ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

matte napísal: Po 27 12, 2021 1:16 pm ako zaciatocnik som si neuvedomil, ze kupujem bud za eura vo frankfurte alebo za dolare v londyne a teraz zistujem, ze sp500 mam v eurach ale nasdaq v dolaroch
ako kupujete vy?
Ono aj tak máš všetko zainvestované v USD (v dolárových aktívach ). Trebalo by zistiť aký je poplatok za konverziu u SLSP, lebo na tom môžeš tratiť.
Ked kúpiš eurový fond, fond nakupuje akcie za USD, ale konverzia by mala byť zahrnutá v nákladoch fondu. Ked kúpiš dolárový fond, konverziu EUR na USD robí SLSP, čo nemusí byť lacné.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
matte
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 02 12, 2021 2:44 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa matte »

hmm tak neviem, lebo teraz mi best execution nukalo londyn v dolaroch aj pri SP aj pri nasdaqu
este mam otazku ako funguju vyplatne dividendove etf? neviem najst, ze kolko % rocne pride za dividendy a to asi nie je sucastou vynosu fondu, asi na skusku kupim oba co ponukaju a uvidim po roku
rozculuje ma ako dlho to trva v slsp, nerealizovane limit pokyny som zrusil, kupil market ceny a kym sa to v georgovi vsetko vysporiada a uprace ma slak trafi
Používateľov profilový obrázok
matte
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 02 12, 2021 2:44 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa matte »

este jedna vec ma zaujima, ze keby chcem mat zainvestovane povedzme 20.000 ale rocne by som si vynos dosiahnuty chcel vyplacat, tak musim predat pocet kusov rovnajuci sa rocnemu vynosu, hej?
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pmrozculuje ma ako dlho to trva v slsp
Áno. :-) Kúpa zadaná v nedeľu má síce konfirmáciu v pondelok (keď si ju človek ide pozrieť), ale akcie sa ukážu až v stredu (a dovtedy je z účtu zablokovaná o niečo väčšia suma ako je v konfirmácii). To isté predaj, peniaze prídu v stredu, čo mi pripadá trochu neuveriteľné. (nedeľu dávam ako príklad schválne) Mne dokonca neprešlo zrušenie pokynu (myslím že pokyn sobota, zrušenie nedeľa, asi sa cez víkendy nudím), najskôr na mobile a keď sa to nijako neprejavilo tak aj cez web, dopadlo to tak že mi to tie akcie aj tak kúpilo, čo som si vysvetlil že a čo, asi to tak má byť. ;-)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pm hmm tak neviem, lebo teraz mi best execution nukalo londyn v dolaroch aj pri SP aj pri nasdaqu
To spokojne ignoruj. Toto este SLSP (resp. George) nema celkom vychytane. Logicky je vyhodnejsie kupovat na Xetre v EUR.
matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pm este mam otazku ako funguju vyplatne dividendove etf? neviem najst, ze kolko % rocne pride za dividendy a to asi nie je sucastou vynosu fondu, asi na skusku kupim oba co ponukaju a uvidim po roku
Najdi si na justetf.com prislusne distribucne (teda "vyplatne") ETF, klikni na zalozku Dividends, tam uvidis frekvenciu a vysku minulych vyplatenych dividend. Ide o sumu, prisluchajucu na jednotku daneho ETF. To ti da dobry prehlad, kolko mozes ocakavat do buducna. Tiez je to pekne vidiet v zalozke Chart, kde su vyplaty dividend naznacene na grafe. Pod grafom tiez je checkbox Including dividends, ktory ked vypnes, vidis vynos fondu bez dividend, a naopak.

Ked si kupis taketo ETF a budu ti z neho chodit dividendy, budes kvoli tomu musiet podavat kazdy rok danove priznanie. Ak ho tak ci tak podavas, tak ti to snad nebude robit problem, ale ak by si ho mal podavat len kvoli tomu, tak sa treba ozaj zamysliet, ci ti to za to stoji. Vela ludi (aj) kvoli tomuto vyuziva akumulacne ETF.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

matte napísal: Ut 28 12, 2021 4:09 pm este mam otazku ako funguju vyplatne dividendove etf? neviem najst, ze kolko % rocne pride za dividendy a to asi nie je sucastou vynosu fondu, asi na skusku kupim oba co ponukaju a uvidim po roku
Distribučné ETFs vyplácajú dividendy 4 x ročne, alebo 2 x ročne. Nájdeš to v letákoch fondu.

Aby si mal prehľad kolko to je teraz , tak pri európskych divi aristokratoch dostaneš spolu 2,85% p.a. a pri amerických aristokratoch 2,25% p.a.
V Hitparáde máme aj ETF na EU vysoké dividendy ( to je 30 firiem z najvyššími dividendami v eurozóne ) a tam je výplata teraz 4,12% p.a.

Všeobecne platí, že keď už firma nevládze rásť, tak vypláca dividendy. Preto sú v EU a UK dividendy vyššie, ale výnos tých firiem oveľa nižší.
Napríklad to ETF na vysoké EU dividendy má výnos za posledných 6 rokov len zhruba 5% p.a...z toho sú dividendy 4%
Čiže výnos bol iba 1/3 toho, čo dalo ETF USA (15% p.a. ) a to pritom počítam z reinvestovanými dividendami, čiže nie bez vyplatených divi.
Cena ETF po výplate dividend poklesne o vyplatené divi, takže normálne je výnos distribučného ETF a jeho cena bez vyplatených dividend.

V justetf si môžeš odkliknut výnos s reinvestovanými dividendami aj pri distribučných. Zároveň sa dá pozrieť v EUR alebo USD. Yield (čiže % ) skrývajú, dá sa pozrieť skutočná suma výplaty, ale % nájdeš v letáku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Dan_ »

Ahojte,

Ake su rizdiely pri nakupe cez xetru a cez londyn? Jedna sa len o konverziu? Co je najvyhodnejsie?

Zaujimal som sa hlavne o S&P 500 a S&P 500 hedged.

Hedged je vedeny v eur aj v londyne aj na xetre. Nehedgovany je v USD v lodnyne a v EUR na xetre. preco je nedhedgovany vo frankfurte v EUR? ktora z tychto 4 moznosti nakupu je najvyhodnejsia? Hedgovane maju vacsiu stabilitu voci kurzu ale nizsi vynos pokial spravne rozumiem.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Dan_ napísal: St 29 12, 2021 3:59 pm Ahojte,

Ake su rizdiely pri nakupe cez xetru a cez londyn? Jedna sa len o konverziu? Co je najvyhodnejsie?

Zaujimal som sa hlavne o S&P 500 a S&P 500 hedged.

Hedged je vedeny v eur aj v londyne aj na xetre. Nehedgovany je v USD v lodnyne a v EUR na xetre. preco je nedhedgovany vo frankfurte v EUR? ktora z tychto 4 moznosti nakupu je najvyhodnejsia? Hedgovane maju vacsiu stabilitu voci kurzu ale nizsi vynos pokial spravne rozumiem.
Tema menoveho rizika pri ETF a ich hedgovania je pekne rozobrata napr. tuto: https://www.justetf.com/en/news/etf/the ... -etfs.html

V skratke, do hry vstupuje mena na troch urovniach:
(1) Mena podkladovych aktiv - toto je mena, v ktorej su denominovane podkladove aktiva fondu. V pripade akcioveho ETF je to mena akcii. Pri S&P 500 je to USD, ale napr. pri ETF na MSCI World je to viacero mien. Tvoje kurzove riziko sa odvija od menoveho kurzu EUR voci tejto mene (pripadne menam). Teda ak vlastnis ETF na S&P 500, kde menove riziko je voci USD, tak pri oslabeni USD mas stratu, a pri posilneni USD mas zisk.

(2) Mena fondu - to je mena, v ktorej fond reportuje svoje vysledky. Pre ucely tejto diskusie nie je podstatna, nema vplyv na kurzove riziko a ani na to, v akej mene fond kupis.

(3) Mena, v ktorej sa fond obchoduje na konkretnej burze - to iste ETF moze byt na roznych burzach, alebo dokonca aj na tej istej burze, predavane v roznych menach. Ide len o menu obchodu, nema to vplyv na kurzove riziko. Ak mas svoje prostriedky, z ktorych chces kupovat, v EUR, tak je najlepsie kupit ETF na burze, kde ho v EUR predavaju, lebo netratis zbytocne na konverzii. Ale nijako to nesuvisi s menovym rizikom naslednej zmeny kurzu pocas vlastnictva ETF.


Hedgovane fondy robia to, ze pouzivaju specialne financne nastroje, ktorymi ta chrania pred menovym rizikom, suvisiacim s bodom (1). S tym su spojene dodatocne naklady, preto poplatky (vyjadrene ako TER) tych fondov su o nieco vyssie. Tie hedgovane fondy mozu byt PREDAVANE v roznych menach, vid bod (3). To ci je fond hedgovany alebo nie, nema suvis s tym, v akej mene sa predava. Toto tiez odpoveda na tvoju otazku "preco je nedhedgovany vo frankfurte v EUR"

Ak sa zamyslas nad tym, ci ma zmysel kupovat hedgovany fond, tak to zavisi primarne od typu aktiva (akcie vs dlhopisy), investicneho horizontu, a pripadne aj toho ci ide o jednorazovy alebo pravidelny nakup.
Bavme sa o akciovom ETF. Pri dlhom casovom horizonte (10, 20 rokov) hedging asi nema zasadny prinos, lebo ceny akcii sa v takom horizonte pravdepodobne pohnu natolko, ze zmena kurzu budu mat len minimalny vplyv na vykonnost fondu. A tiez sa predpoklada, ze EUR / USD dlhodobo osciluju okolo nejakej strednej hodnoty.
Este viac to plati, ak budes castejsie dokupovat, lebo raz nakupis pri silnejsom USD, raz pri slabsom, a tie rozdiely sa navzajom vykompenzuju.

Suma sumarum: kupuj fondy na Xetre v EUR. A hedgovane asi nepotrebujes, pokial mas dlhy investicny horizont.
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Dan_ »

Ďakujem za obsiahlu odpoveď. V pláne mám nakupovať pravidelnejšie na dlhodobý horizont. Ostanem teda pri xetre v EUR.
P3P
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 11, 2021 3:09 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa P3P »

Ahojte, rad by som sa opytal:
1. ETF viem kupovat minimalne od 1ks? Ak trebars stoji 500€, tak minimalna investicia je 500?
2. Ako nastavim pravidelne investovanie? Ked skusam tuto moznost, tak na to neviem kliknut, kedze je to "vysivene"

Dakujem :na_zdravie:
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

P3P napísal: Ut 04 01, 2022 8:32 am 1. ETF viem kupovat minimalne od 1ks? Ak trebars stoji 500€, tak minimalna investicia je 500?
Ano, v SLSP musis kupovat cele kusy ETF. SLSP zatial neumoznuje nakupovat zlomky podielov.
P3P napísal: Ut 04 01, 2022 8:32 am 2. Ako nastavim pravidelne investovanie? Ked skusam tuto moznost, tak na to neviem kliknut, kedze je to "vysivene"
Pravidelne investovanie do ETF SLSP zatial neumoznuje. Suvisi to prave s tym prvym bodom. Keby si totiz chcel pravidelne nakupovat napr. za 100 Eur, museli by sa nakupovat zlomkove podiely.

Je mozne, ze to SLSP casom umozni, zatial potrebujes kupovat cele kusy a robit to vzdy manualne. Automaticke pravidelne nakupy v sucasnosti umoznuju len pre podielove fondy.
P3P
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 11, 2021 3:09 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa P3P »

Dakujem :)
Používateľov profilový obrázok
matte
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 02 12, 2021 2:44 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa matte »

Dakujem za poucne odpovede chlapi!
tak nieco som pokupil :D uvidime o rok ake budu zhodnotenia
chcel som aj europske tak som kupil aj core dax ucits, zaujimalo by ma co z ponuky slsp by ste doporucili vy okrem nasdaqu a SP?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

Nic. Ak to tam chces mat dlhsie ine moc nema zmysel vymyslat.
EU je v tomto slimak. A hlavne trocha inac funguje ako US.
Je miziva sanca ze EU bude viac rast.
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

matte napísal: Pi 07 01, 2022 2:21 pm Dakujem za poucne odpovede chlapi!
tak nieco som pokupil :D uvidime o rok ake budu zhodnotenia
chcel som aj europske tak som kupil aj core dax ucits, zaujimalo by ma co z ponuky slsp by ste doporucili vy okrem nasdaqu a SP?
MSCI World nehedgovany (IWDA) je uplna klasika.
david2366
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 24 01, 2013 12:36 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa david2366 »

Kde sa prosím dá nájsť dáka tabuľka výnosov fondov ponúkaných SLSP cez Georgea? hodnoverná...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa andre »

Pomaly sa dostaneme k smejdovskym praktikam uz aj od bank - znizime poplatok za nakup, ktory klient bezprostredne vnima pri nakupe a zaplatime k tomu PR kampan. https://e.dennikn.sk/2693138/poplatkova ... 2/?ref=tit

A potichu zvysime rocne feecko, kore je neporovnatelne vyssie..🙄 ako napisal juggler: viewtopic.php?f=6&t=24432
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

...slsp tam hadze akcie na nakup etf ako v potravinach,teda ziadna istota v cene,ale poplatky su pre nich istota,pripajam sa k oznaceniu "smejdi"
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa iGz »

andre napísal: Št 27 01, 2022 8:52 pm Pomaly sa dostaneme k smejdovskym praktikam uz aj od bank - znizime poplatok za nakup, ktory klient bezprostredne vnima pri nakupe a zaplatime k tomu PR kampan. https://e.dennikn.sk/2693138/poplatkova ... 2/?ref=tit

A potichu zvysime rocne feecko, kore je neporovnatelne vyssie..🙄 ako napisal juggler: viewtopic.php?f=6&t=24432
A to ešte poplatok za nákup (podľa toho PR článku) znížili len do 28.2.2022. Ak tu akciu teda nepredĺžia. Začínajú čertiť :evil:
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

iGz napísal: Pi 28 01, 2022 10:15 am A to ešte poplatok za nákup (podľa toho PR článku) znížili len do 28.2.2022. Ak tu akciu teda nepredĺžia. Začínajú čertiť :evil:
Akciu uz predlzovat nebudu musiet, pretoze s platnostou od 1.3. to uz bude priamo v sadzobniku. (https://cdn0.erstegroup.com/content/dam ... 032022.pdf).
Lubomir0910
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 6:35 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lubomir0910 »

Ahojte. Rad by som says poradil.
Uz nejake mesiace nakupujem nepravidelne etf v slsp (mam tam dlhodobo aj bezny ucet ). Kupil som aj samotne akcie ale viac sa mi osvedcili etf. Mam teraz volnych niekolko tisic. Mam v tomto obdobi ked nevieme co bude zajtra kupovat dalej etf ?kupit naraz alebo pravidelne alebo mam pockat na dalsie poklesy? Viac menej by som kupoval iba sp500. Skuste povedat svoj nazor ci cakat alebo rozdelit nakup a nesledovat rast pokles a kupovat. Dakujem za nazory.
Lubomir0910
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 6:35 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lubomir0910 »

Sak prave to, ze aktualne tolko cashu nepotrebujem. Budem to trosku sledovat a ked bude pokles zainvestujem navyse. Investujem eur ktore by som najblizsich 10-20 rokov nemal potrebovat.
Nedavno som si zalozil ucet vo fio. Chcel som tam aj investovat a uz mi 2x volali ci je vsetko v poriadku pretoze mam investicny ucet a nepouzivam ho. No v porovmani so slsp je to neskutocne neprehladne.
owwidius
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 21 02, 2021 1:55 pm

Re: SLSP

Príspevok od používateľa owwidius »

nemam doteraz ziadny produkt v SLSP a ani nemam v plane prejst k nim. investujem cez Lynx, ale pre samostatny investicny ucet zvazujem ETF cez george-a.. ak tomu dobre rozumiem, budem potrebovat ucet (ktory sice viem zriadit online) ktory bude prvych 12 mesiacov zadarmo, ale potom (podla aktualnej ceny) 5,90 mesacne.

tomuto sa predpokladam neda vyhnut, alebo sa mylim? ak teda neplanujem splnat podmienky x platieb kartou, ani tych 15.000 na zaciatok.

takisto akcia ze minimalny poplatok za nakup je 1E vyzera ze konci 28.2.2022, neviete nahodou ci sa planuju vratit k tej sume co predtym?
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

owwidius napísal: Po 21 02, 2022 10:49 am takisto akcia ze minimalny poplatok za nakup je 1E vyzera ze konci 28.2.2022, neviete nahodou ci sa planuju vratit k tej sume co predtym?
Do 28.2. to je ako "akcia" a od 1.3. uz to maju takto v riadnom cenniku. Cennik (aktualny aj ten novy) maju na webe, treba sa len preklikat. A precitat si presne tie podmienky. Pre zakladny use case nakupu ETF na Xetre cez Georga to takto bude platit.
owwidius
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 21 02, 2021 1:55 pm

Re: SLSP

Príspevok od používateľa owwidius »

ok diki, aj sa mi tusim zdalo, ze som to tu videl niekoho spominat.

ale stale tam je pre mna ten mesacny poplatok, ktory mi to predrazi. aj ked 6E platim aj v lynxe za nakup.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: SLSP

Príspevok od používateľa capitalcapital »

owwidius napísal: Po 21 02, 2022 11:13 am ok diki, aj sa mi tusim zdalo, ze som to tu videl niekoho spominat.

ale stale tam je pre mna ten mesacny poplatok, ktory mi to predrazi. aj ked 6E platim aj v lynxe za nakup.
Toto vlákno je vhodnejšie: viewtopic.php?f=6&t=24432
Oproti Lynx je asi podstatnejší poplatok za správu 0,60% p.a. od 1.7.2022 (doteraz tuším 0,40 p.a.)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

presunuté
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Prišlo mailom, za mňa plus že takto informujú.

"Vplýva aktuálna situácia na Ukrajine na moje investície?"
https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk ... ncnom-trhu
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa osamely chodec »

za mna minus , ak vyslovene nepouzijem slovo klamstvo, tak minimalne pisu polopravdy. A ten graf zacinajuci 2017 ani nekomentujem stara dobra klasika predavacov podielovych fondov :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

owwidius napísal: Po 21 02, 2022 11:13 am ok diki, aj sa mi tusim zdalo, ze som to tu videl niekoho spominat.

ale stale tam je pre mna ten mesacny poplatok, ktory mi to predrazi. aj ked 6E platim aj v lynxe za nakup.
Pokial používaš účet na obchodovanie tak poplatok je 0 eur. Sadzobník strana 5 - Ak Klient Účet využíva výlučne na účely obchodovania s cennými papiermi, Poplatok za vedenie Účtu a Poplatok za platobné operácie v rámci domáceho prevoduje 0eur. Ak začne Klient využívať Účet na iné účely,na iné typy operácií alebo požiada o doplnkové služby alebo oiné Bankové produkty spojené s Účtom, Účet a jeho využívanie budú spoplatnené v zmysle Sadzobníka.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa frakan »

osamely chodec napísal: Pi 25 02, 2022 2:48 pm za mna minus , ak vyslovene nepouzijem slovo klamstvo, tak minimalne pisu polopravdy. A ten graf zacinajuci 2017 ani nekomentujem stara dobra klasika predavacov podielovych fondov :).
Aké klamstvo, aké polopravdy, čo trepeš. A pod tým grafom máš odkaz na živý graf, môžeš sa s tým hrať koľko chceš. Je skvelé, hlavne pre tých, čo majú v SLSP bežný účet, že SLSP umožňuje investovať priamo cez nich bez nutnosti otvárať si účet u brokera. Je to všetko prehľadné a pokope a aj to využívam. Mám tam sporenie do fondu, nakúpené nejaké ETF a dividendové akcie a som spokojný a každém to odporúčam.
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

Zdravim vsetkych, tiez by ma zaujimalo do coho teraz investovat. Rovnako ako mnohi ini pouzivam aplikaciu George na investovanie do ETF a stojim pred otazkou ci investovat teraz alebo pockat.
Aktualne mam nainvestovane v tychto ETF:
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) - IE00B5BMR087
iShares MSCI World Information Technology Sector UCITS ETF USD (Dist) - IE00BJ5JNY98
iShares Core MSCI World UCITS ETF - IE00B4L5Y983

A chcel by som doinvestovat dalsie volne peniaze s dlhodobim horizontom (10+ rokov). Otazka je ci teraz, alebo cakat, alebo zvolit ine ETF.. Co som tu doteraz na fore vycital, tak SP 500 a MSCI World su vo vseobecnosti odporucane pre investora ako som napr. ja (malo skusenosti).


SLSP Ucet: Mimochodom ak to este niekoho zaujima, tak ja som pisal tento rok do SLSP ohladom uctu bez poplatkov a odpoved bola, ze ucet bez poplatku je v pripade ak aktiva na ucte su v sume 15000+ eur. Do aktiv sa zapocitava jednak hotovost na ucte a zaroven cenne papiere do ktorych spadaju aj ETF (na to som sa vyslovene pytal, pretoze z cenniku to nie je jednoznacne jasne). Je to popisane v uz spominanom cenniku, v casti "9. Definície a zásady stanovovania poplatkov"
https://cdn0.erstegroup.com/content/dam ... 032022.pdf
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa capitalcapital »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 10:01 am Zdravim vsetkych, tiez by ma zaujimalo do coho teraz investovat. Rovnako ako mnohi ini pouzivam aplikaciu George na investovanie do ETF a stojim pred otazkou ci investovat teraz alebo pockat.
Aktualne mam nainvestovane v tychto ETF:
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) - IE00B5BMR087
iShares MSCI World Information Technology Sector UCITS ETF USD (Dist) - IE00BJ5JNY98
iShares Core MSCI World UCITS ETF - IE00B4L5Y983

A chcel by som doinvestovat dalsie volne peniaze s dlhodobim horizontom (10+ rokov). Otazka je ci teraz, alebo cakat, alebo zvolit ine ETF.. Co som tu doteraz na fore vycital, tak SP 500 a MSCI World su vo vseobecnosti odporucane pre investora ako som napr. ja (malo skusenosti).
To dividendové ETF máš zámerne, si s tým OK robiť si daňové priznanie sám?
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Joki »

capitalcapital napísal: Ne 10 04, 2022 10:25 am
p55p napísal: Ne 10 04, 2022 10:01 am Zdravim vsetkych, tiez by ma zaujimalo do coho teraz investovat. Rovnako ako mnohi ini pouzivam aplikaciu George na investovanie do ETF a stojim pred otazkou ci investovat teraz alebo pockat.
Aktualne mam nainvestovane v tychto ETF:
iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) - IE00B5BMR087
iShares MSCI World Information Technology Sector UCITS ETF USD (Dist) - IE00BJ5JNY98
iShares Core MSCI World UCITS ETF - IE00B4L5Y983

A chcel by som doinvestovat dalsie volne peniaze s dlhodobim horizontom (10+ rokov). Otazka je ci teraz, alebo cakat, alebo zvolit ine ETF.. Co som tu doteraz na fore vycital, tak SP 500 a MSCI World su vo vseobecnosti odporucane pre investora ako som napr. ja (malo skusenosti).
To dividendové ETF máš zámerne, si s tým OK robiť si daňové priznanie sám?

Ako píše capitalcapital ku Dist, nakupuj dividendove etf len s ACC- akumulačné, priamo sa investujú vo fonde. Pri dividendách DIST- distribučne, budeš ich musieť priznavať v DP.
Ten by som ja “ iShares MSCI World Information Technology Sector UCITS ETF USD (Dist) - IE00BJ5JNY98” zmenil na Nasdaq-kove etf.
Osobne by som investoval momentálne po menšich čiastkach aj každe tva týždňe a možno aj týždenne, ak to maš bez poplatku.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

dakujem za rady. tie dividendy som dal z nevedomosti. rad by som to teda vymenil za nieco ine.

@Joki: pisal si o Nasdaq ETF, vedel by si mi odporucit nieco konkretne?
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk ... etf-fondov

To je stranka SLSP kde sa daju vyhladat ETF, obchodovatelne cez Georga. Do vyhladavania staci napisat "nasdaq" a hned uvidis vysledok: IE00B53SZB19 ISHARES NASDAQ 100 ACC ETF
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

Ok dik za tip. Tu stránku poznám, ale nenapadlo mi ze slsp ma iba jeden Nasdaq v portfóliu. Ja som pozeral najskôr justetf.com a tam mi ich vyhodilo niekoľko.

Takze etf by som mal vybraté. Stale ale rozmýšľam ci investovať teraz alebo čakať. Radšej robím jednorazové väčšie investície ako pravidelne malé.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Joki »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 12:51 pm Ok dik za tip. Tu stránku poznám, ale nenapadlo mi ze slsp ma iba jeden Nasdaq v portfóliu. Ja som pozeral najskôr justetf.com a tam mi ich vyhodilo niekoľko.

Takze etf by som mal vybraté. Stale ale rozmýšľam ci investovať teraz alebo čakať. Radšej robím jednorazové väčšie investície ako pravidelne malé.
To by som chcel vedieť aj ja, čakať alebo teraz :D
Nedá sa to predpovedať, ale myslim si, že práve teraz je najvhodnejšia doba, mozno to pôjde ešte dole, ale minimalne. Nečakaj na dno.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
p55p
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 9:50 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa p55p »

@Joki: vnímam to podobne, ale moje odhady na správny čas nákupu teda za veľa nestoja. Väčšinou keď nakúpim tak sa trh otočí vždy smerom dolu bez ohľadu na to aký smerom išiel pred mojim nákupom.

Ešte mi teda zostava doriešiť ako zmeniť ten dividendový ETF na Acc, teda zmeniť na iný. Neviem či SLSP ponuka nejakú takú možnosť ako vymeniť jedno ETF za iné. Toto konkrétne mám kúpené len krátko, približne od začiatku roka. Neviem ako to bude s poplatkami keď to budem chcieť zavrieť skôr ako za rok. Samozrejme zisk tam nie je žiadny.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa capitalcapital »

p55p napísal: Ne 10 04, 2022 5:50 pm @Joki: vnímam to podobne, ale moje odhady na správny čas nákupu teda za veľa nestoja. Väčšinou keď nakúpim tak sa trh otočí vždy smerom dolu bez ohľadu na to aký smerom išiel pred mojim nákupom.

Ešte mi teda zostava doriešiť ako zmeniť ten dividendový ETF na Acc, teda zmeniť na iný. Neviem či SLSP ponuka nejakú takú možnosť ako vymeniť jedno ETF za iné. Toto konkrétne mám kúpené len krátko, približne od začiatku roka. Neviem ako to bude s poplatkami keď to budem chcieť zavrieť skôr ako za rok. Samozrejme zisk tam nie je žiadny.
Prečo sa potom snažíš časovať trh a nedržíš sa rady nakupovať v menšom a častejšie? Poplatok za nákup je 1% minimálne 1EUR ak si dobre pamätám.

Výmena neexistuje. Proste to ETF predáš a kúpiš si iné.
Ak tam nie je zisk, tak ti nevzniká ani žiadna daňová povinnosť vzhľadom na predaj. Ak by aj bol nejaký zisk, môžeš využiť oslobodenie do 500 EUR (ak ho nevyužívaš pri inom type príjmu.
Ak ti už boli vyplatené nejaké dividendy, budeš ich musieť v roku 2023 uviesť do DP za 2022.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"