SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

Ahojte,
nikde na fore som si nevsimol temu so zameranim na zodpovednejsie investovanie, ktore nie je v prvom rade zamerane na co najvyssi zisk, bez ohladu na dopady na okolie.

Na uvod dam par odkazov. Vysvetlovat o co presne ide tu asi netreba. Na to bolo uz vytvorenych dost clankov/videi, atd. Kazdy kto to uz pozna (tak to proste pozna...). Ostatnym je to (zjednodusene) jedno, alebo si to v pripade zaujmu vedia dohladat. Nevravim ze tieto odkazy su najlepsie zdroje, ale toto som v rychlosti nasiel u seba/na internete. Kludne zdielajte aj svoje info a aspon najlepsie odkazy/informacie sa mozno pridaju sem.
Nakoniec este dam zoznam globalnych ESG/SRI ETF ktore pri mojich analyzach vysli ako najlepsie (podla mnohych kriterii...). Nie je to reklama na Blackrock ("iShares"), ale jednoducho prave tieto patria podla mna medzi lepsie. Ten vyber je oproti "beznym" ETF obmedzeny. Tento prvy prispevok mozno v buducnosti posluzi ako prehlad uzitocnych info/odkazov k tejto teme. Aj preto moje subjektivne nazory a skusenosti napisem do dalsieho prispevku.

Zaujima ma asi hlavne nazor ludi na tento typ investovania. A ci sme tu naozaj extremne mala mensina, alebo su ostani len anonymni citatelia. Videl som, ze par ludi aspon spomenulo, ze uvazuju o tomto investovani. Je to vlastne vobec niekto, kto tak uz investuje?
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

Ja tymto sposobom investujem takmer od mojich zaciatkov. Mne uz davno nebolo jedno co sa deje s planetou. A ak sa este aj dnes najdu ludia, ktori spochybnuju, ze sme v riadnom pruseri, tak ... no coment :( :x . Do niekokych mesiacov po prvych transakciach som zacal hladat zodpovednejsie moznosti investovania. A prave podiely v ETF co som uviedol v prvom prispevku bud uz davno mam, alebo ich zvazujem vymenit za stare Core, co som nakupil v minulosti.

Zodpovedne investovanie vsak nie je len o zivotnom prostredi. Je to aj o lepsich podmienkach pre zamestnancov, a pod. Proste celkovo take zodpovednejsie, slusnejsie firmy. Samozrejme netreba tomu radsej slepo verit. Vsetky mozne statistiky, vykazy atd. sa daju oklamat a mozu sa v takychto ETF neopravnene objavovat tzv. cierne ovce. Ale to nie je chyba SRI/ESG, ale zlyhanie kontroly, atd. Celkovo vacsina firiem v tychto indexoch je zodpovedna a lepsia volba pre buducnost ludstva a planety. Ak uz clovek ma peniaze a "nevie co s nimi", tak je bezpochyby lepsie investovat rovno aj zodpovednejsie. Nie len investovat a "neriesit".

BTW, je dost protichodnych nazorov ci je taketo investovanie (ne)vyhodnejsie ako do obycajnych indexovych ETF (napr. iShares Core MSCI World UCITS ETF). Ja mam zatial pozitivne skusenosti aj co sa tyka zhodnotenia. Je to lepsie ako keby som investoval cez "Core" ETF. Je to trosku aj pre "hype", ale hlavne "na zapade" je vela (najme) mladych ludi co sa viac zaujimaju o tieto temy a investuju s takymto zameranim. Tak isto aj velke institucie viac a viac idu tymto smerom.

Z dlhodobeho horizontu (max. desiatky rokov)
  • sa bud ako ludstvo spamatame a budeme zodpovednejsi (a ako bonus potom tieto investicie budu este vyhodnejsie) a tie "zle firmy" zaniknu/transformuju. Toto v jednom extreme moze znamenat, ze tie zle firmy budu "minus/strata" a ze tie zodpovedne firmy aspon zachvoju hodnotu.
  • alebo na to bude vacsina kaslat a zivot nam budu viac a viac zneprijemnovat extremy pocasia, "zle"/neeticke korporacie,...
Ja som dokonca ochotny akceptovat aj nizsie zhodnotenie, ak by to malo celkovo pomoct zivotnemu prostrediu, ludom, atd. Mna trochu desi predstava, ze budeme pokracovat tak ako doteraz a ze sa vobec nic nezmeni. Ale presne tak to zatial vyzera. Taketo investovanie sice ani zdaleka nie je riesenie tychto problemov, ale aspon ich nezhorsuje. Naopak pomaha ich trosku riesit.

Mimochodom, existuju aj ine "hands on" pristupy k zodpovedmenu investovaniu, kde priamo do dozornych rad (a ich obdoby) sa dostanu ludia, aby zatlacili zvnutra na zmeny vo firmach. To je urcite efektivnejsie, ale nam (beznym smrtelnikom) to nie je uplne lahko dostupne.

Je snad jasne, ze diverzifikacia je horsia a ze vyhodenim spolocnosti z indexu ich ostane menej. Podla rozne prisnych kriterii tam tych spolocnosti ostane viac/menej. Da sa vybrat a nie je nutne ist uplne do extremu.

Existuje aj vela "uzko zameranych" indexov na tieto temy. Ale tam uz by som bol opatrny a bal sa fakt nizkej diverzifikacie. Pri tychto zakladnych ESG/SRI fondoch je este stale dostatok firiem a ide o globalne indexy. Do uzko zameranych indexov by som radsej neinvestoval velku cast svojho majetku. Predsa len vacsina z nas nechce ist ani do extremu, ze zohladni len SRI/ESG kriteria a peniaze su im ukradnute.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa Joki »

Zdravím Ťa funky a palec :like: , akurát dnes ráno som surfoval a https://www.finax.eu/sk/blog/finax-a-investovanie-esg a teraz večer zasa tvoj príspevok. Tiež zvažujem nad investiciou do niektorého etf. Viem, že niekto sa aj pri akciách “vyhýba” ropákom, tabaku, alkoholu a atď.
Musíš byť aj vnútorne stotožnený, že ide o správnu vec, budúcnosť generácii, planétu… Tiež aj v tom, že výnos nie je na prvom mieste.
Na druhej strane, ak je tak firma nastavená, resp. zamestnanci, vie efektívnejšie nakladať s financiami, plánovať, šetriť, neplytvať…
Z dlhodobého hľadiska môže byť potom aj výnos vyšší. Vidím to aj sám doma, zbytočne nesvietime, šetríme s vodou, triedime odpad, ak sa dá idem pešo, oblečenie nakupujem len ak potrebujem, mbank máme učet zdarma, ak nakupujem cez internet z rôznych eshopov, časujem to tak, aby to prišlo cez jedného kuriera všetko spolu, už je možnosť výberu kurierov alebo potom cez zasielkovňu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa Joki »

Napr. Google má už od 2007 neutrálnu uhlíkovú stopou a 100% ide na obnoviteľné zdroje. Apple vyrába už značne množstvo svojich produktov z recyklovaných vecí, repasuje svoje produkty a tiež funguje 100% na obnoviteľne zdroje.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Ja som voci tomu, aspon zatial, velmi skepticky

uz len ked si pozriem prvy ESG fond co ste postli vs. "normalny"
iShares MSCI World ESG Screened UCITS ETF
vs
iShares Core MSCI World UCITS ETF
tak top 10 holdings su uplne identicke a dalej to podla mna nebude tiez az tak velmi odlisne

su tam vsetky velke tech firmy, ktore mali svoje svoje social aj governance skandaly
su tam firmy ako NESTLE (kauzy o plytvani pitnej vody), EXXON MOBILE (fosilne paliva ... ), atd.
ano, urcite maju svoje research and development oddelenia kde sa venuju clean energy a podobne, a je super ze sa zaviazali ze budu v buducnosti splnat nejake ESG kriteria, ale neviem ci su tam postihy za ich nedodrzanie dostatocne

ak si pozriem performance, tak ten ESG fond ho ma dokonca lepsi, aj ked len marginalne, pritom by to mali byt drahsie akcie, cize tu ma clovek az pocit ze sa tam zacina tvorit nejaka bublina

taktiez tam v holdingoch nenajdete snad ziadne firmy venujuce sa 100 % renewable energy, pretoze tie su jednoducho prilis male na to aby ich mohli zaradit do tak obrovskeho fondu akym je iShares MSCI World ESG a jemu podobne

disclaimer: je to naozaj len moj laicky pohlad bez nejakeho hlbsieho vyskumu a budem len rad ak ma niekto vyvrati z omylu, pretoze na teme udrzatelnej a lepsej planety mi zalezi
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa Joki »

Pridávam sri/esg etf obchodovateľné $ tak ako zatiaľ všetky jej fondy- Cathie Wood.
https://finex.cz/nove-etf-ark-invest-od ... rentnosti/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

Joki napísal: So 11 09, 2021 11:29 pm Na druhej strane, ak je tak firma nastavená, resp. zamestnanci, vie efektívnejšie nakladať s financiami, plánovať, šetriť, neplytvať…
Z dlhodobého hľadiska môže byť potom aj výnos vyšší. Vidím to aj sám doma, zbytočne nesvietime, šetríme s vodou, triedime odpad, ak sa dá idem pešo, oblečenie nakupujem len ak potrebujem, mbank máme učet zdarma, ak nakupujem cez internet z rôznych eshopov, časujem to tak, aby to prišlo cez jedného kuriera všetko spolu, už je možnosť výberu kurierov alebo potom cez zasielkovňu.
Áno presne tak. Vidím to podobne aj týmto smerom. Dlhodobo by také firmy mali byť „víťazné“.
Joki napísal: Po 13 09, 2021 12:03 am Napr. Google má už od 2007 neutrálnu uhlíkovú stopou a 100% ide na obnoviteľné zdroje. Apple vyrába už značne množstvo svojich produktov z recyklovaných vecí, repasuje svoje produkty a tiež funguje 100% na obnoviteľne zdroje.
Jo, obe firmy môžu byť aspoň E(nvironment)-friendly. Aj keď, i v ich prípade tam je veľa „green washing“. Stále majú čo zlepšovať. Napr. pre pomalšie zastarávanie prístrojov a celkovo menšiu produkciu elektronického odpadu (je to lepšie ako kedysi, ale musia robiť ešte viac).
A čo sa týka S./G. (social/corporate governance), obe firmy mali dosť škandálov a nedostatkov. Čiže snáď robia viac ako väčšina ostatných, ale aj tieto firmy ešte majú veľa práce.

Aj Microsoft, ktorý je oprávnene medzi lepšími firmami, robí stále veľa vecí, ktoré sú vhodné hlavne pre nich a pre ich zisky.
Samozrejme z niečoho tie firmy žiť musia. (Asi/Zatiaľ) Nemôžu byť vo všetkom na 100%, ak majú stále niečo aj zarábať.
No po nejakom čase by sa mohol nájsť model riadenia/vedenia spoločností (a všetky procesy atď.), aby to kompromisne uspokojilo všetky kritériá. Ja by som bol rád, aby naša spoločnosť (celkovo ľudstvo) zvládlo tie problémy a nemuseli sme úplne upustiť od všetkých tých vymožeností a pokroku čo sme dosiahli. Ale bez nejakého rozumného riadenia firiem a celkovo podobného zmýšľania a prístupu k mnohým veciam to takto dlhodobo nepôjde. Aj keby sme sa ako snažili prekabátiť základné zákony fyziky a pod., nemáme šancu. Ak niečo také nevymyslíme, tak dlhodobo asi môžeme zabudnúť na spoločnosť tak ako ju poznáme. Potom nás čakajú neriadené a šialené zmeny.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

m4tu5h napísal: Pi 17 09, 2021 10:15 am Ja som voci tomu, aspon zatial, velmi skepticky

uz len ked si pozriem prvy ESG fond co ste postli vs. "normalny"
iShares MSCI World ESG Screened UCITS ETF
vs
iShares Core MSCI World UCITS ETF
tak top 10 holdings su uplne identicke a dalej to podla mna nebude tiez az tak velmi odlisne
Škoda, že si sa nepozrel bližšie/ďalej. Tie fondy „Screened“ sú najmenej ESG a teda logicky tie rozdiely budú minimálne. Často to nie je o tom, že sa firma úplne ignoruje. Taký konzervatívnejší prístup je len zmeniť percentuálne zastúpenie firiem v indexe. Napríklad Amazon postupne klesá, až úplne zmizne z iShares MSCI World SRI UCITS ETF. Ale aj takmer každá ďalšia problémová firma čo ma napadla sa už v SRI fondoch nenachádza.
Stránky fondov majú tie rozdiely veľmi pekne popísané (hneď úvodné Overview) a zhŕňajú tu podstatu. Začína to len vylúčením pár spoločností (Screened), pokračuje aj upravením váh jednotlivým spoločnostiam (Enhanced) a končí v podstate úplne iným indexom s významne menším počtom spoločností (SRI).

Mimochodom, ja mám takmer všetko v tých SRI variantách (90% pri DM a 75% pri EM). Zbytok ESG Enhanced. Sám pre seba som si to zhodnotil tak, že ak to má mať aspoň trochu zmysel, tak sa fakt chcem zamerať len na tie najlepšie spoločnosti (stále v rámci výhod diverzifikovaného ETF). S takýmito alokáciami som momentálne v pohode a už nikdy to neplánujem presúvať do menej ESG/SRI.

Tie ESG Screened/Enhanced som uvádzal hlavne pre tých, čo doteraz investujú do iShares Core MSCI World UCITS ETF
. Tie ESG sú podľa mňa stále dostatočne podobné, aby sa mohli považovať za "Core". Hlavne iShares MSCI World ESG Enhanced UCITS ETF je taká zlatá stredná cesta pre tých, čo to s ESG/SRI myslia aspoň trochu vážne. SRI je už pre "pokročilých", čo si uvedomujú aj riziko významne redukovaného počtu spoločností v indexe.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

m4tu5h napísal: Pi 17 09, 2021 10:15 am su tam vsetky velke tech firmy, ktore mali svoje svoje social aj governance skandaly
su tam firmy ako NESTLE (kauzy o plytvani pitnej vody), EXXON MOBILE (fosilne paliva ... ), atd.
Ano to všetko je pravda (pre "ESG"). iShares MSCI World SRI UCITS ETF spomenuté spoločnosti (spolu s mnohými stovkami ďalších) vylúčil.
m4tu5h napísal: Pi 17 09, 2021 10:15 am ano, urcite maju svoje research and development oddelenia kde sa venuju clean energy a podobne, a je super ze sa zaviazali ze budu v buducnosti splnat nejake ESG kriteria, ale neviem ci su tam postihy za ich nedodrzanie dostatocne
Áno, súhlasím. Ani postihy isto nie sú zatiaľ úplne motivujúce pre zlepšenie správania. K tomu môže pomôcť aj rozumné regulácie (aj keď ich celkovo nemám rád).

Avšak, nemôžeme hneď čakať zázraky. ESG tak ako ho poznáme dnes je stále pomerne nová vec (aj oproti ETF všeobecne, o akciách ani nehovorím). V dnešnej podobe sa vyskytuje len posledných 15-20 rokov. Dostupnejšie a známejšie sa takéto investovanie stáva posledné roky. Aj keď, v rôznych obmenách mohlo existovať už desiatky rokov (podľa wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Environme ... governance niekedy v 1950s začali o tom uvažovať dôchodkové fondy).

Už aj brokeri ako Interactive Brokers začali tieto ESG/SRI informácie vo väčšom uvádzať. Ale tiež len pomerne nedávno. Ja som si všimol prvé zárodky užitočných informácií niekedy v roku 2020 a tento rok to ešte vylepšili. Majú na to už aj svoje stránky, napr. https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=48047 a https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=45158.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

m4tu5h napísal: Pi 17 09, 2021 10:15 am ak si pozriem performance, tak ten ESG fond ho ma dokonca lepsi, aj ked len marginalne, pritom by to mali byt drahsie akcie, cize tu ma clovek az pocit ze sa tam zacina tvorit nejaka bublina
Áno aj ja mám trochu ten pocit bubliny. Ja som to vo svojom príspevku nazval „hype“, ale môže ísť (skôr krátkodobo) aj o bublinu.

Na druhej strane, ak ide o bublinu tu (v prípade SRI/ESG zamerania), tak potom čo za bublinu (minimálne v inom kontexte/pohľade) je investovanie do nezodpovedných/škodlivých firiem, ktoré nás ženú do katastrofy? Čo sa stane s takými spoločnosťami, keď sa (dúfam) začnú v spoločnosti diať zásadnejšie zmeny k lepšiemu a najnezodpovednejšie firmy prídu o svoj biznis? A ak sa to nezmení, tak my ako ľudstvo budeme mať problémy a zníženú kvalitu života atď. Tomu by som sa radšej vyhol.

Takmer žiadna firma nie je bezproblémová. No určite je vhodnejšie dlhodobo investovať do "ESG/SRI firiem". Nie len z pohľadu financií, ale aj budúcej kvality života, stavu planéty, ekosystému,...

Keď sa budeme tváriť, že všetko je v pohode a môžeme všetko robiť naďalej tak ako doteraz, tak mi všetci žijeme v bubline a tá praskne (toto sa dá chápať tiež v mnohých kontextoch a významoch. A je na inú diskusiu, skôr na inom fóre.).
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

m4tu5h napísal: Pi 17 09, 2021 10:15 am taktiez tam v holdingoch nenajdete snad ziadne firmy venujuce sa 100 % renewable energy, pretoze tie su jednoducho prilis male na to aby ich mohli zaradit do tak obrovskeho fondu akym je iShares MSCI World ESG a jemu podobne

disclaimer: je to naozaj len moj laicky pohlad bez nejakeho hlbsieho vyskumu a budem len rad ak ma niekto vyvrati z omylu, pretoze na teme udrzatelnej a lepsej planety mi zalezi
Áno, bude to väčšinou tak a nie je to ideálne. Ale ani ma nenapadá firma, ktorú by som takto hladal v "DM" indexoch. Keď tak skôr v EM sa niečo dá nájsť. Hlavne v iShares MSCI EM SRI UCITS ETF.

Na toto sú špecializované fondmi, kde by som ale radšej ani ja príliš veľa peňazí nedal. Takých fondov je ich celkom dosť, ale majú veľa nevýhôd a problémov čisto z pohľadu investovania. Nenašiel som zatiaľ vhodný (zjednodušene veľkosť fondu, vek fondu, rozumne malé poplatky, dobrá diverzifikácia,…). A to som ich hľadal opakovane. Vždy mi na nich niečo prekážalo. Celkovo mám viac ako 10 kritérií pri výbere ETF.

Ja by som bol veľmi rád, keby sme mali nejaké zázračné riešenia, ktoré nemajú nevýhody. Nemáme. Ale nič lepšie, ako toto nepoznám (ak človek nechce tie peniaze investovať „aktívne“, že reálne s tými peniazmi sám niečo urobí pre zlepšenie situácie). Nech sa ohlási ktokoľvek, kto seriózne vie o niečom lepšom.

Ani ja, čo som v mnohých týchto oblastiach (laicky) veľmi znalý (a teda mám dobrú predstavu v akom obrovskom probléme sme), tak nie som schopný/ochotný až tak obetovať veci ako investovanie/zisk. Ani moje správanie nie je úplne udržateľné. Ale ako možno mnohí viete, zvyk sa nevytvorí hneď, ale treba na to ísť postupne.
Ak by sme sa (už kedysi v minulosti) pomaly a nenásilne začali správať udržateľnejšie, nepotrebovali by sme radikálnejšie obmedzenia a riešenia, ktoré dnes nie sme ochotní podstúpiť.
Zem prežije to, čo s ňou ako ľudstvo robíme. Ale život, a celý ekosystém tak ako ho poznáme dnes, nemá šancu. Už teraz sme zničili nepredstaviteľné množstvo života. Viac ako polovica zvierat už neexistuje a mnoho ďalších skončí podobne (napr. https://www.theguardian.com/environment ... port-finds). Smerujeme napríklad aj k oceánu kompletne bez rýb (často sa spomína rok 2050).
My sme posledná generácia, čo sa ešte ako tak môže tváriť, že to bude v pohode. Predstierať, že najväčšie dôsledky nás už nezastihnú, alebo že sú ešte ďaleko („na dôchodku“). Avšak, dnešné deti a mladí dospelí postupne zistia (alebo už zistili), čo všetko im predošlé generácie (ne)zanechali.

Som mierny optimista, že to nakoniec ľudstvo zvládne. Len to bude veľmi bolestivé a určite sa nevyhneme ani mnohým ľudským tragédiám a obetiam.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

BlackRock to add EU climate benchmark to $9bn ESG enhanced ETF range
...to incorporate the European Union’s Climate Transition Benchmark (CTB).

Effective 1 December, the $9bn six-strong ETF range will track MSCI climate indices that are aligned to the Paris Agreement’s 1.5°C trajectory.

By incorporating the CTB, the ETFs will implement a 30% carbon intensity reduction versus the parent index, a 7% year-on-year decarbonisation target and take into account Scope 3 emissions.
Je to proste drahší krok, aby takéto investovanie malo väčší efekt. :)
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
Branislav
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 04 06, 2011 1:17 pm

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa Branislav »

Nenasiel som tu na fore topic vyslovene k obnovitelnym prirodnym zdrojom, green energy. Cize len podmnozina z celej ESG.
Chcel by som investovat do takychto ETF tiez aj z presvedcenia. Mate skusenosti aj s tymito fondami? Viem, ze zurocenie nie je nic moc (aspon zatial).

Z tych, co ma zaujiali:
First Trust Nasdaq Clean Edge Green Energy UCITS ETF Acc
iShares Global Clean Energy UCITS ETF (tu su ale distribuovane dividendy)
L&G Clean Energy UCITS ETF

Zatial mam kupene len SXR8 u IB. Cize, uvazujem o doplneni portfolia o jednu z vyssie uvedenych. Zaujimal by ma vas nazor, comu z nich sa vyhnut a preco. Pochopitelne, proti ICLN hovoria distribuovane dividendy.
Dakujem.
Interactive Brokers referral: https://ibkr.com/referral/branislav330
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa funky »

Branislav napísal: Št 09 12, 2021 5:22 pm Nenasiel som tu na fore topic vyslovene k obnovitelnym prirodnym zdrojom, green energy. Cize len podmnozina z celej ESG.
Chcel by som investovat do takychto ETF tiez aj z presvedcenia. Mate skusenosti aj s tymito fondami? Viem, ze zurocenie nie je nic moc (aspon zatial).

Z tych, co ma zaujiali:
First Trust Nasdaq Clean Edge Green Energy UCITS ETF Acc
iShares Global Clean Energy UCITS ETF (tu su ale distribuovane dividendy)
L&G Clean Energy UCITS ETF

Zatial mam kupene len SXR8 u IB. Cize, uvazujem o doplneni portfolia o jednu z vyssie uvedenych. Zaujimal by ma vas nazor, comu z nich sa vyhnut a preco. Pochopitelne, proti ICLN hovoria distribuovane dividendy.
Dakujem.
Osobnú skúsenosť s týmito ETF nemám, ale určite som nad nimi kedysi uvažoval. No ak by som do nich investoval, bolo by to asi len z toho presvedčenia. Nie ako "dobré investičné rozhodnutie".

Konkrétnu/detailnú analýzu ti nespraví asi nikto. To si musíš rozhodnúť sám. Ale skúsim ti dať aspoň pár mojich tipov, alebo vecí na ktoré sa pozerám ja.

Kritériá, ktoré uvažujem pri výbere ETF všeobecne (mám to z mojich starých poznámok):
1. Income treatment (Use of profit)
2. Fund size
3. Fund age
4. Cost of ETF
5. Replication method
6. Liquidity
7. Fund domicile
8. Performance
9. Tracking difference
10. ETF provider
11. Currency
Vychádzal som z mnohých zdrojov ale hlavným bolo asi https://www.justetf.com/en/academy/make ... ction.html. Napríklad veľkosť, vek, poplatky fondu treba zohľadňovať v kontexte a práve takéto špecializované ETF majú iné "dobré hodnoty" oproti najväčším globálnym ETF.

A späť k tým Clean Energy ETF. Určite ti pomôže pri výbere aj https://www.justetf.com/en/how-to/inves ... nergy.html, tam sú všetky čo si spomenul, plus ďalšie. Zloženie fondov je rôzne, neviem ti povedať, ktoré je "najlepšie". To si radšej vyhodnoť sám. Všímal by som si aj regionálnu diverzifikáciu. Ak sa nič nezmenilo, tak Čína je líder minimálne pri solárnych paneloch.

Z tých 3 čo píšeš mňa osobne z pohľadu investícií nenadchol ani jeden. Dividendové ETF je pre mňa automaticky stopka. To je to prvé kritérium Use of profit. A potom pri ostatných ETF sú tie poplatky na mňa už privysoké. Ja investujem Buy and Hold a aj tých 0.3-0.5% p.a. je poznať. Pri tých veľkých SRI/ESG fondoch čo som spomenul vyššie v tejto téme tento kompromis vôbec netreba robiť. Tie poplatky sú rovnaké. Samozrejme ich efekt "pre klímu" nie je taký pozitívny, ako tieto špecializované.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa Peter222 »

Toto je vcelku obsiahla téma, nielen z pohľadu samotného investovania, ale čím ďalej tým viac aj z pohľadu regulácie, ale tú by som teraz nechal bokom.
Treba si v prvom rade uvedomiť rozdiel medzi SRI a ESG, často krát sa to zamieňa, ale nie je to to isté. SRI už existuje niekoľko desaťročí a ako tu už bolo tuším aj zmienené, funguje na báze, že z nejakého buy listu firiem vylúčim tzv. "hriešne" firmy - alkohol, tabak, gaming, zbrane, atď. a nesledujem dopad na výkonnosť portfólia, proste vylúčim nezodpovedné firmy a hotovo. Potom je tu ESG, ktoré okrem environmentálnej, spoločenskej a governance zodpovednosti má za cieľ aj maximalizovať výnos pre investora - je to taká nadstavba SRI.
Treba povedať aj to, že veľké množstvo fondov/firiem sa na ESG transformuje tým, že zavádzajú do svojho investičného procesu ESG princípy (pri fondoch), resp. nové technológie výroby (pri firmách). Celá táto investičná oblasť je do značnej miery stále nekonzistentná a neexistujú pevne definované pravidlá, ktoré by to implicitne upravovali, môže sa preto stať, že jedna firma pri nejakom emitentovi fondu v ňom zahrnutá bude a druhý emitent ju do portfólia nezahrnie, lebo podľa neho ESG princípy nespĺňa. V praxi sa napr. často deje aj to, že napr. nejaká oceliarska spoločnosť (pri ktorej by bežne človek neočakával, že sa objaví v ESG indexe) sa v ňom kľudne objaviť môže z toho dôvodu, že prijala novú "zelenšiu" technológiu výroby a pod. Vzniká tu veľký priestor pre greenwashing - na úrovni EU sa toto snaží riešiť regulácia SFDR a od 1.1.2022 postupne aj nová taxonómia, uvidíme či pomôžu, alebo to bude ešte viac zmätočné.
Treba otvorene priznať, že v takej podobe ako funguje ESG investovanie dnes, je to hlavne o snahe finančného priemyslu zviesť sa na vlne spoločenského záujmu o túto tému (žiaľ) a môže to skôr tejto myšlienke do budúcna uškodiť.
Ja sám som zástancom relatívne prísnych opatrení v tejto oblasti, na druhej strane, záujem veľkých investičných hráčov mi príde vcelku "neúprimný", uvidíme čo prinesie budúcnosť.
Na záver pohľad bývalého šéfa ESG investovania v Blackrocku: https://www.reuters.com/article/us-clim ... SKBN2BE2GC
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa hokaido »

ESG rozoberali nedavno aj na TA3

Investor v banke sa samozrejme nedozvie, ze z podielovych fondov este musi platit dane.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SRI / ESG fondy (Socially Responsible Investing / environmental, social and corporate governance)

Príspevok od používateľa aviceN »

Je to sice starsia info, no autority sa na margo ESG a tzv. "greenwashing"-u zacinaju zaujimat o tuto tematiku.

https://www.esma.europa.eu/press-news/c ... eenwashing
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"