ETF - Tatrabanka

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tatrabanka vo februári 2020 rozširila investičnú ponuku o investovanie do ETF.
Ponuka je v dvoch formách:

1. Investícia do fondu TB
2. investičné sporenie TB, kde si môžete vybrať zhodnocovanie cez daný fond.

V našom prípade ide o otvorený podielový fond ( o.p.f. ) ktorého názov je:

TAM – Globálny akciový fond o.p.f. ( založenie fondu: 3. februára 2020 )

Kým sa dostanem k informáciám, treba povedať nasledovné:

Podielový fond je vlastný fond Tatrabanky, ktorý sám investuje do rôznych ETF. Je to vlastne fond fondov, ktorého investície spravuje manažment. Takže nejde celkom o pasívne investovanie, ale o akýsi hybrid pasívneho a aktívneho investovania (etfká sú pasívne, ich výber+iné aktíva je aktívna správa ). Dôležitý rozdiel je v poplatkoch a zdaňovaní.

Kým priama investícia do ETF je po 1 roku oslobodená od daní a odvodov, výnosy podielových fondov podliehajú dani z príjmu vo výške 19%.

Zdaňovanie sa robí vtedy, ked sa predajú podiely (redemácia)...pri domácich fondoch to robí správca ( zrážková daň). ..pri zahraničných sa zdaňuje klient - podielnik. Takisto určité výnosy fondu sa zrážkovo zdaňujú priebežne..to by sa však malo premietnúť v čistej hodnote podielu fondu - teda odraziť na cene fondu. Myslím si, že priebežne sa zdaňujú napríklad výnosy z predaja pri rebalansovaní, čo je pre investora v SR nevýhodné, lebo pri priamom držaní ETF je po jednom roku držania oslobodený od daní celý výnos. Pri investícii cez Finax sa rebalansuje tak, aby každý výnos s predaja bol oslobodený od daní.

Pri investíciách do podielových fondov sa dá dosiahnúť oslobodenie od daní cez tzv. DIS = Dlhodobé Investičné Sporenie.
Podmienky DIS: minimálny investičný horizont je 15 rokov a maximálna suma, ktorú môže klient ročne vložiť je 3 000 eur ( = sporenie max. 250 mesačne )

INFORMÁCIE:

Minimálna jednorazová investícia: 150 €
Investícia v rámci Investičného sporenia TB je neobmedzená.

Na chvíľu sa zastavím pri tom investičnom sporení.
Pri ňom si klient vyberá stratégiu sporenia. Ak chcete zhodnocovanie v akciách zvolíte: stratégia – Dynamická.
V rámci nej si vyberiete Globálny akciový fond (etfká), alebo Americký akciový fond (americké akcie ). Nenašiel som nejaké iné zvláštne poplatky pre sporenie. Pri kliknutí na poplatky pri sporení ma prehodilo k poplatkom podielových fondov.. takže pri sporení cez etefká vám budú zrejme účtovať poplatky, ktoré opíšem. Je možné, že v rámci sadzobníka je účet investičného sporenia osobitne spoplatnený. To som nezisťoval.
Pri investícii do podielového fondu sa zakladá investičný účet, ktorý je zadarmo.

POPLATKY

Vstupný poplatok: žiadny ak vstupujete cez TB. Môže byť ak vstúpite cez sprostredkovateľa.

Výstupný poplatok: žiadny pri investícii 3 roky a viac
Pri predaji do 3 rokov: 3% v prvom roku, 2% v druhom roku a 1% ak vystúpite v treťom roku.

Moja poznámka: pri sporení vravia, že si môžete úspory kedykoľvek vybrať..tak pozor, lebo tieto poplatky vám pri výbere naúčtujú...
Preto tipujem, že aj sporiaci účet je ,,zadarmo,, :wink:

Priebežný poplatok: 1,20% p.a. ( 0,95% za správu, 0,07% depozitár, predpokladám, že zvyšok je dph)

INÉ INFO:

Hlavné ETF fondy do ktorých fond investuje:

INVESCO MSCI USA UCITS ETF FUND 15,8 %
UBS ETF MSCI ACWI USD A-ACC FUND 14,7 %
ISHARES CORE S&P 500 FUND 14,4 %
X MSCI USA UCITS ETF FUND 9,4 %
LYXOR CORE EURSTX 600 DR FUND 8,7 %

- mimo toho fond investuje do ,,peňažných investícií, ako sú napríklad peňažné prostriedky
na bežných účtoch, vkladoch a vkladových účtoch,,.

Nie je to investícia do akcií vo výške 100%. Akciová zložka môže byť od 90% do 100%:

,,Podiel majetku vo Fonde investovaný do Akciových investícií bude predstavovať minimálne 90 % z celkovej hodnoty majetku vo Fonde.
Podiel Peňažných investícií na majetku vo Fonde bude predstavovať minimálne 0 % a maximálne 10 %.,,

Zdaňovanie: ÁNO

,,Výnosy z majetku podielového fondu (dividendy) a príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia) podielnikom (fyzické a právnické osoby) podliehajú podľa zákona o dani z príjmov dani z príjmov. Daň sa vyberá zrážkou pri pripísaní výnosu v prospech podielnika. Za zrazenie a odvedenie dane je zodpovedná Spoločnosť. Zrážka dane z príjmov z vrátenia (redemácie) podielových listov sa vykoná z rozdielu medzi vyplatenou sumou pri vrátení (redemácii) podielového listu a vkladom podielnika, ktorým je predajná cena podielového listu pri jeho vydaní. Takto zaplatenú daň môže fyzická osoba ako aj právnická osoba, s výnimkou daňovníkov so špeciálnym daňovým režimom, považovať za preddavok dane a v prípade, že v iných podielových fondoch dosiahne redemáciou stratu, môže pri podaní daňového priznania požiadať príslušný daňový úrad o vrátenie zaplateného preddavku.,,

,,Hodnota podielu je vyjadrená v mene EUR. Počiatočná hodnota podielu pri vytvorení Fondu predstavuje 0,100000 EUR.,,

Linky: Tu si môžete stiahnuť v pdf kľúčové informácie k jednotlivým fondom:

http://www.tatrabanka.sk/sk/tam/o-spolo ... nvestorov/

Tu predajné prospekty: https://www.tatrabanka.sk/sk/tam/o-spol ... prospekty/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presúvam si tu informáciu:

12. marca 2021 plánujeme zlúčiť Európsky akciový fondTB a New MarketsTB do Globálneho akciového fonduTB

Ten Európsky fond totiž vyhodnocujem v Hitparáde. Má hrozný výnos: za 20 rokov -18%.
TB likviduje svoju hanbu...Porovnateľný benchmark je totiž za 20 rokov +50%..takže tu vidíme efekt poplatkov za aktívnu správu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MsTetris
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 27 12, 2020 9:32 pm

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa MsTetris »

JUGGLER,

dík za info. To asi nie je pre investora do TAM – Globálny akciový fond o.p.f. dobre?

Od marca 2020 zainvestované do TAM Globálneho akciového formou mesačných vkladov, v máji aj jednorazovo. Tak uvidíme o tri, štyri roky.

Mimochodom, privátna bankovníčka Tatrabanky, ktorá bola neviem akým algoritmom pridelená, nevie podať skoro žiadne informácie o investovaní. Na pobočke som žiadala o výmenu bankovníčky, a "to oni nemôžu spraviť". No OK, tak neviem či sa s ňou zmieriť, či žiadať o výmenu niekoho iného (pre mňa strata energie). Vďaka pracovníkom a takejto nedôvere a zložitosti, tam väščia investícia nepôjde.

Uvažujem o ETF cez SLSP kvôli jednoduchosti, nezdaňovaniu po 3 rokoch investície a pod., výhody, ktoré ste popísali vo vlákne s relevantnými odkazmi. A možno tam budú viac "user friendly"? :-)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa Rado »

MsTetris napísal: Ne 27 12, 2020 9:56 pm Mimochodom, privátna bankovníčka Tatrabanky, ktorá bola neviem akým algoritmom pridelená, nevie podať skoro žiadne informácie o investovaní.
Zaujímavé, čakať rady o investovaní od niekoho, koho 100% príjmu tvorí mzda. Čo myslíš ako majú nastavené individuálne plány? Koho profit tam asi figuruje?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MsTetris napísal: Ne 27 12, 2020 9:56 pm
JUGGLER,
dík za info. To asi nie je pre investora do TAM – Globálny akciový fond o.p.f. dobre?
Nechcem byť posol zlých správ, ale najväčší problém čo vidím je zdaňovanie výnosov z podielových fondov.
To znamená zdanenie výnosu do 37 000 sadzbou 19% (zrážkovo správcom fondu pri redemácii podielov ).

Nedávno sme sa dozvedeli ďalšiu hrôzu. Že ten základ dane sa spočítava s tvojím osobným príjmom. Ťakže ked zarobíš dajme tomu 30 000 a v ten istý rok ukončíš investíciu v o.p.f zo ziskom napr. 30 000...to je už spolu základ dane 60 000 ...do 37 000 je daň 19%...zvyšných 23 000 daň 25%.

OPRAVA: pri redemácii podielových fondov sa odvody NEPLATIA ! Vymazal som zdravotný odvod 14%

Presne je to tak:
- 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne sumu 37 163,36 eura (čo predstavuje 176,8 - násobok sumy platného životného minima vrátane)
- 25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne sumu 37 163,36 eura (čo predstavuje 176,8 - násobok sumy platného životného minima vrátane).

ALL: opravte ma keď sa niekde mýlim. Opakovanie je matka múdrosti.

- minule čo som citoval , že sa to spája s osobným príjmom, vyzeralo to tak , že celý príjem sa posúva do sadzby 25%
- a ono to nie je pravda...25% daň platí iba na výnos zo základu dane, ktorý presiahne sumu 37 163 € ( do 37k = 19%, na zbytok 25% )

https://podpora.financnasprava.sk/27518 ... a-rok-2020
MsTetris napísal: Ne 27 12, 2020 9:56 pm

Uvažujem o ETF cez SLSP kvôli jednoduchosti, nezdaňovaniu po 3 rokoch investície a pod., výhody, ktoré ste popísali vo vlákne s relevantnými odkazmi. A možno tam budú viac "user friendly"? :-)
Oslobodenie od daní a odvodov je už pri držaní po 1 roku. To čo sme dali tu sú oficiálne podmienky z webu SLSP. Pýtal som jedného investora, čo je u nich dlhšie a ten vravel, že má s nimi dohodnuté individuálne podmienky. Vyzerá to tak, že keď dostaneš privátneho bankára môžeš mať aj iný typ investičného účtu, kde nebude poplatok za správu, len poplatok za vedenie účtu a poplatky za nákup/predaj.

Pre ľudí čo majú veľa peňazí, rádovo aj milióny je to veľmi zaujímavá vec. Ked človek chce držať s dlhým horizontom, poplatok za nákup/predaj je irelevantný...dôležitá je len bezpečnosť vkladu a to, aby to ročne nestálo veľa. Takí klienti podľa mojích info môžu nakupovať všetko možné.

Keď už si v TB opýtaj sa na založenie investičného účtu a investovanie cez pokyny privátnemu bankárovi. Poznám človeka, čo cez nich investuje podobne ako ten privátny investor zo SLSP, len podmienky neviem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa hokaido »

MsTetris napísal: Ne 27 12, 2020 9:56 pm Mimochodom, privátna bankovníčka Tatrabanky, ktorá bola neviem akým algoritmom pridelená, nevie podať skoro žiadne informácie o investovaní. Na pobočke som žiadala o výmenu bankovníčky, a "to oni nemôžu spraviť". No OK, tak neviem či sa s ňou zmieriť, či žiadať o výmenu niekoho iného (pre mňa strata energie). Vďaka pracovníkom a takejto nedôvere a zložitosti, tam väščia investícia nepôjde.
Terminus technikus: privátna bankovníčka Tatrabanky = predavacka Tatrabanky (sprostredkovatel podla zakona o finacnom sprostredkovani)
Predava ti len to co ponuka Banka. Ked prides do predajne Porsche, tazko mozes ocakavat, ze ti ponukne predavac kunkurecnu znacku, alebo aby si chodil busom :)
Podla mna, skuseneho cloveka co sa vyzna v investovani na tejto pozicii nenajdes. Pozri si inzeraty do bank(vlastne aj do velkych MLM firiem ako OVB) na tieto pozicie. Rovno sa v nich pise, ze nie su nutne predchadzajuce znalosti. Proste zaujemca co nic nevie, dostane 2 tyzdnove skolenie co ma predavat a ako. Potom je este pravidelny obeznik, v ktorom je odporucanie, co na dane obdobie odporucat klientom. Tiez z toho kolko predaju, maju premie. Pracovnicka este chodi na pravidelne skolenia a po absolvovani dostane diplom, s ktorymi si odekoruje pracovisko, aby si videl ako moc toho vie.
Tieto rozumy mam este z doby, ked som kupoval podielove fondy v banke. Co to mi tam o tomto porozpravali.

Teraz otazka:
Chces aby sa ti o financie staral clovek, co ma len skolenie na investovanie, ale sam to nikdy nestudoval?

Mimochodom, len tak zo zaujmu by som sa takej pracovnicky opytal veci priamo z testu, ktory podla zakona musia absolvovat vsetci financny agenti.

Vzdy hovorim: cim menej sa tomu chces venovat, tym viac za to zaplatis. Si old school? Chces prist do kammenej banky, dat jeden podpis na zmluvu o investovani a druhy na trvaly prikaz a dalej to nechces riesit? To mas teraz v TB. Po 30 rokoch budes mat vynos povedzme 100.000. Ze su to pekne peniaze? Keby si si k tomu nieco nastudoval mohlo to byt 200k alebo aj 250k (v rovnakom segmente ako PF). To je ta cena, ktoru dnes nevidis, ale platis ju pocas celej doby investovania.

Ake su ine moznosti? Mas 2:
1. Oslovit financneho poradcu, ktoremu zaplatis nejaku sumu a pripravi ti investicny plan podla poziadaviek.
2. Nastudovat si to

Registrovani financni poradcovia na Slovensku neexistuju. Ostava ti teda moznost si nieco k tomu nastudovat. Stale si ale mozes vybrat lahsiu cestu a zvolit si sporo investovanie cez FINAX, portu, etfmatic, EIC a pod, s minimom potrebnych vedomosti a riesis len trvale prikazy.
Alebo si co to postudujes o ETF a mozes ist cez brokera, co nemusi kazdemu vyhovovat. Z vlastnej skusenosti viem, ze ludia chcu jednoduche veci a studium financnych instrumentov je nad ich sily, preto volia sporo investovanie. Niektori sa ale nenechaju presvedcit ani napriek cislam a ostavaju v PF. Je to na rozhodnuti jednotlivca. Ja len ukazujem dvere, ci nimi prejdes je uz na tebe.

Tymto prispevkom som nechcel nikoho urazit, nie vsetci fin. sprostredkovatelia ti zle poradia, ale velka vacsina ano. V banke je to s pravdepodobnostou hraniciaca s istotou.
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa Hawk »

JUGGLER napísal: Ne 27 12, 2020 11:49 pm
Nedávno sme sa dozvedeli ďalšiu hrôzu. Že ten základ dane sa spočítava s tvojím osobným príjmom. Ťakže ked zarobíš dajme tomu 30 000 a v ten istý rok ukončíš investíciu v o.p.f zo ziskom napr. 30 000...to je už spolu základ dane 60 000 ...do 37 000 je daň 19%...zvyšných 23 000 daň 25% + 14% odvody.

Presne je to tak:
- 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne sumu 37 163,36 eura (čo predstavuje 176,8 - násobok sumy platného životného minima vrátane)
- 25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne sumu 37 163,36 eura (čo predstavuje 176,8 - násobok sumy platného životného minima vrátane).

ALL: opravte ma keď sa niekde mýlim. Opakovanie je matka múdrosti.

- minule čo som citoval , že sa to spája s osobným príjmom, vyzeralo to tak , že celý príjem sa posúva do sadzby 25%
- a ono to nie je pravda...25% daň platí iba na výnos zo základu dane, ktorý presiahne sumu 37 163 € ( do 37k = 19%, na zbytok 25% )


áno je to tak ako píšeš, sčítava sa to s príjmami zo závislej činnosti (fyzická osoba) a potom je definovane rozhranie pre 19% a pre 25% (všetko pod tu hranicu 19% a nad tu hranicu sa zdaňuje 25%), tato hranica sa upravuje každý rok nahor podľa aktualizovaného životného minima a násobku 176,8)

a potom samozrejme doplatok 14% pre zdravotne odvody, ktoré výruby Zdravotná poisťovňa keď dostane info od daňového úradu.
MsTetris
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 27 12, 2020 9:32 pm

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa MsTetris »

Ďakujem Vám všetkým za rady a skúsim to zhrnúť:

1. Zdaňovanie - no keby na SK bola normálna vláda, ktorá dane rozdelí rozumne a zdravotné poisťovne, ktoré z odvodov poskytnú náležitú starostlivosť, tak to by bolo najlepšie a potom platiť dane by ani nebol problém. Ale takáto situácia tu zatiaľ nie je, takže to hovorí za priamy vstup do ETF.

2. Privátna bankovníčka Tatrabanky - nechcela som rady, kam investovať, ja som mala vybraté fondy (TAM americký akciový a tento TAM – Globálny akciový fond o.p.f. ako novinka). Od nej som chcela len technické záležitosti - ako "Za aký čas sa vykoná nákup od odoslania pokynu na nákup", prípadne, prečo pokyn na nákup ani po týždni neprešiel. To sa musela pýtať na inom oddelení, hľadali v systéme...na mail neodpovedala, vždy radšej telefonovala (no dobre, majú asi všetky telefonáty nahraté, ale radšej aj tak takéto záležitosti mávam preukázateľným spôsobom doložené).

3. Oslovit financneho poradcu, ktoremu zaplatis nejaku sumu a pripravi ti investicny plan podla poziadaviek.
Keď ja si myslím, že si svoje financie viem spravovať najlepšie, presne ako píšete :-))) Hlavne, keď už mám dosť skúseností (aj negatívnych ešte pred krízou 2008, mala som vtedy niečo málo zainvestované vo fondoch KBC, ale kupovala som nehnuteľnosť, tak som so stratou predala, ale nakoniec sa nákup nehnuteľnosti ukázal z dlhodobého pohľadu ziskovejší.)

4. Skúsim teda osloviť Tatrabanku, či sa dá u nich priamo do ETF a nie cez podielový fond, poviem, že to má SLSP, a že mám takúto požiadavku :-))) Ale zrejme mám málo financií, aby som bola pre nich zaujímavý klient. Za pokus nič nedám.

5. V tomto fonde zostávam a pravidelne veľmi malú čiastku pravidelne prikupujem, zatiaľ kým nenájdem lepšie riešenie a trhy len stúpajú a stúpajú. Idem študovať to zdaňovanie...rozmýšľam, že sa oplatí vybrať až v dôchodkovom veku napr.??
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa martinpa »

MsTetris napísal: Po 28 12, 2020 4:43 pm 4. Skúsim teda osloviť Tatrabanku, či sa dá u nich priamo do ETF a nie cez podielový fond, poviem, že to má SLSP, a že mám takúto požiadavku :-))) Ale zrejme mám málo financií, aby som bola pre nich zaujímavý klient. Za pokus nič nedám.
Ani to neskusaj, tu mas cennik na nakup akcii https://www.tatrabanka.sk/files/archiv/ ... 9_2018.pdf

80 Eur nakup/predaj, resp. 1.5%
MsTetris
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 27 12, 2020 9:32 pm

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa MsTetris »

Hawk napísal: Po 28 12, 2020 11:03 am áno je to tak ako píšeš, sčítava sa to s príjmami zo závislej činnosti (fyzická osoba) a potom je definovane rozhranie pre 19% a pre 25% (všetko pod tu hranicu 19% a nad tu hranicu sa zdaňuje 25%), tato hranica sa upravuje každý rok nahor podľa aktualizovaného životného minima a násobku 176,8)

a potom samozrejme doplatok 14% pre zdravotne odvody, ktoré výruby Zdravotná poisťovňa keď dostane info od daňového úradu.
Zisťovala som zdaňovanie ziskov z podielových fondov TAM v banke a pracovníčka mi trvdí, že sa zdaňuje len 19 percent. A bez doplatku 14 percent Zdravotná.
Aj na tomto odkaze je rovnaká informácia https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... nvesticii-

T.j. mali by sa zdaňovať Podľa zákona O DANI Z PRÍJMOV č. 595/2003 Z. z. podľa § 7 Osobitný základ dane z kapitálového majetku
odstavec 1 písmeno g príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa hokaido »

MsTetris napísal: St 30 12, 2020 11:28 am Zisťovala som zdaňovanie ziskov z podielových fondov TAM v banke a pracovníčka mi trvdí, že sa zdaňuje len 19 percent. A bez doplatku 14 percent Zdravotná.
Aj na tomto odkaze je rovnaká informácia https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... nvesticii-

T.j. mali by sa zdaňovať Podľa zákona O DANI Z PRÍJMOV č. 595/2003 Z. z. podľa § 7 Osobitný základ dane z kapitálového majetku
odstavec 1 písmeno g príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).
Ano je to tak. Tuzemsky spravca(co TAM je) ti rovno zrazi 19% dan a ty uz nic neriesis.
Zahranicny spracovia, ako napriklad KBC cez ktorych si investovala, na druhej strane nic nezdanuju a vsetko danove nalezitosti si uz musis vyriesit sama.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal: St 30 12, 2020 1:28 pm Ano je to tak. Tuzemsky spravca(co TAM je) ti rovno zrazi 19% dan a ty uz nic neriesis.
Zahranicny spracovia, ako napriklad KBC cez ktorych si investovala, na druhej strane nic nezdanuju a vsetko danove nalezitosti si uz musis vyriesit sama. V tomto pripade sa uz ale ozve ZP a vypyta sa tych 14%.
Už sme to tu riešili a nejaký finančný poradca nám to tu vysvetlil, že z predaja podielových fondov sa 14% ZP neplatí, ale nechce sa mi to vlákno hľadať.
Naposledy upravil/-a jogo v St 30 12, 2020 2:08 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - Tatrabanka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: St 30 12, 2020 1:39 pm Už sme to tu riešili a nejaký finančný poradca nám to tu vysvetlil, že z predaja podielových fondov sa 14% ZP neplatí, ale nechce sa mi to vlákno hľadať.
Áno , je to tak. OPRAVA: pri redemácii podielových fondov sa odvody NEPLATIA !

Vymazal som zdravotný odvod 14% zo svojho posledného, aj z Hokaidového príspevku.

Dík za vzájomnú kontrolu. :D
zdaňovanie PF.JPG
https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"