Ako a kde nakupit konkretny ETF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
oceb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 24 11, 2020 12:06 am

Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa oceb »

Ahojte

som tu novy, hladam radu/informacie ohladom nakupu ETF.
Na uvod dolezite - nie som expert, v problematike investovania do ETF sa snazim zorientovat posledne 4 tyzdne cca, financie a ivestovanie nie je to co ma zivi.
Na toto miesto ma priviedol google (nastastie!) po tom, ako som takmer v Partners podpisal zmluvu na investovanie do ETF. To co som si tu precital a nasledne aj inde mi poskytlo cenne dalsie informacie (vdaka za toto forum a vam vsetkym co tu diskutujete za to!!!).
Predpokladam ze to co hladam tu asi na fore vsetko bude, ale je to vo vela vlaknach a uprimne, stracam sa v tom... :?

Aby som to skratil, rozhodol som sa investovat do konkretneho ETF (pripadne dvoch), vyhliadol som si SP&500 ako prioritny.
Strategia je pravidelne dlhodobe investovanie (ciel zabezpecenie dochodku, pre dieta na studia/byvanie atd), na zaciatok som uvazoval investovat sumu cca 3000-5000eur a nasledne mesacne 100-500eur podla moznosti v dany mesiac. Zacat chcem cim skor.

Teraz to co sa snazim zistit:

1. aky konktretny ETF si mam idealne vybrat ak nechcem riesit dane na SK (aby bola splnena podmienka min 1 rocnej investicie)? Ak som spravne pochopil ma to byt ETF ktory nevyplaca ale reinvestuje dividendy? Predvybral som si tento konktretne iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD Acc.
https://eic.eu/fond/ISHSP5

2. mena ETF - USD alebo EUR. Pripadne ake su dalsie vyhody/nevyhody oboch (okrem poplatkov a za prevod EUR/USD pri nakupe a pripadnom predaji)? Ak by som chcel EUR - existuje alternative k iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD Acc.?

3. cez "koho" by ste poradili konktretne nakupit? Mam ucty vo Fio a eToro, len neviem ci je rozumne ich vyuzit, totalne sa stracam v tych poplatkoch, napr pri eToro som si myslel ze tam prakticky ziadne nie su, ale podla info tu na fore to asi nebude pravda... V rozhodnuti mi ide hlavne o co najnizsie poplatky, aby neboli problemy s danami (ale toto asi riesi vyber samotneho fondu?), serioznost /spolahlivost, ochrana pred krachom aby som o investicie neprisiel

prepokladam ze z pripadnych odpovedi vyplynu este dalsie otazky


Dakujem za odpovede/rady a trpezlivost :wink:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V eurách je : iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF , u EIC priebežné poplatky 0,20%p.a.
https://eic.eu/fond/ISHSP5EH

Fond je fond obchodovaný na burze (ETF), ktorého cieľom je čo najpresnejšie sledovať výkonnosť indexu S&P 500 Euro Hedged. ETF investuje do cenných papierov fyzického indexu a je zaistená menou, ktorá umožňuje investorom zaistiť menovú expozíciu v jednej transakcii bez toho, aby museli monitorovať a udržiavať menové zaistenie. Index S&P 500 Euro Hedged ponúka vystavenie 500 veľkým kapitálom v USA, ktoré vyhovujú kritériám S&P, likvidite a voľnému pohybu. Tento index zahŕňa aj mesačné zaistenie s použitím mesačnej forwardovej FX kontraktu na zníženie menovej expozície. iShares ETFs sú fondy spravované spoločnosťou BlackRock.

Keď už to máš u EIC a zaplatil si vstupné poplatky, tak si pozri aký typ účtu máš, čo tam máš .. a požiadaj agenta nech ti zmení manažovaný účet na cieľový č.2 ..za predaj sa platí 0,3% a za nákup 0,3%..ale závisí čo za portfólio ti namixovali. Do účtu sa vieš nalogovať a pozrieť. Príd povedať čo všetko ti účtovali...

FIO je dobrý broker, ale na šetrenie po 100-500 € sa asi nehodí..zrejme majú minimálny poplatok za nákup, čo by znamenalo vysoké % pri dokupovaní.
Sumu 3000-5000 by som zatiaľ do toho nedával, lebo akciové trhy sú vysoko. Šetriť môžeš bez ohľadu na ceny, ale väčšiu čiastku sa snaž investovať keď príde pokles.

eTORO by som sa vyvaroval. Je to derivátový broker, ktorý ponúka akcie a ETF len na prilákanie drobných hazardérov. Analýza ukázala , že nulové poplatky sú len medovými motúzikmi, lebo mali tzv. overnight fees, ktorými v súhrne oberali klientov o 5% p.a.. Dosť silné kafé keď si uvedomíš že ty riskuješ stratu, ale oni majú zisk bez rizika...

Na drobné šetrenie pre deti sa hodí etfmatic.com (treba počkať čo bude po brexite ), alebo EIC keby si vyjednal vstup 1-3% a obyčajný cieľový účet, prípadne, ked nemáš problém s aktívnou správou portfólia ETFs, tak slovenský Finax ( 1,2% p.a.), alebo český Portu ( 0,5% p.a. ) sa na to tiež hodí.
Veľmi zaujímavou alternatívou je aj majetkový účet u SLSP, kde sa dá investovať do ETFs pri nákladoch 0,4% p.a....len treba nákupy robiť aspoň po 1000 € ( 25 € poplatok = vstup 2,5%), najlepšie po 2500 € ( 25€ poplatok = 1% ). To máš bez sprostredkovateľa, bez zakladania účtu u brokera, u veľkej slovenskej banky, ktorá patrí pod rakúsku ERSTE a pri držaní 1 rok je výnos oslobodený od daní i odvodov.
Prílohy
ETF SP500 eur hedged.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa mapper »

Juggler - na etf mu otvoria myslim cislo 6 a inu moznost nedostane.

U mna je to kombinacia EIC a Lynx - EIC ma voci finaxu moznost vyberu etf a ak natrafi na normalnejsieho sprostredkovatela tak poplatkovo jemne podlezie Finax.

Lynx - potrebujes 4000 eur na uvod a potom mozes dokupovat napr. stvrtrocne, polrocne alebo rocne (lepsie 6 eur za nakup ako 1+% rocne z hodnoty portfolia). Toto vies spravit aj vo Fio aby si nakupil tak ze poplatok je max. 1% zo sumy. Pri 1-2 ETF sa to da. Pri 5+ ako mam v EIC sa to do istej cielovej sumy oplati. Nad 20000 EUR urcite cez brokera (200+ EUR priebezny poplatok pre sprostredkovatela cez EIC , Finax atd je fakt dost)
oceb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 24 11, 2020 12:06 am

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa oceb »

Dakujem za odpovede

K tomu konktretnemu ETF - co urcuje ci je alebo nie je pri drzani viac ako 1 rok oslobodeny od poplatkov? je to dane cez aky subjekt to nakupim (cize musi to byt SK subjekt) alebo to je dane cisto tym aky ETF si vyberiem? Toto mi stale nie je jasne :?: A suvisi s tym nejako mena ETF alebo nie?

Aby sme sa rozmumeli, EIC nemam, len Fio a eToro.
Ak som dobre pochopil EIC by bola vhodna volba, ale treba najst agenta a ziadat cieľový č.2 ucet. Otazka je ci poznate konktretneho agenta za kym ist (idealne BA a okolie, predpokladam ze bude treba riesit podpisovanie a os. stretnutia)?
Fio musim pozriet tie poplatky snad to pochopim
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Rado »

oceb napísal: So 19 12, 2020 7:44 pm K tomu konktretnemu ETF - co urcuje ci je alebo nie je pri drzani viac ako 1 rok oslobodeny od poplatkov? je to dane cez aky subjekt to nakupim (cize musi to byt SK subjekt) alebo to je dane cisto tym aky ETF si vyberiem? Toto mi stale nie je jasne :?: A suvisi s tym nejako mena ETF alebo nie?
Zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
Prílohy
1.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa mapper »

ja som svojho agenta na EIC nestretol osobne - riesili sme vsetko online - maily, potvrdenie v platforme atd. Teda okrem prvotnych papierov co som musel podpisat a poslat postou ale to je uz par rokov. Mozno je to uz inak.

Som zvedavy ci Ti tu doporuci niekto agenta - neviem ci to nie je proti pravidlam fora. Mozno do sukromnej spravy alebo skus Peter Cmorej. Ak nie napis mi a dam Ti kontakt na mojho (uvidis co Ti ponukne a celkom by ma zaujimalo ci zozenies lacnejsieho ze by som mal inspiraciu na dalsie kroky).

Co sa Fia tyka tu mas cennik
- napr. bod E 0,15% min 9,95 EUR

Z toho co ja viem je najlepsie kupovat UCITS akumulacne ETF, co najmensie TER, osobne preferujem fyzicku replikaciu. Fio tiez dovoluje US ale kvoli dividendam si narobis vela administrativy.
kuk na ETF pre Europanov. Pre US je toho more.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

oceb napísal: So 19 12, 2020 1:23 pm Na toto miesto ma priviedol google (nastastie!) po tom, ako som takmer v Partners podpisal zmluvu na investovanie do ETF.
Aha. Nevšimol som si slovíčko ,,takmer,,. Takže Google ťa vytrhol zo spárov ,,poradcov,, a priviedol k nám. :)
Si jeden zo zodpovednejších, čo ihneď nenaletia, nepodpíšu, ale najprv si cez web veci trochu preveria...

:beer:

Samotné oslobodenie sa týka cenných papierov, čo sa obchodujú na regulovanej burze. ETF = Exchange Traded Fund...čo znamená fond obchodovaný na burze. ETF teda patrí medzi cenné papiere ako napr. akcie a dlhopisy. ETF je fond do ktorého nevstupuješ ako klient kolektívneho investovania, ale si ho proste kúpiš a predáš kedy chceš. Burza cenných papierov funguje podobne ako trh zo zeleninou :)

mapper: nováčikom to musíš vysvetlovať trochu polopatisticky...chce to viac času, kým budú vedieť čo je TER, akumulačný, fyzická replikácia...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
oceb
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 24 11, 2020 12:06 am

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa oceb »

Ano, Google ma "vytrhol" a doviedol sem :D

Ano novacik som, ale zase nieco aj chapem :wink:

Samozrejme co sa tyka konktretneho odporucania na konktretneho sprostredkovatela - sukromna sprava bohate staci

K tej reinvesticii dividend - predpokladam ze mam hladat akumulacny fond - ale ako si overim ze dany fond je taky? Napr tu https://eic.eu/fond/ISHSP5EH nic take napisane nie je...
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa xerces »

Zdravim. Som v podobnej situacii ako oceb. Planujem investovat cca 30% mojho platu na moj dochodok (horizont cca 25 rokov) a detom (horizont asi 15 rokov) a mam par otazok:

1) Tiez chcem investovat do S&P500 a neviem, ktory fond zvolit. Urcite chcem acc. Rozhodujem sa ci v USD alebo v EUR. Ten iShares co je v EUR je vzdy hedged? Dalsia otazka je aky vymenny kurz sa pouziva pri investiciach do USD verzie? Alebi si tam musim ux posielat USD a vymenu riesit napr. cez revolut?

2) Najskor som chcel investovat cez Finax alebi Etfmatic ale tie poplatky su uplne mimo. Nakupit akcie 1×mesacne verim ze zvladnem aj sam a nepotrebujem niekomu davat za to peniaze. Uvazujem nad obchodovanim cez XTB a neskor LYNX. XTB kvoli 0 poplatkom ale neviem v akej vyske byvaju spready prip. ci tam nie su ine skryte poplatky. Lynx kvoli tomu, zeby som si obcas kupil nejaku akciu. Tam ma ale hneva vysoky poplatok za nakup. Chcem mat SK podporu tak preto som si vybral tychto dvoch. Je to dobra volba?

Som uplny zaciatocnik ale nieci som uz postudoval na nete a skusil aj demo ucet. Je na case zacat realne investovat, takze potrebujem tiez vediet kde a cez koho.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

Podla mna si musis pozriet nejake konkretne etfka, ze co replikuju / sleduju. Popripade skus gugl 'S&P500 etf" alebo tak...
Ak planujes minat eura na dochodku, tak aby si sa vyhol nejakym kurzovym rozdielom (hlavne teda kurzovym stratam), tak asi europske etf skus pohladat ak najdes. Problem je, ze okrem zopar brokerov uz US ETF cez eu brokera nekupis...
V kazdom pripade co sa tyka konverzie, tak bud zmenis eurace u brokera za usd a to ides podla cenniku toho ktoreho brokera alebo si u tych brokerov, ktory ti vedu zvlast usd ucet mozes poslat usd ktore zmenis niekde vyhodnejsie... Konverzie byvaju casto drahe (kvoli nevyhodnemu kurzu)...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa jogo »

xerces napísal: Ne 20 06, 2021 12:52 am Zdravim. Som v podobnej situacii ako oceb. Planujem investovat cca 30% mojho platu na moj dochodok (horizont cca 25 rokov) a detom (horizont asi 15 rokov) a mam par otazok:

1) Tiez chcem investovat do S&P500 a neviem, ktory fond zvolit. Urcite chcem acc. Rozhodujem sa ci v USD alebo v EUR. Ten iShares co je v EUR je vzdy hedged? Dalsia otazka je aky vymenny kurz sa pouziva pri investiciach do USD verzie? Alebi si tam musim ux posielat USD a vymenu riesit napr. cez revolut?

2) Najskor som chcel investovat cez Finax alebi Etfmatic ale tie poplatky su uplne mimo. Nakupit akcie 1×mesacne verim ze zvladnem aj sam a nepotrebujem niekomu davat za to peniaze. Uvazujem nad obchodovanim cez XTB a neskor LYNX. XTB kvoli 0 poplatkom ale neviem v akej vyske byvaju spready prip. ci tam nie su ine skryte poplatky. Lynx kvoli tomu, zeby som si obcas kupil nejaku akciu. Tam ma ale hneva vysoky poplatok za nakup. Chcem mat SK podporu tak preto som si vybral tychto dvoch. Je to dobra volba?

Som uplny zaciatocnik ale nieci som uz postudoval na nete a skusil aj demo ucet. Je na case zacat realne investovat, takze potrebujem tiez vediet kde a cez koho.
Si ideálny začiatočník, ktorý už vie čo chce. Tak sa len vyjadrím k tvojím dobre položeným otázkam.

Chceš investovať najprv cez XTB a dobre robíš, lebo sú tam nulové poplatky.
Chceš investovať do acc ETF na SP500 a dobre robíš, lebo ak by ETF vyplácalo dividendy, tak v XTB by boli zdanené 30% namiesto 15%, lebo XTB nepodporuje formulár W8BEN.
V XTB kúp ETF s tickerom SXR8.DE za Eurá, je to najväčšie euro ETF na SP500 v Európe a nie je hedged. Vyhneš sa tým poplatkom za konverziu na USD.
Spready na SXR8 sú asi trochu vyššie ako v LYNXE, ale aj v LYNXE som mal spread na SXR8 v marci minulého roku väčší ako 0.5€, keď som ho nakupoval.

Dalšia vec je problém s NAV a burzovou cenou. SXR8 sledujeme v našej hitparáde a kopíruje výnos SPY so zdanenými dividendami veľmi presne, čiže by nemalo mať problém s NAV a trhovou cenou(veď je to najväčšie ETF na trhu, lebo mu investori dôverujú-asi vedia prečo). Mam však ETF na SP500 vyplácajúce dividendy, nakúpené za Eurá, ktoré mi nanútil jeden z mojich brokerov namiesto SXR8 a to ETF ma niekedy rozdiel medzi NAV a trhovou cenou aj 2-4%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Skrblík »

JUGGLER napísal: So 19 12, 2020 6:05 pm
FIO je dobrý broker, ale na šetrenie po 100-500 € sa asi nehodí..zrejme majú minimálny poplatok za nákup, čo by znamenalo vysoké % pri dokupovaní.
Sumu 3000-5000 by som zatiaľ do toho nedával, lebo akciové trhy sú vysoko. Šetriť môžeš bez ohľadu na ceny, ale väčšiu čiastku sa snaž investovať keď príde pokles.
Vím že by to bylo na delší debatu spíše někde jinde, ale já osobně nesouhlasím s tím neinvestovat teď sumu 3-5000. Ano, v budoucnu pokles jistě přijde, ale mezitím to může dost růst a neznamená to, že se ještě někdy dostaneme na současné ceny. Já osobně bych se proto nebál tam klidně teď dát větší částku. Dobře, třeba polovinu z ní, ale trhy obecně dlouhodobě rostou a je podle mě větší riziko, že si nechá utéct zisk než že v budoucnu nakoupí lépe.
finlib.cz, informace ze světa investic
ibi2525
Active Member
Príspevky: 125
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Rovnako aj ja by som sa chcel opýtať. Dlkšie som sa rozhodoval pre brokera. Uvažoval som aj nad Finax alebo EIC s dôvodu mojej stratégie nakupovať priebežne (mesačne) a držať som sa rozhodol pre XTB. Ako zaznelo vyššie raz za mesiac pripadne štvrťročne poslať peniaze a nakúpiť ETF si myslim zvládnem a rovnako ako tu bolo písane chcel som sa sam rozhodnúť aké ETF nakúpim. Takže tato otázka je jasna pre mňa ale ešte finalizujem vyber ETF. Štyri by som asi nechcel na začiatok skôr 1 až dva. Ešte doplním mam 33 a sporiť až do dôchodku 100 mes a príležitostne väčšiu sumu.

iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc EUR)
iShares NASDAQ 100 UCITS ETF (Acc EUR)
iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc EUR)
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc EUR)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa jogo »

ibi2525 napísal: Ne 20 06, 2021 1:33 pm iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc EUR)
iShares NASDAQ 100 UCITS ETF (Acc EUR)
iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc EUR)
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc EUR)
MSCI World obsahuje skoro všetky akcie, ktoré sa nachádzajú v SP500, v NASDAQ100 aj v EUROSTOXX50.
SP500 obsahuje skoro všetky akcie, ktoré sa nachádzajú v NASDAQ100.
MSCI World však neobsahuje čínske akcie, ak sa na to pozeráš z pohľadu diverzifikácie rizika.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ibi2525
Active Member
Príspevky: 125
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Ano..chcel by som to mať rozložene na všetky strany s určitým podielom USA, EU, Cina, zvyšok sveta. Zhruba percentualne 40,20,30,10. S dôvodu diverzifikácie rizika
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Tu máš zloženie indexu MSCI World, 66% akcii je v ňom z USA, načo ešte kupovať SP500 a NASDAQ100?
https://www.msci.com/documents/10199/14 ... fcb5bd6523
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ibi2525
Active Member
Príspevky: 125
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Zvažoval som v istom momente sa orientovať len na USA a technologie, tak preto. S Etf na cinu s ponuky XTB mi vychadza najlepsie (co sa tyka pokrytia trhu, reinvestovanie divident, mena a pod): Xtrackers MSCI China UCITS ETF (Acc EUR) ale TER ma 0,65 co je trojnasobok MCSI napr.
Jozki
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 29 10, 2010 3:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Jozki »

Ak chces Cinu + emerging markets tak zvaz napr. IS3N. iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD (Acc), akumulacne, fyzicka replikacia, 0,18%. https://www.justetf.com/servlet/downloa ... DE&lang=en
Jozki
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 29 10, 2010 3:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Jozki »

Ak chces Cinu + emerging markets tak zvaz napr. IS3N. iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD (Acc), akumulacne, fyzicka replikacia, 0,18%. https://www.justetf.com/servlet/downloa ... DE&lang=en
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

Inac ked to teraz napisem trosku zjednodusene... Podla mna nemusis nejak strasne spekulovat. Zacni s investiciou, nakup nieco a ak nepride k nejakemu prepadu, tak po 12 mesiacoch mozes ten prvy nakup predat, ak si rozmyslis, ze strategia bude ina... Podla mna je najdolezitejsie zacat a zacit si to (learning by doing)... a ked zacnes a mas v tom este malo penazi, tak prakticky ziadna tragedia sa nekona...
Akoze je dobre si veci vopred premysliet, ale potom pride okamzik, kedy sa do toho treba trosku vrhnut a "hrat sa" nazivo...
Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Fund »

...a co tak mrknut sa a porozmyslat nad Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (Acc EUR ) je v ponuke XTB,jedno-etfkove investovanie TER 0,22%
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BK5BQT80
...a ked tak doplnit este small caps etfko (male firmy) a mate to pekne pokryte
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

Inac mam dojem, ze Vanguard su jedny z najlacnejsich a msci su o dost drahsie (TER)... asopn som si vsimol, ked som hladal rozne etf, ze to boli zaujimave rozdiely medzi spravcami...
ibi2525
Active Member
Príspevky: 125
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Ďakujem za odpovede, niečo si vyberiem a ako sa píše vyššie, najdôležitejšie je začať, preto idem do toho.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa xerces »

No asi pojdem do toho SXR8.DE. Celkom ale nerozumiem ako to funguje ked je v EUR ale akcie firiem su v USD. K nejakej konverzii teda prichadzat musi. A tiez je otazka cu investovat do ishares alebk nieco podobne do vanguard?

Celkovo chcem moje portfolio investovat v pomere 50% S&P500, 20% NASDAQ a 30% cina,india,afrika. Zatial zacnem s S&P500 a neskor pridam nasdaq. Co sa tyka rozvojovych trhov to je pre mna velka neznama. Neviem ake ETF zvolit aby som pokryl uvedene trhy a neboli tam prilis pruserove firmy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa jogo »

xerces napísal: Po 21 06, 2021 10:41 pm No asi pojdem do toho SXR8.DE. Celkom ale nerozumiem ako to funguje ked je v EUR ale akcie firiem su v USD. K nejakej konverzii teda prichadzat musi. A tiez je otazka cu investovat do ishares alebk nieco podobne do vanguard?
Ishares alebo Vanguard urobí konverziu so stratou menšou ako 0.01%, niektorí brokeri ti pri konverzii vyrobia stratu aj 3%.
Ishares alebo Vanguard, to je asi jedno, prípadne môžeš medzi nich diverzifikovať riziko nákupom jeden mesiac u jedného, druhý mesiac u druhého.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa xerces »

Dobry napad. Kedze idem do XTB tak su mozem nakupocat kolko chcem na rozdiel od lynx, kde by som sa snazil setrit poplatky. Aky je ekvivalent tohi SXR8.DE pre vanguard?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa jogo »

xerces napísal: Ut 22 06, 2021 10:59 pm Dobry napad. Kedze idem do XTB tak su mozem nakupocat kolko chcem na rozdiel od lynx, kde by som sa snazil setrit poplatky. Aky je ekvivalent tohi SXR8.DE pre vanguard?
Obávam sa, že XTB ekvivalent SXR8 od Vanguardu v ponuke nemá.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
mlasak
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 10:06 am
Has thanked: 3 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa mlasak »

Ak sa nemylim, tak ekvivalent SXR8 v USD je CSPX.UK (https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund) - to ma taktiez v ponuke XTB.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa jogo »

mlasak napísal: St 23 06, 2021 5:51 pm Ak sa nemylim, tak ekvivalent SXR8 v USD je CSPX.UK (https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund) - to ma taktiez v ponuke XTB.
Xerces hľadá v ponuke XTB ETF na SP500 od Vanguardu a nie od ishares.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

dnes som narazil na gaming ETF, celkom zaujimava vykonnost na diverzifikaciu nejakych 5-10% kapitalu.

este zistit cez co to nakupit.
https://etfdb.com/etfs/industry/gaming/ ... esc&page=1
mlasak
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 10:06 am
Has thanked: 3 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa mlasak »

ESPO ma napriklad Fio v ponuke.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Neviem kam tuto mapu zaradit, ale celkom dobra.

https://finviz.com/map.ashx?t=etf&st=w52
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, toto, co pisal rmaly
"Problem je, ze okrem zopar brokerov uz US ETF cez eu brokera nekupis..."
to mi nieco uniklo, alebo som bol dlho v zimnom spanku?
Co potom moze europan nakupit z US trhu ?
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Po 26 07, 2021 4:03 pm Hm, toto, co pisal rmaly
"Problem je, ze okrem zopar brokerov uz US ETF cez eu brokera nekupis..."
to mi nieco uniklo, alebo som bol dlho v zimnom spanku?
Co potom moze europan nakupit z US trhu ?
No to ale plati uz tak 2-3 roky (tak od 2018/2019 kvoli MIFID smernici)... mozes nakupit EU ETF ak to tvoj broker uz neponuka...
Vlado Jurik o tom pisal napriklad...

"....Sú 2 spôsoby: buď nakúpite priamo akcie amerických spoločností, alebo na to použijete tzv. UCITS ETF (skratka UCITS znamená Undertakings for the Collective Investments in Transferable Securities, označuje fondy, ktoré spĺňajú európske normy a môžu byť aktívne marketované retailovým investorom)...."

https://peniazesucas.sk/americke-etf-uz-nekupite/
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa xerces »

jogo napísal: St 23 06, 2021 5:22 pm Obávam sa, že XTB ekvivalent SXR8 od Vanguardu v ponuke nemá.
Trochu ma zaraza aku vysoku hodnotu akcie tie fondy maju. Napr. SXR8 ma hodnotu cca 378. Preco to nechavaju v takej vyske keby to mohli splitnut na napr. 1/10?
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Taky jsem po tom pátral a našel jsem :
Jednotková cena ETF se bohužel pravděpodobně nezmění, protože je stanovena na institucionální úrovni, kde účastníci uzavírají obchody v hodnotě milionů liber.

"ETF byly vytvořeny pro instituce, aby mohly velmi rychle přesouvat velké množství peněz. Je to pro ně způsob, jak získat expozici vůči velkému počtu cenných papírů v rámci jednoho obchodu.

Nechtějí to dělat po částech, ale chtějí jeden velký balík akcií, protože jinak by to bylo těžkopádné a neefektivní," vysvětluje Mark Fitzgerald, vedoucí produktového oddělení pro Evropu ve společnosti Vanguard.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
zdroj: https://www.sharesmagazine.co.uk/articl ... ed-so-high

Copak SXR8, takový SXRV je >700€
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Napr. CSPX nie je v EUR, takze jedine Accu SP500 pre EU retail je SXR8 ?
Tieto sa daju kupovat len na celky, alebo aj zlomky (IBKR) ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Napr. CSPX nie je v EUR, takze jedine Accu SP500 pre EU retail je SXR8 ?
Tady je list 19 ETF SP500 pro EU, cca polovina je acc: https://www.justetf.com/en/how-to/sp-500-etfs.html
Tieto sa daju kupovat len na celky, alebo aj zlomky (IBKR) ?
Co vim, tak Trading 212, Revolut, etoro, IB, možná i další nabízí zlomky.
Zlomky mají svoje nevýhody - jednak se k nim většinou vážou další poplatky, a pak nevím jak je to s vlastněním akcie. Vlastníš jenom zlomek, který vytvořil broker, takže předpokládám, že jsi na něm závislý. Pokud máš klasicky celou akcii a broker z jakéhokoliv důvodu skončí, akcie by ti měly zůstat, jsou oddělené od brokera. Co se stane se zlomkovým podílem?
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa xerces »

To by zaujimalo aj mna. Kazdopadne o zlomky nemam zaujem.

Ci sa tyka nasdaq 100 tak tam by sa dalo ist do UST.FR od lyxor. Cena cca 50. Nieco take by som chcel aj pri S&P 500.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Ako a kde nakupit konkretny ETF

Príspevok od používateľa Lex »

Zlomky ETF ma IBKR nakupit nenecha, myslim, ze ani europskych akcii...ked som to riesil davnejsie, tak som myslim dosiel na to, ze zlomky nukaju len pre US akcie/etf.

Lyxor som vyhodnotil ako najlepsiu europsku alternativu ku nasdaq100 za "dostupnu" cenu. Myslim, ze ma aj najvacsie objemy, vacsie ako EQQQ, cize likvidita by nemala byt problem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"