ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Nishin »

Zaujímalo ma čo sa stane 16.8., deň po vypršaní špeciálnej akcie "ETF a AKCIE za 1€".
AKCIA Minimálny poplatok za nákup a predaj akcií a ETF znižujeme na 1,- €, platí pre pokyny zadané prostredníctvom aplikácie a internetbankingu George v období od 15. 7. 2021 do 15. 9. 2021.
Predĺžili akciu o ďalší mesiac. Nepáči sa mi takýto prístup, akcia na nákup akcií, toto neni LIDL, ale investovanie. Radšej by som videl nejaké transparentné dlhodobo udržateľné podmienky typu 3€ za CP. Takto ľudia naletia na lacnú kúpu a v prípade prepadu sa zľaknú a budú vyberať za 12,50+ ?! :roll:
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Dakujem za reakcie chlapi.Ten fond max.vynosov,ani neviem ake poplatky platim,resp.budem platit.Mam nastavenu pravidelnu platbu 50e a stahuje mi 49,97potom 49.98,49,99 atd.Za 6 mesiacov mi tam svieti 324e.Myslel som,ze mi budu stahovat nejak priebezne poplatky.Na stranke slsp pisu:Poplatky platené klientom priamo

Vstupný poplatok: 0 %

Výstupný poplatok: 1,80 % z vyberanej sumy
(platíte len, ak z vášho sporenia vyberáte peniaze skôr ako 3 roky od začiatku vášho pravidelného investovania)

Ostatné poplatky (správcovský poplatok, depozitársky poplatok) platené nepriamo – už sú zohľadnené v zhodnotení fondu.Takze z toho mi vyplyva,ze to co mi svieti na ucte su uz moje peniaze ocistene o poplatky.A nasledne budem platit dan z vynosov(pokial by som ten fond nechal viac ako 3 roky).Este by som sa vas opytal,ta dan z vynosov sa berie z celej vyslednej sumy,alebo len z urokov,teda zisku?
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Z vynosu/urokov samozrejme, to by bol draha sranda keby sa zdanoval aj depozit :D.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Hej hej,teraz som si to uvedomil ze to by nemalo ani zmysel investovat ak by sa to zdanilo cele.
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

maš dve možnosti. buď iba zrušíš pokyn aby si tam viac tých 50 eur neposielal. ostane tam to čo máš a po 3 rokoch vyberieš koľko bude hodnota v danom čase. Ja by som to ale vybral radšej celé teraz. načo tam budeš mať 324 eur. daň a poplatok bude spolu okolo 10 eur, 315 máš za 1-2 dni na bežnom účte. pokyn na predaj týchto erste fondov musíš zadať osobne na pobočke. pokyn na pravidelné sporenie môžeš zrušiť cez IB aj sám, aby si medzičasom nekúpil ďalšie jednotky fondu za 50 eur.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Preco je IE00B5BMR087 4x drahsi ako hedge IE00B3ZW0K18 ?
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Asi som polozil blbo tu otazku.Myslel som,ze su to akoze rovnake fondy,len jeden je v usd a druhy v eurach.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Môj SPORO FOND MAXIMALIZ VYNOSOV:
kúpa december 2020, citujem z konfirmácie:
Aktuálna cena PL/Podielu: 0,062631 EUR
Predajná cena PL 0,063633 EUR (čiže plus poplatok 1.6 percenta, zaplatil som túto).

Predaj na pobočke včera okolo štvrtej, peniaze nabehli dnes na obed, konfirmácia sa objavila niekedy teraz večer:
Aktuálna cena PL/Podielu: 0,075331 EUR (čiže plus vyše 20 percent, super výsledok).

Táto cena mínus "predajná" cena pri kúpe (tá vrátane poplatku) = Osobitný základ dane, z toho 19 percent automaticky stiahnutá "Daň vyberaná zrážkou" a zvyšok na účet. Daňové priznanie teda netreba riešiť (toto je produkt pre obyčajných ľudí), a iné poplatky som si nevšimol, investoval som jednorazovo.

---

Obratom som kúpil ETF IE00B4L5Y983 (XETRA, market pokyn), zatiaľ to nie je uzavreté ale v pokyne je poplatok 0,94% z celkovej sumy počet akcií krát ich cena.

...asi žiadne prevratné info ale ako ukážka z praxe možno sa zíde. :-)

Pozn: Nikomu neodporúčam podľa mňa niečo nakupovať alebo predávať, ja osobne vôbec neviem čo robím.

---

UPDATE: V George sekcii "investície - výpisy a konfirmácie" sú štvrťročné PDF výpisy ktoré obsahujú aj "Poplatok za vedenie majetkového účtu" ale keďže u mňa sa to dosť menilo (mal som aj INTC alebo BABA a rôzne ETF, teraz už to nechám takto) tak netuším ako vzniká, ale sú to také malé sumy že to ani nebudem zisťovať, najväčšia je asi desatina percenta z celkovej hodnoty majetkového účtu.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

osamely chodec napísal: Ne 20 12, 2020 4:14 pm hedzovane na eur , pretoze etf spy je kotovane v usd , pohyb menoveho paru eur/usd by v pripade ,ze by investicia nebola hedzovana riadne ovplyvnoval vysledok. V pripade hedzingu je pohyb menoveho paru pre investora irelevantny . Samozrejme ze hedzing nieco stoji a tieto naklady budu zohladnene v poplatkoch za etf. Poplatky su uvedene na stranke slsp , zrychlene : 1% alebo min. 25 eur pri nakupe etf, 0,2% p.a. za vedenie ucti +0,4% p.a. za spravu cennych papierov. Tieto poplatky su samozrejme mimo poplatkov ,ktore ma samotne etf a tie su uvedene v statute kazdeho etf.
Ake poplatky tam este su?
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

Tak tú akciu na poplatky pri investovaní Slsp predĺžila o mesiac to je super. Takže predpokladám vysoký záujem. Ak by nebol určite by to nepredlžovali.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fund »

BlizZzi napísal: Ne 22 08, 2021 12:33 pm Tak tú akciu na poplatky pri investovaní Slsp predĺžila o mesiac to je super. Takže predpokladám vysoký záujem. Ak by nebol určite by to nepredlžovali.
skor si myslim,ze nie je velky zaujem tak to predlzili...
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

Alebo už vopred vedia, že akcia bude pokracovat. Ale potrebuju vyvolať pocit, že treba nakupovať rýchlo, keďže platnosť akcie konci..15steho sa predsa blíži :) Tak ako dokola predlžujú účet 12 mesiacov zadarmo a odmena 60 eur, tak budú možno predlžovať aj túto etf akciu na vstupný poplatok. Určite však v strate na tomto poplatku nebudú, skôr získajú ako stratia.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Oni prídu na to, že tých 1% navždy je benefit do budúcnosti.
Ak prilákajú drobných sporo-investorov, získajú dlhodobých klientov ( odídete s banky cez ktorú chcete investovať až do dôchodku? ).
Kým iné banky už teraz majú odliv úspor (žiadne úroky = ľudia vyberajú úspory a investujú inde, najčastejšie do nehnutelností), SLSP môže hromadiť investičné úspory z ktorých má 0,4% p.a. ( = z každého milióna 4000 € ročne ).
Max100 napísal: St 18 08, 2021 9:10 pm Ake poplatky tam este su?
Pozri si prvý príspevok vlákna. Tam zvyknem písať updejtované informácie.
SLSP nemá +0,4% poplatok za správu +0,2% poplatok za vedenie účtu...to sme si už vyjasnili. Tých 0,2% je iba ked chceš nakupovať aj slovenské cenné papiere..

Pri zahraničných ETFs a akciách platí len tých 0,4%p.a..

Poplatok hedžovaného fondu, teda ETF za správu je 0,2% p.a a je zahrnutý vo výnose fondu. Hedžing zahŕňa viac aktivity (preto je správa drahšia ako v nehedžovanom ) ale aj viac nákladov ( poplatky za deriváty, kontango straty ). Tieto náklady sú tiež zahrnuté vo výnose fondu.

Pozrime sa na to v praxi 2021:

Hedžovaný iShares Core S&P 500 kupujeme v eurách, ale výnos by mal byť ako rovnaký fond v USD. Za rok 2021 k dnešnému dňu je +17,33%.

Porovnajme to s rovnakým nehedžovaným fondom v USD: +18,6%

A teraz sa pozrime na rovnaký nehedžovaný v EUR: +23,83%

Obidva nehedžované by mali mať poplatok za správu 0,07% p.a....čo je menej ako 0,2% u hedžovaného.

Čo z toho vyplýva?

1. hedžovaný fond má za 8 mesiacov o 1,27% menší výnos ako ten v USD...prepočet na 1 rok vyjde zhruba -1,9% p.a. To znamená, že pri hedžovanom fonde treba počítať s výnosmi nižšími cca o -1,9%.

2. Nehedžovaný fond v EUR má toho roku vyšší výnos v EUR, lebo dolár posilnil o 4,5%. Minulého roku to bolo naopak a výnos v EUR bol zhruba o 10% nižší ako výnos v USD. Minulého roku sa tešili tí, čo majú svoje eurové investície hedžované.

Celkove je však otázka, či to stojí za tých -1,9% p.a....ved kurz jeden rok stúpa, druhý klesá a dlhodobo nie je velký rozdiel. Na druhej strane riziko stagnácie a problémov eurozóny je podľa mňa naklonené v prospech USD. Tieto dve argumenty stoja proti hedžovaniu, ale rozhodnúť sa musí každý sám.

Zhrnutie: pri hedžovaní neriskujeme žiadne kurzové straty a dopredu vieme, že nás to bude stáť cca -1,9% p.a.
Pri nehedžovaní riskujeme kurzové straty, ale môžu byť z toho aj kurzové zisky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Jari »

JUGGLER napísal: Ne 22 08, 2021 9:45 pm Pri zahraničných ETFs a akciách platí len tých 0,4%p.a..
Je v tom uz zahrnuty aj TER fondu(ETF)?
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To nemá nič spoločné s TER fondu.
Kúpiš fond cez IB a TER fondu je 0,07%p.a. Správa účtu u IB je zadarmo ( nedávno boli inactivity fee )
Kúpiš cez SLSP a TER fondu je 0,07%p.a. Správa účtu je 0,4% p.a.

Ani u IB, ani u SLSP ti TER fondu nikto nezaúčtuje. Ten je proste v cene fondu. Výnos fondu bude cez jeho cenu nižší o 0,07% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Dakujem Juggler za rozsiahle odpovede,mas trpezlivost odpovedat na uz zodpovedane otazky.Zacinam a este sa len zoznamujem s terminologiou,atd.Pisali mi uz skor viaceri investicni poradcovia a tam bol vstupny poplatok od 2-3% z cielovej sumy.A manazersky polplatok 1%p.a.Potom som sa zameral na brokerov,ze si zalozim ucet a budem investovat sam,mam zaujem iba o ETF.Mal som trochu obavu ako to bude,ktoremu brokerovi mam doverovat atd.Potom som objavil toto forum a tvoju temu SLSP a investovanie v nej.Kedze som klientom tejto banky uz velmi dlho a po zratani poplatkov pri nakupe ETF cez nich mi z toho vychadza,ze to nieje vobec zle.Poplatky su sice o trochu vysie ako u brokera,ale viem kde su moje peniaze,je to velka banka a ja budem pokojnejsie spavat.Ked bude treba,mozem sa ist na pobocku poradit atd.Uz som kupil na skusku IE00B5BMR087.Len este rozmyslam,ci trochu vyckat,alebo to veselo nakupovat.Niekto pise treba cakat,niekto ze nacasovanie je hlupost.Trochu si ma inspiroval s technologickym ETF.Asi nakupim aj IE00B53SZB19.V akom pomere by bolo vhodne tieto dva ETF nakupovat?80:20?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Airmike »

George a ETF ?

totalne nepouzitelna sluzba. dnes som si otvoril ucet a pozeram sa , ci su tie poplatky fakt realne. a su.
1% na obchod a minimum 25€ je zly vtip. pre bezneho cloveka uplne nepouzitelne. ak ma byt toto bankova revolucia , tak sme asi v roku 1998 .

bolo by to celkom smiesne , keby to nebolo smutne.
SR je s pomedzi vsetkych europskych statov 2 najhorsia v ukazovatelovh pomer zadlzenia vs aktiv na obyvatela. ak ma byt toto cesta - najlepsi investicny produkt s pomedzi vsetkych bank , tak sme v totalnych srackach.

investovat cez tuto appku je podla mna v dnesnej dobe moze len financne negramotny clovek. aktualne je myslim pocet klientov georga 1.2M . good job - investicna doba kamenna, a rippoff ako svina 🙈
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Airmike napísal: Ut 24 08, 2021 8:05 am George a ETF ?

totalne nepouzitelna sluzba. dnes som si otvoril ucet a pozeram sa , ci su tie poplatky fakt realne. a su.
1% na obchod a minimum 25€ je zly vtip. pre bezneho cloveka uplne nepouzitelne. ak ma byt toto bankova revolucia , tak sme asi v roku 1998 .
Dovolim si vyjadrit iny nazor. Toto je sluzba pre cloveka, ktory ma zaujem o dlhodobe buy and hold investovanie. Jednorazovy poplatok 1% z objemu transakcie je z tohto pohladu takmer zanedbatelny (a nie je nijak zvlast vysoky v porovnani s inymi sluzbami na trhu).

Minimalna hodnota poplatku pri nakupe cez Georga na XETRA, NASDAQ, NYSE je 12,5 Eur. Tu suhlasim, ze je to trochu privysoko. Na jednej strane, kazdy si vie spocitat, ze treba robit nakupy minimalne v hodnote 1250 Eur. Na druhej strane, je to prekazka pre ludi, ktori chcu robit pravidelne investovanie po malych sumach. BTW momentalne cez leto to minimum neplati, poplatok je 1% bez ohladu na sumu. Ak to takto SLSP ponecha dlhodobo, tak to bude velmi fajn aj pre investovanie po malych sumach.

Najpodstatnejsi poplatok z pohladu dlhodobeho buy and hold je ten, ktory v prispevku nespominas, to je 0.4% p.a. za spravu. Nie je to uplne zanedbatelne, ale podla mna to nie je ani vela. Treba zohladnovat stabilitu institucie, jednoduchost zriadenia a pouzivania sluzby, moznost podpory v slovencine a na kazdom rohu (pre cast klientov relevantna vec).

Vies uviest priklady velkych bank na trhoch inych krajin v regione (myslim bank s obdobnou silou a stabilitou ako SLSP), ktore ponukaju moznost investovania do ETF a akcii s vyrazne vyhodnejsimi poplatkami?
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Všetko ma svoje pre a proti.

Ako píšeš 12,50 resp. 25e za transakciu na investovanie do ETF je blbost na pravidelne investovanie ako propagovali (hoci tam propaduju svoje produkty ako erste bank a fond maximalizovanych vynosov kde su lepsie poplatky). Tam ta oberie o zisk aktívna správa a este ti to aj zdania ked to ukoncis. Aj keby posielas 250-300€ mesašne percentuálne je to slušná pálka 12,50/25,00 € každý mesiac.

Ak by zachovali 1% za transakciu + náklady na správu 0,8% p.a. či koľko, pre menej výkonné produkty s menšou fluktuáciuu napr. 4-5% je to strata 30-50% z možného zisku v priemere. U S&P500 a inych samozrejme je to pomerne zanedbateľné ak chytíš dobrý bullrun, ale stále máš konkurenciu - a to brokerov, ktorí za správu nechcú nič, nemajú poplatky za transakcie tak vysoké a garancie a ochrana vkladov je podobná. Len teda nemas pobočky v každom väčšom meste a pri dedicskom konani by asi bolo fajn v zaveti vysvetlit ako sa k tym peniazom dostat, toto pri banke ktora este hovori v tvojom jazyku uplne odpada.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Airmike »

nazory ma nezaujimaju

retailova banka postavila produkt pre retailoveho klienta a nastavila mu totalne zastaralu fee structure . to je fakt, nie nazor. svet bankovnictva ide opacnym smerom.

pre mna nepouzitelny rippoff. nemam k tomu co dodat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Airmike napísal: Ut 24 08, 2021 5:35 pm nazory ma nezaujimaju

retailova banka postavila produkt pre retailoveho klienta a nastavila mu totalne zastaralu fee structure . to je fakt, nie nazor. svet bankovnictva ide opacnym smerom.

pre mna nepouzitelny rippoff. nemam k tomu co dodat
Pre teba sa to nehodí, ale pre obyvateľstvo bezkonkurenčná revolúcia. :)

Fee je momentálne 1% ( akcia trvá už 2 mesiace ). To je pre investing jednorazová položka, takže pokles so vstupného poplatku fondov 3-5%.
Ak akciu zrušia, tak fee ostane 1%, min. 12,50...čo stále robí 1% pri nákupe za 1250 €. Je to obmedzenie, ale nie tragické.

Ostáva poplatok 0,4% p.a. za správu účtu.

SLSP bije poplatkovo Finax ( 1,2%p.a ) WEM (1% p.a) a je jedinou bankou v SR, čo umožňuje obyvateľstvu priame investície do ETF.
Jediná konkurencia SLSP je investovať cez EIC a nášho sprostredkovateľa Aviceho, ktorý je ochotný dať vstup 1%.
EIC sa však hodí hlavne na pravidelné sporo-investovanie, ked vklady odchádzajú automaticky z bankového účtu.

Jediná konkurencia v ČR je Patria (pozor nie produkt Indigo ! ), ktorá účtuje za nákup/predaj 0,8% a poplatok za správu 0,12% p.a.
Výber ETFs majú podobný ako u SLSP. To je lepšie ako SLSP, ale v ČR a nie v takej banke ako Erste, ktorá funguje 200 rokov.

Všetko ostatné na slovenskom trhu je nad 1% p.a. !

( výnimkou sú snáď niektoré banky ... Unicredit som videl 0,6% p.a a podobne TB...ale poplatky za nákup u TB sú vysoké )

Poplatok za správu je najdôležitejší, lebo je počítaný z celého stavu na účte.

Takže ked za 30 rokov klient investuje napr. 50 000 a bude mať na účte napr. 300 000, ale vstup ho stál iba 500.
Z 300 000 však každý rok odíde 3000 € ako poplatok za správu 1% p.a.

Máme vypočítané, že 1% p.a. zožerie celkovo zhruba 25% výnosu a 2% p.a. až 50% výnosu !

ALL: pekne to bolo vidno, ked som minule pozeral ,,daughters education,, Dominika H. Pri splátkach 50€ mu účtuju pomaly -2 € mesačne.
Ked som pozrel na začiatok pred 2,5 roka...vtedy to bolo- 0,60€.
A ked po 20 rokoch bude mať jeho dcéra na účte 12 000, tak 1% p.a bude 120€ ročne, čiže 12€ mesačne.
Takže vo výpise uvidíme mesačný vklad 50€ a z toho dole poplatok -12€.. :roll:

Teoreticky vieme dôjsť do stavu, že vklad bude 50 a poplatok -50 alebo ešte ďalej. Stačí ked 1% bude ročne 600€ ( x 100 = 60 000 )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal: Ut 24 08, 2021 6:11 pm Pre teba sa to nehodí, ale pre obyvateľstvo bezkonkurenčná revolúcia. :)

Fee je momentálne 1% ( akcia trvá už 2 mesiace ). To je pre investing jednorazová položka, takže pokles so vstupného poplatku fondov 3-5%.
Ak akciu zrušia, tak fee ostane 1%, min. 12,50...čo stále robí 1% pri nákupe za 1250 €. Je to obmedzenie, ale nie tragické.

Ostáva poplatok 0,4% p.a. za správu účtu.

SLSP bije poplatkovo Finax ( 1,2%p.a ) WEM (1% p.a) a je jedinou bankou v SR, čo umožňuje obyvateľstvu priame investície do ETF.
Jediná konkurencia SLSP je investovať cez EIC a nášho sprostredkovateľa Aviceho, ktorý je ochotný dať vstup 1%.
EIC sa však hodí hlavne na pravidelné sporo-investovanie, ked vklady odchádzajú automaticky z bankového účtu.

Jediná konkurencia v ČR je Patria (pozor nie produkt Indigo ! ), ktorá účtuje za nákup/predaj 0,8% a poplatok za správu 0,12% p.a.
Výber ETFs majú podobný ako u SLSP. To je lepšie ako SLSP, ale v ČR a nie v takej banke ako Erste, ktorá funguje 200 rokov.

Všetko ostatné na slovenskom trhu je nad 1% p.a. !

( výnimkou sú snáď niektoré banky ... Unicredit som videl 0,6% p.a a podobne TB...ale poplatky za nákup u TB sú vysoké )

Poplatok za správu je najdôležitejší, lebo je počítaný z celého stavu na účte.

Takže ked za 30 rokov klient investuje napr. 50 000 a bude mať na účte napr. 300 000, ale vstup ho stál iba 500.
Z 300 000 však každý rok odíde 3000 € ako poplatok za správu 1% p.a.

Máme vypočítané, že 1% p.a. zožerie celkovo zhruba 25% výnosu a 2% p.a. až 50% výnosu !

ALL: pekne to bolo vidno, ked som minule pozeral ,,daughters education,, Dominika H. Pri splátkach 50€ mu účtuju pomaly -2 € mesačne.
Ked som pozrel na začiatok pred 2,5 roka...vtedy to bolo- 0,60€.
A ked po 20 rokoch bude mať jeho dcéra na účte 12 000, tak 1% p.a bude 120€ ročne, čiže 12€ mesačne.
Takže vo výpise uvidíme mesačný vklad 50€ a z toho dole poplatok -12€.. :roll:

Teoreticky vieme dôjsť do stavu, že vklad bude 50 a poplatok -50 alebo ešte ďalej. Stačí ked 1% bude ročne 600€ ( x 100 = 60 000 )
pre mna sa to nehodi s tym suhlasim, a rovnako tak sa to nehodi pre ziadneho racionalne zmyslajuceho klienta. vy stale porovnavate nejaku slovensku konkurenciu, lenze my zijeme v 21 storoci a nic take ako slovenska konkurencia neexistuje . existuje len konkurencia. a ta je uplne inde.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Jari »

Airmike napísal: Ut 24 08, 2021 6:34 pm existuje len konkurencia. a ta je uplne inde.
Airmike, skus napisat konkurenciu, dik.
Time in the market beats timing the market…
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

JUGGLER napísal: Ut 24 08, 2021 6:11 pm
( výnimkou sú snáď niektoré banky ... Unicredit som videl 0,6% p.a a podobne TB...ale poplatky za nákup u TB sú vysoké )


Spomina sa na fore hlavne Slovenska sporitelna, ale Unicredit banka ponuka vstupny/vystupny poplatok 1%, min 50€, ale sprava je len 0,2% a dokonca je zhora ohranicena na 120€ bez DPH! To je bezkonkurecne, kto nechce ist cez brokera a moze si dovolit ivestovat po 5000€ ciastakach...

strana 22
https://www.unicreditbank.sk/content/da ... 092021.pdf
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Airmike »

Jari napísal: Ut 24 08, 2021 6:43 pm Airmike, skus napisat konkurenciu, dik.
robinhood je zadarmo
revolut skoro zadarmo

roznych priebezne sporiacich uctov a platforiem je tona.
pri kazdom vsak treba rozmyslat a improvizovat. vytvorit si produkt sam.

kazdopadne 1% z objemu z minimalnym poplatkom za ticket je na ustupe. to pouzivali sko odrb banky a brokeri od 90 rokov. stavat na tom biznis teraz je kratkozrake.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Airmike napísal: St 25 08, 2021 2:03 pm robinhood je zadarmo
revolut skoro zadarmo

roznych priebezne sporiacich uctov a platforiem je tona.
pri kazdom vsak treba rozmyslat a improvizovat. vytvorit si produkt sam.

kazdopadne 1% z objemu z minimalnym poplatkom za ticket je na ustupe. to pouzivali sko odrb banky a brokeri od 90 rokov. stavat na tom biznis teraz je kratkozrake.
Na robinhood by som velmi nemyslel, ten teraz celi hromadnej zalobe a ak SEC zakaze PFOF 80% ich zisku kazdy kvartal prave odfuklo, ktovie ci ten portal prezije GME squeeze vobec.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Airmike napísal: St 25 08, 2021 2:03 pm robinhood je zadarmo
revolut skoro zadarmo

roznych priebezne sporiacich uctov a platforiem je tona.
pri kazdom vsak treba rozmyslat a improvizovat. vytvorit si produkt sam.

kazdopadne 1% z objemu z minimalnym poplatkom za ticket je na ustupe. to pouzivali sko odrb banky a brokeri od 90 rokov. stavat na tom biznis teraz je kratkozrake.
Bejvávalo...
Tilbur napísal: St 21 04, 2021 11:49 am Revolut zdvihol poplatky za uschovu cennych papierov asi 10 nasobne. Vychadza to tak, ze pytaju cca 1$ za kazdych $10k mesacne. Ak by niekto rozmyslal o investovani vacsieho objemu, vyplati sa viac IB.
OK. To vychádza na 0,12% p.a. To je OK. Si musím zapametať... ale sa mi zdá, že nemajú ETFs

ETFmatic prešiel pod banku a tiež dvihol.
RobinHood je len pre amíkov.
zadarmo je aj IB LITE - tiež len pre amíkov
pre slovákov neotvára účty ani DeGiro
kopa platform v EU ti neotvorí účet...povedia, že otvárajú len klientom z určitých krajín...asi musia rešpektovať lokálne zákony a dohľad.

Zadarmo sú vraj aj CFD brokeri e TORO a XTB ked si u nich založíš investičný účet. Ale nikto nevie dokedy im to vydrží, kedže sú to kasína, ktoré sú nevhodné pre investorov. Je to ako bufet zadarmo v lacnej herni...neverím, že sa hodia na dlhodobé držanie ETFs.

SLSP, ked zruší tých stupídnych min. 12€ (čo má dočasne zrušené ) a umožní kupovať frakcie ( napr. sporiť po 50€ do ETF ) stane sa v SR hviezdou.
Navyše je doma a banka s 200 ročnou historiou.

Pre klientov s 200 tisíc € a viac má SLSP Erste Private banking kde berú za správu len 0,1% p.a.
Absolútne bezkonkurenčná ponuka pre bohatých, ktorí sa nechcu otravovať so zahraničnými brokermi s garanciou 20 tisíc až 100 tisíc.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Max100
Silver Member *
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

SLSP, ked zruší tých stupídnych min. 12€ (čo má dočasne zrušené ) a umožní kupovať frakcie ( napr. sporiť po 50€ do ETF ) stane sa v SR hviezdou.
Navyše je doma a banka s 200 ročnou historiou.



Frakcia znamena nejaky podiel na akcii?Teda ked napr.akcia stoji 400e a ja chcem mesacne kupit za 200e,tak mi kupia polovicu?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Avsak, aku garanciu ma SLSP provate nad tych 200k? Tiez len do 100k, ci berie sa to inak ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

ja mám účet u DriveWealth ešte v roku 2018 som otváral priamo. Teraz je to možné už iba cez ich IB brokerov napr. www.passfolio.com majú fractional shares a 0 komisie na akcie pokiaľ ich hodnota je nad 5 USD. DriveWealth updatuje ponuku CP raz ročne jun-júl
kritéria https://help.drivewealth.com/article/14 ... oduct-list. Vklady je možné robiť okrem bankoých kariet čo nerobím sú tam fees od 2,5 do 5,46%,klasický wire USD transfer tak je možný vklad aj cez EUR SEPA transfer majú účet u The Currency Cloud Bank v UK
minimálny vklad v EUR je 300 EUR fees 0,75% peniaze sú konvertované za interbank rates
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa samuel »

Max100 napísal: St 25 08, 2021 5:03 pm Frakcia znamena nejaky podiel na akcii?Teda ked napr.akcia stoji 400e a ja chcem mesacne kupit za 200e,tak mi kupia polovicu?
V podstate ano
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: St 25 08, 2021 5:09 pm Avsak, aku garanciu ma SLSP provate nad tych 200k? Tiez len do 100k, ci berie sa to inak ?
50K.

Investičné účty sú vždy pod garančným fondom.
100K je fond ochrany vkladov - to sa týka len bank. vkladov.

Patrí však pod Erste Bank a tej rakúšania nedovolia skrachovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Airmike »

DanteUnchained napísal: St 25 08, 2021 4:39 pm Na robinhood by som velmi nemyslel, ten teraz celi hromadnej zalobe a ak SEC zakaze PFOF 80% ich zisku kazdy kvartal prave odfuklo, ktovie ci ten portal prezije GME squeeze vobec.
robinhood nie je portal, ale firma z valuaciou 43B dolarov
a neobmedzenou linkou na peniaze. myslim 40M klientov , kazdorocne len porastie. aktualne najperspektivnejsia firma v sektore a disruptor. zalob bude len a len pribudat a nic sa nestane.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal: St 25 08, 2021 4:41 pm Bejvávalo...
nemyslim si
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa andre »

SPSL a v podstate cely slovensky bankovy sektor moze padnut ako domcek z karat. Realne drzia strasne malo cashu. Staci mensi run na banky a skoncime ako v Grecku alebo na Cypre s niekolko rocnymi obmedzeniami na vybery na platby do zahranicia..

Hypotekarna situacia je u nas az velmi podobna ako v 2007 v Irsku, Spanielsku. A ked tu s nami covid bude este nejaky ten rok, zacnu padat firmy a tym padom budu mat banky v suvahach kopec nesplacanych uverov. A to este vobec netusime co bude o 5-10-20rokov.

Potom by slo o volu politikov zachranovat banky. Zrejme by to zatiahla EU/ECB ale keby nie tak su tie investicie podla mna stratene.

Realne mame v parlamente 1 a stvrt pravicovej strany a zbytok lavicu. Tak si osobne myslim, ze uspory "triednych nepriatelov" teda tych bohatsich nikoho zaujimat nebudu.

Takze realne sa vies spolahnut len na garantovanych 50t.

Preto mam osobne ucty v bankach a u brokerov po celom svete..

Zamysleli ste sa niekedy nadtym preco maju v US ochranu investicii 500 000 USD a v EU je standardna ochrana len 20 000Eur?
JUGGLER napísal: St 25 08, 2021 4:41 pm ETFmatic prešiel pod banku a tiež dvihol.
RobinHood je len pre amíkov.
zadarmo je aj IB LITE - tiež len pre amíkov
pre slovákov neotvára účty ani DeGiro
JUGGLER: ETFmatic sice presiel pod banku ale poplatky nezvysoval.
JUGGLER: ETFmatic sice presiel pod banku ale poplatky nezvysoval. A brokerov co ti otvoria ucet je stale dost, aby si to aj bohatsi clovek rozumne rozdelil. Aj keby to boli miliony vies to mat aspon diverzifikovane v roznych jurisdikciach..

iceberg8 napísal: St 25 08, 2021 5:09 pm Avsak, aku garanciu ma SLSP provate nad tych 200k? Tiez len do 100k, ci berie sa to inak ?

Kedze SLSP je banka a zaroven OCP, tak cash u nich mas kryty do 100t. a navyse financne nastroje dalsich 50t.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

JUGGLER napísal: St 25 08, 2021 4:41 pm
Pre klientov s 200 tisíc € a viac má SLSP Erste Private banking kde berú za správu len 0,1% p.a.
Absolútne bezkonkurenčná ponuka pre bohatých, ktorí sa nechcu otravovať so zahraničnými brokermi s garanciou 20 tisíc až 100 tisíc.
Podla info na ich webe je SLSP Erste Private banking pre klientov od 500k.
https://www.ersteprivatebanking.sk/sk/p ... te-banking
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Adammd napísal: St 25 08, 2021 9:55 am Spomina sa na fore hlavne Slovenska sporitelna, ale Unicredit banka ponuka vstupny/vystupny poplatok 1%, min 50€, ale sprava je len 0,2% a dokonca je zhora ohranicena na 120€ bez DPH! To je bezkonkurecne, kto nechce ist cez brokera a moze si dovolit ivestovat po 5000€ ciastakach...

strana 22
https://www.unicreditbank.sk/content/da ... 092021.pdf
Znie to zaujimavo, ale viete niekto ci Unicredit ma nejake online rozhranie kde si clovek vie sam kupit akcie / ETF? Alebo ako presne to u nich funguje?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pedrito napísal: Št 26 08, 2021 5:47 pm Znie to zaujimavo, ale viete niekto ci Unicredit ma nejake online rozhranie kde si clovek vie sam kupit akcie / ETF? Alebo ako presne to u nich funguje?
Ja viem tak, že pre retailovú verejnosť majú 0,6% p.a. Ale môžem sa mýliť.

Tých 0,2% dal Adam nesprávne. Korigoval to chodec, len som to prehodil do iného vlákna:
osamely chodec napísal: St 25 08, 2021 10:17 am Inak ten cennik Unicredit plati pre privat klientov (istina nad 200k).
ERSTE:
pedrito napísal: Št 26 08, 2021 5:44 pm Podla info na ich webe je SLSP Erste Private banking pre klientov od 500k.
https://www.ersteprivatebanking.sk/sk/p ... te-banking
Dík Pedrito. :like: Minulý rok mali 200K. Zvýšili na 500K:

,,služba Erste Private banking je určená klientom, ktorí majú záujem o dlhodobé zhodnotenie a objem ich majetku určený na investovanie je minimálne vo výške 500 tisíc eur,,

P.S. Oni to majú tak staromôdne, že voláš osobného bankára aby ti nakúpil/predal... Lenže pokrok nezastavíš a na to tlačia aj klienti, aby si mohli kúpiť a predávať sami... Takže to mohli urobiť tak, že V.I.P. od 500k by mali osobného bankára a investori s 200K by sa obsluhovali sami :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
any1
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 25 05, 2021 9:38 am

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa any1 »

Zdravím. Ma niekto v SLSP nakúpene akcie IBERDROLA SA EU MAD, a už mu prišli dividendy? Zaujíma ma ci vám dajú na vyber dividendu vyplatiť v eurach alebo vymeniť za akcie(dokúpiť).
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Tak SLSP uz znovu nepredlzila poplatkovu akciu na nakupy. Skoda
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"