ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Ma tu niekto sporitelnu zriadenu cisto iba na nakup akcii bez balika k osobnemu uctu?
Ako to funguje? Je taky ucet bezplatny?
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

lepka napísal: Ne 05 12, 2021 12:19 pm Ma tu niekto sporitelnu zriadenu cisto iba na nakup akcii bez balika k osobnemu uctu?
Ako to funguje? Je taky ucet bezplatny?
V SLSP potrebujes majetkovy ucet - to je ucet, kde budu vedene cenne papiere. Za samotny majetkovy ucet nie su poplatky, poplatky su len za nakup/predaj CP a tiez rocny poplatok, odvijajuci sa od hodnoty drzanych cennych papierov.

Avsak potrebujes tam mat aj bezny ucet, pretoze len z neho vies zaplatit pri nakupe akcii ci ETF, a na neho tiez pridu prostriedky po predaji akcii/ETF z majetkoveho uctu.

Za bezny ucet su nejake poplatky, treba si pozriet cennik. Ale existuju moznosti, ako ten bezny ucet moze byt zdarma, bud ho treba aktivne pouzivat, alebo potrebujes mat v SLSP nejaku minimalnu sumu (neviem z hlavy ci 15 alebo 20.000 Eur), pricom rata sa do toho aj hodnota cennych papierov na majetkovom ucte.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Osobny ucet mam v slsp zdarma a musim splnit 3 podmienky.200e mesacne platby kartou,3 trvale prikazy a sporenie.To sporenie tam mam nastavene symbolicky na 10e,ktore si ale viem kedykolvek vybrat,teda niesu tam nijak viazane.
rina
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 11, 2021 4:33 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rina »

SLSP ma opäť akciu na nákup a predaj akcii a ETF cez Georga 1% min. 1€ od 6.12. do 28.2.2022
Fry
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 17 08, 2021 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Fry »

Tak nič, už som pochopil :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rina napísal: Ut 07 12, 2021 7:32 pm SLSP ma opäť akciu na nákup a predaj akcii a ETF cez Georga 1% min. 1€ od 6.12. do 28.2.2022
Díky za info. :na_zdravie: Pridal som aj do úvodného príspevku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rmaly »

Inac ak by niekto mal krystalovu gulu a vedel by naisto, ze tak 2x za rok bude mat slsp takuto akciu, tak vpoho by sa to dalo vyuzit na 2x rocne nakup "jednorazovo" za vacsie mnozstvo penazi :)
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

rmaly napísal: St 08 12, 2021 10:34 am Inac ak by niekto mal krystalovu gulu a vedel by naisto, ze tak 2x za rok bude mat slsp takuto akciu, tak vpoho by sa to dalo vyuzit na 2x rocne nakup "jednorazovo" za vacsie mnozstvo penazi :)
Pri nakupe za minimalne 1250 Eur je ta zlava irelevantna (poplatok je stale 1%, zlava je len o tom, ze minimalny poplatok nie je 12,5 ale 1 Eur).
Ale ak by clovek chcel ten vacsi jednorazovy nakup delit medzi viacero titulov, samozrejme stale to zmysel dava.
Alexito
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 23 11, 2021 8:01 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Alexito »

Zdravím, chcel by som sa opýtať, či ten poplatok za správu 0,40% p.a sa platí za jedno ETF alebo sa platí zvlášť za každý? Napr. mám ISHARES CORE SP 500 UCIT ETF z toho mi stiahne raz ročne 0,4% kúpim si iný ETF a aj z toho mi stiahne 0,4 alebo sa platí za správu všetkých ETF jedným poplatkom? Ďakujem
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Alexito napísal: Ut 14 12, 2021 12:48 pm Zdravím, chcel by som sa opýtať, či ten poplatok za správu 0,40% p.a sa platí za jedno ETF alebo sa platí zvlášť za každý? Napr. mám ISHARES CORE SP 500 UCIT ETF z toho mi stiahne raz ročne 0,4% kúpim si iný ETF a aj z toho mi stiahne 0,4 alebo sa platí za správu všetkých ETF jedným poplatkom? Ďakujem
Je to 0,40% p.a. z celkovej hodnoty zahranicnych cennych papierov. Presnejsie je to popisane v sadzobniku poplatkov: "Základom pre výpočet Poplatku za držiteľskú správu zahraničných cenných papierov je priemerná denná výška hodnoty portfólia počítaná z nominálnej hodnoty dlhopisov a trhovej hodnoty akcií v portfóliu. Hodnoty v cudzích menách sa prepočítajú priemerom z nákupného a predajného kurzu Banky pre danú menu platného v daný deň. Poplatok je splatný 2-krát ročne, vždy k 15.1. a k 15.7. kalendárneho roka, a to za predchádzajúcu časť kalendárneho roka."
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

SLSP mení poplatok za správu CP. Pri ETF bude ročný poplatok za správu 0,6%, pričom prvý raz sa uplatní k 1.7.2022. Naďalej bude poplatok splatný 2x ročne - k 15.1. a k 15.7.
Info je zo sadzobníka poplatkov účinného od 1.3.2022.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Pozrel som sadzobník, jednu dôležitú vec si ale zabudol - poplatok za nákup ETF sa zmenil tiež - 1%, minimálne 1€ (oproti pôvodných 12,5) a poplatok za nákup akcií je 1% minimálne 10€.

SLSP očividne vyhodnotila nedávnu akciu ako úspešnú a zatrúbila do boja na investíciách. Klobúk dole, palec hore.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

To je skoda :-(

Zaroven zavadzaju priamo do cennika to, co doteraz mali len v "akcii", teda ze pri nakupe/predaji cez Georga bude minimalny poplatok za obchod 1 Eur. Plati to len pre ETF, pri akciach bude 10 Eur.

https://www.slsp.sk/sk/zmluvne-podmienky/spotrebitel

Edit: Sorry zo duplicitny prispevok, tesne predo mnou to napisal aj Lex.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

Vo vysledku zhorsenie, 0,6% rocne vypalne je akumulacne za roky dost. Mali ist radsej opacou cestou a skusit konkurovat brokerom.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Fuuuu, diky za info. Tak to je dost zle a zdrazovania som sa trochu obaval. Urcite uz nebudem SLSP odporucat znamym dalej a sporitelni dam s investovanim asi aj ja goodbye.

Radsej by som bol, keby nechali ten vyssi poplatok za nakup. Keby som aj tych 0.6 prekusol (co neprekusnem), tak sa mi nechce cakat, ci o 2 roky to nebude 0.8 a o 5 rokov 1 percento.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

Ked sa teda investuje vo vacsich sumach a preto sa brokerom doveruje menej, je na tom lepsie UCB s 0,2% p.a.
https://www.unicreditbank.sk/content/da ... BCANIA.pdf
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Ak by som chcel previes CP, uctuje sa tento poplatok na 1 kus etf (teda napr. za 100kusov SP500 zaplatim 100 x 65) alebo iba tych 65?
sp.png
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

To čo spravili? 0,60% len tak + 0,20? ročne čoo?! Viete si predstaviť keby to spravil broker, že by dal z 0 ročne (čo má väčšina) na 0,20%? do mesiaca bankrot konkurencia by ich zjedla.
Končím zo Slsp. Dobre napísal lepka: sa mi nechce cakat, ci o 2 roky to nebude 0.8 a o 5 rokov 1 percento. Kupoval som cez nich iba SAP500 a Nasdaq a našiel som u XTB totožné ETF aj v Eur takže no brainer
Ciao
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

A odkial mate tieto info?Ja nakupujem v slsp tiez etf S&P500 a Nasdaq a uz som sa obzeral po nejakom brokerovi,ale pokial je to so zvysenim poplatku pravda tak definitivne budem investovat u brokera.A aj ked znizia poplatok za nakup na 1%,pre mna to nieje dostatocny dovod ostat,lebo aj tak som nakupy robil za min.1250e.Inac este by som sa opytal,ohladom ochrany vkladu.Pokial je to 20 000e,ako to robite?Ved ked investujem 10 000e tak o 10 rokov budem mat na ucte cca.25 000.To kazde 10 000 investujete u ineho brokera?
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Max100 napísal: St 15 12, 2021 7:25 pm A odkial mate tieto info?
Ako tu uz bolo postnute (aj s linkom), maju to v cenniku, ktory vstupi do platnosti buduci rok. Kto by sa chcel este viac nas***, pozrite si rocny poplatok za drzbu akcii v Ceskej sporitelni. To je niekde uplne inde :)
Naposledy upravil/-a lepka v St 15 12, 2021 7:50 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

Max100 napísal: St 15 12, 2021 7:25 pmInac este by som sa opytal,ohladom ochrany vkladu.Pokial je to 20 000e,ako to robite?Ved ked investujem 10 000e tak o 10 rokov budem mat na ucte cca.25 000.To kazde 10 000 investujete u ineho brokera?
Tak mat to troska rozdelene nie je na skodu. Len ta opravim ze garancny fond kryje 50000€
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa hokaido »

wladas napísal: St 15 12, 2021 7:48 pm Tak mat to troska rozdelene nie je na skodu. Len ta opravim ze garancny fond kryje 50000€
On asi myslel XTB, ktory ma len 20k
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

zosumarizujme si to, lebo ste neuviedli všetky info, aby som to updejtoval v úvodnom príspevku:

Podľa sadzobníka poplatkov účinného od 1.3.2022. budú nasledujúce zmeny:

ETF : bude ročný poplatok za správu 0,60% p.a. ( poplatok bude splatný 2x ročne a prvý raz sa uplatní k 1.7.2022 za prvý polrok 2022 )
Poplatok za nákup/predaj ETF sa znižuje: zostáva 1%, minimálne 1€ (oproti pôvodných min. 12,5 €)

AKCIE: bude ročný poplatok za správu ? p.a.? ( poplatok bude splatný 2x ročne a prvý raz sa uplatní k 1.7.2022 za prvý polrok 2022 )
Poplatok za nákup/predaj akcií bude mierne nižší: zostáva 1%, minimálne 10€ (oproti pôvodných min. 12,5 €)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Juggler: Akcie zostavaju na 0.4% p.a.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. :beer:

Updejtoval som úvodný príspevok. Definitívne to zmením, až to začne platiť.

Tých 0,6% p.a. je stále polovica toho, čo vo Finaxe. Ale škoda, lebo nehľadia do budúcnosti.
Ľuďom sa časom budú akumulovať veľké sumy. Veď Finax má po 4 rokoch už v správe 260 mil. ...

SLSP by mala urobiť to čo EIC: umožniť klientom investovať do ETFs aj cez trvalý príkaz po 50..100€ ...200€ mesačne.
EIC to dokáže s poplatkom 0,3%. SLSP by nakupovala kumulatívne v jednom termíne v mesiaci a klientom by pripisovali na účty frakcie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Z môjho pohľadu slsp ide do boja o rozhľadeného investujúceho klienta, keďže ako písal juggler, dostali sa na polovicu finaxu pri neporovnateľne väčšej firme. Celé to vnímam v kontexte nedávnej akcie na nákup - oplatilo sa, klienti to brali a tak prišlo k zmene, btw stále sa bavíme o najväčšej BANKE na slovensku, ktorá má aj vlastné investičné portfólio podielových fondov, je to obrovský a skostnatelý moloch - vnútorný boj schváliť takúto zmenu stratégie musel byť enormný a to že to dali za cca pol roka pokladám za malý zázrak, vzhľadom na toto by som sa zvyšovania poplatkov nebál. Čítam to tak, že síce nesmelo ale slsp to chce robiť a nestrelí sa do kolena o pol roka/rok kvôli pár bipsom za správu. Tiež sa mi nepáči, že to išlo hore o 0,2% p.a., ale vnímam to ako daň za to, že to na slovensku ide robiť prvý veľký hráč. Skôr do budúcna čakám zníženie, ak sa to na trhu rozbehne.

Stále si musíme uvedomiť, že ide o veľkú banku, ktorá otvorila brány retailu pre investovanie do etf.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Peter222 »

Mňa by skôr zaujímalo, prečo niekto nadáva na sporku, že zdražuje a pritom je klientom Finaxu, teda ak taký niekto je. Veď SLSP je stále o polovicu lacnejšia ako táto slovenská "šťuka". Jediné čo človek musí spraviť navyše je raz za mesiac sa prihlásiť do George a kúpiť ETF a "ušetrí" pri tom 0,6% p.a. Ale nie som klientom ani jednej z týchto inštitúcií, takže možno sa na to nepozerám úplne správne.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

Preco clovek,ktory chce investovat s bankou by mal investovat v sporitelni, ked moze u UCB usetrit 66% rocneho poplatku? Nechapem, preco sa tu tak velebi SLSP.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Adammd napísal: Št 16 12, 2021 10:33 am Preco clovek,ktory chce investovat s bankou by mal investovat v sporitelni, ked moze u UCB usetrit 66% rocneho poplatku? Nechapem, preco sa tu tak velebi SLSP.
Pretože slsp začína na min 1€ a Uni na min 50€ za pokyn (čiže reálne je pre 1% nutné objem pokynu aspoň 5000,- €), zároveň je potrebné povedať aj to B pri ich poplatku za správu, že ich 0,20% p.a. je zároveň minimálne 6€ p.q. (kvartálne) to znamená, že je to skutočne 0,20% až od AUM 12 000,- EUR. Čiže áno, Uni je lacnejšia, ale len keď na to máš. SLSP cieli na retail, mass segmentu dáva možnosť investovať do ETF, a nadôvažok presne ako písali vyššie o polovicu lacnejšie ako aktuálny slovenský žralok - finax, čo je na naše pomery skutočne niečo nevídané. Takže za mňa, je slsp ospevovaná práve pre toto.
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lepka »

Peter222: Finax je drahsi a SLSP stale lacnejsia, ale vysvetlim ti preco ma to vyrusilo a preco je to pre mna toto zdrazenie no-go.

Pri ETF investujes idealne na 20-30 rokov. Banky menia cennik vo vseobecnosti dost casto, napr. raz rocne. Ok, SLSP ponukala ETF uz x rokov, ale kedy otvorila nakupy aj cez Georga a stal sa to skoro mainstream? Cca 2 roky dozadu? Z tohto pohladu mi pride zvysenie teraz o 0.2 percent celkom dramaticky skok. Pri brokerovi chcem stabilitu, resp. znizovanie poplatkov, ak nie su idealne. Toto je uplne opacny trend.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Peter222 »

Áno, tomu rozumiem, len výsledok je ten, že SLSP je aj napriek tomuto zvýšeniu v porovnaní so SVK konkurenciou ešte stále vcelku dobre na tom. Budúcnosť je otázna. Zahraničným brokerom sa samozrejme nevyrovná zatiaľ ani jeden slovenský subjekt. Väčšina z nás by o otvorení účtu v SLSP/Finax/EIC ani neuvažovala, ale ako tu už bolo písané vyššie, pre retailový, resp. mass segment si myslím, že stále môže SLSP vychádzať +- fajn.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja beriem, ze investovanie cez banky ma vyznam pre ludi, ktori investuju vela a boja sa pripadneho fraudu u brokera.

Asi by som 1mil € neinvestoval cez XTB, ani cez degiro dokonca ani cez IB. Isiel by som jednoznacne cez banku. Hoci to nekryje poistka, ale nepredpokladam, ze ak banka skrachuje, moje akcie predaju za mojim chrbtom sa vyparia do danoveho raja, to by som sa pri brokerovi obaval.

Pre ciastky, ktore pokryvaju poistne fondy nema zmysel doporucovat SLSP(ani UCB), ale propagovat zero fee brokerov.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Max100 »

Príspevok od používateľa JUGGLER » 31. Októbra 2021, 23:11

Porovnanie jednorazovej investície 20 000 € v SR z hľadiska poplatkov.

Broker (InteractiveBrokers, príp.Lynx, Fio atd. hlavne aby neúčtoval mesačné poplatky )
Vstupný poplatok: 0
Poplatok za nákup: dávam veľkodušne cca 0,5% = 100 €
Priebežný poplatok: 0% p.a.

EIC ( European Investment Centre o.c.p. )
Vstupný poplatok: 1,5%
Poplatok za nákup: 0,3%
Priebežný poplatok: 0% p.a. teraz, ( je možné, že v budúcnosti 0,238% p.a. )

SLSP (online cez Georga )
Vstupný poplatok: 0%
Poplatok za nákup: 130 € ( =0,65% ) pri sumách do 15 000 je to 1%, min. 12,5€
Priebežný poplatok: 0,4% p.a.

FINAX
Vstupný poplatok: 0% ( pri vkladoch pod 1000 je 1,2% za spracovanie )
Poplatok za nákup: 0%
Priebežný poplatok: 1,2% p.a.

Finálny výnos za 30 rokov (priemerné ročné zhodnotenie 10% p.a.):

1. BROKER: 347 250 €
2. EIC: 342 700 € ( 319 000 € pri 0,24% p.a.)
3. SLSP: 308 000 €
4. FINAX: 244 132 €

Efekt poplatkov:

1. BROKER: -1745 €
2. EIC: -6282 €, alebo -29 900 € ak by účtovali 0,24% p.a.
3. SLSP: -41 200 €
4. FINAX : -104 856 €

P.S. Efekt poplatkov neberte ako množstvo zaplatených poplatkov. Je to suma o ktorú je nižší výsledný výnos kvôli poplatkom. Každý poplatok, ktorý sa odráta z účtu by sa v budúcnosti mnohonásobne zhodnotil vďaka pravidelnému výnosu a reinvestícii výnosov ( zloženému úročeniu).

POZOR: PrI EIC treba cieľový účet č. 2, to je bez manažérskych poplatkov. Vyhnite sa akémukoľvek manažovaniu za poplatky, pretože ide o každoročné poplatky z celej sumy. ETF je pasívna investícia. Potrebujete dlhodobo kopírovať výnos akciového indexu pri minimálnych poplatkoch. Všetko je zahrnuté už v cene ETF, napr. v ishares Core MSCI World ETF, ktoré je investíciou do cca 2600 akcií z celého sveta.


Juggler to tu pekne zhrnul a spocital.
Pri zvyseni poplatku v slsp bude ten rozdiel este vyssi.Asi stoji zato prehodnotit vyber brokera.Ja investujem v slsp a mozno tam necham,to co som tam doteraz vlozil,ale asi zacnem investovat aj u brokera.
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa gardenerr »

Ja som sa rozhodoval, ci vyuzijem SLSP, kedze je to moja banka a nakupim si ETF, ci akcie okamzite, na par klikov alebo vyuzijem IBKR. Kvoli poplatkom som sa nakoniec rozhodol pre IBKR. Proces registracie je naozaj neuveritelny zazitok a ked som po vyrieseni vsetkych problemov a niekolkonasobnom nahravani roznych dokumentov zistil, ze uz sice mam konecne funkcny account, ale stale nemam "permission to trade", tak uz velmi intenzivne zvazujem, ci mi to stoji za to byt v strese a cakat, ci mi to bude fungovat, ci nebudu potrebovat zase nieco overovat a ci sa dostanem vobec k svojim peniazom, ked sa rozhodnu, ze mam nejaku sprostost nespravne vyplnenu a ci sa na to nevykaslem a nenakupim jednoducho cez sporitelnu.
BlizZzi
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 06 08, 2021 10:41 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa BlizZzi »

A toto ste už videli? Kto vymýšla tieto pásma a zóny :D potrebujem číslo na jeho dílera

Obchodovanie s cennými papiermi – slovenské a zahraničné cenné papiere (nákup a predaj)
Znižujeme počet poplatkových pásiem z 5 na 3:

1. pásmo: 0,01 € – 15 000 €,
2. pásmo: 15 000,01 € – 300 000 €,
3. pásmo: od 300 000,01 €,
(pôvodné pásma: 0,01 € – 15 000 €, 15 000,01 € – 30 000 €, 30 000,01 € – 150 000 €, 150 000,01 € – 500 000 € a nad 500 000 €).

Nový poplatok za obchodovanie s ETF:
1. pásmo: poplatok vo výške 1 %, min. 25 €. Pri obchodovaní prostredníctvom Georgea je minimálny poplatok vo výške len 1 €,
2. pásmo: poplatok vo výške 150 € + 0,60 % z objemu nad 15 000 €,
3. pásmo: poplatok vo výške 1 860,00 € + individuálne % z objemu nad 300 000 €.

Pri akciách a iných cenných papieroch dochádza k zmene:
rozdelenie poplatkov bude nielen podľa pásiem ako doteraz, ale aj podľa nových zón A, B, C a D,
zóny A, B, C:
1. pásmo: poplatok 1 % min. 25 €, minimálny poplatok pri obchodovaní prostredníctvom Georgea 10 € (pôvodne 12,50 €),
2. pásmo: poplatok 150 € + 0,60 % z objemu nad 15 000 €,
3. pásmo: poplatok 1 860 € + individuálne % z objemu nad 300 000 €.

zóna D:
1. pásmo: poplatok 1,50 % min. 30 €,
2. pásmo: 225 € + 1,30 % z objemu nad 15 000 €,
3. pásmo: 3 930 € + individuálne % z objemu nad 300 000 €.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Cenník ako z Telecomu :lol: Nám treba vedieť čo je zóna D ( resp. či EU je v zonach A,B,C, )

Veľmi hlúpy cenník. Mohli to elegantne zjednodušiť, ale zjavne u nich pracujú ,,staré štruktúry,, :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pre spiatočnícku SLSP tu postnem od Hokaida:
hokaido napísal: So 18 12, 2021 10:47 am Dokonca aj sama Xetra ponuka savings plan.
Čo znamená, že Xetra ponúka ETFs ZADARMO ak sú pre retail nakupované ako sporiace produkty.

https://www.xetra.com/xetra-en/trading/ ... ings-plans

a ked sa rozklikne to PDF:


Deutsche Börse supports private investors in saving longterm via Exchange Traded Funds (ETFs) and Exchange Traded Products (ETPs).
ETF and ETP savings plan orders can be executed on Xetra® without the usual transaction fees.
This also applies to orders generated within the framework of Robo-Advisory. This measure is one element with which Deutsche Börse promotes the equity culture among private investors and aims to attract new investors to the capital markets.

Any questions? We are happy to advise you!
Would you also like to support your clients in long-term savings with ETFs and ETPs? Then contact us and we will be happy to share further details with you.

https://www.xetra.com/resource/blob/178 ... -Plans.pdf

Ak ľudia v SLSP majú trochu filipa, mohli by sporiacim klientom nakupovať zadarmo (prinajhoršom s minimálnymi nákladmi, keby nakupovali kumulovane raz do mesiaca, čo by bola podmienka pri sporo-investovaní ). Tých 1% si môžu nechať, tak ako si necháva 0,8% ČSOB (Patria Finance ), len ročné poplatky za správu by nemali zvyšovať, ale znižovať ! :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
matte
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 02 12, 2021 2:44 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa matte »

Ahojte, sledujem toto vlakno, zacal som trochu investovat do etf cez georga, co ma prekvapilo, je ze som nakupil ishares automat & robot etf raz cez londyn a raz cez frankfurt, no a dolarova pozicia ma +4,79% a eurova -0,46% a to mam pocit, ze aj poplatok bol nizsi v londyne, tak teraz neviem, chcem dokupovat a mam dilemu ci € ci dolare..?
Používateľov profilový obrázok
matte
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 02 12, 2021 2:44 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa matte »

ako zaciatocnik som si neuvedomil, ze kupujem bud za eura vo frankfurte alebo za dolare v londyne a teraz zistujem, ze sp500 mam v eurach ale nasdaq v dolaroch
ako kupujete vy?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Adammd »

mas prijem v eurach, kupuj v eurach
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"