ETF vs. TRADING

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa samuel »

Zmiatla ma tá oranžová a červená farba 😳
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Joki »

Zdravím vás, vie mi niekto vysvetliť, ako fungujú europske etf, ktoré kopírujú tie americke etf. Akcie sú naviazané na americkú ekonomiku v realnom obchodnom dni a k tomu ešte aj Pán trh. Europske etf môžeš kúpiť už o 9h. a aj skôr, ale v tom čase je v amerike noc a ekonomika “spí” a Pán trh tiež. To iste platí aj o akciách, ktoré kúpiš za eur a pritom sú to americké spoločnosti. Ako to je validné? Ďakujem
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Joki »

:dolar:
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kupuješ fond, ktorý drží akcie. Či je fond európsky, alebo americký na tom nezáleží. Drží akcie daného indexu, teda pri SP500 akcie 500 firiem. O cenu sa postará trh a marketmakeri. Napríklad SPY je najpopulárnejšie americké ETF na SP500. Obchoduje sa od 10,00 nášho času (U.S. premarket) do 2,00 nášho času ( teda 4 hodiny po zavretí US búrz o 22,00 nášho času ). K tomu sa 24hodín obchodujú tzv. futures na SP500..to sú deriváty..termínované kontrakty. Najhlavnejšia tvorba cien je počas burzových hodín ( 15,30 - 22,00 ) kedy sa obchodujú všetky akcie a podľa nich sa vypočítava cena INDEXU.

Index si nemôžeš kúpiť. Kupuješ fond, ktorý reálne drží akcie, ktoré obsahuje index. Cena toho fondu sa potom tvorí na burze počas burzových hodín (6,5 hod), ale i počas mimoburzových hodín (ďalších 9,5 hodín ) a napokon aj po zvyšok dňa cez futures. Ked v USA je noc, futures na SP500 fungujú a podľa nich napr. otvorí ETF na SP500 v Európe napr o 9,00 hod. Aj ked to my nevieme pochopiť, o tie ceny sa starajú trejderi, inštitúcie a burzy po celom svete. A to nielen ako ľudia, ale ako roboti - programy, ktoré neustále kótujú ceny a vyhľadávajú odchýlky, nezrovnalosti. Ten mechanizmus tvorby ceny je založený na tom, že každý chce na niečom zarobiť. Trejder napr. sleduje správy a ked sa niečo deje tak predáva a nakupuje. Marketmaker funguje ako zmenáreň: nakupuje + predáva naraz v jednom čase (kótuje ceny )...rozdiel medzi nákupnou cenou a predajnou je jeho zisk. Arbitrážne roboty a trejderi hľadajú odchýlky a tak vyrovnávajú rozdiely. Europsky fond prijíma vklady v EUR, ale nakupuje v USD. Cena fondu potom odráža aj kurzové rozdiely.

P.S. Je polnoc a náhodou mám otvorenú platformu brokera. Burzy už zavreli, ale do 2,00 fungujú tzv. elektronické burzy, kde môžem ja nahodiť ponuku za kolko chcem kúpiť hocijakú americkú akciu, alebo ETF. Na akcii ako AAPL nemám veľa možností - stále je likvidná, stále sa obchoduje a ponuka dopyt (bid-ask) je 149,11 a 149,13. Ak by som chce kúpiť, tak možem kliknúť na 149,11 a mám kúpené. Môžem hodiť dopyt, že kúpim po 149,12 a niekto mi predá. Ked nepredá, bude tam svietiť moj dopyt = cena 149,12. Tým pádom tvorím cenu. Aj ja sa môžem hrať na marketmakera, že vlastním nejakú akciu a teraz, ked je trh menej likvidný, tak budem predávať za MOJU cenu (samozrejme vysokú ) a kupovať za MOJU cenu (samozrejme nízku ). Tak ako funguje zmenáreň peňazí. Nákup - predaj. To je taký lokálny TRH v malom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Joki »

JUGGLER napísal: Pi 10 09, 2021 11:56 pm Kupuješ fond, ktorý drží akcie. Či je fond európsky, alebo americký na tom nezáleží. Drží akcie daného indexu, teda pri SP500 akcie 500 firiem. O cenu sa postará trh a marketmakeri. Napríklad SPY je najpopulárnejšie americké ETF na SP500. Obchoduje sa od 10,00 nášho času (U.S. premarket) do 2,00 nášho času ( teda 4 hodiny po zavretí US búrz o 22,00 nášho času ). K tomu sa 24hodín obchodujú tzv. futures na SP500..to sú deriváty..termínované kontrakty. Najhlavnejšia tvorba cien je počas burzových hodín ( 15,30 - 22,00 ) kedy sa obchodujú všetky akcie a podľa nich sa vypočítava cena INDEXU.

Index si nemôžeš kúpiť. Kupuješ fond, ktorý reálne drží akcie, ktoré obsahuje index. Cena toho fondu sa potom tvorí na burze počas burzových hodín (6,5 hod), ale i počas mimoburzových hodín (ďalších 9,5 hodín ) a napokon aj po zvyšok dňa cez futures. Ked v USA je noc, futures na SP500 fungujú a podľa nich napr. otvorí ETF na SP500 v Európe napr o 9,00 hod. Aj ked to my nevieme pochopiť, o tie ceny sa starajú trejderi, inštitúcie a burzy po celom svete. A to nielen ako ľudia, ale ako roboti - programy, ktoré neustále kótujú ceny a vyhľadávajú odchýlky, nezrovnalosti. Ten mechanizmus tvorby ceny je založený na tom, že každý chce na niečom zarobiť. Trejder napr. sleduje správy a ked sa niečo deje tak predáva a nakupuje. Marketmaker funguje ako zmenáreň: nakupuje + predáva naraz v jednom čase (kótuje ceny )...rozdiel medzi nákupnou cenou a predajnou je jeho zisk. Arbitrážne roboty a trejderi hľadajú odchýlky a tak vyrovnávajú rozdiely. Europsky fond prijíma vklady v EUR, ale nakupuje v USD. Cena fondu potom odráža aj kurzové rozdiely.

P.S. Je polnoc a náhodou mám otvorenú platformu brokera. Burzy už zavreli, ale do 2,00 fungujú tzv. elektronické burzy, kde môžem ja nahodiť ponuku za kolko chcem kúpiť hocijakú americkú akciu, alebo ETF. Na akcii ako AAPL nemám veľa možností - stále je likvidná, stále sa obchoduje a ponuka dopyt (bid-ask) je 149,11 a 149,13. Ak by som chce kúpiť, tak možem kliknúť na 149,11 a mám kúpené. Môžem hodiť dopyt, že kúpim po 149,12 a niekto mi predá. Ked nepredá, bude tam svietiť moj dopyt = cena 149,12. Tým pádom tvorím cenu. Aj ja sa môžem hrať na marketmakera, že vlastním nejakú akciu a teraz, ked je trh menej likvidný, tak budem predávať za MOJU cenu (samozrejme vysokú ) a kupovať za MOJU cenu (samozrejme nízku ). Tak ako funguje zmenáreň peňazí. Nákup - predaj. To je taký lokálny TRH v malom.
Ďakujem za vysvetlenie.
Takto zo široka som sa na to nepozeral. Moje videnie bolo cez “kľúčovú” dierku.
Keď to čítam, že koľko rôznych faktov sa podiela na tvorbe ceny.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Pi 10 09, 2021 11:56 pm Na akcii ako AAPL nemám veľa možností - stále je likvidná, stále sa obchoduje a ponuka dopyt (bid-ask) je 149,11 a 149,13. Ak by som chce kúpiť, tak možem kliknúť na 149,11 a mám kúpené. Môžem hodiť dopyt, že kúpim po 149,12 a niekto mi predá. Ked nepredá, bude tam svietiť moj dopyt = cena 149,12. Tým pádom tvorím cenu.
Tu sa vloudila chybička. Ked chcem kúpiť, musím zobrať 149,13 a nie 149,11. Ak klikneš do 149,11 vygeneruje ti príkaz SELL, čo znamená, že by si shortol (hral na pokles ). Shortovanie = že sa dá zarobiť na poklese ceny akcie, začiatočníci často nevedia pochopiť. Ak kúpiš a predáš, je to normálny BUY a SELL. Ale ak nemáš nič a predáš to, je to špeciálny SELL (niekde označovaný ako SELL SHORT ), ktorým si akcie požičiavaš. Broker ti akcie požičiava za nejaký úrok, od klientov, ktorí mu dali na to súhlas a obaja si na tom úroku privyrobia. Ty si špekulant a chceš zarobiť na poklese. Ked cena akcie klesne, obchod ukončíš pokynom BUY a tým akcie vrátiš. Cenový rozdiel je tvoj zisk. To len ako dodatok k tomu, že účastníci trhu sú tiež hráči na pokles. Oni predávajú, aby zarobili na poklese a nakupujú, aby ukončili špekuláciu. Ten cenový pohyb na burze teda nie je len o tom, že sa nakupuj, aby sa zarobilo na raste a predáva aby sa realizoval zisk. Je tu aj protistrana, ktorá hraje naopak.

Tú tvorbu ceny ti vysvetlujem ako amatér amatérovi. Nikdy som to špeciálne neštudoval. Nepotrebuješ to vedieť podrobne. Musia tomu rozumieť predovšetkým tí, čo programujú AOS ( automatické obchodné systémy ), ktoré z toho profitujú.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Joki »

JUGGLER napísal: So 11 09, 2021 10:31 pm Tu sa vloudila chybička. Ked chcem kúpiť, musím zobrať 149,13 a nie 149,11. Ak klikneš do 149,11 vygeneruje ti príkaz SELL, čo znamená, že by si shortol (hral na pokles ). Shortovanie = že sa dá zarobiť na poklese ceny akcie, začiatočníci často nevedia pochopiť. Ak kúpiš a predáš, je to normálny BUY a SELL. Ale ak nemáš nič a predáš to, je to špeciálny SELL (niekde označovaný ako SELL SHORT ), ktorým si akcie požičiavaš. Broker ti akcie požičiava za nejaký úrok, od klientov, ktorí mu dali na to súhlas a obaja si na tom úroku privyrobia. Ty si špekulant a chceš zarobiť na poklese. Ked cena akcie klesne, obchod ukončíš pokynom BUY a tým akcie vrátiš. Cenový rozdiel je tvoj zisk. To len ako dodatok k tomu, že účastníci trhu sú tiež hráči na pokles. Oni predávajú, aby zarobili na poklese a nakupujú, aby ukončili špekuláciu. Ten cenový pohyb na burze teda nie je len o tom, že sa nakupuj, aby sa zarobilo na raste a predáva aby sa realizoval zisk. Je tu aj protistrana, ktorá hraje naopak.

Tú tvorbu ceny ti vysvetlujem ako amatér amatérovi. Nikdy som to špeciálne neštudoval. Nepotrebuješ to vedieť podrobne. Musia tomu rozumieť predovšetkým tí, čo programujú AOS ( automatické obchodné systémy ), ktoré z toho profitujú.

“Špekulant” by som bol rád, ale toto už je náročné, najskôr na pochopenie a potom aj na realizáciu, či dovzdelanie sa a samozrejme aj na finančné možnosti.
Zatiaľ som len dlhodoby investor v akciách a etf. Malú špekuláciu -/+ 2-3 roky mám kúpenú Nikolu.

Diiiik za dovysvetlenie
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Z hľadiska pochopenia Buy a Sell som v minulosti narazil na tento článok aj s príkladom:
https://www.financnik.cz/clanky/praxe/n ... lady-r1291
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"