ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Žeby svitalo na lepšie časy? SLSP má mesiac akciu na pokyn cez georgea za 1€

https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

...no tak to by bola parada.
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

Na stránke je uvedene: AKCIA Minimálny poplatok za nákup a predaj akcií a ETF znižujeme na 1,- €, platí pre pokyny zadané prostredníctvom aplikácie
a internetbankingu George v období od 15. 7. 2021 do 15. 8. 2021.
Takže predpokladám, že 1% ostáva, s tým, že minimálne 1 eur (predtým 12,5 George, 25 pobočka). Oplatia sa teda už aj menšie obchody (do 1 250 eur).
Spaceman
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2018 10:56 am
Has thanked: 21 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Spaceman »

Vyskúšal som ako to funguje cez mobilnú aplikáciu s malým objemom nákupu. Išiel som cez limit, aktuálnu cenu ETF na xetre som pozrel na onvista.de, príkaz bol hneď vyplnený. Objem obchodu bol 109.26 EUR. Poplatok za nákup bol 1.09 EUR, takže ich akcia funguje. Trocha ma mätie, že nakúpené cenné papiere sa mi zatiaľ neobjavili na investičnom účte, svieti tam stále nula. Peniaze za nákup zostali iba rezervované v hlavnom účte. Je možné že sa to berie ako bežný prevod a aktualizuje sa to až na druhý deň?
pokyn2.jpg
pokyn1.jpg
Razon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 16 07, 2021 2:23 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Razon »

Áno nákup prebehne okamžite (ak je v rámci limitu) ale niekedy to trvá dlhšie (podľa mojich skúseností kľudne aj 2-3 dni) kým sa to zobrazí.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

potvrdzujem. v ib mas ale hned dokumenty, za aku cenu si kupil v konfirmacii tusim
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Paráda. Keby to 1% nechali nastálo, môžu získať kopu nových klientov. Samozrejme tých najperspektívnejších, lebo investovanie láka mladých, ktorí chcú sporiť dlhodobo a potom tých čo majú peniaze. Každý kto má úspory je nutený investovať. Éra výhodného úročenia úspor skončila. Klienti v kategórii nad 200K potom môžu prejsť do Erste privátneho bankovníctva kde je správa za 0,1% p.a. Teším sa, že raz skončia vstupy 3-5% a ľudia budú hromadne opúšťať podielové fondy, aby sami dosiahli vyššie zhodnotenie. Žiadne cieľové sumy, žiadne poplatky za správu nad 1% p.a., žiadne dane. :na_zdravie:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Uprimne, nevidim dovod, preco by to nedali natrvalo. Kto nakupuje viac, stale plati skrz 1% aj viac ako maju min. poplatok, takze na tom neskoduju az tak velmi a tato akcia pokryva uplne iny segment ludi, ktori by to ani nevyskusali, lebo sa im nechce cakat, kym nazbieraju raz za rok 1200 eur. A su to predpokladam ludia, co neparatizuju na ich podielovych fondoch, ale skusaju skor nieco ako finax/lynx.

Uz tych 12.50 za nakup bol dost skok z 25 a aj spomedzi beznych zahranicnych bank je to ok cena za priamy nakup.

BTW pridali do ponuky konecne aj obycajnu IWDA bez hedgingu.

Inak to UX je biedne, nefunguje vyhladavanie podla ISINU ani skratky, cenu zobrazuju za predosly den a nevedia hned ukazat, co si kupil. + marketingovo by mali asi mat nejaku zlatu strednu cestu pre retail, nieco ako: "Nechce sa ti studovat tieto ETFka? Tu mas IWDU, co je nieco podobne, ako si kupujes v 2. pilieri"
rupsa
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 18 07, 2021 12:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rupsa »

ahoj, v piatok som bol v slsp a bolo mi poradene zrusit synove sporenie pre radost a dat na zaciatku vlakna spominane.. zlata stredna cesta aktivne portfolio. urobil som. teraz pozeram co som si to vlastne dal a doviedlo ma to az sem. zo zruseneho sporenia je 3000e ktore mi postupne po 500e prevedu kazdy mesiac na aktivne portfolio. neviem preco nie naraz ale ze takto to bude lepsie. urobil som dobre ze som zalozil aktivne portfolio?povodne to mal syn dostat ked skonci skolu ale ked bude pokracovat, moze mat nieco k dochodku. chcem vkladat kazdy mesisc 100e, nebude lepsie nevkladat pravidelne ale kupit raz za rok tu spominane ETF? alebo to davat radcej do Finaxu? pisem mozno nezrozumitelne a blbosti ale tomu o com sa tu bavite nerozumiem. zatial 🙂. ale vidim ze z dlhodobeho hladiska 20-30rokov by sa z tych par eur dalo nieco ziskat.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rupsa napísal: Ne 18 07, 2021 12:52 pm ahoj, v piatok som bol v slsp a bolo mi poradene zrusit synove sporenie pre radost a dat na zaciatku vlakna spominane.. zlata stredna cesta aktivne portfolio. urobil som. teraz pozeram co som si to vlastne dal a doviedlo ma to az sem. zo zruseneho sporenia je 3000e ktore mi postupne po 500e prevedu kazdy mesiac na aktivne portfolio. neviem preco nie naraz ale ze takto to bude lepsie. urobil som dobre ze som zalozil aktivne portfolio?povodne to mal syn dostat ked skonci skolu ale ked bude pokracovat, moze mat nieco k dochodku. chcem vkladat kazdy mesisc 100e, nebude lepsie nevkladat pravidelne ale kupit raz za rok tu spominane ETF? alebo to davat radcej do Finaxu? pisem mozno nezrozumitelne a blbosti ale tomu o com sa tu bavite nerozumiem. zatial 🙂. ale vidim ze z dlhodobeho hladiska 20-30rokov by sa z tych par eur dalo nieco ziskat.
Pracovníci banky pôsobia ako sprostredkovatelia - agenti. Ich odmeny a provízie závisia od toho kolko produktov predajú. Čiže vstup do podielového fondu, predaj dlhopisov, poistenia atd..to všetko ber tak, že je to biznis pre nich, pre banku, nie primárne pre teba.

To detské sporenie je taký zvláštny právny spor. Oni operujú tým, že nasporené peniaze patria dieťaťu, takže iba dieťa môže rozhodnúť čo s nimi. Zároveň, dieťa nie právne spôsobilé o tom rozhodovať. Oni s tým operujú, ale v prípade žaloby by súd nevyhrali. Za dieťa totiž rozhoduje rodič, navyše ten mu účet zriadil a financuje ho. Ked si dáš zavolať riaditeľa pobočky, určite urobí kompromis. Zvyknú to riešiť tak, že polovicu peňazí ti umožnia vybrať/presunúť a zbytok pozdejšie. Detaily si už nepametám, ale riešili sme to. Teraz sporenia majú 0,01% p.a. takže sa už nehádajú a ľudom ponúkajú iné produkty. Bud s poistením, alebo aktívnu správu v podielom fonde.

Teba elegantne presunuli z dažďa pod odkvap. Jediný ako-tak dobrý fond, ktorý máme vo vyhodnocovaní je AM SLSP ktorý má vstup 1,5%, výstup 0,12% a každý rok ešte 1,78% p.a. (vid vlákno Hitparáda ).
Podľa mňa ty môžeš do 2 týždňov bez problémov odstúpiť od zmluvy. Ked si už v SLSP, ja by som všetky našetrené peniaze z toho sporenia vrazil do sporenia cez ETF. Najprv jednorazovo a potom uvidíš, či ponechajú nákup za 1% bez minima 12€, alebo nie. Ked ponechajú, tak budeš musieť dokupovať aspoň po tisícke. Na normálnom účte si dáš šetrenie po 100e a ked sa ti nahromadí aspon tisícka, tak to šuchneš do ETF - najlepšie vtedy ked akciový trh bude v poklese. Toť môj názor.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Ak ma pristup k trvalemu prikazu, co je nastaveny na kupu toho podieloveho fondu, tak sa da dalsie prevody zrusit jednoducho. A potom zrusit rovno aj cele sporenie, ozeliet tych par percent z prvej 500ky ako vystup. Ale aj keby to bol problem s tym prvym vkladom a muselo sa to komplikovane riesit, tak vsetky dalsie vklady musia ist zrusit rovnako lahko ako isli aj zriadit (to je vyhoda, ze to tam neslo naraz). V podmienkach maju tusim, ze v pripade neposielania pravidelnych vkladov to investicne sporenie mozu stornovat, ale nie som si isty.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JUGGLER napísal: Pi 16 07, 2021 11:53 pm . Žiadne cieľové sumy, žiadne poplatky za správu nad 1% p.a., žiadne dane. :na_zdravie:
Hm, "tesim sa na elektromobil, parkovanie zadarmo" to na margo, "ziadne dane"
Odoslané z počítača
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa samuel »

JUGGLER napísal: Ne 18 07, 2021 7:19 pm ...ja by som všetky našetrené peniaze z toho sporenia vrazil do sporenia cez ETF. Najprv jednorazovo a potom uvidíš, či ponechajú nákup za 1% bez minima 12€, alebo nie. Ked ponechajú, tak budeš musieť dokupovať aspoň po tisícke. Na normálnom účte si dáš šetrenie po 100e a ked sa ti nahromadí aspon tisícka, tak to šuchneš do ETF - najlepšie vtedy ked akciový trh bude v poklese. Toť môj názor.
Na takýto scenár by si vybral ktore ETFko z ich ponuky?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Všetky ETFs u SLSP sa nakupujú v EUR. Žiadna menová konverzia nehrozí. Hedžing v EUR by som nevolil, ale k volbe máš aj hedžované ETF.

Ja verím len americkému podnikaniu. Takže u mňa jednoznačne ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF
Ak si technologicky založený, pre najagresívnejší výnos môžeš zvoliť ISHARES NASDAQ 100 ACC ETF

USA budú ešte dlho globálnym lídrom, samozrejme hlavne technologickým. Po 10-20 rokoch môžeš prehodnotiť. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rupsa
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 18 07, 2021 12:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rupsa »

takte ziadne setrenie v aktivnom portfoliu ale klasicky na ucte a ked bude tisicka, tak kupit ETF v slsp. problem bude ze ked sa nazbiera tisicka tak akurat nemusi byt trh v poklese
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rupsa napísal: Po 19 07, 2021 4:50 pm takte ziadne setrenie v aktivnom portfoliu ale klasicky na ucte a ked bude tisicka, tak kupit ETF v slsp. problem bude ze ked sa nazbiera tisicka tak akurat nemusi byt trh v poklese
Však povedz aké ,,aktívne portfolio ,, ti navrhli. Pozrieme poplatky. Neoplatí sa to kvôli poplatkom, dalej kvoli tomu, že ani aktívnym prístupom nedokážu spraviť vyšší výnos a po tretie: výnos z podielového fondu podlieha zdaňovaniu.

Ked budeš šetriť do indexového ETF, máš minimálne poplatky a po roku držania je výnos oslobodený od daní a odvodov. Aj oni môžu byť radi, lebo ostaneš ich klient, budú mať s teba 1% z každého nákupu + 0,4% ročne.

Peniaze s detského sporenia žiadaj previesť na normálny účet. V rámci neho má SLSP tzv. sporenie na rezervu, kde si môžeš nastaviť sumu, ktorá sa ti mesačne sporí na podúčet. Z podúčtu si kedykolvek vieš presunúť nasporené peniaze na normálny účet...dávajú za to zlavu z mesačných poplatkov. Ten investičný účet sa zakladá nejak zvlášť..to ja už neviem ako, ale zrejme ľahko. Tu vo vlákne o tom písali.

Akciové trhy sú vysoko, takže kludne teraz spor do rezervy a nakúpiš až pri poklese. Je velká šanca že teraz príde pokles, tipujem AUG, SEP. Nie veľký, ale aspoň niečo. Voláme to korekcia. Ked sa ti podarí nakúpiť pri poklese, potom už pravidelne dokupuj a nešpekuluj. Samozrejme, pri každom väčšom poklese sa oplatí dokúpiť maximum. To je jediná taktika ktorou si vieš zvýšiť výnos v dlhodobom horizonte.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rupsa
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 18 07, 2021 12:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rupsa »

poradili mi Zlatá stredná cesta - aktívne portfólio. Peniaze z detskeho sporenia uz mam na normalnom ucte ale dnes mi z nich aj odislo prvych 500e na to sporenie zlata stredna cesta. takze presun dalsich penazi stopnem a kupim za ne spominane ETF akcie... No dobre... a co ked o 3 roky SLSP prestane taketo nakupy podporovat a clovek ma v plane tam akcie mat 30 rokov? inac vdaka za odpovede
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To bude asi toto: AM SLSP Aktívne portfólio, o.p.f.:
https://www.financnykompas.sk/investova ... -spol.-a.s.

vstupny poplatok: 2%
Ročný poplatok 1,08%

Fond investuje peňažné prostriedky na základe princípu absolútneho výnosu do akciových, dlhových investícií. podiel akciových investícií môže predstavovať maximálne 30% na majetku vo fonde a podiel dlhových investícií trhu nie je limitovaný.

Ten fond funguje 19 rokov a odvtedy dal dokopy 42%. To je priemer 2,69% p.a.
Ľudia v ňom majú 411 miliónov €. Je to stroj na peniaze. Nie však pre tvoje deti, ale pre banku.

Ak by si vložil ku ním 10 000 € pred 19 rokmi ..tak máš dnes na účte 14 200 €.
Ak by si stejné peniaze vložil do ETF na S&P 500 mal by si na účte 75 000 € = +650%...to je trošku rozdiel, i ked som nepočítal poplatky.

V ročnom zhodnotení je to priemer 11,32% p.a za tých 19 rokov..takže aj s poplatkami to odhadujem na tých 10% p.a.


zhodnotenie +42% a +650% je rozdiel, ktorý urobí z tvojho dieťaťa milionára ak by sa v dospelosti rozhodol pokračovať. Ono to po desiatkách rokov potom rastie exponenciálne.

Napr. včera som pozeral, že keby som vložil pred 50 rokmi 1000 USD do správy Buffetta, mal by som v 2018 na účte 13 miliónov. Ale dnes, po dalších troch rokoch by to bolo už 23 miliónov(keby Buffett udržal 21% p.a. ) :beer:

Good luck
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rupsa
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 18 07, 2021 12:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rupsa »

vdaka JUGGLER takze zlatu strednu cestu zrusit a kupit ETF a teda mozem aj v slsp. citam si tu tie temy, v podstate mam v tom taky gulas ze viem to co aj na zaciatku. nic. podla coho si vyberate co kupite? podme teda vsetci k Buffettovi a je
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Ahojte

Ja mam otazku na niekoho kto nakupuje cez SLSP ETF, a konkretne k tym poplatkom
Poplatok za vedenie uctu (0.2 % ) a poplatok za spravu zahranicnych cennych papierov (0,4 %)
Poplatok je splatný 2-krát ročne, vždy k 15.1. a k 15.7. kalendárneho roka, a to za predchádzajúcu časť kalendárneho roka.
a teda moja otazka je, odkial sa tento poplatok strhava? z osobneho uctu alebo nejakym sposobom z toho majetkoveho uctu? vidite to niekde v IB? mne sa to nejako nedari najst - ten poplatok co by sme mali platit 15.7.

dakujem
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Ja mám na bežnom SLSP účte 15.7.2021 poplatok (sumu neuvediem):

Finančné nástroje / investičné služby
Poplatky (správa CP, vedenie maj. účtu)

Btw, v sobotu som vďaka zmienke od martinpa skúšobne kúpil jednu akciu ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF (IE00B4L5Y983), zatiaľ je v sekcii "výpisy a konfirmácie" zo 17.7. "pokyn" a 19.7. "potvrdenie o vykonaní", ešte príde "konfirmácia o pripísaní" a až potom zablokované peniaze odídu (teraz sú v rezervácii z cenných papierov) a ETF sa zobrazí v investíciach - takto je to vždy (konštatujem, SLSP nie je na denné obchodovanie).
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Sleepy »

rupsa napísal: Po 19 07, 2021 9:41 pm vdaka JUGGLER takze zlatu strednu cestu zrusit a kupit ETF a teda mozem aj v slsp. citam si tu tie temy, v podstate mam v tom taky gulas ze viem to co aj na zaciatku. nic. podla coho si vyberate co kupite? podme teda vsetci k Buffettovi a je
Pre deti skús porozmýšlať nad portu.sk .

Správcovský poplatok pre ľudí nad 18r: 1% p.a. (podľa fixácie sa znižuje o 20-40%) - TOTO NEMUSÍŠ POUŽÍVAŤ.
Správcovský poplatok pre detský účet: 0,25% p.a. (podmienka sporiť až do 18r, inak 1%)
Poplatok za akýkoľvek pohyb: 0%

Vkladas iba peniaze a dalej sa nestaras (iba sledujes graf na portu.sk).
---
Ja osobne som teraz riešil rovnakú situáciu.
Pre rodinu a dlhodobé sporenie som si vybral EIC. Pre sebavzdelávanie, pokusy, akcie a dividendy máme v rodine účty u IB, Lynxe, ale aj XTB.
V pláne mám primárne využívať IB (nakoľko nie je žiadny inactivity poplatok) a pre rodinu EIC (poznajú účet a vedenia kam posielať/vyberať peniaze - o nič iné sa starať nemusia). Pričom ja už niekoľko mesiacov študujem internet a ešte aj budem :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

m4tu5h napísal: Ut 20 07, 2021 9:55 am Ahojte

Ja mam otazku na niekoho kto nakupuje cez SLSP ETF, a konkretne k tym poplatkom
Poplatok za vedenie uctu (0.2 % ) a poplatok za spravu zahranicnych cennych papierov (0,4 %)


a teda moja otazka je, odkial sa tento poplatok strhava? z osobneho uctu alebo nejakym sposobom z toho majetkoveho uctu? vidite to niekde v IB? mne sa to nejako nedari najst - ten poplatok co by sme mali platit 15.7.

dakujem
Ten poplatok 0,2% je iba ak by si chcel mať účet aj na slovenské cenné papiere. Vtedy ti asi vedú účet u Centrálneho Depozitára cenných papietrov (CDCP )

To sme riešili na začiatku:

POPLATKY:

1. vedenie účtu: 0,20% p.a...iba ak chcete mať slovenské cenné papiere..vypočítavajú podľa dennej hodnoty účtu a sťahujú 2 x ročne

2. poplatok za správu: 0,40% p.a. ...vypočitáva sa ako 1. ( pri 100 000...400 € za rok )

3. poplatok za nákup/predaj:....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

m4tu5h napísal: Ut 20 07, 2021 9:55 am Ahojte

Ja mam otazku na niekoho kto nakupuje cez SLSP ETF, a konkretne k tym poplatkom
Poplatok za vedenie uctu (0.2 % ) a poplatok za spravu zahranicnych cennych papierov (0,4 %)


a teda moja otazka je, odkial sa tento poplatok strhava? z osobneho uctu alebo nejakym sposobom z toho majetkoveho uctu? vidite to niekde v IB? mne sa to nejako nedari najst - ten poplatok co by sme mali platit 15.7.

dakujem
Ak sa chces vyhnut poplatkom u SLSP napr. Trading212 ma iShares ETFka a neplatis nic, jedina nevyhoda je ze to nemas priamo v e-banking a u slovenskeho poskytovatela.
rupsa
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 18 07, 2021 12:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rupsa »

ahoj, nemohol som otravovat svojimi otazkami. Tyzden som bol mimo signalu. Takze teda...
1- bude v pohode ked teraz pockam najblizsie dva mesiace na mozny pokles a kupim ETF. Za 3 az 5tisic. Neviem preco ale rad by som to takto robil raz za rok cez SLSP.
2- ako dlho taketo ETF drzat? Podla coho sa riadite ked predavate?
3- ktore si presne kupit

iShares Core MSCI World UCITS ETF USD Acc
Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF Acc
iShares Core S&P 500 UCITS ETF Acc

skopiroval som tie na ktore som tu najcastejsie narazil
4- bude asi lepsie zalozit synovy normalny ucet a tam mu to kupit ked chcem aby v tom potom pokracoval. Alebo sa to da preniest potom na jeho meno?
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

rupsa napísal: Ne 25 07, 2021 7:39 pm...
1. Nikdy nemas istotu kedy a aky velky pokles pride. Teoreticky mozes cakat dva roky, nakupit a potom to padne este viac. (stalo sa mi nieco podobne). Ja to napr. teraz robim tak, ze pravidelne mesacne nakupy z vyplaty robim stale, ale vsetko co mam navyse caka na nejaky pokles.
2. Kym nevies, co s tym peniazmi urobit ine. Tzn, ze ak to mam na dochodok a mam 20 rokov, tak predaj casti zacnem riesit napriklad okolo 60ky a vyberiem do cashu napr. peniaze na 5 rokov zivota, aby som nemusel predavat potom v strate, ked ich uz naozaj budem potrebovat. Su rozne strategie kolko a kedy presuvat z akcii, ale to je ti podla mna zbytocne teraz riesit.
3. Vanguard v SLSP nekupis. Ja by som siel do Msci world, ini zasa do SP500.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Rado »

rupsa napísal: Ne 25 07, 2021 7:39 pm ahoj, nemohol som otravovat svojimi otazkami. Tyzden som bol mimo signalu. Takze teda...
1- bude v pohode ked teraz pockam najblizsie dva mesiace na mozny pokles a kupim ETF. Za 3 az 5tisic. Neviem preco ale rad by som to takto robil raz za rok cez SLSP.
Vieš na grafe identifikovať dobrý čas na vstup? Ak áno, tak podľa toho nakupuj. Netvrdím, že sa to bude opakovať vždy, ale máš najlepšie šance na úspech. Aj keď pri dlhodobom držaní je to možno aj jedno.
1.png
rupsa napísal: Ne 25 07, 2021 7:39 pm 2- ako dlho taketo ETF drzat? Podla coho sa riadite ked predavate?
Predaj, keď budeš potrebovať peniaze alebo dosiahneš, čo si si naplánoval. (Lodi, ktorá nevie kam pláva, nie je dobrý žiadny vietor.)

Kostolany raz povedal: "Kto nie je schopný urobiť si vlastný názor a rozhodnúť sa, nesmie na burzu." Aj keď nakupuješ ETF, tak by si mal vedieť, čo v ktorej situácii urobíš lebo skončíš ako ošklbané kura. Skôr či neskôr taká situácia príde a bude to len na tebe.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

Zdar

Tak som sa rozhodol, že vyskúšam nakúp ETF cez Slovensku, chcel som ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF, ako som si to tu prečítal, tak cez limit nie market. Len pre istotu sa pýtam- rozdiel nákupu jedného kusu tohto ETF cez burzu Londín a Xetra je až skoro 10eur v prospech Xetry. Len pri Xetre mi vyhodí: Upozornenie: Podľa pravidiel vykonávania pokynov nie je zvolený trh najlepším miestom realizácie pokynu. Mám za to, že je to len preto, aby zarobili na prevode dolar/euro. Alebo je skutočne nevhodné cez Xetru z nejakého dôvodu?

Cez ktorú burzu teda ETFs nakupujete?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V Londýne sa uvedené ishares obchodujú iba v USD a GBP.
Odporúčam kupovať v EUR na Xetre (SXR8 ).

Je možné, že tu hlášku vyhadzuje kvôli likvidite. V Londýne je volume vyšší...tie európske verzie sú málo likvidné.
Ked dáš limit, nevidím dôvod sa ponáhľať. Nejaký marketmaker by to mal zobrať...Ja si myslím, že inštitúcie ako SLSP a o.c.p. to aj tak neposielajú na burzu osobitne, ale akumulujú príkazy do väčších. Alebo sú aj sami marketmakerami - napr. za SLSP stojí Erste Group.

Zaujímavé, lebo konverzia do USD to predražuje, samozrejme aj v prospech SLSP. Pre nás je výhodné aby sme z EUR účtu investovali v eurách.
Zároveň, keby si dal market príkaz, tak teoreticky na tom môže zarobiť banka...Bolo by zaujímavé vedieť, či ti tú hlášku vyhadzuje aj pri market príkaze. Ak nie, tak už je zvolený trh dobrým miestom? Pre koho -ako :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

Ahojte, známy teraz rušil taktiež vkladne knižky v slsp. Neviem, či ich ruší slsp lebo to nie je prvý prípad..taktiež mu poradili - zlatú strednú cestu (akciové portfólio) a že ak má odvahu aby skúsil aj fond maximalizovaných výnosov. Našťastie to nepodpísal, odišiel s tým, že si to rozmyslí. Chcel by ostať v slsp, nakoľko tam majú v rámci rodiny aj bežné účty. Poradil som mu, aby vrámci slsp skúsil práve z týchto ETF, jeden dva. Má okolo 8 tisíc, chce to "niekam vložiť" naraz..navrhol som mu rozdeliť si to na 3 až 6 mesiacov a nakupovať postupne - optimalizoval by to takto aj čo sa týka vsupného poplatku. Navrhol som mu MSCI WORLD a S&P500. Alebou mám poradiť niečo iné, je lepšia možnosť pre neho? Hlavne dosť tlačí na jednorazovu investíciu. To sa mi zdá zbytočne risk pre neho, aby nebol sklamaný v prípade poklesu a nespanikáril a nevybral. Na aké obdobie by ste mu tnavrhli rozdeliť nákup? Peniaze by investoval na min.10 rokov a viac. Dakujem.
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

JUGGLER napísal: So 07 08, 2021 12:38 am V Londýne sa uvedené ishares obchodujú iba v USD a GBP.
Odporúčam kupovať v EUR na Xetre (SXR8 ).

Je možné, že tu hlášku vyhadzuje kvôli likvidite. V Londýne je volume vyšší...tie európske verzie sú málo likvidné.
Ked dáš limit, nevidím dôvod sa ponáhľať. Nejaký marketmaker by to mal zobrať...Ja si myslím, že inštitúcie ako SLSP a o.c.p. to aj tak neposielajú na burzu osobitne, ale akumulujú príkazy do väčších. Alebo sú aj sami marketmakerami - napr. za SLSP stojí Erste Group.

Zaujímavé, lebo konverzia do USD to predražuje, samozrejme aj v prospech SLSP. Pre nás je výhodné aby sme z EUR účtu investovali v eurách.
Zároveň, keby si dal market príkaz, tak teoreticky na tom môže zarobiť banka...Bolo by zaujímavé vedieť, či ti tú hlášku vyhadzuje aj pri market príkaze. Ak nie, tak už je zvolený trh dobrým miestom? Pre koho -ako :)
akujem za radu nakúpim teda cez Xetra (SXR8 )

Tak som to pozeral aj pri príkaze na market vyhadzuje tú hlášku. Skúsil som sa preto pozrieť na HEDGED verziu S&P 500 ktorá je Londýn a nakupuje sa priamo v Eur a dal som Xetra čo je úplne rovnaká cena v Eur za to ETFko a tam sa mu to tiež nepáči - hneď vyhadzuje tú hlášku aj keď nezískajú nič na prevode eur/usd. Takže to majú asi nastavené na tu Xetru automaticky na všetko.

Inak taká zaujímavosť bol som v Slovenskej niečo vybaviť a pani mi tam začala hovoriť, že mám veľký zostatok na účte a že či ho nechcem investovať a začala mi ponúkať ich produkty. Tak jej hovorím, že už mám na pláne investovať cez nich do akcí a etf. To ste mali vidieť :-) nechápala čo jej hovorím aj si zavolala kolegyňu na pomoc, tá ma poslala za privátnou bankárkou tá asi už niečo tušila že na čo sa pýtam ale tiež mi začala ponúkať ich produkty. Trochu by mali zaškoliť personál, ale inak pohoda :-)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@BlizZzi: však oni ho zaškolujú ;)
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

Ahojte

Čo sa týka dividend zo zahraničných akcií je u Slsp všetko v poriadku? Zdaňujú ich 15%? Viem, že niektorý zahraničný brokeri majú aj pri podpísaní W8BEN formulára zdaňovať dividendy 15% ale zdaňujú 30%.

Tak nám pomaly končí akcia na poplatkoch za nákup. Dúfam, že ju využilo čo najviac ľudí. Ak tam bol veľký záujem tak to určite zopakujú, možno aj znížia natrvalo.
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

Ahoj.
Z osobnej skúsenosti neviem ako slsp rieši dividendy. Ale v july som čítal jeden článok, kde boli info práve k zdaňovaniu divident v SLSP - uvádza 30% zdanenie.
Link na článok: https://www.finsider.sk/rychle-spravy/s ... -dividend/
Ak máte reálne skúsenosti, tiež budem rad ak da niekto info.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Pri akumulacnych ETFkach je to ako? Tam je to jedno nie?
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

Tak akumulačné nevyplácajú dividendy, takže sa nemá čo zdaňovať :-)
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Ahojte,poprosim vas o radu.Mam v slsp ucet a nahovorili ma na fond max.vynosov.Mam ho 6 mesiacov po 50e/mesiac.Nikde mi neukazuje ake su za to poplatky.Ale teraz uz viem,ze to nebude pre mna vyhodne investovanie.Rozmyslam nad investovanim do ETF,tak som pozeral,ktoreho brookera vybrat.Teraz tu citam,ze aj v slsp sa da investovat do ETF.Moja otazka znie ci rozmyslam spravne.
1)zrusit ten fond max.vynosov
2)kupit ETF v slsp,alebo hladat nejakeho brokera?(moja investicia by bola na zaciatok 10 000e,potom obcas mozno raz za 3 roky jednorazovo 10 000e a chcel som aj mesacne okolo 200e,ale v slsp by sa to koli poplatku oplatilo asi az keby som nasporil tych 1250e a potom to tam dat.Investicia na 15-20rokov a iba ETF)
3)Aky je teda poplatok v slsp za ETF?Vstupny chapem,ale potom rocny 0,4 alebo 0,4+0,2%?A vystupny 1%?
4)Pozeram na 2 ETF S&P500(IE00B5BMR087) ale neviem ci ten alebo (Hedge IE00B3ZW0K18).Vlastne ani neviem pochopit co to hedge vlastne pre mna v praxi znamena.A druhy ETF (IE00B4L5Y983 ISHARES CORE MSCI WORLD X ETF).
5)Je dobre mat prave tieto 2 ETF a 20 rokov do nich pumpovat peniaze,alebo vybrat iba jeden,alebo inu kombinaciu?
6)Aka je ochrana vkladov v slsp vs ini brokeri?
Tych otazok je na zaciatok asi vela,tak keby sa niekto vyjadril k tomu aspon ciastocne.Dakujem.
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

1. zruš ten fond
2. Ak chceš investovať celoživotné úspory tak by som volil Banku s pobočkou na slovensku namiesto brokera zo sídlom na kajmanskych ostrovoch alebo bohvie kde. Už som počul o pár zatvorených účtoch aj u kvalitných brokerov bez nejakého dôvodu. A následne komplikované dopisovačky s podporou v anglickom jazyku. (Aj osobná skúsenosť) mesačné vklady po 200e sa neoplatia min. tých 1250e. Na menšie vklady mať brokera a ak prejde časový test a bude to väčšia suma hneď poslať do slsp.
3. vstupný poplatok nie je žiaden-zriadenie a zrušenie účtu je zadarmo, poplatok máš za zahranične akcie a etf 0,40%... 0,2% je pre slovenské cenné papiere.
4. Ak si zarábajúci v EUR a míňajúci v EUR, tak určite zahedžované do EUR. Pri dlhom období investície (od 20 rokov) sa ale aj menové riziko takmer stráca a dalo by sa fungovať aj s USD triedou. Ja osobne nemám hedž. Inak sa to tu už riešilo skús prelúskať toto forum.
5. Neviem- mať S&P500 a potom MSCI WORLD spolu mi nepríde najlepšia kombinácia v MSCI WORLD je geograficky USA zastúpené skoro 70% takže to k diverzifikácií nepovedie. S tých dvoch by som si vybral len jedno ETF
6. Neviem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Z ničím sa netreba ponáhľať. Investovanie je na dlhodobo, treba všetko dobre premyslieť.

Ten fond vediem v Hitparáde. Je jeden z najlepších:

Od 2016: AM SLSP Fond maximalizovaných výnosov (EUR) +94,07% , +12,81% p.a.
ETF SVET (EUR)za rovnaký čas: +84,1%,+11,74% p.a.

Čiže za posledných 5 rokov by si v ňom mal väčší výnos ako v ETF SVET.

Tu však končí potlesk.

Ten fond si účtuje každý rok za správu 1,7%.
Má vstupný aj výstupný poplatok ( prvý do 2%, druhý do 1,5%). Tie sú však variabilné..závisia od viacerých podmienok.

Výkonnosť fondu zahŕňa tých 1,7% p.a., takže fajn. Ale dlhodobo sú poplatky zabiják.
Nikto totiž neudrží vysoký výnos s vysokým poplatkom.
Dlhodobo vždy prídu aj horšie časy. Vtedy akcie nebudú zarábať, ale poplatky sa budú ďalej veselo účtovať. :roll:

Takže pozrime sa na dlhodobú výkonnosť:

AM SLSP Fond maximalizovaných výnosov (EUR) +5,61% p.a. od 1.5. 2007 = 14,1 R..
ETF USA500 v EUR za ten istý čas +10,46%p.a., ETF SVET v EUR +7,54% p.a..

Posledným klincom do rakve investovania cez podielový fond je, že pri redemácii výnos podlieha zdaneniu.
U domácich fondov sa výnos zdaňuje zrážkovo.

Takže nemusíš sa ponáhlať, ale rozhodnutie zrušiť ten fond je dlhodobo veľmi správne.

K bodu 4: hedžing znamená, že fond otvára určité derivátové pozície, aby zabránil kurzovým stratám. To niečo stojí, takže treba počítať že hedžovaný výnos bude menší zhruba o 1,5 až 2%p.a.. Hedžing sa oplatí ak by euro dlhodobo posiľňovalo voči doláru . Tvoje dolárové investície by v eurách klesali.
Ak však bude oslabovať euro, tak tvoj výnos z dolárových aktív bude v eurách rásť.

Je treba zvážiť, či hedžing v ETF stojí za také náklady ako máš v podielovom fonde. A je treba zvážiť, či sa dlhodobo potrebuješ chrániť voči tomu, že euro bude posiľňovať a dolár oslabovať. Pozri si graf EUR/USD od vzniku eura ( zistíš že to chodilo hore dole, ale zmena nie je veľká ) a zamysli sa nad budúcnosťou eurozóny.

5. Súhlasím, že jedno, alebo druhé. Ak chceš investíciu trochu okoreniť, môžeš si ešte niečo vybrať k tomu, ale nešpekuluj veľa.
V jednoduchosti je krása. Vravím to kvôli ľudom, ktorí chcú vložiť do svojho investovania ešte malý kúsok svojho ja. Takže si pridajú napr. technológie, alebo niečo, čomu veria ako sú inovácie, zlato, crypto, poisťovne, čokolvek...ale to indexové ETF musí byť základ investície.

6. Fond ochrany vkladov sa týka len bankových vkladov. Nechcem o tom filozofovať, ale bankový vklad je chránený do výšky 100 000 € ( garancia vlády, na ktorú by si museli požičiať ).

Všetky investičné účty...je úplne jedno či cez banku, brokera, alebo o.c.p., alebo iného sprostredkovateľa sú chránené tzv. garančných fondom investícii. Tam prispievajú subjekty a vytvárajú fond, s ktorého by došlo k odškodneniu klientov ak by niektorí z nich padol tak, že účty klientov by ostali nedostupné. Výška ochrany je rôzna v rôznych krajinách: SR = 50 tisíc € a odškodnenie je do výšky 100%.
V Maďarsku do 100 tisíc € a 90% ( píšem kvoli brokerovi Interactive Brokers ) a vo väčšine ostatných EU krajín je to len 20 tisíc € ( niekde do 100%, inde do 90% ).

V prípade SLSP do garančného fondu prispievajú 2 subjekty : SLSP a.s ( banka je zároveň brokerom, o.c.p. ) a Asset manažment SLSP ( zrejme správca, ktorý má pod palcom podielové fondy ).

P.S. Pozor. Ten garančný fond sa netýka strát z investovania. Ak vám nejaký subjekt, napr. o.c. p. prešustruje peniaze zlými investíciami, alebo tradingom a následne krachne, tak nedôjde k žiadnému odškodneniu.

Banky majú v ochrane investícii tú výhodu, že sú to veľké inštitúcie, spravidla s dlhoročnou históriou a dobrým kapitálovým zázemím. Toto naberá na význame, ked posudzujete rizikovosť 20-30 rokov dopredu a ked ide o väčšie sumy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Pred časom som sa pýtal SLSP na zdaňovanie fondov, odpoveď "Vynosy z investovania do fondov su automaticky zdanovane", dík za podrobné info JUGGLER, percentá zisku v zozname investícií vyzerajú super ale tieto nenápadné poplatky sú ozaj príliš... pre info, na internet bankingu ani v George appke pri fondoch nie je možnosť "predať", len kúpiť a pravidelne investovať. Overím to a asi všetko prehodím na IE00B4L5Y983.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"