Capital Markets

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Capital Markets

Príspevok od používateľa Zdravym »

Ahojte,

Narazil som na tohto ocp, ponukaju pasivne investovanie ETF.

https://www.capitalmarkets.sk/

https://www.mnyman.eu/

Hovori vam to nieco? Mate na nich nejaky nazor, pripadne skusenosti?

Dakujem,

Ospravedlnujem sa, ak som nahodou zalozil duplicitnu temu, ale myslim ze som to tu nenasiel.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa funky »

Ahoj,

Najskor zacnem vseobecnejsie, ze vela veci (principialne) sa tu uz riesilo. Pri pasivnom investovani su poplatky klucove. Chceme ich co najnizsie. Hlavne tie priebezne (p.a.).

Konkretne tento ocp mi nic nehovori a kym by som investoval, tak by som si urcite aj lepsie preveril o co/koho ide. Ale su ine kriteria co pomozu odfiltrovat relevantne spolocnosti/riesenia.

Disclaimer: pozrel som sa len rychlo na cennik a nasledujuce informacie radsej preto neberte az tak vazne.

Podla cenniku (https://www.mnyman.eu/data/universal_do ... site_1.pdf) tam su relativne vysoke rocne poplatky. Napriklad:
Správa portfólia: 0,7 – 1,2 % ročne / p.a. z hodnoty majetku pod správou hradený alikvotne na kvartálnej báze.
To je pri velmi dlhodobom horizonte uz vela. Dalej to aspon pre mna nema zmysel ani skumat. Napriklad vyuzitie EIC (pre pasivny pristup, ked niekto nechce ist sam cez brokera ako IB) sa zda ako lepsia moznost.

Ako napriklad JUGGLER opakovane spomenul, pravidelne poplatky z celeho portfolia (vs. len nejake vstupne/transakcne poplatky) je vyznamny rozdiel. Preto si treba davat najma na tie pozor. Aj niektore dalsie poplatky sa mi zdali privysoke. Ale pre "finalny verdikt" by to chcelo dokladnejsiu analyzu cenniku. A potom pripadne aj pozadia firmy, atd.

Ten cennik je pomerne zlozity a neda sa to presne zanalyzovat za par sekund/minut. Je tam toho dost vela a pre presnejsiu analyzu sa tomu treba povenovat dlhsie.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa rmaly »

... a v kontexte toho co napisal funky, preco by potom niekto riesil neznameho brokera / spolocnost... ked teda len poplatky maju "standardne velke" ako kazdy druhy... a este tam mat peniaze... za takych podmienok existuju overene alternativy (aj v tej cenovej hladine ked uz by nebolo lepsie)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dobre že Funky dal linku. Oni nemajú cenník, ale pomaly celú knihu poplatkov.
Ono to vyzerá jednoducho, ale je to sofistikovaný systém poplatky + ďalšie a poplatky.
Funky pozrel bod 1, ale za tým ide bod 2 pri ktorom sa píše, že sú to poplatky mimo bodu 1....takže dalšie. Ked sa dostanete na ,,americký sen ETF,,..tam je už správa 1,5% p.a. + 10% podiel na zisku. .

Úsmev mám pri pohľade za investičnú službu Private Brokerage, kde berú 2% p.a. + 15% podiel na zisku.

Mimo toho poplatky za nákup/predaj ETF sú 0,8% , minimálne 30€ a k tomu poplatok za správu 0,7 až 1,2% p.a. Vstupné poplatky sú osobitné.

Nuž a čo myslíte, kolko stojí nákup/predaj ETFs v nemecku na xetre (najčastejšia destinácia investorov ) ?

maličkosť: iba 1,5% z objemu obchodu + 30€. :lol:

Škoda písať, ale v minulosti bolo všetky firmy so slovom Capital + Markets v názve pirane, ktorým išlo iba o ohlodanie klientov. Však si dajte do nášho vyhladávača capital + markets, Capital Slovakia, Fimex atd. Podobne ako boli vydrbaní CFD brokeri, ktorí dnes zrazu ponúkajú investičné účty, tak trh v SR bol zaplavený stovkami takých ocp. Potom sa sprísnila regulácia, dnes to podlieha väčšiemu dozoru NBS. Ale to neznamená, že sa dalej neryžuje na poplatkoch, na pseudoaktívnej správe a na tzv. churningu. Stačí si len uvedomiť, že sila ETF je v tom , že ide o pasívnu + nízkonákladovú investíciu do indexového fondu...ale oni z toho robia presný opak: aktívnu + vysokonákladovú správu.

Na záver pripomenme staré časy, ked fungovali tieto firmy tak, ako opísal Filip v blogu v 2007:
https://blog.sme.sk/glasa/ekonomika/dob ... och-dohola
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 407
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa Fund »

...dalsia trapna reklama,ked sa pan "Zdravym" hra,ze nevie o co ide a podsuva tu odpad.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa andre »

rmaly napísal: Št 26 08, 2021 10:24 pm ... a v kontexte toho co napisal funky, preco by potom niekto riesil neznameho brokera / spolocnost... ked teda len poplatky maju "standardne velke" ako kazdy druhy... a este tam mat peniaze... za takych podmienok existuju overene alternativy (aj v tej cenovej hladine ked uz by nebolo lepsie)
To je vec marketingu, co dokazu predat. Preco ludia kupuju podielove fondy v banke, ked mozu investovat aj 20x lacnejsie cez ETF?
Fund napísal: Pi 27 08, 2021 7:00 am ...dalsia trapna reklama,ked sa pan "Zdravym" hra,ze nevie o co ide a podsuva tu odpad.
Presne tak, nejak sa to tu rozmohlo.

Capital Markets su znamy agresivnym predajom produktov po telefone tzv. "vlkmi z wall street". Nejak takto to vyzeralo https://www.youtube.com/watch?v=Jq-q0LEhLXY

Tu je stare vlakno ku Capital Markets, kde je popisane ako to fungovalo.. viewtopic.php?p=21463#p21463

Za posledne roky sa trochu "ukludnili". Bol som na akcii, kde robili nieco ako IPO Vinarstva HABSBURG https://habsburg.sk/akcie-vinarstvo-habsburg-a-s/
No mna nepresvedcili.

Inak u nich robil Hrbaty, ktory neskor zalozil finax..

Treba si ale zapamatat, ze 1,2% spravcovsky poplatok na horizonte 30 rokov pri vynose podkladu 8% p.a. vas pripravy o > 32% z vynosu oproti beznym ETF.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa Zdravym »

Ja som prave nasiel ze rocny poplatok je 0.7%, nikdy som o nich pred tym nepocul, myslel som si ze je to nieco nove.

A skor som cakal nejake porovnanie s (z mojho pohladu) podobnymi ocp, napr. FINAX, PORTU.

Na priblbe reakcie ako podsuvam reklamu, nebudem reagovat.

Ale dakujem za odpovede, ocividne sa uz na tomto fore nepotrebujem pytat na nazory.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa Zdravym »

Podarilo sa mi preskocit Jugglerov prispevok,

Za ten dakujem uprimne... mal som pocit, ze ked si clovek vyberie ich portfolio, tak plati len tych 0.7% rocne a ziadne ine poplatky.

V pripade, ze by sa k tomu nabalovali aj dalsie poplatky, tak je to vazne bana na poplatky. :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa rmaly »

Zdravym napísal: Pi 27 08, 2021 9:54 am Ja som prave nasiel ze rocny poplatok je 0.7%, nikdy som o nich pred tym nepocul, myslel som si ze je to nieco nove.

A skor som cakal nejake porovnanie s (z mojho pohladu) podobnymi ocp, napr. FINAX, PORTU.

Na priblbe reakcie ako podsuvam reklamu, nebudem reagovat.

Ale dakujem za odpovede, ocividne sa uz na tomto fore nepotrebujem pytat na nazory.
Problem je, ze ten tvoj prispevok je "podozrivy". Chapes, na svete je kopec viac ci menej ok brokerov / predajcov, ale ty si sa z nejakeho nam neznameho dovodu spytal na tohoto - dalsieho v poradi. Nie je nicim zaujimavy, preco by sa mal zaradit do zastupu "normalnych" firiem. Navyse hned tou strankou je podozrivy...
A to je vzdy divne. Tak preto tie reakcie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zdravym napísal: Pi 27 08, 2021 9:54 am Na priblbe reakcie ako podsuvam reklamu, nebudem reagovat.
Ale dakujem za odpovede, ocividne sa uz na tomto fore nepotrebujem pytat na nazory.
Je to v pohode. Ja to tak neberiem. Som dokonca rád, že si založil k tomu tému.
:beer:

ALL. Zdravy je tu zaregistrovaný nejakú dobu a vyjadroval sa napr. k Závodskému.

Capital markets som si všimol aj ja, s ich aplikáciou a agendou sporo-investovania do ETFs .
Nebol čas to skúmať, ale uvedomte si, že tieto firmy neustále získavajú retail.

Preto je fajn, ked aj my získame a zhromaždíme nejaké informácie. Možno tým pomôžeme niekomu.
Z minulosti máme také skúsenosti, že ľudia skočili na kadejaké ponuky a nenašli k ním informácie.
Potom prišli o peniaze, alebo neboli spokojní a znova urobili chybu, že sa nikde na webe nepodelili o svoje skúsenosti.
Tým, že máme založenú tému k aktuálnemu o.c.p., sme záchytný bod, kde sa ľudia prídu podeliť o info.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa rmaly »

V tom pripade sa ospravedlnujem za nedoveru voci "Zdravy"... neuvedomil som si, ze uz je tu dlhsie
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa Zdravym »

A to som este ani nepovedal ze v piatok, ked som bol na pive s partiou, tak kamarat spominal IAD Investment, ze ake je to super. :lol:
temu zakladat asi nejdem, aby som sa spytal na nazory :roll: :lol:
Fund
Gold Member **
Príspevky: 407
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa Fund »

VitekH
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 09 01, 2024 1:04 pm

Re: Capital Markets

Príspevok od používateľa VitekH »

Zdravim, nemáte někdo aktuální zkušenosti?

Docela dost mi volají, i když jsem říkal, že nemám prostor se tomu věnovat,
jednou řeknou, že volali někomu se stejnym příjmenim, takže omylem, pak volaj ,že maj dobrou nabídku, byť jsem říkal, že se ozvu sám, až si to projdu celý, že neinvestuju normálně. moc jako ten přístup nechápu..

web aktuální bych zaslal, ale nejde vložit - mám pocit dokonce, že při předchozí komunikaci mi řekli jinej web, kterej jsem už v historii nenašel.. třeba měsíc zpátky..
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"