Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Ciko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 06 09, 2012 2:18 pm

Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa Ciko »

Mam 42 rokov, ako sporenie na dochodok mam cielovy ucet v EIC - doba sporenia 20 rokov.

Na ucet mam vlozenych 25 000€ z 50 000€. Moj plan je 50 000€ naplnit max do 5 rokov.

Investovane v:
40 % ISHSP5 - IE00B5BMR087 - iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD
60% ISHCMWO - IE00B4L5Y983 - iShares Core MSCI World UCITS ETF
Co by som mohol teraz urobit ?

A/ Nic, alokovat volne financie (ako doteraz) do EIC a cim skor naplnit 50 000€. Po naplneni 50 000€, cielovu sumu navysit a zaplatit opat vstupny poplatok ?!

B/ Nakupovat individualne ETF cez XTB a sumu, ktoru by som investoval do EIC rozdelit na 50% EIC a 50% XTB ?
- vyhol by som sa tak opat dalsiemu vstupnemu poplatku.
- po naplneni 50 000€ nechat ich pracovat, nasledne financie vkladat uz len do XTB ?

C/ ?

Dakujem za odpovede
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7057
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 277 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa jogo »

Par postrehov, ktoré ma napadli:
- kupuješ ETF za USD? tak potom platíš pri nákupe aj konverziu tuším 1.2%
-v EIC ti garančný fond ručí maximálne za 50 000€, tak by som v EIC túto sumu neprekračoval a začal sporiť u iného brokera alebo OCP
-vo všeobecnosti som zástancom sporenia priamo u brokera, lebo napr. XTB,LYNX aj FIO nemajú ročný poplatok za držanie CP na rozdiel od PATRIE, FINAX, PORTU. Poplatok za nákup napr. u LYNX alebo FIO sa dá znížiť tým, že budeš nakupovať raz ročne namiesto raz mesačne
-v XTB, FIO aj LYNX máš ručenie max 20 000€ garančným fondom
-XTB nepodporuje W8BEN a a preto USA dividendy sú zdaňované 30% namiesto 15%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Ciko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 06 09, 2012 2:18 pm

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa Ciko »

Ďakujem.
Z tvojej odpovede vyplýva, že ideálne neprekračovať garančný fond a investovať cez brokera ako o.c.p., lebo broker nemá ročný poplatok. (brokera využiť je aj môj terajší plán)
VÝŠKA GARANČNÉHO FONDU napísal: EIC - 50 000€
XTB, LYNX, FIO - 20 000€
SK garančný fond - zoznam subjektov: https://www.garancnyfond.sk/zoznam-subjektov
CZ garančný fond: http://www.gfo.cz/

K jednotlivým brokerom:

IB:mesačný poplatok, preto som ich nezahrnul do výberu. Pre môj pravidelný (či už mesačný, štvťročný alebo raz ročne) nákup ETF sa mi to nevypláca.

LYNX/FIO: poplatok za nákup znížim nákupom 1x ročne. Tuším pri Lynxe to je 0,12%-min 6€. Na druhej strane FIO má vyššie poplatky ako Lynx a starší interface. Aj keď mám FIO banku (aj firemné účty), tak v porovnaní poplatkov z tejto dvojice lepšie vychádza Lynx.

XTB: poplatky žiadne (peniaze vložím prevodom alebo kartou cez PayPal). Začínajú až pri obrate nad 100 000€/mesiac. XTB má slabý výber ETF, ale tie základne vedené v EUR (MSCI World, S&P 500) tam nájdem. ETF nakupujem iba akumulačné.

DEGIRO - iba pre CZ

Na základe mojich podmienok mi zatiaľ najvhodnejšie vychádza XTB. Opravte ma prosím, ak sa mýlim.

Nejaky iný broker ? s porovnateľnými vlastnosťami a poplatkami ?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7057
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 277 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa jogo »

Ciko napísal: Ne 27 06, 2021 11:43 am Na základe mojich podmienok mi zatiaľ najvhodnejšie vychádza XTB. Opravte ma prosím, ak sa mýlim.
Toho času je XTB najlacnejší broker pre pravidelné investovanie. Dobre si si vybral. Pozor na garanciu len vo výške 20 000€. Ak ukončia akciu na nákup CP bez poplatku, nič ti nebude brániť zmeniť brokera, ak by boli drahí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa Sleepy »

Iba zo zaujímavosti, keby sme sa nepozerali na výšku garančného fondu ? Aká je pravdepodobnosť, že by daný broker mohol byť insolventný ?
(viem, že sa to nedá odhadnúť, ale čisto iba zo skúsenosti) Asi tak, že najmenšia pravdepodobnosť je pravdepodobne pri veľkom brokerovi (IB) a postupne pravdepodobnosť insolvencie stúpa.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ne 27 06, 2021 12:36 pm Toho času je XTB najlacnejší broker pre pravidelné investovanie. Dobre si si vybral. Pozor na garanciu len vo výške 20 000€. Ak ukončia akciu na nákup CP bez poplatku, nič ti nebude brániť zmeniť brokera, ak by boli drahí.
Je to ako keď prídeš do kasína a majú tam bufet zadarmo. Najlepší bufet, lebo je zadarmo. TINSTAAFL
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ciko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 06 09, 2012 2:18 pm

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa Ciko »

JUGGLER: alebo inak povedané, nie je všetko zlato čo sa blyští a z dlhodobého hľadiska a na základe tvojich skúsenosti by bol lepší broker napr. Lynx ako XTB ? Keď nakúpim raz/2x za rok ETFko, tak 6€ za nákup v pohode prežijem.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7057
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 277 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ne 27 06, 2021 12:51 pm Je to ako keď prídeš do kasína a majú tam bufet zadarmo. Najlepší bufet, lebo je zadarmo. TINSTAAFL
Nechápem, prečo si taký prísny len ku XTB. Aj IB resp. LYNX ponúka CFD a o nich nepíšeš ako o kasíne.... Každý broker má v ponuke nejaké pákové produkty, buď futures, CFD, opcie, waranty alebo KO certifikáty, nielen XTB. Všade číha nebezpečenstvo pre neskúsených, preto vypisujeme dotazníky, aké máme skúsenosti. Mne napríklad jeden broker zakázal obchodovať KO certifikáty. Pritom v 2008 roku som obchodoval iba KO certifikáty, lebo mali garantovanú stratu. Ale usúdili, že to nezvládnem, lebo dotazníky vypisujem z pohľadu investora, kde mám veľký účet, teda konzervatívne a nie pohľadu gambléra, kde mám malý účet, teda riskantne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa danno »

jogo napísal: Ne 27 06, 2021 12:36 pm Toho času je XTB najlacnejší broker pre pravidelné investovanie. Dobre si si vybral. Pozor na garanciu len vo výške 20 000€. Ak ukončia akciu na nákup CP bez poplatku, nič ti nebude brániť zmeniť brokera, ak by boli drahí.
Ako to je stym garancnym fondom? ta ochrana 20000€ je na hotovost u brokera? Co v pripade ak mam za 20000€ nakupene cenne papiere a 20000 dostupnej hotovosti? Cenne papiere su zapisane na meno?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7057
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 277 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa jogo »

danno napísal: Ne 27 06, 2021 6:57 pm Ako to je stym garancnym fondom? ta ochrana 20000€ je na hotovost u brokera? Co v pripade ak mam za 20000€ nakupene cenne papiere a 20000 dostupnej hotovosti? Cenne papiere su zapisane na meno?
Tu je dokument slovenského garančného fondu: https://www.garancnyfond.sk/legislativa
Predpokladám, že v zahraničí to bude obdobné.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ciko napísal: Ne 27 06, 2021 1:58 pm JUGGLER: alebo inak povedané, nie je všetko zlato čo sa blyští a z dlhodobého hľadiska a na základe tvojich skúsenosti by bol lepší broker napr. Lynx ako XTB ? Keď nakúpim raz/2x za rok ETFko, tak 6€ za nákup v pohode prežijem.
Áno. Pre mňa je Lynx transparentný britský broker, ktorý je primárne SPROSTREDKOVATEĽ.
XTB nie je primárne broker- sprostredkovateľ, ale CFD broker.

CFD sú mimoburzové deriváty, ktoré vznikli v ANGLICKU. Ich podstatou je, že kapitálovo silný MARKETMAKER tvorí vlastný trh tak, že kótuje podľa reálnych akcií, futures, forexu atd. Tak vzniká dojem, že obchodujeme akcie, futures, forex, ale v skutočnosti marketmaker podľa nich kótuje, pričom má vlastné spready, vlastnú exekúciu, vlastnú platformu. Ja uznávam CFD, ale iba veľkých anglických, prípadne švajčiarských marketmakerov ako CMC, IG, LMAX, Ducascopy, Swissquote.

Väčšina ostatných ( sú ich stovky, možno tisíce ) vznikli sekundárne ako kasína, ktoré často zneužívajú retail a rôznymi praktikami sa na ňom obohacujú. Nebudem to rozoberať, ale XTB si pametám ako druhotriedného poľského brokera, ktorý mal dlhé roky pochybné praktiky. Niečo máme zdokumentované, iné veci sme preberali súkromne. Ja som cez nich neobchodoval, ale niektorí z našej komunity áno. Nepametám si jediného človeka, čo by ich v minulosti odporúčal.

Posledné roky to možno neplatí a XTB sa stal medzinárodne známym a silným CFD brokerom. Presadil sa aj v Británii.
Od 2018 XTB ponúka aj sprostredkovanie nákupu/predaja vybraných CENNÝCH PAPIEROV.
Od 10/2020 zrušili poplatky za nákup/predaj fyzických akcií a ETFs.

Akokoľvek príťažlivá je však slečna XTB, ktorá dnes loví vo vyšších kruhoch, ja si ju pametám ako poľské dievča z ulice pri ktorom si trebalo dať pozor na peňaženku. Na druhej strane anglickí CFD brokeri si stále držali vysoký štandard.

Jogo: CFD u IB a Lynx je iba doplnok pre neamerických trejderov na vysokej inštitucionálnej úrovni. Pri akciách podľa mojích zistení obchoduješ reálny akciový trh. Daj si pod seba ticker akcie a ticker CFD a skús. Ja nespochybňujem, že pred pol rokom sa XTB stal poplatkovo výhodný pre vybrané akcie a XTB ...ja vyjadrujem názor, že XTB je alebo bolo primárne CFD kasíno, ktoré teraz sekundárne láka investorov do cenných papierov. Ak si ľudia myslia, že ,,zadarmo aj mŕtvemu z ucha,, platí rovnako pre pálenku i cenné papiere, tak OK..proti gustu žiaden dišputát.

P.S. Ak sa bavíme o tom, že nieto chce začať z účtom 100-200 € a kupovať ETFs po 10 €, tak OK..nemám nič proti XTB, lebo asi nič lacnejšie nie je.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa rmaly »

Ciko napísal: Ne 27 06, 2021 11:43 am
LYNX/FIO: poplatok za nákup znížim nákupom 1x ročne. Tuším pri Lynxe to je 0,12%-min 6€. Na druhej strane FIO má vyššie poplatky ako Lynx a starší interface. Aj keď mám FIO banku (aj firemné účty), tak v porovnaní poplatkov z tejto dvojice lepšie vychádza Lynx.
Otazka je, ci Lynx predava US ETF a ak nie, ci je to pre teba problem...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 51 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

danno napísal: Ne 27 06, 2021 6:57 pm Cenne papiere su zapisane na meno?
XTB nie
4.26. Budeme spravovať OMI Zákazníka na zbernom účte, ktorý pre XTB vedie Depozitár. XTB je držiteľom Zberného účtu a Zákazník je osobou oprávnenou k OMI registrovaným na vyššie uvedenom zbernom účte. Množstvo OMI je identifikované na Obchodnom účte.

LYNX nie
Vlastníkem cenných papírů je v depozitáři uveden Interactive Brokers. Broker následně klientovi poskytne vlastnická práva tak, aby klient, a ne broker, čerpal z výhod (i nevýhod) vlastnických práv k dané akcii. Klient je vždy potom tzv. ultimate beneficial owner.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ako si sa nakoniec rozhodol?
Odoslané z počítača
Ciko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 06 09, 2012 2:18 pm

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa Ciko »

Momentalne najlacnejsie vychadza XTB, ale to sa moze kedykolvek zmenit + proti XTB hraje aj minulost (prispevok od Jugglera).

Pre aktivnejsieho uzivatela je najlepsia moznost IB.

Pre menej aktivneho najracionalnejsie vychadza Lynx. Lynx ma dobre meno (samozrejme aj vdaka IB) a poplatkovo pre nepravidelneho investora je uplne v pohode (to sa strati). Podporuje W8BEN (do buducna), cz podpora, siroky vyber ETF, min. vklad momentalne bol 3000€. Ucet aktivovali do 3 dni + cca dalsie 3 dni bol ucet v "LIQONLY Mode" - potrebovali overit bank. ucet ci je moj - z ktoreho prisiel vklad (da sa to urychlit, ak im poslete vypis z prevodu). Cela registracia+nahratie dokumentov prebehla online. Prihlasujem sa dvojfakt. overenim cez aplikaciu Handy tracker.

Takze som si vybral Lynx.

Predtym som si zalozil ucet aj u XTB, kde ma hned telefonicky kontaktovali a chceli mi "pomahat" - co mna osobne otravuje 🙂
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Dik Ciko za info. Ten Handy tracker je nutnost, alebo volba? Pytam sa preto, lebo nemam smartphone :)
Odoslané z počítača
Ciko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 06 09, 2012 2:18 pm

Re: Rozsirenie sporenia na dochodok ku sporeniu v EIC ?

Príspevok od používateľa Ciko »

Nie je to nutnost :) mna Handy trader (nie tracker-sorry) dodatocne autentifikuje cez biometricke udaje po zadani mena a hesla. Beriem to ako urcity level bezpecnosti pocas prihlasovania, nemusim opisovat kod z Google autenthicatora alebo smsky a pod. Vsade kde sa da, tak si nastavim dvojfaktorove overenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"