravidlene sporenie pri konezrvativnom produkte a poplatku 25€ vzalo vsetok vynos. Na druhu stranu k tej prima banke len idiot si myslel ze niekto mu da 5% urok ked ostatni maju ledva 0-5-1% na beznom ucte :D TO som vedel ze je ojeb este len som videl prvy krat tu reklamu. :D ale pocitam ze vela prostoduchych naletelo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DanteUnchained napísal: Ut 22 06, 2021 3:21 pm SLSP a jej poplatky su uplne nahlavu.
Nie sú na hlavu. Sú revolučné, čo sa týka bankových služieb.
Stačí im urobiť jeden malý ťah a všetky sporenia do ETFs cez malé o.c.p. sa stanú nevýhodné.

Tých min. 25€ je nepodstatných. Podstatné je, že online ( cez Georga ) je to 1% a min. 12,5 €.

Čiže pri sume 1250 € je to 1%. Ak teda nakupuješ po tisícke, stojí ťa to cca 1%, čo je adekvátne vstupu 1% u skoro všetkých o.c. p.
Ked chceš držať dlhodobo a byť oslobodený od daní, tento poplatok je málo dôležitý, lebo je jednorazový.
Pri držaní 10 rokov sa rozloží do 10 rokov ( 0,1% ) pri 30 rokoch je už iba akoby 0,03%.

Podstatné je koľko ťa to stojí každý rok. A to je 0,4% p.a. Ukážte mi o.c.p. ktorý má menej ako 1% p.a.? Zo slovenských jedine EIC.
Lenže rozdiel medzi EIC je, že tam sporíš...nemôžeš nič robiť sám. Môžeš si akurát online pozerať výpisy a možno nejaký mimoriadny vklad ( na to, čo už máš zmluvne dohodnuté ).

Teraz ten malý ťah: keď miesto poplatku 1%, minimum 12,50 € škrtnú to ,,minimum 12,50,,...investovanie sa stane dostupné každému.
Stačí aby to zariadili tak ako má česká Patria. Kúpiš ETF za 100 €...poplatok bude 1€. Kúpiš za 50€, poplatok 50 centov. Vždy 1%. (Patria má 0,8%)

Oni sa teraz tešia, že kopa negramotných ľudí ignoruje min. 12,5€...a za malé obchody inkasujú doslova percentá...ale keby dokázali byť féroví a ponúknuť to 1%...tak majú potenciál získať kopec nových gramotných klientov. Tisíce...pričom nemajú s tým náklady, lebo sú banka...majú administratívu, majú soft, sú o.c.p. Tak by sa stali naším slovenským Revolutom, alebo etfmaticom...čo aj tak čaká v budúcnosti všetky banky.
Ich výhoda je, že sú silná banka a máš to popri bežnom účte. Proste ty si pánom nad svojími peniazmi a nemusíš sa logovať niekde inde.

Keď si banky nenachytajú klientov teraz, tak v čase digitálneho eura budú mať problém. Aj brokeri začínajú byť v investíciách do ETFs pomaly zadarmo a tento biznis preniká do bánk (vid etfmatic už je Aion banka, Revolut, asi 10 bánk som už našiel,čo majú roboadvisorov a robia to isté), Len to nerobia zatial na celú EU, len lokálne, napr. v Nemecku. My sme malý trh..k nám neprídu...ale taká banka ako SLSP to môže ovládnuť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3796
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jedina vyhrada, preco este nie som v investovani v slsp je v obmedzenej ponuke ETF. Hadam to vyriesia casom...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Nishin »

Ja zvažujem využívať tento produkt ako "bezpečný prístav" ETFiek na diverzifikáciu. Kupovať v priebehu roka pravidelne menšie čiastky cez brokera, vybrať po roku (samozrejme daňovo optimalizované) všetko čo prekročí výšku garancie brokera a presunúť to do banky. Predsa len verím bankám trochu viac ako brokerom.
Privítal by som ale širší výber ETF aby ma to presvedčilo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dobrý nápad. :idea:

Ešte lepšie riešenie je prebytočných 200K a viac presunúť do Erste Private Banking (pre SR robí vstup a správu dcéra SLSP )
Tam je poplatok za správu 0,1% p.a. a nákup do 150K stojí 0,5% ( pri väčších sumách to klesá...nad 500K je individuálna cena )

Čiže u brokera necháš 100-200-300K a čisto pasívne investovanie ( alebo aj poloaktívne )presun do velkej bezpečnej banky.

Čerešnička na torte: v private bankingu môžeš žiadať o štatút kvalifikovaného investora, takže nemáš obmedzenie pri nákupe amerických ETFs.
Pokial viem, tak Erste obsluhuje klientov na báze, že môžeš kúpiť všetko, čo sa na burzách predáva...len sa to robí na pokyn privátneho bankára.
Ale počul som, že aj do toho zavádzajú online platformu - bol by to logický krok: komfort klienta, odbúranie nákladov, častejšie nákupy/predaje.
Možno už majú platformu. Neviem. Pridte doplniť info, ked tam niekto vstúpite.

Ono pri tých vyšších sumách je veľmi dôležitý ten ročný poplatok. Lebo pri 500K = 0,1% = 500€. 1% = 5000 € a 2,5% v podielovom fonde= 12 500 € :roll:

To je ten pravý poplatkový raj pre inštitúcie a dôvod prečo vyplácajú tučné provízie agentom za nábor klientov. Sranda je, že aj baba za okienkom v banke je v podstate viazaná finančná agentka a je za nábor financovaná províziami. Takže poradte sa v banke ako sa dajú zhodnotiť peniaze :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"