diverzifikované ETF jako dlouhodobá konzervativní investice

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

diverzifikované ETF jako dlouhodobá konzervativní investice

Príspevok od používateľa Skrblík »

Zdravím,

rád bych se zeptal, jestli byste považovali pravidelné investování do diverzifikovaného ETF (něco jako World market, S&P500) jako konzervativní dlouhodobou investici (např. na důchod)?

Pokud si u nás člověk spoří na důchod ve třetím pilíři, až do měsíční výše 3000CZK sice dostává bonus od státu (přímo nebo jako slevu na dani), ale investují za něj společnosti a to ne moc dobře. Např. https://www.conseq.cz/penze/prehled-ucastnickych-fondu, akciový fond za posledních pět let +25,48%, a to patří mezi nejlepší u nás. V delším časovém horizontu by tedy ani státní příspěvky nevykryly horší zhodnocení fondu.

Dávali byste si sami třeba peníze na důchod do nějakého etf místo 3. pilíře? A doporučili byste to i lidem, kteří jinak o investování, akciích nic neví? Budu rád za vaše názory a při této příležitosti přeju všem úspšený rok 2021 nejen v oblasti financí. :-)
finlib.cz, informace ze světa investic
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: diverzifikované ETF jako dlouhodobá konzervativní investice

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zalezi na tom kolko rokov ti ostava do dochodku.
SP500 ETF v pre EU sp500 UCITS , sa povazuju za najkozervativnejsie sposoby investovanie do akcii.
Ale musis pocitat s tym , ze moze nastat pad aj 50% a nemiest spanikarit a popredat.
Trhy sa zatial v historii stale zotavili a po kazdej recesii boli vyssie ako kedy kolvek predtym.

Vyhladajte si sp500 ucists accumulative, nekupujte dist koli nevyhodnemu zdanovaniu.
tak isto nekupejte USA ETF SP500 ,,ako SPY koli nevyhodnemu zdanovaniu dividendov.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7054
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: diverzifikované ETF jako dlouhodobá konzervativní investice

Príspevok od používateľa jogo »

jan7925 napísal: So 09 01, 2021 9:21 am Zalezi na tom kolko rokov ti ostava do dochodku.
SP500 ETF v pre EU sp500 UCITS , sa povazuju za najkozervativnejsie sposoby investovanie do akcii.
Ale musis pocitat s tym , ze moze nastat pad aj 50% a nemiest spanikarit a popredat.
Trhy sa zatial v historii stale zotavili a po kazdej recesii boli vyssie ako kedy kolvek predtym.

Vyhladajte si sp500 ucists accumulative, nekupujte dist koli nevyhodnemu zdanovaniu.
tak isto nekupejte USA ETF SP500 ,,ako SPY koli nevyhodnemu zdanovaniu dividendov.
Porovnaval som si výnosy SPY vrátane zdanených dividend a SXR8 a vyšlo mi to skoro rovnako. Dokonca SPY bol trošičku výkonnejší(snáď 0.1%) aj má nižší spread Bid-Ask ako SXR8 aj nižšie poplatky za nákup/predaj, ale neviem, či sa tieto výhody nestratia kvôli nutnosti konverzie EUR do USD.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7054
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: diverzifikované ETF jako dlouhodobá konzervativní investice

Príspevok od používateľa jogo »

Skrblík napísal: Št 31 12, 2020 6:44 pm Dávali byste si sami třeba peníze na důchod do nějakého etf místo 3. pilíře? A doporučili byste to i lidem, kteří jinak o investování, akciích nic neví? Budu rád za vaše názory a při této příležitosti přeju všem úspšený rok 2021 nejen v oblasti financí. :-)
Daval som, ale musím ťa upozorniť, že keď už tam budeš mať všetky úspory a väčšie peniaze, tak už začínajú byť poklesy účtov, ako počas korona krízy minulý rok, bolestivé, aj keď strácaš len zisk, ktorý si v predošlých rokoch zarobil. Lebo s tým ziskom už si rátal na dôchodok, cash už nemáš, aby si podstatne znížil priemernú nákupnú cenu a výplata na zníženie nákupnej ceny nestačí. Preto som chtiac-nechtiac začal znova tradovať kvôli ochrane tohto zisku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Misoo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 14 07, 2013 10:54 am

Re: diverzifikované ETF jako dlouhodobá konzervativní investice

Príspevok od používateľa Misoo »

Sporenie na dôchodok v 3.pilieri sa v ČR podľa mňa oplatí oproti investovaniu do ETF prakticky jedine v prípade, kedy ti ešte naviac prispieva zamestnávateľ. Dôvodom sú poplatky, kde každý fond má ročný poplatok 1% (je to obmedzené zhora, tak všetci majú max.), pre porovnanie pri ETF sa dostávaš niekde okolo 0,2%. Niektoré sporenia prakticky iba nakupujú určité ETF, takže je reálne bez príspevku zamestnávateľa zbytočné platiť cca 5-násobný poplatok.
Pri fondoch ako Conseq by som si dal pozor na fakt, že história fondov je veľmi krátka, väčšinou iba 5 rokov, kde podľa mňa tieto čísla majú slabú výpovednú hodnotu. Zameral by som sa na obsah fondu, ktorý však spoločnosti z mne neznámeho dôvodu často nezverejňujú, napríklad v prípade spomínaného Consequ som sa niekde dočítal, že väčšinu tvoria európske akcie a USA iba pomerne malú časť. Nedávno som si robil research a našiel fond od spoločnosti AXA, ktorého obsahom by mal byť z cca 96% fond MSCI World (teda World market). Takže obsahovo sa tieto 2 varianty nemusia vôbec líšiť. Pokiaľ nedostávaš príspevok od zamestnávateľa na 3.pilier, kúp radšej ETF priamo na burze.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: diverzifikované ETF jako dlouhodobá konzervativní investice

Príspevok od používateľa Skrblík »

Jogo: Já vím, ale pokud si budu spořit ve 3. pilíři v akciovém fondu, tak mě před tím také neuchrání. A zvolit si konzervativní, který investuje zejména do dluhopisů, je akorát pomalé znehodnocování peněz, jelikož tyto fondy neporáží ani inflaci.

Ono to právě na první pohled vypadá lákavě s tím státním příspěvkem, vložte měsičně 1000Kč a stát vám přidá 200 nebo kolik. Jenže postupem času hraje mnohem větší roli samotné zhodnocování. Každopádně díky všem za názory. :-)
finlib.cz, informace ze světa investic
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"