ETF cez SLSP - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

ETF cez SLSP - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa sadzobníka poplatkov:

ETF : bude ročný poplatok za správu 0,60% p.a. ( poplatok bude splatný 2x ročne a prvý raz sa uplatní k 1.7.2022 za prvý polrok 2022 )
Poplatok za nákup/predaj ETF sa znižuje: zostáva 1%, minimálne 1€ (oproti pôvodných min. 12,5 €)

AKCIE: bude ročný poplatok za správu 0,40% p.a ( poplatok bude splatný 2x ročne a prvý raz sa uplatní k 1.7.2022 za prvý polrok 2022 )
Poplatok za nákup/predaj akcií bude mierne nižší: zostáva 1%, minimálne 10€ (oproti pôvodných min. 12,5 €)


Vlákno budem updejtovať a moderovať. Diskusia je vítana, ale informácie tu chcem držať v prehľadnej forme, preto budem robiť úpravy.

Na úvod POZOR: SLSP vás pri odkliknuti kolónky INVESTIČNÉ SPORENIE alebo JEDNORAZOVÉ INVESTOVANIE bude navigovať k investovaniu cez PODIELOVÉ FONDY. Tam sú poplatky vysoké. Možnosť investovania cez ETF je skrytá pod kolónkou CENNÉ PAPIERE:
https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere

Je to súčasťou internetbankingu, tzv. Georga. Možno nakupovať ETF (na výber je 22 ETF), ale aj AKCIE (na výber je 120 akcií).

Zriadenie účtu je zadarmo.


VÝHODY: renomovaná banka...pre ľudí, čo majú účet v SLSP priam požehnanie.
Netreba zakladať účet u brokera.
Výnos je po 1 roku oslobodený od zdaňovania a odvodov !

NEVÝHODY: nehodí sa na sporenie po malých sumách. keďže minimálny poplatok za nákup/predaj je 12,50€.
Naozajstná výhoda začína pri nákupe za 1250€ kde minimálny poplatok 12,50€ = 1%.
Nehodí sa na investovanie, keď chcete často vkladať a vyberať..alebo keď nemáte dlhodobý horizont. Akcie potrebujú čas.

P.S.Nevyberajte vklad skôr ako po jednom roku. Výnos by podliehal zdaneniu a odvodom !


Ak budete investovať cez SLSP....nenakupujte cez príkaz MARKET..tie etfká sú európske a pomerne nelikvidné (nákupy na Xetra).
SLSP píše, môžete dať príkaz MARKET, ale cena môže byť vyššia o 3-5% :lol:
Takže vždy si pozrite reálnu cenu (je tam linka ) a nakupujte len za LIMIT!

Pozeral som aký má SLSP zoznam ETF:

ISIN ..............Názov

ISHARES STOXX G DIV 100 ETF
ISHARES SP 500 EUR HEDGED ETF
ISHARES CORE DAX UCITS ETF
ISHARES STOXX EU 600 UTLT ETF
SPDR EURO HIGH YIELD BOND ETF
ISHARES ASIA PAC DIV 30 ETF
ISHARES STOXX EU 600 OIL&GAS ETF
ISHARES STOXX EU 600 HLTH ETF
ISHARES STOXX EU 600 FOOD ETF
ISHARES EUR 600 TELE XETR ETF
ISHARES EUR 600 AUTO PRTS ETF
ISHARES EUR PROP YIELD EX ETF
ISHARES AUTOMAT & ROBOT ETF
ISHARES DJ EUR SUSTAINAB ETF
ISHARES HEALTHCARE INNOV ETF
ISHARES GLOB. WATER UCITS ETF
ISHARES CORE FTSE 100 UCITS ETF
ISHARES DIGITALISATION ETF
ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF
ISHARES NASDAQ 100 ACC ETF
ISHARES DIGITAL SEC UCITS ETF
ISHARES MSCI WORLD IT SEC ETF
ISHARES CORE EM IMI ETF
ISHARES CORE EUR CORP BD ETF
ISHARES CORE EUR STOXX 50 ETF
ISHARES EU INF-LNK GOV BD ETF
ISHARES GL CORP BOND HEDG ETF
ISHARES MSCI EM SRI ETF
ISHARES MSCI EUROPE SRI ETF
ISHARES MSCI WORLD EUR HDG ETF

Ponúkajú aj 120 akcií..z celého sveta, aj z českej burzy, maďarskej a pod. Dokonca aj taký venture stock ako BITCOIN GROUP SE (Xetra )
Tu je zoznam: https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere (a klikni na ,,ponuka akcií,, a ,,ponuka ETF,, )

Je to v podstate revolúcia v bankovom sektore...pred rokmi sme vraveli, že raz príde čas keď aj banky ponúknu pasívne ETF fondy...
SLSP je teda prvá, čo ponúkla ETF, za relatívne dobrú cenu a nie cez podielové fondy. :potlesk: :potlesk: :potlesk:

P.S. všetky ETF sa nakupujú za EUR (ale pri akciách ktoré sú v inej mene zistite poplatok za konverziu, napr. americké akcie v USD)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Juggler, je to este lepsie, ten poplatok je iba 0.4%, ty si tam asi zahrnul aj 0.2%, co je za spravu slovenskych CP.

– slovenské cenné papiere

zriadenie účtu a zrušenie účtu: 0,00 €
vedenie účtu: 0,20 % ročne

Držiteľská správa zahraničných cenných papierov

poplatok 0,40 % ročne

PS. moderatori mozu moj predosly prispevok zmazat, to som chcel postnut do vlakna ETF k Tatre, nie sem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martinpa napísal: Pi 04 12, 2020 9:19 pm Juggler, je to este lepsie, ten poplatok je iba 0.4%, ty si tam asi zahrnul aj 0.2%, co je za spravu slovenskych CP.
Máš pravdu. Dobrý postreh ! https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere
Všetko som opravil. Takto to treba updejtovať, keď hocikto zistí niečo nové. Vrelý dík !

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dnes som bol v internet bankingu SLSP, tak reku idem pozrieť ponuku na investovanie cez ETF.
( Napadlo ma, či majú nejaký minimálny limit, alebo pri investícii za 25€ naúčtujú 25€? )

V ponuke na investovanie mi ukázalo, že pri investičnom sporení je minimálny limit 20€ a pri jednorazovom investovaní od 150€.
Lenže obidve ponuky ma navigovali len na sporenie a investovanie cez podielové fondy. Tam si klient vyberie tri možnosti:

1. Eurodlhopisový fond: vstupný poplatok 1%, správcovský 0,7% p.a.
2. Zlatá stredná cesta - aktívne portfólio: vstupný poplatok 1,5%, správcovský 1% p.a
3. Fond maximalizovaných výnosov: vstupný poplatok 2%, správcovský 1,5% p.a

Ostal som zarazený. Normálne som sa nevedel dopátrať možnosti investovania cez ETF! Už som si myslel, že klientom SLSP to neponúkajú.
Nakoniec som prišiel tu, aby som pozrel linku, kde je to info.

A zistil som, že to majú pekne skryté. Preto som dnes upravil úvod vlákna:

Na úvod POZOR:
SLSP vás pri odkliknuti kolónky INVESTIČNÉ SPORENIE alebo JEDNORAZOVÉ INVESTOVANIE bude navigovať k investovaniu cez PODIELOVÉ FONDY.
Tam sú poplatky vysoké. Možnosť investovania cez ETF je skrytá pod kolónkou CENNÉ PAPIERE: https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere

Zmenil som aj záver:
P.S. všetky ETF sa nakupujú za EUR...ale pri akciách zistite poplatok za konverziu..keby ste kupovali v inej mene..americké, české, maďarské akcie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Casom do SLSP mozno presuniem cast nejakych pretekajucich penazi z Lynxu cez 20k limit (klasicky odpredajom a nakupom, takze s poplatkom 1%). Ak mate niekto aj realne skusenosti so SLSP investovanim, napiste ich prosim. Zatial som k tomu nic velmi nenasiel.

Pridam iba par postrehov za mna, co som sa s tym hral, skor negativa:

- necakajte nejaky extra support: volal som na infolinku s technickou otazkou k nakupu ET a pan na linke mi zacal hovorit o podielovych fondoch a ani netusil, ze sa nejake akcie daju kupit cez Georga, az kym si to nevyklikal cez ich web (toto nie je jeho chyba, ale skor SLSP). K odpovedi na moju otazku som sa nedostal dokonca ani na pobocke.

- prostredie na nakup je easy oproti FIO ale pozor, nemate tu ziadny graf a neviem ako tam urcuju cenu, ci je to len zaverecny NAV, ale nesedela mi ani s delayom x minut. (toto je velmi male minus, ale zasa to moze niektorych ludi trochu pomylit)

- zadal som skusobne nejaky prikaz a potom som ho zrusil. Za to mi mal byt uctovany poplatok 3 eura za zrusenie/zmenu prikazy. Nic take som dodnes nedostal. Mal by som sa tesit, ale ja cakam taku uroven transparentnosti, ze ked je nieco v cenniku, tak to plati. Spomenu si na to o rok a budu to dodatocne vymahat? Proste bud komunikovat preco to neplatim alebo mi to dat zaplatit a ked nesuhlasim, mozem sa stazovat.

- je to nova platforma a paradoxne mam trochu obavy, ako dlho ich to bude bavit (Erste uz tusim v CZ rusila nejakeho svojho brokera Brokerjet). Takze stabilita insitucie sice super, ale platforma zatial bohvie.

- poplatky na prvy pohlad bieda, ale o viac ako polovicu lacnejsie ako Finax z dlhodobeho hladiska ( tu ma ale SLSP nevyhodu vo fakt malej ponuke ETF ak niekto nechce ist cisto do S&P 500).

Napriek tomu je zatial moj dojem skor pozitivny.

Skoda, ze SLSP do toho asi tak skoro nepojde naplno, lebo si priamo konkuruje svojim podielovym fondom. Lebo ak by znizili min. poplatok na 2% do 1000 eur a ponechali rocny poplatok 0.40%, vedeli by namotat vela drobnych investorov.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Pozeram na tu slsp ponuku. Na take to rocne buy and hold by to nemuselo byt zle. Ale ktore etf z tej ich ponuky by ste odporucali?
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Moje prvé amatérske skúsenosti:

- treba najskôr založiť "normálny" a potom aj majetkový účet (nebol som klient, všetko sa dalo cez web, najskôr registrácia cez Android aplikáciu George),
- akcie, ETF, SLSP fondy... všetko toto sa nakupuje cez to isté webové vyhľadávacie políčko "Nákup cenných papierov",
- nie všetko sa dá v Android appke na mobile, napríklad zadať investovanie tam vidím iba opakované sporenie, nie jednorazové,
- pokyny zadané 14.12.2020 sa v realizovaných objavili (konfirmácia) 16.12.2020, sumy sedia,
- jeden pokyn na xy akcií mi rozdelili na dva, neviem stopro potvrdiť či som za to kvôli tomu platil viac,
- mám z toho pocit že to niekto v SLSP prepisuje do iného systému ručne pomocou sofistikovaného Excelu... len taká moja predstava. :-) ("Janka, preklepla som sa a dala o jednu akciu menej..." "Tak mu zadaj ešte jeden pokyn na tú jednu akciu...")

Note: George pretože nechcem klamať pri registrácii na "naozajstného" brokera, plus tajne dúfam že mi po skončení roka vždy prídu podklady pre daňové priznanie. Chcem len uložiť a čakať.

EDIT: Všetky pokyny som robil ako MARKET, včera som zadal prvý ako LIMIT ale asi to tam do zadaného dátumu neklesne.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

za mňa plusový bod pre SLSP.. ponuka síce malá, ale rozhranie a celý nákup pomerne jednoduchý..pokiaľ niekto nemá skúsenosti s ETF a akciami, na také vyskúšanie určite veľmi dobré. po preklikaní som ostal pozitívne prekvapený, že sa vôbec banka v sr rozhodla takto sprístupniť pár ETF a akciií :)
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Substance242 napísal: St 16 12, 2020 2:52 pm...
Vdaka za popis.

- Ako rychlo sa naplnil market?
- Zaratali ti hned poplatok 25 eur?
- Nevidis pri tom rozdelenom pokyne, kedy sa naplnil, ci ho nerozdelili z dovodu, ze si najskor kupil len cast? (zalezi asi kedy si ho zadal, ale pri markete by to nemalo nastat)
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

martinpa napísal: St 16 12, 2020 7:04 pm- Ako rychlo sa naplnil market?
- Zaratali ti hned poplatok 25 eur?
- Nevidis pri tom rozdelenom pokyne, kedy sa naplnil, ci ho nerozdelili z dovodu, ze si najskor kupil len cast?
Ahoj,

1. Čo je to "naplnil market". :-) Zadal som kúpiť (MARKET, nabudúce už LIMIT ako sa tu v úvode písalo) a... peniaze z účtu zablokované a nič viac, prešlo to, neprešlo to...? Bolo to cez deň a prvé známky že asi sa niečo deje boli až na ďalší pracovný deň doobeda.
2. Žiaden fixný poplatok nevidím, iba 1 percento zo sumy (akcie aj ETF) a 1,6 % SLSP fond (áno niečo som dal do rúk aj profíkom heh). Poplatky je vidieť len keď si človek stiahne jednotlivé PDF z menu "výpisy a konfirmácie" (tri: najskôr "potvrdenie o vykonaní pokynu" a "pokyn", o dva dni "konfirmácia o pripísaní finančného nástroja oproti platbe"), priamo na webe poplatky vidieť iba jednotlivo v "Pokyny - Objem obchodu vrátane poplatkov" (vydelenie s "objem obchodu" sedí na 1, resp. 1.6 percenta).
3. Bol to jeden pokyn, a obe stiahnuté "Potvrdenie o čiastočnom vykonaní" majú na sekundu rovnaký čas. Zatiaľ ale ozaj jediné poplatky čo vidím sú len percentá takže asi ma to nestálo viac...? A v menu "Prehľad" to ostalo ako jeden titul, fajn.

Ak pôsobím ako zmätený pako tak to preto že som. ;-) (hoci mám skúsenosti s kupónovou privatizáciou a dôchodkovými piliermi ktorých skratky doteraz neviem ktorý je ktorý heh)

Edit: A na ukážku ako vážne ma treba brať (veľmi málo vážne), myslel som že kupujem v €, až priamo v menu Nákup si vyrátal koľko akcií za povedzme 5.000,- € môžem kúpiť, vôbec neporovnával ceny s ničím... a dodatočne zistil, že som kupoval za 5.000 USD, odprisahal by som že tam bolo €... ale teraz je tam naozaj USD, tak neviem no. ;-) (tá istá akcia)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Substance242 napísal: St 16 12, 2020 10:57 pm Ahoj,

1. Čo je to "naplnil market". :-) Zadal som kúpiť (MARKET, nabudúce už LIMIT ako sa tu v úvode písalo) a... peniaze z účtu zablokované a nič viac, prešlo to, neprešlo to...? Bolo to cez deň a prvé známky že asi sa niečo deje boli až na ďalší pracovný deň doobeda.
1. Kedy prebehol obchod :D hej, presne toto ma zaujimalo, ci tam je okamzita spatna vazba po vykonani obchodu alebo to ma dlhsiu odozvu.
.. super, dakujem za zodpovedanie, nech to rastie :)
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Substance242 »

martinpa napísal: St 16 12, 2020 11:11 pm1. Kedy prebehol obchod :D
Pozerám konkrétny NASDAQ príklad z pondelka, v PDF "Pokyn" je čas 10:29 (vtedy som to naklikol), v "Potvrdenie o vykonaní Pokynu s finančným nástrojom" sa píše "Pokyn bol vykonaný dňa 14.12.2020 15:30:02, za cenu...", a konfirmácia je potom 16.12.2020, cena sedí. Čiže to vyzerá že hneď pri otvorení burzy, paráda.

(ale tie PDF sa neobjavili hneď, v hlavnom menu "investície" ani v appke určite nič nebolo... ale overím nabudúce či na stopro nič nebolo ani v hlbších podmenu pokyny a výpisy, myslím že nie ale nerád by som SLSP krivdil)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ked nasdaq, tak si kúpil americkú akciu. Americké akcie vždy kúpiš v USD a nákup sa realizuje medzi 15,30 hod a 22,00. K tomu by Ti trebalo zistiť ešte poplatok za konverziu, lebo banka ti pri nákupe zmenila časť účtu z EUR na USD.

V prípade veľkých amerických akcií môžeš počas dňa zadať MARKET. Videl som , že SLSP tam má riadok, že ,,pozrieť aktuálnu cenu,,(tak nejak)..tú cenu si vieš pozrieť aj na Yahoo Finance.

Keby si kupoval etefká...tie sú u SLSP všetky v EUR a nakupujú sa na nemeckej burze Xetra....tam kupuj vždy cez LIMIT. Pretože sú nelikvidné a medzi ponukou na kúpu a ponukou na predaj (bid/ask) je veľký rozdiel (spread ).

Príklad: pri férovej trhovej cene 50 je bid 49,50 a ask 50,50. Zadáš MARKET BUY, tak kúpiš za 50,50. Zadáš MARKET SELL, tak predáš po 49,50..
LIMIT príkaz zadaj buď medzi bid a ask..teda 50..alebo si pozri poslednú cenu. Pri nákupe sa netreba ponáhľať a kvôli tomu kúpiť drahšie...
SLSP píše že cena pri MARKET môže byť vyššia o 3-5%.

Ja nemám skúsenosti s európskymi burzami...ale ked sme pozerali likviditu tých ETF, tak je hrozná...niekedy za celý deň len pár tisíc. Pri akciách by bola taká likvidita neprijateľná, tab ťa market pokyn oholil....pri ETF však majú určité mechanizmy, že sa cena prepočítava podľa NAV a marketmakeri zrejme musia kótovať pri nejakom limitovanom spreade...myslím, že som pri nejakom ETF videl max.spread 1,5%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Mozno zle vidim, ale Nasdaq tam je ako ETFko kotovane na Xetre v Eurach podla isinu
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martinpa napísal: Št 17 12, 2020 1:54 pm Mozno zle vidim, ale Nasdaq tam je ako ETFko kotovane na Xetre v Eurach podla isinu
Ale on nekupoval nasdaq ETF v €...ale americkú akciu z Nasdaqu.
Preto zadal pokyn v €, ale nakúpilo mu v USD. Ďalší dôkaz je, že pokyn zadal doobeda a kúpilo sa po otvorení búrz v USA o 15,30:

Substance242 napísal: St 16 12, 2020 2:52 pm - jeden pokyn na xy akcií mi rozdelili na dva, neviem stopro potvrdiť či som za to kvôli tomu platil viac,
- mám z toho pocit že to niekto v SLSP prepisuje do iného systému ručne pomocou sofistikovaného Excelu... len taká moja predstava. :-) ("Janka, preklepla som sa a dala o jednu akciu menej..." "Tak mu zadaj ešte jeden pokyn na tú jednu akciu...")

...myslel som že kupujem v €, až priamo v menu Nákup si vyrátal koľko akcií za povedzme 5.000,- € môžem kúpiť, vôbec neporovnával ceny s ničím... a dodatočne zistil, že som kupoval za 5.000 USD, odprisahal by som že tam bolo €... ale teraz je tam naozaj USD, tak neviem no. ;-) (tá istá akcia)

... Pozerám konkrétny NASDAQ príklad z pondelka, v PDF "Pokyn" je čas 10:29 (vtedy som to naklikol), v "Potvrdenie o vykonaní Pokynu s finančným nástrojom" sa píše "Pokyn bol vykonaný dňa 14.12.2020 15:30:02, za cenu...", a konfirmácia je potom 16.12.2020, cena sedí. Čiže to vyzerá že hneď pri otvorení burzy, paráda.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
sebbe11
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 12, 2020 5:46 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa sebbe11 »

Ahojte, aj ste niekto už kúpili etf? Ja som ich pozeral všetky, ale ani jedno mi neprišlo vhodné.. Nič moc.. Poplatky sú fajn ale nemám čo kúpiť :) Priamo akcie nechcem.
Fondy - za mňa neakceptovateľné za poplatky (len vstupný 4 až 5 % + za správu...)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa osamely chodec »

nie je to az take zle, mas tam napr. SPY s akumulaciou dividend alebo SPY hedzovane na EUR. Akurat treba pockat aspon na 10% korekciu s prvym nakupom, dovtedy setrit do ponozky :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lex »

Co presne znamena ze su hedzovane na EUR? Ako inak zistim najjednoduchsie ci je fond s fyzickou replikaciou? A okrem poplatku 0,4% co berie slsp, je tam este nejaky skryty poplatok toho konkretneho etf?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hedzovane na eur , pretoze etf spy je kotovane v usd , pohyb menoveho paru eur/usd by v pripade ,ze by investicia nebola hedzovana riadne ovplyvnoval vysledok. V pripade hedzingu je pohyb menoveho paru pre investora irelevantny . Samozrejme ze hedzing nieco stoji a tieto naklady budu zohladnene v poplatkoch za etf. Poplatky su uvedene na stranke slsp , zrychlene : 1% alebo min. 25 eur pri nakupe etf, 0,2% p.a. za vedenie ucti +0,4% p.a. za spravu cennych papierov. Tieto poplatky su samozrejme mimo poplatkov ,ktore ma samotne etf a tie su uvedene v statute kazdeho etf.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

JUGGLER napísal: Št 26 11, 2020 1:30 am
POPLATKY:

1. vedenie účtu: 0,20% p.a...iba ak ide o slovenské cenné papiere..vypočítavajú podľa dennej hodnoty účtu a sťahujú 2 x ročne
Dobry vecer, vdaka za sumar podmienok v SLSP. Ked som si pozrel ich cennik, mne tych 0.20% p.a. pripada ako zakladny poplatok za vedenie majetkoveho uctu, bez ohladu na to ake CP na nom clovek ma. A ak tam ma aj nejake zahranicne (napr. ETF), tak navyse k tomu 0.40% p.a. Takze pri pouziti uctu na nakup/drzanie ETF je to spolu 0.60% p.a..
Je to ale napisane nie celkom jednoznacne. Tvoja interpretacia je zalozena len na inom pochopeni toho cennika, alebo si to aj osobne/telefonicky overoval?
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa martinpa »

Je to uvedene jasne aj v cenniku, 0.60% je iba ak mas slovenske aj zahranicne cenne papiere. Ak mas iba zahranicne, tak 0.40%.

A teda keby aj automaticky mas vytvoreny ucet na slovenske cenne papiere, tak platis 0.20% percent z hodnoty portfolia, ktore ma hodnotu 0. Takze podla mna to je safe.
sp.png
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa RadoD »

Nákup a predaj cenných papierov

akcie a ETF: 1,00 % z objemu transakcie, min. 25,00 €
Čím je vyššia hodnota vašej investície, tým je percentuálna výška poplatku nižšia. Viac info v Sadzobníku poplatkov.

Účet majiteľa CP – slovenské cenné papiere

zriadenie účtu a zrušenie účtu: 0,00 €
vedenie účtu: 0,20 % ročne

Držiteľská správa zahraničných cenných papierov

poplatok 0,40 % ročne
Lubos78
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 01, 2021 5:37 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lubos78 »

Ahojte,
Potreboval by som poradiť.
Chcel by som jednorazovo investovať do ETF (ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF / IE00B5BMR087). Šiel som zadať pokyn na nákup v SLSP a ako BestExecution mi to ponúklo nákup cez Londýn v USD, nie Xetru a Eur. Prečo je to tak? Mám nakúpiť podľa ich odporúčania alebo radšej cez Nemecko/Eur? ...povodne som chcel nakupovať v Eur, len som teraz zostal zaskočený. Predpokladám že v prípade nákupu cez Londýn/USD je tu riziko pohybu USD vs EUR a toto nie je hedžovaný ETF.

Ďakujem!
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Best Execution chapem ako kombinaciu roznych faktorov, z ktorych jednym je asi aj likvidita cenneho papiera na tej-ktorej burze. Predpokladam, ze na Londynskej burze to ETF ma vyssiu likviditu, takze mozno preto to uvadzaju ako Best Execution. Toto je ale obrovske ETF s vysokou likviditou aj na Xetre, takze podla mna je uplne OK to kupit tam. Samozrejme cez limit order, a vhodnu cenu pre limit order si musis pozriet niekde na yahoo finance alebo podobne (SLSP ma ceny z predosleho dna).

Su tu ale podstatne skusenejsi diskuteri odo mna, takze ak zle interpretujem co sa mysli "best execution", rad sa necham poucit.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

Lubos78 napísal: Po 25 01, 2021 5:49 pm Ahojte,
Potreboval by som poradiť.
Chcel by som jednorazovo investovať do ETF (ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF / IE00B5BMR087). Šiel som zadať pokyn na nákup v SLSP a ako BestExecution mi to ponúklo nákup cez Londýn v USD, nie Xetru a Eur. Prečo je to tak? Mám nakúpiť podľa ich odporúčania alebo radšej cez Nemecko/Eur? ...povodne som chcel nakupovať v Eur, len som teraz zostal zaskočený. Predpokladám že v prípade nákupu cez Londýn/USD je tu riziko pohybu USD vs EUR a toto nie je hedžovaný ETF.

Ďakujem!
Ten istý problém mam s jedným zo svojich brokerov. Ja za tým vidím snahu zarobiť na konverzii Eura na USD a navyše v Londýne musím zadávať pokyn telefonicky a to sú zas poplatky navyše. Na burze XETRA mi ponúka len nákupy syntetických ETF na sp500, žiadne full replication.
Preto nakupujem horeuvedené ETF cez iného brokera a tohto brokera mám v mode čakania, kedy si uvedomí, že sa nemôže takto správať ku svojim klientom.

Nákup toho istého akciového ETF v USD nezvyšuje menové riziko.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Lubos78
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 01, 2021 5:37 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lubos78 »

jogo napísal: Ut 26 01, 2021 2:06 am Ten istý problém mam s jedným zo svojich brokerov. Ja za tým vidím snahu zarobiť na konverzii Eura na USD a navyše v Londýne musím zadávať pokyn telefonicky a to sú zas poplatky navyše. Na burze XETRA mi ponúka len nákupy syntetických ETF na sp500, žiadne full replication.
Preto nakupujem horeuvedené ETF cez iného brokera a tohto brokera mám v mode čakania, kedy si uvedomí, že sa nemôže takto správať ku svojim klientom.

Nákup toho istého akciového ETF v USD nezvyšuje menové riziko.
Prepáč, nie som si istý či som ťa správne pochopil. Ktorú možnosť by si teda zvolil?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

Lubos78 napísal: Ut 26 01, 2021 8:55 am Prepáč, nie som si istý či som ťa správne pochopil. Ktorú možnosť by si teda zvolil?
Oni ti dávajú na výber, či chceš kúpiť v Londýne za USD alebo na XETRE za €?
Horeuvedené ETF nakupujem u iného brokera za Eura na XETRE.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Lubos78 napísal: Po 25 01, 2021 5:49 pm Ahojte,
Potreboval by som poradiť.
Chcel by som jednorazovo investovať do ETF (ISHARES CORE S&P 500 UCIT ETF / IE00B5BMR087). Šiel som zadať pokyn na nákup v SLSP a ako BestExecution mi to ponúklo nákup cez Londýn v USD, nie Xetru a Eur. Prečo je to tak? Mám nakúpiť podľa ich odporúčania alebo radšej cez Nemecko/Eur? ...povodne som chcel nakupovať v Eur, len som teraz zostal zaskočený. Predpokladám že v prípade nákupu cez Londýn/USD je tu riziko pohybu USD vs EUR a toto nie je hedžovaný ETF.

Ďakujem!
Riziko pohybu Eur/usd mas aj na xetre aj v londyne kedze etf nie je menovo hedgovane.
Na xetre kupis to iste etf za eur ale kurz etf sa ti cez aktualny kurz eur/usd prepocitava do eur (podklad je v usd).
V londyne to kupujes to iste etf za usd a podklad je v usd, cize v zasade ten isty pripad akurat sa ti ten prvy nakup skovertuje do usd ale to neovplyvnuje tvoje kurzove riziko. V oboch pripadoch mas kurzove riziko rovnake. Akurat ti raz ukuzuju cenu toho etf v eur a raz v usd podla aktualneho kurzu.
Ak chces mat kurzove riziko osetrene najdi si etf na s&p ucits ktore je HEDGED v nadpise.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal: Ut 26 01, 2021 10:10 am Ak chces mat kurzove riziko osetrene najdi si etf na s&p ucits ktore je HEDGED v nadpise.
Ak kúpiš hedged, tak v prípade posilnenia USD ti to hedged ETF v eurách zarobí menej o tento kurzový rozdiel, ako ne-hedged ETF. V opačnom prípade, ak USD oslabí, zarobíš viac Eur ako v ne-hedged ETF. V obidvoch prípadoch však budú v cene hedged ETF započítané náklady na hedged, toho času 1-2% ročne.
V prípade, že kurz EUR/USD bude stagnovať, nehedged ETF bude mať ročný výnos v Eurách vyšší ako hedged ETF o hedged náklady, čiže zhruba 1-2%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal: Ut 26 01, 2021 10:30 am Ak kúpiš hedged, tak v prípade posilnenia USD ti to hedged ETF v eurách zarobí menej o tento kurzový rozdiel, ako ne-hedged ETF. V opačnom prípade, ak USD oslabí, zarobíš viac Eur ako v ne-hedged ETF. V obidvoch prípadoch však budú v cene hedged ETF započítané náklady na hedged, toho času 1-2% ročne.
V prípade, že kurz EUR/USD bude stagnovať, nehedged ETF bude mať ročný výnos v Eurách vyšší ako hedged ETF o hedged náklady, čiže zhruba 1-2%.
No to je princip hedingu.
1-2% naklad zavisi od rozdielu urokovych sadzieb eur usd na cca rocnom forwarde. Kludne to moze but o par rokov aj v tvoj prospech, cize to nie je iba NAKLAD, ale aj VYNOS. V minulosti bolo EUR viackrat viac urocenou menou ako USD.
Ak by si bol hedged minuky rok mohol si na eur dostat podobny vynos ako na usd ( cca 1% nizsi) z s&p a nie 8-9% nizsi.
Nikto nie v tych etf preto aby spekuloval na kurz eur/usd ale kvoli akciam.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

Jednoducho povedané, kúpiť hedge ETF na sp500 znamená to isté, ako kúpiť ne-hedge ETF SXR8 napr. za 100 000€ a ku nemu otvoriť dlhodobo short pozíciu na páre EURUSD o veľkosti 1 lotu, tzn. 100 000€. Za tú EURUSD pozíciu sa budú platiť každý deň swapy a to bude ten "poplatok za hedge". A máš pravdu, ak bude swap za držanie short pozície EURUSD kladný, tak sa na tom zarobí. Od finančnej krízy v 2008 roku však nepamätám, žeby bol swap za short EURUSD kladný...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ty si long EUR a kupis za to SXR8. To ETF preda tvoje EUR a kupi USD a za tie USD replikuje S&P. Cize ty si short EUR/USD, aby si sa zahedzoval ty potrebujes kupit EUR/USD aby si bol flat v EUR. Tie rollover fee, resp. kratke pipsy co ti uctuje broker mozu byt zradne, je to siroke ako autobus a za cely rok ti to moze poriadne naskakat, tak by som to nerobil. Skor cez futures M6E micro furures na CME, kde je jeden contract 12500 EUR.
Eur rocne sadzby boli naposledy vyssie ako USD v roku 2010.
Lubos78
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 01, 2021 5:37 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Lubos78 »

Ďakujem všetkým za odpovede.
Aby som sa vrátil k otázke :-)
Čo je teda lepšie zvoliť, nákup v USD cez Londýnsku burzu ktorý SLSP ponúka ako BestExec, alebo nákup v EUR cez Nemeckú burzu?
...alebo je to jedno :-) ...keďže napr. toto ETF nie je menovo hedžované a všetko ostatné je rovnaké...
...alebo to nie je jedno, lebo napr. Londýn je v niečom lepší / má nejaké výhody...atď
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa hokaido »

Predpokladam, ze SLSP pri nakupe za USD, spravi konverziu z EUR, kde pouzije svoj kurzovy listok, kde si priplatis 3.7% k stredovemu kurzu.

Kupit v EUR bez kurzovej prirazky?
Kupit v USD s kurzovou prirazkou 3.7%?

Ak nema drzanie ETF na Londynskej burze nejake benefity nad nemeckou, tak by som isiel do nemeckej.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ja tiež nemecká.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

Osobne som uz tiez riesil nakup nejakych ETF cez SLSP, a tiez som z moznosti LSE vs Xetra zvolil Xetru.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To mi pripomína TB ked po zavedení SEPA stále ponúkali aj drahý ,,zahraničný,, prevod. Chcete SEPA za 5 centov alebo prevod za 20€ ?
Takisto ATM v zahraničí majú fintu ked sa ťa pri výbere z karty pýtajú, či chceš výber z konverziou. Jednou volbou sa pripravíš trebárs o 5% a druhou o nič...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: St 27 01, 2021 12:34 am Takisto ATM v zahraničí majú fintu ked sa ťa pri výbere z karty pýtajú, či chceš výber z konverziou. Jednou volbou sa pripravíš trebárs o 5% a druhou o nič...
Keď som robil v Nemecku, tak sme cestovali cez Poľsko. Kolegovia platili kartami(ja cashom), ale nikto mi nevedel povedať, že aký kurz EURPLN majú pri platbe kartou alebo výbere hotovosti z bankomatu. Každý mi vravel, že ten najlepší. :)
Tak som hľadal, že aký kurz a poplatky sú pri platbe kartou, ale nevedel som to moc nájsť. Nakoniec som to našiel na stránkach mBank. Poplatok pri platbách mimo eurozóny je 2.5% zo sumy. Čiže aktuálny kurz VISA/MASTERCARD + 2.5%. Není to až tak výhodné s tým poplatkom 2.5%, povedal by som, že na úrovni zmenárni...
Tipujem, že ostatné banky majú podobné poplatky za transakciu mimo eurozóny.

https://www.mbank.sk/pomoc/info/karty/p ... -euro.html

https://openiazoch.zoznam.sk/meny/profil/MEPLN
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rastislaf
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 9 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa rastislaf »

jogo napísal: St 27 01, 2021 5:44 am Tipujem, že ostatné banky majú podobné poplatky za transakciu mimo eurozóny.
Ano, napriklad SLSP ho ma 2%:
https://www.slsp.sk/content/dam/sk/slsp ... elstvo.pdf
Spracovanie transakcií v inej mene ako EUR –
2,00 % z transakcie, max. 3,00 € za transakciu
Preto sa pri cestovani mimo Eurozony pouzivaju karty online bank ako Revolut a pod. kde tieto poplatky nie su :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Max 3 € nemrzí, keď vyberieš 500, alebo 1000. Ale ked ti za stlačenie nesprávneho gombíka konverzie stiahnu 50-100€, tak to sú nervy...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"