ETF obchodované mimo trading hours aktív ktoré obsahuje

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

ETF obchodované mimo trading hours aktív ktoré obsahuje

Príspevok od používateľa ATHena »

Ahoj,
v poslednom čase som rozmýšľal nad takou zaujímavou vecou. Ak si kúpim VOO prípadne SPY (cez fio samozrejme) tak ho môžem obchodovať vtedy, keď sa obchodujú aj spoločnosti v nich obsiahnuté. Ale keď kúpim ich európsky ekvivalent, napr. od iShares (SXR8.GR) tak síce záleží od burzy ale napríklad XETRA je otvorená od 9.00 do 17.30 nášho času. Zatiaľ čo NYSE/NASDQ od 15.30 do 22.00 (obidvoje nášho času). Takže existuje časová perióda, keď SXR8 môžem obchodovať aj keď companies, ktoré obsahuje nie a iná perióda, keď nemôžem ho obchodovať, ale companies v ňom sa obchodujú.
Uvažoval som nad tým trochu viac a pravdepodobne rovnaký problém nastáva napr. pri ETFs ktoré trackujú ázijské trhy no obchodujú sa na us burze. Alebo aj pri duálne listnutých spoločnostiach.
Do tohto všetkého ešte samozrejme zasahuje trading mimo trading hours ale svojimi špecifikami to nenahradí otvorený market (či?) .

Moja otázka je či by ste mi vedeli povedať ako sa takéto anomálie riešia, napríklad ráno nášho času vyjde v us jobless claims report, ktorý ukáže, že prácu stratilo oveľa viac ľudí ako sa očakávalo. SPY pôjde pravdepodobne dole na opene (možno už v pre-markete?) no SXR8 je už normálne obchodovaný na XETRA takže zareaguje na tie správy. To môže zase spätne ovplyvniť SPY.

Opačný príklad by bol zasa crash SPYu ale SXR8 by obchodované nebolo. Ak by prudko nenasledovalo SPY už v pre markete mohol by som celkom ušetriť, prípadne to otvára ďalšie špekulácie (missol som dip na SPY, chytím ho na SXR8).

Každopádne mi je jasné, že som neprišiel na nejakú novú vec, predpokladám, že s týmito možnosťami sa ráta a trh ich reflektuje. Nenašiel som však k tomu žiaden článok alebo case study. Vedeli by ste mi dať nejaké pointers, čo hľadať aby som sa o tomto správaní dozvedel viac? Prípadne nejaké vaše skúsenosti?

P.S: Toto je môj prvý topic tu, musím povedať, že toto fórum je veľmi nice a ľutujem, že som ho nenašiel skôr. Thumbs up všetkým čo to tu držia na takej vysokej úrovni.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF obchodované mimo trading hours aktív ktoré obsahuje

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ATHena napísal: Po 25 01, 2021 6:21 pm Ak si kúpim SPY tak ho môžem obchodovať vtedy, keď sa obchodujú aj spoločnosti v nich obsiahnuté.
Nesúvisí to s tým. ETF sú fondy. Oni majú nakúpené akcie z indexu, ale cena fondu nie je závislá od toho, aby sa akcia trejdila.
Všetky akcie a ETFs sa trejdia 16 hodín denne. Závisí od brokera kolko hodín umožnuje trejdiť klientom pred a po trading hours.
Ešte zaujímavejšie sú indexové futures, ktoré sa trejdia prakticky 24 hodín. Futures je derivát - termínovaný kontrakt napr. na SPY a trejdí sa aj ked sa SPY a akcie netrejdia. Cenu robí trh, teda účastníci. Oni podľa toho čo sa deje predvídajú open cenu a bud nakupujú alebo predávajú.


US job report nevyjde ráno nášho času, lebo vtedy Amerika spí. Ale ked sa niečo udeje...napr. Bill gates dostane v noci infarkt...tak sa to odrazí na cene futures...po 10 hodine ráno nášho času otvorí Microsoft nižšie o 10%...a adekvátne podla zastúpenia v SPY aj poklesne SPY...nielen kvoli Microsoftu, ale malo by to celkový vplyv.

Tie fondy majú tzv. NAV ( net Asset value) ktorá sa vypočítava vtedy ked sa obchodujú akcie. Ked sa neobchodujú tak cenu robí trh. A ked je tá cena vyššia/alebo nižšia ako NAV, tak aj podľa toho účastníci otvárajú obchody a tú cenu tlačia ku NAV. Je to akási samoregulácia za ktorou stoja marketmakeri, arbitrážni roboti, arbitrážni trejderi ktorí hladajú odchýlky atd, atd. Každý chce zarobiť tam kde vidí logickú odchýlku. Aj my nakupujeme vtedy ak si myslíme, že cena pôjde hore a predávame, ked si myslíme že cena pôjde dole... trh je v tom nádherný, že je sám sebe pánom..skrátka mr. Market :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF obchodované mimo trading hours aktív ktoré obsahuje

Príspevok od používateľa hokaido »

ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF obchodované mimo trading hours aktív ktoré obsahuje

Príspevok od používateľa ATHena »

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a link, pozriem sa na to.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"