ETF vs. TRADING

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu sú výkonnosti ETF Svet a Buffett (BRK ) vs. ETF USA (náš sedliak v ETF )

ETF SVET (EUR): iShares MSCI World UCITS ETF USD

5,5 R.: +11,74% p.a . ETF USA(€):14,48% p.a
10 R.: +12,65% p.a.. ETF USA(€):16,64% p.a
20 R.: (od 15.3.2002): +6,23% p.a..ETF USA(€): 6,87% p.a
50 R.: +9,24 p.a.v USD. ETF USA(USD): cca 11% p.a

WARREN BUFFETT ( BRK ):

5,5 ROKA: +14,5% p.a .Sedliak v ETF USA: 16,3% p.a
10 ROKOV: +13,5% p.a..Sedliak v ETF USA: 15,4% p.a
25 ROKOV: +10,9% p.a..Sedliak v ETF USA: 9,65% p.a
50 ROKOV: +21 p.a..Sedliak v ETF USA: 11% p.a

A teraz vysvetlenie prečo pasívny sedliak s 8% p.a. je na tom relatívne lepšie ako aktívny trejder s 31% p.a.

U trejdera, ak sa tradingom živí, ide o výnos s vyberaním ziskov.
Príklad: s kapitálom 100 000 dosiahnete priemerný výnos 31 000 ročne a ten celý vyberiete (miniete ).

Za 20,5 roka by ste tak dosiahli výnos 637 000 bez zdanenia.
Investor v ETF USA by rovnaký výnos dosiahol pri 9,74% p.a., pričom jeho výnos je oslobodený od daní a odvodov.

Keď zoberieme do úvahy, že obchodník musí platiť dane+odvody, potrebuje mať vyšší ešte o 1/5, aby bol na tom ako sedliak s 9,74% p.a
Nechcem to komplikovať, tak znížim sedliakovi výnos o 1/5 a to je zhruba 8% p.a.

Ak človek investuje na dôchodok, jeho život beží normálne. Trader, ktorý sa tradingom živí, musí tomu obetovať stovky hodín prípravy a tisíce hodín práce.

Takže sedliak s výnosom 8% p.a., keďže nerobí nič a nemá s investovaním žiadne náklady, elegantne prekoná trejdera s výnosom 31% p.a. !

Samozrejme, neberiem do úvahy super víťazné roky, kedy má trader navrch a investor nemá na neho šancu, keď napríklad zarobí 10 násobok toho, čo investor. Ale na druhej strane takmer každý trejder zaplatí školné, prežije svoje krízy, musí zvládnuť stratové obdobia a stresy.

Už ked to porovnáme len z toho hľadiska, že investorovi do ETF stačí elementárna gramotnosť, už samotný fakt, že porazí 95% investičných manažérov a kvantum trejderov je ohromujúce víťazstvo.

P.S. to všetko berte len v rovine % výkonnosti. V praxi stačí investičným manažérom a trejderom mať v správe väčší kapitál a výnosy môžu byť menej.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 25 08, 2021 9:18 pm Tak som to celé prepočítal, aby som tu nebol za tupca. Ak by dnes jogo kúpil SXR8 za 388 a odkladal by 10 každý mesiac, tak by jeho dieťa odišlo v 60 rokoch do dôchodku s 3 akciami, ktoré by mali každá hodnotu 39 287,74 + odložené peniaze na ďalší nákup 5 400. Dokopy tak by mal 123 263,22. Čo vôbec nie je zlé.
Posledný nákup akcie by bol niekedy okolo 16 roku dieťaťa. Celková investícia by tak bola len 2 308. Potom je už zbytočné odkladať lebo rast podkladu o 8% p.a. sa už nedá dobehnúť.
2 308 sa tak zhodnotí, ak odpočítam 5400 o 5 006,73% čo je 6,77% p.a. Otázka je, či tých 8% bude.

Jogov príklad by platil pre termínovaný vklad, kde by fungovalo zložené úročenie. Pri investovaní to však nefunguje. Ako píše andre prídeš o veľa vstupov a výnosov.
Predpokladám, že by urobili split ETF a jedno ETF by nestálo 39 287€, tak dokupy by mohli pokračovať, prípadne by sa dokúpilo iné lacnejšie ETF-ko
Tvoj prepočet však ukazuje, že ak by pri narodení dieťaťa sa mu kúpilo 4ks SXR8, tak by nebolo potrebné riskovať ani tých 7200€, stačilo by 4x388=1552€. Moji rodičia dali každému svojmu dieťaťu do života 30 000Kcs tj. asi 1200€. Len im nemal kto poradiť, aby nám tie peniaze zainvestovali do USA akcii, mohli sme mať krásne dôchodky. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Isto by to bolo rozumnejšie. Ak však hneď nastane pokles o 50%, tak bude treba 9 rokov pri takej výkonnosti, aby sa dostali na vklad alebo vyššiu výkonnosť, aby to bolo skôr. Zatiaľ sa straty dali vysedieť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 25 08, 2021 9:45 pm Isto by to bolo rozumnejšie. Ak však hneď nastane pokles o 50%, tak bude treba 9 rokov pri takej výkonnosti, aby sa dostali na vklad alebo vyššiu výkonnosť, aby to bolo skôr. Zatiaľ sa straty dali vysedieť.
Veľmi dobre vieš, že po takýchto prepadoch prišli prudké rasty a max do 4 rokov sa strata vyrovnala, okrem krízy po roku 1929.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: St 25 08, 2021 9:32 pm A teraz vysvetlenie prečo pasívny sedliak s 8% p.a. je na tom relatívne lepšie ako aktívny trejder s 31% p.a.
Stačí nevyberať zisky a nastupuje zložené úročenie. Potom "sedliak" nemá šancu. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: St 25 08, 2021 9:48 pm Veľmi dobre vieš, že po takýchto prepadoch prišli prudké rasty a max do 4 rokov sa strata vyrovnala, okrem krízy po roku 1929.
Hej aj na to som myslel. Musím sa na to pozrieť, ale netipujem, že to bude viac ako 15% p.a.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ono ten trejder by mal s tymi 100k zacat tak, aby prvy rok (ak vobec nekrachne), odlozit co najviac, zit ako sedlak (bezďák s Rj45/LAn kablom), a zvysok z tych 31k reinvestovat, cize vytiahnut co najmenej. Trejder ale nepotrebuje mnoho veci, ktore potrebuje zamestnanec (podnikatel). Hned ako trejder dosiahne kapital a zisk, aby jeho rocne naklady cca 20k na zivot nepredstavovali "hrozbu" pre kapital pri vybere, tak sa ma dobre. Inak to aj sedlak v SPY by mal dat do toho maximum co dokaze (zit ako bezďák s Rj45/LAn kablom), aby dosiahol co najvyssi vynos. Ale co robia mladi ludia? iPhone tu, iPad tam, kolesa velke siroke na aute a podobne. A pritom statisticky slovaci odchadzaju od rodiny az okolo 28r. co im nesmierne moze pomoct v reinvestovani a podobne..
Ale dobry priklad JUGGLER, resp vysvetleni.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Rado napísal: St 25 08, 2021 9:50 pm Hej aj na to som myslel. Musím sa na to pozrieť, ale netipujem, že to bude viac ako 15% p.a.
Posledný veľký 57% prepad z 9.3.2009 SPY dobehol za 4 roky. SPY urobila 21,76% p.a.
Vrchol bol však 7.10.2007, takže investori si počkali 5,5 roka kým si prišli na svoje.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal: St 25 08, 2021 11:14 pm Posledný veľký 57% prepad z 9.3.2009 SPY dobehol za 4 roky. SPY urobila 21,76% p.a.
Vrchol bol však 7.10.2007, takže investori si počkali 5,5 roka kým si prišli na svoje.
Len tí, čo by nedokupovali do poklesov. Ostatní by dobehli straty ovela rýchlejšie a dnes by boli vo väčšom zisku.
Rado napísal: St 25 08, 2021 9:49 pm Stačí nevyberať zisky a nastupuje zložené úročenie. Potom "sedliak" nemá šancu. :D
Áno. Ale znova je tá ,,šanca,,len relatívna , lebo trader podstupuje vyššie riziko. Spravidla je to tak, že čím vyššie chceme zisky, tým vyššie riziko musíme podstúpiť. Máme však výhodu v tom, že nie sme takí bezbranní ako investor na bárke v rozbúrenom mori. Vieme riziko diverzifikovať cez money a risk manažment. Môžeme aj zastaviť trading a sedieť v cashi. Akurát naša psychika nás môže zradiť...

Sedliak v ETF má takmer 100% šancu , že o 30 rokov dôjde do cieľa s pozitívnym výsledkom. Riziko poklesu o -50% podstúpi možno 2-3 x za život.
Trejder, ktorý má z čoho žiť a nepotrebuje vyberať zisk, stále riskuje všetko. Je to vabank, lebo DD o -50% mu hrozí častejšie a pri opakovanom DD to nemusí rozchodiť...

500 firiem v indexe môže ísť dole o -50%, ale nemôže zmiznúť zo sveta. Pri priemerovaní ceny investor nikdy nedobieha celú stratu. Preto sme tolko polemizovali, že teraz netreba vraziť do trhu všetko naraz. Ked sa aj mýlime a rovnako by sme to videli pred rokom, alebo pred pol rokom - cena pri rozložení vstupov by aj tak bola oveľa nižšia ako teraz.

Ked hodnotím svoje nakupovanie do poklesu v kríze 2008/2009 a takisto v covid kríze 2020, nemám si čo vyčítať.
V 2009 som mal priemer nákupov SP500 pri 750. (padalo to z 1550 a dno bolo 666)
V 2020 som mal priemer 2500. (padalo to z 3400 a dno bolo 2180)

Čo si však ako trejder musím vyčítať?

V 2009 som predal pri 1000.
V 2020 som predal pri 2916.

V oboch prípadoch sa mi to videlo vysoko a predal som predčasne.

SP 500 je dnes 4490.

Ak by som ako investor mal horizont 30 rokov a mojou stratégiou by bolo len investovať ( = len nakupovať ), tak tie 2 krízy by dopadli takto:

V roku 2009 som reálne nakúpil 3x, vždy po 1 kontrakte ES (futures na SP500 ).
Hodnota investície bola teda 112 000 USD, pričom stačilo mať na účte cca 10 000 USD

V roku 2020 som spolu nakúpil 550 SPY asi na 6x a dosiahol priemernú cenu 250 (SP500 po 2500). Hodnota investície bola 137 000.

Keby som tie nákupy nepredal, dnes by mali reálnu hodnotu 561 000 + 269 500 = 830 500 USD.

Ako trejder som nikdy nemyslel na to, že by som mohol paralelne, na zvláštnom účte pasívne investovať do ETF s filozofiou nakupuj ako chceš, ale nikdy nepredávaj! Keď nad tým rozmýšlam, pripadám si hlúpo. Bez väčšej námahy, len tak popri tradingu by mi taký investing zrejme vyniesol viac ako samotný trading.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Ísť do minulosti a počítať, to nemá zmysel. Vždy robíme rozhodnutia a tie sú v binárnej sústave. Každé rozhodnutie je správne a v danom čase je to najlepšie aké vieme pre seba urobiť. Hodnotiť to spätne s aktuálnymi informáciami nemá zmysel. Možno, kto teraz vrazí peniaze do SPY, tak profit tak skoro neuvidí. Kto vie? Ak si však zoberiem príklad, ktorý tu dal jogo, tak sa oplatí dať všetko naraz a nie postupne.

Aby som si nevyčítal, čo som mohol alebo nemohol urobiť, tak som to svojho grafu pridal SPY s dividendami a zlato. Zatiaľ si nemám čo vyčítať. Boli by to mizerné investície. Je zaujímavé ako som sa z investora transformoval až na tradera. Myslel som, že transformácia ide skôr opačne.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Jari napísal: St 25 08, 2021 8:22 pm Rado, tu sa o tom doskutovalo, dokonca aj ty:
viewtopic.php?f=6&t=24375&p=141290&hili ... ie#p141290
Takže záver je, že investor nevyužíva žiadne zložené úročenie. Spätne sa jeho výkonnosť vypočíta ako ROI a ročné ROI (alebo CAGR) na báze p.a. Akú ročnú výkonnosť by potreboval, ak by rovnakú sumu vložil do produktu s fixným úrokom a využil zložené úročenie.
1.png
2.png
Dúfam Jari, že už rozumieš rozdielu medzi investovaním a vložením peňazí na termínovaný vklad.

BTW existuje tu niekto na fóre, kto nakúpil dlhodobo SPY min. 5 rokov naspäť a celú dobu sa investície nedotkol? Mám pocit, že mi to používame ako benchmark, ale taký investor je ako Columbova žena. Zaujímalo by ma, či dosiahol výkonnosť s akou počítame lebo matematicky by to tak malo byť. Emócie sú však v tomto prípade nepriateľ.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Dostal som dnes otázku, že ako by vyzerala investícia do indexu lebo skončil nejaký produkt a chcú poznať rozdiel. Vraj nie je až taký veľký. Tu sú výpočty, tak môžete posúdiť.
Bez dividend
1.png
S nezdanenou dividendou
2.png
Ako by vyzerala investícia 10 000$ (alebo € s kurzom 1:1) pri ročnej inflácii 2%
3.png
Investícia by prežila rok 2000, 2008/2009, 2020 (najväčšie prepady).
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Zaujímavo vychádza výkonnosť do konca roka 2018 teda 20 rokov od investície. SPY pridalo na výkonnosti práve od roku 2019.
Bez dividend
1.png
S dividendou
2.png
Investícia 10 000 za 20 rokov s pripísanou dividendou
3.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa andre »

Rado napísal: Št 26 08, 2021 8:35 pm Takže záver je, že investor nevyužíva žiadne zložené úročenie. Spätne sa jeho výkonnosť vypočíta ako ROI a ročné ROI (alebo CAGR) na báze p.a. Akú ročnú výkonnosť by potreboval, ak by rovnakú sumu vložil do produktu s fixným úrokom a využil zložené úročenie.
Ale vyuziva. Pri SPY sa mu kvartalne pripisuju dividendy, ktore zvysuju istinu. Pri accumulation ETF sa dokonca pripisuju priebezne podla rozhodneho dna u konkretnej pozicie.
Rado napísal: Pi 27 08, 2021 1:39 pm Zaujímavo vychádza výkonnosť do konca roka 2018 teda 20 rokov od investície. SPY pridalo na výkonnosti práve od roku 2019.
Tie priklady su dost tendencne, ides z pomerne draheho trhu. Hlavne ten co konci skoro na lokalnom minime v 2018. Preto potom zhodnotenie v 2019 vyzera nadpriemerne..

Ale ok, su to realne priklady. Nabuduce skus uviest len cisla, takto to je strasne neprehladne, idealne aj s grafom a komentarom, co si tym chcel povedat.

A ako som uz 2x fylozofoval, ake ma investor ine moznosti? Co by si teda odporucal ty pre beznych ludi?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Tendenčné asi nie. Najprv som porovnával tip a potom som si zvolil náhodne podľa grafu. Indexy posledné dva roky vyleteli, tak som si chcel pozrieť ako to bolo do tohto rastu. Osobne som bol s výkonu sklamaný.

S tými dividendami je to podobne ako s tým príkladom od joga. Tu je aktuálna kvartálna dividenda.
1.png
1.png (843.36 KiB) 4517 zobrazenia
Pridaj si k tomu cenu SPY a zistíš, že si za dividendu nekúpiš nič. Možno pridáš 1ks, ak vlastníš dostatočný počet kusov SPY, ale to je kvapka v mori. Pri frakciách, ktoré nepoznám bude ten pomer rovnaký. Dividendu som do porovnania zahrnul tiež.

Stále sa neprihlásil nikto, kto by bol s takou investíciou úspešný. Počítame to len matematicky. Buď sa taký investor zľakol, ako môj známy, ktorý presúval prostriedky v januári 2020 do dlhopisov alebo taký nie je a uvažuje o investícii teraz. Jeho výsledky uvidíme až po čase.

Na finance.yahoo som si pozrel pri týchto číslach investíciu do zlata. Je to veľmi zaujímavé lebo porovnanie zlato vs SPY sa dá posúvať v čase. Investícia urobená do zlata v roku 2000 vygeneruje cca 500% vs SPY 193%. Tá istá investícia v roku 2010 sa otočí. Tam už je vplyv FEDu veľký.

Bežnému investorovi by som odporúčal, aby sa zamyslel. Nie nad tým, či investovať alebo nie. Ja by som investoval. Otázka je, či to mám byť ETF S&P, keď už si napríklad sporí na dôchodok v indexovom fonde. Osobne som čakal, že SPY dá tých 8%, ale nedá. Po tom čo som videl mi ako lepšia investícia príde zlato.
Nemám dôvod, ale za posledných 10 rokov a hlavne tento rok výrazne zaostáva za SPY. Od roku 2019 však nie. Myslím, že tá výkonnosť sa znova časom priblíži a tak by lepšie zhodnotenie mohlo byť tam. Investovať by sa malo do podhodnotených aktív. Trader zarába na trendujúcich aktívach.

Zlato vs S&P vs NASDAQ od roku 2019
1.png
Zlato vs S&P vs NASDAQ od september 2020
2.png
Z ETF by som dal asi QQQ príde mi to perspektívnejšie. Každý si to však musí vyskladať sám. Sú to jeho peniaze.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Ešte jedna myšlienka k investorom a traderom. Skôr k psychike a k emóciám. Investor nakúpi index s tým, že sú to investície na dôchodok...plán držať navždy. Potom príde kríza resp. informácie o COVID, správne očakáva pokles, tak v strachu o už naakumulované zisky presúva investície do bezpečného prístavu. Potom sa trh otočí, ale on už tam nie je resp. príde neskoro. Zabudol aký je plán...držať na vždy...znamená sedieť si na rukách aj keď ťa pália prsty!

Včera som zatváral TWTR. Tušil som, že sa trhy asi otočia. Plán na túto pozíciu je zatvoriť, keď sa hodnota dostane na SL (60% vstupnej investície). Hovoril som si, že sa to otočí, ale z predchádzajúcich obchodov viem, že ak by som sa držal plánu, tak mám lepšie výsledky. Tak som dodržal plán a trh dnes otvoril vyššie. Konkrétne TWTR je aktuálne +0,81% a tak by som bol ešte v pozícii. Plán je však Nr.1. a cez toto nejde vlak.

Z tohto dôvodu neverím, že sa môže neskúsený investor dopracovať k výsledkom, ktoré vieme vypočítať pohľadom do minulosti. Nie som si istý, že vydrží udalosti, ktoré sa ešte len dostanú na graf.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa andre »

Skus spocitat dlhsie horizonty, robis zavery na pomerne kratkom obdobi a s jednorazovou investicou. Priemerny mlady clovek bude dnes pracovat od 18 do cca. 68 investicny horizont 50rokov a pravdepodobne bude robit DCA. Spocitaj aj to, to budu hned zaujimavejsie vysledky.

K vykonnosti zlata som daval info tu: viewtopic.php?p=150583#p150583 Momentalnte je zlato podla mna pomerne drahe ako vacsina aktiv, tak neviem ci je najlepsi cas investovat do zlata.

Vyska dochodkov bude casom vysoko pravdepodobne klesat, cize z 2. piliera vacsina ludi dostane "par eur". Cize nevidim nic zle davat este nejake peniaze do SP500. Ale samozrejme treba to diverzifikovat. Uz som to nadhodil ako temu na diskusiu tu: viewtopic.php?p=150700#p150700

Ja mam investicie, ktorych sa chystam nikdy nepredat, ale menil som minuly rok brokerov.. takze to nemam kontinualne dlhsiu dobu na 1 ucte. Aktualne mam 3 ucty, do ktorych pripadne planujem len dokupovat, nic nepredavat.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rokosák »

Držať široko spektrálne ETF dlhodobo, ako napríklad SP500 znamená, že sa bude často meniť a v podstate vylepšovať. Takisto sa rebalansuje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa andre »

Rado napísal: St 25 08, 2021 8:02 pm Jari ešte si mi neodpovedal ako dosiahnem investovaním do SPY zložené úročenie ako na termínovanom vklade. Čakám. :wink:
Rado napísal: Pi 27 08, 2021 3:35 pm S tými dividendami je to podobne ako s tým príkladom od joga. Tu je aktuálna kvartálna dividenda.

Pridaj si k tomu cenu SPY a zistíš, že si za dividendu nekúpiš nič. Možno pridáš 1ks, ak vlastníš dostatočný počet kusov SPY, ale to je kvapka v mori. Pri frakciách, ktoré nepoznám bude ten pomer rovnaký. Dividendu som do porovnania zahrnul tiež.
Dividenda u SP500 je aktualne cca. 1.4% co je viac ako uroky na terminakoch. A to este na terminaku standardne dostanes urok az k datumu viazanosti a u akumulacnych ETF (napr. SXR8) ich dostavas priebezne.

A teda priebezne sa za ne nakupuju dalsie kusy akcii firiem zo SP500. A v dalsom obdobi sa ti uz zhodnocuje viac ako si mal povodne = zlozene urocenie.

Pri SPY musis vyuzit DRIP https://ibkr.info/article/2730 + nakup frakcnych akcii, co je mozne asi len pre US rezidentov. Cize sa ti za dividendy nakupia/ty nakupis dalsie akcie/casti akcii. A tu mas viac priamo akcii SPY ako si povodne investoval. Ale ako EU rezident ani priamo nevies kupit SPY.. Preto je pre nas relevantny ten 1. priklad s akumulacnym ETF.

Rokosák napísal: Pi 27 08, 2021 4:17 pm Držať široko spektrálne ETF dlhodobo, ako napríklad SP500 znamená, že sa bude často meniť a v podstate vylepšovať. Takisto sa rebalansuje.
To je sice pravda, ale stale si diverzifikovany a rebalancovany len v ramci 1 triedy aktiv (US large cap) z desiatok moznych.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Divné výpočty, Rado. Mne Total return SP500 s reinvestovanými dividendami vychádza 7,63% p.a. ( od jan 1999 do konca jula 2021 ).

Super je počítať od bubliny 2000, ked chceš silou mocou dostať slabé čísla. Dlhodobý priemer investície ako prezentujeme ľudom je 11% p.a.
To nevymažeš. Ani z infláciou. 100 x sme tu dávali grafy a 100x sa opakujú pochybnosti bez riešenia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Juggler ja si nevymýšľam. Čo by som z toho mal? Historické dáta som si stiahol z finance.yahoo.com . Ibaže by neboli korektné. Dátumy, ktoré som porovnával boli zadané nie mnou. Porovnanie som robil "na objednávku". Niekto ma môže skontrolovať, či nemám zlé vstupy. Nižšie porovnanie jan 1999 až júl 2021.
1.png
Andre 22 rokov je krátka doba? Veď keď niekto zainvestoval po škole a potom, čo ušetril 10 000€ a má 30, tak v 52 má z nich 40 000€. Suma pekná, ale koľko musíš mať, aby si mohol ísť v pohode do dôchodku a neklesla ti životná úroveň. Min. 300k €. To inak ako ďalšími vkladmi neurobíš. Ďalšie vklady = ďalšie riziko. Tak to v tomto biznise chodí. Potrebuješ ROI 100%, aby si mohol vybrať vklad. Pri číslach, ktoré som mal je ROI 256% za 22 rokov.
Nižšie ešte pohľad na vklad 10000 a ročné vklady po 5000. Inflácia 0%. Výkonnosť 8% a výkonnosť na úrovni 6%.
2.png
3.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa andre »

Presne tak, 22 rokov je strasne malo. Cim dlhsie tym viac tam mas vplvyv zlozeneho urocenia. Ked chces robit dlhodobe statistiky sprav porovnania od 1930,1940,1950,1960,1970,1980,1990 a potom sa mozme bavit o cislach. Vies spravit aj rozne horizonty v roznych obdobiach.. V yahoo ich mas od 1927, tak to mas chvilku roboty..

Ja mam tieto data + kopec dalsich vo vlastnom backtest systeme, mam nad tym porobenych kopec analyz.. Ked raz Tomas bude mat cas, nieco Vam ukazeme.
Rado napísal: Pi 27 08, 2021 6:46 pm Andre 22 rokov je krátka doba? Veď keď niekto zainvestoval po škole a potom, čo ušetril 10 000€ a má 30, tak v 52 má z nich 40 000€. Suma pekná, ale koľko musíš mať, aby si mohol ísť v pohode do dôchodku a neklesla ti životná úroveň. Min. 300k €.
1. A co vtedy konci svet musi to vybrat..?

2. 300t. je pre bezneho cloveka fikcia:
Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o sedem rokov viac.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22175237/pri ... ysuje.html
Cize ked ides ako muz do dochodku dnes povedzme v 62 zostava ti v priemere 13.8roka. Zo 40.t. ti vyjde 241.6 mesacne. Z 300t. by to bolo 1811.6 mesacne, to uz je na slovensko trochu nadstandard. :wink:

Okrem toho aj na dochodku by mal mat aspon cast penazi stale v akciach. Cize potencialne tam bude dalsie zhodnotenie.

Skus zo srandy spocitat tie pravidelne vklady za 50 rokov s postupnym navysovanim napr. o inflaciu.. a uvidis.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa andre »

Som tie tvoje cisla marychlo prepocital a cca. to sedi ked pocitas bez dividendy. S dividendou to nesedi.

V kazdom pripade pocitat skoro z vrcholu v 1999 je zo statistickeho hladiska nezmysel..

Som nasiel tuto kalkulacku: https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/
Naposledy upravil/-a andre v Pi 27 08, 2021 8:39 pm, upravené celkom 2 krát.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Rado, iceberg jse hlási..

Avsak nedrzim ich ani mesaic, zatial. Mienim nakupovat SPY (osobitne SPY tech), a potom par pikosiek, ako su sin stocks, a par moznych black swanov, ako je GME. Dam sem info za par rokov, ak dozijem. Neplanujem predat, ale stat sa moze hocico, no osobne to beriem priblizne tak, ak klesa cena nehnutelnosti, tiez nepredam tu, v ktorej byvam. Kam by som isiel? Takze nemam v plane predat SPY a ine speciality, pretoze kam by som to vlozil? Hypoteticky, ak zacne SPY padat, napr -10% v den1, mam predat? Ved moze to ist hore, stale je to cca 50:50 a o tyzden mozem byt na -5% cize +5.5% od toho "dna" (cca). Moja taktika (zatial) by bola taka, ze budem nakupovat opatrne, nie za 100% vyhradenej sumy, a mat stale cash, pri poklese (zatial nie je definovany), ten cash tam dat. Nemam miliony, takze par tisic by som nevedel rozumne investovat inde. Byvat mam kde, auto mam, "zeleznu rezervu" tiez, jedlo na 1 mesiac tiez. Ale chapem, ze taka necakana choroba/nehoda by ma mohla donutit tie akcie predat. Ak by som mal volnych 150k a viac, vedel by som to tocit inde a teoreticky za viac, ako na buy and hold SPY. Kedze je kopec fyzickych podnikatelskych napadov, ktore su z kategorie "one man show" (predaj nakup cohokolvek, co cloveka bavi).. Ale aj tam to moze krachnut o 50%, ak prave clovek nema cash, a ak ho ma, nemusi vediet ho spravne pouzit a trh odskoci 20% "naraz".
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Andre skontroluj prosím, či mám správnu hodnotu v tabuľke k 4.1.1999 čo je prvý obchodný deň. Close cenu mám 123,03. Uverdená je ďalšia cena 81,60 ako Adj. close. Neviem spätne overiť správnu close cenu. Napadá ma ešte jeden spôsob, ale to až keď sa zatvoria trhy.
Robím jeden prepočet a rád by som používal rovnaké vstupy. Nech je korektný výstup.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Ice, robím jeden prepočet, ktorý ti dáva za pravdu. Pokiaľ, ale nebudem mať istotu, že používam správne dáta, tak ho sem nebudem dávať, aby som sa nemusel za to hanbiť. :D V každom prípade som utrpel menší šok. :shock: Prepočítam a potom to sem zavesím.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal: Pi 27 08, 2021 8:44 pm Andre skontroluj prosím, či mám správnu hodnotu v tabuľke k 4.1.1999 čo je prvý obchodný deň. Close cenu mám 123,03. Uverdená je ďalšia cena 81,60 ako Adj. close. Neviem spätne overiť správnu close cenu. Napadá ma ešte jeden spôsob, ale to až keď sa zatvoria trhy.
Robím jeden prepočet a rád by som používal rovnaké vstupy. Nech je korektný výstup.
Prešiel som to s tromi kalkulátormi a výsledok presne podľa dátumu je 7,74% p.a.

Dáta indexu sú jedna vec..z nich sa odratáva dividenda...a podľa mňa aj total return znamená len pripočítanie dividend k výnosu indexu
Ale pravé ,,zložené úročenie,, je podľa mňa, ked sa štvrťročne tie dividendy rovno reinvestujú a výnos sa nabaľuje o výnos z výnosov, úrok z úroku...ja viem, že je to hlúpy výraz, ale vieme o čo ide.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Čo chceš reinvestovať, keď dostaneš 5,70$ za rok a cena je 447$?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa iceberg8 »

frakciu sa neda ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal: Pi 27 08, 2021 9:37 pm Čo chceš reinvestovať, keď dostaneš 5,70$ za rok a cena je 447$?
To je čo za otázka? Aj dividendy majú svoj priemer. To, že sú teraz nízke, neznamená, že sú nič.
O to sa netreba starať, To zariadi ETF s akumuláciou a reinvestovaním dividend.
To reinvestovanie dividend je také dôležité, že nakoniec tvorí 75% výnosu ( vypočítali to historicky ).
Bez reinvestovania dividend by za posledných 50 rokov mali US indexy rovnaký výnos ako zlato.
Nielenže rovnaký, ale väčšinu času by dokonca zlato vynášalo viac. Práve teraz by sa výnosy rovnali.
Aby som bol presný, do dneška by zlato dalo +4140% a SP500 +4470%.
SP500 vs GOLD bez reinv.jpeg
.
.
A teraz sa pozrime na výnos s reinvestovaním dividend:
.
.
SP 500 total-return-stock-index.jpeg
Hohooó..poskočilo nám to za tých 50 rokov: + 18 770%

andre napísal: Pi 27 08, 2021 7:57 pm Okrem toho aj na dochodku by mal mat aspon cast penazi stale v akciach. Cize potencialne tam bude dalsie zhodnotenie.

Nikdy neskončiť s investíciou do akcií je veľmi dobrý nápad ! :potlesk:

Zoberme si scénar, že by sme do ETF USA pravidelne šetrili po 200 mesačne a po 30 rokoch by sme skončili s vkladmi:

Pri zhodnotení 10,92% p.a, čo je skutočný výnos za posledných 50 rokov by sme mali po 30 rokoch na účte 500 000.

Predstavte si, že v tom momente by ste stopli vklady, ale investíciu ponechali na účte.
Začali by ste si užívať dôchodok tak, že by ste si dali vyplácať rentu 4% p.a. (trebárs v mesačných splátkach ).

Nahodil som do kalkulačky, že za ďalších 20 rokov by sa vám tých 500 000 zhodnotilo na 1 800 000, pričom s rentou, ktorú ste si užívali by ste mali na účte až 4 000 000 !

Renta by vám pritom pekne počas tých 20 rokov stúpala.

Prvý rok by to teoreticky bolo okolo 20 000 ( cca po 1650 mesačne )
20 rok je 4% z 1 800 000 už 72 000, teda 6000 mesačne .

Takže po 30 rokoch pravidelného investovania, by ste 20 rokov žili s rentou 1600 - 6000 mesačne a rodine by ste zanechali 1 500 000, ktoré sa im ďalej zhodnocujú. Kludne by ste im mohli dať do závetu vyplácanie renty...na podobnom princípe je v podstate Nobelová cena.

Nemusí sa to teda končiť tak, že vo veku 50 rokov človek prejde do dlhopisov, alebo že sa dostane do stresu, či nepríde pokles.
Takto by som súhlasil aj s Ladisom, že treba držať akcie celý život. Ovšem nie individuálne akcie s ktorými on zbytočne špekuluje, a kde treba minimálne kontrolovať čo sa deje v jednotlivých firmách, ale indexové ETF , čiže celý index s 500 akciami.

P.S. Komu sa vidí 200 mesačne veľa, ja to beriem ako priemer. To znamená že začneme napr. po 50 mesačne a skončíme po 350 mesačne.
S infláciou a stúpajúcimi príjmami robíme tzv. indexáciu, že prispôsobujeme výšku vkladu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Ako chceš z dividendy 5,70$ za rok nakúpiť ďalšiu pozíciu, keď potrebuješ 447$? Mňa frakcie a iné kumulatívne ETF nezaujímajú. Výnosy počítame z minulosti a také niečo vtedy neexistovalo. Zaujíma ma investícia do SPY.

Kde sú tí investori, ktorí majú také čísla? Neprihlásil sa žiaden. Všetko sú to výpočty, ktoré prečkali tie najväčšie prepady na trhu. Ja si dobre pamätám rok 2000 aj 2009 ako si všetci okusovali nechty a nechávali na trhu "autá" vo full výbave. Zapol si televízor, rádio, "otvoril chladničku" a všade na teba vyskočila kríza. Ja som vtedy vybral úspory a nakupoval. Keď to padalo ďalej, tak som si trieskal hlavu, že čo som to spravil a bol to dlho môj najlepší obchod aký som kedy urobil. Všetko naokolo však predávalo a prognózovalo desivé čísla. (stačí sa pozrieť na tie tipy, ktoré tu boli z marca minulého roka) Kto vtedy vybral vklady z banky a utekal na trh??? V tom období, väčšina ľudí pozície presúvala. Emócie sú sviňa, ktoré ťa pripravia o výnos. (to ty veľmi dobre vieš, nemusím o tom ani hovoriť) Je jedno, či je to trader alebo investor. (traderom so systémom a disciplínou by som veril viac, že ich vedia potlačiť) Na papieri je všetko super.

Už by sa mohol niekto prihlásiť a povedať mi: "Kukaj, oni majú pravdu."

Nechal som tvoj príklad s investíciou v roku 1999 až do júla 2021. Preveril som si ceny, mám ich O.K. Chcel som sa vyhnúť dividendám, tak kupujem iba jeden kus SPY, vždy na začiatku roka. Ak by som chcel navyšovať počty kusov z dividend, tak by som na začiatok musel kúpiť minimálne 100ks. Neskôr by som tak, či tak negeneroval taký objem, aby som pozície z generovanej dividendy navyšoval. Výnos počítam k 30.7.2021. Každý nákup je vyhodnotený samostatne, tak ako by bol vedený v účtovníctve resp. by vstupoval do daňového priznania. (daňový test neriešim) Na žiaden vstup nemá vplyv zložené úročenie. Je len vstup a výstup, tak ako by bol obchod otvorený a ukončený.

Skúšal som rôzne varianty. Kupovať len keď je cena nižšia ako pred rokom a zdroje kumulovať, kupovať len keď je prepad a pod. V tabuľke je pravidelné investovanie, ale najväčší výnos čo do absolútnej hodnoty by bol na začiatok do toho natlačiť, čo to dá a potom zabudnúť, že burza vôbec existuje. Chcel by som však takého niekedy stretnúť. Ladis sa nekuká resp. len vtedy, ak mu portfólio narástlo. Má šťastie, že sa na trhy pozrie práve vtedy. :lol:
Z výsledku som bol však sklamaný. 22 a pol roka a také nič. Bolo to pre mňa veľké sklamanie lebo som fanúšik individuálneho spravovania vlastných peňazí. Posúvať dátumy, aby to bolo lepšie som však nechcel. Také si zadal, tak to bol pre mňa náhodný výber. Ako keby som sa v tom roku rozhodol investovať.

Z čoho mám obavy sú výsledky od roku 2010. Sú najlepšie, ale to zariadil FED. Keď prestane byť prebytok peňazí, ktoré tečú na burzu, tak neviem.

Výpočty mi sedia. Môžeme sa o tom baviť.
1.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: So 28 08, 2021 1:32 am Ako chceš z dividendy 5,70$ za rok nakúpiť ďalšiu pozíciu, keď potrebuješ 447$? Mňa frakcie a iné kumulatívne ETF nezaujímajú. Výnosy počítame z minulosti a také niečo vtedy neexistovalo. Zaujíma ma investícia do SPY.
V roku 1994 stálo SPY 43USD. Ak by som vtedy chcel reinvestovať dividendy do SPY, tak by som jednoducho kúpil na začiatku 1 ks SPY navyše mimo pravidelných investícii za 43USD. Až by mi zdanené dividendy naakumulovali 43USD, tak by som kúpil ďalší kus SPY mimo pravidelných investícii a tak to opakoval ďalej. Takže reinvestovať dividendy do SPY sa dalo a na začiatku bolo potrebné dať "dopredu" 43USD, teraz 450USD, kým sa tie peniaze na dividendách nevrátia. To snáď nie je pre dlhodobého investora až taký problém...
Naposledy upravil/-a jogo v So 28 08, 2021 5:14 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa jogo »

.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Len mala poznamka.
Tie dôvody preco vacsina ludi v krizach ako napr 2000/2009 nenakupovali aj ked ceny akcii boli extremne nizke su jednoduche. Za prve, bezni ludia maju obmedzene uspory /niektori ziadne/. A ak prave prebieha kriza o ktorej nikto nevie ako dlho bude trvat a aka bude hlboka, tak uspory si ponechavas hlavne pre pripad straty zamestnania seba ci niekoho z najblizsej rodiny- je to pochopitelne racionalne spravanie.
A teraz sa pozrime na niekoho kto v krize nakupoval- je skoro nulova sanca ze by vedel nakupit naraz vsetko na cenovom dne. To znamena ze si musi vytvorit nejaky svoj system nakupu/dokupu, napr kazdy mesiac v urcitom dni za rovnaku sumu, co je sice fajn, ale musime si uvedomit ze to stale prebieha v napatej dobe kde nikto o dalsom priebehu krizy nic nevie.Takze neviem aky efektivny system vymysliet ak nepoznam dlzku krizy./?/ Takto spatne ked uz mame vsetky informacie sa nam to lahko analyzuje.
V roku 2020 co poznam osobne ludi, tak nakupovali akcie/indexi a pod. ti co maju ekonomicky rozhlad a su prijmovo vysoko nadpriemerne zarabajuci s velkymi usporami. Ale zdaleka nie vsetci, mnohi jednoducho burze neveria a radsej sa drzia konzervativnejsich /a podla nich bezpecnejsich/ produktov aj ked za cenu minimalneho urocenia.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Ak niekto investuje pravidelne, tak keď sa v správach (už aj slovenských) hovorí o kríze, tak by mal ísť ALL IN ONE. Je jedno, či trafí dno. Väčšina, kto tu investuje hovorí, že dlhodobo sporí na dôchodok. Ešte tu nebol ani jeden, ktorý by povedal, že ide zbohatnúť.
Ak sa pozrieš na ten príklad, ktorý som tu dal, tak od roku 2009 je do dnes parádny výnos. Ešte aj rok 2010, takže to fakt nie je o tom trafiť dno.

Písal som tu už o hre Cashflow (Kiyosaki). Tam ti chodia nejaké kartičky na ktorých sú nejaké udalosti. Časom prídeš na princíp, že kartička na ktorej je napísané, že sa firme niečo nepodarilo a dostala sa do problémov klesla cena akcie, tak treba kupovať. Zoberieš z banky úver, použiješ úspory...a potom sa dostaneš k veľkým peniazom za ktoré nakupuješ aktíva, ktoré generujú príjem na ktorý už nemusíš robiť.

Je predsa rozumné, ak nakupuješ s cieľom sporiť si na dôchodok a cena SPY je 144$ a ty kupuješ, tak rok na to, keď je cena 92 a tvoj horizont kdesi v diaľke, tak kúpiš oveľa viac. Čo sa deje, ak je v obchode akcia na maslo, ktoré stálo 2€ a teraz stojí 1€?..žiadne už nedostaneš. Burza je rovnaký obchod. Len je to kua ťažké ísť ALL IN, keď všade na teba útočia správy, že bude koniec sveta. Stačí si pozrieť minulý rok v marci. Kto je tu taký, kto to spravil a na tom trhol 80%? Väčšina sa aktivuje teraz, keď je cena o 80% vyššie. Juggler to radil vo svojom okolí, ja som to všetkým hovoril a nič.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rado

ja som v roku 2020 dokupoval, ale cash ktory som pouzil je oproti tomu co uz som mal zainvestovane iba nizka suma, lebo viacej volneho som proste nemal, takze aj zhodnotenie vznikle zo toho dokupu je pomerne nizke./ked ma niekto povedzme 100K v akciach, tak dalsich 100 alebo aspon 50K proste nevycaruje, vacsinou/
K tomu uveru z banky ktory spominas: predstavujes si to prilis jednoducho. Za prve,drviva vacsina ludi nema taky prijem aby im disponibilny zostatok pokryl nejaky dalsi vacsi úver. Za druhe, ochota bank poskytovat uvery v case krizy klesa, pretoze musia ratat s narastom nesplacanych uverov a preto kriteria sprisnuju a tym padom schvalovacim sitom prejde pomerne malo ludi. Viem o com pisem. Tym netvrdim ze nemas teoreticky pravdu, len ze je to trochu zjednoduseny pohlad na urovni tej hry.
Ked ma clovek rodinu a hypoteku, tak proste je prenho priorita jej ochrana a nebude riskovat vsetky posledne uspori na SP500 a v krize to plati dvojnasobne.

Niektori ludia co mali velke uspory, napr neinvestovali do akcii preto, ze cakali ze sa znizia ceny nehnutelnosti a ze by sa zahojilil na nich /comu som neveril a co sa aj potvrdilo, reality vyrazne neklesli/
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Rado »

Predpokladám, že tí čo idú vraziť peniaze do nákupu, tak majú voľný cash, ktorý nepotrebujú a to znamená aj dobrý rating pre banku, aby mohli dostať úver. To, ale neznamená, že to majú urobiť. Každý by mal byť vo svojej komfortnej zóne. Aj keď väčšina investorov má problémy s peniazmi lebo všetko voľné hneď niekde investujú. :D (ak nerátam Buffetta :D )
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

napr ak by chcel clovek bezucelovu pozicku 20 000K tak pri splacani 84mesiacov by musel vediet hradit naviac k svojim vsetkym ostatnym vydavkom cez 300€. To asi vacsina pracujucich na Svk, tazko splní, plus su tam dalsie kriteria zo strany banky, napr mozu to zamietnut iba na tom, ze si preuverovany, aj ked splacat by si dalsiu pozicku technicky dokazal. A celkovo su pri bezučeloch banky opatrnejsie.
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa jcar »

Zaujali ma čísla v tabuľke pre SPY od 1999 doteraz, najmä posledný riadok.
Naozaj sa celkové ROI a ROI p.a. počíta bez zohľadnenie dĺžky konkrétnej investície?
Zdá sa mi to čudné a výsledné číslo (napr. 4,32% p.a.) nehovorí vlastne nič.
Ak by som totiž na konci júla 2021 priložil 10.000, 100.000 alebo ešte viac USD, tak takto počítané ROI, resp. ROI p.a. budú tlačné postupne k 0%.
Je však pokojne možné, že som niečo pochopil zle.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF vs. TRADING

Príspevok od používateľa andre »

Rado: ako som pisal predtym, tie zhodnotenia ti vobec nesedia.

Podla Yahoo SPY bez dividend od Jan 01, 1999 - 352 %
Podla Yahoo SPY s dividendami od Jan 01, 1999 - 531 %

Podla dat z nasdaq (starsie data tam nemaju) SPY bez dividend od 08/01/2012 ma zhodnotenie o 352%.
PRe porovnanie z Yahoo SPY bez dividend od Jan 01, 2012- 343 %

Rado napísal: So 28 08, 2021 1:32 am Ako chceš z dividendy 5,70$ za rok nakúpiť ďalšiu pozíciu, keď potrebuješ 447$? Mňa frakcie a iné kumulatívne ETF nezaujímajú. Výnosy počítame z minulosti a také niečo vtedy neexistovalo. Zaujíma ma investícia do SPY.
Cele mi to pripada, ako by si si chcel dokazat za kazdu cenu, ze investovnaie do ETF nefunguje..

V EU mame akumulacne ETF a nemas co riesit. V US ked je problem kupovat SPY, lebo je drahe tak kupis ine SP500 ETF napr. SPLG, ktoreho hodnota je cca 1/10 zo SPY..
Rado napísal: So 28 08, 2021 10:33 am Ak niekto investuje pravidelne, tak keď sa v správach (už aj slovenských) hovorí o kríze, tak by mal ísť ALL IN ONE. Je jedno, či trafí dno. Väčšina, kto tu investuje hovorí, že dlhodobo sporí na dôchodok. Ešte tu nebol ani jeden, ktorý by povedal, že ide zbohatnúť.
Ak sa pozrieš na ten príklad, ktorý som tu dal, tak od roku 2009 je do dnes parádny výnos. Ešte aj rok 2010, takže to fakt nie je o tom trafiť dno.
“ALL IN ONE” je hovadina, to skoro nikdy netrafis ako sa mi podarilo tu s par drobnymi: viewtopic.php?f=48&t=24353 Ja som minuly rok postupne nakupoval. Ale je pravda, ze keby som vedel co bude kupil by som viac..

Idealne treba mat jasnu strategiu co v akej situacii urobis - kedy nakupujes a kedy predavas (kludne aj nikdy). V tom je to podla mna podobne tradingu a trader to skor dodrzi, lebo je zvyknuty na emocie s tym suvisiace.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"